PDA

Επιστροφή στο Forum : Ts Forum -3-


Σελίδες : [1] 2

DjBac
23-05-05, 13:03
To TS FORUM 2 (http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=1151&postdays=0&postorder=asc&start=0) κλειδώνεται γιατί fullαρε!!! :hehe :hehe

Καλή συνέχεια!! :lol:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
23-05-05, 15:43
Βρέ LiquidCTS πήγες να κοντράρεις το καλύτερο Ελληνικό ατμοσφαιρικό Corolla TSport 2003 ?

Πρέπει να τις ζόρισες πολύη άσχημα τις ντίζες...

vaggelis
23-05-05, 23:03
α μιλατε για ζημιες????
εδω ειμαι :lol: :lol:
εμεις σημερα πηραμε τ αμαξι ( ο θεος να το κανει)
20 μερες για να αλλαχτει ψυγειο καλοριφερ....επι τη ευκαιρια αλλαξαμε και ντιζες σασμαν ( δημητρη :P ) αλλα και μοναδα ABS....εγω σας το ξαναλεω....εκτος του οτι χαλανε δεν υπαρχουν ανταλλακτικα....αυτοι οι γιαπνωζοι ειχαν πιστεψει στην αξιοπιστια και δεν κρατανε στοκ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
24-05-05, 09:10
Vaggelis,

Παρακολουθώ τις ενημερώσεις που κάνεις σχετικά με τα προβλήματα και έχω μείνει άφωνος !!!
Εάν δέν ήξερα για τι αμάξι μιλάμε σίγουρα δε θα πήγαινε το μυαλό μου στη Corolla...
Τι να πώ... Ήσουν τόσο άτυχος ? Το αυτοκίνητο σας μοιάζει να είναι η εξαίρεση στο κανόνα της ΤΟΥΟΤΑ.
Εύχομαι να κάνετε τις αλλαγές και να τελειώσουν μιά και καλή όλα αυτά τα προβλήματα και να κάνετε απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

liquidCTS
24-05-05, 09:42
Βρέ LiquidCTS πήγες να κοντράρεις το καλύτερο Ελληνικό ατμοσφαιρικό Corolla TSport 2003 ?

Πρέπει να τις ζόρισες πολύη άσχημα τις ντίζες...

Εχουμε κοντραριστεί πολλές φορές με το TS του Γιάννη με πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα σε όλη τη διάρκεια την μετατροπής του... άλλωστε έτσι βλέπουμε και πόσο καλύτερα πάει το αυτοκίνητο του Γιάννη... και πόσο καλά πάει και το δικό μου... ;)

Η πλάκα είναι ότι δεν ζορίστηκε σε μια αλλαγή από 1η σε 2α αλλά σε μια από 4η σε 5η όπου πήγα να την βάλω λίγο "στον αέρα" και δεν μπήκε....

liquidCTS
24-05-05, 09:50
Για να απαντήσω και στο μήνυμα του Astakos ....

Για να το δεις τώρα που "εγκλιματίστηκε" και το ECU!! Θα ξαναέχουμε πάλι τα καλά της περασμένης Πέμπτης!! Θυμάσαι ή κάνεις πως ξεχνάς;

Να μας λες κάθε πότε εγκλιματίζεται το ECU σου εεεε για να κανονίζουμε ραντεβού για να μας σκίζεις τα οπίσθια... γιατί άμα δεν εγκλιματίζεται θα αρχίζεις να βρίζεις πάλι... που δεν μου φεύγεις κτλ κτλ... ξέρεις εσύ! :P:P:P:P

Πλάκα πλάκα πρέπει να βρούμε ένα stock TS να δούμε πως το πάω... θα έχει ενδιαφέρον... όπως σου έχω ξαναπεί θέλω να δω το TS σου με τα χιλιόμετρα μου... αλλά πρώτα να το πηγαίνεις και λίγο σε κανένα δρόμο.. όχι μόνο στο δυναμόμετρο! :P:P:P:P

vaggelis
24-05-05, 10:56
δημητρη μπααα....εμας παθαινει μικροπραγματα την ωρα που ασχολουταν με το δικο μας εφυγε ο αρχιμηχανικος για να παει να δει ενα αλλο TS που εφυγε μια βιδα απο την πιανολα και ρημαξε τους εκκεντροφορους

liquidCTS
24-05-05, 11:13
επι τη ευκαιρια αλλαξαμε και ντιζες σασμαν ( δημητρη :P )

Πόσο έκαναν οι ντίζες; Η πέρασαν εγγύηση; Υπήρχαν ή τις περίμενες;

vaggelis
24-05-05, 14:59
εγγυηση.....τις περιμενα.....τις ειχαμε παραγγειλει πριν το πασχα και τις εβαλα τωρα στο 20ημερο που ηταν μεσα τ αμαξι....εμας δε σπασανε απλα συντονιζαν γυρω στις 4-5000 στροφες και καναν θορυβο

billlllll
24-05-05, 15:43
Αυτό με τις ντίζες πάντως στα TS το έχω διαβάσει και στο αυστραλέζικο forum εκεί τις άλλαζαν σε όλα αν θυμάμαι καλά... (ανάκληση)
Εμένα οι δικές μου συντόνιζαν στις 6.000σαλ και μου τις άλλαξαν στα 10.000κμ έτσι μου είπαν δηλαδή (παίζει να τις έπιασαν με κανα tie wrap όπως και μια φούσκα ημιαξονίου στην αντιπροσωπιάρα που πήγαινα.... )

liquidCTS
24-05-05, 19:33
εγγυηση.....τις περιμενα.....τις ειχαμε παραγγειλει πριν το πασχα και τις εβαλα τωρα στο 20ημερο που ηταν μεσα τ αμαξι....εμας δε σπασανε απλα συντονιζαν γυρω στις 4-5000 στροφες και καναν θορυβο

Τον ίδιο συντονισμό έχω και εγώ.. πέρα από το πρόβλημα της μιας ντίζας που παρουσιάστηκε τώρα... να δούμε αν στον Κηφισό έχουν...

evan
25-05-05, 16:06
Κατα καιρους στα κατεβαζματα το σασμαν δεν ανταποκρινετε με αποτελεσμα να μενω κρεμασμενος............ Σας εχει συμβει κατι τετοιο σε εσας ;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
25-05-05, 17:16
Με έχει κρεμάσει πολύ άσχημα κατέβασμα απο 3η σε 2α και δέν έμπαινε με τίποτα !!

Μου έχει συμβεί τουλάχιστον 4 φορές.... ϊσως να φταίει το σασμάν ίσως εγώ..

geotschr
25-05-05, 23:01
Τοποθετήθηκε σήμερα τελικό καζανάκι , στον Ποπάυ.
Πρώτες εντυπώσεις :
Αύξηση της ροπής χαμηλά, πολύ πορωτικός ήχος

liquidCTS
26-05-05, 10:33
Με έχει κρεμάσει πολύ άσχημα κατέβασμα απο 3η σε 2α και δέν έμπαινε με τίποτα !!

Μου έχει συμβεί τουλάχιστον 4 φορές.... ϊσως να φταίει το σασμάν ίσως εγώ..

Που να δεις από 1η σε 2α σε κόντρα με τον Astako... Φαντάσου σκηνικό...

2 TS στη Βουλιαγμένης πρώτα στο φανάρι... γκάζι και 3-4.000 στροφές... αφήνουμε συμπλέκτες, φεύγουμε δαιμονισμένοι.. αλλαγή από 1η σε 2α.. και τα δύο TS χάνουν την ταχύτητα!!!! Η Βουλιαγμένης ξεσπάει σε γέλια... Το απόλυτο... εντάξει το σασμάν μας δεν είναι και το καλύτερο... Που να δεις καμμιά φορά που λες από 5η μήπως βάζω 2α;;;; Ας είναι καλά το quick shift που το βελτίωσε κάπως την κατάσταση.

Thrylos7
26-05-05, 14:38
Παιδες θελω τη βοηθεια σας. Για οσους δεν θυμουνται, εχω μια Corolla TS facelift απο τον Νοεμβριο 2004. Λοιπον στο αυτοκινητο παρατηρειται το εξης προβλημα :

Οταν αλλαζω ταχυτητα πανω απο τις 4.500 στροφες, στο πενταλ του αμπραγιαζ υπαρχει μια δονηση, κουνιεται περα δοθε. Το φαινομενο ειναι αμυδρο. Για να ειαμι ειλικρινης εγψ προσωπικα δεν το προσεχω μαλλον επειδη δεν ειμαι και πολυ εμπειρος οδηγος, αλλα ο πατερας μου το παρατηρει και τον ενοχλει.

Πηγαμε στην toyota και μετα απο καποια ταλαιπωρια δεν φτασαμε στο επιθυμητο αποτελεσμα. Πρωτου μιλησω οπως για αυτην την εμπειρια θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε παρατηρησει εσεις κατι τετοιο στην TS σας, η εχετε ακουσει τιποτα...

liquidCTS
26-05-05, 16:48
Οταν πατάς συμπλέκτη δηλαδή; Και πως κουνιέται πέρα δόθε όταν είναι πατημένος;;;; Για εξήγησέ το λίγο καλύτερα το πρόβλημα...

Thrylos7
26-05-05, 18:28
Οταν πατάς συμπλέκτη δηλαδή; Και πως κουνιέται πέρα δόθε όταν είναι πατημένος;;;; Για εξήγησέ το λίγο καλύτερα το πρόβλημα...

Κανει ενα τρεμουλιασμα ο συμπλεκτης οσο ειναι πατημενος και εχει απομονωσει...

Jims192
26-05-05, 20:14
... εντάξει το σασμάν μας δεν είναι και το καλύτερο... Που να δεις καμμιά φορά που λες από 5η μήπως βάζω 2α;;;; Ας είναι καλά το quick shift που το βελτίωσε κάπως την κατάσταση.
Ναι όντως το έχω παρατηρήσει και γώ.ειδικά τον πρώτο καιρο έβαζα και ξαναέβγαζα με το συμπλέκτη πατημένο για να κάνω δοκιμές.Τον ήπια κανα δυο φορές σε φανάρι απο τετοια λάθη.1η...2α...5η.Οντως τώρα βελτιώνεται η κατασταση με το quick shift?Γιατι προχθές μου είπανε οτι κάνα δυο τα έχουνε πάρει στο χέρι και ήταν η μέρα που διάβασα
ότι είχες ένα πρόβλημα με την 2α.

Υ.Γ:Astakos μόλις μπορέσεις κάνε μια μετάφραση αυτών που έχεις βάλει και φαίνονται στην υπογραφή σου( και ποσά αν θές )και τι κέρδισες και ποιά απο όλα αυτά αξίζουν πραγματικα.Ετσι για να ξέρουμε τι επιλογές έχουμε να βάλουμε(έτοιμες και αξιοπιστες)(όταν θα μένει κανα ευρώ) αν μπορείς και αν θέλεις φυσικά... :lol:

Astakos
26-05-05, 23:15
Κανει ενα τρεμουλιασμα ο συμπλεκτης οσο ειναι πατημενος και εχει απομονωσει...

Εμ...εγώ το έχω πει ότι ο stock συμπλέκτης είναι για τρελές κλωτσιές. Εμένα πάντως δεν μου το κάνει ούτε έχω ακούσει ποτέ για κάτι τέτοιο. :-?

Υ.Γ:Astakos μόλις μπορέσεις κάνε μια μετάφραση αυτών που έχεις βάλει και φαίνονται στην υπογραφή σου( και ποσά αν θές )και τι κέρδισες και ποιά απο όλα αυτά αξίζουν πραγματικα.Ετσι για να ξέρουμε τι επιλογές έχουμε να βάλουμε(έτοιμες και αξιοπιστες)(όταν θα μένει κανα ευρώ) αν μπορείς και αν θέλεις φυσικά... :lol:


Τι είναι αυτά που δεν καταλαβαίνεις να στα εξηγήσω...αυτό που μου ζητάς φίλε μου είναι έκθεση ιδεών και δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να γράψω ολόκληρα κατεβατά για να εξηγώ τι μπήκε που, πόσο στοίχισε τι έδωσε και γιατί το έκανα!

Πολύ ευχαρίστως να σου εξηγήσω και να σε βοηθήσω σε όποια ερώτηση έχεις...αλλά...sorry....essay δεν γράφω! Άλλωστε σε προηγούμενα post μου έχω πει τις απόψεις μου και τις εντυπώσεις μου σε βελτιώσεις που έχω κάνει. Κάποιες αμφισβητήθηκαν και κάποιες όχι. Στο τρυπάκι πάντως αυτό δεν ξαναμπαίνω!

Πολύ πολύ φιλικά

Γιάννης

evan
27-05-05, 09:37
Επανερχομε στα κατεβαζματα ταχυτητας. Αν... λεω αν... το προβλημα ειναι μονιμο... δηλαδη ετσι ειναι ολα τα σασμαν τις TS τοτε ρε παιδια να παμε να το πεταξουμε..... να σας πω κατι... καλυτερα να ειχα προβλημα στο συχρονιζε παρα αυτο και λεω καλυτερα γιατι το προηγουμενο αυτοκινητο μου ενα saxo vts ειχε πανω προβληματικο σασμαν (μου το ειχαν βαλει πανω προβληματικο εγω δεν εκανα καμια βλακεια και το χαλασα αλλα ετσι και αλλιως ολα τα σασμαν στα rallye και vts κλασικο προβλημα στο συχρονιζε). Λοιπον.... 20.000 χιλιομετρα μου το εβαλαν 100.000 το πουλησα με το προβλημα πανω.... απλα ηξερα πως να αλλαζω ταχυτητες και εκει ΑΛΛΑΖΑΝ... εδω το κρεμασμα ειναι 100% δε γινετε τιποτα...!!!...

Ειναι απαραδεκτο αυτο..... μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο ; Δε μπορει να εχουμε αμαξι το οποιο στηριζετε πανω στο κοντο σασμαν του για να τα δωσει ολα και το σασμαν να ειναι για τα μπαζα.

wastegate
27-05-05, 10:16
Επανερχομε στα κατεβαζματα ταχυτητας. Αν... λεω αν... το προβλημα ειναι μονιμο... δηλαδη ετσι ειναι ολα τα σασμαν τις TS τοτε ρε παιδια να παμε να το πεταξουμε..... να σας πω κατι... καλυτερα να ειχα προβλημα στο συχρονιζε παρα αυτο και λεω καλυτερα γιατι το προηγουμενο αυτοκινητο μου ενα saxo vts ειχε πανω προβληματικο σασμαν (μου το ειχαν βαλει πανω προβληματικο εγω δεν εκανα καμια βλακεια και το χαλασα αλλα ετσι και αλλιως ολα τα σασμαν στα rallye και vts κλασικο προβλημα στο συχρονιζε). Λοιπον.... 20.000 χιλιομετρα μου το εβαλαν 100.000 το πουλησα με το προβλημα πανω.... απλα ηξερα πως να αλλαζω ταχυτητες και εκει ΑΛΛΑΖΑΝ... εδω το κρεμασμα ειναι 100% δε γινετε τιποτα...!!!...

Ειναι απαραδεκτο αυτο..... μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο ; Δε μπορει να εχουμε αμαξι το οποιο στηριζετε πανω στο κοντο σασμαν του για να τα δωσει ολα και το σασμαν να ειναι για τα μπαζα.
Μην μπερδευεις τα πραγματα αλλο να χτυπας 8αρες και αλλο 6αρες οπως στο saxo.Μηπως επειδη σπινιαρει το αμαξι κρεμαει στην αλλαγη 1ης,2αρας(δεν φανταζομαι να κρεμαει σε αλλη αλλαγη)?Αφου κρεμαει βαρα και κανα 2 φορες κοφτη

Jims192
27-05-05, 10:31
Μην μπερδευεις τα πραγματα αλλο να χτυπας 8αρες και αλλο 6αρες οπως στο saxo.Μηπως επειδη σπινιαρει το αμαξι κρεμαει στην αλλαγη 1ης,2αρας(δεν φανταζομαι να κρεμαει σε αλλη αλλαγη)?Αφου κρεμαει βαρα και κανα 2 φορες κοφτη
Eχεις πιάσει το νόημα.Το προαναφερθέν κρέμασμα το παθαίνω μονίμως.Ούτε μία φορά δεν έχω καταφέρει να κάνω αλλαγή απο 1 σε 2α χωρις να κρεμάσει,πέφτοντας λίγο κάτω απο τις 6000.Στην αρχή πίστευα οτι είναι πολύ μακρυα η δευτέρα αλλα με τον καιρό διαπίστωσα πως όσο πιο πολύ έιναι το σπινιάρισμα τόσο περισσότερο πέφτουν οι στροφες.Αρα απο βδομάδα που θα έχω καινούργια λάστιχα θα προσπαθήσω να δώ τι συμβαίνει,γιατι σε φανάρια είναι η κυριότερη αλλαγή και γω είμαι πάντα εκτώς δύναμης :x έστω και για λίγο.Σε άλλες αλλαγές δεν μου συμβαίνει..

syele
27-05-05, 11:20
Χθες έγινε επιτέλους η παραλαβή του αυτοκινήτου.
Πρώτες εντυπώσεις:
1) Το αμάξωμα φάινεται καλά δεμένο.
2) Ο κινητήρας πραγματικά σκοτώνει ψηλά. Η Χροιά του μετά τις 7000 εντυπωσιακή. Αρκετά μπάσα η εξάτμιση από 2500 έως 4000 στροφές. Από κει και πέρα αναλαμβάνει ο κινητήρας
3) Το Lift με 2α είναι εξωπραγματικό. Με 3η εντυπωσιακό. Με 4η ομαλό
4) Υστερεί φυσιολογικά στη ροπή από χαμηλά
5) Η άνεση είναι πολύ καλή και οι ανωμαλίες του δρόμου απορροφώνται πολύ καλά
6) Η θέα των 195/55-16, ιδίως πίσω, είναι αποκαρδιωτική
7) Η ποιότητα κατασκευής είναι καλή, η ποιότητα των υλικών και το φνίρισμα επίσης
8) Η συναρμογή είναι επίσης πολύ καλή, αλλά την εγγλεζιά τους την έκαναν στον ουρανό πάνω από το πίσω δεξί παράθυρο. Ένα μικρό μέρος ήταν ξεκολλημένο ελαφρά και φαίνεται λίγο απ' εξω.
9) Η ρεζέρβα είναι κανονική (ΟΚ το περίμενα). Αλλά δεν περίμενα να έχουν κανονική ζάντα!!!!! Δεν μπορούσαν δηλαδή να βάλουν και 205 ελαστικά...
10) Οι βομβητές των ζωνών είναι απίστευτα εκνευριστικοί.
11) Το ρολόι είναι απαράδεκτο. Χαλάει η ρύθμιση πολύ εύκολα.
12) Οι ρυθμίσεις των καθισμάτων σαν να τρομπάρεις είναι λίγο κάπως...
13) Θα εκτιμούσα ένα οργανάκι για τη θερμοκρασία του λαδιού κινητήρα
14) Τα καθίσματα είναι πολύ καλά
15) Η ηλιοροφή όλα τα λεφτά
16) Προς το παρόν δεν κάνει κιχ...
17) Το κάτω μέρος του αυτοκινήτου είναι απλά εκπληκτικό. Φοβερή δουλειά. Το σύστημα εξάτμισης κορυφαίο (ανοξείδωτο) με βίδες με ελατήρια.

Αυτά για αρχή
4) Η

Stathis
27-05-05, 12:40
Σχετικα με το τρεμοπαιγμα του συμπλεκτη το εχω πορατηρησει και εγω. Εκτος απο αυτο εχω πει και παλαιοτερα οτι κραδασμοι περνανε στην καμπινα μετα τις 5000rpm και συγκεκριμενα στο τιμονι και στον συμπλεκτη. Δυο φορες εχω ακουσει και το πλαστικο πανω απο την μοναδα ηχου να συντονιζεται.

Λεω να βαλω την μπαρα θολων της TTE που συμφωνα με το Faster εκτος απο τα αλλα παιζει και ρολο αποσβεστηρα για τετοιυς κραδασμους.


Ολα αυτα παντος ειναι λεπτομερειες για μενα. Αυτο που με πειραζει περισσοτερο ειναι οι αεροδυναμικοι θορυβοι μετα τα 170 οι οποιοι γινοντε πραγματικα προβλημα οταν υπαρχουν πλευρικοι ανεμοι.

Και αυτο ισως στρωσει εν μερη με μια ποιο χαμηλη αναρτηση.

evan
27-05-05, 13:07
wastegate : μιλω για κατεβαζματα και οχι για ανεβαζματα... π.χ. ειμαι στην εθνικη οδο χυμα.... τσιμπω λιγο το φρενο και αρχιζω και κατεβαζω για να ανεβω σε γεφυρα πανω και να στριψω..... στην ανηφορα..... ψοφησαμε.... κατεβαζω αλλα δε κατεβαινει... μακαρι να κανω λαθος εγω στο τροπο και να μην ειναι καθαρα το σαμαν.... help!!!

wastegate
27-05-05, 13:26
wastegate : μιλω για κατεβαζματα και οχι για ανεβαζματα... π.χ. ειμαι στην εθνικη οδο χυμα.... τσιμπω λιγο το φρενο και αρχιζω και κατεβαζω για να ανεβω σε γεφυρα πανω και να στριψω..... στην ανηφορα..... ψοφησαμε.... κατεβαζω αλλα δε κατεβαινει... μακαρι να κανω λαθος εγω στο τροπο και να μην ειναι καθαρα το σαμαν.... help!!!
Δεν ξερω φιλε τι να σου πω.Τα παιδια που εχουν TS θα σου πουνε

vaggelis
27-05-05, 13:50
ημουνα χθες στν αντιπροσωπεια (περιεργο) και ηαναειδα μια μαυρη TS η οποια ειναι αρκετες μερες εκει (το δικο μας ρεκορ δε το σπαει βεβαια) και ρωτησα τι ειχε και μου ειπαν οτι ειχε σπασει αυτος ο μοχλος που αλλαζει τον εκκεντροφορο στο lift και το χειροτερο ειναι οτι αυτο πλεον εχει αρχισει να παρατηρειται σε αρκετα TS.....προσοχη λοιπον

Astakos
27-05-05, 20:31
Χθες έγινε επιτέλους η παραλαβή του αυτοκινήτου.
Πρώτες εντυπώσεις:
2) Ο κινητήρας πραγματικά σκοτώνει ψηλά. Η Χροιά του μετά τις 7000 εντυπωσιακή. Αρκετά μπάσα η εξάτμιση από 2500 έως 4000 στροφές. Από κει και πέρα αναλαμβάνει ο κινητήρας
3) Το Lift με 2α είναι εξωπραγματικό. Με 3η εντυπωσιακό. Με 4η ομαλό
4) Υστερεί φυσιολογικά στη ροπή από χαμηλά


Βλέπω με το που το πήρες άρχισες το στρώσιμο, ε;; :lol: :oops:


10) Οι βομβητές των ζωνών είναι απίστευτα εκνευριστικοί.


Χα χα χα!! Έχει κι άλλα μπιπ-μπιπ το facelift;; Φαντάσου να βαράνε όλα μαζί! Της καραμούζας θα γίνεται!! Χε χε!! :lol:

Πάντως φίλε μου σου εύχομαι ολόψυχα να σου είναι καλοτάξιδο με πολλά πολλά liftοχιλιόμετρα, να το χαρείς και κυριώς να σου είναι τυχερό! ;)

syele
28-05-05, 23:40
Βλέπω με το που το πήρες άρχισες το στρώσιμο, ε;; :lol: :oops:


Έκανα το "στρώσιμο" που είχα γράψει παλιότερα. Αν θέλει κάποιος το procedure ευχαρίστως να το ποστάρω :lol:


Χα χα χα!! Έχει κι άλλα μπιπ-μπιπ το facelift;; Φαντάσου να βαράνε όλα μαζί! Της καραμούζας θα γίνεται!! Χε χε!! :lol:

Το δικό σας δεν έχει;
Βομβητής για ζώνη οδηγού, για ζώνη συνοδηγού (έχει αισθητήρα στο κάθισμα) που μετά τα 30 δυετερόλεπτα χτυπάει πιο γρήγορα για άλλα 90 yell
Άσε δε το βομβητή της όπισθεν που είναι σαφώς πιο δυνατός από του G6
Έλεος
Να δούμε πως θα βγουν


Πάντως φίλε μου σου εύχομαι ολόψυχα να σου είναι καλοτάξιδο με πολλά πολλά liftοχιλιόμετρα, να το χαρείς και κυριώς να σου είναι τυχερό! ;)

Ευχαριστώ πολύ

DjBac
29-05-05, 03:35
Όλοι οι βομβητές είμαι σίγουρος πως κάποιο λόγο έχουν... Για να αποφύγεις των ζωνώ, πολύ απλά φόρα ζώνη!! :hehe :hehe
Καλορίζικο!!

kosmas
31-05-05, 11:55
Γειά σας και από εμένα. Καινούργιο μέλος στη παρέα με ένα ολοκαίνουργιο μωρό. Έχω διαβάσει πάνω κάτω τις απόψεις των περισσότερων και μου φαίνεται πως οι πιο πολλοί δεν θέλανε corolla αλλά FERRARI. Εγώ έχω πάθει την πλάκα τις ζωής μου με το εργαλείο και είμαι μόλις στα 5000 KM. Το αμάξι συνδιάζει τα πάντα και σε καλή (πολύ καλή θα έλεγα) τιμή. Άσε που στρίβει και πολύ καλά.

Stathis
31-05-05, 12:31
Μηπως ειναι ενα κοκκινο 3θ με οργανακια στην κολονα?

leon74
31-05-05, 12:36
Γειά σας και από εμένα. Καινούργιο μέλος στη παρέα με ένα ολοκαίνουργιο μωρό. Έχω διαβάσει πάνω κάτω τις απόψεις των περισσότερων και μου φαίνεται πως οι πιο πολλοί δεν θέλανε corolla αλλά FERRARI. Εγώ έχω πάθει την πλάκα τις ζωής μου με το εργαλείο και είμαι μόλις στα 5000 KM. Το αμάξι συνδιάζει τα πάντα και σε καλή (πολύ καλή θα έλεγα) τιμή. Άσε που στρίβει και πολύ καλά.


Κοσμά καλώς ήρθες στην παρέα! Καλοτάξιδο και πολλά χαρούμενα χιλιόμετρα. Γρήγορα αλλά όχι βιαστικά και μακρυά από μαγκιές, κόντρες και λοιπούς... τραμπουγκισμούς!!!! :lol:

Κοίτα, μην εκπλήσσεσαι για κάποια παραπονάκια εδώ μέσα. Όποιος δεν είναι ενθουσιασμένος με το αυτοκίνητό του δεν κάθεται να ξημεροβραδιάζεται να γράφει στο site για τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις του! :wink: Υπήρξαν και ένα-δύο σοβαρά σφάλματα, αλλά όλα τα άλλα είναι για να ανταλάσσουμε απόψεις και να γνωρίζουμε καλύτερα το αυτοκίνητο... Οπότε you have nothing to worry about!

Ξανά, καλώς ήρθες... Και εγώ από Θεσ/νίκη είμαι!

DjBac
31-05-05, 12:43
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!
Ελπίζω να έχεις πολλά και καλά χιλιόμετρα με το TS σου!!!
Όπως είπαν 1-2 πραγματάκια ίσως να θέλουν διόρθωση, και μετά θα γίνει άλλο αμάξι!!! :hehe :hehe

kosmas
31-05-05, 13:34
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την υποδοχή. Έχω μία απορία αν γνωρίζει κανείς. Από την αντιπροσωπία που το πήρα (TOYOTA Αλεξανδρίδης) ο αρχιμηχανικός είναι φίλος μου και μου είπε πως υπάρχει περίπτωση να σταματήσει η παραγωγή του TS γιατί είναι ασύμφορο και πως αν γίνει κάτι τέτοιο το μοντέλο θα γίνει συλλεκτικό. Έχεται ακούσει τίποτα για αυτό;

liquidCTS
31-05-05, 22:43
Άσε που στρίβει και πολύ καλά.

Το αστείο της χρονίας είναι αυτό μάλλον! Μήπως αγόρασες άλλο αυτοκίνητο;

GeoTeo
01-06-05, 05:41
Γεια σας παιδια πριν απο μια εβδομαδα μας ηρθε το TS υστερα απο αναμονη 4 μηνων :x :x ...
Το αυτοκινητο ειναι σκετη απολαυση tongue tongue .
Η αναρτηση του και γενικα το στησιμο του εμενα με ικανοποιουν πληρως για τους δρομους που εχουμε και δεν προκειται να μπω ουτε καν στην σκεψη να κανω την παραμικρη παρεμβαση.Το μονο που με χαλασε λιγο ηταν η μεγαλη διαδρομη του συμπλεκτη κατι που θα το διορθωσω οταν ερθει η ωρα.... Γενικα ομως ειμαι απολυτα ευχαριστημενος 8) 8) ..
Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι για τον τροπο που θα στρωσω το αυτοκινητο..
Απο την αντιπροσωπια μου ειπαν νατο δουλευω κοντα στις 4000rpm μεχρι τον 1ο ελεγχο στα 1500km...Εχω κανει 900km και το ανοιγω το πολυ μεχρι τις 6000rpm(ελαχιστες φορες).Μηπως πρεπει να το δουλεψω και λιγο σε vvtLi ρυθμους;
Περιμενω τις γνωμες σας.....Ευχαριστω προκαταβολικα και συγγνωμη για το
μεγαλο post

kosmas
01-06-05, 10:49
Καλορίζικο και Καλοτάξιδο. Από την αντιπροσωπία μου είπαν πως δεν χρειάζεται στρώσιμο. Απλά μεχρι να ζεσταθεί να το δουλεύεις χαλαρα και μετά να το σκίζεις (αλλά όχι κόκκινα). Αυτό για το ζέσταμα υσχύει για όσα χιλιόμετρα κι αν έχεις.


Όσο για το αν στρίβει, στροφές καβάλας για την είσοδο της πόλης 105 km/h και τα λάστιχα να τσιρίζουν. Δεν καταλαβαίνει τίποτα το εργαλείο και όσοι έχουν facelift με μαμά αμορτισέρ μη μασάν στις στροφές. Το αμάξι δεν φεύγει. Εντάξει δεν είναι και τάπερ αλλά είναι TS

liquidCTS
01-06-05, 12:51
Απλά μεχρι να ζεσταθεί να το δουλεύεις χαλαρα και μετά να το σκίζεις (αλλά όχι κόκκινα).

Κόκκινα δεν παίζουν έτσι και αλλιώς... Υπάρχει κόφτης...

Jims192
01-06-05, 13:07
Άσε που στρίβει και πολύ καλά.

Το αστείο της χρονίας είναι αυτό μάλλον! Μήπως αγόρασες άλλο αυτοκίνητο;
Εξαρτάται ρε συ!Αναλόγως τι οδηγούσε πρίν ο άνθρωπος!Απο ότι βλέπεις δεν το έχει καιρό το αμάξί.Τις αδυναμίες του,τις ανακαλύπτεις σιγα.Και γώ όταν το πρωτοπήρα το φοβόμουνα και έλεγα τι βρωμόγκαζο πήρα.Μετά απο 3 μόλις μήνες λέω πως καμμία 30 αλογάκια παραπάνω καλά θα ήταν και πάει λέγοντας!
Υ.Γ:leon74 θεσσαλονίκη?Και γιατί μας το κρατάς κρυφό τόσο καιρό.Κosmas και συ γκαρντάσι εισαι Ε?Και ένας ο Stathis,4 σύνολο!Κάνουμε καλό καρε για χαρτιά και σίγουρα καλή παρέα για καφε.Φυσικά 1000 καλoί χωράνε αν ενδιαφερετε κανας άλλος απο τα ψηλά.Λοιπόν άντε στείλτε κανα p.m με τηλ να κανονίσουμε να πιούμε κανα καφεδακι το Σ/Κ. και ποιές ώρες βολέυεστε(ολά αυτά βέβαια αν φυσικά θέλουτε).Πρέπει
όμως να γίνει ένα ψιλοmeeting για να μην μας την λένε και οι κάτω οτι δεν υπάρχει δυναμικό.Να δείξουμε τουλάχιστον ότι είμαστε λίγοι αλλά...καλοί.Θα περιμένω τηλ..

Jims192
01-06-05, 13:11
Απλά μεχρι να ζεσταθεί να το δουλεύεις χαλαρα και μετά να το σκίζεις (αλλά όχι κόκκινα).

Κόκκινα δεν παίζουν έτσι και αλλιώς... Υπάρχει κόφτης...
Καπού στις 7000?Γιατί προχθές δεν πρόσεξα θερμοκρασία και πήγα να το δώσω ενώ δεν 'ηταν ακόμη στη μέση η θερμοκρασία και κάπου εκεί με έκοψε....Προς στιγμή τρομαξα αλλά καπου το είχε πάρι το μάτι μου εδω μέσα οτι υπάρχει ένας τέτοιος κόφτης!

DjBac
01-06-05, 13:51
Υπάρχει αυτός ο κόφτης θερμοκρασίας σε όλους τους κινητήρες αυτής της φιλοσοφίας.. Νομίζω της ΤΟΥΟΤΑ αν ξεπεράσεις το lift με κρύο μοτέρ(λάδια, υγρά) τότε πολύ απλά δε δίνει άλλη δύναμη!!
Το ζέσταμα σε αυτά τα μοτέρ είναι ΠΟΛΥ σημαντικό!

syele
01-06-05, 14:46
Το ζέσταμα παίζει μεγάλο ρόλο. Όλες οι ζημιές ή οι φθορές στον κινητήρα γίνονται όταν είναι κρύος. Γι αυτό μέχρι να ζεσταθεί πάμε μέχρι 3000 στροφές.
Α, η θερμοκρασία νερού δεν είναι αυτή που κοιτάμε αν έχει ζεσταθεί. Αυτό που έχει σημασία είναι η θερμοκρασία λαδιού (για την οποία δεν έχουμε όργανο)

DjBac
01-06-05, 16:00
Επίσης μεγάλη σημασία έχουν θερμοκρασίες διαφορικού/σασμάν που συνήθως δεν το προσέχουμε!

leon74
01-06-05, 17:08
Κόστος μαρσπιέ, πίσω σποιλεράκια από τη facelift Ts στο Βέλγιο:

The price was € 465, 78
for 2 sideskirts , 2 rearbumpercorners and clips and screws
but without the paintjob .

(από το toyotaownersclub).

Κάποιος είχε πει κοντά στα Ε800 στην ελλάδα?

Stathis
01-06-05, 19:45
Εμενα μου ειχαν πει στην αντιπρωσωπια για τα πισω σποιλερ οτι ειναι fix με τον προφυλακτηρα. (αλαζεις προφυλακτηρα)

Κοιτα. Αν σκεφτεις καμια 150Ε μεταφορικα, ποσα ακομα για περαστικα, ισως να μην αξιζει τον κοπο να τα παρεις απο εξω.

Jims192
01-06-05, 19:54
Εμενα μου ειχαν πει στην αντιπρωσωπια για τα πισω σποιλερ οτι ειναι fix με τον προφυλακτηρα. (αλαζεις προφυλακτηρα)
Στα facelift όμως,δεν είναι πρόσθετα όπως στην έκδοση sport?Stathis εσύ την προηγούμενη έχεις αν θυμάμαι καλά ε?

Stathis
02-06-05, 02:02
Ναι. την προηγουμενη εχω. και ακομα τελειως μαμα!!! :oops:

vagelisteo
02-06-05, 10:09
Παιδια εαν καταλαβα καλα εαν λετε για τα spoiler επειδη εβαλα χθες λογω τρακου ειναι ξεχωριστα απο τον προφυλακτηρα και ειδα οτι μου χρεωσαν το καθενα 36 ευρω περιπου + 3 ευρω κατι λαστιχακια για να κατσουν πανω στον προφυλακτηρα.

GeoTeo
02-06-05, 23:10
Παιδια ευχαριστω για τα καλοριζικα και τις πληροφοριες περι στρωσιματος.
Το προηγουμενο αμαξι μου ηταν YARIS 1.3... και οπως καταλαβενεται απο vvti ξερω απο vvtLi ομως δεν ηξερα...τωρα ομως καταλαβαινω.. :lol: :lol: tongue ...

Jims192
02-06-05, 23:21
Το προηγουμενο αμαξι μου ηταν YARIS 1.3... και οπως καταλαβενεται απο vvti ξερω απο vvtLi ομως δεν ηξερα...τωρα ομως καταλαβαινω.. :lol: :lol: tongue ...
Συνάθελφος δηλαδή,απο όπου και να το δείς!!!Α..καλορίζικο...

syele
03-06-05, 00:27
Καλησπέρα,

Όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο (με τον κινητήρα σβηστό) για περισσότερο από 20-30 λεπτά, βάλω μπροστά και ξεκινήσω, ακούγεται ένας θόρυβος (σαν ξύσιμο, αρκετά αισθητό) για 1 δευτερόλεπτο και μετά σταματάει. Δεν το ξανακάνει άλλη φορά, παρά μόνο αν το αφήσω το αυτοκίνητο πάλι για πάνω από 20-30 λεπτά.
Ο Θόρυβος ακούγεται από εμπρός και κάτω.
Υποθέσεις 2
1) Δίσκος. Εμπλοκή με πλατό. Ελαττωματικός και θέλει αλλαγή
2) Ζουαν. Θέλει αλλαγή

Σας έχει τύχη κάτι τέτοιο;

liquidCTS
03-06-05, 00:47
Είναι απολύτως φυσιολογικό.. και συμβαίνει σε κάθε εκκίνηση... ρυθμίζονται τα ηλεκτρονικά.. καλά δεν στο είπαν στην Toyota όταν το πήρες;

syele
03-06-05, 09:37
Είναι απολύτως φυσιολογικό.. και συμβαίνει σε κάθε εκκίνηση... ρυθμίζονται τα ηλεκτρονικά.. καλά δεν στο είπαν στην Toyota όταν το πήρες;

Όχι! Είδες τι βάζει ο νους του ανθρώπου; :lol:

Πήγα σήμερα και μου είπαν ότι είναι ο ενεργοποιητής ABS.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
03-06-05, 16:38
Τη Δευτέρα το βράδυ (περίπου 9 ωρα) είδα μία μαύρη καινούργια TS στον Πειραιά στην Αιτωλικού (αμέσως μετά το φανάρι από τυην ακτή Μιαούλη) χτυπημένη και τριγύρω καμμιά δεκαριά άτομα (έξω από το τελωνείο Πειραιά)
Δέν παρατήρησα καλά....


Ήταν κανένας από εσάς ;

GeoTeo
04-06-05, 02:25
Ρε Syele διαβασε και κανα βιβλιαρακι της toyota αχρηστο θα μας το βγαλεις το αμαξι :x .
Στην αρχη και εγω μολις ακουσα τον θορυβο <<τα επαιξα>> αλλα μετα ανακουφιστηκα... :lol: :P

syele
06-06-05, 01:29
Ρε Syele διαβασε και κανα βιβλιαρακι της toyota αχρηστο θα μας το βγαλεις το αμαξι :x .
Στην αρχη και εγω μολις ακουσα τον θορυβο <<τα επαιξα>> αλλα μετα ανακουφιστηκα... :lol: :P

Το διάβασα αλλά δεν έπεσε κάπου το μάτι μου :oops:

Πάντως κι άλλα αυτοκίνητα έχουν ABS και δεν κάνουν έτσι... :lol:



8) Η συναρμογή είναι επίσης πολύ καλή, αλλά την εγγλεζιά τους την έκαναν στον ουρανό πάνω από το πίσω δεξί παράθυρο. Ένα μικρό μέρος ήταν ξεκολλημένο ελαφρά και φαίνεται λίγο απ' εξω.

Τελικά, αυτό δε φτιάχνεται. Θέλει αλλαγή όλος ο ουρανός (η επένδυση) :x :x :x

Αν πω καμιά βαριά κουβέντα για την Αγγλία, θα φταίω εγω;

billlllll
06-06-05, 02:32
Έχουν πει άλλοι πριν από σένα που φτάνει για όλους μας :lol: :lol:

GeoTeo
06-06-05, 05:48
Τρελοεγγλεζοι,τρελογαλοι και τωρα και τρελοτουρκοι :x :x :x :x :x :x Τι εχουν να δουν τα ματια μας. :x :x
Μηπως πρεποι ολοι οι toyotaκηδες να μαζεψουμε τα προβληματαπου μας ταλανηζουν απο τους αγγλογαλλοτουρκους και να τα στηλουμε επισημα και οργανομενα στην toyota japan μπας και μας λυπηθουν και αλλαξει τιποτα;; question question
Aν ειστε μεσα εγω θα βρω την ακρη για να τα μεταφρασουμε;;; pc pc

kosmas
06-06-05, 11:33
Να το και το μωρό μου :drive

Jims192
06-06-05, 13:49
Να το και το μωρό μου :drive
Καλορίζικο και πάλι πατρίδα..Καλύτερα να ανοίξεις ενα topic εδω http://www.corollaclub.com/forum/viewforum.php?f=7&sid=890923ad6ae8cab3153ff935d318042a
με φωτογγραφίες απο το καμάρι σου για να είσαι και on topic.Tην βρίσκω να κατατοπίζω νέους (..τώρα που πάλιωσα :hehe :hehe :hehe )
Υ.Γ:Οποτε και αν θες στείλε και κανα τηλ με p.m για κανα καφεδάκι σαλόνικα το σ/κ..

Stathis
06-06-05, 14:13
Ετσι Ετσι. Να πληθαινουν τα Ts στη Σαλονικη! :lol:

Εχω βαρεθει να βλεπω ταπερ. shoothim


Τη παρασκευη στο καρφουρ περνωντας μια βολτα ειδα 5!!! και οι κορολλες στο συνολο τους ηταν 4! (μονο εγω με Ts).

Αντε να γινουμε πολλοι!! viking

kosmas
07-06-05, 13:02
Βρε παίδες!! Που κυκλοφορείτε και δεν σας βλέπω πουθενά? Μόνο ένα Ts έχω δει και κοιτώντας μέσα με αγωνία αντίκρισα έναν παππού. Που κρύβεστε όλοι?

Όσο για το να βρεθούμε καμια μέρα ή να γίνει και εδώ κάποιο στέκι ακούγεται καλό.

kosmas
07-06-05, 13:13
Α! Και κάτι άλλο.. Όλα τα RX-8 Challenge και τα Audi TT 1.8T είναι τόσο φίδια ή έπεσα στην περίπτωση του ανάπηρου οδηγού. Πάντως τις δίναν 100%

Meleths
07-06-05, 13:26
kai ta RX8 ta kanonika den bgazoyn panw apo 215 aloga asxeta me to posa dhlwnei h eteria... kala gia ta challenge den to syzhtw bgazoyn gyrw sta 167

Jims192
07-06-05, 13:37
kai ta RX8 ta kanonika den bgazoyn panw apo 215 aloga asxeta me to posa dhlwnei h eteria... kala gia ta challenge den to syzhtw bgazoyn gyrw sta 167
Αν θυμάμαι καλά σε προηγούμενο drive το challenge παίζει γύρω στα 150+στον τροχό...

Α! Και κάτι άλλο.. Όλα τα RX-8 Challenge και τα Audi TT 1.8T είναι τόσο φίδια ή έπεσα στην περίπτωση του ανάπηρου οδηγού. Πάντως τις δίναν 100%
Βεβαια μην πιστέψεις οτι τους παιρνάμε 40 άλογα αφου όπως έχει γραφεί εδώ μεσα και εμείς μαμά δεν ξεπερνάμε τα 160-162 στον τροχό..Βέβαια με καλή εκκίνηση τα παίρνουμε τα challenge..Για tt δεν ξέρω..ίσως τα μπροστινοκίνητα με τα 150 ή τα 180..Για τα μεγαλύτερα quattro φαντάζει λίγο χλωμό!

Anonymous
07-06-05, 13:46
Βέβαια με καλή εκκίνηση τα παίρνουμε τα challenge..

Αρα εσυ, οχι, ε? 8) :oops: :lol: :lol: :lol: :lol:

Jims192
07-06-05, 13:55
Βέβαια με καλή εκκίνηση τα παίρνουμε τα challenge..
Αρα εσυ, οχι, ε?
Mόνος μου κάτι γίνεται!Με εσένα τον γκαντέμη μέσα ούτε φτιαγμένο seicento δεν παίρνω!Ουρτου ρε..!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
07-06-05, 15:13
Πρίν από δύο εβδομάδες είχα ανέβει στη Θεσσαλονίκη στο υποκατάστημα μας για δύο ημέρες και είδα 4 TSport !!

Και στο Πειραιά που μένω έχω δει δυό-τρείς....

Άντε και μερικές που περνάνε που και που απο το λιμάνι...

liquidCTS
07-06-05, 15:30
Βέβαια με καλή εκκίνηση τα παίρνουμε τα challenge..
Αρα εσυ, οχι, ε?
Mόνος μου κάτι γίνεται!Με εσένα τον γκαντέμη μέσα ούτε φτιαγμένο seicento δεν παίρνω!Ουρτου ρε..!

Τα challenge τα έχουμε για πλάκα... δύο φορές που έχω πετύχει από στάση τα είχα από την πρώτη.... το ίδιο και τα TT με τα 180... με τα 225 μας έχουν άνετα... εκτός αν πέσουν στροφές όπου παίζουν ρόλο τα χέρια... εκεί ο Astakos έχει πάρει ένα πριν μάλιστα στήσει το αμάξι όπως είναι τώρα...

Anonymous
07-06-05, 15:42
Βέβαια με καλή εκκίνηση τα παίρνουμε τα challenge..
Αρα εσυ, οχι, ε?
Mόνος μου κάτι γίνεται!Με εσένα τον γκαντέμη μέσα ούτε φτιαγμένο seicento δεν παίρνω!Ουρτου ρε..!

Δικαιολογιες...... :hehe :hehe :hehe

leon74
07-06-05, 16:31
Εγώ πάντως έχω πάρει σε τελική ΑΑααανετα και Ε200 Kompressor και ας της δίνουν 230 τελική...

(Ευθεία Κατερίνης-Λεπτοκαρυάς)...

Astakos
07-06-05, 18:14
Ρε leon.........αμαρτία ρεεεεεεε!!!!

Πάλι εκκλησίες κλέβεις!! ;)

leon74
08-06-05, 09:44
Σόρι ρε Αστακέ, το ξέρω παρασύρθηκα, αλλά μου κολούσε (!). Ήταν ενας πιτσιρικάς μέσα. Τον πήγα σιγά σιγά μέχρι 180, 200, 220, μετά κάπου λαχάνιασε... Πάντως ειλικρινά μου τη σπάει να κοκορεύονται κάτι Μερσεντάκιδες ότι έχουν υψηλή τελική με τέτοιες μαούνες...

Jims192
08-06-05, 11:16
Εγώ πάντως έχω πάρει σε τελική ΑΑααανετα και Ε200 Kompressor και ας της δίνουν 230 τελική...

Ρε leon.........αμαρτία ρεεεεεεε!!!!
Πάλι εκκλησίες κλέβεις!! ;)

Ωπα ρε σείς...γιατί εκκλησίες?Λιγα άλογα έχουν ή μήπως λίγα λεφτά κάνουν?Και εγώ τη βρίσκω να ρίχνω σε Ε και clk (AMG και BRABUS) (συνήθως μόνο τα αυτόκολλητα έχουν)με τους κλασσικούς mercedeσακηδες μέσα που παίρνουν εργολαβία την αριστερή λωρίδα πηγαίνοντας με 200,αναβοσβήνοντας διαρκώς τα φώτα τους,να κάνεις άκρη μην έχοντας ιδέα για το που πατάει και που βρίσκεται το αμάξι πηγαίνοντας με 200...ε τότε είναι που τα παίρνω...και όταν τους παιρνάς κοιτάνε σαν να είδανε κανένα εξωγήινο και αναρωτιόνται.."Μα καλά εχει ποιο γρηγορα αυτοκίνητα απο τα mercedes?"
(Y.Γ:Ανέκαθεν τα είχα μ αυτούς :x ,ακόμη και με το yaris τους κυνηγούσα..όσο πήγαινε)

kosmas
08-06-05, 11:41
Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο. Έχει οδηγήσει κανείς Mercedes? Πας με 200+ και το αμάξι δεν καταλαβαίνει τίποτα. Νιώθεις απέραντη σιγουριά. Χώρια τα συστήματα υποβοήθησης που έχει είναι τέλεια. Καλά δεν λέω, πως την έχουμε άνετα την έχουμε, αλλά μην συγκρίνουμε ανόμοια πράματα. Εγώ προσωπικά τον μισώ τον Γερμανό και τους βλάχους που μόλις πιάσουν μια δραχμή στα χέρια κατευθείαν τρέχουν για Mercedes ή BMW αλλά μια Mercedes είναι πάντα μια Mercedes.

leon74
08-06-05, 11:53
Και ένα Toyota είναι πάντα ένα Toyota! :lol: :lol:

Θωμας.Κ
08-06-05, 11:55
Και η ΒΜW ειναι BMW μην τα ισοπεδονουμε ολα...Τα μικρα μοντελα μπορει να μην εχουν γκαζι αλλα εχουν σχεδον εφαμιλη ποιοιτητα κατασκευης και υλικων με τα μεγαλα της μοντελα...+ η πισωκινηση των τροχων...για αυτο το αυξημενο κοστος ακομα και των 1.6cc

Jims192
08-06-05, 12:04
Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο. Έχει οδηγήσει κανείς Mercedes?
Ε 200,clk cabrio 193 ps, c 180 143 ps,a Class 1600
Πας με 200+ και το αμάξι δεν καταλαβαίνει τίποτα. Νιώθεις απέραντη σιγουριά.
Noιώθεις...Εχεις?Γιατί τα αυτοκίνητα είναι προσανατολισμένα στην άνεση...και έχω πετύχει πολλές φορές προηγούμενα mercedes να πηγαίνουν 200άρες και το πίσω μέρος
να χορεύει τσιφτετέλι πάνω στις αναρτήσεις...
Εγώ προσωπικά τον μισώ τον Γερμανό και τους βλάχους που μόλις πιάσουν μια δραχμή στα χέρια κατευθείαν τρέχουν για Mercedes ή BMW αλλά μια Mercedes είναι πάντα μια Mercedes.
Καπου εκεί εκνευρίζομαι και γώ...Ερευνα που έγινε στην Γερμανία προ 2 ετίας σχετικά με τα τροχαία,έδειξε πως για το μεγαλύτερο ποσοστό θανατηφόρων ατυχημάτων στο εξωτερικό ευθύνονται(ή έχουν εμπλακεί) οδηγοί πολυτελών αυτοκινήτων με πρώτους,μαντεψε ποιούς?....Τους οδηγούς mercedes!!!Είναι μάλλον απ΄αυτή την απέραντη σιγουριά που νοιώθουν,όπως αναφέρεις...

leon74
08-06-05, 12:15
Και η ΒΜW ειναι BMW μην τα ισοπεδονουμε ολα...Τα μικρα μοντελα μπορει να μην εχουν γκαζι αλλα εχουν σχεδον εφαμιλη ποιοιτητα κατασκευης και υλικων με τα μεγαλα της μοντελα...+ η πισωκινηση των τροχων...για αυτο το αυξημενο κοστος ακομα και των 1.6cc

Δηλαδή φίλε μου ειλικρινά πιστεύεις ότι τα γερμανικά αξίζουν τα λεφτά τους ε?

Να σε ρωτήσω τότε κάτι χωρίς παρεξήγηση? Γιατί το Golf 1.6 έχει 3-4 χιλιάρικα πάνω από το Octavia 5? Μήπως γιατί όταν αγοράζουμε γερμανικά πληρώνουμε τα ΓΑΜΗΣ... των γερμανών? Το ξέρεις ότι ο μέσος βιομηχανικός εργάτης στη Γερμανία έχει μισθό περίπου 4-5 χιλιάρικα?

Ρε δεν πάνε να γαμ... χωρίς καπ..τα λέω εγώ...

kosmas
08-06-05, 12:33
Όταν αναφερόμουν στο Γερμανό εννοούσα μόνο BMW και Mercedes. Όχι κουβάδες σαν VW, SKODA, SEAT, OPEL κτλ.

Anonymous
08-06-05, 13:00
Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο. Έχει οδηγήσει κανείς Mercedes?
Ε 200,clk cabrio 193 ps, c 180 143 ps,a Class 1600


ναι ναι... :-?

Παντως πολλα merc πανε ετσι ανετα!!! 8)
Ειχει ο "θειος" (ξερεις jims :oops: ) παλια Ε300 V6 240 αλογα και πας ταξιδι με 200+ και νομιζεις οτι εισαι σπιτι σου με κλειστα τα πορτοπαραθυρα.......... sun

syele
08-06-05, 14:37
kai ta RX8 ta kanonika den bgazoyn panw apo 215 aloga asxeta me to posa dhlwnei h eteria... kala gia ta challenge den to syzhtw bgazoyn gyrw sta 167
Αν θυμάμαι καλά σε προηγούμενο drive το challenge παίζει γύρω στα 150+στον τροχό...

Α! Και κάτι άλλο.. Όλα τα RX-8 Challenge και τα Audi TT 1.8T είναι τόσο φίδια ή έπεσα στην περίπτωση του ανάπηρου οδηγού. Πάντως τις δίναν 100%
Βεβαια μην πιστέψεις οτι τους παιρνάμε 40 άλογα αφου όπως έχει γραφεί εδώ μεσα και εμείς μαμά δεν ξεπερνάμε τα 160-162 στον τροχό..Βέβαια με καλή εκκίνηση τα παίρνουμε τα challenge..Για tt δεν ξέρω..ίσως τα μπροστινοκίνητα με τα 150 ή τα 180..Για τα μεγαλύτερα quattro φαντάζει λίγο χλωμό!

Πάντως παιδιά σε αυτοκίνητα που έχουν ηλεκτρονικά συστήματα που δεν απενεργοποιούνται πλήρως (παρά μόνο στο δυναμόμετρο με βραχυκυκλώσεις) ή σε αυτοκίνητα με εξελιγμένους εγκεφάλους, οι δυναμονετρήσεις δεν είναι αξιόπιστες, αφού οι εγκέφαλοι αναγνωρίζουν τη μειωμένη παροχή αέρα ή την ακινησία και δεν αποδίδουν όπως πρέπει

Jims192
08-06-05, 16:54
Tελικά ρε παιδιά γίνεται να μπείς μέσα στις 6200+ σε αλλαγή απο 1η σε 2α?Εχω προσπαθήσει πολλάκις και πέφτω πάντα στις 6000+λίγο και ούτε μια φορά "εντώς" :x .Με τα παλιά λαστιχα έπεφτε και 5500,άρα έλεγα πως φταίει το σπινιάρισμα...Ομως και τώρα που το προσπάθησα,λίγο,με τα καινούργια(κρύα σχετικά) δεν...Εν τέλει αν γίνεται,πρέπει να κλείσεις "ραντεβού"μάλλον,και αν δεν είναι τόσο εφικτό και πρέπει να το δίνεις με τα μάτια καρφωμένα στο στροφόμετρο...εεε δεν λεεί!!Βεβαια οχι οτι στην ουσία
είναι και κανα αμάν το πρόβλημα,αλλά σίγουρα μπορείς να ρίξεις λίγο τα 0-100 αν δούλευε εντάξει...Ισως ήθελε μια ελαφρώς πιο κοντη 2 και μετα μάλλον και 3η!Οπως και να χει πάντως το αμάξι δεν είναι "φαναρτζήδικο"απλά λέω...Τελικά γίνεται ή τζάμπα βενζίνες καίω?(Κατα το,Μ'αγαπάς?...ή τζάμπα πίνω?) question

Stathis
08-06-05, 18:41
Και εγω παντα λιγο πανω απο τις 6000rpm πεφτω ισα ισα για να ξανανιωσω το lift. Γιατι το σχεδιασαν ετσι το κιβωτιο ειναι μια απορια που παντα ειχα απο την 1η στιγμη.
Και φυσικα για σωστη αλαγη 1η-2α και 2α-3η τα ματια στο στροφομετρο! Ενα shift light θα ηταν καλη φαση

Astakos
08-06-05, 19:18
Εγώ πάντως παιδιά μέσα στο lift είμαι πάντα...ιδίως στην δύσκολη αλλαγή (1ης-2ας) δεν πέφτω ποτέ κάτω από τις 6500 περίπου...και με το TRC ενεργοποιημένο!

Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ γρήγορες αντιδράσεις για την 1η-2α και επίσης θέλει να αφήσεις σχεδόν να μπει ο κόφτης...δηλαδή με το που ακούσεις το μισό-πρώτο τακ να αλλάξεις πολύ γρήγορα. Αυτό όταν δεν σπινιάρει η πρώτη.

Αν σπινιάρει συνεχώς αφήνεις να μπει 2.5-3 φορές στον κόφτη (όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο...μην ξεχνάτε ότι είναι και το TRC που επεμβαίνει, οπότε ουσιαστικά μπαινοβγαίνετε στον κόφτη) και μετά πάρα πολύ γρήγορη αλλαγή!

Στην περίπτωση που το TRC είναι απενεργοποιημένο τότε ισχύει μία ενδιάμεση τακτική!

Απλά παίδες θέλει προπόνηση...να είστε σίγουροι ότι με τους παραπάνω τρόπους θα πετύχετε τουλάχιστον κατά 80% καλύτερες αλλαγές!

Υπάρχει βέβαια και η μέθοδος του powershifiing αλλά καλύτερα ας τ'αφήσουμε!! ;)

Jims192
08-06-05, 19:42
Εγώ πάντως παιδιά μέσα στο lift είμαι πάντα...ιδίως στην δύσκολη αλλαγή (1ης-2ας) δεν πέφτω ποτέ κάτω από τις 6500 περίπου...και με το TRC ενεργοποιημένο!
ΠΟΣΟ???6500???Κάτι δεν πάει καλά...

Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ γρήγορες αντιδράσεις για την 1η-2α και επίσης θέλει να αφήσεις σχεδόν να μπει ο κόφτης...δηλαδή με το που ακούσεις το μισό-πρώτο τακ να αλλάξεις πολύ γρήγορα. Αυτό όταν δεν σπινιάρει η πρώτη.
Δηλαδή 2 φορές το χρόνο...
Αν σπινιάρει συνεχώς αφήνεις να μπει 2.5-3 φορές στον κόφτη
Πω πω..το λυπάμαι ρε συ το καημένο και το αγαπώ ήδη πολύ για να του φερθώ τόσο βαναυσα!!!Βέβαια θα το προσπαθήσω έστω και λίγες φορές έτσι για να μου φύγει η περιέργεια!Θα με συγχωρέσει πιστεύω... :lol: :lol: :lol:

Απλά παίδες θέλει προπόνηση...να είστε σίγουροι ότι με τους παραπάνω τρόπους θα πετύχετε τουλάχιστον κατά 80% καλύτερες αλλαγές!
Προπόνηση για αλλαγη...Αη να δούμε τι άλλο θα κάνουμε με τη ψόρα που μας δέρνει!!!

Υπάρχει βέβαια και η μέθοδος του powershifiing αλλά καλύτερα ας τ'αφήσουμε!! ;)
Γιατι ρε συ μας αφήνεις στο σκοτάδι?Για πές,για πές...

Anonymous
08-06-05, 19:58
Ενα shift light θα ηταν καλη φαση

Και εγω αυτο θα προτεινα... 8)

(και μια ιδεα... 8) )
http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t=5509

Θωμας.Κ
08-06-05, 23:08
Και η ΒΜW ειναι BMW μην τα ισοπεδονουμε ολα...Τα μικρα μοντελα μπορει να μην εχουν γκαζι αλλα εχουν σχεδον εφαμιλη ποιοιτητα κατασκευης και υλικων με τα μεγαλα της μοντελα...+ η πισωκινηση των τροχων...για αυτο το αυξημενο κοστος ακομα και των 1.6cc

Δηλαδή φίλε μου ειλικρινά πιστεύεις ότι τα γερμανικά αξίζουν τα λεφτά τους ε?

Να σε ρωτήσω τότε κάτι χωρίς παρεξήγηση? Γιατί το Golf 1.6 έχει 3-4 χιλιάρικα πάνω από το Octavia 5? Μήπως γιατί όταν αγοράζουμε γερμανικά πληρώνουμε τα ΓΑΜΗΣ... των γερμανών? Το ξέρεις ότι ο μέσος βιομηχανικός εργάτης στη Γερμανία έχει μισθό περίπου 4-5 χιλιάρικα?

Ρε δεν πάνε να γαμ... χωρίς καπ..τα λέω εγώ...

Συμφωνω μαζι σου.Μην ξεχνας αναφερομουν σε BMW και Mercredes.Οσο για τον αν πληρωνουμε γαμι....ατικα των γερμανων,σιγουρα οι μισθοι τους ειναι κατα πολοι μεγαλυτεροι απο τους δικους μας αλλα τα αυτοκινητα τους τα αγοραζουν ΑΡΚΕΤΑ φθινοτερα απο το ΕΛΛΑΔΑ.Μαλλον τους δασμους τους βαζει η χωρας μας...ΤΕΣΠΑ ξεφυγαμε απο το θεμα.Παιδες το ταπερ ειναι καλυτερα στυμενο και με καλυτερο κινητηρα..Βεβαια το TS το κονταραρει αλλα δεν του ριχνει τσαι

Astakos
09-06-05, 01:20
Παιδες το ταπερ ειναι καλυτερα στυμενο και με καλυτερο κινητηρα..Βεβαια το TS το κονταραρει αλλα δεν του ριχνει τσαι

Συμφωνώ 100% μαζί σου! Αλλά όσον αφορά τον κινητήρα μην ξεχνάμε ότι το CTS είναι 1800cc και το CTR 2λιτρο. Για το ποιό πάει πιο γρήγορα στην ευθεία οφείλονται σχεδόν αποκλειστικά τα 200 αυτά παραπάνω κυβικά!


Αν σπινιάρει συνεχώς αφήνεις να μπει 2.5-3 φορές στον κόφτη
Πω πω..το λυπάμαι ρε συ το καημένο και το αγαπώ ήδη πολύ για να του φερθώ τόσο βαναυσα!!!Βέβαια θα το προσπαθήσω έστω και λίγες φορές έτσι για να μου φύγει η περιέργεια!Θα με συγχωρέσει πιστεύω... :lol: :lol: :lol:

Υπάρχει βέβαια και η μέθοδος του powershifiing αλλά καλύτερα ας τ'αφήσουμε!! ;)
Γιατι ρε συ μας αφήνεις στο σκοτάδι?Για πές,για πές...


Εδώ το λυπάσαι για τα απλά που σου λέω...θέλεις να μάθεις και για powershifting;;!! :P

Τέσπα...εντελώς περιληπτικά powershifitng είναι να κάνεις αλλαγές χωρίς να σηκώνεις ποτέ το πόδι σου από το γκάζι, τσιμπώντας τον συμπλέκτη.

Οπότε καταλαβαίνεις την φθορά στο σύστημα μετάδοσης και ιδίως στα συγχρονιζέ!!

Χε χε χε...εσύ επέμενες να μάθεις!!! :P


Ενα shift light θα ηταν καλη φαση

Και εγω αυτο θα προτεινα... 8)


Φίλε xenos δεν νομίζω ότι στην ιδιομορφία του TS όσον αφορά τις αλλαγές θα κάνει μεγάλη διαφορά το shift light! Γνώμη μου πάντα!! 8)

Jims192
09-06-05, 08:37
Εδώ το λυπάσαι για τα απλά που σου λέω...θέλεις να μάθεις και για powershifting;;!!
Τέσπα...εντελώς περιληπτικά powershifitng είναι να κάνεις αλλαγές χωρίς να σηκώνεις ποτέ το πόδι σου από το γκάζι, τσιμπώντας τον συμπλέκτη.
Οπότε καταλαβαίνεις την φθορά στο σύστημα μετάδοσης και ιδίως στα συγχρονιζέ!!
@#$%^&@#*&.Αχ, η καρδιά μου....
Χε χε χε...εσύ επέμενες να μάθεις!!! :P
Διψάω για γνώση....

Ενα shift light θα ηταν καλη φαση
Και εγω αυτο θα προτεινα... 8)

Και γώ δεν πιστεύω να "σωθούμε"...Πάντως xenos το link που παραθέτεις έχει πολύ ενδιαφέρον...άσχετο αμα δεν κατάλαβα και πολλά :P ...Τελικά έχει κόσμο που την ψάχνει πολυ την δουλειά!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
09-06-05, 09:46
Θυμάστε που ρωτούσα εάν έχει κάποιος από εσάς μιά μαύρη TS που είδα στον Πειραιά χτυπημένη ?

Έμαθα ακριβώς τι έγινε και είδα φωτογραφικό υλικό... Διαβάστε ..

Ο τύπος μπαίνει σε στροφή (μιλάμε στο λιμάνι του Πειραιά επάνω στο παραλιακό δρόμο) ανοίγει, μπαίνει σε Lift και μη μπορώντας να κρατήσει το αμάξι, καβαλάει πεζοδρόμιο, "κουρεύει" τη κολώνα του τρόλευ, ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ (μιλάμε το ισοπέδωσε, ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ ΕΙΧΕ ΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ..) συνεχίζει, χτυπάει στα δεξιά ένα αυτοκίνητο και πέφτει επάνω σε αλλο ένα PEGEUOT 307 που το σπρώχνει στο τοίχο και το κάνει φυσαρμόνικα !!!
Ο τύπος βγήκε έξω χαλαρα, εντάξει παιδιά-δέν έγινε και τίποτα σημαντικό...

Αυτο που είχε μείνει στο κόσμο που μαζεύτηκε μετά (μου τα έλεγαν) είναι πως μετά από τέτοιο νταλαβέρι τόσο η TS όσο και ο οδηγός ήταν σε ψιλο-normal κατάσταση. Ακούστηκε δέ από αρκετούς το "τελικά, πολύ γερό αυτοκίνητο αυτή η [acronym:32f0b0e990="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:32f0b0e990] !!!"


Να μας έχει καλά ο Θεός και να μας προστατεύει για να μη χρειαστεί να μάθουμε πόσο γερό είναι το TS μας...

Ο τύπος πηγαίνει στο ίδιο γυμναστήριο που πηγαίνω και'γώ και με "έτρωγε" να πάω να τον ρωτήσω πως τα κατάφερε και δημιούργησε τέτοιο μπάχαλο, αλλά τελικά το άφησα...

Αυτά... Και να προσέχετε στις στροφές... Δέν κρατάει πολύ καλά.. Μόνο με ανάρτηση καλή (π.χ KW, TEIN...)

Anonymous
09-06-05, 11:00
Τέσπα...εντελώς περιληπτικά powershifitng είναι να κάνεις αλλαγές χωρίς να σηκώνεις ποτέ το πόδι σου από το γκάζι, τσιμπώντας τον συμπλέκτη.

Οπότε καταλαβαίνεις την φθορά στο σύστημα μετάδοσης και ιδίως στα συγχρονιζέ!!

Χε χε χε...εσύ επέμενες να μάθεις!!! :P


Σκοτωμα! :lol:


Φίλε xenos δεν νομίζω ότι στην ιδιομορφία του TS όσον αφορά τις αλλαγές θα κάνει μεγάλη διαφορά το shift light! Γνώμη μου πάντα!! 8)

Απλα, δεν εχεις το νου σου στο στροφομετρο, με οτι αυτο συνεπαγεται... :-?

leon74
09-06-05, 12:14
Αν ήταν σε κάθε στροφή που μπαίνει το lift να κάνουμε τέτοιον σαματά... τότε η μισή Θεσσαλονίκη τώρα θα ήταν ισοπεδοποιημένη.

Όταν ξαναδείς τον τύπο πες του να "lift" μερικά βάρη ακόμα στο γυμναστήριο και να πάει να πάει να μάθει να οδηγάει...

Για μένα το παράδειγμα είναι η απόδειξη "ΤΟΥ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΤΟΥ ΜΑΛ..ΚΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ" που θα έλεγε και κάποιος κουτσοδόντης σε μεταμεσονύχτια "αθλητική" εκπομπή. Πιάσαμε 5 γκαφρά, πήραμε 200 άλογα και όποιον πάρει ο χάρος...

ΑΙΝΤΕ ΓΙΟΥΡΓΙΑ...

Jims192
09-06-05, 13:42
Αν ήταν σε κάθε στροφή που μπαίνει το lift να κάνουμε τέτοιον σαματά... τότε η μισή Θεσσαλονίκη τώρα θα ήταν ισοπεδοποιημένη.
:hehe :hehe :hehe
Όταν ξαναδείς τον τύπο πες του να "lift" μερικά βάρη ακόμα στο γυμναστήριο και να πάει να πάει να μάθει να οδηγάει...
Για μένα το παράδειγμα είναι η απόδειξη "ΤΟΥ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΤΟΥ ΜΑΛ..ΚΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ" που θα έλεγε και κάποιος κουτσοδόντης σε μεταμεσονύχτια "αθλητική" εκπομπή. Πιάσαμε 5 γκαφρά, πήραμε 200 άλογα και όποιον πάρει ο χάρος...
:hehe :hehe :hehe
Tα ίδια θα έλεγα και γω...

liquidCTS
09-06-05, 14:31
Εγώ πάντως παιδιά μέσα στο lift είμαι πάντα...ιδίως στην δύσκολη αλλαγή (1ης-2ας) δεν πέφτω ποτέ κάτω από τις 6500 περίπου...και με το TRC ενεργοποιημένο!

Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ γρήγορες αντιδράσεις για την 1η-2α και επίσης θέλει να αφήσεις σχεδόν να μπει ο κόφτης...δηλαδή με το που ακούσεις το μισό-πρώτο τακ να αλλάξεις πολύ γρήγορα. Αυτό όταν δεν σπινιάρει η πρώτη.

Αν σπινιάρει συνεχώς αφήνεις να μπει 2.5-3 φορές στον κόφτη (όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο...μην ξεχνάτε ότι είναι και το TRC που επεμβαίνει, οπότε ουσιαστικά μπαινοβγαίνετε στον κόφτη) και μετά πάρα πολύ γρήγορη αλλαγή!

Στην περίπτωση που το TRC είναι απενεργοποιημένο τότε ισχύει μία ενδιάμεση τακτική!

Απλά παίδες θέλει προπόνηση...να είστε σίγουροι ότι με τους παραπάνω τρόπους θα πετύχετε τουλάχιστον κατά 80% καλύτερες αλλαγές!

Υπάρχει βέβαια και η μέθοδος του powershifiing αλλά καλύτερα ας τ'αφήσουμε!! ;)

Συμφωνώ απολύτως.. είναι βασικό να χτυπήσετε κόφτη 1ης για να μπείτε στο lift στη 2η.. και επίσης να μην λυπηθείτε και την ταχύτητα σκεπτόμενοι ότι δεν θα μπει καλά... Θέλει πολύ γρήγορη αλλαγή και ας μην είναι βούτυρο το κιβώτιο...

BTW, τελικά οι ντίζες μου ήταν οκ.. απλά ήθελαν λάδωμα... και φυσικά να ξαναμπει η ασφάλεια στο quick shift...

Χθες πέτυχα και ένα Type-R στην Π. Ράλλη... Η μόνη διαφορά μας είναι η 1η... ήμουν πίσω του στην εκκίνηση και με TRC on και αρκετό σπινάρισμα έχασα 2 αυτοκίνητα μόνο στην πρώτη (η αλλαγή 1η 2α ήταν μέσα στο lift)... από εκεί και πέρα άρχισα να τον μαζεύω όπου σταθεροποιηθήκαμε στο 1 αυτοκίνητο...

billlllll
09-06-05, 14:39
Εγώ πάντως λέω να μη λέτε και πολλές μεγάλες κουβέντες γιατί η κακιά στιγμή όταν κάνεις ταρζανιές πολλές φορές δεν είναι και πολύ μακριά...
Ατυχήματα έχουν συμβεί και στους καλύτερους οδηγούς, βέβαια αν απλά του έφυγε σε μια nomral στροφή ε τότε τα ήθελε ο ποπός του και ευτυχώς δε πήρε κανένα στο λαιμό του... (Ελπίζω να μην έχει Γαλαξία ασφαλιστική μονό και πάρουν οι άλλοι τα λεφτά τους μετά από κανα 6άμηνο στην καλύτερη...)

Jims192
09-06-05, 14:48
Εγώ πάντως λέω να μη λέτε και πολλές μεγάλες κουβέντες γιατί η κακιά στιγμή όταν κάνεις ταρζανιές πολλές φορές δεν είναι και πολύ μακριά...
Ατυχήματα έχουν συμβεί και στους καλύτερους οδηγούς,
Φυσικά αλλα΄πάντα απευχόμαστε για εμάς..απλά η περιγραφλη της όλης φάσης κάνει λίγο σε κινηματογράφο γι αυτό πιστεύω σχολιαζεται..Anyway!!

Εγώ πάντως παιδιά μέσα στο lift είμαι πάντα...ιδίως στην δύσκολη αλλαγή (1ης-2ας) δεν πέφτω ποτέ κάτω από τις 6500 περίπου...και με το TRC ενεργοποιημένο!

Συμφωνώ απολύτως.. είναι βασικό να χτυπήσετε κόφτη 1ης για να μπείτε στο lift στη 2η.. και επίσης να μην λυπηθείτε και την ταχύτητα σκεπτόμενοι ότι δεν θα μπει καλά... Θέλει πολύ γρήγορη αλλαγή και ας μην είναι βούτυρο το κιβώτιο...
Θα περιμένω να μου κάνεται βόλτα,ακόμη και αν πετύχω να μπώ στο lift,γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση οι 6500 που λέτε..Μιλάμε για σχεδόν 500 στροφές και πίστεψέ με αλλάζω αρκετά γρήγορα(Οχι και καρφωτά πάντως) και δεν ξέρω πόσο ποιο γρήγορα λέτε... :-?

leon74
09-06-05, 16:10
Εγώ πάντως λέω να μη λέτε και πολλές μεγάλες κουβέντες γιατί η κακιά στιγμή όταν κάνεις ταρζανιές πολλές φορές δεν είναι και πολύ μακριά...
Ατυχήματα έχουν συμβεί και στους καλύτερους οδηγούς, βέβαια αν απλά του έφυγε σε μια nomral στροφή ε τότε τα ήθελε ο ποπός του και ευτυχώς δε πήρε κανένα στο λαιμό του... (

Καλά, αυτό ξαναπέστο...! Δεν νομίζω ότι κανένας εδώ μέσα το παίζει ο σούπερ χεράς ή ο Ayrton Sainz Schumacher! Αλλά να σου φύγει μόνο και μόνο επειδή μπήκε στο lift δεν ακούγεται ολίγον κουλό?

DjBac
09-06-05, 16:18
Αν ήταν κλειστή στροφή με 2α ή 3η και δρόμο γυαλί τότε δε θέλει και πολύ!!

leon74
09-06-05, 16:22
Αν ήταν κλειστή στροφή με 2α ή 3η και δρόμο γυαλί τότε δε θέλει και πολύ!!

Και να βγεις στο περίπτερο ρε συ Αντώνη για τσιγάρα? Αμα αφήσεις το γκάζι θα σε μαζέψει το VSC μόνο του. Εγώ επίτηδες κάνω ταρζανιές σε γλυστερούς δρόμους για να βλέπω το τιμόνι να γυρίζει μόνο του... (έχω τις KW βέβαια, δεν ξέρω, αλλιώς ισως...)

vaggelis
09-06-05, 16:34
astakos το shift light προσωπικα με βοηθησε ειδικα στην αλλαγη 1ης-2ας ημουν παντα μεσα στο lift

Jims192
09-06-05, 16:40
astakos το shift light προσωπικα με βοηθησε ειδικα στην αλλαγη 1ης-2ας ημουν παντα μεσα στο lift
Aαα..και τρίτη βόλτα..Που το τοποθέτησες μέσα στο αυτοκίνητο?Εχεις καμιά φωτογραφία?Μπαίνει εύκολα ή θέλει πολυ βγάλε κόψε ράψε...Πού συνδεεται?

vaggelis
09-06-05, 19:33
χμμμμ δεν εχω.....το τοποθετησαμε στο πλαισιο του καντραν που εχει μια βιδουλα η οποια ειναι καθετη αναμεσα στο στροφομετρο και στο κοντερ....αν θυμαμαι καλα (το ειχε τοποθετησει ο πατερας μου) ειχαμε περασει αυτη τη βιδα απο τη βαση του shift light και μετα την βιδωσαμε στο πλαισιο του καντραν.....το βασικο προβλημα σε εκεινο το σημειο ηταν οτι δεν εβλεπες τα λαμπακια των φλας στο ταμπλω. το ειχαμε συνδεσει στο στροφομετρο με την βοηθεια ηλεκτρολογου

Astakos
09-06-05, 22:52
astakos το shift light προσωπικα με βοηθησε ειδικα στην αλλαγη 1ης-2ας ημουν παντα μεσα στο lift

Εμένα πάντως Βαγγέλη δεν βλέπω πως θα με βοηθήσει! Μόνο για μούρη αν θα έβαζα (σιγά την μούρη βέβαια!! :P )

Anyway...κάθε άποψη σεβαστή!

vaggelis
09-06-05, 23:52
με την σωστη ρυθμιση σε ειδοποει ποτε να αλλαξεις ωστε να μην πεσεις κοφτη αλλα και να μην βγεις εξω απο το lift

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
23-06-05, 14:59
Ύστερα από ραντεβού που είχα κλείσει,πήγα σήμερα το Κορολλάκι μου στην αντιπροσωπεία στην Κόρινθο(Πανούσης) για θόρυβο από το σασμάν που με απασχολεί εδώ και καιρό..Το οδήγησε ένας μηχανικός,επικοινώνησε με τα κεντρικά στην Αθήνα και μάλλον την επόμενη εβδομάδα μπαίνει συνεργείο για επισκευή/αντικατάσταση εντός εγγύησης.(κλαψ,θα μείνω χωρίς τουτού!!).Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση!Υπενθυμίζω ότι σε μεγάλη αντιπροσωπεία της Αθήνας που κάνω τα σέρβις του,μου τα μάσαγε ο υπεύθυνος των εγγυήσεων.Εννοείται μετά την επισκευή θα πάω να τους τρίψω την αλλαγή στην μούρη!!Γι'αυτό παιδιά να προσέχετε που τα πηγαίνετε και μην σας εντυπωσιάζουν τα μεγάλα σαλόνια αναμονής και οι δωρεάν καφέδες(που τους πληρώσεις γ@μησι@τικους στα εργατικά)!!

billlllll
23-06-05, 16:11
Σωστός ο Σπύρος... Εγώ επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί στην Αθήνα που υπάρχει τέτοιος ανταγωνισμός στις αντιπροσωπείες είναι για τα μπάζα και σε μικρότερες πόλεις (πχ στα Γιάννενα που ξέρω που είναι μόνο ένα εξουσιοδοτημένο) είναι πολύ καλύτεροι...

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
23-06-05, 16:42
Πάντως αξίζει να το ψάχνεις γενικά πριν πας για κάποια εργασία.Π.χ όταν είχα το Yaris ήθελα να βάψω τους προφυλακτήρες στο χρώμα του αμαξώματος.Ρώτησα σε 3-4 αντιπροσωπείες (Αίγιο,Κόρινθο,Άργος και μια Αθήνας) και πήρα 4 διαφορετικές τιμές!!! Η ποιο ακριβή ήταν 70.000δρχ.(τότε)Τελικά πήγα στο Άργος τους έβαψαν με 40.000δρχ και έκαναν άψογη δουλειά!! Προσοχή λοιπόν,τα λεφτά σας δίνετε,δεν σας τα κάνουν τσάμπα!!

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
25-06-05, 22:48
Το κέρατό μου.... :banghead Ανακάλυψα ένα καινούριο θόρυβο σήμερα!(τι έκπληξη!!) Στρίβοντας το τιμόνι αριστερά ή σε επαναφορά από δεξιά,ακούγεται ένας θόρυβος που τον προσδιορίζω από μπροστά δεξιά.Κάποιες φορές το κάνει και με το τιμόνι στην ευθεία...Σαν μικρό ξύσιμο,σαν να βρίσκει κάτι..Το φαινόμενο είναι περιοδικό..Δεν μπορώ να καταλάβω!! Καμιά άποψη φίλοι μου?

DjBac
26-06-05, 03:48
Μήπως βρίσκεις στο θόλο?

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
26-06-05, 11:08
Μήπως βρίσκεις στο θόλο?
Δεν νομίζω,τις μάμά ζάντες έχω,με 205/50 διάσταση.Άλλωστε δεν το έκανε παλιά,γιατί θα το είχα πάρει χαμπάρι.Ακούγεται πιο πολύ σαν μεταλλικός ο θόρυβος.

Stathis
26-06-05, 12:04
loud loud

Εγινε και αυτο!!!

Απο φαναρι. Μονος εγω. Διπλα Honda S2000 με 2 ατομα και ανοικτο.

Στα 180 ηταν 3 αμαξια πισω!!!!!!!!!!!!! :lol: viking

Ουτε εγω δεν το πιστευα! Ειχα ομως τα παντα με το μερος μου. Ενα ατομο λιγοτερο. 1/4 ρεζερβουαρ, ειχε και ανοικτη την οροφη(κοβει πολλυ)


Πιστευω οταν ξαναδει TS θα κλησει την οροφη....μπορει να πεταξει και την γκομενα εξω! :P

DjBac
26-06-05, 16:29
Αν λάβει υπ'όψιν ότι το S2K έχει 6" 0-100 και το TS 7,2-7,4 0-100 τότε μάλλον δεν το άνοιξε!!! Λόγω γκόμενας ίσως?? :hehe :hehe :hehe
Ή ήταν κουλός ή το φοβόταν!!

Stathis
26-06-05, 19:40
λες να με ελεγχε 3 αμαξια πισω στα 180? το 6 ειναι με κληστη την οροφη. Εχει σημασια. Αν δεν το εδινε δεν θα ηταν 3 αμαξια πισω αλλα 13.

Το κουλος παιζει. Παντως το εδωσε. δεν θα το εγγραφα αλλιως.

leon74
27-06-05, 11:09
Εγώ πάντως το Σάββατο την έφαγα από Jaguar XK8 σε τελική μετά τα 215 (κοντερίσια)...

:cry:

billlllll
27-06-05, 12:16
280 άλογα η 'απλή' και 380 η turbo δεν έχει η XK8? οπότε μάλλον λογικό στα πολλά να μην είχες ελπίδα :P

Jims192
27-06-05, 18:54
Το κέρατό μου.... :banghead Ανακάλυψα ένα καινούριο θόρυβο σήμερα!(τι έκπληξη!!) Στρίβοντας το τιμόνι αριστερά ή σε επαναφορά από δεξιά,ακούγεται ένας θόρυβος που τον προσδιορίζω από μπροστά δεξιά.Κάποιες φορές το κάνει και με το τιμόνι στην ευθεία...Σαν μικρό ξύσιμο,σαν να βρίσκει κάτι..Το φαινόμενο είναι περιοδικό..Δεν μπορώ να καταλάβω!! Καμιά άποψη φίλοι μου?
(I am Βack again!)Σε επιτόπιο ελιγμό ή και εν κινήση?Εμένα ακούγεται στα επιτοπια στριψίματα ή με μικρές ταχύτητες ενα μεταλλικο κρακ-κράκ.Ακόμη να μου βρούν τι είναι.Μου αλλάξανε ημίμπαρο μετά κρεμαργιέρα αλλα τπτ.Θα το πάω την τετάρτη(παρασκεύη λήγει η εγγύηση των 3)να μου κάνουν κάτι με αυτό που θέλει ψάξιμο λένε,με τα φώτα που πέφτουν όποτε τους καπνίσει και φυσικά μπας και βγάλουν άκρη και μάυτούς τους τριγμούς στο ταμπλό που έχουν κάνει τα νευρα κουρέλια και τα αυτιά μου κουδούνια(Στο τέλος δεν θα φτάνει η ένταση απο το cd για να τους καλύψει και θα πάω και για ηχεία!!)

toyota mania
27-06-05, 23:36
Το κέρατό μου.... :banghead Ανακάλυψα ένα καινούριο θόρυβο σήμερα!(τι έκπληξη!!) Στρίβοντας το τιμόνι αριστερά ή σε επαναφορά από δεξιά,ακούγεται ένας θόρυβος που τον προσδιορίζω από μπροστά δεξιά.Κάποιες φορές το κάνει και με το τιμόνι στην ευθεία...Σαν μικρό ξύσιμο,σαν να βρίσκει κάτι..Το φαινόμενο είναι περιοδικό..Δεν μπορώ να καταλάβω!! Καμιά άποψη φίλοι μου?
(I am Βack again!)Σε επιτόπιο ελιγμό ή και εν κινήση?Εμένα ακούγεται στα επιτοπια στριψίματα ή με μικρές ταχύτητες ενα μεταλλικο κρακ-κράκ.Ακόμη να μου βρούν τι είναι.Μου αλλάξανε ημίμπαρο μετά κρεμαργιέρα αλλα τπτ.Θα το πάω την τετάρτη(παρασκεύη λήγει η εγγύηση των 3)να μου κάνουν κάτι με αυτό που θέλει ψάξιμο λένε,με τα φώτα που πέφτουν όποτε τους καπνίσει και φυσικά μπας και βγάλουν άκρη και μάυτούς τους τριγμούς στο ταμπλό που έχουν κάνει τα νευρα κουρέλια και τα αυτιά μου κουδούνια(Στο τέλος δεν θα φτάνει η ένταση απο το cd για να τους καλύψει και θα πάω και για ηχεία!!)JIMARA μου,θα σου δωσω εγω τη λυση :lol: .Θα μου δωσεις την TS για την κορη μου,για κουδουνιστρα :lol: :lol: χε χε και θα σου παρω αλλη εγω(κουδουνιστρα),εχει κατι ωραιες ο μαρινοπουλος.

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
27-06-05, 23:54
(I am Βack again!)Σε επιτόπιο ελιγμό ή και εν κινήση?Εμένα ακούγεται στα επιτοπια στριψίματα ή με μικρές ταχύτητες ενα μεταλλικο κρακ-κράκ.Ακόμη να μου βρούν τι είναι.Μου αλλάξανε ημίμπαρο μετά κρεμαργιέρα αλλα τπτ.Θα το πάω την τετάρτη(παρασκεύη λήγει η εγγύηση των 3)να μου κάνουν κάτι με αυτό που θέλει ψάξιμο λένε,με τα φώτα που πέφτουν όποτε τους καπνίσει και φυσικά μπας και βγάλουν άκρη και μάυτούς τους τριγμούς στο ταμπλό που έχουν κάνει τα νευρα κουρέλια και τα αυτιά μου κουδούνια(Στο τέλος δεν θα φτάνει η ένταση απο το cd για να τους καλύψει και θα πάω και για ηχεία!!)

πιθανόν να είναι το ίδιο πρόβλημα..για να σου δώσω να καταλάβεις σε στροφιλίκια ακούγεται συνέχεια.Απ'ότι παρατήρησα και στην ευθεία το κάνει κάποιες φορές.Εμένα έχουν περάσει προ πολλού τα 3 έτη,οπότε είδωμεν..Τώρα που θα το πάω για το σασμάν (βλ.παραπάνω) θα τους πω να κοιτάξουν και αυτό..Μήπως παίζει να είναι καμιά βάση μηχανής ή λέω :censored ...? Όσο για τα φώτα,δεν είναι πρόβλημα ισχυρίζονται,το σύστημα κάνει check up διάφορα συστήματα και παπαριές!! Λύνεται με νέο ECU αλλά μπλέκεις με λεπτομέρειες..Επίσης μπορώ να σου αναφέρω και τον έντονο θόρυβο από 3.000-4.000 σ.α.λ. που προέρχεται από την εισαγωγή και σου αλλάζουν κάποιες άλλες παπαριές και δεν ακούγεται πλέον!!Δεν γαμ.. όμως,τα βασικά να μην έχουν πρόβλημα γιατί θα τρελαθούμε!!Πήρα άδεια από την δουλειά να αράξω λίγο και τρέχω σε μαμακίες...!!

GeoTeo
30-06-05, 02:58
Βρε παιδια μια απορια εχω!!!!!!!!
Σημερα βγηκα στην εθνικη να τελικιασω το ts viking shoothim και ενω η πεμπτη εσπαγε κοιταξα μια γρηγορη το κοντερ και ειδα τη βελονα κοντα στα 230... βαζω 6η και αυτο ηταν το αμαξι ψοφησε η βελονα του στροφομετρου ειχε κολλησει και δεν ελεγε να ανεβει με τιποτα παρολο που ηταν μεσα στο vvtli.Tι γινεται μονο για οικονομια την εχουν thn 6η; :x yell yell .Ασε που με την 5η δεν ενιωθα αυτο το κλωτσημα πανω απο τις 6200rpm.. :x :x :x :x Μαλλον παω για compresora γιατι εχει αρχισε να γινεται βαρετη η κατασταση στην εθνικη...μηπως θελει λιγο κοντημα η 6η question question question

Jims192
30-06-05, 09:55
Βρε παιδια μια απορια εχω!!!!!!!!
Σημερα βγηκα στην εθνικη να τελικιασω το ts viking shoothim και ενω η πεμπτη εσπαγε κοιταξα μια γρηγορη το κοντερ και ειδα τη βελονα κοντα στα 230... βαζω 6η και αυτο ηταν το αμαξι ψοφησε η βελονα του στροφομετρου ειχε κολλησει και δεν ελεγε να ανεβει με τιποτα παρολο που ηταν μεσα στο vvtli.Tι γινεται μονο για οικονομια την εχουν thn 6η; :x yell yell .Ασε που με την 5η δεν ενιωθα αυτο το κλωτσημα πανω απο τις 6200rpm.. :x :x :x :x Μαλλον παω για compresora γιατι εχει αρχισε να γινεται βαρετη η κατασταση στην εθνικη...μηπως θελει λιγο κοντημα η 6η question question question
???Μήπως τελικά τελίκιασες???Πόσο να πάει δλδ?250?Εχω φτάσει με αρκετό ζόρισμα τα 240 και μια φορά κατηφορικά βγήκε έξω απο τα 240...Για να φτάσεις 235+χρείαζονται πολύ ιδανικές συνθήκες(Καθόλου αέρας-ισως και λίγο θετικός-άδειο ρεζερβουάρ,ένα άτομο κλπ)Η toyota λεει 225 τελική άντε να ναι 235-240 κοντερίσια(πάντα ιδανικά).
Και πόσο να την κοντύνεις την 6η...Λίγο ακόμη και θα έχεις δύο 5ες.Αφου απο 5 σε 6η ζήτημα να πέφτουν 500-700 στροφές!!!οσο για το Μπάμ στις 6200 λογικό είναι να μην το νοιώσεις τόσο έντονα απο αλλάγη μετά απο 4η.Είπαμε κορυφαιός κινητήρας αλλά δεν είναι και μηχανάκι...
Φιλικά Δημήτρης

leon74
30-06-05, 10:15
Ε ναι ρε συ GeoTeo! δηλαδή πόσο να βγάλει το αμάξι? Αν είχε και έβδομα δηλαδή θα φτάναμε τα 500σια? :lol: Εκεί κάπου τελικιάζει το κοντέρ 230-235 είτε με πέμπτη είτε με έκτη....

vaggelis
30-06-05, 12:42
η toyota δινει 222 χλμ στον κοφτη της 5ης και οχι της 6ης

leon74
30-06-05, 19:20
Ρε παίδες, ψιλοάσχετο... το σκεφτόμουνα τώρα με το Meeting της Κυριακής, οι Astakos Και liquidCTS, ultramar τα καμάρια του site που είναι? Εξεταστική?

Stathis
30-06-05, 20:59
Στο βιβλιαρακι δίνει νομιζω αν θυμαμε καλα τος μεγιστες ταχυτητες ανα σχεση για να κανεις κατεβασμα. Οχι ποσα χλμ βγαζει στο κοφτη η σχεση.

99 χλμ δινει την δευτερα νομιζω.


Αυτο με την 6η το εχω παρατηρησει και εγω. Μολις αλαζεις την 6η μενει εκει.

leon74
01-07-05, 09:53
Στο βιβλιαρακι δίνει νομιζω αν θυμαμε καλα τος μεγιστες ταχυτητες ανα σχεση για να κανεις κατεβασμα. Οχι ποσα χλμ βγαζει στο κοφτη η σχεση.

99 χλμ δινει την δευτερα νομιζω.


Αυτο με την 6η το εχω παρατηρησει και εγω. Μολις αλαζεις την 6η μενει εκει.

Παίδες, λογικό δεν είναι? Εμείς το μέγιστο της ισχύος το έχουμε πολύ κοντά στον κόφτη (7800 rpm). Αρα αν πάμε με 5η, 220 km/h στις 7800 rpm και το αυτοκίνητο αρχίζει να ζορίζεται τότε όταν πέσουμε με 6η στις 6800 rπμ θα επιταχύνει πολύ πιο αργά...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
01-07-05, 10:22
Καλημέρα και καλό μήνα.
Τη Δευτέρα το απόγευμα θα πρέπει να είμαι στη Κοζάνη...

Θα'ναι κανείς σας εκει κοντά ?

mercyful
01-07-05, 22:51
Εχω μια Τ με 40000 km και τις τελευταίες δύο εβδομάδες όταν ξεκινάω με το αυτοκίνητο κρύο και σχετικά χαμηλές στροφές ακούω έναν έντονο μεταλλικό θόρυβο (τακ-τακ).Εχει κανείς υπόψιν του τίποτα;

Α και όσο για το φίλο που παραπονιέται για την 6η πόσο να πάει.Όντως ανεβάζει πολύ αργά.Εγώ προσωπικά έχω καταφέρει 235 με 4 ατομα εντός.

GeoTeo
06-07-05, 03:59
Βρε παιδια δεν αντιλεγω πως εχετε δικιο σε ολα αυτα που λετε απλα μου κακοφαινεται γιατι το yaris το 1.3 με 175 τελικη κατασκευαστικα(και θεομακρη 5η), το 199 κοντερ δεν του φτανει σε ιδανικες συνθηκες...και πιστευα πως το ts (1800cc) θα επρεπε να το κατεβαζει σχετικα γρηγορα το 240αρι κοντερ και να εχει και αλλο λιγο περιθωριο.Το ξερω οτι ακουγεται περιεργο αυτο που λεω αλλα θελω και αλλη δυναμη :x μαλλον ενας compressoras θα με σωσει tongue tongue .
Και ξαναρωταω αν μπορει να μου πει καποιος ποια η χρησιμοτητα της εκτης περαν της οικονομιας;

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
06-07-05, 09:29
Θα το πάω την τετάρτη(παρασκεύη λήγει η εγγύηση των 3)να μου κάνουν κάτι με αυτό που θέλει ψάξιμο λένε,με τα φώτα που πέφτουν όποτε τους καπνίσει και φυσικά μπας και βγάλουν άκρη και μάυτούς τους τριγμούς στο ταμπλό που έχουν κάνει τα νευρα κουρέλια και τα αυτιά μου κουδούνια(Στο τέλος δεν θα φτάνει η ένταση απο το cd για να τους καλύψει και θα πάω και για ηχεία!!)

JIMS192 το πήγες τελικά αντιπροσωπεία?Τι σου έφτιαξαν(αν έφτιαξαν κάτι δλδ)?
Εγώ περιμένω εδώ και 2 εβδομάδες να στείλουν από τα κεντρικά της ΤΟΥΟΤΑ εντολή επισκευής για το σασμάν,στην αντιπροσωπεία που το πήγα!!Φαίνεται το ψάχνουν πολύ όταν είναι να αλλαχθεί κάτι μέσα στην εγγύηση!!Έχω αρχίσει και τα παίρνω όμως με τόση αργοπορία!

leon74
06-07-05, 10:57
Και ξαναρωταω αν μπορει να μου πει καποιος ποια η χρησιμοτητα της εκτης περαν της οικονομιας;

Η 6η είναι προφανώς για να μη λειτουργείς τον κινητήρα σε υψηλές στροφές σε crusing speeds (overdrive). Δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά σε οικονομία σε σχέση με την 5η...

Jims192
06-07-05, 17:57
JIMS192 το πήγες τελικά αντιπροσωπεία?Τι σου έφτιαξαν(αν έφτιαξαν κάτι δλδ)?
"Φιλαράκι θέλει κι άλλο ψάξιμο.Φέρτο να τ αφήσεις 1-2 μέρες question να το ψάξουμε"!!!(μου έχουν αλλάξει ήδη κρεμαργιέρα και δεξί ημίμπαρο αλλά τπτ...Σκέφτονται για ρουλεμάν(μπιλιαδόρος ή βάσεις μηχανής)Είδωμεν!
Εγώ περιμένω εδώ και 2 εβδομάδες να στείλουν από τα κεντρικά της ΤΟΥΟΤΑ εντολή επισκευής για το σασμάν,στην αντιπροσωπεία που το πήγα!!Φαίνεται το ψάχνουν πολύ όταν είναι να αλλαχθεί κάτι μέσα στην εγγύηση!!Έχω αρχίσει και τα παίρνω όμως με τόση αργοπορία!
Καλό μας κουράγιο...αλλά δεν έχω χρόνο για αυτά τα πήγαινε έλα και μου την έχει δώσει!Αη να δουμ! :x

vaggelis
12-07-05, 11:04
ακουσα οτι η toyota θα σταματησει να παραγει ( η να εισαγει στην ελλαδα) τα corolla & celica με το μοτερ το TS και οτι θα το βαλουν μονο στο MR2

kosmas
12-07-05, 14:18
Θα σταματήσει η παραγωγή των celica, mr2 εντελώς από Ευρώπη και θα βγάλουν σε παραγωγή Avensis TS μαζί με corolla TS kai Yaris TS αλλά υπάρχει περίπτωση να σταματήσει ο VVTL-i και να βγαίνουν τα TS με VVT-i

vaggelis
12-07-05, 15:47
ψιλοαντιθετα αυτα που λεμε....παντως αυτα που σας ειπα τα ειπαν στον πατερα μου σημερα στην toyota που πηγε να παραγγειλει τεντωτηρα (για 3η φορα).....λετε να γινει συλλεκτικο το TS ?

kosmas
13-07-05, 09:40
Κι εμένα μέσα από την αντιπροσωπία μου το είπαν. Αν σταματήσει όντως ο VVTL-i τότε θα γίνει συλλεκτικό.

CTS03
14-07-05, 21:39
Γειά και Χαρά σε όλους
Αν η αστυνομία επιβάλει τα όρια των δρόμων τότε πολλά αμάξια θα γίνουν συλλεκτικά. Έχει κάποιος δοκιμάσει κανένα επιτυχημένο αντι-ραντάρ ?

vagelisteo
15-07-05, 09:23
Γειά και Χαρά σε όλους
Αν η αστυνομία επιβάλει τα όρια των δρόμων τότε πολλά αμάξια θα γίνουν συλλεκτικά. Έχει κάποιος δοκιμάσει κανένα επιτυχημένο αντι-ραντάρ ?


Φιλε μου σαν αρχη δες :http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=661
Τωρα για περισσοτερες πληροφοριες ρωτα μεσα σε αυτο το topic εαν θες.

vaggelis
15-07-05, 11:37
ντοινγκ.
αν η αστυνομια επιβαλλει τα ορια των δρομων τοτε ολα τα αμαξια και οι περισσοτερες μηχανες θα γινουν συλλεκτικες αφου δεν υπαρχει συγχρονο αυτοκινητο που να μην πιανει 120....για αυτο αφηστε τα corolla και παρτε τα βουνα :P η παρτε τα βουνα με τα corolla sun

CTS03
17-07-05, 23:03
Vageli τα πράγματα είναι χειρότερα
Με 120 είσαι ήδη 30 πάνω από τό όριο σε μεγάλες περιοχές, π.χ. Κρήτη όπου 90 είναι το όριο αριστερής λωρίδας και 70 της δεξιάς (!) εκεί που η Εθνική έχει 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση και διαχωριστικό τείχο!
Η λύση είναι τα βουνά, αλλά δεν ξέρω τι κυκλοφοριακή αγωγή να περιμένεις απ' τα κατσίκια.

CTS03
17-07-05, 23:35
Παιδιά, θέλω να φέρω στην προσοχή σας ένα θέμα με το λάδι μηχανής για την μηχανή 2ΖΖGE της Corolla TSport:
To Βιβλίο Οδηγιών Χρήσης "απαγορεύει" λάδι 5w30 σε θερμοκρασίες πάνω από 10 βαθμούς Κελσίου ενώ το συνιστά έως και πάνω από 38C για τις άλλες μηχανές (1.4lt, 1.6lt). Αυτό φαίνεται ότι δεν το έχουν υπόψη τους τα συνεργεία (ούτε οι αρχιμηχανικοί της Τoyota Hellas που τα καθοδηγούν).

Το παράδοξο είναι ότι το 10w30 "εγκρίνεται" έως και πάνω από 38C και για την 2ΖΖGE. Όμως, λόγω του κοινού δείκτη 30 θα έχει το ίδιο ιξώδες και περιμένεις ίδια συμπεριφορά σε υψηλές θερμοκρασίες με το 5w30. Τι παίζει λοιπόν? Έχει σημασία η "λεπτότητα" του λαδιού σε χαμηλές θερμοκρασίες (δείκτης 5) για το γεγονός ότι δεν κάνει σε υψηλές?

Η TOYOTA HELLAS διακινεί στα συνεργεία της πλήρως συνθετικό μόνο 5w40 και μάλλον 5w30. Όμως, εάν ο δείκτης 5 για χαμηλές θερμοκρασίες δεν κάνει για κάποιο λόγο πάνω από 10C, τότε γιατί το 5w40 θα είναι κατάλληλο?

Εγώ μέχρι τώρα δεν κατάφερα να πάρω μία απάντηση από την Toyota (εντός κι εκτός Ελλάδας).

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
19-07-05, 10:12
Μόλις γύρισα από την αντιπροσωπεία στην Κόρινθο όπου και άφησα την Κορόλλα μου για επισκευή σασμάν.Με το λεωφορείο,γιατί δεν υπήρχε αυτοκίνητο αντικατάστασης,παρόλο που με είχαν διαβεβαιώσει τηλεφωνικώς ότι θα μου δώσουν..Τεσπά,θα μείνει μέσα και αφού δουν τι φταίει θα το επισκευάσουν.Η εντολή από τα κεντρικά της ΤΟΥΟΤΑ ήταν επισκευή και όχι αντικατάσταση,παρόλο που έχω μόνο 46000χλμ.Ίσως επειδή έχουν περάσει τα 3 πρώτα χρόνια..Με την ευκαιρία σκέφτομαι να αλλάξω και δίσκο για να γλυτώσω τα εργατικά αργότερα.Τους είπα επίσης να ελέγξουν τον θόρυβο όταν στρίβω αριστερά εν κινήσει,καθώς και τους πίσω τροχούς,μιας και είμαι στα όρια της ανάκλησης (2/02),έτσι για να μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων!Όταν υπάρξουν νέα θα σας ενημερώσω!!

leon74
21-07-05, 14:20
Παιδιά, θέλω να φέρω στην προσοχή σας ένα θέμα με το λάδι μηχανής για την μηχανή 2ΖΖGE της Corolla TSport:
To Βιβλίο Οδηγιών Χρήσης "απαγορεύει" λάδι 5w30 σε θερμοκρασίες πάνω από 10 βαθμούς Κελσίου ενώ το συνιστά έως και πάνω από 38C για τις άλλες μηχανές (1.4lt, 1.6lt). Αυτό φαίνεται ότι δεν το έχουν υπόψη τους τα συνεργεία (ούτε οι αρχιμηχανικοί της Τoyota Hellas που τα καθοδηγούν).

Το παράδοξο είναι ότι το 10w30 "εγκρίνεται" έως και πάνω από 38C και για την 2ΖΖGE. Όμως, λόγω του κοινού δείκτη 30 θα έχει το ίδιο ιξώδες και περιμένεις ίδια συμπεριφορά σε υψηλές θερμοκρασίες με το 5w30. Τι παίζει λοιπόν? Έχει σημασία η "λεπτότητα" του λαδιού σε χαμηλές θερμοκρασίες (δείκτης 5) για το γεγονός ότι δεν κάνει σε υψηλές?

Η TOYOTA HELLAS διακινεί στα συνεργεία της πλήρως συνθετικό μόνο 5w40 και μάλλον 5w30. Όμως, εάν ο δείκτης 5 για χαμηλές θερμοκρασίες δεν κάνει για κάποιο λόγο πάνω από 10C, τότε γιατί το 5w40 θα είναι κατάλληλο?

Εγώ μέχρι τώρα δεν κατάφερα να πάρω μία απάντηση από την Toyota (εντός κι εκτός Ελλάδας).

Φίλε CTS03... να επιδιώξω μια απάντηση: Αν προσέξειςμ το θερινό ιξώδες στα λάδια δε δίνεται από μια μοναδιαία τιμή αλλά καθορίζεται από ένα άνω όριο. Δηλαδή το 30 είναι από 9.3 έως 12.5 cSt ενώ το 40 από 12.5 έως 16.3. To 5w30 είναι γενικά ποιο λεπτόρευστο από το 10w30, άρα βρίσκεται πλησιέστερα στην περιοχή του 9.3 cSt ενώ το 10w30 βρίσκεται ενδεχομένως πλησιέστερα στα 12.5.

Αυτή είναι μια πολύ πιθανή εξήγηση. Πάντως, για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο, μπορείς να χρησιμοποιείς 10w40. Το μόνο πρόβλημα που έχει σε σχέση με το 5w40 είναι ότι αυξάνει λίγο την κατανάλωση όταν ο κινητήρας είναι κρύος και δεν έχει καμιά διαφορά στην προστασία του κινητήρα.

CTS03
22-07-05, 10:43
Φίλε Leon74
Το είχα σκεφτεί κι εγώ έτσι, αλλά αν συγκρίνεις προδιαγραφές π.χ. οποιασδήποτε εταιρείας βλέπεις ότι το ιξώδες σε 40C και 100C εξαρτάται από το θερινό δείκτη. Δες π.χ. τα συνθετικά της Redline:
http://www.redlineoil.com/pdf/4.pdf

Η διαφορά ιξώδους 5w30 και 10w30 βέβαια θα αυξάνει κάπως όσο πάμε κάτω από 40C πρός 10C και ίσως αυτό αυξάνει την φθορά της μηχανής μέχρι να ζεσταθεί το καλοκαίρι? Με δεδομένο ότι πιό παχύρευστο λάδι σημαίνει παχύτερο στρώμα λαδιού πάνω στα μέταλλα.

Πληροφορίες για Motul μπορείς να δείς σε
http://www.opieoils.co.uk/MotullLubSummary.htm
Μία διαφορά που είδα εδώ είναι ότι τα 300V 5w40 και 10w40 συνιστώνται για "Engines producing medium fuel dilution in the oil", ενώ τα 300V 5w30 και 0w30για "Engine designed to run low viscosity lubricants and to minimise fuel dilution in the oil". Προφανώς δεν είναι η περίπτωση της 2ZZGE.

Συμφωνώ ότι το 10w40 δείχνει ασφαλέστερη επιλογή, αλλά για πλήρως συνθετικό θα πρέπει να πηγαίνω το δικό μου λάδι στην Toyota και ελπίζω να μην υπάρξουν αντιρρήσεις.

Jims192
22-07-05, 12:49
αλλά για πλήρως συνθετικό θα πρέπει να πηγαίνω το δικό μου λάδι στην Toyota και ελπίζω να μην υπάρξουν αντιρρήσεις.
Κανονικά δεν πρέπει να υπάρχουν αντιρρήσεις.Το ίδιο τους είπα και γώ,γιατί λέω να το πληρώσω 15€ το λίτρο και να ναι toyota ενώ μπορώ να τους πάω φουλ συνθετικό total που φέρνει ένας φίλος και το δίνουν για 30000!!!!χλμ με 10€ το λίτρο.Ξέρεις τι μου είπαν?:"Γίνεται να σου βάλλουμε οτι λάδια θές,αλλά σε περίπτωση που προκληθεί βλάβη και φταίνε τα λάδια,δεν καλύπτεσε απο την εγγύηση!!!!"Δεν είχα χρόνο να κάτσω να το ψάξω κλπ κλπ,αλλά κανονικά δεν ισχύει.Για τη μια στο τόσο όμως που θα συμβεί κατι και θα θες εγγύση,καλά είναι να μην τους δώσεις "πάτημα"...
Μπορέι κάποιος να μας πεί υπευθυνα πως μπορείς να βάζεις λάδια ιδιων και καλύτερων προδιαγραφών χωρίς να υπάρχει πρόβλημα με την αντιπροσωπεία?Να κρατάς το τιμ.απο τα λάδια μήπως?

leon74
22-07-05, 15:05
Φίλε Leon74
Το είχα σκεφτεί κι εγώ έτσι, αλλά αν συγκρίνεις προδιαγραφές π.χ. οποιασδήποτε εταιρείας βλέπεις ότι το ιξώδες σε 40C και 100C εξαρτάται από το θερινό δείκτη. Δες π.χ. τα συνθετικά της Redline:
http://www.redlineoil.com/pdf/4.pdf

Η διαφορά ιξώδους 5w30 και 10w30 βέβαια θα αυξάνει κάπως όσο πάμε κάτω από 40C πρός 10C και ίσως αυτό αυξάνει την φθορά της μηχανής μέχρι να ζεσταθεί το καλοκαίρι? Με δεδομένο ότι πιό παχύρευστο λάδι σημαίνει παχύτερο στρώμα λαδιού πάνω στα μέταλλα.

Πληροφορίες για Motul μπορείς να δείς σε
http://www.opieoils.co.uk/MotullLubSummary.htm
Μία διαφορά που είδα εδώ είναι ότι τα 300V 5w40 και 10w40 συνιστώνται για "Engines producing medium fuel dilution in the oil", ενώ τα 300V 5w30 και 0w30για "Engine designed to run low viscosity lubricants and to minimise fuel dilution in the oil". Προφανώς δεν είναι η περίπτωση της 2ZZGE.

Συμφωνώ ότι το 10w40 δείχνει ασφαλέστερη επιλογή, αλλά για πλήρως συνθετικό θα πρέπει να πηγαίνω το δικό μου λάδι στην Toyota και ελπίζω να μην υπάρξουν αντιρρήσεις.

Νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα. Αν δεις για παράδειγμα στο Link που έβαλες για τα motul το 300V power Με το 300V Chrono, θα δεις ότι το Chrono (10W40) είναι ποιο παχύρευστο σε ενδιάμεσες θερμοκρασίες (40οC) από ότι το Power (5W40). Αλλά ακόμα και σε υψηλή θερμοκρασία (100οC) το 10W παραμένει λίγο πιο παχύρευστο από το 5W, αν και έχουν το ίδιο θερινό δείκτη 40. Για το λόγο αυτό, δεν νομίζω ότι το βιβλιαράκι της Toyota έχει κάποιο πρόβλημα, απλά προσπαθούν (ορθά) να προφυλάξουν τον κινητήρα σε περίπτωση που κάποιος βάλει 5W30 με γενικά χαμηλό ιξώδες...

Αυτό σε ότι αφορά μικροδιαφορές μεταξύ λιπαντικών. Η άποψή μου πάντως γενικότερα είναι ότι η περίπτωση ο κινητήρας να υποστεί βλάβη επειδή κάποιος έβαλε 30άρι αντί για 40άρι είναι από μηδενική εώς ανύπαρκτη. Θα δεις και σε κάποιο άλλο Post μου ότι το ιξώδες είναι μόνο μια μικρή παράμετρος λιπαντικότητας και μεγαλύτερη σημασία έχει η ανθεκτικότητα του λιπαντικού, η αντοχή σε οξείδωση, η απορρόφηση νερού, η διαλυτότητά του κτλ. Τα λιπαντικά που χρησιμοποιούμε σήμερα (API SJ και καλύτερα) θα μπορούσαν να βγάλουν καμιά 50.000 στον κινητήρα χωρίς πρόβλημα. Ακόμα και η αλλαγή κάθε 15.000 είναι κάπως υπερβολική.

Επειδή έχω κάποιες τεχνικές γνώσεις στο θέμα, θα σας έλεγα να μην καταξοδεύεστε για να πάρετε ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ λάδι σε οποιοδήποτε κόστος... Ούτε να χρησιμοποιείτε ό,τι πρόσθετο διαφημίζει ο καθένας. Η συχνή εναλλαγή συνθετικού λαδιού σύμφωνα με το πρόγραμμα της αντιπροσωπείας είναι υπεραρκετή για να σας βγάλει ο κινητήρας πολλά... πάρα πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!

JIMS, δεν υπάρχει κάνενας τρόπος να δώσεις στην αντιπροσωπεία άλλο λάδι και να τεκμηριώσεις ότι είναι καλύτερο από το δικό τους! Η αντιπροσωπεία μπορεί οποιαδήποτε στιγμή (δικαίως) να ισχυριστεί ότι το λάδι ήταν αλλοιωμένο, νοθευμένο και οτιδήποτε άλλο! Αλλά, για να επαναλάβω ό,τι είπα πριν: Δεν υπάρχει κανένας (ουσιαστικός) λόγος να βάλεις άλλο λάδι, εκτός αν θέλεις να κάνεις οικονομία...

vaggelis
22-07-05, 15:47
το λαδι παιζει να χρειαζεται να ειναι λεπτο οταν ειναι κυρο ωστε να περναει και πιο γρηγορα στα ωστηρια

leon74
22-07-05, 16:01
το λαδι παιζει να χρειαζεται να ειναι λεπτο οταν ειναι κυρο ωστε να περναει και πιο γρηγορα στα ωστηρια

Μα ακριβώς γ' αυτό το λόγο τα λάδια σήμερα είναι multigrade. Οι νέες προδιαγραφές 5W και 0W δεν βγήκαν για καλύτερη λιπαντικότητα αλλά για μικρότερη κατανάλωση καυσίμου σε cold-start εκκίνηση...

CTS03
22-07-05, 19:11
Νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα. Αν δεις για παράδειγμα στο Link που έβαλες για τα motul το 300V power Με το 300V Chrono, θα δεις ότι το Chrono (10W40) είναι ποιο παχύρευστο σε ενδιάμεσες θερμοκρασίες (40οC) από ότι το Power (5W40). Αλλά ακόμα και σε υψηλή θερμοκρασία (100οC) το 10W παραμένει λίγο πιο παχύρευστο από το 5W, αν και έχουν το ίδιο θερινό δείκτη 40. Για το λόγο αυτό, δεν νομίζω ότι το βιβλιαράκι της Toyota έχει κάποιο πρόβλημα, απλά προσπαθούν (ορθά) να προφυλάξουν τον κινητήρα σε περίπτωση που κάποιος βάλει 5W30 με ...

Μου φαίνεται παρανοϊκό να έγραψε κανείς έτσι τις οδηγίες για μία μικροδιαφορά ιξώδους 5w30 και 10w30 που για τα Redline είναι 4% στους 40C, ενώ πάει ανάποδα στους 100C!
Μήπως όλα αυτά γράφηκαν για κάποιο λόγο μή προφανή?

Όσον αφορά το ιξώδες, είναι σίγουρο ότι το 5w40 θα είναι πολύ παχύτερο (~30%)σε 40C συκριτικά με 5w30 και 10w30.

CTS03
23-07-05, 13:26
το λαδι παιζει να χρειαζεται να ειναι λεπτο οταν ειναι κυρο ωστε να περναει και πιο γρηγορα στα ωστηρια

Αλλά χρειάζεται και να είναι παχύρρευστο για να προστατεύει από φθορά. Βούτηξε ένα μαχαίρι μέσα σε μέλι και νερό και σύγκρινε το στρώμα που μένει πάνω του.
Και μην τρελαθούμε, 5w είναι προδιαγραφές για χειμώνα Σιβηρίας! Είναι εκτός πραγματικότητας για Ελλάδα!

Για να κλείσω με την άποψη μου:
Δεν καταλαβαίνω-γνωρίζω όλες τις διαπλεκόμενες παραμέτρους των λαδιών. Αλλά αν απλοποιήσουμε τη σύγκριση στις διαφορές ιξώδους/ρευστότητας τότε δεν αποκλείεται κάποιος στο engineering team της μαμάς Toyota να έκανε γκάφα θεωρώντας ότι 5w30 και 10w30 έχουν ουσιαστική διαφορά. Εδικά τέτοια που να αλλάζει το όριο από 10C σε 40C!
Αυτό σημαίνει ότι ΛΑΔΙ ΜΕ ΘΕΡΙΝΟ ΔΕΙΚΤΗ 30 ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ 2zzGE.

Και είναι επίσης ξεκάθαρο ότι Η 2ΖΖGE ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΛΕΠΤΟPΡΕΥΣΤΟ ΛΑΔΙ.

Για τις Ελληνικές συνθήκες το 5w40 μοιάζει να είναι η ελάχιστη επιλογή με κριτήριο το ιξώδες. Όσο όμως κανείς στην ΤΟΥΟΤΑ δεν είναι σε θέση να δώσει μία υπεύθυνη απάντηση τι εκτίμησαν ότι διαφοροποιεί τόσο σημαντικά (10C αντί 40C) την χρήση 5w30 και 10w30 στην 2ΖΖGE, καλλίτερα να κρατάμε επιφυλάξεις για ότι είναι 5w.
Οπότε μιλάμε για 10w40 και 15w50.

Όσον αφορά την ποιότητα του λαδιού, την εποχή των συνθετικών λαδιών είναι μάλλον αδιανόητο να βάζεις κάτι άλλο σε ένα εξαιρετικά πιεσμένο κινητήρα. Εγώ αναγκαστικά βάζω ημισυνθετικό 10w40, αλλά περίμενα η Toyota Hellas να παρέχει περισσότερες επιλογές πλήρως συνθετικού λαδιού εκτός του 5w40, που έτσι κι αλλιώς δεν είναι η καλλίτερη επιλογή για τη χώρα μας. Δεν έχει νόημα να αντιγράφουμε χώρες με 10C χαμηλότερη μέση θερμοκρασία το καλοκαίρι.

Τέλος, θα είναι αστείο αν τίθεται θέμα εγγύησης για επώνυμα λάδια του εμπορίου με τις προβλεπόμενες προδιαγραφές. Με τέτοια λογική θα έπρεπε να μας σφραγίζουν την τάπα λαδιών (και όχι μόνο) κάθε φορά που φεύγουμε από το συνεργείο!

syele
24-07-05, 22:50
Βάζετε 5w50 και καθαρίζετε.
Καλύπτετε τα πάντα:
όλες τις καιρικές συνθήκες και θερμοκρασίες
cold start
το πιο βασικό - σκίσιμο συνεχές ή μη

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
27-07-05, 14:58
Μόλις γύρισα από την αντιπροσωπεία στην Κόρινθο όπου και άφησα την Κορόλλα μου για επισκευή σασμάν.Με το λεωφορείο,γιατί δεν υπήρχε αυτοκίνητο αντικατάστασης,παρόλο που με είχαν διαβεβαιώσει τηλεφωνικώς ότι θα μου δώσουν..Τεσπά,θα μείνει μέσα και αφού δουν τι φταίει θα το επισκευάσουν.Η εντολή από τα κεντρικά της ΤΟΥΟΤΑ ήταν επισκευή και όχι αντικατάσταση,παρόλο που έχω μόνο 46000χλμ.Ίσως επειδή έχουν περάσει τα 3 πρώτα χρόνια..Με την ευκαιρία σκέφτομαι να αλλάξω και δίσκο για να γλυτώσω τα εργατικά αργότερα.Τους είπα επίσης να ελέγξουν τον θόρυβο όταν στρίβω αριστερά εν κινήσει,καθώς και τους πίσω τροχούς,μιας και είμαι στα όρια της ανάκλησης (2/02),έτσι για να μην βρεθώ προ δυσάρεστων εκπλήξεων!Όταν υπάρξουν νέα θα σας ενημερώσω!!


Τα ρουλεμάν του σασμάν μου είπαν ότι έφταιγαν..Άλλαξα και δίσκο.Το θέμα είναι ότι δεν έχω το αυτοκίνητο στα χέρια μου γιατί,άκουσον-ακουσον,λείπει ένα εξάρτημα(ένα γρανάζι απ'ότι είπαν) το οποίο δεν υπήρχε ούτε καν στα κεντρικά και έχει γίνει παραγγελία από το εξωτερικό!!!Φυσικά ούτε λόγος για αυτοκίνητο αντικατάστασης!!Να χέσω το after sales τους :x :x ...Αν δεν το έχω μέχρι τέλος της εβδομάδας θα απευθυνθώ στην ΤΟΥΟΤΑ Ελλάς μήπως και βρω άκρη(σιγά μην βρω,Αύγουστος πλησιάζει,δεν θα είναι κανείς υπεύθυνος)..

corolla_ts
29-07-05, 14:49
Μια ερώτηση για την συμπεριφορά της νέας TS στον δρόμο σε σύγκριση με την πιο παλιά έκδοσή της.
...
Πόσο λοιπόν έχει βελτιωθεί η οδική συμπεριφορά ; εχει γινει αρκετά πιο "παιχνιδιαρικο" ;

Παραθέτω δύο άρθρα
[ in.gr ] ->
... ταχύτερη Corolla όλων των εποχών, η T-Sport, εκτός από τις αισθητικές αλλαγές,
έχει δεχτεί βελτιώσεις στον τομέα της οδικής συμπεριφοράς.
Οι μετατροπές στην ανάρτηση έχουν να κάνουν με τη νέα ρύθμισή της και την αντικατάσταση των ελατηρίων,των αμορτισέρ και των αντιστρεπτικών ραβδών.
Επίσης, βελτιώσεις έχει δεχτεί το σύστημα διεύθυνσης για περισσότερη αμεσότητα και καλύτερη αίσθηση ...

[ techlink ] ->
... κυρίως σε ό,τι αφορά την πίσω, όπου τώρα υιοθετήθηκε η κλασική συνταγή του ημιάκαμπτου άξονα. Mια διάταξη με πολλά μεν πλεονεκτήματα, όπως το μειωμένο κόστος και βάρος και η απλότητα της κατασκευής, αλλά και μειονεκτήματα, όταν αναφερόμαστε σε μια κατεξοχήν σπορτίφ έκδοση.
Kαι αυτό, γιατί αποτρέπει το παιχνίδι με το πίσω μέρος που επιδιώκει συνήθως ο
απαιτητικός οδηγός της TS.
Aυτό, βέβαια, δε σημαίνει ότι υπολείπεται σε αποτελεσματικότητα, γιατί είναι ρυθμισμένη με τέτοιο τρόπο, ώστε να συμπεριφέρεται ―κατά κανόνα― ουδέτερα. Ή, για να ακριβολογούμε, «εκνευριστικά» ουδέτερα, εμπνέοντας, πριν από
οτιδήποτε άλλο, ασφάλεια και σιγουριά σε όλες τις συνθήκες, ακόμα και αν ο οδηγός της τρομάξει στη στροφή και τραβήξει απότομα το πόδι του από το γκάζι. Σε συνδυασμό, μάλιστα, με τις σφικτές ρυθμίσεις ελατηρίων και αμορτισέρ, οι πλεύσεις στις υψηλές ταχύτητες λάμπουν διά της απουσίας τους. Tο ίδιο και οι κλίσεις στις στροφές, που περιορίζονται στο ελάχιστο ...

vaggelis
29-07-05, 18:04
δηλαδη τι μετατροπες εχουν γινει στο συστημα διευθυνσης ?

corolla_ts
29-07-05, 18:38
αναφέρομαι στις αναρτήσεις ελατήρια ευστάθεια
υπάρχουν αλλαγές στο TS που δίνουν τώρα ;

kosmas
02-09-05, 13:28
Μάθατε για τον Jim πουπήγε στην αντιπροσωπεία ναρωτήσει για το TS facelift και του είπαν ΤΕΛΟΣ.

Τι γίνεται ρε παιδιά? Όσοι πήρανε, πήρανε?
Τέλος VVTL-i? :cry:

DjBac
02-09-05, 13:48
Ίσως τέλος vvtl-i σε corolla... Αλλά σε celica και mr-2 OK!!

billlllll
02-09-05, 13:48
:eek Δηλαδή τι; Σταμάτησαν να τα φέρνουν στην Ελλάδα;

syele
02-09-05, 14:09
Όχι στην Ελλάδα μόνο. Σταμάτησε η παραγωγή τους

billlllll
03-09-05, 15:32
Και τα TS com/or τι τα έβγαλαν τότε..?

mechanicaf
03-09-05, 17:56
Ακουσε κανενας οτι κοβονται τα celica και επανερχονται τα supra;Βεβαια η ονομασια μπορει να κοβεται και οχι η γκαμα των μοντελων μιας και αν θυμαμαι καλα τα celica παλαιοτερα λεγονταν supra.

CTS03
05-09-05, 10:56
Σύντομα πρέπει να πάω για το πρώτο service 30.000km. Από την εμπειρία σας, είναι σίγουρο ότι θα έχουν ότι εξάρτημα χρειάζεται για TS που είναι διαφορετικό από 1.4lt, όπως τα μπουζί ιριδίου?

Λογικά θα μου αλλάξουν και φίλτρο αέρα. Ξέρετε αν υπάρχει διαφορά με τις άλλες Corolla?
Είναι δυνατόν στην Toyota να διαθέτουν φίλτρο της TRD? (Υποτίθεται ότι την αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα).

Μετά από 2-3.000km το καλοκαίρι σε επαρχιακούς δρόμους αντιλήφθηκα ότι χτυπάνε πολύ εύκολα πυράκια στο ξεκίνημα χωρίς πολύ γκάζι. Φαινεται επίσης ότι "χτυπάει" η εξάτμιση μερικές φορές. Ας πούμε, πηγαίνεις με 2η, κόβεις ταχύτητα αφήνοντας το γκάζι (π.χ. βρίσκεις άλλους ανάμεσα σε στροφές) και μόλις το ξαναγκίζεις μερικές φορές ακούς κάποιο απότομο ήχο από εξάτμιση (όχι αρκετά δυνατό - πρέπει να έχεις ανοικτά παράθυρα).
Επίσης, επιταχύνοντας με 5η σε ~6000rpm μύρισε βενζίνη που μάλλον ήταν από το αυτοκίνητο.
Έχει κανείς παρόμοιες παρατηρήσεις?

Stathis
05-09-05, 11:52
Σύντομα πρέπει να πάω για το πρώτο service 30.000km. Από την εμπειρία σας, είναι σίγουρο ότι θα έχουν ότι εξάρτημα χρειάζεται για TS που είναι διαφορετικό από 1.4lt, όπως τα μπουζί ιριδίου?

Αν δεις το βιβλιαρακι λεει αλαγη καθε 100.000χλμ. (ελεγχος ποτε) Δεν υπαρχει λογος να τα αλαξουν.
[/quote]
Λογικά θα μου αλλάξουν και φίλτρο αέρα. Ξέρετε αν υπάρχει διαφορά με τις άλλες Corolla?
Είναι δυνατόν στην Toyota να διαθέτουν φίλτρο της TRD? (Υποτίθεται ότι την αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα).[/quote]

Εγω σε ερωτηση για καποιο εξαρτημα της TRD πηρα την απαντηση... "Τι ειναι η TRD?" :P Το φιλτρο αερος ειναι το ιδιο με τα υπολοιπα.
συνιστω ενα KN στο κουτι . Δεν το πετας και ποτε. μονο το καθαριζεις.


[/quote]
Μετά από 2-3.000km το καλοκαίρι σε επαρχιακούς δρόμους αντιλήφθηκα ότι χτυπάνε πολύ εύκολα πυράκια στο ξεκίνημα χωρίς πολύ γκάζι. Φαινεται επίσης ότι "χτυπάει" η εξάτμιση μερικές φορές. Ας πούμε, πηγαίνεις με 2η, κόβεις ταχύτητα αφήνοντας το γκάζι (π.χ. βρίσκεις άλλους ανάμεσα σε στροφές) και μόλις το ξαναγκίζεις μερικές φορές ακούς κάποιο απότομο ήχο από εξάτμιση (όχι αρκετά δυνατό - πρέπει να έχεις ανοικτά παράθυρα).
Επίσης, επιταχύνοντας με 5η σε ~6000rpm μύρισε βενζίνη που μάλλον ήταν από το αυτοκίνητο.
Έχει κανείς παρόμοιες παρατηρήσεις?[/quote]

Πυρακια οχι. ποτε. Την αξατμηση την ακουω που και που στο ξεκινημα με λιγες στροφες (στην 1η και 2α) Δεν ειναι τιποτα. Το εκανε και το παλιο μου αμαξι (nissan almera) σχεδον 5 χρονια. Απλα συντονιζεται η εξατμιση με τον κηνητηρα και περνανε εκει η κραδασμοι. αν σε ενοχλει μπορεις να στιριξεις καλυτερα την εξατμηση.(παιζει να εχει λασκαρει και καμια βιδα)

Εγω οταν παω για servica θα τους πω να το κοιταξουν. Θα σου ελεγα να κανεις το ιδιο.

s.nikolopoulos
05-09-05, 11:52
Στο service των 30000Κm δεν έχει αλλαγή μπουζί και αν δεν κάνω λάθος ούτε φίλτρο αέρα.Στην αντιπροσωπεία δεν θα βρείς τίποτα απο TRD το μόνο που θα βρείς είναι μερικά πραγματα της ΤΤΕ και ότι δεν υπάρχει θα γίνει παραγγελία.Κάποιο αγωνιστικό τμήμα που υπήρχε όταν γινόταν το YARIS CUP έχει κλείσει.Δές να βάζεις καποιο συγκεκριμένο τύπο βενζίνης και αν είναι δυνατόν 100 οκτανίων για τα πυράκια που λές.

CTS03
05-09-05, 14:25
Σχεδόν συνεχώς έβαζα 100 οκτανίων BP από το ίδιο πρατήριο.
Τα ίδια συμβαίνουν και με Kinitron ή 95+.

Ultramar
06-09-05, 10:32
@s.nikolopoulos
Το service των 30K km περιλαμβάνει αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιών, βαλβολίνων, υγρών συμπλέκτη, μπουζί και γίνεται έλεγχος φρένων. Το φίλτρο αέρα αλλάζεται στα 45K km. Κόστος μαζί με τα εργατικά περίπου 220€ +70€ σε περίπτωση που αντικατασταθούν κάποια τακάκια (μπρος ή πίσω). Και για τα δύο ζευγάρια πάμε στο +140€
@CTS03
Τα μπουζί ιριδίου που φοράει η TS είναι τα Denso IK 20 (6άρια για τα NGK) με 1,1mm διάκενο και μπορείς να τα βρείς οπουδήποτε, όχι μόνο στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία.

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
11-09-05, 11:44
Παιδιά γνωρίζει κανείς ποιος φέρνει προϊόντα TRD στην Αθήνα?Κάτι είχα ακούσει για τον Μαλιώρα..Αληθεύει?Οι επίσημες αντιπροσωπείες χλωμό,ε?

syele
12-09-05, 15:52
Παιδιά γνωρίζετε ποια είναι η μετωπική επιφάνεια (frontal area) του Corolla σε m2?
To Cd είναι 0,29, σωστά;

gramacar
15-09-05, 13:43
Μετά από ερώτηση στη Toyota Hellas έμαθα ότι η παραγωγή των Corolla TS, Celica TS, Celica απλή, MR2 σταμάτησε άρα έπαψαν να είναι διαθέσιμα. Ρώτησα για πιο λόγο αλλά μου είπαν ότι κανείς δε γνωρίζει. Τελικά σταμάτησε η παραγωγή από το εργοστάσιο ή σταμάτησε να τα εισάγει η εδώ αντιπροσωπεία?

jpapg
15-09-05, 15:49
Το ίδιο έμαθα και γω. Επίσης άκουσα ότι η Celica δε θα ξαναβγεί πια, ενώ γύρω στα τέλη του 2006 αναμένεται και η νέα Corolla, οπότε μάλλον για αυτό σταμάτησαν να δέχονται παραγγελίες για Corolla TS. Επίσης δεν είναι σίγουρο αν θα ξαναβγεί Corolla TS, αν όμως βγει τότε θα είναι σίγουρα σε ένα, ενάμισυ χρόνο μετά την κυκλοφορία της καινούργιας. Για το MR2 δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί η παραγωγή του. Σημειώστε ότι έτσι αποκτούν αξία στην αγορά των μεταχειρισμένων τα αντίστοιχα μοντέλα που ήδη κυκλοφορούν.

mechanicaf
15-09-05, 16:34
Ερχεται το supra κρυφτειτε.

hatzidi2
16-09-05, 13:48
ξέρει κανείς να μου πεί πρόσφατη τιμή για το quick shift, ρωτάω γιατί προκειται να έρθει κάποιος φίλος από γερμανία τον άλλο μήνα και η τιμή που το είπε η ΤΤΕ είναι 135 ευρώ, συμφέρει ή όχι.

Gorillas
18-09-05, 09:38
Ένας γνωστός μου που δουλεύει στην ΤΟΥΟΤΑ με ενημέρωσε πως οι γρήγορες εκδόσεις και του celica και του corolla έχουν καταργηθεί αφού σταμάτησε η παραγωγή από τον ιούνιο (αυτό είναι γεγονός). Επιπλέον μου είπε ότι , φήμες πάλι, καταργεί το vvtli και θα βγάλει στην θέση του ένα vvti με compressor. Ομοίως και για το celica, δηλαδή καταργείται και μάλλον θα έρθει supra(επιβεβαιώνω και τον mechanicaf). Tέλος υπάρχει ενδεχόμενο η ΤΟΥΟΤΑ να δημιουργήσει και 3η εταιρία που θα πουλάει τα ts, ή γενικά τα γρήγορα μοντέλα, με διαφορετικό σήμα και ονομασία, όπως είναι η lexus. Παιδιά τονίζω ότι όλα αυτά είναι φήμες που κυκλοφορούν εντός ΤΟΥΟΤΑ, και κανείς δεν μπορεί να επιβεβαιώσει τίποτα.

vaggelis
18-09-05, 11:57
το quick shift το ειχαμε παρει 150 ευρω αρα η τιμη ειναι καλη....επισης απ οσο ξερω οι τιμες της ΤΤΕ ειναι ψιλοστανταρ. Υποτιθεται οτι τα προιοντα TRD τα εμπεορευονται οι επισημες αντιπροσωπειες αλλα επειδη οι περισσοτεροι υπαλληλοι ειναι λιγο ασχετοι η βαριουνται να ψαξουν καλυτερα να το φερεις απο Fensport η GTN

CTS03
18-09-05, 14:55
@s.nikolopoulos
Το service των 30K km περιλαμβάνει αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιών, βαλβολίνων, υγρών συμπλέκτη, μπουζί και γίνεται έλεγχος φρένων. Το φίλτρο αέρα αλλάζεται στα 45K km. .

Κύταξα το "βιβλίο συντήρησης-εγγύησης" και προκύπτει ότι μόνο λάδι-φίλτρο κινητήρα, υγρά φρένων, φίλτρο κλιματισμού, ίσως και λάδι διαφορικού (αν δεν αφορά μόνο 4-κίνητα), αντικαθίστανται στα 30.000km.
Για μπουζί ιριδίου δεν αναφέρει ούτε έλεγχο έως την αντικατάσταση σε 90.000km.
Λάδι κινωτίου ταχυτήτων και φίλτρο αέρα αντικαθίσταται στα 45.000km.
Από τις 2-3 απαντήσεις σας μάλλον να υποθέσω ότι υπάρχει μία διαφοροποίηση στα συνεργεία. Ultramar, μήπως ξέρεις αν τα μπουζί αλλάχτηκαν σαν αποτέλεσμα ελέγχου?

ΠΡΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗ
Η GTN που είναι? Έχεις αγοράσει από κάποιο από αυτούς?
Πληρώνεις με κάρτα και στο στέλνουν με κάποιο courier?

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ
Με ενδιαφέρει το quick-sift εάν βοηθάει να τραβήξω πιό πίσω το κάθισμα και ακόμα να φτάνει καλά το χέρι μπροστά για αλλαγές ταχυτήτων (π.χ. βάζοντας τρίτη). Θα βοηθήσει σε αυτό? Μήπως όμως δυσκολεύει πολύ τις ήδη προβληματικές αλλαγές?

vaggelis
18-09-05, 17:07
εχω αγορασει και απο τους 2. Οταν ειχα αγορασει χρησιμοποιησα καρτα για τον Fensport και εμβασμα για την GTN.....δεν ξερω τωρα αν εχει βαλει καρτες. Ναι στα στελνουν με courier η ταχυδρομειο. Η GTN ειναι στη γερμανια

DjBac
18-09-05, 20:36
TRD, C-One και πολλές άλλες Japan εταιρείες τις φέρνει η ΤΤΕ Γερμανίας.. Επικοινώνησε μαζί τους!!!

hatzidi2
19-09-05, 09:21
χθες καθώς πήγαινα στην Αττική Οδό μου ανάψαν το λαμπάκια TRC & VRC χωρίς λόγο, έσβησα κινήτηρα και ξαναέβαλα μπροστά και όλα λειτούργησαν σωστά, έχει συμβεί σε κανέναν από εσάς. Να ανησυχίσω ή όχι.

kosmas
19-09-05, 09:39
χθες καθώς πήγαινα στην Αττική Οδό μου ανάψαν το λαμπάκια TRC &amp; VRC χωρίς λόγο, έσβησα κινήτηρα και ξαναέβαλα μπροστά και όλα λειτούργησαν σωστά, έχει συμβεί σε κανέναν από εσάς. Να ανησυχίσω ή όχι.


Μην ανησυχείς. Όταν το το VSC θερμανθεί, για οποιοδείποτε λόγο τότε το απενεργοποιεί για να μην καεί και μαζί του απενεργοποιείται και το TRC.
Δηλαδή όταν ανάψουνε εκμεταλευτείτε το
Καταλαβαίνεις τι εννοώ :lol: :lol:

Stathis
19-09-05, 22:48
Χθες το απογευμα που λετε πεταχτικα για μια δουλεια στην εξοχη.(Ξερετε....εξω απο την Θεσσαλονικη) και πηρα τον δρομο για χωρτιατη. (Στροφες....στροφουλες....οχι και η καλυτερη ασφαλτος.)


Ειπα να το παω κομματια (Ειχα καιρο να δωσω σε στροφιλικια)

Στα ανοιχα κομματια(Ακριβως εξω απο το πανοραμα) ηταν ολα τα λεφτα. Γλυκιες στροφες.....ο κινητηρας εδινε ρεστα στην ανηφορα.....γκ@!#λα!


Οταν αρχισε το στροφιλικη φτανω μπροστα ενα ibiza topgun (ειχε και οργανακια στην κολονα. καγκουρας :lol: ) το οποιο το περασα και αμεσως ο τυπος αρχισε να δινει γκαζι.(ειχε και εξατμιση θανατου).

Ρε παιδια ...... δεν μπορουσα να φυγω μεσα στις στροφες. Το TRC να δουλευει σε ΟΛΕΣ τις στροφες υπερωριες.....σε 3 μπηκε και το VSC....να μην μπορει να βγαλει τα αλογα στο δρομο με τιποτα!!!!!

Φυσικα ο τυπος με το ibiza δεν με περασε αλλα οταν εστριψα για εξοχη ηταν πισω μου 5-6 αυτοκινητα.


Τα 195/55/16 Yokohama C.drive και τα μαμα αμορτισερ - ελατηρια αποδειχτηκαν απλα τελειως ανεπαρκη για τετοιου ειδους οδηγηση.


Παλι καλα που δεν ηταν κανα coupra η FR ! :lol:

leon74
20-09-05, 11:35
Στάθη έτσι είναι. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα λάστιχα όπως έχουμε πει...
Αν κατάλαβα βέβαια καλά πήρες το δρόμο μετά το Φιλίππειο έτσι? Η άσφαλτος εκεί είναι χάλια και κάποιες στροφές πολύ κλειστές. Εκεί δεν μπορείς πραγματικά να κάνεις διαφορά με άλλα αυτοκίνητα... Αστα λίγο ακόμα επάνω τα c.drive και πάμε για Toyo μετά να φτάσουμε τον τρελό τον Jims...

CTS03
20-09-05, 11:43
Στάθη να είσαι σίγουρος ότι ούτε αυτός ή οποιοσδήποτε άλλος θα μπορούσε να σου ξεφύγει εύκολα αν ήταν μπροστά. Ο πρώτος έχει λιγώτερα περιθώρια να ξεπεράσει την ανασφάλεια του και να οδηγεί στο "άγνωστο" με ρίσκο να "τσακιστεί" πουθενά. Εκτός κι αν είναι τρελός δολοφόνος.
Στις στροφές κρίνεται και πόσο "γραμμένους" έχεις τους συναθρώπους σου: αν ας πούμε πας έτσι που είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς όλο το δρόμο, αλοίμονο σε όποιον έρχεται από απέναντι.
Και έχω δεί οδηγούς από απέναντι να πανικοβάλονται μόνο που σε είδαν απλώς να είσαι στο ρεύμα τους πρίν τη στροφή! Το κεφάλι μας δικαίωμα μας να το "παίζουμε" αλλά μην γίνουμε και "δολοφόνοι".

Στυλιανός Σιαμαντουρας
22-09-05, 14:38
Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος μπορει να μου πει ποσο περιπου βγαινει το σερβις των 30.000χλμ

Gorillas
27-09-05, 13:05
Γνωρίζει κανείς αν το short-shift είναι ίδιο στην 1,4 και στην 1,8. Ρωτάω γιατί στο site της tte υπάρχει μόνο ένας κωδικός.

syele
27-09-05, 13:54
Γνωρίζει κανείς αν το short-shift είναι ίδιο στην 1,4 και στην 1,8. Ρωτάω γιατί στο site της tte υπάρχει μόνο ένας κωδικός.

Για όλα είναι

http://www.tte.de/tuning/website/Certificates/shift-kit/toyota-corolla-e12.pdf

Gorillas
27-09-05, 14:47
Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση.

vaggelis
28-09-05, 17:36
Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος μπορει να μου πει ποσο περιπου βγαινει το σερβις των 30.000χλμ

200-250 ευρω

hatzidi2
29-09-05, 09:39
Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος μπορει να μου πει ποσο περιπου βγαινει το σερβις των 30.000χλμ

200-250 ευρω


εγώ στην ipolis Συγγρού που έκανα το σερβις μου στοιχήσε 177,91 ευρώ.

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτές οι διαφορές?

hatzidi2
29-09-05, 09:52
Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος μπορει να μου πει ποσο περιπου βγαινει το σερβις των 30.000χλμ

200-250 ευρω


εγώ στην ipolis Συγγρού που έκανα το σερβις μου στοιχήσε 177,61 ευρώ.

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτές οι διαφορές?

billlllll
29-09-05, 10:26
Παίδες κάπου πήρε το μάτι μου πρόσφατα σε μια εφημερίδα που έλεγε για τις διαφορές στα service στο corolla από αντιπροσωπεία σε αντιπροσωπεία..! Μιλάμε οι διαφορές ήταν τραγικές!!! Θα το ψάξω να το scannarω να το δείτε...

sleep1er
29-09-05, 10:36
Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος μπορει να μου πει ποσο περιπου βγαινει το σερβις των 30.000χλμ
Καταρχήν εξαρτάται από τα κυβικά! Καταδεύτερον εξαρτάται από το πόσο χρεώνει κάθε συνεργείο την εργατοώρα (συνήθως εδώ έχουν διαφορές τα συνεργεία)!!!!
Για 1.4 (τιμές Ν.Κηφισού) το προκαθορισμένο service (χωρίς τακάκια, λάμπες και άλλα τέτοια) κοστίζει 205 ευρώ! Αν αλλάξεις και τακάκια, τα εμπρός 72 ευρώ και τα πίσω 60 ευρώ (αν τα αλλάξεις και τα εμπρός και τα πίσω θα σου έρθει φθηνότερα κατά 20 περίπου ευρώ γιατί χρεώνουν λιγότερη εργατοώρα) Αν βγάλεις και Κάρτα καυσαερίου υπολόγισε άλλα 10 ευρώ!!! Κάνε τη σούμα και .......πλήρωνε!!!!

sleep1er
29-09-05, 10:48
εγώ στην ipolis Συγγρού που έκανα το σερβις μου στοιχήσε 177,61 ευρώ.

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτές οι διαφορές?
Μήπως σου έχει έκπτωση η IPOLIS ? :cool: Τσέκαρε το τιμολόγιό σου, γιατί κι εγώ που έχω εκπτώσεις πληρώνω σαφώς λιγότερα από αυτά που ανέφερα!!!!! :wink: :wink: :wink:

hatzidi2
29-09-05, 11:19
θα ψάξω να το βρώ και θα το σκανάρω για να δούμε τι χρεώνουν.
αλλά και πάλι γιατί να κάνουν εκπτώσεις π.χ. σε μένα και όχι στους άλλους.

sleep1er
29-09-05, 12:28
θα ψάξω να το βρώ και θα το σκανάρω για να δούμε τι χρεώνουν.
αλλά και πάλι γιατί να κάνουν εκπτώσεις π.χ. σε μένα και όχι στους άλλους.

Σε εμένα κάνουν εκπτώσεις γιατί έχω κονέ...
Σε σένα μπορεί να κάνει γιατί ψάχνει για πελάτη....
Η IPOLIS συνηθίζει να κάνει εκπτώσεις γιατί είναι καινούριο ουσιαστικά συνεργείο και μη ξεχνάς ότι είναι και τα κεντρικά που σημαίνει ότι κάνουν ότι γουστάρουν!!!
Υπάρχει επίσης και η άλλη εκδοχή!!! Να σου έχουν βάλει λιγοτερα ανταλλακτικά!!! Αν μπορείς γράψε τι αλλαγές σου κάνανε!!! Πολλές φορές ανάλογα με το ιστορικό του αυτοκινήτου δε σου αλλάζουν κάποια πράγματα! Πχ σε μένα πήγα για αλλαγή λαδιών στους 8 μήνες με 5.600 km (1η αλλαγή 6 μήνες ή 7.500km) και τώρα που έκλεισα χρόνο στα 8.100 km δε μου αλλάξανε τα λάδια αφού ήταν φρεσκότατα!!!!

CTS03
29-09-05, 19:56
Παιδιά, θα βοηθούσατε πολύ στην εκτίμηση προβλήματος εάν κάνετε το εξής test και γράψετε το αποτέλεσμα:
Σε δρόμο οριζόντιο ή ελάχιστα ανηφορικό να οδηγήσετε με 1η και συνεχές γκάζι σε 950 στροφές/min. Κάνει ένα χαρχαλο-θόρυβο η μηχανή, που εγώ αποδίδω σε πυράκια ?

hatzidi2
29-09-05, 20:51
Παιδιά, θα βοηθούσατε πολύ στην εκτίμηση προβλήματος εάν κάνετε το εξής test και γράψετε το αποτέλεσμα:
Σε δρόμο οριζόντιο ή ελάχιστα ανηφορικό να οδηγήσετε με 1η και συνεχές γκάζι σε 950 στροφές/min. Κάνει ένα χαρχαλο-θόρυβο η μηχανή, που εγώ αποδίδω σε πυράκια ?

το ίδιο μου κάνει και εμένα.
το κάνει μόνο όταν έχω βενζίνη 95 οκτανίων, γιατί όταν βάζω VPORER RACING εξαφανίζεται ο θόρυβος

CTS03
30-09-05, 09:07
Το ίδιο περιγράφει και ο Σ. ΔΟΙΚΑΣ, στα "Τριξίματα Ε12".

Σήμερα το πρωί, όμως, η κατάσταση έχει αλλάξει αισθητά προς το καλλίτερο, που το συσχετίζω με δύο πράγματα:
(1) Στο φρέσκο και περισσότερο λάδι μηχανής που μπήκε στο χτεσινό service 30,000km, αφού δεν έκαναν και τίποτα άλλο. Αυτή τη φορά έβαλα πλήρως συνθετικό 5w40 αντί ημισυνθετικό 10w40 αλλά δεν νομίζω ότι ο τύπος έχει σημασία. Η διαίσθηση μου λέει ότι πρέπει να γεμίζει λάδι έως το Maximum (το δικό μου ήταν και είναι παρακάτω)
(2) Η θερμοκρασία έχει πέσει αισθητά (18 deg C). Αυτό το θόρυβο αντιλήφθηκα αρχικά τις ζεστές ημέρες αρχές Αυγούστου. Δεν είδα διαφορά με 95 ή 100 οκτάνια.

Σε σημερινό test χτυπάει πυράκια κάτω από 850rpm όταν προσπαθώ να επιταχύνω. Πρακτικά, σε κάθε "ήρεμο" ξεκίνημα περνάει από ένα "στρίγγλισμα" 1-2 sec. Αλλά αποφεύγω το πολύ γκάζι για να μην καίγεται ο δίσκος συμπλέκτη

Μήπως πρέπει να κρατάμε χαμηλώτερη τη θερμοκρασία μηχανής με τον θερμοστάτη της TRD ?

Gorillas
30-09-05, 10:19
[quote="sleep1er";p="24957 Πχ σε μένα πήγα για αλλαγή λαδιών στους 8 μήνες με 5.600 km (1η αλλαγή 6 μήνες ή 7.500km) και τώρα που έκλεισα χρόνο στα 8.100 km δε μου αλλάξανε τα λάδια αφού ήταν φρεσκότατα!!!![/quote]
Πιστεύω πως κακώς δεν σου αλλάξανε τα λάδια. Αυτό γιατί εκτός από τα χιλιόμετρα τα λάδια χάνουν τις ιδιότητές τους με την πάροδο του χρόνου. Σε συμβουλεύω να πάε να τα αλλάξεις.

billlllll
30-09-05, 11:34
7.500 ή 6 μήνες...? Κάθε 7.500 λέει η ΤΟΥΟΤΑ για τα ημισυνθετικά της αλλά 6 μήνες δε νομίζω να λέει κανείς... λάδια κάθε χρόνο ή όταν φτάσεις τα κμ που 'πρέπει' . Άρα λάδια άλλαξε πάλι ή σε 8 μήνες ή ανάλογα με τα κμ άμα τα κάνεις νωρίτερα ;)

sleep1er
30-09-05, 11:54
7.500 ή 6 μήνες...? Κάθε 7.500 λέει η ΤΟΥΟΤΑ για τα ημισυνθετικά της αλλά 6 μήνες δε νομίζω να λέει κανείς... λάδια κάθε χρόνο ή όταν φτάσεις τα κμ που 'πρέπει' . Άρα λάδια άλλαξε πάλι ή σε 8 μήνες ή ανάλογα με τα κμ άμα τα κάνεις νωρίτερα ;)
Αυτό έχω σκοπό να κάνω!!! Για να ξαναλλάξω λάδια μέσα σε 4 μήνες.... τρελό μου φαίνεται....! Σε κάνα 6 μήνες σκέφτομαι πάλι ή στα 15.000 km (όταν με το καλό τα φτάσω)!!! Όσο για τους 6 μήνες ισχύει μόνο για την 1η αλλαγή λαδιών!!

hatzidi2
01-10-05, 10:38
θα ψάξω να το βρώ και θα το σκανάρω για να δούμε τι χρεώνουν.
αλλά και πάλι γιατί να κάνουν εκπτώσεις π.χ. σε μένα και όχι στους άλλους.

Σε εμένα κάνουν εκπτώσεις γιατί έχω κονέ...
Σε σένα μπορεί να κάνει γιατί ψάχνει για πελάτη....
Η IPOLIS συνηθίζει να κάνει εκπτώσεις γιατί είναι καινούριο ουσιαστικά συνεργείο και μη ξεχνάς ότι είναι και τα κεντρικά που σημαίνει ότι κάνουν ότι γουστάρουν!!!
Υπάρχει επίσης και η άλλη εκδοχή!!! Να σου έχουν βάλει λιγοτερα ανταλλακτικά!!! Αν μπορείς γράψε τι αλλαγές σου κάνανε!!! Πολλές φορές ανάλογα με το ιστορικό του αυτοκινήτου δε σου αλλάζουν κάποια πράγματα! Πχ σε μένα πήγα για αλλαγή λαδιών στους 8 μήνες με 5.600 km (1η αλλαγή 6 μήνες ή 7.500km) και τώρα που έκλεισα χρόνο στα 8.100 km δε μου αλλάξανε τα λάδια αφού ήταν φρεσκότατα!!!!



έχουμε και λέμε
εργασίες συντήρησης 30.000χλμ. 74,00
λάδια 5w-30 1L 5 X 9,82=49,10
φλάντζα ταπας κάρτερ 0,43
φίλτρο λαδιού 5,73
φίλτρο A/C 17,99
ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΑΝΑΛΩΣΙΜΩΝ ΥΛΙΚΩΝ 2,00
ΣΥΝΟΛΟ 149,25
ΦΠΑ 28,36
Γ.ΣΥΝΟΛΟ 177,61

Stathis
01-10-05, 13:50
Εγω πληρωσα φιλτρο A/C 35+ΦΠΑ. !!!!!!

Επισης μου βαζουν 5-40 φουλ συνθετικα.

Τι να πει κανεις.......

CTS03
01-10-05, 21:31
Πρακτικά ίδιες τιμές πλήρωσα και εγώ με hatzidi2. Το φίλτρο a/c: 17.55 Euro.

Hatzidi2, κακώς σου έβαλαν 5w30 σύμφωνα με τα βιβλίο Οδηγιών (δες σχόλια μου από 17/7). Από τα πλήρως συνθετικά που δίνει η Τοyota το 5w40 είναι η καλλίτερη περίπτωση (1L = 12.56 Euro).
Δεν σου άλλαξαν και υγρά φρένων: 4,50 Euro για 0.5L

Εμένα με τρώει η περιέργεια τί ακριβώς γίνεται με τα φίλτρα λαδιού. Στις τελευταίες 3 αλλαγές μου έβαλαν 3 διαφορετικούς κωδικούς:
A-90915-TA002 6.62 Euro στα 30.000κμ
Α-90915-10004 6.63 στα 22.500 - Αυτό πρέπει να είναι σωστό για 2zz-GE
Α-90080-91045 5.62 στα 15.000

hatzidi2
02-10-05, 00:54
Hatzidi2, κακώς σου έβαλαν 5w30 σύμφωνα με τα βιβλίο Οδηγιών (δες σχόλια μου από 17/7). Από τα πλήρως συνθετικά που δίνει η Τοyota το 5w40 είναι η καλλίτερη περίπτωση (1L = 12.56 Euro).


Το service έγινε 26/06.
το έχω υπόψη μου για την επόμενη φορά
τα λάδια έχουν κωδικό τιμολόγησης Β0888080726GE
εμένα φίλτρο λαδιού με έβαλαν το Α90080-91045.

hatzidi2
02-10-05, 11:19
Εγω πληρωσα φιλτρο A/C 35+ΦΠΑ. !!!!!!



θα σου βάλανε φίλτρο ΚΝ για Α/C για να πηγαίνει καλήτερα.
αρέ ξύλο που θέλουν οι πούσ......δες

CTS03
02-10-05, 17:08
Ίσως ήταν TRD Sport a/c filter! Για μεγαλύτερη παροχή αέρα με ίδια κατακράτηση σωματιδίων, οπότε δουλεύει χαμηλώτερα ο ανεμιστήρας και .... κερδίζεις ενέργεια!

Η μόνη λογική εξήγηση είναι 100% αύξηση της τιμής του από τέλη Ιουλίου που το άλλαξα εγώ ή χρήση διαφορετικού τύπου. Το δικό μου έχει κωδικό: A-87139-YZZ07.

Διαφορετικά, Στάθη αυτό είναι θέμα που πρέπει να φτάσει έως την Toyota Hellas.

geotschr
02-10-05, 22:08
Εγω πληρωσα φιλτρο A/C 35+ΦΠΑ. !!!!!!

Επισης μου βαζουν 5-40 φουλ συνθετικα.

Τι να πει κανεις.......

Κατά την γνώμη μου , είναι καλίτερα να βάζουμε συνθετικά λάδια 10-40 και όχι 5-40 που είναι πολύ λεπτά για την Ts.
Οσο καιρό έβαζα τα 5-40, η στάθμη του δείκτη λαδιού κατέβαινε, ενω με τα 10-40 , είναι οκ.

Stathis
04-10-05, 19:43
Για να ειμαι και ποιο ακριβης......

36,35+ΦΠΑ. yell


Δεν μπορω να πω.....7Ευρω εργατικα...τζαμπα δουλευουν οι ανθρωποι.


Δεν ξερω ρε παιδια.....και οταν ηταν να βαλω λαστιχα παλι ολοι ακριβοι ηταν.

Τι γινετε εδω στη Θεσ/νικη? Μας π@#αν κανονικα μηπως? ouch

ΥΓ. Τα παραπανω σε επισκεψη στα 22.500χλμ χωρις να υπαρχει λογος. Μονος πηγα και ζητησα να αλαξουν τα παραπανω. Αλαζω καθε 7500 λαδια.

Σε αυτο το service μου ζητησαν και 140 επιπλεον για αλαγη τακακια μπρος πισω. Πηγα εβαλα after market.

Τι να πει κανεις....

CTS03
04-10-05, 21:33
Τελικά μιά χαρά μοιάζει το συνεργείο σου.
Όπως φαίνεται σου έχουν βάλει καλλίτερο φίλτρο α/c. Έχει άλλο κωδικό και αναφέρει "ενεργού άνθρακα". Τα άλλα πρέπει απλώς να κρατούν τη σκόνη.
Και σου έβαλαν το σωστό φίλτρο λαδιού για τη μηχανή του TS.

sleep1er
05-10-05, 10:29
Stathi μια απλή αλλαγή λαδιών σου κάνανε!!!! Ούτε υγρά φρένων, ούτε μπουζί.....!! Για τα 22.500 πλήρωσες κανονικά!
Στα 30.000 οι εργασίες που γίνονται είναι οι εξής συνήθως:
Συνθετικό λάδι (4 τεμάχια) 11,71 το ένα
Φλάτζα τάπας καρτένο (1 τεμ.) 0,43 το ένα
Φίλτρο ελαίου (1 τεμ.) 5,73 το ένα
Μπουζί (4 τεμ) 3,38 το ένα
Συνθετική Βαλβολίνη (3 τεμ) 8,17 το ένα
Φλάτζα σασμάν (2 τεμ.) 0,45 το ένα
Υγρά φρένων (1 τεμ) 4,14 το ένα
Προαιρετικά:
Σετ τακάκια φρένων εμπρός (1 τεμ.) 45,05 το σετ
Σετ τακάκια φρένων πίσω (1 τεμ.) 28,75 το σετ

Εργασία
Service 30.000 km 74,00
Αλλαγή τακακίων εμπρός και πίσω 20,54
Καρτα ελέγχου καυσαερίων 9,25

* ΌΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ Φ.Π.Α

Stathis
05-10-05, 12:55
ενεργου ανθρακα και μα#@$ες.

Ολα το ιδιο ειναι.


Μπουζί (4 τεμ) 3,38 το ένα

για την TS αναφερει στο βιβλιαρακι αλαγη μπουζι στα 100.000χλμ. Ουτε καν ελεγχο πριν.

Jims192
05-10-05, 13:12
για την TS αναφερει στο βιβλιαρακι αλαγη μπουζι στα 100.000χλμ. Ουτε καν ελεγχο πριν.
Δεν θυμάμαι να το διάβασα κάπου αυτό,αλλά στην αντιπροσωπεία μου τα αλλάξανε στις 60000 πρώτη φορά.Και πάλι μου φανήκανε πολλά χλμ για μπουζί.
100000 για αλλαγή μπουζί?Ρε παιδιά τι λέμε τώρα.Εμένα στις 60000 και η ακίδα είχε μείνει στο 1/5 της καινούργιας.Είπαμε οικόνομια οικονομια αλλά όχι 100000χλμ για 4 μπουζί.Το θεωρώ υπερβολικό.Τωρα αμα το γράφει μέσα τι να πώ?Πάντως η φθορά τους ήταν εμφανέστατη!

sleep1er
06-10-05, 09:15
Stathi μια απλή αλλαγή λαδιών σου κάνανε!!!! Ούτε υγρά φρένων, ούτε μπουζί.....!! Για τα 22.500 πλήρωσες κανονικά!
Στα 30.000 οι εργασίες που γίνονται είναι οι εξής συνήθως:
Συνθετικό λάδι (4 τεμάχια) 11,71 το ένα
Φλάτζα τάπας καρτένο (1 τεμ.) 0,43 το ένα
Φίλτρο ελαίου (1 τεμ.) 5,73 το ένα
Μπουζί (4 τεμ) 3,38 το ένα
Συνθετική Βαλβολίνη (3 τεμ) 8,17 το ένα
Φλάτζα σασμάν (2 τεμ.) 0,45 το ένα
Υγρά φρένων (1 τεμ) 4,14 το ένα
Προαιρετικά:
Σετ τακάκια φρένων εμπρός (1 τεμ.) 45,05 το σετ
Σετ τακάκια φρένων πίσω (1 τεμ.) 28,75 το σετ

Εργασία
Service 30.000 km 74,00
Αλλαγή τακακίων εμπρός και πίσω 20,54
Καρτα ελέγχου καυσαερίων 9,25

* ΌΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ Φ.Π.Α

Σήμερα με ενημέρωσαν ότι σε αυτές τις τιμές θα υπάρξει μία αύξηση περίπου 8 - 9% στα ανταλλαντικά και η εργασία από 37 ευρώ η εργατώρα θα γίνει 40 ευρώ!!! :cool: :cool:

madvinegar
06-10-05, 09:48
Εμένα στις 60000 και η ακίδα είχε μείνει στο 1/5 της καινούργιας. Πάντως η φθορά τους ήταν εμφανέστατη!

Αυτά παθαίνεις όταν το αμάξι το φουλάρεις μπουγάτσα με οκτάνια...

billlllll
06-10-05, 11:33
Στα Γιάννενα αν θυμάμαι καλά η εργατοώρα είναι 23-24 Ευρώ.... :!:

CTS03
26-10-05, 09:51
Το σωστό φίλτρο λαδιού της Corolla TS έχει κωδικό Α-90915-10004 ή Α-90915-ΤΑ002.

Stathis
28-10-05, 18:16
sorry ρε παιδες αν γινομαι κουραστικος (πρεπει να εχω ξανακανει την παρακατω ερωτηση) :crazylol

για την pre-facelift corolla...ειχε βγαλει η TTE ελατηρια χαμηλωματος για την μαμα αναρτηση??? (τα οποια δεν φοραγε η TS).

Και αν ναι ειναι τα ιδια με αυτα που έβαλαν στην TS facelift???


Ενας φιλος αγορασε ενα καινουργιο 1.4 corolla faceclift και εβαλε λεει ελατηρια χαμηλωματος ΤΤΕ κατευθειαν απο την τοyota στη μαμα αναρτηση. question


παιζει τιποτα τετοιο? ξερω οτι η αναρτηση της TS facelift ειναι σιγουρα διαφορετικη. Μπορεις να βαλεις ομως τα ελατηρια στα μαμα αμορτισερ χωρις αυτα να τα φτυσουν μεσα σε 10.000χλμ?? και αν ναι.....παει καθλου καλυτερα η μονο για την μουρη ειναι??


anyone? confused confused

syele
31-10-05, 00:27
Κοίτα, για την pre-facelift η ΤΤΕ είχε βγάλει ελατήρια χαμηλώματος για την μαμά ανάρτηση (χαμήλωμα 3 εκ) τα οποία δεν πρέπει να είναι ίδια με αυτά που φοράει η TS Facelift αφού αυτά προσφέρουν 2 εκ. χαμήλωμα σε σχέση με την pre-facelift TS.

Η ανάρτηση της TS Facelift δεν είναι διαφορετική (στη γεωμετρία), απλώς έχει όπως είπαμε άλλα ελατήρια και έχει και διαφορετικά αμορτσέρ (έχουν προσθέσει κάποιο rebound spring μέσα στο καλάμι). Επίσης έχει και θολόμπαρες με ανάρτηση ή performance dampers όπως τις λεει η Toyota.

Πάντως δεν νομίζω να βγάζει η ΤΤΕ άλλα ελατήρια για την TS πλέον. Μάλλον μια ρυθμιζόμενη ανάρτηση πρέπει να δίνει.

Stathis
31-10-05, 11:23
Thnx syele. Ισως βαλω κανα ελατηριο..... και οταν τα φτυσει η αναρτηση βαλω και μια καλυτερη.

CTS03
31-10-05, 15:56
Κοίτα, για την pre-facelift η ΤΤΕ είχε βγάλει ελατήρια χαμηλώματος για την μαμά ανάρτηση (χαμήλωμα 3 εκ) τα οποία δεν πρέπει να είναι ίδια με αυτά που φοράει η TS Facelift αφού αυτά προσφέρουν 2 εκ. χαμήλωμα σε σχέση με την pre-facelift TS.


Η TS pro-facelift έχει ίδιο ύψος με την facelift, σύμφωνα με την ΤΤΕ και είναι 10-15mm χαμηλώτερες από τις υπόλοιπες. Και τα "30 mm" ελατήρια τελικά κατεβάζουν τις TS 15-20mm. Σύνολο ~30.
Η εντύπωση που υπάρχει ότι η facelift είναι χαμηλώτερη οφείλεται στο ότι "it was communicated but not released". Το ίδιο προφανώς αφορά και τις προδιαγραγές της Compressor.

billlllll
31-10-05, 17:45
Κοίτα, για την pre-facelift η ΤΤΕ είχε βγάλει ελατήρια χαμηλώματος για την μαμά ανάρτηση (χαμήλωμα 3 εκ) τα οποία δεν πρέπει να είναι ίδια με αυτά που φοράει η TS Facelift αφού αυτά προσφέρουν 2 εκ. χαμήλωμα σε σχέση με την pre-facelift TS.


Η TS pro-facelift έχει ίδιο ύψος με την facelift, σύμφωνα με την ΤΤΕ και είναι 10-15mm χαμηλώτερες από τις υπόλοιπες. Και τα "30 mm" ελατήρια τελικά κατεβάζουν τις TS 15-20mm. Σύνολο ~30.
Η εντύπωση που υπάρχει ότι η facelift είναι χαμηλώτερη οφείλεται στο ότι "it was communicated but not released". Το ίδιο προφανώς αφορά και τις προδιαγραγές της Compressor.

H προ facelift TS είχε το ίδιο ύψος με τις απλές! Η facelift μόνο είναι χαμηλώτερη όπως λες...

CTS03
31-10-05, 19:03
Δεν στοιχηματίζω για κάτι που είπαν άλλοι. Αλλά έχεις κάνει εσύ μετρήσεις ο ίδιος και αποκλείεις 1-1.5 cm διαφορά ύψους προ facelift?
Αυτά που έγραψα είναι η θέση της ΤΤΕ και αν έχεις δίκιο τότε δεν ξέρουν τι τους γίνεται!

billlllll
31-10-05, 19:43
Ούτε εγώ στοιχηματίζω :lol:
Απλά όλα τα prefacelift TS μου φαίνονται ίδια με τα απλά ενώ τα facelift TS φαίνονται λίγο χαμηλότερα. Επίσης θυμάμαι όσους με profacelift TS είχαν βάλει ΤΤΕ είχαν πει οτι είχε χαμηλώσει 3 πόντους όσους και εμένα το 1.4....

χμ.. μήπως να στοιχιματίσω τελικά...??? :lol: :lol:

CTS03
31-10-05, 21:58
Ούτε εγώ στοιχηματίζω :lol:
Απλά όλα τα prefacelift TS μου φαίνονται ίδια με τα απλά ενώ τα facelift TS φαίνονται λίγο χαμηλότερα.

Μάλλον θα είναι η εντύπωση που δίνουν τα αεροδυναμικά που έχει τριγύρω το facelift TS. Ο άνθρωπος της ΤΤΕ ήταν απόλυτος!

hatzidi2
15-11-05, 11:36
πρέπει να έχω κάποιο πρόβλημα με τα φρένα.
Μόλις πάτησω φρένο με πολλά χιλιόμετρα με τραβάει δεξία. Μιλάμε για πολύ τράβηγμα σε σημείο να με φέρει σβούρα.
Οταν γίνει με λίγα χιλιόμετρα καταλαβαίνω ότι κάνει χρήση του ABS ο δεξιός μπροστά.
Η πίεση των ελαστικών που ξαναμέτρησα είναι ίδια σε όλα, ζυγοστάθμηση έχω κάνει πρόσφατα.
Ευθυγράμηση δεν έχω κάνει, αλλά δεν θα το καταλάβαινα από κάποιο τράβηγμα στο τιμόνι.
Εχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

gtschr
15-11-05, 21:59
για την TS αναφερει στο βιβλιαρακι αλαγη μπουζι στα 100.000χλμ. Ουτε καν ελεγχο πριν.
Δεν θυμάμαι να το διάβασα κάπου αυτό,αλλά στην αντιπροσωπεία μου τα αλλάξανε στις 60000 πρώτη φορά.Και πάλι μου φανήκανε πολλά χλμ για μπουζί.
100000 για αλλαγή μπουζί?Ρε παιδιά τι λέμε τώρα.Εμένα στις 60000 και η ακίδα είχε μείνει στο 1/5 της καινούργιας.Είπαμε οικόνομια οικονομια αλλά όχι 100000χλμ για 4 μπουζί.Το θεωρώ υπερβολικό.Τωρα αμα το γράφει μέσα τι να πώ?Πάντως η φθορά τους ήταν εμφανέστατη!
Eγώ άλλαξα τα μπουζί ( DENSO ιριδίου) , πριν μια εβδομάδα , στα 35.000χλμ (η ακίδα ήταν λίγο πιο κάτω απο την μέση). Η αποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος για αλλαγή στα 60.000χλμ. Δεν κερδίζουμε κάτι.
Kόστος αγοράς 50 Ευρώ , απο φλαμιάτο.

billlllll
16-11-05, 00:31
Τα ίδια μπουζί στα Γιάννενα στην εκεί αντιπροσωπεία τα πήρα κάτω από 40 αν θυμάμαι καλά...

hatzidi2
21-11-05, 14:11
πρέπει να έχω κάποιο πρόβλημα με τα φρένα.
Μόλις πάτησω φρένο με πολλά χιλιόμετρα με τραβάει δεξία. Μιλάμε για πολύ τράβηγμα σε σημείο να με φέρει σβούρα.
Οταν γίνει με λίγα χιλιόμετρα καταλαβαίνω ότι κάνει χρήση του ABS ο δεξιός μπροστά.
Η πίεση των ελαστικών που ξαναμέτρησα είναι ίδια σε όλα, ζυγοστάθμηση έχω κάνει πρόσφατα.
Ευθυγράμηση δεν έχω κάνει, αλλά δεν θα το καταλάβαινα από κάποιο τράβηγμα στο τιμόνι.
Εχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το πρόβλημα.
Σήμερα πήρα ένα τεχνικό και κάναμε βόλτες, με τα εξης συμπεράσματα:
1. όταν πατήσεις τέρμα φρένο, και είναι καλή άσφαλτος, επίπεδη, και αφήσεις το τιμόνι το αυτοκίνητο πηγαίνει ευθεία.
2. εάν στην ίδια ασφάλτο κρατάς το τιμόνι (από την ημέρα που άλλαξα τα λάστιχα, υπάρχει μια μικρή διαφορά στο που δείχνει το τιμόνι για την ευθεία) ασυναίσθητα κάνεις μια ελαφρία κίνηση για να το φέρεις στα ίσια με αποτέλεσμα να στρίβεις.
3. σε δρόμο με αναπηδήσεις μόλις πατήσεις σε πέρνει προς κάποια πλευρά, εκεί κάνεις μικρό κινήσεις για να διορθώσεις την πορεία, (εχεί χαλάσει όλη η πορεία του αυτοκινήτου), κατί οι κινήσεις του τιμονιού, κατί οι αυτόματες κινήσεις των συστημάτων.

το πρώτο που θα κάνουμε είναι ευθυγράμηση, για να έρθει το τιμόνι απόλυτα ίσια και βλέπουμε. (μου είπαν ότι κάποια ρύθμιση έχει ψιλοχαλάσει από την διαφορά πέλματος των ελαστικών)

ελπίζω να μην λένε μπούρδες και πληρώσω τζάμπα την ευθυγράμηση.
το κακό είναι ότι δεν έχουν μέσα φρενόμετρο, αμορτισερόμετρο, κ.λ.π

billlllll
21-11-05, 14:22
Πόσο είπαμε τη χρεώνουν την ευθυγράμμιση? Μήπως να πας κάπου έξω να την κάνεις...? κόστος 20-30ευρώ περίπου, στην toyota αν θυμάμαι καλά ζητάν τα μαλλιά της κεφαλής... Από λάστιχα-αμορτισέρ πως είσαι? αν τα πίσω αμορτισέρ σου είναι πεσμένα ίσως από αυτό ψαρεύει στο δυνατό φρενάρισμα...

hatzidi2
21-11-05, 17:40
Πόσο είπαμε τη χρεώνουν την ευθυγράμμιση? Μήπως να πας κάπου έξω να την κάνεις...? κόστος 20-30ευρώ περίπου, στην toyota αν θυμάμαι καλά ζητάν τα μαλλιά της κεφαλής... Από λάστιχα-αμορτισέρ πως είσαι? αν τα πίσω αμορτισέρ σου είναι πεσμένα ίσως από αυτό ψαρεύει στο δυνατό φρενάρισμα...

πίσω αμορτισερ μου άλλαξαν πριν 1000 χιλιόμετρα, και τα λάστιχα τα έβαλα ταυτοχρόνα.

τώρα για την ευθυγράμηση θα την κάνω σε αυτούς με 55 ευρώ, για να μην μου λένε μαλ@κίες μετά, και μετά αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα συνεχίζουμε, το ψάξιμο.

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
22-11-05, 12:57
Σήμερα πήγα σε μια αντιπροσωπεία ΤΟΥΟΤΑ και αγόρασα 1 λίτρο συνθετικό λάδι 5w40 για να συμπληρώσω..Έβαλα αρκετά περισσότερο από το μισό μπουκάλι,υπολογίζω γύρω στα 650-700 ml.Το θεωρώ φυσιολογικό ύστερα από 11.000χλμ. που έχω από την προηγούμενη αλλαγή (συνθετικών) λαδιών δεδομένου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το "δουλέψω" σε ψηλές στροφές (εννοώ μετά το lift) κάθε φορά που το κινώ.Για πείτε κι εσείς,λοιποί ιδιοκτήτες ΤS,τι κατανάλωση λαδιού έχετε?

s.nikolopoulos
22-11-05, 13:42
Εμένα που το μέτρησα μετά απο ταξίδι στη Θεσ/νίκη πολύ γρήγορα(3 ώρες + 20') είχε κατέβει ελάχιστα απο το δείκτη του λαδιού.

hatzidi2
22-11-05, 13:51
εμένα δεν έχει κάψει καθόλου μετά από 7000 χλμ, και μιλάω για τα 5/30

Jims192
22-11-05, 17:24
το πρώτο που θα κάνουμε είναι ευθυγράμηση, για να έρθει το τιμόνι απόλυτα ίσια και βλέπουμε. (μου είπαν ότι κάποια ρύθμιση έχει ψιλοχαλάσει από την διαφορά πέλματος των ελαστικών)
ελπίζω να μην λένε μπούρδες και πληρώσω τζάμπα την ευθυγράμηση.
το κακό είναι ότι δεν έχουν μέσα φρενόμετρο, αμορτισερόμετρο, κ.λ.π

θΑ έρθει μην ανυσηχείς.Εμένα όταν μου είχανε αλλάξει κρεμαργιέρα,το τιμόνι δεν ήταν στην ευθεία,τραβούσε δεξιά ειδικά σε δρόμο με έντονη επίκλιση ενώ είχε μηδέν επαναφορά.Μετά την ευθυγράμμιση όλα ήτανε μια μια χαρά...


Σήμερα πήγα σε μια αντιπροσωπεία ΤΟΥΟΤΑ και αγόρασα 1 λίτρο συνθετικό λάδι 5w40 για να συμπληρώσω..Έβαλα αρκετά περισσότερο από το μισό μπουκάλι,υπολογίζω γύρω στα 650-700 ml.Το θεωρώ φυσιολογικό ύστερα από 11.000χλμ. που έχω από την προηγούμενη αλλαγή (συνθετικών) λαδιών δεδομένου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το "δουλέψω" σε ψηλές στροφές (εννοώ μετά το lift) κάθε φορά που το κινώ.Για πείτε κι εσείς,λοιποί ιδιοκτήτες ΤS,τι κατανάλωση λαδιού έχετε?


Πρίν το service των 60.000 κάπου στις 56.000 χλμ είχα συμπληρώσει περίπου 1 λίτρο.
Στο προηγούμενο των 75.000 ήθελε πάλι καπου εκει,τώρα που τα είδα και ενώ θέλω αλλες 6000χλμ για το service των 90.000 είχε κάψει πολύ περισσότερο,καθώς η στάθμη ήταν πιό κάτω και απο τις δύο βουλίτσες του δείκτη εκεί που κάνει το γύρισμα σχεδόν.Συμπλήρωσα 0,5 λίτρο και ίσα ανεβηκε.Το αυτοκίνητο κάνει κυρίως ταξίδια με ταχύτητες 180-190 για αρκετή ωρα και δεν κινούμε σχεδόν ποτέ πάνω απο 5λεπτά πάνω απο τις 6200 όταν ταξιδευω.Πάντως πρέπει να θεωρείται δεδομένο οτι το μοτέρ αυτό κάτω απο πίεση τσιμπάει λάδια και θέλει παρακολούθηση.Δεν είναι ένα κοινό μοτέρ και άρα δεν θέλει κοινή συντήρηση.Μου το χουν πεί αρκετοι και προχθές μου το επιβεβαίωσε και ένας ιδιοκτήτης celica τs καθώς έχει αλλάξει δυο μοτέρ μέσα σε 180.000χλμ!!!

gtschr
22-11-05, 19:28
Σήμερα πήγα σε μια αντιπροσωπεία ΤΟΥΟΤΑ και αγόρασα 1 λίτρο συνθετικό λάδι 5w40 για να συμπληρώσω..Έβαλα αρκετά περισσότερο από το μισό μπουκάλι,υπολογίζω γύρω στα 650-700 ml.Το θεωρώ φυσιολογικό ύστερα από 11.000χλμ. που έχω από την προηγούμενη αλλαγή (συνθετικών) λαδιών δεδομένου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το "δουλέψω" σε ψηλές στροφές (εννοώ μετά το lift) κάθε φορά που το κινώ.Για πείτε κι εσείς,λοιποί ιδιοκτήτες ΤS,τι κατανάλωση λαδιού έχετε?
Η άποψή μου είναι το σωστό λάδι είναι 10/40 και όχι 5/40 που λάθος βάζουν στην αντιπροσωπία.
Μέχρι τα 30.000χλμ., έβαζα 5/40 , και μετα απο πολύ λίγα χλμ., πάντα ο δείκτης κατέβαινε αισθητά (γεγονός που με προβλημάτιζε..)
Εδώ και 4000χλμ, έχω βάλει MOTUL 10/40,και ο δείκτης είναι ακλόνητος!!
Αρα λοιπόν τα 5/40 είναι πολύ λεπτά για την Ts μας.

hatzidi2
22-11-05, 19:52
και εγώ από σήμερα το ΜΟTUL 300V CHRONO 10/40 έβαλα με 25,50 ευρώ τα 2 λίτρα, αφού μου το πρότεινε φίλος μου από την ΤΟΥΟΤΑ

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
22-11-05, 20:07
και εγώ από σήμερα το ΜΟTUL 300V CHRONO 10/40 έβαλα με 25,50 ευρώ τα 2 λίτρα, αφού μου το πρότεινε φίλος μου από την ΤΟΥΟΤΑ

Ερώτηση: Αν πάω στην ΤΟΥΟΤΑ με δικά μου λάδια,10w40,τίθεται θέμα ακύρωσης της εγγύησης,εφόσον θα μου τα βάλουν αυτοί? Ρωτάω γιατί αφού βάζουν τα 5w40,σε περίπτωση μηχανικής βλάβης ίσως ισχυριστούν ότι δεν είναι τα σωστά λάδια(υπόθεση κάνω).Μήπως έχει και η ίδια η ΤΟΥΟΤΑ 10w40 ?

billlllll
22-11-05, 20:45
Και εγώ δικά μου λάδια τους πάω και δεν μου έχουν πει ποτέ τπτ....(τους πάω και δικά μου φίλτρα, υγρά, από όλα βασικά.....)

Τα motul 300v 10-40 είναι φοβερά λάδια, αλλά θέλουν συχνές αλλαγές (μη τα αφήσετε 15.000κμ) τα έβρισκα 23,5 ευρώ το 2λιτρο στον λαδά στην Κατεχάκη κοντά στην Μεσογείων.....

Stathis
22-11-05, 21:04
Εγω εχω τα ΤΟΥΟΤΑ oil :lol:

Αυτα που μου βαζουν στην αντιπρωσωπια. 5-40 full συνθετικο.


Τα αλαξα στα 22500....εχω 28310 και δεν εχει κατεβει χιλιοστο ο δεικτης.


Καταραμενε Jim192 shoothim ρωταγες και ξαναρωταγες...."Μα δεν τριζει καθολου? σιγουρα? γιατι δεν τριζει? ουτε περιστασιακα? επρεπε να τριζει...."


Εχω δυο μερες που ακουω ενα τριξιμο στο ταμπλο το οποιο οταν βαζω το χερι μου και πιεζω πανω απο το Ρ/CD σταματαει. Πρεπει να ειναι η γνωστη νοσος!! question



To ματιαααααααξεεεεεεςςς yell


Μηπως ειναι παροδικο ? κρυωσε αποτομα ο καιρος και το πειραξε.


Θα διξει.

gtschr
23-11-05, 00:36
και εγώ από σήμερα το ΜΟTUL 300V CHRONO 10/40 έβαλα με 25,50 ευρώ τα 2 λίτρα, αφού μου το πρότεινε φίλος μου από την ΤΟΥΟΤΑ

Ερώτηση: Αν πάω στην ΤΟΥΟΤΑ με δικά μου λάδια,10w40,τίθεται θέμα ακύρωσης της εγγύησης,εφόσον θα μου τα βάλουν αυτοί? Ρωτάω γιατί αφού βάζουν τα 5w40,σε περίπτωση μηχανικής βλάβης ίσως ισχυριστούν ότι δεν είναι τα σωστά λάδια(υπόθεση κάνω).Μήπως έχει και η ίδια η ΤΟΥΟΤΑ 10w40 ?
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Τους πάς ότι λάδια θέλεις.

hatzidi2
23-11-05, 09:13
Ερώτηση: Αν πάω στην ΤΟΥΟΤΑ με δικά μου λάδια,10w40,τίθεται θέμα ακύρωσης της εγγύησης,εφόσον θα μου τα βάλουν αυτοί? Ρωτάω γιατί αφού βάζουν τα 5w40,σε περίπτωση μηχανικής βλάβης ίσως ισχυριστούν ότι δεν είναι τα σωστά λάδια(υπόθεση κάνω).Μήπως έχει και η ίδια η ΤΟΥΟΤΑ 10w40 ?

και εμένα όταν τους ρώτησα για την εγγύηση, μου είπαν no problem

Jims192
23-11-05, 09:17
Καταραμενε Jim192 shoothim ρωταγες και ξαναρωταγες...."Μα δεν τριζει καθολου? σιγουρα? γιατι δεν τριζει? ουτε περιστασιακα? επρεπε να τριζει...."
Εχω δυο μερες που ακουω ενα τριξιμο στο ταμπλο το οποιο οταν βαζω το χερι μου και πιεζω πανω απο το Ρ/CD σταματαει. Πρεπει να ειναι η γνωστη νοσος!! question
To ματιαααααααξεεεεεεςςς yell
Mηπως ειναι παροδικο ? κρυωσε αποτομα ο καιρος και το πειραξε. Θα διξει..

Xo,χο,χο...welcome to the trizoniclub...Μπα ρε φίλε δεν φταίει το μάτι μου!Ετσι είναι.
Μετα απο μια μίνι επιχειρηση "Μπομπ ο σφουγγαράκης"(σαν αυτόν του Κοsma στο τζαμι)
γέμισα το τόπο με σφουγγαράκια σε διαφορα σημεια που είχα εντοπίσει τριγμούς..Η κατάσταση έστρωσε αρκετα αλλά θέλει κι'αλλα...Οσο για το κρύο αρκετοί τριγμοί είναι δυνατόν να παρουσιαστούν...ϊσως είναι παραδικό...ίσως και όχι...Μαλλον δεν θα είναι,μάλλον θα αρχίσει να τρίζει και ο αεραγωγός και η κονσόλα και το ντουλαπάκι και το τιμόνι και κατα πάσα πιθανότητα το ταμπλώ θα αρχίσει να αποσυντύθεται...Με ένα μικρο τσικ αρχίζουν όλα... :hehe :hehe :hehe

syele
25-11-05, 00:22
Σήμερα πήγα σε μια αντιπροσωπεία ΤΟΥΟΤΑ και αγόρασα 1 λίτρο συνθετικό λάδι 5w40 για να συμπληρώσω..Έβαλα αρκετά περισσότερο από το μισό μπουκάλι,υπολογίζω γύρω στα 650-700 ml.Το θεωρώ φυσιολογικό ύστερα από 11.000χλμ. που έχω από την προηγούμενη αλλαγή (συνθετικών) λαδιών δεδομένου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το "δουλέψω" σε ψηλές στροφές (εννοώ μετά το lift) κάθε φορά που το κινώ.Για πείτε κι εσείς,λοιποί ιδιοκτήτες ΤS,τι κατανάλωση λαδιού έχετε?
Η άποψή μου είναι το σωστό λάδι είναι 10/40 και όχι 5/40 που λάθος βάζουν στην αντιπροσωπία.
Μέχρι τα 30.000χλμ., έβαζα 5/40 , και μετα απο πολύ λίγα χλμ., πάντα ο δείκτης κατέβαινε αισθητά (γεγονός που με προβλημάτιζε..)
Εδώ και 4000χλμ, έχω βάλει MOTUL 10/40,και ο δείκτης είναι ακλόνητος!!
Αρα λοιπόν τα 5/40 είναι πολύ λεπτά για την Ts μας.

Δε νομίζω ότι αυτό που λες ισχύει.

Εγώ μόλις έκλεισα τα 15000 χλμ, βάζω 5W-50 και δεν έχει κάψει χιλιοστό.
Τώρα τι θα γίνει σε περισσότερα χιλιόμετρα μένει να το δούμε.

Για το χειμώνα λέω να βάλω 0W-30 ή 5W-30 θα δω

gtschr
26-11-05, 22:33
Σήμερα πήγα σε μια αντιπροσωπεία ΤΟΥΟΤΑ και αγόρασα 1 λίτρο συνθετικό λάδι 5w40 για να συμπληρώσω..Έβαλα αρκετά περισσότερο από το μισό μπουκάλι,υπολογίζω γύρω στα 650-700 ml.Το θεωρώ φυσιολογικό ύστερα από 11.000χλμ. που έχω από την προηγούμενη αλλαγή (συνθετικών) λαδιών δεδομένου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το "δουλέψω" σε ψηλές στροφές (εννοώ μετά το lift) κάθε φορά που το κινώ.Για πείτε κι εσείς,λοιποί ιδιοκτήτες ΤS,τι κατανάλωση λαδιού έχετε?
Η άποψή μου είναι το σωστό λάδι είναι 10/40 και όχι 5/40 που λάθος βάζουν στην αντιπροσωπία.
Μέχρι τα 30.000χλμ., έβαζα 5/40 , και μετα απο πολύ λίγα χλμ., πάντα ο δείκτης κατέβαινε αισθητά (γεγονός που με προβλημάτιζε..)
Εδώ και 4000χλμ, έχω βάλει MOTUL 10/40,και ο δείκτης είναι ακλόνητος!!
Αρα λοιπόν τα 5/40 είναι πολύ λεπτά για την Ts μας.

Δε νομίζω ότι αυτό που λες ισχύει.

Εγώ μόλις έκλεισα τα 15000 χλμ, βάζω 5W-50 και δεν έχει κάψει χιλιοστό.
Τώρα τι θα γίνει σε περισσότερα χιλιόμετρα μένει να το δούμε.





Για το χειμώνα λέω να βάλω 0W-30 ή 5W-30 θα δω

Πάντως στην δικιά μου Τs, με τα 5/40 , ο δείκτης πάντα κατέβαινε.
Στην αντιπροσωπεία μάλιστα , παραδέχτηκαν ότι είναι αρκετά λεπτά. ( στην ερώτηση δε, γιατί τότε τα βάζουν, απάντησαν ότι έτσι τους ειπαν απο τα κεντρικά!!)
Με τα 10/40 , η διαφορά είναι τεράστια ( στον δείκτη)

CTS03
27-11-05, 20:26
θέλει παρακολούθηση.Δεν είναι ένα κοινό μοτέρ και άρα δεν θέλει κοινή συντήρηση.Μου το χουν πεί αρκετοι και προχθές μου το επιβεβαίωσε και ένας ιδιοκτήτης celica τs καθώς έχει αλλάξει δυο μοτέρ μέσα σε 180.000χλμ!!!

Αμάν! Τι ακριβώς ήταν τα συμπτώματα που έκριναν τα μοτέρ κατεστραμένα ?

Πάντως, με δεδομένα τα πολλά km που έκανε δεν με παραξενεύουν τα προβλήματα εάν του έβαζαν στην αντιπροσωπεία λάδι 5w30 που "απαγορεύεται" για το μοτέρ πάνω από 10C αλλά οι αδιάφοροι/άσχετοι της Toyota Hellas το συνιστούσαν (τουλάχιστον έως μεταξύ μας αλληλογραφία τον Ιούλιο) από κεκτημενη ταχύτητα (συνιστάται σωστά για όλους του άλλους κινητήρες έως πάνω από 40C). Και ίσως συνεχίζουν να το συνιστούν για να μήν αποδεχθούν ότι έκαναν μ@λ@κίες με τα μοτέρ ΤS.

Είχα συζητήσει αυτό το θέμα τον Ιούλιο. Το 10w40 είναι η καλλίτερη λύση για Ελλάδα εάν πηγαίνετε δικό σας πλήρως συνθετικό.

nolis
28-11-05, 09:45
Eγω παντος που εχω celica TS μεχρι στιγμης δουλευει ρολοι.Βεβαια εχει 48.000 χλμ μονο.Να ρωτησω κατι αλλο η corolla που λενε οτι θα ερθει με 220 αλογα τι κινητηρα θα φοραει;;;Θα εχει κομπρεσορα;;;;

Stathis
28-11-05, 17:09
Φοραει τον ίδιο ακριβως κινητήρα. Εχουν βαλει ενα kobresora και εναν νεο εγκεφαλο αλλα δεν εχουν πειραξει τιποτα απο τα μεσα του κινητηρα.


αλαγμενες αναρτησεις....ζαντολαστιχα.

Αυτα νομιζω. Και ειναι mod στα facelift. (εχουν μεγαλυτερες αντιστρεπτικες...καλυτερο κιβωτιο και συστημα διευθηνσης απο τα δικα μας)

CTS03
01-12-05, 21:00
Ακούγεται παρανοϊκό, αλλά τελευταία έχω την εντύπωση ότι το αυτοκίνητο σαν να αποκρίνεται καλλίτερα στο γκάζι όταν τελειώνει η βενζίνη!