PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτερ Απο Σταρλετ Gt


LoVis
24-12-05, 00:13
Επιτελους μαζεψα τα λεφτα ( 2000 euro ) και ψαχνομαι για μοτερ απο σταρλετ gt...
1on. μου φτανουν ?:)
2ον. που βρισκω μοτερ απο σταρλετ ρε παιδια ?( 1.3 turbo απο το gt ) ?
3ον. Ποσο θα μου κοστισει να το βαλω πανω και να τσουλαει ?μαλλον οχι να τσουλαει να γαμ*** :)
4ον. αθηνα ειμαι...καμια προταση?τηλεφωνα κτλπ?:)

περιμένω με αγωνία...:)))

E 101 sedan 300 + ps
24-12-05, 03:49
Lovis σορρυ αν θα σε ξενερωσω με αυτα που θα σου πω αλλα το εχω ψαξει το ζητημα εκτενως...
Με 2 χιλιαρικα απλως το αγοραζεις και το βαζεις...
Απο εδω και περα μετρα...:
1.Εξατμιση για να δουλεψει (και φυσικα εννοω απο πολλαπλη μεχρι πισω). Αλλωστε τουρμπισιο χωρις εξατμιση ειναι αμαξι χωρις ροδες..., κοινως δε παει...
2.ιντερκουλερ οπωσδηποτε (εννοειται front mount) για τις δυσκολες μερες του καλοκαιριου και για επιπλεον αλογακια και ροπη... μαζι με κολαρα και τα λοιπα συμπραγκαλα...
3.Σκαστρα (να μη κανει τσουφ τι το χουμε το turbo??? ασε που ειναι αναγκαια ετσι και αλλιως), οργανακια, κανα τετραφτερο, κανα turbo timer... και εχει ο Θεος..

Αν μπεις στο χωρο και επειδη θελεις και πολυ δυναμη οπως γραφεις ετοιμασου να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.
Θα μου πεις εγω ετοιμαζω αμαξι 300 + ps, αλλα εγω δηλωνω οτι ειμαι αρρωστος και δε μπορω αλλιως..., κοινως δεν υπολογιζω τα χρηματα που δινω και θα δωσω και στο μελλον...
Σου ευχομαι παντως αν το γουσταρεις το turbo να προχωρησεις αλλα μαθε τι παιζει γενικοτερα με αυτο γιατι αν πας στο συνεργειο και δουν οτι δεν ξερεις και πολλα υπαρχει σοβαρος κινδυνος να σε εκμεταλλευτουν...(φυσικα αυτο ισχυει για ολους οσους δε γνωριζουν το αντικειμενο, μη το παρεις προσωπικα)!

MARMEL
24-12-05, 04:11
ελπιζω εκει βαθεια στην τσεπη να μην εχεις τιποτα καβουρια και βγουν εξω και κυνηγανε και μας που δε φταιμε φιλε μου γιατι σε λιγο θα μας φανε!!!! :lol:
ask 2104325292 ΗRD . μιλησε με τον γιωργο

LoVis
25-12-05, 00:05
ρε συ γιατι να μην κρατησω το intercooler που εχει απο μαμα?ετσι και αλλιως εγω δεν θελω να το παω κατευθειαν τουμπανο...ας βαλω το μοτερ και φρενα κτλπ ολα να ειναι κομπλε και μετα βλεπουμε σωστα??εξαλλου κανεις δεν εγινε με την πρωτη θεος:ΡΡΡΡΡ χαχχαχαχαχαχαχ:) προς το παρων πρεπει να φτιαξω το προβλημα που εχω με τις ζαντες και βρισκεϊ :( καλα μιλαμε μεγαλη ξενερα...τεσπα..

LoVis
26-12-05, 20:16
και νταξ καλο ειναι να μαθαινουμε και τιμες γιατι οσο ναναι το αμαξι θελει γενικως πολλα λεφτα..( συνηθως σε οσους λεω οτι κανω κατι για το αμαξι μου λενε να τα τρωω σε γκομενες ) ...και σημερων ημερα δεν παιρνουμε και 1500 ευρω μισθο οποτε και τα 100 ευρω ειναι αρκετα για να κανεις μετατροπες για την καυλα...ποσο μαλλον να αλλαζεις ενα μοτερ!...γιαυτο και ρωταω για το μοτερι 1ον για θεμα χρημάτων (και 100 ευρω να γλυτωσω καλα ειναι (παιρνω ενα τιμονακι η κατι αλλο)) αλλα και για θέμα αξιοπιστίας του συνεργειου!!ιδέα δεν εχω που θα βρω μοτερ και συνεργειο να το φτιαξω...γιατι ειμαι ασχετος και το λεω:) και δεν θελω να μου πιασει κανενας τον κωλο!!να οδηγαω ξερω αν ημουν μηχανικος θα το εκανα μονος μου:) και επειδη η αγνοια πολλες φορες ειναι και παρανομη επιμένω :P βοηθηστεεεεεεε :P hehehehehe

MARMEL
26-12-05, 21:55
βρες τους τουοτομαντραδες εδω μεσα

LoVis
27-12-05, 00:21
?????? ε?:) ποιοι ειναι αυτοι να τους γινω τσιμπουρι? χαχααχαχαχ Marb θα εισαι παρασκευη ε?να σε γνωρισω...

LoVis
27-12-05, 23:05
παιδες ειναι αληθεια αυτο που λενε οτι το 1.3 gt απο σταρλετ ειναι βαρυ για το corolla ? εγω πιστευω ταιριαζει αψογα και βγαζει και πολυ καλες επιδοσεις και οικονομικο...τι λετε ???

turbakias!!!
28-12-05, 02:00
θα σου απαντησω σε ολα οσα ρωτησες μιας και εχω αλλαξει δυ ομηχανες εχω σπασει δυο σασμαν εχω λυσει το μοτερ αρκετες φορες κοινως εχω φαει απειρες ωρες πανω απο αυτο το μοτερ και ψαχνωντας για αυτο διαφορα.. Εχουμε και λεμε απο κοστολογιο: αγορα μηχανης κανα 900αρι ευρω
σωληνωσεις για το ιντερκουλερ για το μαμα παντα αν 8ες βεβαια να εχεις το αμαξι μαμα γιατι για παραπανω πιεση χρειαζεσαι αλλο ιντερκουλερ κανα 100ευρω με 150ευρω
εξατμιση απο μπροστα μεχρι πισω εχουμε downpipe 90ευρω και σωληνας απο downpipe μεχρι πισω που περιλαμβανει μεσαιο και τελικο οχι καταλυτη με σχετικα καλο τελικο κανα 300ευρω
εξοδα μηχανικου 300ευρω
εξοδα ηλεκτρολογου για γαμω τους ηλεκτρολογους σου λεω 350ευρω

και το βαζεις μπρος και φευγεις..

η μονη μετατροπη που χρειαζεται στο μοτερ ειναι το αλλαγμα του καρτερ δλδ βγαζει απο την τουρμπατη μηχανη το καρτερ και βαζεις αυτο του κορολα γιατι αν αφησεις του τουρμπατου βρισκει πανω στην γεφυρα.

αφου δεν 8ελεις να το κανεις τουμπανο κατευθειαν κρατα το μαμα ιντερκουλερ και κατεβασε το κατω.

η μετατροπη αυτη ειναι πανευκολη και μονος σου την κανεις το δυσκολο ειναι τα ρευματα και χρειαζεσαι πολυ καλο ηλεκτρολογο που αν απ-οφασισεις τελικα και την κανεις πες μου να σου συστησω εναν.

να σου πω την γνωμη μου για αυτη την μηχανη. ειναι πολυ καλη χρυση παει παρα πολυ καλα και κατι που ειπες αν το κορολοα ειναι βαρυ για αυτο το μοτερ οχι δεν ειναι μια χαρα ειναι. Αν το βαλεις να κρατησεις το σασμαν του ατμοσφαιρικου που ειναι κοντο του τουρμπατου ειναι πολυ μακρυ. Η μηχανη αυτη ειναι πολυ ανθεκτικη στο σκισιμο.. της πινω το αιμα κα8ε μερα ολη μερα και δεν παθαινει το παραμικρο αλλα θελει προσοχη με 8ερμοκρασιες στην τουρμπινα και χιλια δυο αλλα ειναι αμελητεα μπροστα σε αυτα που σου δινω 2 χρονια τωρα που εχω την μετατροπη ειναι η δευτερη μηχανη αυτη την πρωτη την εσπασα απο βλακεια τεσπα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο θεμα αξιοπιστιας αποδοσης οικονομιας. δεν με εχει πουλησει ποτε εχω περασει πολλα αυτοκινητα αρκετα δυνατα οπως για να καταλαβεις S3 ομως δουλευα πιεση στο 0.9 bmw 325, 525, punto gt να δουλευει 1.6 focus st, fiat coupe 16v, corolla levin black top/silver, saxoralla, huindai coupe s145, charade gtti, mercedes clk αυτα θυμαμαι τωρα..8α δεις αλλο αμαξι και αν δεν το πατας και το πας χαλαρα δεν καιει και κα8ολου βενζινα.. και οικονομικο. παιρνει ευκολα αλογα μετα με αλλαγη τουρμπινας με μια 2μισαρα πολλαπλη αλλη ιντεροκουλερ μπροστα και ενα APEXi SAFC II το αμαξι παιζει γυρω στα 180αλογα. εσυ αποφασιζεις. εγω και τωρα αν ξανααποφασιζα να κανω μετατροπη 8α εβαζα χαλαρα το τουρμπατο οπς και να το κανεις αλλο πραγμα το τουρμπο.. οτι αλλο 8εσ να ρωτησεις πες μου. η αν 8ες τηλ μου στο 6939205304 οτι μπορω να σε βοηθησω γιατι εχω κατι ακρες καλες απο μηυχανικο μαντραδες και τετοια να τα παρεις σε πολυ καλες τιμες.

φιλικα δημητρης

LoVis
28-12-05, 12:59
ευχαριστω πολυ ρε συ....:)

LoVis
04-01-06, 00:27
οεοεοεοεοεοεοε!!! που ειναι η γυαλα? το εδωσα σημερα στην H.R.D και σε λιγες ημερουλες περιμενω να βγει με το νεο μοτερακι του ( και μειον 2350 ευρω + 210 να μου κατεβασει το ιντερcooler ) :) ...ελπιζω να αξιζει ο κοπος τουλαχιστον hehehehe :)

MARMEL
04-01-06, 15:53
καλα ρε ποτε τα κανονισες κιολας? ποτε πηρες τηλ? οταν στο εγραψα εδω?

LoVis
05-01-06, 00:36
ναι χαλαραουα...το εχω κιολας μεσα απο την τριτη ρε...αφου τα ειχα τα λεφτα...( μου λειπουν 300 ευρω αλλα κατι θα γινει ) ... σε 10 μερουλες θα εχω αμαξακι παλι..τωρα σκιζω το παπί αχαχχαχαχαχααχ....παντως θα πηγαινει γαμιοντας τωρα ε?

LoVis
09-01-06, 01:51
oeo...τα μοτερια μες την γυαλα...οεο...:) http://www.stratisautosport.gr/products/car.php?id=58

scaraveos
12-03-06, 13:47
Τι εγινε; Το εβαλες το μοτερ; Ευχαριστιμενος; :)

XARIS
13-03-06, 00:32
Lovis πρεπει να το δηλωσεις; απο κτεο θα εχεις καποιο προβλημα εχεις ρωτησει η ειναι ok; Πες μας γιατι ειμαι σε αναμμενα καρβουνα.

LoVis
13-03-06, 20:35
δεν χρειαζεται δήλλωμα ουτε προκειτε γιατι δεν φαινετε ... ασε που δεν χρειαζετε κιολας...παρολαυτα ειμαι υπερ ευχαριστημενος το αμαξακι το κινεί πολυ γρηγορα και αν το πας και 1ο σταδιο πιστευω οτι γα#@ς και δ#@ς..:) αξιοπιστο με ροπές και οτι αλλο θες...αλλα ξεχάστε το στριψιμο...ενταξει δεν το εχω στησει ακομα καλα το αμαξι αλλα επειδη ειμαι και φανατικος στροφάκιας τείνω να ξεχασω πως ειναι οι στροφες πλεον...παρολαυτα ειναι μια καλη λυση και γρηγορη μπορω να πω...ασε που καυλωνεις μεχρι αηδιας..:) και μονο απο τον ηχο...:)

φσσσσσσσσττττττττ...............

Υ.Σ Το κτεο δεν ειναι προβλημα...σε περνανε..και αν δεν σε περασουν με 30 ευρω εισαι μια χαρουλα:P

XARIS
13-03-06, 20:51
Τι εννοεις ξεχαστε το στριψιμο;

wastegate
13-03-06, 22:24
εκει που κοιταει η μουρη εκει πας....

GEORGIOS_XYNOS
13-03-06, 22:35
εκει που κοιταει η μουρη εκει πας....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jimbo
14-03-06, 03:25
χαχαχαχα μην μου λες τώρα τέτοια, αρχίζω και το σκεφτομαι και εγώ για τσαφ τσουφ, αν ρίξεις καλα αμορτισερ ελατήρια και λάστιχα τι γίνεται? και οκ, ας μην μπαίνουμε και τουρμπισμένοι μέσα...
Δηλαδή μου λέτε ότι οι λέξεις στρίβω και τούρμπο δεν κολλάνε μαζί???? κλαπς

wastegate
14-03-06, 08:23
Δεν γινετε οτι και να του κανεις παλι μουτρα θα εχεις πρεπει να φυλαγεσαι παρα πολυ...

LoVis
14-03-06, 20:25
θα πρεπει να εχεις μετρο..ενταξει στημενος κατι γινετε αλλα πρεπει να παιζεις πολυ με το γκαζι αλλιως πρεπει στην στροφη να ξερεις ποσο θα πατησεις το γκαζι γιατι αν το αφησεις και κοντραρει θα καταλήξετε σαν εμενα με μερικα τετακε λιμανακια αχαχααχαχ:) αλλα εχω βρει το κολπο και ρυθμιζω την πιεση στο Low με το κουμπακι και κατι γινετε ...σηκωνει μεχρι 0.3 ...κατι παιζει εκει...

jimbo
15-03-06, 04:19
τότε δεν θα βάλω αυτό το μοτέρ :evil: :banghead :banghead :banghead δεν θέλω αμάξι μόνο για ευθείες... θα βάλω 20V