PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια!!!!! Τι μηχανη μπορει να φορεσει το Corolla μου????


Sotosgl
28-03-05, 13:22
Με την αφορμη οτι θα παω στην Ιαπωνια το καλοκαιρακι σκεφτομαι να εισαγω καποιο μοτερακι για το Corolla μου.Αλλα εδω αρχιζουν τα προβληματα......
Εχω ακουσει οτι στο μοντελο μου κουμπωνουν αρκετα μοτερακια χωρις κοψιμο βασης μηχανης και πολλες μετατροπες αλλα ποια????
Σιγουρα στο Japan θα βρω καλα μοτερακια εστω και μεταχειρησμενα παρα παρα πολυ φτηνα αλλα δεν ειναι μονο αυτο θελω να ξερω τι αλλο θα χρειαστει για την εγκατασταση και διαφορα εξτρα που θα χρειαστουν.
Μην πληρωσω περισσοτερα στον μηχανικο απο οτι στην μηχανη.
Ευχαριστω για οποιαδηποτε πληροφορια εκ των προτερων! sun

Anonymous
28-03-05, 13:44
Εδω μεσα οι κλασικες μετατροπες ειναι 1.3T (4E-FTE), 1.6 20V (4A-GE), αλλα παιζουν και μερικα 2000t (3S-GTE) και 1.6 supercharger (4A-GZE).

Δεν μας στελνεις και κανενα εδω??? :oops:

Sotosgl
28-03-05, 14:07
Ευχαριστως Xenos ουτως ή αλλως για δουλεια θα παω θα φορτωσω ενα container και θα το χωσω καπου εκει μεσα οποτε τελη δασμοι και τετοια 0(μηδεν).Αλλα κατσε να παω πρωτα και μετα παιρνω παραγγελιες!
Ευχαριστω πολυ για το reply αν και επειδη ειμαι λιγο....ε?πως να το πω....ΑΣΧΕΤΟΣ δεν ξερω εκτος απο το μοτερακι τι αλλο πρεπει να παρω απο τους κιτρινιαρηδες για την μετατροπη μιας και ειμαι εκει μην χασω την ευκαιρια!!! :banana :banana :banana :banana
Βασικα μου εχουν προτεινει πολλοι "γνωστες" το 1.6 supercharger (4A-GZE) αλλα ακομα σκεφτομαι sun
Τι λες?

Anonymous
28-03-05, 19:00
Ευχαριστως Xenos ουτως ή αλλως για δουλεια θα παω θα φορτωσω ενα container και θα το χωσω καπου εκει μεσα οποτε τελη δασμοι και τετοια 0(μηδεν).Αλλα κατσε να παω πρωτα και μετα παιρνω παραγγελιες!
Ευχαριστω πολυ για το reply αν και επειδη ειμαι λιγο....ε?πως να το πω....ΑΣΧΕΤΟΣ δεν ξερω εκτος απο το μοτερακι τι αλλο πρεπει να παρω απο τους κιτρινιαρηδες για την μετατροπη μιας και ειμαι εκει μην χασω την ευκαιρια!!! :banana :banana :banana :banana
Βασικα μου εχουν προτεινει πολλοι "γνωστες" το 1.6 supercharger (4A-GZE) αλλα ακομα σκεφτομαι sun
Τι λες?

Πολυ καλο το 4a-gze, αλλα αν ειναι το τελευταιο με τα 170 ονομαστικα αλογα. Λογικα χρειαζεσαι μοτερ, εγκεφαλο, πλεξουδα, σασμαν. :-?
Για τα υπολοιπα που τυχον χρεαζεσαι ας απαντησουν οι πιο εμπειροι... 8)

MARMEL
28-03-05, 19:05
αυτο εδω πως το βλεπεις? φερε ενα τετοιο σε μαυροκαπακο!!!

Sotosgl
29-03-05, 10:33
Μην αρχισετε παλι με τα Silvertop και Blacktop!!!Στην Ελλαδα περιπου για μια τετοια μετατροπη ποσο περιπου μπορει να παει?Το ξερω οτι ρωταω πολλα παιδια αλλα υπομονη νεος ειμαι και θα μαθω!!!!! :oops:

Anonymous
29-03-05, 12:32
Μην αρχισετε παλι με τα Silvertop και Blacktop!!!Στην Ελλαδα περιπου για μια τετοια μετατροπη ποσο περιπου μπορει να παει?Το ξερω οτι ρωταω πολλα παιδια αλλα υπομονη νεος ειμαι και θα μαθω!!!!! :oops:

Ψαξε λιγο εδω μεσα και κατι θα βρεις... 8)

MARMEL
29-03-05, 15:48
Μην αρχισετε παλι με τα Silvertop και Blacktop!!!Στην Ελλαδα περιπου για μια τετοια μετατροπη ποσο περιπου μπορει να παει?Το ξερω οτι ρωταω πολλα παιδια αλλα υπομονη νεος ειμαι και θα μαθω!!!!! :oops: σε ασημι περιπου 2800ευρω μαζι με τα φρενα και σε μαυρο περιπου 4000

Virus
29-03-05, 21:14
Μπα πιο λιγο το ασημι με φρενα μπρος πισω μοτερ πλεξουδα εγκεφαλο σασμαν 2000e και το αντιστοιχο μαυροκαπακο 3000e

Virus
29-03-05, 21:16
ΑΑΑ sorry αν λες και για τις εργασιες οντως καπου εκει φτανει...

Sotosgl
30-03-05, 00:54
Thanks Guys για την Βοηθεια.Μου εχει φανει πολυ χρησιμη!!
Αυτες τις μερες εχω σηκωσει ολο το ΝΕΤ για να βρω ανταλακτικα και οτι αλλο χρειαστω.Βρηκα καποια καλα Site και ειλικρινα εχω απογοητευτει απο τις τιμες που παιζουν στην Ελλαδα.Δηλαδη ΕΛΕΟΣ!!!!!
Τεσπα ας μην το θυμαμε γιατι :fierydevil τα παιρνω!
Α!Κατι αλλο!Μιας και σας βρισκω τοσο προθυμους να βοηθησετε εναν νεο! :oops: Το Πασχα κατεβαινω Ροδο σε κατι φιλους μου και με την ευκαιρια λεω να βελτιωσω το ηχοσυστηματακι μου.Εμαθα πο εγκυρες πηγες οτι ενα παλικαρη ο Τζιοβανι κανει τρελες δουλειες και σε τιμες !!Λιωμα!! οποιος εχει κατι να προτεινει ειμαι ανοικτος σε προτασεις.....
Ξερω οτι υπαρχουν πολλα Room για ICE για τα Ε90 μας αλλα ειλικρινα δεν βγαζω ακρη!οποτε αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα με υποχρεωσει!!!
Και παλι ευχαριστω! :lol:

Sotosgl
05-04-05, 22:54
Παιδες το ξερω οτι παραφερθηκα με το θεμα του ICE και βγηκα απο τo Topic αλλα ΟΚ εμαθα ποια!!!!
Επειδη μεχρι να παω Ιαπωνια και να παρω το μοτερακι η υπομονη μου θα εξαντληθει και ειμαι αρκετα ανυπομονος εψαξα απο ενα φιλαρακι στην Ροδο και μου βρηκε ενα 1.6 supercharger 4A-GZE με 500 Ευρα!!!
hangry Πως σας φαινεται η τιμη?
Ακομα δεν ξερω αν ειναι μονο το μοτερ ή αν εχει και σασμαν πλεξουδες κτλ κτλ αλλα καλο μου ακουγεται :P
Για πειτε...... :oops:

MARMEL
05-04-05, 23:02
σαν χλωμο σε βλεπω. μονο το μπλοκ θα ναι!!! :lol: μακαρι φιλε

Sotosgl
05-04-05, 23:15
Αυτο λεω και εγω Marmel αλλα αυριο που θα μιλησω με το παιδι θα μου πει αν και το ενσωματομενο Intercooler τουλαχιστον θα μου γλυτωσει κατι ψιλα!! tongue

Anonymous
06-04-05, 12:46
Όντως, πολυ λιγα ακουγονται...
Κοιτα και την χρονολογια κατασκευης εκτος απο την κατασταση... :-?

Sotosgl
06-04-05, 23:36
Οκ μεχρι τωρα ξερω οτι ειναι 500 Euro με σασμαν οσο για τον εγκεφαλο υπομονη θα δουμε αυριο!!!
Το μοντελο ειναι το τελευταιο, 170ps@6400rpm, 21.0kg/cm@4400rpm,συμπιεση 8.9:1, σφυρηλατα πιστονια ελαφρωμενα,MAP, μπλοκ με ψεκαστηρες λαδιου, τρομπα βενζινης με παροχη 125L και εχει απαιτησεις για καυσιμο 100 οκτανιων!!Το φοραγε η corolla ΑΕ101 και το levin.
Τα στοιχεια τα εκλεψα απο ενα Forum αλλα μου ειπε οτι οντως ειναι αυτο το μοντελο
Τωρα μενει η εγκαταστασουλα που την βλεπω να γινεται μετα το Πασχα και μετα βρουμ βρουμ...... :lol:

UNIQUE
07-04-05, 11:57
Πάνω στα μπουζοκαλώδια (εάν είναι της μάνας του) γράφει μια χρονολογία.Μάθε την και θα βρούμε την έκδοση και τα χαρακτηριστικά του μοτέρ ακριβώς!!!

Sotosgl
07-04-05, 12:06
Ευχαριστω πολυ UNIQUE θελω και την γνωμη ενος πιο ειδικου απο εμενα γιατι η τιμη ειναι λιωμα και δεν ξερω τι παιζει βεβαια θα ειναι απο Τουρκια το μοτερ και λογικο ειναι να ειναι ποιο φτηνο αλλα περιμενω....
Αν γνωριζεις περισσοτερα για αυτο το μοτερ ριξε μου ενα PM tongue

UNIQUE
07-04-05, 12:25
Δες εδώ (http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?p=16159#16159)

Sotosgl
07-04-05, 13:59
Unique ευχαριστω και παλι για την βοηθεια εγω ακομα περιμενω και η αγωνια παει να με τρελανει!!! :roll:

Sotosgl
15-04-05, 19:44
Ενταξει μιλησα μαζι του μετα απο αρκετο καιρο και μου ειπε οτι ηταν χωρις εγκεφαλο 500Ε και με εγκεφαλο θα παει γυρω στα 700Ε δεν με χαλαει καθολου!!
Ρε παιδια οποιος εχει να μου προτεινει τιποτα σε φρενα θα το εκτιμησω πολυ λιγες λεπτομερειες ακομα και θα ειμαι ετοιμος!! 8)

Virus
15-04-05, 20:58
Φρενα απο 20v μπρος πισω αμα βρεις πιστευω θα εισαι μια χαρα!!Τα μπροστα ξερω οτι ειναι διπιστονα!Επισης βρες και τον κατανεμητη!

Sotosgl
17-04-05, 23:07
1000 thanks Virus!!
Αλλα μηπως γνωριζεις τον αριθμο παραγωγης τους ή το μοντελο?
Για να τα παραγγειλω και να παρω και μια δευτερη γνωμη απο τον μηχανικο μου :P
(Χωρις παρεξηγηση απλα να δω τι μετατροπες θα θελουν για να μπουν) 8)

akis308
30-11-05, 10:25
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΕ92,ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΜΠΕΛΗ ΜΠΑΜΠΑ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟ.
ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΚΑΡΙΝΑ Ε ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟΥΜΠΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ 1200Ε. ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΤΡΑΜΠΑ ΣΕ ΜΟΤΕΡ-ΚΙΒΩΤΙΟ.
ΛΟΓΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ:

SavvasKE35
30-11-05, 10:50
τωρα σε βρηκα.....εχεις akis308 ΑΕ92, με την 1600? 4ΑFE και αυτοματο σαζμαν ποιο? δεν εχει κουμπακι overdrive πανω στο λεβιε ετσι?
Ποσα χλμ εχεις, και που ειναι το οχημα? το σαζμαν αυτο εχω γραψει ενα μικρο κομματι, μιας και κανεις δεν το βαζει σωστα λαδια. Το ξερεις?
Οταν αλλαζει το αυτοματο σε καλη ανηφορα απο 1 σε 2 , καπου στα 40-50 χλμ δεν σου παρουσιαζει κραδασμο σε ολο το αμαξωμα? συντονισμο?

akis308
30-11-05, 13:13
ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΤΡΕΜΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 140 ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ. ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΓΚΑΖΙ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΚΡΗΤΗ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ, 118000 ΧΛΜ

SavvasKE35
30-11-05, 13:47
ρωτησες ποτε μαστορα γιατι το κανει?

mechanicaf
30-11-05, 19:07
Φιλε Sotos για τα φρενα που θελεις ειναι 4μπουλωνα 4χ100.Οι εμπρος δισκοι ειναι 275 χιλιοστα και θες 16αρα ζαντα για να εισαι σιγουρος.Επειδη και εγω μολις προσφατα το εμαθα (και πληρωσα) για να μην αλλαξεις ολο το ακρο,που δεν θα βρεις,αλλα θα στα κουμπωσει πανω στα δικα σου θα χρειαστεις και τα μεταλλικα πλαισια του 20V.Αλλιως θα σου τορνισει τους δισκους κατα 5 χιλιοστα τουλαχιστον.
Ολα τα παραπανω ισχυουν αρκει να εχεις τα ιδια ακρα με του 101 ή 111.

akis308
30-11-05, 19:47
ΦΙΛΕ ΣΑΒΒΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΙΒΩΤΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ (ΣΤΗΝ ΤΟΥΟΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ) ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΑΤΣΕ Ο FATHER ΕΧΕΙ ΤΖΟΓΟ ΣΤΟ ΚΑΡΕ. ΣΥΝ ΟΤΙ ΣΦΥΡΙΖΕΙ Η ΠΡΩΤΗ.

SavvasKE35
01-12-05, 07:54
akis308 ευχαριστω, εχεις βρει το αρθρο για το αυτοματο σαζμαν μεσα στο corollaclub?
οταν ο ιδιοκτητης δεν αλλαζει τα λαδια του σαζμαν, και τις βαλβολινες σε συγκεκριμενα διαστηματα, και το παρατεινει, ναι μεν το σαζμαν δουλευει αλλα δημιουργει μουργα απο μεσα. Αποτελεσμα με την αλλαγη, αυτη η μουργα προσπαθει να βγει εξω, γινεται ξεπλυμα, και μπαινει σε ψιλες διοδους που δεν πρεπει να μπει. Γι'αυτο πρεπει να αλλαζουμε καθε 40.000χλμ λαδια αυτοματου, DEXRON-II-D2 (προσεξε D2) . Επισης σιγουρα κανεις δεν σας εβαλε λαδια αυτοματου, DEXRON-II-D2 στο διαφορικο, μιας και κανεις στις Κ@Λ@αντιπροσωπειες δεν ξερει ΤΙΠΟΤΑ. Μονο φιλτρο-εξατμιση-προγραμμα και εισαι αιθερας.....αυτο επικρατει σημερα και κακοσυντηρημενα αυτοκινητα.

akis308
01-12-05, 10:26
ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΛΑΔΙ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ.
Η ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑΓΗ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 44,000ΧΛΜ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΑ 72,000ΧΛΜ ΚΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΡΗ ΣΤΑ 114,00ΧΛΜ.
ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ:

SavvasKE35
01-12-05, 11:41
ειναι στο : http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?p=27049#27049

akis308
02-12-05, 10:37
ΣΑΒΒΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑΝ ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΟΜΠΑ ΛΑΔΙ. ΤΟ ΤΙ ΛΑΔΙ ΗΤΑΝ: ΘΑ ΣΕ ΓΕΛΑΣΩ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ
ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΑΠΕΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΧΙ, ΙΣΑ ΙΣΑ ΛΕΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ. Α ΡΕ ΤΟΥΟΤΑ Γ......Σ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ...

SavvasKE35
02-12-05, 12:46
ειναι να τρελενεσαι.....

akis308
02-12-05, 14:32
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΠΟΥΚΑΡΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΗΜΙΑΞΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΑΣ ΚΕΦΑΛΙΑ...