PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλτροχωανες - Σκούπες


gtmike
10-01-05, 16:28
ΗΙ!
Σε Toyota corolla 1.6 GLi (1993) έβαλα μία φιλτροχωάνη και γύρω στις 5.000 ppm (στροφές) είδα το μοτέρ να πέφτει, τι πρέπει να κάνω?
Ή αν κάποιος έχει βάλει και έχει δει καλά αποτελέσματα, ποιάς μάρκας φιλτροχωάνη έβαλε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

MARMEL
10-01-05, 18:23
τι εξατμιση φορας??? οτι μπαινει βγαινει αραγε?

gtmike
14-01-05, 17:21
τι εξατμιση φορας??? οτι μπαινει βγαινει αραγε?

Την εργοστασιακή.
Ποιά είναι η γνώμη σου?
Πρέπει να αλλάξω και εξάτμοσή?

billlllll
14-01-05, 17:43
Βασικά χρειάζεσαι πρόγραμμα ή κάτι τέλος πάντων για να διορθώσεις το μείγμα σου... με την φιλτροχοάνη ψηλά στεγνώνει το μοτέρ, περισσότερος αέρας χωρίς αρκετό καύσιμο και γι αυτό πάει χειρότερα και από μαμά....
αν το μοτέρ σου είναι ίδιο με της Carinas τότε το έχω ακούσει και από αλλού αυτό το πρόβλημα το οποίο δεν εμφανίζεται τόσο έντονο σε άλλα μοτέρ..

MARMEL
14-01-05, 18:14
εγω θα την αλλαζα :-?

Χρηστος
14-01-05, 19:32
στο προηγουμενο μοτερ που ειχα 1.6 carina 114hp ειχα πειραματιστει με πολλα φιλτρα(simota,gr,bmc)και τελικα ειχα καταληξει σε ενα φιλτρο που πρωτη φορα ακουγα το ονομα του,RUSH made in αυστραλια, εσεις το εχετε ακουσει?ηταν το μοναδικο που ειδα διαφορα!το μετρησα και μου εδειξε 121hp μαζι με τελικο!το τρελο ειναι οτι μολις την ειδα ειπα τι μ@λακι@ ειναι αυτη γιατι εμοιαζε με τουμπερλεκι :lol: :lol:

billlllll
15-01-05, 14:30
Έχω ένα γνωστό με carina ο οποίος είχε φίλτρο (μπορώ να ρωτήσω ποιό), εξάτμιση και πρόγραμμα (από τον πατσουρέα αν θυμάμαι καλά) και το αυτοκίνητο πήγαινε πάρα πολύ καλά.... Τώρα έχει και μια celica TS :P

MARMEL
02-02-05, 22:38
χρηστο το φιλτρο αυτο ειναι αυτο που εδειξες στο βολο?το μαυρο? αν ναι κατι τρεχει μ αυτο. φενεται να στροβιλιζει τον αερα πριν τον αναροφησει.καμια φορα καποια πραγματα που δεν γνωριζουμε τις μαρκες βγαινουν καλυτερα ποιοτικα!!!

MARMEL
02-02-05, 22:39
τι εξατμιση φορας??? οτι μπαινει βγαινει αραγε?

Την εργοστασιακή.
Ποιά είναι η γνώμη σου?
Πρέπει να αλλάξω και εξάτμοσή? τι εγινε τελικα φιλε εκανες τιποτα? ειδες διαφορα? για πες

Χρηστος
03-02-05, 23:57
χρηστο το φιλτρο αυτο ειναι αυτο που εδειξες στο βολο?το μαυρο? αν ναι κατι τρεχει μ αυτο. φενεται να στροβιλιζει τον αερα πριν τον αναροφησει.καμια φορα καποια πραγματα που δεν γνωριζουμε τις μαρκες βγαινουν καλυτερα ποιοτικα!!!


ναι αυτο ειναι Πανο,κατι τετοιο φαινετε να κανει,ξεχασαμε να το δοκιμασουμε στου βαγγελη ρε συ η και στο δικο σου viking viking

MARMEL
04-02-05, 16:17
χρηστο το φιλτρο αυτο ειναι αυτο που εδειξες στο βολο?το μαυρο? αν ναι κατι τρεχει μ αυτο. φενεται να στροβιλιζει τον αερα πριν τον αναροφησει.καμια φορα καποια πραγματα που δεν γνωριζουμε τις μαρκες βγαινουν καλυτερα ποιοτικα!!!


ναι αυτο ειναι Πανο,κατι τετοιο φαινετε να κανει,ξεχασαμε να το δοκιμασουμε στου βαγγελη ρε συ η και στο δικο σου viking viking στο δικο μου? δε νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο εχω κατασκευασει ρε χρηστο. υπαρχουν λυσεις αλλα κοστιζουν. εμενα μου κοστισε 1 ευρω αυτο που ειδες . απλα ειχε προσωπικη εργασια. αν παρατηρησες καλα υποχρεωτικα θελει δε θελει ρουφαει απο εξω παγωμενο αερα. αλλα μιας και ειχες τον ανταπτορα μαζι ναι επρεπε να καναμε μια δοκιμη. 8)

Χρηστος
04-02-05, 17:06
πανο πιστευω οτι εκανες καλη δουλεια με την εισαγωγη αλλα μια δοκιμη αφοθ τα ειχαμε ολα δεν πιστευω να μας χαλουσε!!δεν πειραζει την επομενη φορα :lol: :lol:

MARMEL
04-02-05, 17:11
πανο πιστευω οτι εκανες καλη δουλεια με την εισαγωγη αλλα μια δοκιμη αφοθ τα ειχαμε ολα δεν πιστευω να μας χαλουσε!!δεν πειραζει την επομενη φορα :lol: :lol: ναι την επομενη αμα κατεβεις :lol: φερτην μαζι με τον ανταπτορα!!!. παντως την καλυτερη δουλεια με φιλτροχωανη μεχρι τωρα την ειδα στην ts του αστακου. τρομερη δουλεια που μπορω να την κανω μονος μου και ισως λιγο καλυτερη.οχι οτι ειχε τιποτα του αστακου αλλα το λεω επειδη οταν φτιαχνεις κατι που το εχεις δει συνηθως το βελτιωνεις.(σαν τους ιαπωνες) κοστιζει ομως και πιστευω οτι δεν αξιζει να την κανω. ισως μου το χειροτερεψει. ειναι καλη δουλεια ομως

Anonymous
04-02-05, 18:15
υπαρχουν λυσεις αλλα κοστιζουν. εμενα μου κοστισε 1 ευρω αυτο που ειδες .

:-? 8) :lol:

MARMEL
04-02-05, 18:21
ε ρε τσιπουρες που επιασα σημερα. εριξα δολωμα και τσιμπησες xenos. χα χα χα

Carinaman
12-02-05, 18:15
Παιδια εγω σκεφτομουν να βαλω στην carina μου το κιτ της K&N το 57i το οποιο ειναι σχεδιασμενο για τον κινητηρα μας με τα 115 αλογα..Το λεω αυτο γιατι ειχα δοκιμασει καποτε με μια Simota χοανη που ειχα δανειστει απο φιλο με starlet GT και εκανε το ιδιο,κατα τις 5-6000 σαλ επεφτε η αποδοση.Το κιτ αυτο εχει δικο του σωληνα εισαγωγης καθως και σωληνα για να παρεχει κρυο αερα στη χοανη και κοστιζει γμτ 140Ευρω!Αλλα λεω να κανω μια δοκιμη για το μονο λογο οτι για να το βγαζει σαν κιτ η K&N υποτιθεται οτι ειναι ολα υπολογισμενα σωστα(διασταση χωανης,σωληνα εισαγωγης) για να δουλευει το αυτοκινητο απροβληματιστα χωρις προσθηκη προγραμματος..Τι λετε?

ΥΓ:Χρηστο ξερεις που μπορω να βρω το φιλτρο που λες οτι εβαλες και ειδες διαφορα?6 αλογα με τελικο μονο και εξατμιση ειναι πολυ καλα!Αν το εχεις ακομα και εισαι Βολο θα σου ημουν υποχρεος αν μπορουσαμε να κανουμε μια δοκιμη..Πιστευω οτι εντος Φεβρουαριου αντε το πολυ Μαρτιο θα ανεβω μια βολτα προς Βολο..

MARMEL
27-02-05, 21:23
φιλε carinaman το φιλτρο του χρηστου το εχω δει. φαινοταν οτι θα δουλευε καλα.εχει δημιουργηθει topic για carina και avensis. εκει πιστευω θα λαμβανεις καλυτερες απαντησεις. φιλικα πανος 8)

Anonymous
15-03-05, 13:57
ρε παιδια πλακα πλακα τωρα αρχιζω και ψαχνομε με το αμαξι και ειδα οτι μεσα εχει σκουπα αλλα ετσι οπως την εχουν βαλει δεν κανει καμια δουλεια.
θα προσπαθισω να σας δωσω και φωτογραφιες να το δειτε.
το τουτου μου ειναι σαν του φιλου @Chris fazer αλλα σε ασπρο χρωμα.
για πειτε μου εχει βαλει κανενας σκουπα σε τετοιο μοντελο και αν ναι πως;

MARMEL
15-03-05, 15:41
τοσο καιρο δεν εχω δει ποτε σκουπα!!!. ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υπαρχει για αυτο το μοντελο :oops:

diafanh-psyxh
15-03-05, 19:25
παναγιώτη σε 101 έχω δει σκούπα αλλά σε 1,6 .τι μοντέλο έχεις φίλε?

Anonymous
15-03-05, 19:58
χιλια συγνωμη μου δωσανε και καταλαβα οτι αυτο δεν λεγετε σκουπα που εχω στο αμακσι απλα ειναι σαν το σχημα της σκουπας και λιγο μικροτερη και για αυτο μπερδευτικα στα λεγομενα μου παραπανω.
οταν μπορεσω θα σα; βγαλω φωτος να δειτε πως ειναι.
ελπιζω να καταλαβετε ετσι οπως θα το διατιπωσω:
ειναι το φιλτο κουτι μετα εχει ενα σολινα που κανει τον γυρω της μπαταριας και μετα εχει 15εκ. ενα ανοιγμα σαν της σκουπας αλλα η βλακια κοιταει προς την μεσα πλευρα της μηχανης και οχι απο την μπροστα πλευρα για να περνει κρυο αερα!
υπαρχει περιπτωση να μπει σκουπα στο Ε101 5θυρω και τι πρεπει να γινει, υπαρχουν καποιες φωτογραφιες step by step για καμια αλλαγη ή τιποτα τετοιο;

MARMEL
15-03-05, 22:13
χιλια συγνωμη μου δωσανε και καταλαβα οτι αυτο δεν λεγετε σκουπα που εχω στο αμακσι απλα ειναι σαν το σχημα της σκουπας και λιγο μικροτερη και για αυτο μπερδευτικα στα λεγομενα μου παραπανω.
οταν μπορεσω θα σα; βγαλω φωτος να δειτε πως ειναι.
ελπιζω να καταλαβετε ετσι οπως θα το διατιπωσω:
ειναι το φιλτο κουτι μετα εχει ενα σολινα που κανει τον γυρω της μπαταριας και μετα εχει 15εκ. ενα ανοιγμα σαν της σκουπας αλλα η βλακια κοιταει προς την μεσα πλευρα της μηχανης και οχι απο την μπροστα πλευρα για να περνει κρυο αερα!
υπαρχει περιπτωση να μπει σκουπα στο Ε101 5θυρω και τι πρεπει να γινει, υπαρχουν καποιες φωτογραφιες step by step για καμια αλλαγη ή τιποτα τετοιο; φιλε αυτο το μαυρο πραγμα που λες ειναι ευκολο να δεχτει μετατροπες.αν βγαλεις την μπαταρια θα δεις οτι ενωνεται με ακομα ενα ασπρο κουτι το οποιο βρισκεται μεσα στο θολο. αλλα γιατι θελεις κρυο αερα?δες το εδω http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=1174 τωρα οσο για σκουπα δεν εχω δει πουθενα ουτε καν στο εξωτερικο ψαχνοντας σε διαφορα site. τωρα αν ο φιλος κωστας ειδε καποια σκουπα δε σημαινει αυτο οτι το βγαζει καποια εταιρια η καποιος κανει εισαγωγη. ισως εχουν προσαρμοσει κατι. ειναι απλα πολυ δυσκολος ο χωρος επειδη ειναι αρκετα ψηλα το ψυγειο νερου και πολυ χαμηλα το καπο μας.εχω και ενα φιλο που κατασκευαζει σκουπες και δεν υπαρχει καλουπι η καποια ζητηση για αυτο το μοντελο τελως παντων. ελπιζω να βοηθησα. φιλικα πανος

Anonymous
15-03-05, 23:38
ευχαριστο πολυ φιλε @MARVEL για τις χρησιμες πληροφοριες.

diafanh-psyxh
16-03-05, 00:00
αυτο που ειχα δει απλα είχε αλλάξει την σωλήνα το παλικάρι και εκανε 2 γωνίες παραπάνω
αν τον ξαναβρώ χαλκιδα θα βγάλω φοτο να ανεβασω στο σιτε

turbakias!!!
14-04-05, 17:28
βλεπεις διαφορα με ελευθερο φιλτρο μια χοανη ειχα βαλει εγω της JR και την ειχα βγαλει μπροστα απο την μερια που ειναι το δοχειο νερου για τους υαλοκαθαριστηρες και ειδα διαφορα μεγαλη το αμαξι δουλευε σαν να ειχε δυο ροπες με την δευτερη να μπανει στις 4000χιλιαδες στροφες περιπου και ειδα διαφορα οταν εβαλα την χοανα εκει που ειναι ο παππας η αλλαγη ηταν στον σωληνα εβγαλα τον εργοστασιακο και εβαλα ενα αλλο πλαστικο ισιο με ελαφρυ γωνια και εκει ειδα διαφορα προς το καλυτερο παντα.. οποιος 8ελει να δωσω τον σωληνα που εχω για να βγει μπροστα ας μου στειλε δεν μου χρειαζεται πλεον

diafanh-psyxh
27-04-05, 16:02
λοιπόν πειραματίστηκα και εγώ σήμερα και τοποθέτησα μία φιλτροχωάνη της kingdragon δανεική και ένα μικρό χωανάκι για τις αναθυμιάσεις.την φόραγε ένα παλικάρι στην γιειτονιά μου σε στάρτλετ(το οποίο βγήκε off) και πήγενε μια χαρά.το μόνο που πλήρωσα είναι τα κολάρα και το χωανάκι για τις αναθυμιάσεις..
το αυτοκίνητο κάνει τρελό ήχο που με πορώνει αλλά μου σπάει τα νεύρα όταν πχ περάσω 2αρα με χαμηλές στροφές γιατί κάνει ένα θόρυβο σαν να χτυπάει πυράκια.
έχει κανείς υπόψην του περί του θέματος?τυχόν προβλήματα?

diafanh-psyxh
05-05-05, 16:09
καμία γνώμη για τη φιλτροχωάνη παραπάνω?

jimbo
30-08-05, 09:34
διάφανη ψυχή, αυτό το πρόβλημα που λες το κάνει μόνο τώρα? Εγώ στο corolla mou EE101 sedan, 1300 to kanei kai χωρίς σκούπα. Αλλά δεν πρέπει να είναι πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι έχει καμία σημασία η σκούπα, αλλά ο θόρυβος πρέπει να είναι απο το injection. Τουλάχιστον εμάνα έτσι μου είπε ο μηχανικός μου.

diafanh-psyxh
30-08-05, 12:04
φίλε μου το να χτυπάει πυράκια ένα αυτοκίνητο δεν είναι φυσιολογικό.αν στο κάνει διαρκώς γιατί δεν αλλάζεις βενζινάδικο?το δικό μου με ένα απλό ελεύθερο φίλτρο δουλεύει ρολόι.μόνο με την χωάνη χτύπαγε πυράκια!!!

madvinegar
30-08-05, 14:24
Εμένα πάντως που έχω βάλει φιλτροχωάνη, ούτε πυράκια χτυπάει, ούτε check engine ανάβει (φτου φτου φτου σκόρδα) και γενικά είδα και βελτίωση. Να τονίσω όμως ότι ήταν σχεδιασμένη για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Δεν έκανα δηλαδή καμιά παπατζοδουλειά μόνος μου.

jimbo
31-08-05, 03:24
από όπου και να βάλω βενζίνη το ίδιο κάνει! ¨( λέτε να έχει πρόβλημα? έχω και 180.000 κμ

Anonymous
02-09-05, 21:12
Jimbo τσέκαρέ το φίλε σύντομα...είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και κατέληξα για φλάντζα κεφαλής..
Ο Αισθητήρας λ μάλλον κάνει τη δούλειά....
Συμβουλή σε όλους (δείτε το κιόλας) τους Ε101........
Αφαιρέστε το σωληνάκι των αναθυμιάσεων!!!Κάνει την πεταλούδα μπουρdελο...

jimbo
02-09-05, 23:13
confused confused confused Ωχχχχχχχχχχχχχχ!!! αυτό μας έλειπε τώρα!!! Και αν γίνει καμιά βλακεία, εγώ θα τα ακούσω πάλι!!! Θα λέει ο πατέρας μου το ξέσκισες το αμάξι!!! Στις πόσες στροφές το δουλεύεις??? ¨οχι δηλαδή πως θα έχει και άδικο!!! :twisted: :twisted:

ddeus2003
03-09-05, 21:22
Χαιρετε!!! Ειδα τα αρχικα post για τις φιλτροχωανες και την ιδια περιπου συμπεριφορα ειδα και στο δικο μου αμαξι αλλα μετα τις 5800. Ειναι φυσιολογικο παιδια. Εχω μια φιλτροχωα της simota κλειστου τυπου. Το μοτερ απο οτι εχω καταλαβει απο τοτε που το ειχα μαμα ηταν οτι δουλευε μεσαιες προς υψηλες, γι αυτο και το κομπιασμα ψηλα. Εμενα παντως σε γενικες γραμμες παει καλυτερα. Δοκιμασα και μανιταρι, δεν πηγαινε καλυτερα, και φιιλτροκουτι χωρις φιλτρο και μια απο τα ιδια. θα βαλω μεσα στην επομενη εβδομαδα ρυθμιστη πιεσης για να ξυπνησει λιγο ακομα το μοτερ!!!! (σενταν ΑΕ101 114HP 93)

2litres
28-03-06, 03:04
Το προβλημα στο μοτερ αυτο πιστευο ειναι η θεση του παπα.Πες οτι ξηλωνεις φιλτροκουτι κοτσαρεις μια χοανη και νομιζεις οτι κατι εκανες...Ειναι χειροτερα και απο μαμα αφου η χοανη λογω θεσης ρουφαει ζεστο κυριως αερα,ασε που χανει και ροη ο αερας.Μονο με πατεντα κανεις δουλεια και μην δινεις σημασια στις μαρκες.Ολες πανω κατω τα ιδια ειναι....Εγω παντως εχω κανει μοντιφα με ελευθερο φιλτρο της Κ&Ν και ειμαι ικανοποιημενος


Φιλικα....

JL_e10
26-09-06, 16:50
Να ρωτησω κατι. Εχω μια e10 με αλλαγμενη εξατμιση απο χταποδι και πισω. Του χω βαλει μια χοανη της simota και θελω να αγορασω και μια δευτερη για παν ενδεχομενο. Τι μαρκα προτεινετε? Ποιο υλικο δεν εμποδιζει σημαντικα την ροη του αερα (οποτε απο αυτο να ναι φτιαγμενη η χοανη)? Εχω βαλει στο ματι το φιλτρο της arospeed που μοιαζει με intercooler, εχει γινει εφαρμογη σε καποιο corolla? Τι αποτελεσματα εχει?

Carinaman
02-10-06, 00:51
Τη μεγαλυτερη κατακρατηση σωματιδιων την πετυχαινουν τα φιλτρα και οι χοανες βαμβακερης γαζας..Οποτε πας σε κατι σαν K&N η Green..

JL_e10
02-10-06, 01:05
Μεγαλυτερη κατακρατηση=λιγοτερος ογκος αερα η δεν εχει σημασια? Απο αυτες τις δυο μαρκες ποια να επιλεξω? Ειχα βαλει καποτε οταν ειχα τον παπα ενα φιλτρο την Κ&Ν κ το αλλαξα με ενα pipercross κ το δευτερο ηταν πιο ελευθερο.