Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....
  #105  
Παλιά 23-07-05, 00:27
Το avatar του χρήστη toyota mania
toyota mania Offline:
Moderator
 
Εγγραφή: 02-01-2005
Μοντέλο: Avensis
Περιοχή: καρδίτσα
Ηλικία: 51 male
Μηνύματα: 2.679
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 1 φορές σε 1 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 506
toyota mania είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Re: Λιπαντικά, Λάδια, Βαλβολίνες....

Παράθεση:
Δηλαδή αν μπει πάνω από 4-5% μπορεί να έχει δυσμενείς συνέπειες.
Π.χ να το γ@μ@ς ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΙΧ.
Παράθεση:
Αν ένας κινητήρας μπορεί να βγάλει +10 ίππους μόνο με αλλαγή λαδιού, τότε γιατί οι κατασκευαστές δεν βάζουν στο δικό τους λάδι motorkote και αντί για 110 άλογα στα 1600 να λένε 120
Για το ιδιο λογο που δεν βαζουν πιο ελευθερο τελικο και μεσαιο,ελευθερο καταλυτη,φιλτρο αερα,αγριους εκκεντροφορους κ.α
Παράθεση:
Εγώ πάντως αποφεύγω ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πρόσθετο καυσίμου, λιπαντικού, βαλβολίνης, ... και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τον κινητήρα!
Εγω να δεις που τα χρησιμοποιω.
Παράθεση:
Και toyota mania - χωρίς παρεξήγηση - πώς ακριβώς ένα λιπαντικό μπορεί να επηρεάσει τις μετρήσεις της κάρτας ελέγχου καυσαερίων????????
Εαν το λιπαντικο καθαριζει τον κινητηρα απο καταλοιπα,λασπη,δεν προκαλει φθορες στα κινουμενα μεροι ετσι ωστε το μοτερ να χανει την στεγανοποιησει του και να καιει λαδια,μπορει.
Παράθεση:
Προφανώς όλα τα καύσιμα και τα λιπαντικά έχουν αντιοξειδωτικά, τασιενεργά και βελτιωτικά καύσης (τα καύσιμα).
Και ολα τα αυτοκινητα εχουν 4 ροδες ειναι ιδια;
Παράθεση:
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ η χρήση μολύβδου σε καταλυτικούς κινητήρες γιατί χάνεις τον καταλύτη και τον αισθητήρα λ σε 2-3 γεμίσματα. Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι ένα μεταλλικό πρόσθετο στο λάδι ή το καύσιμο δεν μπορεί να κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα.
Παρε το δικο μου σαν παραδειγμα,τρελενεται στα καυσαερια.
Παράθεση:
έχουμε δοκιμάσει ένα κάρο τέτοιες μ@λ@κίες, από μαγνήτες για ιονισμό των καυσίμων, μέχι τρελά πρόσθετα για το καύσιμο και τα λιπαντικά και το αποτέλεσμα είναι

ΤΡΙΧΕΣ!!!!!!
Μπορει να πιστευεις οτι θελεις και επειδη εχω και τον ιονιστη που λες σου λεω οτι κανει δουλεια,μου κατεβασε 1 λιτρο στα 100 χιλ.
__________________
Ηρακλης. 4A-FE Power και τωρα 2SZ-FE.
Απάντηση με παράθεση