PDA

Επιστροφή στο Forum : SPL T6903 6x9!Tα εχετε ακουστα?


Virus
20-02-06, 14:47
Επεσε σημερα στα χερια μου ενα τετοιο ζευγαρι κ μαλιστα απ'εξω λεει 6χ9 spl dynamics 160w peak 80w Rms!
Εβαλα ενα απο τα δυο πανω μαζι με ενα παλιο Pioneer(οχι οβαλ) που εχω τωρα πανω κ δεν μου αρεσε καθολου οπως επαιζε σε συγκριση με το παλιο!Δεν ειχε καθολου μπασο!Το ιδιο κ το ζευγαρι του!
Μηπως εκανα μ@λ@κι@ που εβαλα ενα pioneer κ ενα spl πανω?
Βεβαια δεν εχω κανει περαιτερω δοκιμες αλλα ρωταω για να παρω και μια δευτερη γνωμη απο τους γνωστες!

GIANNIS_G6
20-02-06, 14:53
Δοκιμασε να παιξεις με την πολωση!εγω στο δικο μου εχω βαλει αντιθετη πολωση στο ενα απο τα δυο ηχεια στην εταζιερα και αυξηθηκε σημαντικα το μπασο τους!!! ελπιζω να βοηθησα!!οποιος γνωριζει παραπανω ας πει και μια δευτερη γνωμη.

DjBac
20-02-06, 15:52
'Οπως είπε και ο Γιάννης μπορεί να είναι θέμα πόλωσης (phase)!!

Virus
21-02-06, 15:01
Παιζουν ρολο αν τα ηχεια μπουν καθετα ή οριζοντια στην εταζερα?

DjBac
21-02-06, 15:54
Αυτό έχει να κάνει με τη στερεοφωνική εικόνα!!

Virus
21-02-06, 16:20
Επειδη κανει ενα σχεδιο η εταζερα θα τα βαλω αναγκαστικα οριζοντια!Αν ειναι μονο αυτος ο λογος τοτε οκ!Δοκιμασα κ με αντιστροφη πολικοτητα αλλα παλι τιποτα! Μου ειπαν οτι πρεπει να ειναι μεσα στην εταζερα κ οχι στον αερα κ θα παιξουω μια χαρα ισχυει?Οχι τιποτα αλλο αλλα μην κοβω αδικα την εταζερα!

DjBac
21-02-06, 18:06
Τα οβάλ που είναι σχεδιασμένα για εταζέρα παίζουν σωστά μόνο σε εταζέρα με κλειστό πορτ-μπαγκάζ!! Γιατί εκμεταλεύονται τον χώρο για το μπάσο, όπως κάνει περίπου η κούτα για ένα sub!!

Anonymous
25-11-06, 22:40
hljh ljklj oj