Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 15-10-04, 02:31
Το avatar του χρήστη Toy for joy!!
Toy for joy!! Offline:
Νεότατος
 
Εγγραφή: 09-01-2004
Περιοχή: Αθήνα - Βάρκιζα
Μηνύματα: 19
Ευχαρίστησε: 0
Έχει δεχθεί ευχαριστίες 0 φορές σε 0 μηνύματα
Δύναμη Σεβασμού: 0
Toy for joy!! είναι σε έναν διακεκριμένο δρόμο
Αφου λοιπον ανοιξαμε αυτον τον φακελο...εχουμε και λέμε..

Το μοτερ το εβαλα στην Toyota Μεσογειων ( κ. Γαζετάς ) και το έβαλε ο Σπύρος. Μηχανικός του Μπαρμπαρή.
Τα ηλεκτρικά τα συνέδεσε ο Μπαρμπαρής, και πλήρωσα για τοποθέτηση ( στην Toyota με εγγύηση ενός έτους, μονο για την τοποθέτηση όμως ) περίπου 400 χιλιάδες δραχμές τότε..

Με τι να πρωτοξεκινήσω... χμ..εχουμε και λέμε...

1. Βάση μηχανής στραβά τοποθετημένη για να ταιριάξει με αποτέλεσμα τα ποτήρια στα ημιαξόνια να εχουν γίνει ... !
2. Αισθητήρας λ απο μαυροκάπακο - συνέχεια μπουκωμένο ..
3. Σασμάν απο corolla 1600
4. Χταπόδι απο Corolla 1600 ή κάτι άλλο .. πάντως όχι δικό του
5. Καταλύτης δεν μπήκε ποτέ
6. Ηλεκτρολογικά παπάδες.. Δηλ. Κομμένο το κεντρικό καλώδιο του δυναμό και αλλαγή του με 4 μικρα ( μίκροί κλώνοι ) λεπτα καλωδιάκια που είχε ως συνέπεια να αλλάξω 3 φορές δυναμό .. καθως και άλλες ταρζανιές..

Το μοτερ κάηκε πραγματικα μεσα στην ίδια εβδομάδα.. και έμεινε απο λάδια..
Για να μή μιλήσω για μαϊμού πράγματα που μπήκαν πάνω.. όπως γαλλικός συμπλέκτης και κατι αλλα κουκουρούκου ανταλλακτικά..

Τα φρένα, μεγάλη ιστορια
Τι άλλο εμεινε ??

Να σημειώσω, οτι αλλαξα μηχανικό, και αυτος που το είδε το μοτερ, νομιζε οτι το εχω βάλει μόνος μου .. !!!

ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΣΑ ηλεκτρολόγο για να επισκευάσει την κομμένη πλεξούδα, ο οποίος μου είπε οτι δεν μπορει να βγάλει άκρη και πήρε άλλα 200.000 για να την κάνει απο την αρχή..
Μη μιλήσω για φλάτζες και τσιμούχες που αλλάχθηκαν σε καθε μοτερ... + τα έξοδα τοποθέτησης ...

Δικαιολογείται κομμάτι απο τον δίσκο να τρυπάει την καμπάνα του συμπλέκτη και να μένει το σασμαν απο βαλβολίνες ?
Δικαιολογούνται 3 δυναμό σε ένα χειμώνα ? ?
Δικαιολογούνται 2 λίτρα λάδι ανα 1500 χλμ ??

ε...έτσι ακριβώς δικαιολογουνται και τα 2 σπασμένα και ενα "την βγάζω δεν την βγάζω" μοτεράκια..

Τωρα, οσο για τον Σπύρο και τον Δημήτρη.. χμμ ..

Ο Σπύρος, ειναι άριστος μηχανικός με πολλές γνώσεις, αλλά για να τον πάρεις στο Ακρόπολις, και ενω εχεις βγεί στην προτελευταία ειδική, να στο φτιάξει για να τελειώσεις το ράλλυ ( και μετά ξανά συνεργείο ..). Σίγουρα όμως, δεν ειναι κατάλληλος για να φτιάξει το αυτοκίνητο πόλης που θέλεις να πηγαίνει στο συνεργείο once in a while.
Ο Δημήτρης, μάλλον ξέρει την δουλειά του, απλώς δεν προλαβαίνει να την κανει και κάνει Μ$#$&ίες... Δεν θέλω να φανταστώ οτι δεν ξέρει τι του γίνεται και το όνομα που έχει το εχει κανει στην τύχη... Η μάλλον, όχι και τόσο στην τύχη.. Μάλλον οφείλεται στους πιτσιρικάδες που αράζουν για καφεδάκι εκει, και βγάζουν ιστορίες με δράκους και φίδια για κόντρες και μαλακίες.. και ξεσηκώνονται όλοι..

Αυτα..

Ο πικρόχολος !!
__________________
Pedal to metal ...
Απάντηση με παράθεση