PDA

Επιστροφή στο Forum : Help Λεω!!!


ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
04-02-06, 01:06
Hi παίδες,ευτυχώς δεν έχω εγώ το πρόβλημα,αλλά ένας συνάδελφος στη δουλειά.Έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο όμως (Κορόλλα Ts- προ facelift).Ο τύπος έχει το εξής πρόβλημα:όταν κινείται στην εθνική ή στην αττική οδό και αλλάζει από 4η σε 5η ή 5η σε 6η (του έχει συμβεί και με αλλαγή 3ης σε 4η), το κιβώτιο "σκαλώνει" και η επόμενη σχέση δεν μπαίνει με τίποτα!!Επίσης,προσπαθεί να βάλει την σχέση που είχε πριν,αλλά ούτε αυτή μπαίνει!!Στην Αθήνα με κανονικούς ρυθμούς δεν του το έχει κάνει απ' ότι λέει..Έχει κοντά 50.000χλμ. αλλά νομίζω έχει αλλάξει και δίσκο γύρω στα 40.000.Τι μπορεί να φταίει?Είναι κάτι σοβαρό?Ας πουν όσοι ξέρουν ή έχουν ακούσει κάτι αντίστοιχο.Και τι λύση υπάρχει!! :lol:

powerCTS
04-02-06, 01:54
Εεεεε γιατί δεν το πάει στην Toyota;;;; Δεν είναι και λίγο... Θα το πάει και θα του πουν...

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
04-02-06, 10:21
το ότι θα το πάει,θα το πάει,απλώς με έβαλε και μένα σε σκέψεις τι μπορεί να φταίει..

Fanis
04-02-06, 12:59
απο οτι μας λες ακουγετε σαν προβλημα του συνχρονιζε.

ενας καλος τροπος για να το δοκιμασεις αν δεν φοβασαι ειναι στις 2500 rpm να αλαξεις ταχυτητα χωρις συμπλεκτη και ετσι να δεις αν κουμπωνουνοι ταχυτητες εκτος απο την πρωτη.

αν δεν κουμπωνουν μια γρηγορη αλλαγη βαλβολινης και ελενχος για γρεζια στις παλιες θα σου λυσει οποια τελικη απορια .

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
04-02-06, 22:13
thanx fani,θα το μεταβιβάσω!!