PDA

Επιστροφή στο Forum : Στήσιμο... Αναρτήσεις - Μπάρες Θόλων - Αντιστρεπτικές κλπ


Virus
06-02-05, 15:04
Ρε παιδια για το ΕΕ90 τι αναρτησεις μπορω να βαλω και ελατηρια 3ποντων?Θελω ενα καλο σετακι και ας ειναι σκληρο!Ακουσα οτι τα koni κιτρινα δεν μπαινουν παρα μονο με πατεντα..

wastegate
06-02-05, 19:18
Δεν κανουν καμια σοβαρη πατεντα.Παιρνουν το μαμα αμορτισερ(μονο το μαμα)και τα κοβουν και περναν μεσα τα κονι σαν φυσιγγια και τα κολλανε.Εγω την εκανα αυτη την μετατροπη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αξιζαν τα λεφτα τους και οσο περναει ο καιρος γινονται και πιο σκληρα αλλα οχι κουραστηκα.θελω να αλλαξω και τα ελατηρια γιατι ειναι μαλακα και πεσμενα

Anonymous
07-02-05, 12:26
Προσοχη ποιος θα την κανει την πατεντα, γιατι μ@λ@κιες γινονται... :-?

Virus
03-03-05, 21:47
Επισης βρηκα ενα σετακι G-max χρυσα αν δεν κανω λαθος και τα βρηκα σε πολυ καλη τιμη 120e και τα τεσσερα..Τι λενε σε σχεση με τα koni τα κιτρινα?

Ayrton
05-03-05, 11:57
Πάντως εγώ που έχω τα ΚΥΒ με τα ελατήρια τις EIBACH, πρέπει να σου πω ότι δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος. Κοπανάει πολύ το γ@μημένο!!!! (ευτυχώς που δεν τά πλήρωσα εγώ, γιατί το πήρα απο άλλον το car, και τα είχε ήδη βάλει επάνω!)

Virus
05-03-05, 19:40
Αυτος μου ειπε οτι ειναι καλυτερα απο τα kyb και εχω δει οτι τα φορανε αρκετα toyota στην Αγγλια..

Anonymous
05-03-05, 19:49
Παιδες το καλυτερο αμορτισερ ειναι το Bilstein. Σε συνδιασμό με Eibach ελατηριο δουλευει πολύ καλά, δεν μπορώ να πώ οτι κοπανάει ιδιαίτερα.Βεβαια θελει μια μικρή πατέντα, οπως και με τα Κονι αλλα δεν είναι τίποτα το σοβαρό. Εγώ την εχω κάνει την πατέντα αυτή. Μπορω όταν κατέβω Ελλάδα να σας βγάλω φωτογραφίες για να σας τις δειξω και να καταλάβετε περι τίνος πρόκειται.

wastegate
05-03-05, 20:18
Θα διαφωνισω φιλε μου με την αποψη σου.Πιστευω πως τα κονι ειναι καλυτερα λογω ρυθμισεις υψους και σκληροτητας οποτε προσαρμοζεις το αμαξι οπως το θελεις.Στα κονι αν θελεις για καποιο λογο να αλλαξεις ελατηρια(αναφερομαι στο υψος και οχι στη μαρκα)και να δουλεψει το σωστα δεν αλλαζεις παλι ολη την αναρτηση απλα την ρυθμιζεις γιατι πολλοι χαμηλωσαν το αμαξι κατα 3 και 5 ποντους και τωρα το μετανιωσαν.Τα λεφτα πανω κατω τα ιδια ειναι(60Ε αν θυμαμαι καλα)θεμα αποφασης ειναι.

Virus
05-03-05, 20:29
Τι 60e???

Anonymous
05-03-05, 20:43
Θα διαφωνισω φιλε μου με την αποψη σου.Πιστευω πως τα κονι ειναι καλυτερα λογω ρυθμισεις υψους και σκληροτητας οποτε προσαρμοζεις το αμαξι οπως το θελεις.Στα κονι αν θελεις για καποιο λογο να αλλαξεις ελατηρια(αναφερομαι στο υψος και οχι στη μαρκα)και να δουλεψει το σωστα δεν αλλαζεις παλι ολη την αναρτηση απλα την ρυθμιζεις γιατι πολλοι χαμηλωσαν το αμαξι κατα 3 και 5 ποντους και τωρα το μετανιωσαν.Τα λεφτα πανω κατω τα ιδια ειναι(60Ε αν θυμαμαι καλα)θεμα αποφασης ειναι.

Εγω απλά σου λεω αυτό που εχω δοκιμασει, τα Koni εμενα μου βαρουσαν πολυ σε σχεση με τα Bilstein. Δεν ηταν ομως ρυθμιζομενα. Υπαρχουν και Bilstein ρυθμιζομενα αν δεν κανω λάθος, αλλα είναι κατα πολύ ακριβότερα των απλών. Αυτα που έχω βάλει εγώ είναι τα κιτρινα χοντρομπούκαλα, και οχι τα απλά. Ειμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

DjBac
06-03-05, 00:32
Tα koni τα ρυθμιζόμενα είναι μόνο για σκληρότητα.. 3 σκάλες και ΟΧΙ πολλές φορές!!! Οι ρυθμιζόμενες bilstein είναι οι PSS9 (bound-rebound και ύψος!!)

wastegate
06-03-05, 19:34
Αντωνη υπαρχουν κονι κιτρινα που ρυθμιζονται και στο υψος.Στο λεω γιατι τα εχω

gourtz
18-08-05, 22:29
Λοιπον εγω θα παω την δευτερα στο φωκα να βαλω αναρτησεις μπρος πισω και ελατηρια τα μαμισια γιατι εχει λιγα χιλιομετρα 88.000 περιπου και μου ειπαν απο εκει οτι χρειαζονται αλαγμα οταν εχουν πανω απο 120.000 χλμ. θα βαλω KYB h tetrada 260 η 290 αν ειναι ενα αλλο ειδος τετραγωνο κατι τετοιο νομιζω μου ειπε αλλα 260 λογικα εχουν τι λετε

αναρτησεις ΚΥΒ η τετραδα 260 και ελατηρια τα μαμα καλα δεν θα ειναι σε σχεση με αυτο που ειναι τωρα που παει σε δρομο με λιγο χωμα και κουνιεται σαν βαρκα?????




και απ'οτι εμαθα μονο τα KYB μπαινουν στο μοντελο αυτο ετσι ενω ολα τα αλλα λεει θελουν μετατροπη.

κουκουσης θεοδωρος
18-08-05, 23:22
μην χανεσαι μεσα σε λεγομενα τριτων και θεωρειες για πατεντες.Ως γνωστον αν κατι μπορει να μπει χωρις πατεντα γιατι να το βαλεις με πατεντα?
εγω εχω το 89αρι το sedan και εβαλα τα ΚΥΒ τα μαυρα με 200ε και τα ΑΡΕΧ τα κιτρινα 3μμ με αλλα 200ε και ειμαι υπερ ευχαριστημενος.εχω οση ανεση πρεπει να εχει ενα αμαξι για τρεξιμο αλλα οταν πρεπει να κραταει ειναι τρενο αν ειχα και μια μπαρα θολων θα εκανα ανετα αναβασεις με πολλα χλμ.
Ειναι ωραιο σετακι αυτο με λιγα λ7 και απο κοπανημα ειναι το λογικο με τους σκατοδρομους που εχουμε.
Βεβαια υπαρχει η επιλογη να βαλεις τα ΚΥΒ τα κιτρινα αλλα περα απο τους τριγμους θα κοπανας και τρελα αλλα απο πατημα θα εισαι στα ισα διπλα σε ενα rallye χαλαρα.και η τιμη τους παιζει καπου στα 300ε.

Slobo
19-08-05, 10:07
και απ'οτι εμαθα μονο τα KYB μπαινουν στο μοντελο αυτο ετσι ενω ολα τα αλλα λεει θελουν μετατροπη.

Μπαίνουν και τα OSRAV.

Αν θες όμως να πας σε μια ποιο οικονομική και περισσότερο δοκιμασμένη λύση προτίμησε τα ΚΥΒ Excel-G.

Anonymous
19-08-05, 10:57
Που τα θυμηθηκες ρε slobo τα OSRAV???Πολυ καλα αμορτισερ, το βιδωνουν το αμαξι, αλλα ειναι ακριβα.

endurasKE-30
19-08-05, 12:22
Δημητρη για πες για τα TOKIKO τα χρυσα...

gourtz
19-08-05, 13:38
ΚΥΒ ποια να βαλω????? τελικα
ελατηρια δεν θα αλαξω θα εχω τα ιδια που εχω και τωρα. μονο την αναρτηση

Slobo
19-08-05, 14:14
Που τα θυμηθηκες ρε slobo τα OSRAV???Πολυ καλα αμορτισερ, το βιδωνουν το αμαξι, αλλα ειναι ακριβα.

Τα είχα βάλει και εγώ κάποτε στην Corolla μου.
Εν τω μεταξύ έχω ακούσει και κάτι άλλο για τα OSRAV(χωρίς όμως να είμαι βεβαίος). Η OSRAV δεν κατασκευάζει εξ αρχής ένα απορτισερ αλλα ανακατασκευάζει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά αμορτισερ.Μπορώ να πω ότι είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος. Και όντως είναι ακριβά.


ΚΥΒ ποια να βαλω????? τελικα
ελατηρια δεν θα αλαξω θα εχω τα ιδια που εχω και τωρα. μονο την αναρτηση


Εγώ έβαλα τα μαυρά ΚΥΒ Excel - G.

gourtz
19-08-05, 16:00
και τι λενε καλα ειναι??? τα κιτρινα τι διαφορα εχουν?

Virus
26-10-05, 13:49
Δυο ερωτησεις!!
1-Ποια ειναι τα KYB τα κιτρινα που ανεφερθηκε ποιο πανω?
2-TOKICO χρυσα?Ξερεις κανεις τιποτα?Αν ναι τι λενε σε σχεση με τα KYB EXCEL-G?

endurasKE-30
27-10-05, 08:27
2-TOKICO χρυσα?Ξερεις κανεις τιποτα?


Εγω ξερω πως ειναι πολυ καλα και σκληρα αμορτισερ και ψαχνω ενα ζυγαρι για το δικο μου για πισω.
Αν ξερει κανεις που μπορω να βρω ας το γραψει.

spyros_45
29-10-05, 01:12
Έχω βάλει τα KYb τα πορτοκαλί...κάθονται κουτί και έχει άψογη συμπεριφορά. Βέβαια δεν είμαι κανένας τρελογκαζάκιας αλλά όσο να ναι κερδίζω και σε άνεση και σε ασφάλεια με τα συγκεκριμένα.

Sotosgl
01-11-05, 09:32
Παιδια sorry που χαλαω την κουβεντα περι αναρτησεων αλλα μιας και μια απο αυτες τις μερες θα παω για μεσαιο τελικο (ναι ναι εξατμισουλα δηλαδη) θελω να μαθω περισσοτερα απο εσας που βαλατε...Δλδ
Τι?πως?που?ποσο?Και αν ειδατε αλλαγες στο αμαξι.
Δεν περιμενω να δωσει τα εκατομυρια αλογα ουτε καν 3 μεταξυ μας αλλα σκεφτομαι να το φτιαξω λιγο εμφανησιακα..
Για να ειμαι πιο συγκεκριμενος δεν θελω να ειναι κλανιερα δλδ να δινει να δινει να δινει και να μην εχω φτασει ουτε στα 50 μετρα αλλα κατι ποιο εκλεπτισμενο ποιο διακριτικο απο την μαμα... :lol:
Επειδη δεν θα παω σε εναν απο τους γνωστους δερματεμπορες (Ζαπατινα,Ποπαι,Παπαδοπουλο) να με γδαρουν αλλα σε εναν καλο εξατμισα απο οτι εχω ακουσει και εχω δει καπου εκει στην Πεντελης θα ηθελα να μαθω τι ακριβως να ζητησω και ποσα περιπου να δωσω...
PLease καποιος ? :-?

Sotosgl
02-11-05, 10:23
ΕΕΕΕΕ κανεις???? PLease ρε παιδια θα παω εκει σαν το προβατο στην σφαγη!!!!
Για οποιον δεν καταλαβαινει τι λεω ας κοιταξει στο POst απο πανω :lol:

gourtz
02-11-05, 22:36
εγω εβαλα στον ζαπατινα καλο πραγμα αλλα ακριβω τελικο καζανακι ελευθερασ 50μμ νομιζω και μπουκα 80 φαλτσο 200 τελικη τιμη.

Sotosgl
03-11-05, 09:17
Δηλαδη τι λες να κανω φιλε Gourtz να δωσω μονο για τελικο 200 euro?
Αυτο θελω να αποφυγω αφου υπαρχουν πολυ καλοι μαστορες εκτος απο αυτους που διαφημιζονται σε 1258 περιοδικα αυτοκινησης και βγαζουν το αχτι τους πανω μας να ξερω περιπου τι να ζητησω...
Ειδες καμοια διαφορα στο αμαξι?

gourtz
04-11-05, 14:51
εκτος απο τον γαματω ηχο τιποτα συγκεκριμενο απλος καταλαβαινω οτι λειτουργει καπως καλυτερα αν και δεν το ειχα οδηγησει πολυ το αυτοκινητο με την παλια εξατμηση.

Sotosgl
10-11-05, 10:43
ΕΙναι αυτο που λεω και εγω.Δεν βλεπεις καμοια μεγαλη διαφορα αν θελαμε μεγαλη διαφορα βαζαμε μοτερ αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να μου τρυπαει η εξατμιση καθε 2 χρονια (Μενω διπλα σε λιμνη οχι κανονικη αλλα οπου να ειναι με βλεπω με Βαρκα) και θελω τουλαχιστον κατι να μου κρατησει.Να ειναι ωραια εμφανησιακα.Ε!και κανα αλογακι βεβαια δεν με χαλαει...
Ζηταω πολλα ? question

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
13-11-05, 19:18
εγω παντως με ΚΥΒκαι ελατηρια μαμα βρηκα την υγεια μου!!!!!!!!!!!!!

jhon_starlet
21-11-05, 14:31
ΚΥΒ πορτοκαλι η μαυρα?
τα περνω στην ιδια τιμη θα μπουν μαζι μαμα ελατηρια.ποια συνεργαζονται καλυτερα?
για νορμαλ οδηγηση γυναικα θα οδηγαει.
τα μαμα ελατηρια μου ειπαν γυρω στα 40 ευρω πολυ λιγα δεν ειναι μηπως κατι παιζεται?

Virus
22-11-05, 08:26
ΚΥΒ Πορτοκαλι και μαυρα ειναι τα ιδια!Με μαμα ελατηρια ηταν ο πρωτος συνδιασμος μου και ηταν τελεια ακομα κ στο στριψιμο μου εκανε τα χατηρια!
Τωρα με ΗR 4 ποντους και τα ιδια αμορτισερ ειμαι παλι απολυτα ικανοποιημενος χωρις το αμαξι να κοπαναει αλλα δεν εχει κ την ανεση που ειχε!

jhon_starlet
23-11-05, 10:11
Σε τι τιμη τα ειχες βαλει?

Virus
24-11-05, 13:33
200e τα KYB και 140e τα ΗR!!

akis308
30-11-05, 19:53
ΚΑΛΑ ΤΑ ΚΟΝΙ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ BILSTEIN, ΑΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ COROLLAKI ΜΕ BI-MORS. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ; ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΙ ΚΑΙ ΑΠΟ BILSTEIN.

akis308
31-01-06, 15:54
ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ........ ΘΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΜΠΑΡΑ ΘΩΛΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕ92. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΧΙ TRD.
ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ.

HORSEPOWER
06-02-06, 21:07
σημερα το πρωι διαπιστωσα οτι χρειαζονται αλλαγη τα αμορτισερ στο εε90 μου αυτα που εχει πανω τωρα ειναι KYB μαυρα ημισκληρα με ελατηρια χαμηλωματος H&R πρασινα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι τωρα αλλα σκεφτομαι για κατι αλλο.Εσεις τι προτεινετε?

gazodog
06-02-06, 21:25
Τελικα τι αυτο καβαλας εε90 η τς 04

HORSEPOWER
06-02-06, 22:24
και τα δυο! το παλιο ειναι της μητερας μου κυριως,αμα εχεις τρελλα με τα κορολλα ετσι ειναι!!

nick_89
11-06-12, 03:07
φιλαράκι μου θέελει να μου δώσει τα h&r τα πράσινα. πάνω γράφουνε τον κωδικο 29891 HA. θα μπαίνουν στο δικο μου ??