PDA

Επιστροφή στο Forum : TS FORUM 2


Σελίδες : [1] 2

DjBac
31-12-04, 18:42
Αφού το TS FORUM (http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=293) φούλαρε μέχρι τις 35 σελίδες η συνέχεια εδώ..
Το παλιό τόπικ απλά κλειδώνεται!!!! :lol:

gramacar
02-01-05, 18:09
Την Παρασκευή που ρώτησα έμαθα ότι η TS έχει 5 μήνες παράδοση (Μάιος). shoothim
Καλά είναι σοβαροί οι άνθρωποι. Τί πουλάνε Ferari? Aυτοκίνητο μαζικής παραγωγής είναι. Πως περιμένουν να πουλήσουν με τέτοιους χρόνους παράδοσης. Δηλαδή κινδυνεύεις να παραγγείλεις και περιμένοντας να βγει το νέο μοντελο και εσύ να περιμένεις το παλιό :lol: :lol:

liquidCTS
02-01-05, 23:33
Το 2003 είχε 3 μήνες... εμένα μου ήρθε στους 5 παρά 10 μέρες βέβαια... και για ένα μήνα μου έδωσαν ένα Yaris να οδηγώ.... όταν έφτασα με γράμμα στην Toyota Ευρώπης...
Εχει πολύ ζήτηση και δεν προλαβαίνουν στην παραγωγή...

Astakos
03-01-05, 03:35
Κι εμένα μου έκανε 4 μήνες περίπου να έρθει!

Υπομονή gramacar!! Θα το παραγγείλεις τελικά;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
03-01-05, 09:09
Καλημέρα με χαρά και υγεία να "τρέξουμε" αυτή τη νέα χρονιά.


Για πείτε νέα για τη χρήση του UNICHIP....


Όλα δουλεύουν ΟΚ ?? Είστε ικανοποιημένοι ?


Πρός ενημέρωση

Η AUTOERGONOMICS έβγαλε δελτίο τύπου με [acronym:a0ef440e63="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:a0ef440e63] TS βελτιωμένη ΧΩΡΙΣ καμμία παρέμβαση σε εγκέφαλο ή σε ηλεκτρονικά μέρη.
Έχουν βάλει : Υψηλής συμπίεσης έμβολα, χταπόδι, καταλύτη-εξάτμηση, θερμοστάτη, τάπα ψυγείου νερού, ψυγείο, κεφαλή (ροική εξέλιξη), φίλτρο στον παπά. Αποτέλεσμα +22 ίπποι στο δυναμόμετρο και +2 κιλά ροπή. Κόστος.... Έδω τσούζει.... 6000 Ευρώ.... (Με 6500 βάζουμε compressor...).
Αυτά ......

liquidCTS
03-01-05, 09:49
Μου μυρίζει TRD kit...
http://babelfish.altavista.com/babelfish/urltrurl?lp=ja_en&url=http%3A%2F%2Fwww.trdparts.jp%2Fparts_2zz-engine.html

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
03-01-05, 11:28
Πολύ σωστά ενημερωμένος !!!

Αυτό ακριβώς το σετ χρησιμοποιούν.

Αξίζει 6000 Ευρώ για 20 ίππους και 2 κιλά ροπή ??

leon74
03-01-05, 11:43
Παιδιά, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

Να μάστε καλά και εμείς και οι TS μας και πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!
Τις ξέσκισα τις KW Χριστουγεννιάτικα... καλά ε! Πόρωση :lol: :lol: :lol:

Astakos
03-01-05, 13:25
Πρός ενημέρωση

Η AUTOERGONOMICS έβγαλε δελτίο τύπου με [acronym:42eb068a03="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:42eb068a03] TS βελτιωμένη ΧΩΡΙΣ καμμία παρέμβαση σε εγκέφαλο ή σε ηλεκτρονικά μέρη.
Έχουν βάλει : Υψηλής συμπίεσης έμβολα, χταπόδι, καταλύτη-εξάτμηση, θερμοστάτη, τάπα ψυγείου νερού, ψυγείο, κεφαλή (ροική εξέλιξη), φίλτρο στον παπά. Αποτέλεσμα +22 ίπποι στο δυναμόμετρο και +2 κιλά ροπή. Κόστος.... Έδω τσούζει.... 6000 Ευρώ.... (Με 6500 βάζουμε compressor...).
Αυτά ......

Ακριβώς δημήτρη...αυτό που είπε ο liquidCTS. Είναι το kit της TRD, σε μία αισχροκερδικά απαράδεκτη έκδοση του, με την απουσία βέβαια του βολάν (TRD flywheel). Φαίνεται το παρέκαμψαν γιατί δεν είναι λίγο πράγμα να ζητάς 980 euro μόνο για βολάν την στιγμή που το maximum που το βρίσκεις είναι γύρω στα 500!! :x

Αλήθεια...τα μαστόρια της Auto Ergonomics κάνουν και ροϊκή; Μπά...τι λέμε τώρα; Και βάζουν κι έμβολα σε ένα μοτέρ που δεν το έχουν δει ποτέ τους; Φοβερό! :lol:

Και αλλάζουν και ψυγείο; Δεν τους κάνει το μαμίσιο, ε; Ούτε ο καταλύτης; Καλά...οι τύποι είναι απίστευτοι!

Δημήτρη μου, άκου πως έχουν τα πράγματα...

Στο link που έδωσε πιο πάνω ο liquidCTS περιγράφεται το kit της TRD με πιστόνια υψηλής συμπίεσης και δακτυλίδια πιστονιών χαμηλής τριβής, χταπόδι, φίλτρο αέρα στο παπά, βολάν κι ένα τελικό που δυστυχώς αναφέρεται σε japan-spec αμάξι κι όχι στα δικά μας (για το τελικό μιλάω!). Όλα αυτά δίνουν, σύμφωνα με την TRD, 20 άλογα και 2 κιλά ροπή περίπου.

Ο μάγκας από την Auto Ergonomics κατάφερε με ροϊκή, καταλύτη, ψυγείο (!!!...ανήκουστο) να του δώσει μόνο 2 παραπάνω; Φαντάσου λοιπόν...

Όσον αναφορά την τιμή στην Ιαπωνία το kit αυτό κοστίζει 3.100 euro (including high response muffler)...αυτοί θέλουν άλλα 3000 για τις υποτιθέμενες ροϊκές και καταλύτες και τρίπορτα ψυγεία;

Άσε ρε φίλε...μακριά...πολύ μακριά!! Όπως είχα αναφέρει σε κάποιο άλλο post μου...13 συμπίεση δεν είναι λίγο πράγμα...απεναντίας...αρκετά τραβηγμένο για μία χώρα όπως η Ελλάδα με όλα της τα παρελκόμενα!

Για πείτε νέα για τη χρήση του UNICHIP....
Όλα δουλεύουν ΟΚ ?? Είστε ικανοποιημένοι ?


Το Unichip καλά κρατεί...βέβαια για να το εκμεταλλευτείς θες τουλάχιστον να κάνεις κάνει δραστικό με τον αέρα του αυτοκινήτου σου...δηλαδή minimum κάποιο καλό φίλτρο στον παπά (θα πρότεινα HKS Super Filter) ή φιλτροχοάνη (εκεί θα δεις περισσότερα)!

Ουσιαστικό πρόβλημα δεν δημιουργεί εκτός, στο δικό μου μόνο αμάξι...όχι σε άλλα CTS και celica που το έχουν βάλει, σβήνει όταν είναι πολύ κρύο και παίρνει με την 2η μπροστά. Θα λυθεί όμως το θέμα μέσα στην εβδομάδα...no worries about that!!

Ultramar
03-01-05, 15:36
Γιάννη βλέπω πως οι σχέσεις σου με τους Έλληνες (και καλά) βελτιωτές είναι πραγματικά άριστες. :wink: Δεν έχεις άδικο βέβαια, τα μαστόρια έδω στην Έλλαδα μαθαίνουν πάνω στα δικά μας αυτοκίνητα και αυτό-εν μέρει-συμβαίνει δυστυχώς και στα εξουσιοδοτημένα. Καλύτερη λύση τελικά ένα komressor kit και ξενοιάζεις με το θέμα ιπποδύναμης... 8) Βέβαια τότε αρχίζει άλλος κύκλος αναβαθμίσεων (τροχοί , φρένα κτλ.) αλλά χρήμα να' χεις και όλα θα πάνε καλά... :lol:

vaggelis
03-01-05, 17:59
astakos.....μπορει την δισφορα να την κανει η ταπα του ψυγειου

liquidCTS
03-01-05, 20:41
Τη διαφορά την κάνουν τα 3000 ευρώ παραπάνω ρε! Να μην πω τα πόδια σας που τρέχουν από την τιμή και την κλεψιά!

Astakos
04-01-05, 11:40
@ Δημήτρη Δέδε:

Έτσι από περιέργεια...που το είδες αυτό το δελτίο τύπου που έβγαλε η Auto Ergonomics; Το έχεις σε φυλλάδιο ή στο site τους;

Thanx! ;)

s.nikolopoulos
04-01-05, 11:46
Kαλή Χρονιά σε όλους με γρήγορα και ασφαλή χιλιόμετρα!Θέλω να μου πει κάποιος αν δουλέυει καλά το QUICK SHIFTER της ΤΤΕ

vaggelis
04-01-05, 12:00
μια χαρα δουλευει

s.nikolopoulos
04-01-05, 14:02
Yπάρχει κάποιος που να ξέρει που θα βρώ κάποιο site που θα μάθω για TURBO KIT για TS?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
04-01-05, 15:08
@ Δημήτρη Δέδε:

Έτσι από περιέργεια...που το είδες αυτό το δελτίο τύπου που έβγαλε η Auto Ergonomics; Το έχεις σε φυλλάδιο ή στο site τους;

Φίλε ASTAKOS.


Ένας γνωστός μου, κάτοχος EVO έχει κάνει τις αναβαθμίσεις στην AUTOERGONOMICS και με ενημέρωσε ότι εκδίδουν περιοδικό με όλα τα νέα τους και τη δουλειά τους.
Πήρα τηλέφωνο στην AUTOERGONOMICS και μου το έστειλαν στο σπίτι.
Ειναι περιοδικό που ονομάζεται SHARKNET, διανέμεται δωρεάν. Διαθέτει αισίως 76 σελίδες και ωφείλω να ομολογήσω οτι δίνει εξαιρετικές πληροφορίες βελτίωσης με άρτια τεχνικά κείμενα και πολύ όμορφο φωτογραφικό υλικό. αναλύουν τα πάντα και αναφέρουν τη πηγή και τύπο κάθε υλικού που χρησιμοποιούν.
Αποπνέει επαγγελματισμό και σοβαρότητα και είναι πολύ καλύτερο από περιοδικά βελτίωσης που βρίσκεις στα περίπτερα...
Εάν θέλεις να σου στείλω ένα φωτοαντίγραφο για να έχεις προσωπική άποψη.


Χαιρετισμούς

Δημήτρης Δέδες.


P.S Με τρόμαξες μ'αυτό που έγραψες για το UNICHIP !!!! Μη κάνω τη κίνηση και τρέχω μετά !! Αλήθεια, μπορώ να χρησιμοποιήσω το SUPER FILTER HKS instead of BLITZ Air Intake ?? Επιβεβαιωμένο ??

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
04-01-05, 15:13
Απάντηση για S.NIKOLOPOULOS


Από φίλους Γερμανούς, το καλύτερο site για [acronym:1339728ad5="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:1339728ad5] TS compressot Kit είναι το

http://www.bemani.ch

Μπές στα Γερμανικά και πήγαινε TOYOTA -> [acronym:1339728ad5="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:1339728ad5]

Astakos
04-01-05, 15:21
Yπάρχει κάποιος που να ξέρει που θα βρώ κάποιο site που θα μάθω για TURBO KIT για TS?

Turbo kit λίγο χλωμό...kompressor kit ναι! Της Blitz ή της TTE!

Για την Blitz δες στο takakaira (http://www.takakaira.com/asp/template.asp?cat=2&id=944&prodID=MNnJkKkfhGielHg)

Επίσης μπορείς να δεις και στο site της fensport (http://www.fensport.co.uk/fensportcars.htm), το αμάξι του Justin`s CELICA ZZT231 TRD M. Ξέρω ότι στην αγγλία το έβαλαν και έπαιξε σε CTS, γύρω στα 260-270 άλογα αλλά νομίζω ότι θέλει να ρίξεις συμπίεση.

Πληροφορίες για της TTE θα πάρεις από εδώ (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=27787). Από ότι έχω ακούσει η TTE δεν θα το βγάλει το kit αυτό σαν bolt-on αλλά θα το δίνει κατόπιν παραγγελίας σε καινούργιο-facelifted TS. Αλλά δεν είμαι σίγουρος...στείλε τους ένα mail στο florian.bachus@toyota-f1.com να σου πουν...! ;)

Υπάρχει βέβαια και ένα kompressor kit από τον Bemani (http://www.bemani.ch/german/home_ge.htm)...κάνεις κλικ στο Toyota και μετά στο Toyota Corolla TS kompressor. Είναι ελβετικό το site οπότε οι τιμές είναι σε ελβετικά φράγκα (chf).

Πάντως γενικά από ότι έχω κοιτάξει δεν αναφέρεται από κανένα αυτό το kit...δεν ξέρω ποιοί και πως το έχουν βάλει ούτε αν είναι αξιόπιστο.

Astakos
04-01-05, 15:38
@ Δημήτρη Δέδε:

Έτσι από περιέργεια...που το είδες αυτό το δελτίο τύπου που έβγαλε η Auto Ergonomics; Το έχεις σε φυλλάδιο ή στο site τους;

Φίλε ASTAKOS.


Ένας γνωστός μου, κάτοχος EVO έχει κάνει τις αναβαθμίσεις στην AUTOERGONOMICS και με ενημέρωσε ότι εκδίδουν περιοδικό με όλα τα νέα τους και τη δουλειά τους.
Πήρα τηλέφωνο στην AUTOERGONOMICS και μου το έστειλαν στο σπίτι.
Ειναι περιοδικό που ονομάζεται SHARKNET, διανέμεται δωρεάν. Διαθέτει αισίως 76 σελίδες και ωφείλω να ομολογήσω οτι δίνει εξαιρετικές πληροφορίες βελτίωσης με άρτια τεχνικά κείμενα και πολύ όμορφο φωτογραφικό υλικό. αναλύουν τα πάντα και αναφέρουν τη πηγή και τύπο κάθε υλικού που χρησιμοποιούν.
Αποπνέει επαγγελματισμό και σοβαρότητα και είναι πολύ καλύτερο από περιοδικά βελτίωσης που βρίσκεις στα περίπτερα...
Εάν θέλεις να σου στείλω ένα φωτοαντίγραφο για να έχεις προσωπική άποψη.


Χαιρετισμούς

Δημήτρης Δέδες.


P.S Με τρόμαξες μ'αυτό που έγραψες για το UNICHIP !!!! Μη κάνω τη κίνηση και τρέχω μετά !! Αλήθεια, μπορώ να χρησιμοποιήσω το SUPER FILTER HKS instead of BLITZ Air Intake ?? Επιβεβαιωμένο ??

Το SharkNet μου το στέλνουν κι εμένα. Δεν αναφέρει πουθενά το δελτίο τύπου που λες...ή είμαι τόσο μα τόσο στραβός και δεν το βλέπω; :oops:

Αν μιλάς για το TS που έχει στην σελίδα 57, το αμάξι αυτό είναι του Νεκτάριου και τα έχουν ωραιοποιήσει τόσο πολύ τα πράγματα με φανφάρες και ανακρίβειες που πραγματικά ακούγεται δελεαστικό!
Μην τσιμπάς δημήτρη...φαντάσου ότι πήρα τηλέφωνο τον νεκτάριο, του το έστειλα και με mail το άρθρο, το κουβεντιάζαμε και είχαμε πεθάνει στα γέλια! :lol:

Για το unichip μην τρομάζεις...όπως σου είπα έχει μπει σε ένα άλλο TS (νεκτάριος) και σε 2 celica TS και παίζει άψογα! Επίσης άψογα παίζει και σε όσα αγγλικά TS έχει εγκατασταθεί!! Στο λέω με κάθε σοβαρότητα!

Απλά, επειδή είμαι γνωστός καντέμης στο χώρο του tuning, έτυχε να μου κάνει αυτό το πράγμα. Και για να καταλάβεις τι εννοώ...όταν είναι πολύ κρύο το αμάξι (δηλαδή το έχω παρκαρισμένο για κανά 3ωρο-4ωρο) στην πρώτη μιζιά σβήνει και παίρνει μπρος στην δεύτερη. Όπως σου είπα είναι θέμα χρόνου να το λύσουμε το πρόβλημα...απλά τώρα με τις γιορτές είχαν κλείσει και τα κεντρικά της Dastek που στείλαμε mail αλλά έλειπε και ο Θέμης.

Για το θέμα του HKS εννοώ το panel φίλτρο της HKS που μπαίνει στον παπά. Δεν εννοώ το μανιτάρι της HKS. Αν είναι να βάλεις χοάνη τότε 100% πήγαινε στην Blitz!

Αυτά...ότι άλλο θες εδώ είμαστε! ;)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
05-01-05, 10:04
Καλημέρα σε όλους !!

Astakos...

Δέν μιλάω για τη [acronym:de6fc0b96a="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:de6fc0b96a] που είναι στη σελίδα 57 του τεύχους Νο2. Το δελτίο τύπου με τα έμβολα υψηλής συμπίεσης και τα λοιπά μου είπαν τηλεφωνικώς ότι θα είναι σε επόμενο τεύχος. Όμως έχει υλοποιηθεί ως project, δέν είναι θεωρητικό (Κος Μάκης Παναγιωτόπουλος).

Μιάς και ανέφερες τη TS που είναι στο δελτίο τύπου.... Πόσο έχει ενισχυθεί μάυτά που αναφέρονται και ποιό ήταν το κόστος ?? Το ανέλαβε η AUTOERGONOMICS ?

Astakos
05-01-05, 11:19
Α, μάλιστα...έχει υλοποιηθεί ως project! Αυτό θα ήθελα να το δω! Anyway...είδωμεν!

Η corolla της σελίδας 57, στην τωρινή της μορφή, έχει ενισχυθεί με αρκετά πραγματάκια σε σχέση με αυτά που γράφει το SharkNet. Άσε που κάποια από αυτά που γράφει απλά δεν τα είχε ποτέ και φυσικά δεν ισχύουν. Όμως ο καταλληλότερος να σου απαντήσει, κι επειδή δεν θέλω να μιλάω για το αμάξι του χωρίς την γνώμη του, είναι ο νεκτάριος. Μπορείς να του στείλεις ένα mail και να σου πει ότι θέλεις. Το nick του εδώ μέσα είναι Nektarios.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι η Auto Ergonomics χρησιμοποιήθηκε για την αγορά κάποιων εξαρτημάτων...δεν έβαλε ποτέ χέρι στο αυτοκίνητο!! ;)

syele
05-01-05, 14:45
Μια πραγματικά καλή βελτίωση στην TS είναι η αλλαγή εντοσθίων στο κιβώτιο που προτείνει η C-One
http://www.c-one.co.jp/C-ONEPARTS/close_mission.html

Πιο μακριά πρώτη και πιο κοντές οι άλλες.
Νομίζω πως είναι καλύτερα από 10 -15 άλογα παραπάνω με επέμβαση στον κινητήρα. Τί λέτε;

vaggelis
05-01-05, 16:29
1+ λιτρο καταναλωση λαδιου σε 4000 χλμ ειναι καλα ?

syele
05-01-05, 16:44
Πληροφορίες για της TTE θα πάρεις από εδώ (http://toyotaownersclub.com/forums/index.php?showtopic=27787). Από ότι έχω ακούσει η TTE δεν θα το βγάλει το kit αυτό σαν bolt-on αλλά θα το δίνει κατόπιν παραγγελίας σε καινούργιο-facelifted TS. Αλλά δεν είμαι σίγουρος...στείλε τους ένα mail στο florian.bachus@toyota-f1.com να σου πουν...! ;)



Κάποιες φωτογραφίες για το SC της ΤΤΕ θα βρείτε εδώ:
http://home.vrweb.de/~big-e/essen_TSSC1.jpg
http://home.vrweb.de/~big-e/essen_TSSC2.jpg
http://home.vrweb.de/~big-e/essen_TSSC3.jpg
http://home.vrweb.de/~big-e/essen_TSSC4.jpg

Τα στοιχεία του SC εδώ http://mitglied.lycos.de/acidmachine/forum/Data_Sheet_Corolla_TS_Com.pdf

Πάντως έτσι ακούω κι εγώ, ότι δε θα είναι bolt-on, παρά μόνο κατά παραγγελία σε καινούργια Corolla.
Θα έχει max boost 6PSI από τις 1500 στροφές και μέχρι το lift. 3PSI μετά το Lift.
Θα προσφέρεται με (μετάφραση από τα γερμανικά..)

Ενισχυμένο και σπορ σασί (?)
σπορ φρένα μπροστά, δίσκοι 328mm
σπορ εξάτμιση
πίσω ποδιά
spoiler οροφής
Εσωτερικό κιτ με σπορ τιμόνι, χειρόφρενο και ηλιοροφή (μάλλον)

Προαιρετικός εξοπλισμός στο αυτοκίνητο της έκθεσης: εμπρός spoiler-προφυλακτήρας της ΤΤΕ με ενσωμωτένους προβολείς ομίχλης
Επίσης, κάποιος (??)επιπλεόν εξοπλισμός με 135 Ευρώ

liquidCTS
05-01-05, 17:43
1+ λιτρο καταναλωση λαδιου σε 4000 χλμ ειναι καλα ?

Ε, πολλά είναι! Εγώ καίω 1/4 του λίτρου σε 20.000 χλμ. Το 1 λίτρο στα 5000 χλμ. το έχω ξανακούσει από κάποιον πάντως... με πέτυχε στο δρόμο και με ρώτησε αν καίω... του είπα τα δικά μου και μου είπε 1 λίτρο στα 5000!

Γενικά πάντως αν το ανοίγεις πολύ καίει λαδάκι... όταν το πήγα για δίσκους πάλι μου έβαλαν 200-300 ml.... Σήμερα πήγα για service 45.000 χλμ... θα σου πω σε 7500χλμ. αν θέλει πάλι...

Α, άσχετο... έχει χαλάσει σε κανέναν η τάπα του δοχείου του νερού των καθαριστήρων (εκτός από εμένα και τον astako εννοώ);;; Νομίζω ότι είναι το πιο περιέργο πράγμα που μου έχει χαλάσει ποτέ σε αυτοκίνητο... Και για να το έχει και ο astakos μάλλον είναι προβληματικό κομμάτι (είμαστε και από την ίδια παρτίδα αυτοκίνητα άλλωστε)...

babisp
05-01-05, 21:28
Εύχομαι στους συνφορουμίστες πολλά γρήγορα και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα με υγεία ασφάλεια και πάντα ένα χαμόγελο που κάνει τη ζωή πιο όμορφη και πιο γλυκειά :lol:

Vanatorul
05-01-05, 23:54
1+ λιτρο καταναλωση λαδιου σε 4000 χλμ ειναι καλα ?

Ε, πολλά είναι! Εγώ καίω 1/4 του λίτρου σε 20.000 χλμ. Το 1 λίτρο στα 5000 χλμ. το έχω ξανακούσει από κάποιον πάντως... με πέτυχε στο δρόμο και με ρώτησε αν καίω... του είπα τα δικά μου και μου είπε 1 λίτρο στα 5000!

Γενικά πάντως αν το ανοίγεις πολύ καίει λαδάκι... όταν το πήγα για δίσκους πάλι μου έβαλαν 200-300 ml.... Σήμερα πήγα για service 45.000 χλμ... θα σου πω σε 7500χλμ. αν θέλει πάλι...

Α, άσχετο... έχει χαλάσει σε κανέναν η τάπα του δοχείου του νερού των καθαριστήρων (εκτός από εμένα και τον astako εννοώ);;; Νομίζω ότι είναι το πιο περιέργο πράγμα που μου έχει χαλάσει ποτέ σε αυτοκίνητο... Και για να το έχει και ο astakos μάλλον είναι προβληματικό κομμάτι (είμαστε και από την ίδια παρτίδα αυτοκίνητα άλλωστε)...

Όχι απλά είναι πολλά είναι πάρα πολλά. Φίλε Βαγγέλη πήγαινε στο σέρβις να τσεκάρουν τα φύλλα του ΜΜC αν θυμάμαι καλά (κοινώς τα χιτώνια) ενδέχεται να σου έχουν πάρει καμπυλότητα, και αντί για στρογγυλά να είναι πλέον οβάλ, με αποτέλεσμα να καις λάδι. Αλλάζονται (κανονικά) μέσα στην εγγύηση, είναι εντοπισμένο πρόβλημα μερικών από τους 2ΖΖ-GE. Φιλικότατα, Μήτσος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
07-01-05, 10:18
Παιδιά,


Δείτε την STRATIS AUTOSPORT που προτείνει 4 (!!!!) στάδια βελτίωσης της [acronym:7a41d7b24a="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:7a41d7b24a] TS

http://www.stratisautosport.gr/products/car.php?id=60

Για να μας πουν οι έμπειροι πως το βλέπουν.

Τι ρόλο παίζει αυτό το σετ γραναζιών της C-ONE που παρουσιάστηκε λίγο πιό πάνω στο FORUM ?? Θα κάνει δουλειά ?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
07-01-05, 12:59
Και κάτι ακόμη,


Άλλη μία πρόταση από STRATIS AUTOSPORT είναι

Βολάν UNORTHODOX 490 E
Τροχαλίες UNORTHODOX 370 E
Εισαγωγή αέα ΑΕΜ 340 Ε
Χταπόδι DC Sport (Εταιρία της ΑΕΜ) 490 Ε
Δίσκο-πλατό UNORTHODOX 550 E

Λένε οτι με τα παραπάνω (συνολο 2250 Ε) αυξάνεται η ιπποδύναμη του οχήματος αλλα 2025 ίππους





Ακούω γνώμες και προτάσεις !!!

vaggelis
07-01-05, 14:57
τελικα πηγα σημερα....600 γραμμαρια ειχε καψει σε 3800 χλμ....θα ξαναπαω σε 1000 χλμ για ελεγχο

DjBac
07-01-05, 17:34
Τελικά αντιστρεπτικές και καπό από gtn το ξεχνάω!!!
Άρα πάει και η ομαδική παραγγελία για αντιστρεπτικές!!!
Μετά από βδομάδες αναμονής ορίστε η απάντηση από την gtn...


Hi Anthony

To be honest. I don't have any interest to ship a carbon hood to greece. The reason is very simple. The delivery charge for a hood from japan to germany is very high. The delivery charge from germany to greece is even high. In addition there is a big risk. We've had several deliveries with hoods and very often the hoods where damaged. At the end we've had high delivery costs and angry customers.

Thanks for understanding.

Επομένως λογικά θα το παραγγείλω από www.tuneacar.co.uk

Αν τον ενδιαφέρει κάποιον κάτι από αυτό το site το λέει όσο πιο σύντομα γίνεται για να προχωρήσω την παραγγελία!!! :lol: :lol:

vaggelis
08-01-05, 10:21
αντωνη πιστευω οτι εχει δικιο σε αυτο που λεει ο gtn.....παντως στο 106sportclub καναμε ομαδικη παραγγελια σε εναν που φτιαχνει εξαρτηματα απο ανθρακονηματα ο οποιος ξεκινησε το καπω απο το 0 εχοντας σαν δειγμα το εργοστασιακο και ετσι η τιμη βγηκε περιπου στα 400 ευρω ανα ατομο για 10 ατομα......μην ξεχνας οτι το μεγαλο κοστος ειναι το καλουπι το οποιο ομως σε ομαδικη παραγγελια μοιραζεται. αν μπεις στο site του club θα το δεις

DjBac
08-01-05, 13:58
Δεν τον κατηγορώ επειδή δεν το φέρνει... Αλλά με έχει 2-3 μήνες και ξαφνικά μου το λέει, κατάλαβες? Αυτόν είναι το θέμα..
Επίσης, η c-one έχει το καλούπι!! Τώρα γιατί το έχουν 1450 ευρώ ΔΕΝ ξέρω!!!
Και φυσικά, ας μην το είχε στο site ο gtn!!!

Thrylos7
19-01-05, 14:12
Kali xronia kai apo emena, molis tora adiasa na grapso sto site.
Epitelous perasa kai ego to psyxologiko orio ton 3.000 xiliometron kai piga me 3 filarakia na to trexo ligo to amaxi.

Pigame stin Marathonos, epidi o enas tin xerei kala, kai xerei pou arxizoun oi strofes, pou einai oi batsoi klp.

Loipon xortasame Lifts...kai to aftokinito petage. Ikanopoiithika poli apo tin apodosi tou, kai as imastan 4 atoma mesa, to lift itan kati to katapliktiko.
Me tetarti ston kofti eixa ftasei ta 200km/h! Parapano den piga, giati meta synevei ena disaresto peristatiko. Ekei pou eimouna me ta 200, sta 100 metra eixe prasino fanari, kai enas karagiozis (pu profanos eixe kokkino afou ego eixa prasino) me ena Megane perase katheta ton dromo mou!!!! Profanos den eixe katalavei me ti taxytita pigaina kai nomize oti tha prolavei. Eftixos patisa freno, mexri ta 120, kai prolave na perasei kai perasa piso tou. Afto einai kai to mono simeio sto opoio exo ena parapono apo to amaxi. Eno i apodosi ton frenon itan okanopoiitiki, to piso meros psarepse ligo kai pros stigmin fovithika mi fygei....xero oti einai praktika adynaton afto me vasi kai ta ilektronika sistimata pou exei, alla ekeino to psarema me fovise...

Meta apo afto to symvan den to piga pano apo 160 tin ipolipi ora, kai perioristika se lifts stin proti ti deftera kai tin triti etsi gia tin apolafsi tou boost :)

Tora sinexeia kati me travaei pros to amaxi, kai opote eimai se kinisi katarieme tin ora pou den boro na pao pano apo 3.000 strofes...psaxno kena apodo kai apokei (oxi me sfines) gia na anoixo ligo... Alla praktika mono to vradi boro na kano tetoia se kamia kifisias/mesogeion pou exoun ligi kinisi...

Ade kali xronia kai kala Lifts paidia!

vaggelis
19-01-05, 23:28
καλα αλλα και να πηγαινεις με 200 στην μαραθωνος δεν ειναι κατι πολυ ασφαλες.......ασε που εχει και πολλα αδεσποτα εκει γυρω

Ultramar
20-01-05, 10:42
Thryle 7 welcome to the lift club... :lol: Εκτός των άλλων, ο ήχος είναι σκέτη κ@υλ@... Μου θύμισες την πρώτη φορά που είπα να 'κοκκινήσω' το στροφόμετρο με μια τετάρτη στο κιβώτιο. Όχι μόνο μου είχαν σηκωθεί οι τρίχες :lol: αλλά και ο τυπάς στην αριστερή λωρίδα με ένα Α3 1.8Τ που το παιζε μάγκας σίγουρα πικράθηκε που έφαγε 2+ καρότσες και δε μπόρεσε να με μαζέψει ούτε στα 210 (5η). Να σου θυμίσω επίσης οτι το αμάξι θα δείξει πραγματικά τι είναι μετά τα 10Κ χιλιόμετρα. Enjoy your ride.... :lol: .Τώρα για το κοσκίνισμα της ουράς, βλέπω ότι δεν λύθηκε αυτό το θέμα στη facelift. Μάλλον σε βλέπω σε λίγο καιρό να ψάχνεσαι για ανάρτηση....

Υ.Γ. Με τα Primacy παρέλαβες το αμάξι;

Astakos
20-01-05, 11:44
...Afto einai kai to mono simeio sto opoio exo ena parapono apo to amaxi. Eno i apodosi ton frenon itan okanopoiitiki, to piso meros psarepse ligo kai pros stigmin fovithika mi fygei....xero oti einai praktika adynaton afto me vasi kai ta ilektronika sistimata pou exei, alla ekeino to psarema me fovise...

Τελικά φίλε μου ούτε στο facelift το φτιάξανε αυτό, ε; Το τίμημα που πληρώνεις χάρη της άνεσης!! :x

Πάντως ότι φτιάχνει αυτό φτιάχνει...αλλά θέλει δουλειά και χρήμα! Και το κακό είναι ότι δεν ξέρω αν υπάρχει τίποτα που να κάθεται στην facelift.

Εγώ πάντως το έχω ελλατώσει πάρα πολύ με την ανάρτηση και την πίσω θολόμπαρα της TRD. Πλέον είναι ανεπαίσθητο το ψάρεμα...ελπίζω με τις αντιστρεπτικές της Whiteline και με το member brace της TRD να λυθεί εντελώς το πρόβλημα.

Βέβαια να μην ξεχνάμε ότι αυτές οι σιχαμένες 6άρες ζάντες και η ηλίθια 195/55/16 διάσταση παίζουν κι αυτές σημαντικό ρόλο! ;)

Όχι μόνο μου είχαν σηκωθεί οι τρίχες :lol: αλλά και ο τυπάς στην αριστερή λωρίδα με ένα Α3 1.8Τ που το παιζε μάγκας σίγουρα πικράθηκε που έφαγε 2+ καρότσες και δε μπόρεσε να με μαζέψει ούτε στα 210 (5η).


Καλά ρε πάνο...ασχολείσαι και με τα 1.8Τ; Δεν σου έχω πει να μην κλέβεις εκκλησίες; :P :lol:

liquidCTS
20-01-05, 12:42
Να σου θυμίσω επίσης οτι το αμάξι θα δείξει πραγματικά τι είναι μετά τα 10Κ χιλιόμετρα.

Οσο πιο πολλά τόσο πιο καλά (φυσικά περιμένω σχόλιο από Γιάννη - έφτασα τα 50k εγώ). Εχω ανοίξει με TS που είχε 2-3.000 και εγώ 20.000 και από την πρώτη ήμουν μισή καρότσα μπροστά. Σε κάθε αλλαγή κέρδιζα αρκετά (δεδομένου ότι έκανα και καλύτερες αλλαγές λόγο μεγαλύτερες επαφής με το αυτοκίνητο) με αποτέλεσμα στην 4η να είμαι σχεδόν 2 αυτοκίνητα μπροστά.

Το αυτοκίνητο αυτό όσο ανήγει πάει και καλύτερα... Ο astakos ξέρει ;):P

s.nikolopoulos
20-01-05, 12:46
Eχει δίκαιο ο φίλος Αstakos! Βάζοντας ζάντες 17" το αυτοκίνητο μεταμορφώνεται.είναι πολύ καλύτερο στο δρόμο αλλά μέχρι τώρα στα δύο χρόνια που έχω το αυτοκίνητο,έχουν στραβώσει όλες και τις έχω ισιώσει απο 2 φορές!
Η Ελλάδα δεν κάνει για 17" ζάντες αλλά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο τις χρειάζεται.Τώρα εγώ έχω και ένα μικρό πρόβλημα με τα φρένα αλλά το Σάββατο θα τελειώσω με τα AP RACING εντυπώσεις απο Δευτέρα.
Εχω παραγγείλει μπάρα θόλων απο το facelift που εχει κάτι σαν αμορτησερ στην μια της πλευρα θα δούμε

Thrylos7
20-01-05, 13:17
Το ξερω παιδια οτι φταιει το στησιμο. Αλλα δεν ειμαι διατεθημενος να προβω σε after-market αλλαγες. Αλλωστε απολαμβανω και την ανεση του, και απο τη στιγμη που δεν με νοιαζει να στριβω τεζα, θα του συγχωρισω αυτο το ψαρεμα στα φρενα. Αλλωστε οπως σωστα ειπε και ο φιλος παραπανω, η Ελλαδα δεν κανει για 17αρες και σκληρες αναρτησεις. Αν εχεις το μερακι να βαλεις ρυθμιζομενες και να τις ρυθμιζεις, εχει καλος. Εγω προτιμω να το αφησω οπως ειναι, να απολαυσω την ανεση, να μην εχω παραπανω εξοδα και μπλεξιματα, και απλα που και που να ανοιγω στην ευθεια και με κανενα VAGiti κλπ...

Δηλαδη να περιμενω βελτιωση μεχρι τα 20.000κμ ε? Τωρα ειμαι στα 3500 περιπου.

Ultramar
20-01-05, 14:33
Καλά ρε πάνο...ασχολείσαι και με τα 1.8Τ; Δεν σου έχω πει να μην κλέβεις εκκλησίες; :P :lol:


Γιάννη μισό λεπτό γιατί χάσαμε τη μπάλα... :lol: Υπάρχουν 1.8Τ νορμάλ, υπάρχουν ψιλοφτιαγμένα και υπάρχουν και καννίβαλοι (βλ. μαύρο S3 MTM) :hehe. Εαν πατάμε τα ψιλοφτιαγμένα είμαστε μια χαρά γιατί 'ψιλοφτιάξιμο' στο 1.8Τ σημαίνει +30Ps τουλάχιστον...


Βάζοντας ζάντες 17" το αυτοκίνητο μεταμορφώνεται.είναι πολύ καλύτερο στο δρόμο αλλά μέχρι τώρα στα δύο χρόνια που έχω το αυτοκίνητο,έχουν στραβώσει όλες και τις έχω ισιώσει απο 2 φορές!

Γι'αυτό αγοράζεις ζάντες από κράμα μαγνησίου (7'-7,5' πάχος, ακούς βλάκα Ιάπωνα... yell ) και ξενοιάζεις.. Έχεις TS και στράβωσες τις ζάντες του; Και δύο φορές κιόλας; :wink:

s.nikolopoulos
20-01-05, 15:32
Οι ζάντες απο κράμα δεν στραβώνουν τόσο ευκολα οσο οι αλουμινένιες αλλά σπάνε πόλύ πιο εύκολα. Εδώ που ζούμε είναι απαγορευτικό να φοράς 17' ζάντες με 40 λάστιχο,και να έχεις ανάρτηση τύπου KW.

Gorillas
20-01-05, 16:21
Eχει δίκαιο ο φίλος Αstakos! Βάζοντας ζάντες 17" το αυτοκίνητο μεταμορφώνεται.είναι πολύ καλύτερο στο δρόμο αλλά μέχρι τώρα στα δύο χρόνια που έχω το αυτοκίνητο,έχουν στραβώσει όλες και τις έχω ισιώσει απο 2 φορές!
Η Ελλάδα δεν κάνει για 17" ζάντες αλλά το συγκεκριμένο αυτοκίνητο τις χρειάζεται.Τώρα εγώ έχω και ένα μικρό πρόβλημα με τα φρένα αλλά το Σάββατο θα τελειώσω με τα AP RACING εντυπώσεις απο Δευτέρα.
Εχω παραγγείλει μπάρα θόλων απο το facelift που εχει κάτι σαν αμορτησερ στην μια της πλευρα θα δούμε
Πόσο πάει η μπάρα θόλων από το facelift. Για τα φρένα τι παίζει;Πού θα τα βάλεις;Αν μπορείς δώσε κανένα τηλέφωνο.

s.nikolopoulos
20-01-05, 16:52
H μπάρα θόλων δεν υπάρχει γίνεται μόνο παραγγέλία.Περιμένω 1.5 μήνα να έρθει.Μου είπαν ότι έχει 250 και έχω έκπτωση 22% + ΦΠΑ
Τώρα τα φρένα είναι μεγάλη ιστορία.Υπάρχουν διαφορες μάρκες σε διάφορες τιμές.Εγώ κατέληξα στα AP RACING γιατί τελικά είναι τα καλύτερα και ταέχω βρει σε πού καλή τιμή.Είναι δίσκοι 330 και 4/πίστονες δαγκάνες και έχουν περίπου 2650 αλλά είναι περίπου 50-60% καλύτερα στο φρενάρισμα απ'οτι τα δικά του.Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναο BOLD-ON KIT και έχει πάρα πολυ δουλειά για να τα κάνεις να είναι οι δίσκοι στο ίδιο offset με τα δικά του.Υπάρχει και κιτ που έχει λίγο πιο φθηνές δαγκανες και έχει -550

s.nikolopoulos
20-01-05, 16:56
Ξέχασα να σου πώ οτι τα φρένα προυποθέτουν 17' ζάντες αλλιώς οι δίσκοι γίνονται 300 η 305

Astakos
21-01-05, 02:26
Το αυτοκίνητο αυτό όσο ανήγει πάει και καλύτερα... Ο astakos ξέρει ;):P

Σίγουρα ξέρει ο astakos!! :P

Αφού όπως λες έμαθες το αμάξι σου και κάνεις και καλές αλλαγές μάθε τώρα και λίγη...ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ!!! Είναι ανοίγει...κι όχι ανήγει!! :lol:

Χα χα χα!! :P

Γιάννη μισό λεπτό γιατί χάσαμε τη μπάλα... Υπάρχουν 1.8Τ νορμάλ, υπάρχουν ψιλοφτιαγμένα και υπάρχουν και καννίβαλοι (βλ. μαύρο S3 MTM). Εαν πατάμε τα ψιλοφτιαγμένα είμαστε μια χαρά γιατί 'ψιλοφτιάξιμο' στο 1.8Τ σημαίνει +30Ps τουλάχιστον...

Καμία μπάλα δεν χάσαμε!! Όταν λέμε Α3 1.8Τ εννοούμε τα 150άρια. Αλλιώς λέμε S3!! Και μην μου πεις ότι με το Α3 1.8Τ λέμε και τα 180άρια γιατί στην Ελλάδα πουλήθηκαν απελπιστικά λίγα! Και εννοείται ότι μιλάμε για μαμά μοτέρ μιας και το δικό σου μαμά είναι!! :P


Οι ζάντες απο κράμα δεν στραβώνουν τόσο ευκολα οσο οι αλουμινένιες αλλά σπάνε πόλύ πιο εύκολα. Εδώ που ζούμε είναι απαγορευτικό να φοράς 17' ζάντες με 40 λάστιχο,και να έχεις ανάρτηση τύπου KW.


Θα συμφωνήσω 100% φίλε μου στο θέμα 17άρας και 40άρι προφίλ αλλά θα διαφωνήσω ριζικότατα στο θέμα "αναρτήσεις τύπου KW". Θεωρώ ότι μία ρυθμιζόμενη ανάρτηση τύπου KW σου προσφέρει πολλά παραπάνω από την εργοστασιακή χωρίς να θυσιάζεις σχεδόν τίποτα. Γι αυτό εξάλλου είναι ρυθμιζόμενη...την θες βούτυρο την κάνεις...την θες τραπέζι πάλι την κάνεις. Αλλά βέβαια και στην πιο μαλακή της ρύθμιση η KW είναι κλάσεις ανώτερη από την stock και από άνεση και κοπανήματα είσαι μια χαρά.

Δεν ξέρω όταν έβαλες την KW αν είχες ήδη αλλάξει ζάντες και φορούσες 17άρες. Αν όντως είναι έτσι τότε είναι λογικό να πιστεύεις ότι είναι απαγορευτική μία τέτοιου τύπου ανάρτηση μιας και τα "ντάπα-ντούπα" πολλαπλασιάζονται με απίστευτους ρυθμούς.

Τώρα για την μπάρα θόλου που θες να παραγγείλεις...πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερα να πάρεις της TTE ή κάποιας άλλης εννιαίας αλουμινένιας. Αυτό το αμορτισέρ που έχει η facelifted εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου και πιστεύω ότι είναι μία ακόμα αποτυχημένη προσπάθεια της toyota να παντρέψει το οικογενειακό στυλ (άνεση, μείωση κραδασμών, κλπ) με το σπορτιφ (ακαμψία, χαμήλωμα, σκληρότητα, κλπ).

Θεωρώ ότι μία μπάρα θόλων δεν μπορεί να έχει αμορτισεράκι για να ψιλο-επιτρέπει την κίνηση στους θόλους. Άλλωστε η έννοια της θολόμπαρας είναι ακριβώς το αντίθετο. Ομοιογένεια στην κίνηση των θόλων και ακαμψία στο μποστινό τμήμα είτε κατά την διάρκεια του στριψίματος, είτε κατά το φρενάρισμα.

Αλλά και πάλι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη!

Θα ήθελα να μπορούσες να ενημερώσεις λίγο για το θέμα των φρένων. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ (βέβαια όχι για τώρα...έχω ακόμα έξοδα για το μοτέρ! :oops: ). Απλά αν μπορούσες να πεις τελικά τι πράγματα έβαλες από την AP (δαγκάνες, τακάκια, δίσκους, σωληνάκια, hub) και ποιές οι εντυπώσεις σου. Βέβαια το ποσό που αναφέρεις (2650 euro) το βρίσκω αρκετά μεγάλο αλλά αν είναι να κάνουν δουλειά...κομμάτια να γίνει!

liquidCTS
21-01-05, 10:07
Σίγουρα ξέρει ο astakos!! :P

Αφού όπως λες έμαθες το αμάξι σου και κάνεις και καλές αλλαγές μάθε τώρα και λίγη...ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ!!! Είναι ανοίγει...κι όχι ανήγει!! :lol:

Χα χα χα!! :P


Ρίχνουμε στάχτη στα μάτια του κοσμάκη ή μου φαίνεται;;;; Δηλαδή, έχεις τίποτα αντιρρήσεις σχετικά με το πόσο καλά έχει ανοίξει το TS μου;;;; Ξέρω ξέρω πάλι θα μου πεις για τα ταριφοχιλιόμετρα μου....! Ας έχει!

Περιμένω το updated πακέτο σου.. Πολύ σε έχει ταλαιπωρήσει το θέμα νομίζω...


Για φρένα, μου είπε και ο Λευτέρης διάφορα.. Σε πολύ πιο λογικές τιμές... Αλλά η λύση AP ακούγεται δυνατή έτσι και αλλιώς.

liquidCTS
21-01-05, 10:26
Σήμερα έχω πετύχει ήδη (10 το πρωϊ) 2 TS στο δρόμο... Και τα δύο μαύρα, και τα δύο με σκούρα τζάμια, χαμηλωμένα... βγήκαν παγανιά τα TS πρωϊνιάτικα;;

s.nikolopoulos
21-01-05, 10:34
Την KW την έχω βάλει απο αρχές Οκτωβρίου και δεν την έχω πειράξει ακόμα για να δουλέψει λιγο και να έρθει εκεί που είναι να δουλέψει.Αυτός που θα μου βάλει τα φρένα είναι και αντιπρόσωπος των PROFLEX και OHLINS και είπε ότι θα μου την ρυθμίσει.Τώρα για την μπάρα απ'την στιγμή που υπάρχει σκληρή αναρτηση καλό είναι να μην βάλω άκαμπτη μπάρα γιατί το αυτοκίνητο θα γίνει σαν CART.Xθες συζήτουσα με τον αρχηγό-εκπαιδευτή της ομάδας Σ που έχουν 2 TS για εκπαίδευση στην πίστα των Μεγάρων και ψάχνουν να κανουν όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα κατέπιλογή με διακόπτη γιατί τα έβγαλαν και το αυτοκίνητο δεν μπορεί να στριψει με τίποτα νεότερα θα έχω την άλλη εβδομάδα.Για τα φρένα νεα την Δευτέρα.

liquidCTS
21-01-05, 10:49
Γιάννη μισό λεπτό γιατί χάσαμε τη μπάλα... Υπάρχουν 1.8Τ νορμάλ, υπάρχουν ψιλοφτιαγμένα και υπάρχουν και καννίβαλοι (βλ. μαύρο S3 MTM). Εαν πατάμε τα ψιλοφτιαγμένα είμαστε μια χαρά γιατί 'ψιλοφτιάξιμο' στο 1.8Τ σημαίνει +30Ps τουλάχιστον...

Καμία μπάλα δεν χάσαμε!! Όταν λέμε Α3 1.8Τ εννοούμε τα 150άρια. Αλλιώς λέμε S3!! Και μην μου πεις ότι με το Α3 1.8Τ λέμε και τα 180άρια γιατί στην Ελλάδα πουλήθηκαν απελπιστικά λίγα! Και εννοείται ότι μιλάμε για μαμά μοτέρ μιας και το δικό σου μαμά είναι!! :P


Γιατί τα 180άρια δεν τα πίνουμε;
Προσωπικά έχω παίξει και με S3 με 210 άλογα. Νομίζω ότι χτυπιέται...
Να μην πω για TT με τα 180.. που το καταπίνεις από την 1η και δεν ξέρει από που του έχει έρθει.

Astakos
21-01-05, 11:34
Περιμένω το updated πακέτο σου.. Πολύ σε έχει ταλαιπωρήσει το θέμα νομίζω...
Για φρένα, μου είπε και ο Λευτέρης διάφορα.. Σε πολύ πιο λογικές τιμές... Αλλά η λύση AP ακούγεται δυνατή έτσι και αλλιώς.

Updated θα είμαι μάλλον την τρίτη! 8)

Κι εμένα μου έχει πει ο Λευτέρης...απλά όπως και να το κάνουμε δημήτρη τα AP είναι AP. Πολύ δυνατή εταιρία με χρόνια αγώνες στην πλάτη της. Είδωμεν...!! 8)

...Τώρα για την μπάρα απ'την στιγμή που υπάρχει σκληρή αναρτηση καλό είναι να μην βάλω άκαμπτη μπάρα γιατί το αυτοκίνητο θα γίνει σαν CART.Xθες συζήτουσα με τον αρχηγό-εκπαιδευτή της ομάδας Σ που έχουν 2 TS για εκπαίδευση στην πίστα των Μεγάρων και ψάχνουν να κανουν όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα κατέπιλογή με διακόπτη γιατί τα έβγαλαν και το αυτοκίνητο δεν μπορεί να στριψει με τίποτα νεότερα θα έχω την άλλη εβδομάδα.


Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται το αμάξι kart. Τουλάχιστον το δικό μου δεν είναι. Πρέπει να προβείς σε πολύ πιο extreme λύσεις για να γίνει κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο να γίνει αυτό από μία απλή αλουμινένια μπάρα θόλου. Μπορούν να εκφέρουν γνώμη πάνω σε αυτό οι liquidCTS, Ultramar και Blade οι οποίοι έχουν KW & θολόμπαρα ΤΤΕ.

Μου φαίνεται 100 φορές πιο extreme το 40άρι προφίλ (που ουσιαστικά είναι πηγή των περισσότερων προβλημάτων που περιγράφεις) παρά η μπάρα της TTE!

Τώρα όσον αφορά τα βοηθήματα...φαντάζομαι ότι μιλάς για το TRC & VSC. Το TRC απενεργοποιείται και υπάρχει τρόπος να θέτεις εντός κι εκτός το VSC κάνοντας κάποια μοντίφα στις αντιστάσεις. Αλλά μιας που μιλήσαμε για τα Μέγαρα...όταν είχα πάει έχοντας κατά 90% το setup που έχω τώρα, και με απενεργοποιημένο το TRC, το αμάξι έστριβε με τα μάτια κάνοντας μου όλα τα χατίρια και ούτε μία φορά δεν χτύπησε το VSC. Αν με τον άνθρωπο που μίλησες, εννοούσε stock TS, τότε ναι σίγουρα το στρίψιμο του είναι για τα πανηγύρια...πόσο μάλλον αν βγάλεις και το VSC.

Σε κατάσταση δρόμου για να μου μπει το VSC πρέπει να μπω με το εκατομμύριο σε μία στροφή η οποία έχει και χάλια άσφαλτο ή θα πρέπει να κάνω ταρζανιές σε νερά.

Σε καμία άλλη περίπτωση δεν μου ενεργοποιείται και πόσο μάλλον στα μέγαρα με καλής ποιότητας άσφαλτο και υψηλό συντελεστή τριβής.! ;)

Περιμένουμε νέα σου από τα φρένα!

vaggelis
21-01-05, 12:01
υψηλο συντελεστης τριβης τα μεγαρα ?
αχαχαχαχαχαχαχχα.....μαλλον πρεπει να πας Σερρες να καταλαβεις τι ειναι αυτο
τελοσπαντων εγω εγκαινιαζω ενα απο τα αλλα topics

Astakos
21-01-05, 14:08
Βαγγέλη αν διαβάσεις καλύτερα το post μου θα δεις ότι κάνω σύγκριση σε άσφαλτο δρόμου και άσφαλτο πίστας. Εκεί πήγαινε ο υψηλός συντελεστής τριβής!

Τι έκανες με το pm που σου έστειλα;

vaggelis
21-01-05, 14:52
μαλλον ο πατερας μου προσανατολιστηκε σε αλλη λυση....για τωρα τουλαχιστον....δες το αλλο topic

syele
21-01-05, 17:54
Τι ρόλο παίζει αυτό το σετ γραναζιών της C-ONE που παρουσιάστηκε λίγο πιό πάνω στο FORUM ?? Θα κάνει δουλειά ?

Καλησπέρα παιδιά,

Έκανα κάποιους υπολογισμούς σχετικά με το gear kit της C-One για να δω τι κερδίζεις με την τοποθέτησή του. Λοιπόν,

Εδώ φαίνονται οι αλλαγές στο μαμά TS (με 205/50-16 ελαστικά):

Gearbox:- Corolla TS (205)
Tyre:- 205/50-16
-------------------------------------------------------------------------------------------
Top Gear gives 31.222 KPH/1000 RPM and a top speed of 262.268 KPH at 8400 RPM

Engine speeds in top gear:-
40 KPH = 1281 RPM 50 KPH = 1601 KPM 60 KPH = 1922 RPM 80 KPH = 2562 RPM
100 KPH = 3203 RPM 110 KPH = 3523 RPM 130 KPH = 4164 RPM 160 KPH = 5125 RPM

Top Speed in 1 gear = 68.597 KPH
And changes into 2 gear at 5526 RPM dropping 2874 RPM
Top Speed in 2 gear = 104.268 KPH
And changes into 3 gear at 6068 RPM dropping 2332 RPM
Top Speed in 3 gear = 144.327 KPH
And changes into 4 gear at 6613 RPM dropping 1787 RPM
Top Speed in 4 gear = 183.318 KPH
And changes into 5 gear at 6599 RPM dropping 1801 RPM
Top Speed in 5 gear = 233.350 KPH
And changes into 6 gear at 7474 RPM dropping 926 RPM
Top Speed in 6 gear = 262.268 KPH
************************************************** ****************************************


Εδώ φαίνονται οι αλλαγές με το C-One:

Gearbox:- Corolla TS C-One
Tyre:- 205/50-16
-------------------------------------------------------------------------------------------
Top Gear gives 27.780 KPH/1000 RPM and a top speed of 233.350 KPH at 8400 RPM

Engine speeds in top gear:-
40 KPH = 1440 RPM 50 KPH = 1800 KPM 60 KPH = 2160 RPM 80 KPH = 2880 RPM
100 KPH = 3600 RPM 110 KPH = 3960 RPM 130 KPH = 4680 RPM 160 KPH = 5760 RPM

Top Speed in 1 gear = 72.977 KPH
And changes into 2 gear at 6240 RPM dropping 2160 RPM
Top Speed in 2 gear = 98.230 KPH
And changes into 3 gear at 6562 RPM dropping 1838 RPM
Top Speed in 3 gear = 125.735 KPH
And changes into 4 gear at 6740 RPM dropping 1660 RPM
Top Speed in 4 gear = 156.707 KPH
And changes into 5 gear at 7187 RPM dropping 1213 RPM
Top Speed in 5 gear = 183.161 KPH
And changes into 6 gear at 6593 RPM dropping 1807 RPM
Top Speed in 6 gear = 233.350 KPH
************************************************** ****************************************

Βλέπουμε λοιπόν ότι με το C-one όλες οι αλλαγές γίνονται μέσα στο lift. Οι διαφορές βγάζουν μάτια... Θα καις βέβαια κάτι παραπάνω.
Δεν μπορώ να επισυνάψω τα διαγράμματα για να φανεί καλύτερα.

billlllll
21-01-05, 18:39
WOW! είναι όντως πολύ κοντό!!! Βέβαια δεν είναι και σίγουρο πως από στάση πάντα κερδίζεις αν κονταίνεις τις σχέσεις τόσο πολύ... (σίγουρα με το συγκεκριμένο κάνεις 1η-2α στο lift όμως) Αλλά θα βελτιώνονται απίστευτα οι επιταχύνσεις εν κινήσει....


Όσο για την παραπάνω κατανάλωση εξαρτάται πως το οδηγάς... αν πας με μια ταχύτητα πάνω τα ίδια θα καις... το θέμα είναι επίσης στα ταξίδια με πολλά κμ που θα είσαι σίγουρα με 6η και παραπάνω στροφές από ότι με το μαμά, οπότε σίγουρα καις και παραπάνω... ;)

Astakos
21-01-05, 20:29
Nice work syele!!

Το παράξενο είναι ότι με κάποιους υπολογισμούς που είχα κάνει μέσω ενός προγράμματος που του βάζεις την διάμετρο ζάντας & ελαστικού και τις σχέσεις στο κιβώτιο + τελική σχέση μου έβγαζε ότι στις 7000 με 6η το αυτοκίνητο είχε περίπου 186 km/h (με τις σχέσεις της C-One...μαμά μου έβγαζε 234 km/h που το θεωρώ αρκετά σωστό). Οπότε μάλλον (σύμφωνα με αυτά που λες) δεν πρέπει να είναι σωστό το προγραμματάκι μου ή κάτι άλλο παίζει. Δες το αν θες...είναι στο www.gtc.gr

Α, και κάτι άλλο...οι παραπάνω υπολογισμοί σου είναι βασισμένοι σε κόφτη στις 8400. Αυτό δεν είναι σωστό...ο κόφτης στο TS είναι στις 8200.

liquidCTS
21-01-05, 21:28
Top Speed in 1 gear = 68.597 KPH
And changes into 2 gear at 5526 RPM dropping 2874 RPM


Αν διαβάζω καλά εδώ λέει ότι με μαμά γρανάζια αλλαγή από 1η σε 2α πέφτεις στις 5526 στροφές;;;; Πρέπει να είσαι πολύ άχρηστος για να το κάνεις αυτό. Προσωπικά, αλλάζοντας οριακά πριν τον κόφτη πέφτω πάντα πάνω από της 6000 και όταν αλλάζω αφού χτυπήσει ο κόφτης είμαι στο lift και επάνω....

syele
21-01-05, 21:48
Καλησπέρα και πάλι,
Ναι το C-one είναι κοντό αλλά όχι υπερβολικά. Με 6 είσαι overdrive βέβαια (η 6η είναι η 5η του μαμά). Αν θες μπορείς να κρατήσεις το μαμά γρανάζι για 6η που η σχέση του είναι 0.815 αντί για 0.916 (βέβαια ίσως να κρεμάει λίγο...)
Άμα θέλεις παίρνεις και το τελικό της C-one που έχει 4.800 αντί για 4.529! Εκεί να δείτε τι σημαίνει κοντό. GrA θα γίνει το αυτοκίνητο :lol:

Σωστά Astakos, έκανα λάθος με το 8400 :oops: . Θα το βάλω με 8200 και θα δώ. Το προγραμματάκι είναι καλό και είναι δωρεάν. Μπορείτε να το βρείτε στο site της Quaife (http://www.quaife.co.uk/products/gearkits.htm) και να το κατεβάσετε. Προσοχή μόνο με το σύστημα μονάδων που θα χρησιμοποιήσετε.

LiquidCTS, το είδα κι εγώ αυτό και με προβλημάτισε. Έχω ακούσει ότι από 1η σε 2α είσαι λίγο κάτω από το lift (και μερικές φορές μέσα στο Lift). Δεν ξέρω πως δικαιολογείται. Τα μαθηματικά δείχνουν άλλα! Θα το ψάξω και θα απαντήσω
Πάντως με το c-one θα είσαι σίγουρα μέσα και βέβαια οι ρεπρίζ θα είναι εκπληκτικές.

Το κόστος βέβαια είναι μεγάλο, περίπου 2,500 Ευρώ με τοποθέτηση.

Astakos
22-01-05, 02:44
Γιατί όταν βάζω σχέση που είναι 0.χχχ δεν μου την δέχεται;

syele
22-01-05, 17:22
Γιατί όταν βάζω σχέση που είναι 0.χχχ δεν μου την δέχεται;

Καλησπέρα,
Πρέπει να πας στο control panel/regional settings και να αλλάξεις τη ρύθμιση Greek σε English (United states). Είναι όπως είπα θέμα μονάδων και πως αποτυπώνεις τα δεκαδικά ψηφία.

Το προγραμματάκι του Gtc είναι σωστό ως προς τις σχέσεις, αλλά είναι λάθος ως προς τον υπολογισμό της περιφέρειας του ελαστικού. Στο 205/50-16 βγάζει περιφέρεια 1,84 μέτρα ενώ το σωστό είναι 1,92. Άλλωστε το άλλο προγραμματάκι που έχουν στο gtc για τον υπολογισμό διαστάσεων ελαστικών το βγάζει σωστά (1,92)!

Αν διαβάζω καλά εδώ λέει ότι με μαμά γρανάζια αλλαγή από 1η σε 2α πέφτεις στις 5526 στροφές;;;; Πρέπει να είσαι πολύ άχρηστος για να το κάνεις αυτό. Προσωπικά, αλλάζοντας οριακά πριν τον κόφτη πέφτω πάντα πάνω από της 6000 και όταν αλλάζω αφού χτυπήσει ο κόφτης είμαι στο lift και επάνω....

Σχετικά μ' αυτό το θέμα ρώτησα ένα μηχανικό φίλο μου και μου είπε ότι το πρόγραμμα είναι σωστό. Οι διαφορές οφείλονται σε 3 πράγματα:

Το αυτοκίνητο συνεχίζει να επιταχύνει ακόμα και κατά τη διάρκεια της αλλαγής (ακόμα και στον κόφτη). Στο ~1 δεκατο της αλλαγής έχει αυξηθεί η ταχύτητα του αυτοκινήτου οπότε όταν μπεί η 2η, οι στροφές είναι περισσότερες από τις θεωρητικές
Ο δίσκος του συμπλέκτη πάντα πατινάρει στις αλλαγές, ακόμα και όταν δεν τον καταλαβαίνουμε. Ετσι οι στροφές του κινητήρα είναι περισσότερες, εαν δε, το συνδοιάσεις με το 1ο, τελικά οι στροφές της αλλαγής μπορεί να είναι παραπάνω.
συνήθως -και ειδικά με 1η- το στροφόμετρο δεν προλαβαίνει τον κινητήρα και οι στροφές που δείχνει είναι λιγότερες από τις πραγματικές

Επειδή είναι δύσκολο να δει κάποιος χωρίς εμπειρία τις στροφές της αλλαγής υπάρχει ο κλασικός τρόπος. Πας την 1η σιγά-σιγά μέχρι τον κόφτη και σημειώνεις τα χλμ. Μετά πας σε αυτά τα χλμ. με 2α και βλέπεις σε πόσες στροφές τα έπιασες.

Αυτά

liquidCTS
23-01-05, 16:03
συνήθως -και ειδικά με 1η- το στροφόμετρο δεν προλαβαίνει τον κινητήρα και οι στροφές που δείχνει είναι λιγότερες από τις πραγματικές


Μα εδώ δε μιλάμε για 100-200 στροφές.. μιλάμε για σχεδόν 800 στροφές.. δεν μπορεί να χάνει τόο πολύ το στροφόμετρο...

vaggelis
23-01-05, 19:17
πρεπει να ισχυει αυτο που λεει ο syele.....δε το χω παθει εγω αλλα το χει παθει ο πατερας αλλα και ενας φιλος με celica TS ο οποιος μου ειπε οτι του βαρεσε κοφτη στις 7200 με 1η

s.nikolopoulos
24-01-05, 11:38
Tελικά μετά απο 12 ώρες δουλείας βάλαμε τα πολυπόθητα φρένα.Εγινε ένα λάθος που μας κόστισε 7 ώρες εξαέροσης.Το λάθος ήταν οτι βάλαμε το αυτοκίνητο σε τρίποδα μόνο μπροστά με αποτέλεσμα να αδειάσει η μονάδα του ABS απο υγρά φρένων και να μείνουν οι ηλεκτροβαλβίδες ανοικτές και να διαβάζει ότι το αυτοκίνητο είναι στον αέρα με αποτέλεσμα να μην το αφήνει να σηκώσει πίεση στο πετάλι.Τελικά κάνοντας εξαέροση στην μονάδα του ABS και μετά απο πολύ προσπάθεια έφιαξε λιγο.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.Τα φρένα χωρίς να είναι στο 100% είναι 2 φορές καλύτερα απο πρίν.Πρέπει να γίνουν κι αλλες εξαερόσεις και μετά απο συνενόηση με την AP RACING στην Αγγλία μας διαβεβαιοσαν οτι τα φρένα αυτά έχουν ακόμη 50% να δώσουν.Στο αυτοκίνητο δείχνουν καταπληκτικά,ειναι πάρα πολύ όμορφα γιατί είναι πολύ κοντά στο χρώμα της TS.By the way! την Παρασκευή ήρθα στο άλσος αλλά δεν ξέρω κάποιον για να του μιλήσω. Την επόμενη Παρασκευή ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ να έχουμε συνενοηθεί με κάποιον που θα βρώ.Οποιος έχει ένα μικρό αυτοκόλλητο του CLUB,για το πλαινό παράθυρο ας μου το φέρει και θα το πληρώσω.

Astakos
24-01-05, 11:58
Καλορίζικα φίλε!!

Δεν καταλαβαίνω όμως...γιατί τόσες εξαερώσεις;

billlllll
24-01-05, 12:31
Καλοφόρετα και καλοφάγωτα φίλε!

s.nikolopoulos
24-01-05, 13:18
Ευχαριστώ παιδιά.Τόσες πολλές εξαερώσεις? Δεν είδες τίποτα!! Το γόνατο μου το έχω με πάγο απο το πολύ πρεσάρισμα!Κάναμε μ@λ@κί@ γιατί το αυτοκίνητο ήταν πάνω απο 4 ώρες σε τρίποδα μόνο απο το μπροστά μέρος αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αδειάσουν όλα τα ύγρα απο μπροστά,γιατί βάλαμε και σωληνάκια υψηλής,και να πάρει παντού αέρα!!Το χειρότερο είναι ότι πήρε αέρα η μονάδα του ABS και έπρεπε να κάνουμε εξαέρωση πρώτα στη μονάδα και μετά στους τροχούς.Εμείς το΄κάναμε αυτό ανάποδα και οι ηλεκτοβαλβίδες του ABS έμεναν ανοικτές γιατί είχαν αέρα και δεν έφιαχνε το πετάλι με τίποτα!!!Πρέπει να πάω και αύριο γιατί δεν έχω πολύ καλό πετάλι τώρα.

vaggelis
24-01-05, 13:42
εμ με ολα αυτα τα ηλεκτρονικα και τις μπουρδες που χουν τα αυτοκινητα σας ( η TS ειναι του πατερα μου) καλα να παθετε...χιχι

NyO
24-01-05, 14:22
Καλοφορετα φιλε μου και σου ευχομαι γρηγορα να ξεμπερδεψεις με τα προβλήματα που εχεις! Όσο για τις συναντήσεις αφου έκανες τον κόπο να έρθεις γιατι δεν ανεβηκεσ πάνω στην καφετερεια να μας δεις όλους μαζεμένους και να μας μιλησεις! Μην ντρεπεσαι! :P την επομενη παρασκευη αν θέλεις ελα 10 λεπτα νωρίτερα να μας βρεις κάτω που θα μαζευόμαστε και να γνωριστούμε!

syele
26-01-05, 00:54
Γεια χαρά παιδιά.
Επιτέλους, η παραγγελία έγινε!

Το αναμένω (θα αργήσει λίγο βέβαια) και είμαι από τώρα σε αναμμένα κάρβουνα 8)

Astakos
26-01-05, 01:38
Άντε άντε με το καλό και καλορίζικο!!

Χρώμα; 3θυρο ή 5θυρο;

s.nikolopoulos
26-01-05, 11:02
Παιδιά μετά απο συνενόηση με την AP RACING μας είπαν να κάνουμε εξαέρωση με τον κινητήρα σε λειτουργία και το πρόβλημα λύθηκε.Πρώτη φορά στη ζωή μου εχω δεί τόση δύναμη σε φρένο.Νομίζεις ότι θα ξεκολλήσει η καρότσα και θα μείνουν οι ρόδες κάτω.ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ σε σημείο να σου έρχεται ζαλάδα αφου απο τα 180 φτάνει 85-90 σε μία δυνατή πεταλιά!!!Εμεινε μια ρύθμιση στην ανάρτηση και να βάλουμε το STRUT BAR και το QUIK SHIFTER και θα είναι όλα ΟΚ.Τελικά χαλάλι όλη η ταλαιπορία και ο κόπος για το αποτέλεσμα που έγινε.

Astakos
26-01-05, 11:13
Μπράβο φίλε!! Καλοφόρετα και καλορίζικα να σου είναι!!! ;)

Ultramar
26-01-05, 11:15
Καλοφόρετες οι καινούργιες "άγκυρες" φίλε και σου εύχομαι να μην τις χρειαστείς πραγματικά ποτέ..... :wink: Με έβαλες σε σκέψεις με το θέμα φρένων αν και οι τιμές είναι αρκετά "αλμυρές".....Anyway είδομεν...

syele
26-01-05, 11:25
Άντε άντε με το καλό και καλορίζικο!!

Χρώμα; 3θυρο ή 5θυρο;

Μαύρο 3θ

Astakos
26-01-05, 22:03
Εξαιρετική επιλογή χρώματος!! Ζήτω τα μαύρα!!!! ;)

liquidCTS
27-01-05, 09:57
Βασική ερώτηση... ΠΟΤΕ με το καλό;;;
Ωραίο χρώμα... !!! Το νέο ειδικό χρώμα του TS δεν λέει τόσο...

Astakos: Εντύπωση μας κάνει ότι το τόνισες το χρώμα! :P

Ultramar
27-01-05, 10:19
Όχι μαύρο damn it....!!!! yell Τι έχετε πάθει ρε παιδιά με αυτό το χρώμα...;;; Εκτός του ότι δεν τονίζει τις λεπτομέρειες του αμαξώματος, είναι και πιο πιθανό να εμπλακεί σε ατύχημα, γιατί το βράδυ φαίνεται πιο δύσκολα. Άσε το καλοκαίρι που θα είναι και πιο ζεστό.....α να μη ξεχάσω ότι το μαύρο χρώμα κόβει ισχύ από τον κινητήρα :hehe :hehe :hehe

Astakos
27-01-05, 11:37
Καλά θες και τα λες αυτά;

Δεν τονίζει τις λεπτομέρειες του αμαξώματος;;;;; Καλά ρε πάνο...σουρωμένος είσαι και γράφεις τέτοια πράγματα! Το μαύρο εξ' ολοκλήρου τονίζει το αμάξωμα κι είναι και η απόλυτη κ@ύλ@ σε αγριάδα και sportif εμφάνιση.
Συμφωνώ ότι το καλοκαίρι ζεσταίνεται πιο εύκολα όπως κι το ότι θέλει συχνό πλύσιμο αλλά...κάτι πάντα κάτι παίρνεις και κάτι δίνεις!!

Ultramar
27-01-05, 13:14
Black sucks because...
1. Σε μαύρο χρώμα σχεδόν δε φαίνονται καθόλου αρκετές σχεδιαστικές λεπτομέρειες...
2. Φαίνεσαι λιγότερο το βράδυ. Φρίκη....είναι που είναι τόσοι άσχετοι στο δρόμο φαντάσου ότι τους δυσκολεύεις περισσότερο να σε δουν... :wink:
3. Περισσότερη ζέστη το καλοκαίρι.....το σκέφτεσαι να μπεις με τη μία μέσα....
4. Ακόμα και μία ελάχιστη γρατζουνιά φαίνεται πολύ...
5. Δείχνει πολύ πιο βρώμικο...
6. Θυμίζει νεκροφόρα :P :P
6. Συμφωνώ ότι δείχνει πιο άγριο, αλλά βάλε δίπλα-δίπλα το δικό σου και του liquid και πρόσεξε τις λεπτομέρειες....κάντο και θα καταλάβεις οτι εγώ και ο Δημήτρης κάναμε τη σωστή επιλογή χρώματος :lol: :hehe :hehe
Και που να βάλεις και body kit....εκεί που το ασημί τουμπανιάζει, το μαύρο είναι ακόμα slim line....χεχεχε

s.nikolopoulos
27-01-05, 13:25
Το καλύτερο χρώμα κατά τη γνώμη μου είναι το TITANIUM SILVER οχι επειδή το έχω και εγώ αλλά επειδή δεν βρωμίζει εύκολα,δεν φαίνονται τυχών χτυπηματάκια και ψιλογρατζουνιές,έχει περίπου 30-40% αποβολή θερμότητας απο τον ήλιο το καλοκαίρι και γενικά είναι πολυ πιο κακό απο κάθε άλλο χρώμα γι'αυτό και στην αρχή της παραγωγής του το TS έβγαινε μόνο αυτό το χρώμα(1D2).

syele
27-01-05, 14:17
Καλησπέρα,

Μαύρο βεβαίως βεβαίως! Άλλωστε το g6 που έχω τώρα μαύρο κι αυτό, αν και νομίζω είναι διαφορετικό.
Μου αρέσουν τα μαύρα αυτοκίνητα, έτσι απλά. ΟΚ βρωμιές και ζέστη είναι εχθροί αλλά όπως είπες και ο Astakos κάτι δίνεις, κάτι παίρνεις.

Παράδοση τον Μαϊο :x
Το αυτοκίνητο κατασκευάζεται στην Αγγλία (το πρώτο μου Toyota που δε θα είναι Made in Japan) :x
Θα έχει ηλιοροφή 8)
Και σα δώρο πήρα αντικλεπτικό, αεροτομή ΤΤΕ, πατάκια, μπουλόνια ασφαλείας + επιπλέον έκπτωση από τον αντιπρόσωπο. Μάλλον θα τσιμπήσω και τις πλακέτες του συναγερμού που ανεβάζουν παράθυρα. Συνυπολογείστε και την προσφορά της Toyota (800 Ευρώ μείον)

DjBac
27-01-05, 14:39
Τελικά με τις πλακέτες παίζει πρόβλημα... Επειδή το σύστημα με τα παράθυρα που έχουμε είναι περίεργο και δεν έχουμε comfort όπως τα Γερμανικά!! Με μερικούς ρελέδες γίνεται η δουλειά!!

liquidCTS
27-01-05, 15:58
Καλά θες και τα λες αυτά;

Δεν τονίζει τις λεπτομέρειες του αμαξώματος;;;;; Καλά ρε πάνο...σουρωμένος είσαι και γράφεις τέτοια πράγματα! Το μαύρο εξ' ολοκλήρου τονίζει το αμάξωμα κι είναι και η απόλυτη κ@ύλ@ σε αγριάδα και sportif εμφάνιση.
Συμφωνώ ότι το καλοκαίρι ζεσταίνεται πιο εύκολα όπως κι το ότι θέλει συχνό πλύσιμο αλλά...κάτι πάντα κάτι παίρνεις και κάτι δίνεις!!

Το μαύρο χρώμα είναι τρομερά άγριο.. Είναι φορές που θα ήθελα να έχω πάρει μαύρο... Πάντως στο αμάξι σου φίλε λείπουν οι σκούρες μεμβράνες... θα γίνει απίθανα όμορφο! Και μια άλλη ζαντούλα βέβαια... 18αρα μήπως; χεχεχε...

Δε θα με χαλούσε μια SuperLeggera 17" με AP 330 χιλ. εμένα... Και τίποτα άλλο... άντε και το καινούργιο σηματάκι T-Sport...

MARMEL
27-01-05, 18:56
Άντε άντε με το καλό και καλορίζικο!!

Χρώμα; 3θυρο ή 5θυρο;
ρε γιαννη βγαινει και 5θυρο το ts? :oops:

kostas kontoleon
27-01-05, 20:44
ναι, λιγο ακριβοτερο

Astakos
27-01-05, 21:20
Black sucks because...
1. Σε μαύρο χρώμα σχεδόν δε φαίνονται καθόλου αρκετές σχεδιαστικές λεπτομέρειες...
2. Φαίνεσαι λιγότερο το βράδυ. Φρίκη....είναι που είναι τόσοι άσχετοι στο δρόμο φαντάσου ότι τους δυσκολεύεις περισσότερο να σε δουν... :wink:
3. Περισσότερη ζέστη το καλοκαίρι.....το σκέφτεσαι να μπεις με τη μία μέσα....
4. Ακόμα και μία ελάχιστη γρατζουνιά φαίνεται πολύ...
5. Δείχνει πολύ πιο βρώμικο...
6. Θυμίζει νεκροφόρα :P :P
6. Συμφωνώ ότι δείχνει πιο άγριο, αλλά βάλε δίπλα-δίπλα το δικό σου και του liquid και πρόσεξε τις λεπτομέρειες....κάντο και θα καταλάβεις οτι εγώ και ο Δημήτρης κάναμε τη σωστή επιλογή χρώματος :lol:
Και που να βάλεις και body kit....εκεί που το ασημί τουμπανιάζει, το μαύρο είναι ακόμα slim line....χεχεχε

Μάλιστα...λοιπόν:

1. Διαφωνώ ριζικότατα. Το μαύρο χρώμα είναι το πλέον ενδεδειγμένο χρώμα για να δείχνει όλες τις λεπτομέρειες του αυτοκινήτου με ακρίβεια, δίνοντας του ταυτόχρονα ένα "άγριο" στυλ και σπορτιφ χαρακτήρα.
2. Ωραία...τότε κι εσύ από εδώ και στο εξής να κυκλοφορείς με διόπτρα και με night vision!! Άκου εκεί επιχείρημα...μην τρελαθούμε! Άρα και το κίτρινο δεν φαίνεται στον ήλιο...μαλακία δηλαδή κάνουν οι ταρίφες...δεν έχουν δουλειά μέχρι να βραδυάσει γιατί...δεν φαίνονται!!! :x
3. Συμφωνώ..απλά παίρνεις παραπάνω προφυλάξεις, όπως σκιάθιο και τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα! Αλλά γενικά το μαύρο είναι πιο δύσκολο στις ζέστες.
4. Συμφωνώ...θέλει περισσότερη φροντίδα...αλλά όπως είπα και στο προηγούμενο μου post...κάτι παίρνεις κάτι δίνεις!
5. Ε, δεν τρέχει τίποτα...το πλένεις! Ενώ το ασημί σου βρωμίζει μόνο κατ'εντολή, ε; Αν τώρα εννοείς ότι είσαι συχνότερα στο πλυντήριο με το μαύρο χρώμα, ναι ok, so what?
6. Eνώ η δική σου η ασημούρα τι θυμίζει; Αγοραίο ταριφάδικο; :P
7. Δες πιο πάνω την απάντηση του δημήτρη! Τα λόγια του προς απάντηση μου! 8)


Πάντως χωρίς να θέλω να πάρει το θέμα μεγαλύτερες διαστάσεις καταλαβαίνω και συνομολογώ πως η επιλογή χρώματος είναι καθαρά προσωπική και 100% υποκειμενική κίνηση. Εγώ γουστάρω το μαύρο, άλλοι το ασημί, κι άλλοι οτιδήποτε άλλο χρώμα. Fair...αυτό όμως που σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι είναι η μονομερής αντίδραση με επιχειρήματα του τύπου "μοιάζει με νεκροφόρα" ή "δεν φαίνεται το βράδυ" στο χρώμα του καθενός! Και η toyota δεν έβγαλε το TS μόνο στο 1D2 όταν το πρωτοέβγαλε...το είχε και σε μαύρο! Απλά το 1D2 το έκανε το χρώμα του TS γιατί για προφανείς λόγους δεν θα μπορούσε να κάνει άλλα χρώματα, αρκετά δημοφιλή, στο ευρύ κοινό για τα υπόλοιπα μοντέλα της. ;)


Tο μαύρο χρώμα είναι τρομερά άγριο.. Είναι φορές που θα ήθελα να έχω πάρει μαύρο... Πάντως στο αμάξι σου φίλε λείπουν οι σκούρες μεμβράνες... θα γίνει απίθανα όμορφο! Και μια άλλη ζαντούλα βέβαια... 18αρα μήπως; χεχεχε...

Δε θα με χαλούσε μια SuperLeggera 17" με AP 330 χιλ. εμένα... Και τίποτα άλλο... άντε και το καινούργιο σηματάκι T-Sport...


Thanx φίλε!! Έτσι για να τ'ακούν μερικοί μερικοί!!

ρε γιαννη βγαινει και 5θυρο το ts? :oops:


Ναι πάνο...πάντα έβγαινε.

liquidCTS
27-01-05, 22:54
Eνώ η δική σου η ασημούρα τι θυμίζει; Αγοραίο ταριφάδικο; :P


You stole my line, man! :P


Απλά το 1D2 το έκανε το χρώμα του TS γιατί για προφανείς λόγους δεν θα μπορούσε να κάνει άλλα χρώματα, αρκετά δημοφιλή, στο ευρύ κοινό για τα υπόλοιπα μοντέλα της. ;)


Το έκανε χρώμα του TS, και μόνο του TS (το ίδιο ισχύει και για το Celica... στην περίπτωση του Yaris είδε ότι πουλάει και το δίνει και σε Yaris που δεν είναι TS), για να πουλήσει την μούρη του ειδικού χρώματος για την καλύτερη έκδοση τον μοντέλων της.



Thanx φίλε!! Έτσι για να τ'ακούν μερικοί μερικοί!!


Anytime... άλλωστε το έχω πει.. αν δεν αγόραζα το χρώμα μου θα αγόραζα μαύρο.. ήμουν ανάμεσα στα δύο...

nicknas
27-01-05, 23:08
παιδια και εγω μαυρο .....δαγκωτο.....

ΑΛΛΑ.....

εχει τολμησει κανεις να φαναστει την corolla στο blue electric Που βγαινει η verso

παιδια πιστευω οτι θα δειχνει γαματο...

η αποψη σας??

NyO
28-01-05, 03:44
Εγώ πάλι ειμαι άλλης σχολής :P
Αν είχα TS θα το έπερνα ΚΟΚΚΙΝΟ!!!! Το κόκκινο του πηγαίνει τρομερά! και αν ήξερα πως το ίδιο κόκκινο του TS βγαίνει και το απλό Ε12 κόκκινο θα το είχα πάρει! Αλλα βλεπετε με αποπροσανατόλισε το φυλάδιο που ειχε ένα μπορντο της συμφορας για το δικο μου :x

Stathis
29-01-05, 01:37
Αν και πήρα την TS μαύρη(μεταχειρησμένη) και ομολογώ οτι όταν πληθεί, γιαλυστεί και βγεί παραλία χάνουν όλοι την μπάλα!!.....

Θα προτιμούσα το προς κεραμιδύ που έβγαινε μόνο η TS πριν το facelift

χρωματάρα


Μου αρέσει η ιδέα της μοναδικότητας στο χρώμα!

Έχει πήξει το άτι μου σε μάυρες corolles.


ps. άσχετο: Ένας τύπος στο φανάρι με ρώτησε πως έκανα το καντράν κόκκινο

Απάντιση: Επηδεί έχουμε μαύρα corolla και οι δυο δεν σημαίνει οτι είναι ίδια

Νομίζω όταν άναψε πράσινο κατάλαβε τι ενοούσα :lol:

vaggelis
29-01-05, 12:50
σορρυ κιολας που επεμβαινω αλλα χανουν ολοι την μπαλα στην παραλια επειδη βλεπουν μια μαυρη καλογυαλισμενη corolla ?

liquidCTS
29-01-05, 16:09
σορρυ κιολας που επεμβαινω αλλα χανουν ολοι την μπαλα στην παραλια επειδη βλεπουν μια μαυρη καλογυαλισμενη corolla ?

Συμφωνώ... οι μόνοι που χάνουν την μπάλα είναι όλοι αυτοί (με mini cooper s, slk, saab, κτλ) που βρίσκονται δίπλα στη μαυρη καλογυαλισμενη corolla (ts) και νομίζουν ότι έχουν δίπλα τους μια corolla με 110 άλογα max... και δοκιμάζουν να ανοίξουν μαζί της... :P :lol: :x :x

billlllll
29-01-05, 18:44
ρε Βαγγέλη εξυπνάκια ναούμ' μη δε σχολιάσεις τα πάντα... Τι το πέρασες το Corollάκι ρε βρωμο106 με cage και λοιπά? Άντε στο 106sportsclub άμα δε σ'αρέσει :P :P :P :P


PS. Ρε συ από πότε έχουμε να τα πούμε?

Stathis
29-01-05, 21:41
Ektos apo matia exoun kai aytia oi tis paralias :lol:

mhn to ksexname!!

vaggelis
30-01-05, 00:21
ρε Βαγγέλη εξυπνάκια ναούμ' μη δε σχολιάσεις τα πάντα... Τι το πέρασες το Corollάκι ρε βρωμο106 με cage και λοιπά? Άντε στο 106sportsclub άμα δε σ'αρέσει :P :P :P :P


PS. Ρε συ από πότε έχουμε να τα πούμε?

τι να τα πουμε? αφου εισαι σαπιος :P :P :P
παντως μην ξεχναμε οτι στην παραλια κυκλοφορουν και αλλα αυτοκινητα με τα οποια καποιοι θα χασουν πραγματικα την μπαλα....αν και οταν κυκλοφορω με το αυτοκινητο στοχος μου δεν ειναι να χασουν την μπαλα οι "παραλιακοι" 8)

billlllll
30-01-05, 01:51
ε ναι το ξέχασα εσύ είσαι βουνίσιος... μάλλον περισσότερο του γκρεμού αν θυμάμαι καλά... χε χε... :P ;)

Εμένα πάντως για να μην είμαι και τελείως off topic μου άρεσε πάρα πολύ το original χρώμα της πρώτης TS...

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
30-01-05, 12:48
Αυτό που λες με τον κόφτη γύρω στις 7000,οφείλεται στο γεγονός ότι ο κινητήρας έχει ένα protect mode μέχρι να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας και δεν επιτρέπει παραπάνω στροφές στην αρχή.Μόλις ζεσταθεί ανεβάζει κανονικά μέχρι κόφτη(για την 1η μιλάμε πάντα)!

vaggelis
30-01-05, 12:51
σπυρο οταν παρατηρηθηκε αυτο ο κινητηρας ηταν ηδη "ζεστος"

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
30-01-05, 12:57
Έχω ένα TS μοντέλο ΄02 και ακούω ένα θόρυβο σαν "ξύσιμο",όταν αφήνω γκάζι.Στην επιτάχυνση δεν έχω πρόβλημα.Παρατήρησα όμως πως αν κρατήσω πατημένο το πεντάλ του συμπλέκτη δεν το κάνει.Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο?

liquidCTS
30-01-05, 15:12
Νομίζω ότι το έχουν όλα αυτόν το θόρυβο... σαν να γαργαλάει κάτι πιο πολύ μοιάζει όμως... είναι κάτι στο σασμάν.. γνωστό πρόβλημα δηλαδή... εμένα μου το έχουν λύσει ήδη μια φορά για να το διορθώσουν... εξαφανίστηκε αλλά μετά επέστρεψε, απλά πιο ήπια...

vaggelis
30-01-05, 22:04
εγω δεν το χω παρατηρησει αυτο....παροτι ειμαι ευαισθητος σε τετοιυς ηχους

corolla_ts
30-01-05, 23:48
Xairete,
Skeftomai na parageilo to T-sport kai thelo na matho an gnorizete poso xrono anamonis exei kai pote i toyota tha to antikatastisei me neo modelo ?
Episis exo akousei san meionektima oti den apenergopoiite to sistima eustatheias.
Kethe pliroforia politimi ..
Ta leme ...

Kostas

vaggelis
31-01-05, 00:03
το συστημα ευσταθειας οντως δεν απενεργοποιειται

Ultramar
31-01-05, 11:36
Περί χρώματος....

Παιδιά ψυχραιμία......δεν υπήρχε διάθεση αντιπαράθεσης και κακώς πήρε τόσο μεγάλες διαστάσεις το θέμα...Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, η επιλογή χρώματος είναι καθαρά θέμα γούστου άρα case closed....!!! 8)


Έχω ένα TS μοντέλο ΄02 και ακούω ένα θόρυβο σαν "ξύσιμο",όταν αφήνω γκάζι.Στην επιτάχυνση δεν έχω πρόβλημα.Παρατήρησα όμως πως αν κρατήσω πατημένο το πεντάλ του συμπλέκτη δεν το κάνει.Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο?


Σε κάποια επίσκεψη μου σε εξουσιοδοτημένο service πήρα απάντηση οτι ο θόρυβος προέρχεται από την εισαγωγή αέρα και όχι από το σασμάν......Άντε να βγάλεις άκρη τώρα... yell



Συμφωνώ... οι μόνοι που χάνουν την μπάλα είναι όλοι αυτοί (με mini cooper s, slk, saab, κτλ) που βρίσκονται δίπλα στη μαυρη καλογυαλισμενη corolla (ts) και νομίζουν ότι έχουν δίπλα τους μια corolla με 110 άλογα max... και δοκιμάζουν να ανοίξουν μαζί της... :P :lol: :x :x


Έχει όντως μεγάλη πλάκα να ρίχνεις ξύλο σε ανυποψίαστους "γρήγορους" αν και οι περισσότεροι πλέον ξέρουν τι εστί TS και δεν ανοίγουν... :wink:

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
31-01-05, 11:53
Σε κάποια επίσκεψη μου σε εξουσιοδοτημένο service πήρα απάντηση οτι ο θόρυβος προέρχεται από την εισαγωγή αέρα και όχι από το σασμάν......Άντε να βγάλεις άκρη τώρα... yell

Πολύ φοβάμαι ότι μάλλον είναι από σασμάν...Θα το πάω για τακάκια την άλλη εβδομάδα στο Γιαννίτσα και θα τους πω να το κοιτάξουν. yell Γενικά πάντως πέρα από το γκάζι που έχει το αυτοκίνητο,δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος.Το αυτοκίνητο ΤΡΙΖΕΙ!!!!! :x :x Επειδή στην οικογένεια υπήρχαν και άλλα ΤΟΥΟΤΑ στο παρελθόν,τα'χω δει όλα!!Έλεος πια ρε παιδιά της ΤΟΥΟΤΑ,είπαμε μείωση κόστους αλλά όχι κι έτσι!! Οι 2 τελευταίες γενιές Starlet δεν έκαναν ούτε τσικ,το ίδιο και η Corolla ae111 του father με 152.000χλμ στην πλάτη της!!!!Βέβαια ένα Yaris που είχα πριν 2 χρόνια ήταν και αυτό κουδουνίστρα!!Να σημειώσω ότι η CTS μου ειναι ΄πό Αγγλία..(λυγμ)!!! Τα Ελατήρια Χαμηλώματος της TTE λένε τίποτα ή να τα αποφύγω?ΔΕΝ θέλω να το σκληρύνω,παρόλο που είναι αρκετά μαλακό.Απλώς να μην φαίνεται σαν SUV!!

vaggelis
31-01-05, 12:34
σαν αποδοση δε μου φανηκαν καλα......δηλαδη μονο για αισθητικους λογους λενε

leon74
31-01-05, 12:44
Παιδιά, επιτρέπεται να βγάλω λίγο τον καημό μου ελπίζω ε?

1. Ο θόρυβος είναι από το σασμάν, τουλάχιστον σύμφωνα με το Αγγλικό site των toyotaowners. Αλλά, νομίζω ότι είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ να ασχοληθεί κάποιος μαζί του. Είναι ένας θόρυβος που καλό θα ήταν να μην υπήρχε, αλλά τίποτα άλλο.... Δηλαδή δεν είνα βλάβη και μην αγχώνεστε στις αντιπροσωπείες και τους βάζετε να σας λύνουν κιβώτια και άλλα τέτοια... Ψυχραιμία!

2. Αυτή η κουβέντα με τους τριγμούς επίσης έχει παραπάει. Όποιος δε θέλει θορύβους να πάρει το Avensis. Είναι νοσοκομείο. Ή να πάρει το Focus, επίσης καλό. Όποιος όμως θέλει 192 άλογα από ατμοσφαιρικό κινητήρα να μάθει να ακούει τον ήχο που παράγεται πάνω από τις 6200 rpm και να μη πηγαίνει σαν κότα για να δει αν ακούγεται το ένα ή το άλλο!

3. Περί χρώματος. Εγώ έχω το μπλε. Πολύ όμορφο και διακριτικό. Δεν έχω βάλει τίποτα εξωτερικά (spoiler και τέτοια) και πριν το χαμηλώσω (βλέπε KW), δεν το ξεχώριζες από 1400άρι! Αυτή ήταν και η καλύτερη φάση με τους διάφορους κοντράκιδες! Τώρα με το χαμήλωμα όμως ψαρώνουν από την αρχή... κρίμα!

billlllll
31-01-05, 13:02
Για τα ελατήρια της ΤΤΕ τα οποία έχω και γω θα συμφωνήσω με τον vaggeli... Χαμηλώνεις 3 πόντους και επιτέλους φαίνεται οκ το αυτοκίνητο, δε χάνεις σχεδόν καθόλου από την άνεση...(δεν κοπανάει δηλαδή...), αλλά δεν κερδίζεις και πολλά 'στο στρίψιμο' ας πούμε...

Φίλε leon74 εγώ δηλαδή επιτρέπεται να γκρινιάζω για τριγμούς που έχω κόφτη στις 6500; :P

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
31-01-05, 13:45
Παιδιά, επιτρέπεται να βγάλω λίγο τον καημό μου ελπίζω ε?

1. Ο θόρυβος είναι από το σασμάν, τουλάχιστον σύμφωνα με το Αγγλικό site των toyotaowners. Αλλά, νομίζω ότι είναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ να ασχοληθεί κάποιος μαζί του. Είναι ένας θόρυβος που καλό θα ήταν να μην υπήρχε, αλλά τίποτα άλλο.... Δηλαδή δεν είνα βλάβη και μην αγχώνεστε στις αντιπροσωπείες και τους βάζετε να σας λύνουν κιβώτια και άλλα τέτοια... Ψυχραιμία!

2. Αυτή η κουβέντα με τους τριγμούς επίσης έχει παραπάει. Όποιος δε θέλει θορύβους να πάρει το Avensis. Είναι νοσοκομείο. Ή να πάρει το Focus, επίσης καλό. Όποιος όμως θέλει 192 άλογα από ατμοσφαιρικό κινητήρα να μάθει να ακούει τον ήχο που παράγεται πάνω από τις 6200 rpm και να μη πηγαίνει σαν κότα για να δει αν ακούγεται το ένα ή το άλλο!

3. Περί χρώματος. Εγώ έχω το μπλε. Πολύ όμορφο και διακριτικό. Δεν έχω βάλει τίποτα εξωτερικά (spoiler και τέτοια) και πριν το χαμηλώσω (βλέπε KW), δεν το ξεχώριζες από 1400άρι! Αυτή ήταν και η καλύτερη φάση με τους διάφορους κοντράκιδες! Τώρα με το χαμήλωμα όμως ψαρώνουν από την αρχή... κρίμα!



Φίλε leon74 περιμένω από ένα αυτοκίνητο 25.000euro να μην τρίζει τουλάχιστον..Αν κάνουμε συμβιβασμούς από εδώ,κόψουμε κάτι από'κει,το χάσαμε το παιχνίδι.Όπως καταλαβαίνεις,δεν μπορείς να πηγαίνεις συνέχεια "τάπα".By the way,ένα SAXO 1.1 που οδηγούσα για 1 χρόνο περίπου μέχρι να πάρω το CTS,δεν έτριζε καθόλου(40.000χλμ)!!Πρέπει να παραδεχτείς ότι έχουν χαλάσει λίγο οι Ιάπωνες(όσο κι αν ακούγεται ιεροσυλία)..Δυστυχώς.

vaggelis
31-01-05, 13:48
leon74.....δηλαδη θες να πεις οτι με 25000 ευρω πηρα ενα αμαξι που τριζει αλλα πρεπει να το εγκρινω επειδη εχει 192 αλογα ?
ενταξει μην το θεοποιουμε κιολας......παει καλα....αλλα δεν πηρες και καμια elise

Ultramar
31-01-05, 13:54
Αυτή η κουβέντα με τους τριγμούς επίσης έχει παραπάει. Όποιος δε θέλει θορύβους να πάρει το Avensis. Είναι νοσοκομείο. Ή να πάρει το Focus, επίσης καλό.


Φίλε leon μάλλον δεν έχεις οδηγήσει παλιότερα μοντέλα Toyota για να έχεις μέτρο σύγκρισης. Πραγματικά δεν άκουγες 'τσικ' μέσα στη καμπίνα. Προφανώς το θέμα τριγμών δε σε ενδιαφέρει και καλά κάνεις, έχεις ήσυχο το κεφάλι σου...Έχοντας οδηγήσει ένα Starlet για περίπου 45Κ χιλιόμετρα και το Yaris της αδερφής μου, εκτιμώ πως η CTS είναι απλά απαράδεκτη... :x Τρίζει σε τουλάχιστον 6 σημεία και τα τριξίματα είναι συνεχή και όχι σε ακραίες περιπτώσεις τύπου λακούβας-κρατήρα. Στην οικογένεια τριγμών προστέθηκε και το κάθισμα του συνοδηγού από την Πέμπτη 27/1/05, αρχής γενομένης από το κάθισμα του οδηγού πριν από 5 μήνες, το οποίο έχει σχεδόν διαλυθεί (χρησιμοποιείται βλέπεις περισσότερο). Εάν ήθελα τριγμούς θα έπαιρνα ένα Ιταλικό αυτοκίνητο, αλλά από ένα Toyota περίμενα περισσότερα. Εάν λοιπόν η CTS μετά από 1,5 χρόνο είναι έτσι, φοβάμαι την τριετία όπου λήγει η ολική εγγύηση... :cry:

s.nikolopoulos
31-01-05, 13:58
Eγώ δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο που βγάζει ο κινητήρας σιγά η γρήγορα,το πρόβλημα μου είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλοί τριγμοί στο αυτοκίνητο και με τα ελατήρια της ΤΤΕ και με ανάρτηση KW ΤΡΙΖΕΙ ΠΑΝΤΟΥ!!!Οπου έχει πλαστικό τρίζει και δεν ξέρω τι θα κάνουν στο service όταν το πάω για τα 3 χρόνια.
Τώρα τα ελατήρια της ΤΤΕ είναι της EIBACH και το μόνο που κάνουν είναι να ομορφαίνουν γιατί απο λειτουργικότητα θα έλεγα ότι κάνουν το αυτοκίνητο χειρότερο.Με 3 πόντους πιο χαμηλό το αυτοκίνητο δεν δουλεύει σωστά η ανάρτηση και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βιμπράρει το αυτοκίνητο πάνω στα ελατήρια χωρίς να δουλεύει σωστά το αμορτησέρ.

syele
31-01-05, 15:23
Αν παραγγείλεις σήμερα έχεις παράδοση τον Μαϊο.
Αν πας μέσα στο Φλεβάρη μάλλον θα πάει Ιούνιο.

ΙΩΑΝΝΗΣ
31-01-05, 15:35
ΙΟΥ ΙΟΥ ΙΟΥ ΙΟΥ (Ήχος ασθενοφόρου). :lol:

Stathis
01-02-05, 00:31
Erotisi: sta posa xiliometra arxisane oi trigmoi????


exo 20.000 kai ola einai roloi

kaike to aristero twiter (alaxtike)

Ayto pou exo na episimano einai oti prosopika blepo pollous kradasous na pernane sthn kampina (oxi trrigmous....den akouo tpt). kradasmous sto foot rest...sto timoni...alla kai sto simplekth!!!! patao simplekth stis mesa stis 8 kai aisthanomai to simplekth na donite!!

to exei paratirisei kanenas allos??

skeftomai na balo thn mpara tholon apo to kainourgio Ts. lene exei mia arnatisoula mesa kai einai gia aporofisi kradasmon. tin exei balei kaneis?

Gorillas
01-02-05, 00:34
Τρίζει σε τουλάχιστον 6 σημεία και τα τριξίματα είναι συνεχή και όχι σε ακραίες περιπτώσεις τύπου λακούβας-κρατήρα. Στην οικογένεια τριγμών προστέθηκε και το κάθισμα του συνοδηγού από την Πέμπτη 27/1/05, αρχής γενομένης από το κάθισμα του οδηγού πριν από 5 μήνες, το οποίο έχει σχεδόν διαλυθεί (χρησιμοποιείται βλέπεις περισσότερο).
Πάντως σε εμένα τρίζουν τα ίδια πράγματα από την αρχή και δεν έχει αυξηθεί και πολύ η έντασή τους. Είναι με τις μέρες της,άλλες κουδουνίστρα και άλλες νεκροταφίο,έχει και αυτό μια προσωπικότητα. Πάντως ultramar είσαι σίγουρος ότι τρίζει το κάθισμα. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα, μου αλλάξανε την πλάτη του καθίσματος αλλά δεν έφταιγε αυτό. Ήταν η υποδοχή της ζώνης που τρίζει περιστασιακά ανάλογα την θέση που έχει!!! Για έλεγξέ το!!!

vaggelis
01-02-05, 01:04
σταθη τους ιδιους καραδασμους εχω παρατηρησει και εγω

DjBac
01-02-05, 01:54
Όσον αφορά στο κάθισμα... Έχω αλλάξει τις βάσεις και στα 2 (λύθηκε το πρόβλημα) και τη ζώνη οδηγού!!!

leon74
01-02-05, 10:11
Αυτή η κουβέντα με τους τριγμούς επίσης έχει παραπάει. Όποιος δε θέλει θορύβους να πάρει το Avensis. Είναι νοσοκομείο. Ή να πάρει το Focus, επίσης καλό.


Φίλε leon μάλλον δεν έχεις οδηγήσει παλιότερα μοντέλα Toyota για να έχεις μέτρο σύγκρισης. Πραγματικά δεν άκουγες 'τσικ' μέσα στη καμπίνα.


Φίλε Ultramar, αυτό το "μάλλον" έσωσε κάπως την κατάσταση...

Λοιπόν, το πρώτο Toyota της οικογένειας ήταν ένα Corolla ΚΕ70 του 82, το δεύτερο ένα Corolla Ε90 του 87, το τρίτο μία Carina E του 92, το τέταρτο το δικό μου E12 TS του 2002 και ο πατέρας μου πήρε πέρυσι τον Ιανουάριο το Avensis. Εγώ πριν είχα ένα Peugeot 106 και τώρα οδηγάω περιστασιακά και ένα Yaris.

Μπορώ τώρα να εκφράζω την άποψή μου για το ποιο από όλα τα Toyota μου άρεσε περισσότερο?

Όσο για το αν αγόρασα elise, Βαγγέλη... τώρα ρε παιδιά αυτό το site είναι για να ειρωνευόμαστε ο ένας τον άλλον, δηλαδή? Εντάξει, τότε, οκ, εγώ είμαι άσχετος με αυτοκίνητα ή η δικιά μου η Corolla είναι γρήγορη και δεν τρίζει!!!!

liquidCTS
01-02-05, 10:50
Erotisi: sta posa xiliometra arxisane oi trigmoi????


exo 20.000 kai ola einai roloi



εεεεε, από την πρώτη μέρα τρίζει πάνω από το radio/cd μου... νομίζω τώρα πια στα 50.000+ έχουν σταθεροποιηθεί στα καθίσματα που τρίζουν κατά βούληση και εντελώς τυχαία, στην κονσόλα πάνω από τα όργανα (το radio/cd μετά από πολύ αφρολέξ από Toyota σταμάτησε), κάπου σε μια ντίζα του μοχλού των ταχυτήτων (σταματάει αν πιέζω ελαφρώς το μοχλό προς την σχέση που έχω επιλέξει), στην ηλιοροφή (που χτυπάει φρικτά ακόμα και κλειστή), και αραιά και που στον αεραγωγό του συνοδηγού...



Ayto pou exo na episimano einai oti prosopika blepo pollous kradasous na pernane sthn kampina (oxi trrigmous....den akouo tpt). kradasmous sto foot rest...sto timoni...alla kai sto simplekth!!!! patao simplekth stis mesa stis 8 kai aisthanomai to simplekth na donite!!

to exei paratirisei kanenas allos??



Ελάχιστους που οφείλονται στην KW... λίγο πιο έντονοι με ανοιχτή ηλιοροφή σε μεγάλες λακούβες επίσης...


skeftomai na balo thn mpara tholon apo to kainourgio Ts. lene exei mia arnatisoula mesa kai einai gia aporofisi kradasmon. tin exei balei kaneis?

Προτίμησε αυτή της TTE. Η ιδεά της μπάρας είναι να δέσει το εμπρός μέρος και όχι να το χαλαρώσει... το ελατήριο στην μπάρα του νέου TS μάλλον αυτό κάνει....

Πάντως γενικά για το θέμα των τριγμών και το τι δίνουμε, τι παίρνουμε, και τι χάνουμε... δέχομαι το αυτοκίνητο στις 6200 να φωνάζει απίθανα γιατί ο θόρυβος του είναι θεϊκός... αλλά δεν δέχομαι οποιοδήποτε αυτοκίνητο αυτής της αξίας να τρίζει τόσο φρικτά από την πρώτη μέρα... ή και γενικώς... το προηγούμενο corolla μου με 210.000 χλμ. και 10 χρόνια σκληρής μεταχείρισης δεν έτριζε ούτε την τελευταία μέρα (ούτε και μετά από Bielstein κίτρινα).... αυτό που με ενοχλεί είναι ότι η Toyota δεν έχει κάνει τίποτα γι'αυτό... και ουσιαστικά με αυτό το αυτοκίνητο έχει γκρεμίσει την ιδέα ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ που τόσο καλά υπερασπιζόταν τόσα χρόνια..

leon74
01-02-05, 11:10
Δηλαδή δεν έχει ποιότητα κατασκευής επειδή τρίζει το κάθισμα σου και κάπου πάνω από το ράδιο-CD? Ή είχες και άλλα προβλήματα στα 50.000 χλμ που το έχεις?

Για όσους λένε για θόρυβο από το κάθισμα του συνοδηγού: Εγώ είχα τους εξής τριγμούς που τους έλυσα όλους:

1. Η λαβή ανάκλισης του καθίσματος μπορεί να τρίζει. Θέλει λίγο "σφουγγαράκι"
2. Η ντίζα απασφάλισης από τη λαβή στη βάση του καθίσματος θέλει λίγο spray σιλικόνης εσωτερικά.
3. Η ασφάλεια της ζώνης ταλαντώνεται και κάνει θόρυβο. Το έλυσα βγάζοντας ένα δαχτυλίδι από τη βάζη της ασφάλειας της ζώνης, οπότε τώρα είναι σταθερή (δε ρυθμίζεται) αλλά δεν ταλαντώνεται κιόλας.

Αυτά τα έκανα κάπου στα 10.000 χλμ. τώρα έχω 57.000 χλμ και δεν ξανάκουσα τίποτα...

s.nikolopoulos
01-02-05, 11:18
Με τη μπάρα απο την FACELIFT TS πιστεύω οτι το αυτοκίνητο δεν θα γίνει τόσο άκαμτο όσο με την μπάρα της ΤΤΕ και μια που έχω ανάρτηση KW και 17' ζάντες,πιστεύω οτι θα είναι λίγο πιο προοδευτικό.Με αυτές τις ζάντες είναι πολύ σφιχτό στο δρόμο αν θα βάλω και άκαμτη μπάρα θα γίνει σαν τραπέζι πράγμα ότι χειρότερο για τους πολύ καλούς δρόμους που έχουμε!!
Εγώ την έχω παραγγείλει στην ΤΟΥΟΤΑ και περιμένω να την βάλω.Θα σας πώ εντυπώσεις

vaggelis
01-02-05, 12:22
leon74 αν σε πειραξει η ειρωνεια ζηταω συγνωμη....πιο πολυ να δωσω εμφαση ηθελα στο γεγονος οτι αν δωσω 25000 θα ηθελα στην ΣΗΜΕΡΙΝΗ εποχη να μην τριζει.....και στην τελικη ειπαμε παει καλα αλλα δε νομιζω οτι αυτο μπορει δικαιολογει οτι τριζει

liquidCTS
01-02-05, 12:43
Δηλαδή δεν έχει ποιότητα κατασκευής επειδή τρίζει το κάθισμα σου και κάπου πάνω από το ράδιο-CD? Ή είχες και άλλα προβλήματα στα 50.000 χλμ που το έχεις?


Δεν έχει ποιότητα κατασκευής γιατί τρίζει από όλες τις μεριές (κατά καιρούς έχει παρατηρήσει και άλλους μικρότερους τριγμούς), γιατί στα 10.000 χλμ. μου άνοιξαν το σασμάν για να βρουν ότι έχουν πρόβλημα κάτι ρουλεμάν (και btw, άλλαξαν και δίσκο - για κάποιο λόγο ο δίσκος είχε χαρακιές γιατί κάποιο κομμάτι του αποκολήθηκε και τον έγδαρε!!!! ΕΛΕΟΣ!), μέχρι που καταστράφηκε (τρύπησε παρακαλώ ή μάλλον έγινε τρύψαλα.. τώρα πως γίνεται τρύψαλα κάτι πλαστικό μόνο η Toyota το ξέρει!!!!) η τάπα του δοχείου με τα υγρά για τα τζάμια (το ίδιο έχει πάθει και ο Astakos) !!!! Εδω και καιρί στην αλλαγή από 1η σε 2α άκουγα ένα έντονο χτύπημα κάπου από την εξάτμιση.. Είχε φύγει μια βάση από ένα καζανάκι...!!! Αντε βρες το... την βάλαμε.. προχθές πάλι το άκουσα.. που σημαίνει ότι πάλι έφυγε!

Δεν μπορεί ένα αυτοκίνητο τέτοιας αξίας να τρίζει. Δεν το δέχομαι! Οταν 1, 2, 3, 4 εκδόσεις πίσω ΔΕΝ έτριζε!!! Πως να το κάνουμε, με τον χρόνο η ποιότητα βελτιώνεται. Οχι το αντίθετο...

leon74
01-02-05, 12:57
Εντάξει, δεν παίζει παρεξήγηση, αλλοίμονο!

Προφανώς κανένας δε θέλει το αυτοκίνητό του να τρίζει, αλλά από το να λέμε ότι έχουμε κάποια προβλήματα τριγμών μέχρι το ότι έχει πέσει η ποιότητα κατασκευής είναι μεγάλη η διαδρομή. Και εξηγούμαι: Η Ε90 που είχαμε δεν έτριζε όντως, αλλά αν συγκρίνω τον αριθμό εξαρτημάτων της E12 TS με την Ε90, φαντάζομαι οτο η Ε12 έχει ~10000 παραπάνω εξαρτήματα (μοτεράκια, ρελεδάκια, καλωδιάκια, διακοπτάκια και ένα σωρό άλλα ...άκια). Ε, τι να κάνουμε, δυστυχώς όταν αυξάνεται ο αριθμός των εξαρτημάτων, αυξάνει και η πιθανότητα αστοχίας (ή τριγμών). Αυτό είναι δεδομένο για οποιαδήποτε κατασκευή.

Δείτε πόσες βλάβες βγάζουν οι Mercedes και οι BMW. Τι πάει να πει, ότι δεν έχουν καλή ποιότητα κατασκευής, ή ότι οι γερμανοί τραβάνε χαρταετό κάθε μέρα? Όχι βέβαια... αλλά αν θέλεις ακόμα και εξαεριστήρα κλανιάς (σόρυ) στο κάθισμα, έ, μπορεί και να χαλάσει κάποια στιγμή ρε παιδί μου! Δεν έγινε και τίποτα όμως!

Αυτό θα συνεχίσει να υφίσταται σε όλα τα αυτοκίνητα, ειδικά όσο ζητάμε όλο και περισσότερο εξοπλισμό σε αυτοκίνητα χαμηλής κατηγορίας (όπως η Corolla - είπαμε δεν είναι elise!). Και όσο αν ένα αυτοκίνητο 25.000 Ευρώ επιτρέπεται να τρίζει: Ναι ρε παιδιά, 25.000 Ευρώ με 192 άλογα, ΑC, ABS, EBD, VSC, 4 αερόσακους, ηλιοροφή, ζάντες αλουμινίου, 6άρι κιβώτιο, ε, ναι έχει δικαίωμα να τρίζει η θέση του συνοδηγού!!!! Πάρτε το Avensis, και φτηνότερο και δεν ακούγεται τίποτα!

Αυτό που λέω εγώ είναι: Χαρείτε τα αυτοκίνητά σας και μην μπαίνετε στο τρυπάκι έτριξε αυτό και ακούστηκε το άλλο και κάνει ένα τσικ δεξιά όταν η θερμοκρασία είναι 12,3 κελσίου, έχει ξαστεριά και τα μαρούλια είναι πράσινα. Βάλτε ένα CD Και δεν ακούγεται τίποτα... Έτσι και αλλιώς, καταναλωτικά προϊόντα είναι, σε 2-3 χρόνια θα πάρετε άλλο!!!

syele
01-02-05, 13:06
Ερώτηση προς όλους όσους έχουν τριγμούς (όντως ενοχλητικό για όσους έχουν συνηθήσει αλλιώς).
Τα αυτοκίνητά σας είναι Made in UK ή Made in Japan ?

Είναι σημαντικό. Δεν είναι θέμα ποιότητας υλικών. Είναι θάμα ποιότητας συναρμολόγησης. Όσο υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στα εργοστάσια που είναι υπεύθυνοι για τη συναρμολόγηση θα υπάρχουν διαφορές από χώρα σε χώρα.

liquidCTS
01-02-05, 13:38
Εντάξει, δεν παίζει παρεξήγηση, αλλοίμονο!

Προφανώς κανένας δε θέλει το αυτοκίνητό του να τρίζει, αλλά από το να λέμε ότι έχουμε κάποια προβλήματα τριγμών μέχρι το ότι έχει πέσει η ποιότητα κατασκευής είναι μεγάλη η διαδρομή. Και εξηγούμαι: Η Ε90 που είχαμε δεν έτριζε όντως, αλλά αν συγκρίνω τον αριθμό εξαρτημάτων της E12 TS με την Ε90, φαντάζομαι οτο η Ε12 έχει ~10000 παραπάνω εξαρτήματα (μοτεράκια, ρελεδάκια, καλωδιάκια, διακοπτάκια και ένα σωρό άλλα ...άκια). Ε, τι να κάνουμε, δυστυχώς όταν αυξάνεται ο αριθμός των εξαρτημάτων, αυξάνει και η πιθανότητα αστοχίας (ή τριγμών). Αυτό είναι δεδομένο για οποιαδήποτε κατασκευή.

Δείτε πόσες βλάβες βγάζουν οι Mercedes και οι BMW. Τι πάει να πει, ότι δεν έχουν καλή ποιότητα κατασκευής, ή ότι οι γερμανοί τραβάνε χαρταετό κάθε μέρα? Όχι βέβαια... αλλά αν θέλεις ακόμα και εξαεριστήρα κλανιάς (σόρυ) στο κάθισμα, έ, μπορεί και να χαλάσει κάποια στιγμή ρε παιδί μου! Δεν έγινε και τίποτα όμως!

Αυτό θα συνεχίσει να υφίσταται σε όλα τα αυτοκίνητα, ειδικά όσο ζητάμε όλο και περισσότερο εξοπλισμό σε αυτοκίνητα χαμηλής κατηγορίας (όπως η Corolla - είπαμε δεν είναι elise!). Και όσο αν ένα αυτοκίνητο 25.000 Ευρώ επιτρέπεται να τρίζει: Ναι ρε παιδιά, 25.000 Ευρώ με 192 άλογα, ΑC, ABS, EBD, VSC, 4 αερόσακους, ηλιοροφή, ζάντες αλουμινίου, 6άρι κιβώτιο, ε, ναι έχει δικαίωμα να τρίζει η θέση του συνοδηγού!!!! Πάρτε το Avensis, και φτηνότερο και δεν ακούγεται τίποτα!

Αυτό που λέω εγώ είναι: Χαρείτε τα αυτοκίνητά σας και μην μπαίνετε στο τρυπάκι έτριξε αυτό και ακούστηκε το άλλο και κάνει ένα τσικ δεξιά όταν η θερμοκρασία είναι 12,3 κελσίου, έχει ξαστεριά και τα μαρούλια είναι πράσινα. Βάλτε ένα CD Και δεν ακούγεται τίποτα... Έτσι και αλλιώς, καταναλωτικά προϊόντα είναι, σε 2-3 χρόνια θα πάρετε άλλο!!!

Δεν με νοιάζει το κάνει δίπλα μου μια BMW ή Mercedes. Με νοιάζει ότι το αυτοκίνητό μου κοστίζει αρκετά λεφτά που δεν δικαιολογούν τέτοια ποιότητα κατασκευής (ή τέλος πάντων συναρμολόγησης - Assembled in UK). Ολα τα άλλα για πολλά διακοπτάκια, κουμπάκια τα ακούω βερεσέ!

Οσο για τη φράση βάλε ένα CD και δεν θα ακούς τίποτα την έχω ακούσει και από αντιπρόσωπο Toyota και μου ήρθε να του σπάσω το κεφάλι! Τι λες ρε φίλε; Αυτό είναι η λύση; Σόρρυ που πονάω τα 25κ μου και θέλω το αμάξι μου να μην τρίζει... για να μην πω για τα 3-4-5 ακόμα κάπα που έχω δώσει για να το κάνω να στρίβει...

Θα μου πρεις γιατί το αγόρασες... ε, γιατί είμαι Corollάκιας τι να κάνω...

Τέσπα, το θέμα τριγμοί έχει εξαντληθεί νομίζω... ας επικεντρωθούμε στο πως θα κάνουμε τα TS μας καλύτερα....

leon74
01-02-05, 13:45
Εντάξει βρε liquidTS. Μάλλον οι τριγμοί σε έχουν νευριάσει πολύ. Μην ξεσπάς επάνω μου όμως!!!! :lol: :lol: :lol:

Μπορεί και εγώ αν είχα τραβήξει τα δικά σου να σκεφτόμουνα τα ίδια, απλά βλέπω πολύ παράλογη την όλη συζήτηση και άνευ ουσίας. Οπότε τη σταματάω και εγώ, σόρυ αν εκνεύρισα κάποιους! shoothim shoothim

Ultramar
01-02-05, 13:54
Μπορώ τώρα να εκφράζω την άποψή μου για το ποιο από όλα τα Toyota μου άρεσε περισσότερο?

Δε σου απαγόρευσε κανένας να πεις την άποψη σου, ούτε υπήρχε διάθεση ειρωνείας και ούτε και γνώριζα τη σχέση σου με την Toyota (γι'αυτό και το "μάλλον"). Το γεγονός βέβαια οτι η δικιά σου TS δεν τρίζει είναι ευχάριστο. Ανήκεις στα 2 από τα 10 TS που δεν τρίζουν. Από τη μεριά των υπόλοιπων 8 TS που είναι κουδουνίστρες (ανήκω σε αυτό το γκρουπ-δυστυχώς) έχω να σου πω τα εξής:

1. Είναι απαράδεκτο για ένα αυτοκίνητο 25.000€ να τρίζει. Άσχετα με το αν ενοχλεί ή όχι τον οδηγό. Δείχνει κακή επιλογή υλικών, κακή συναρμολόγηση. Δείχνει επίσης μια προχειρότητα ανάρμοστη για την Toyota. Να μη μιλήσουμε για το θέμα εργοστασιακού στησίματος του αυτοκινήτου, που θα ήταν αντικείμενο για ανέκδοτο, εάν δεν κινδύνευε η σωματική μας ακεραιότητα ή και η ζωή μας ακόμα. Και πραγματικά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί έπρεπε να δώσω επιπλέον 2.200€ (Ανάρτηση- μπροστά μπάρα θόλων - ελαστικά) για να πάρω το αυτονόητο: Σωστό στήσιμο, και παράλληλα να τρέμω μην ακουμπήσω με κανένα ζώο και τρέχω μετά σε ευθυγραμμίσεις-καλίμπρες (άσε που καμία ασφάλεια δε σου καλύπτει αντικατάσταση των aftermarket extras) . Είτε σ'αρέσει είτε όχι έδωσες 25.000€ για ένα πολύ καλό μοτέρ και τίποτα παραπάνω.

2. Δε μπορώ να καταλάβω επίσης γιατί προσπαθείς να δικαιολογήσεις την πατάτα της Toyota που λέγεται CTS. Για λόγους καθαρά εγωιστικούς ίσως; Ούτε και στη facelift δεν έλυσαν τελείως τα προβλήματα της. Δηλαδή πόσα χρόνια χρειάζονται τα σαίνια της Toyota για να στήσουν σωστά τη CTS και να την κάνουν να βγάλει επιτέλους το σκασμό από τα τριξίματα; Λίγο know-how δε μπορούσαν να δανειστούν από τη Celica;


Με τη μπάρα απο την FACELIFT TS πιστεύω οτι το αυτοκίνητο δεν θα γίνει τόσο άκαμτο όσο με την μπάρα της ΤΤΕ και μια που έχω ανάρτηση KW και 17' ζάντες,πιστεύω οτι θα είναι λίγο πιο προοδευτικό.Με αυτές τις ζάντες είναι πολύ σφιχτό στο δρόμο αν θα βάλω και άκαμτη μπάρα θα γίνει σαν τραπέζι πράγμα ότι χειρότερο για τους πολύ καλούς δρόμους που έχουμε!!


Πόσες φορές θα πρέπει να πούμε ρε παιδιά οτι η μπάρα θόλων δεν επηρεάζει την άνεση; Απλά δένει καλύτερα τα "μούτρα" του αμαξιού μην επιτρέποντας ανομοιογενείς κινήσεις των θόλων. Παράγοντες που επηρεάζουν είναι η ρύθμιση της ανάρτησης, η διάσταση της ζάντας σε συνάρτηση με το προφίλ του ελαστικού, όπως επίσης και η πίεση των ελαστικών. Με τις 17'' φίλε μου θα πρέπει να ξεχάσεις το θέμα άνεση. Προσωπικά θεωρώ τη facelift CTS top strut bar ένα όμορφο καλαμάκι του καφέ, τίποτα άλλο.


Ερώτηση προς όλους όσους έχουν τριγμούς (όντως ενοχλητικό για όσους έχουν συνηθήσει αλλιώς).
Τα αυτοκίνητά σας είναι Made in UK ή Made in Japan ?

Το δικό μου δυστυχώς είναι από τους κωλο-Άγγλους...

Υ.Γ. Sorry για το μακροσκελές post....Ο liquid με κάλυψε πλήρως στα υπόλοιπα...

liquidCTS
01-02-05, 14:11
Δεν ξεσπάω σε εσένα... απλά η αντιμετώπιση του στιλ έτσι είναι δεν μπορώ να το αλλάξω δεν μου αρέσει... μόνο αν μιλάς ακούγεσαι.. και έτσι μπορεί να ακούσει και η Toyota... λέμε τώρα...
πχ. το TS μου έκανε 5 μήνες να έρθει... αν δεν έφτανα στην Toyota Ευρώπης δεν θα μου έδιναν αυτοκίνητο για τον παραπάνω καιρό που άργησε το δικό μου.. (μου είχαν πει 3 μήνες έκανε 5)... κανονικά δεν γίνεται αυτό... όμως τους τα ζάλισα και το πήρα... αν δεν λες τίποτα δεν γίνεται και τίποτα....

Αυτά...

vaggelis
01-02-05, 14:18
και οσων αφορα την σχεση τριγμων/επιδοσεων ειχαμε και ενα σωρο ιταλικα γρογοροτερα απο την TS που και αυτα τριζανε......αλλα δεν ειχαμε δωσει 25000 για καινουριο αυτοκινητο.....και οσων αφορα τον εξοπλισμο αν ειναι να τριζει να τον βαζουν τσαμπα....και για τις mercedes εννοια σου γιατι ενα παληκαρι εκανε μυνηση στην εδω αντιπροσωπεια για τα προβληματα που του εβγαλε μια ολοκαινουρια C-class

leon74
01-02-05, 14:25
Ρε παίδες, ειλικρινά τώρα, αν παίζει τόση απογοήτευση γιατί δεν τις πουλάτε? Και γιατί πάτε και δίνετε τόσα λεφτά για να τις φτιάξετε αφού δεν τις γουστάρετε?

Ή πάτε όλοι μαζί και βάλτε τες στον κ..λο των αντιπροσωπειών που τις πήρατε και απειλήστε τους ότι θα βγείτε στις εφημερίδες και τα κανάλια (!!!!)

Πάντως δε νομίζω να είναι όλες οι TS έτσι... Σίγουρα δεν είναι η δικιά μου!

vaggelis
01-02-05, 14:57
προσωπικα δε γινεται αυτο γιατι ειναι με leasing και εχουμε αλλα 3 χρονια περιπου

Ultramar
01-02-05, 15:27
Ρε παίδες, ειλικρινά τώρα, αν παίζει τόση απογοήτευση γιατί δεν τις πουλάτε? Και γιατί πάτε και δίνετε τόσα λεφτά για να τις φτιάξετε αφού δεν τις γουστάρετε?

Ή πάτε όλοι μαζί και βάλτε τες στον κ..λο των αντιπροσωπειών που τις πήρατε και απειλήστε τους ότι θα βγείτε στις εφημερίδες και τα κανάλια (!!!!)

Πάντως δε νομίζω να είναι όλες οι TS έτσι... Σίγουρα δεν είναι η δικιά μου!

Γιατί δεν τις πουλάμε; Καλή ερώτηση....Ίσως επειδή δεν θέλουμε να χάσουμε περίπου 8.000€ έτσι απλά (αποκλείεται να την πουλήσεις μεταχειρισμένη, παλιότερο μοντέλο και εννοείται ατρακάριστη πάνω απο 19.000€). Τιμή αγοράς 25Κ+2Κ (τα έξτρα, ίσως και παραπάνω) ίσον με 27Κ.
Γιατί τις φτιάξαμε; Ίσως υπήρχε η ελπίδα να δούμε κάτι καλύτερο, αλλά μάλλον μεγαλώσαμε την οικονομική ζημιά...
Να πάμε στις αντιπροσωπίες και να τους απειλήσουμε... Πόσοι από μας έχουμε το χρόνο και την ευχέρεια να εμπλακούμε σε πολυετής δικαστικές διαμάχες με τεράστια έξοδα και αμφίβολο αποτέλεσμα; Και φαντάσου να κερδίσεις-λέμε τώρα- και να αποζημιωθείς με καινούριο CTS που θα είναι ακόμα χειρότερο από αυτό που είχες....Θα πρέπει να αυτοκτονήσεις μετά από αυτό....!!! :lol: :lol:
Σίγουρα δεν είναι όλες οι TS έτσι.....Είναι όμως οι περισσότερες :x

Υ.Γ. Πάντως η ιδέα σου για μια Avensis δεν είναι κακή..!!! Φαντάσου και ένα light turbo kit (0.5-0.6 bar) που εύκολα δίνει 40+Ps, ανάλογο στήσιμο και φρένα....
Αποτέλεσμα: Ένα οικoγενειακό cruiser μεγάλων αποστάσεων, με πολύ καλές επιδόσεις και την ευλογημένη (επιτέλους) ησυχία . Μόνοι αποδεκτοί ήχοι το σφύριγμα της τουρμπίνας, η σκάστρα στις αλλαγές και το R/CD....Πραγματική ευτυχία

leon74
01-02-05, 15:57
Δεν χάνεις αναγκαστικά 8000 Ευρώ, αφού αυτό που θα πάρεις θα είναι κάτι καλύτερο και φτηνότερο, έτσι δεν είναι? π.χ. εεεε, κάτσε να δεις, εδώ το έχω, εεε... (το έπιασες το υπονούμενο έτσι? :-? )

Παιδιά επειδή πολλά Post έκανα σήμερα, πείτε μου αν σας έσπασα τα πρέκια να σταματήσω!!!! (Με έπιασε ο οίστρος γιατί μου θίξατε το μανάρι μου)

syele
01-02-05, 16:32
Λοιπόν είμαι πεπεισμένος ότι μόνο όσα μοντέλα είναι made in UK έχουν τέτοια (ή τόσα) προβλήματα. Κανείς με made in Japan?

Ακούστε τώρα την ιστορία:
1) Πάω στον Παπαδαμαντίου και στα πλαίσια της προσφοράς ρωτάω: "Πού κατασκευάζεται η 3Θ?" Απάντηση: "Τα TS 3Θ μόνο στην Ιαπωνία"!
2) Πάω στον Γιαννίτσα. Απάντηση: "Μόνο στην Αγγλία"!! :-?
3) Πάω στον Μαγκλάρα. Απάντηση: "Μερικά είναι από Ιαπωνία, άλλα (τα περισσότερα) από Αγγλία"!!! :-? :-?

Καλά πάμε λέω. Στέλνω mail στην Toyota Ελλάς και τους ζητώ να μου πουν υπεύθυνα τη χώρα κατασκευής της 3θ facelifted ΤS. Απάντηση (την έχω σε mail) : "Όσον αφορά στο ερώτημά σας, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι το νέο Corolla TS 3d, κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της ΤΟΥΟΤΑ που εδρεύει στην Ιαπωνία."!!!!

Ωραία λοιπόν. Πήγα την περασμένη εβδομάδα και παράγγειλα...
Δύο ημέρες μετά με παίρνει ο πωλητής και μου ανακοινώνει ότι δυστυχώς το αυτοκίνητο θα είναι made in UK! :x

Βγάλτε συμπέρασμα. Πάντως θα έχει συνέχεια το θέμα...

geotschr
01-02-05, 19:06
Πληροφορίες για ελαστικά.
Αλλαξα πρίν μία εβδομάδα τα μαμίσια ελαστικά της cτs μου ( μισελέν πρίμασυ ) με BF goodrigh - ( g force , 205-50-16)
Μεγάλη διαφορά, το αυτοκίνητο βελτιώθηκε πολύ.

liquidCTS
01-02-05, 19:27
Η σωστή απάντηση είναι ότι όλα φτιάχνονται στην Αγγλία εκτός αν δεν βγαίνει η παραγωγή οπότε φτιάχνονται και Ιαπωνία... ή οπουδήποτε αλλού (βλέπε Τουρκία)....

Stathis
02-02-05, 00:15
έχετε ξεχωρίσει την μπάρα της TTE απο αυτήν της CTS facelift.

δεν είναι οι ίδιες?! με το ελατηριάκη στη μέση και το λογότυπο TS??



άσχετο: εμένα γράφει στις πίσω ζώνες...made in NORTH IRELAND!!!!


άλλο και αυτό!!

DjBac
02-02-05, 01:06
Δεν είναι ίδιες.. Της TTE είναι χωρίς το το αμορτισεράκι...

Σε παρκαλώ γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες,
Ευχαριστώ

liquidCTS
02-02-05, 03:34
exete ksexorisei thn mpara ths TTE apo aythn ths CTS facelift.

den einai oi idies?! me to elatiriaki sth mesh kai to logotypo TS??



asxeto: emena grafei stis piso zones...made in NORTH IRELAND!!!!


allo kai ayto!!

Λογικό μου ακούγεται.. ο προμηθευτής είναι εκεί... γιατί νομίζεις ότι όλα τα κατασκευάζει η Toyota;

Astakos
02-02-05, 04:03
@ leon74:

Εγώ πάντως φίλε δεν την πουλάω!! Της έχω ρίξει αρκετά και πρόκειται να της ρίξω ακόμα τόσα κι ας μου τρίζει λιγάκι (εγώ μόνο 1 τριγμό έχω κι αυτό κάπου μεταξύ 4000και 5500). Και μάλιστα ο τριγμός αυτός εμφανίστηκε κάπως πιο έντονα (υπήρχε από την 1η μέρα που το αγόρασα) μετά την τοποθέτηση της χοάνης! Απλά εγώ βρίζω την Toyota για άλλες μ@λ@κίες που έχει κάνει πολύ πιο σοβαρές από τριγμούς!

Anyway...βαρετό θέμα οι τριγμοί!! Ας πούμε κάτι άλλο και ας μην αναμασάμε αυτά που λέγαμε σε πολύ παλιότερα post!!

liquidCTS
02-02-05, 09:59
Ρε παίδες, ειλικρινά τώρα, αν παίζει τόση απογοήτευση γιατί δεν τις πουλάτε? Και γιατί πάτε και δίνετε τόσα λεφτά για να τις φτιάξετε αφού δεν τις γουστάρετε?

Ή πάτε όλοι μαζί και βάλτε τες στον κ..λο των αντιπροσωπειών που τις πήρατε και απειλήστε τους ότι θα βγείτε στις εφημερίδες και τα κανάλια (!!!!)

Πάντως δε νομίζω να είναι όλες οι TS έτσι... Σίγουρα δεν είναι η δικιά μου!

Το ότι τρίζει και ότι μας ενοχλούν ορισμένα πράγματα δεν σημαίνει ότι είμαστε απογοητευμένοι από το αυτοκίνητο (εγώ τουλάχιστον) και ότι η μόνη λύση είναι το πούλημα... Αναφέρουμε και τα αρνητικά του εδώ...

Χθες είχα μια κουβέντα με ένα ξαδέρφό μου (ο Astakos ξέρει) που έχει ένα 156 1.6. Για αρκετή ώρα και για πολλοστή φορά προσπαθούσε να με πείσει ότι αν βγούμε στο δρόμο να πάμε Θεσαλονίκη για παράδειγμα το TS θα τα φτήσει γιατί θα πρέπει να είμαι μεταξύ 5ης και 6ης γιατί δεν θα μπορώ να κρατάω τα χιλιόμετρα σταθερά πάνω από τα 200... Και κάνω πλάκα γιατί μια από τις αρετές του αυτοκινήτου είναι αυτό ακριβώς... οι μεγάλες ταχύτητες και οι καμπές στην εθνική οδό... δεν υπολογίζει βέβαια ο αγαπημένος που ξάδελφος ότι τα 120 αλογάκια του θα παλεύουν για 500 χιλιόμετρα να κρατάνε αυτές τις ταχύτητες... Εχει πλάκα...

So, να ένας ακόμα λόγος που αγαπάω το TS μου και δεν θέλω να το πουλήσω... ο πρώτος είναι ο ζελεδιασμένος τυπάκος στο next Cooper S με την γκόμενα (με το μαλλί από το κομμωτήριο) που νομίζω ότι πήρε Cooper και έγινε τρελός γκαζιάρης!

Cheers!

Ultramar
02-02-05, 10:10
Δίκιο έχεις...ας πούμε κάτι άλλο...Σάββατο πρωί, περί εντεκάτης πρωινής ώρας στο φανάρι Βουλιαγμένης-Αλίμου με κατεύθυνση προς Αθήνα (που πήγε το μυαλό σας άραγε;) σταματάει στη διπλανή λωρίδα ένα facelift CTS 3d χρώματος Storm Grey (1f6). Οδηγός ένα κουκλί περίπου στα 23-25 με μαύρο ίσιο μαλλί μέχρι τους ώμους και χαρακτηριστικά προσώπου φωτομοντέλου. Η συγκεκριμένη δεσποινίδα αναζητήται προς σύναψη σχέσεων......!!! :lol: :jumpers

liquidCTS
02-02-05, 10:19
Καλά ρε φίλε, εσύ με "παλιά" CTS και αυτή με νέα, δεν την σταμάτησες να της μιλήσεις;;;; Δηλαδή σου έφυγε με άστρωτο αυτοκίνητο;;;; Αυτά δεν τα χάνουν...

Στο πρώτο φανάρι την έχεις μια καρότσα τουλάχιστον.. εκεί μπαίνεις μπροστά της και πλακώνεσαι στα φρένα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :P

Ultramar
02-02-05, 11:14
Να την περάσω και να πλακωθώ στα φρένα μπροστά της..;;; :wink: Τι λές τώρα Δημήτρη, είπαμε να συσφίξουμε τις σχέσεις μας με την κοπέλα, όχι να γίνουμε δύο αυτοκίνητα ένα (βλ. 'έσονται οι δύο εις όχημα ένα.... :hehe :hehe '). Το ότι ήταν η καινούργια CTS δε σημαίνει υποχρεωτικά οτι έχει λίγα χιλιόμετρα...έτσι δεν είναι;;; :P Αν ξεκίναγε βέβαια στο φανάρι αλά Astakos :hehe θα είσασταν όλο το club καλεσμένοι στο γάμο μου..!!! :P

vaggelis
02-02-05, 11:21
εγω πετυχα μια γκρι την δευτερα το βραδυ στην μεσογειων χαμηλα

Stathis
02-02-05, 16:00
σχεικά με την μπάρα...οταν πήγα να ρωτήσω πόσο κάνει η μπάρα του facelift ο τύπος άνοιξε άλλο πρόγραμμα της TTE για να ψάξει το ανταλακτικό. Είπε χαρακτιριστικά οτι οι αναρτήσεις, ελατήρια, ζάντες, ζυγαριές, μπάρα, πίσω αεροτομή, μπροστά spoiler sport, όλα είναι της TTE και όχι της Τoyota.

για αυτό και η ερώτηση.


αυτο με το made in North Ireland...ξερει κανείς πως βγήκε? Να υποθέσω οτι είναι made in UK?


ps. Εδω στη Θεσσαλονίκη ψάχνουμε να βρούμε έστω ένα Tsport ακόμα....και εκει κάτω πετυχαίνετε Tsport που τα οδηγούν μοντέλα. τι να πω ρε γ@#$%#

4khz
12-02-05, 19:44
Pedia me auta pou diavasa exo arxisi na xlomiazo ligo...
Edo kai mia evdomada exo paragili to amaxi,toso xalia einai i katastasi?!
Gia 1,4 pigena meta leo as gini 1,6 kai sto telos eftasa stin ts mipws einai kalitera na akiroso tin paragelia kai na paro yaris?!

vaggelis
12-02-05, 21:24
κοιταξε μη το παιρνεις τοσο κατακαρδα.....ο καθενας εδω λεει την γνωμη του...εσυ μπορεις να το παεις και να εισαι καταχαρουμενος....μην ξεχνας οτι ο καθενας εχει αλλα γουστα

Stathis
12-02-05, 22:18
Για να σε κανω να αισθανθεις καλυτερα....

ειμαι 100% ικανοποιημένος :lol:

Το θέμα ειναι τι ψαχνεις. Εγω ήθελα ενα σφαιρατο 5θ κυριλε, ΑΝΕΤΟ, με τις ηλιοροφες του, τα κλιματα και ολα τα καλουδια.

ΔΕΝ ΠΑΩ ΜΙΑ ΤΑ ΤURBO (ΖΗΤΩ Η ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ! :P )

και απλα ξετρελαθηκα με τον ηχο του μοτερ!! Αυτο και του TYPE-R . Μετα τις 6500 σε κανει να ανατριχιασεις!!!

Σκεφτομουν πολλυ το TYPRE-R αλλα ηταν κουτσουρο(οποιος εχει μπει σε ενα θα καταλαβει) και δεν ηταν τοσο κυριλε οσο η corolla. ψιλοκαγκουρικο μου φαινοταν.

ετυχε να πεσω πανω σε ενω Tsport 6 μηνων σε πωληση οταν εψαχνα για αμαξι.


πιστεψε με....ειναι οτι ηθελα!!!

Blade
13-02-05, 19:38
Τον επόμενο μήνα στην έκθεση της Γενεύης παρουσιάζεται η TSport με τα 225 άλογα (μάλλον με compressor). Θα πωλείται παράλληλα με την υπάρχουσα και στόχος της τα Golf GTi και Honda Type-R. Tιμή στην Αγγλία γύρω στα 18.000 pounds.

Astakos
13-02-05, 23:55
Μάλλον πιο πολύ θα έλεγα ότι στόχος της είναι το Megane Sports Coupe με τα 225 άλογα και γενικά τα τουρμπάτα αυτής της κατηγορίας. Δηλαδή τα TFSI, το Astra κλπ! ;)

Για το Type-R δεν θα το έλεγα τόσο μιας και είναι ατμοσφαιρικό αλλά αν θέλουν οι μ@λ@κες της Toyota Europe να χτυπήσουν την Honda ας κοιτάξουν να φέρουν την έκδοση TRD Sports "M" (την έχουν και στο facelift model) και τότε τα λέμε που θα κρύβονται όλα τα Type-R!! :x

Virus
15-02-05, 19:08
Ρε παιδια κ απο που καταλαβαινουμε αν ειναι Αγγλιας ή Ιαπωνιας γιατι σκεφτεται να το παραγγειλει ο πατερας μου!!Το μονο σπαστικο ειναι η αναμονη 3-4 μηνες για να ερθει...

liquidCTS
15-02-05, 19:12
Αγγλος θα είναι σίγουρα...

syele
16-02-05, 01:14
Ρε παιδια κ απο που καταλαβαινουμε αν ειναι Αγγλιας ή Ιαπωνιας γιατι σκεφτεται να το παραγγειλει ο πατερας μου!!Το μονο σπαστικο ειναι η αναμονη 3-4 μηνες για να ερθει...

Από αριθμό πλαισίου. Αν το πρώτο γράμμα είναι J είναι Japan, αν είναι S τότε είναι Made in UK

GeoTeo
16-02-05, 02:20
Αν ειναι δυνατον να παραγγελνεις Toyota και να δενεται απο πισωγλεντηδες Αγγλους;Εγω παντως εχω ασχημη εμπειρια απο Ευρωπη καθως το Yaris που ηδη εχουμε δεθηκε στην Γαλια και εχει αεροδυναμικο θορυβο και δεν λεει να σταματησει.
Οπως και να το κανεις αλλο πραγμα να πεφτουν οι σχιστοματιδες πανω απο το αμαξι σου και αλλο ευρωπαιοι.JAPAN FOREVER!!!

Virus
16-02-05, 10:17
Εμενα παντως ο πωλητης στην Toyota στην Ηρακλειου μου ειπε πως τα ts ερχονται σιγουρα απο Ιαπωνια ενω τα αλλα coroolla, πχ 1400 κτλ απο Αγγλια..Μαλλον για βλακες δηλαδη εψαχνε?Κ πως γινεται τελικα εγω να παρω απο Ιαπωνια??

liquidCTS
16-02-05, 11:52
....εεε δεν μπορείς... ότι δώσει η μαμά Toyota θα πάρεις....

vaggelis
16-02-05, 14:29
την δευτερα ειχαμε αφησει την ρολα μας στην αντιπροσωπεια για κατι θορυβους.....ενας απο το παραθυρο του οδηγου για τον οποιο ευθυνοταν ο γρυλος και ενας αλλος πολυ δυνατος και εκνευριστικος ο οποιος εμοιαζε μα βαση μηχανης αλλα ευθυνοταν το μπροστα δεξι φτερο το οποιο ειχε αποκτησει ανοχες και ακουμπαγε πανω στο σασι. τελοσπαντων ενω την ειχαν βγαλει για δοκιμη ενας καραγκιοζης ενω ξεπαρκαρε επεσε πανω τους και εκανε μια γρατζουνια απο την μπροστα δεξια εως την πισω δεξια ροδα ακριβως κατω απο την διακοσμητικη ταινια που υπαρχει....αυτος εκανε δηλωση και οσο το αμαξι θα επισκευαζεται (εννοειται οτι ολα τα ανταλλακτικα θα αντικατασταθουν με καινουρια) μας δωσαν μια corolla sedan με 1500 χλμ....το αμαξι ειναι mercedes ουτε θορυβοι ουτε τπτ.....εχω ακουσει οτι τα sedan ειναι ιαπωνεζικα.....α ξεχασα να αναφερω οτι με πρωτοβουλια του αρχιμηχανικου μας αλλαξανε και βαση καθισματος συνοδηγου.

ΥΓ. οι χαμηλωμενοι με σκληρες αναρτησεις κτλ προσεξτε αυτο που σας λεω με την ανοχη του φτερου.....πολυ πιθανο να οφειλεται στην αλλαγη της αναρτησης

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
21-02-05, 12:39
Μάγκες καλημέρα!!!Επανέρχομαι σ'ένα θέμα που είχα θίξει παλιότερα,τον θόρυβο που άκουγα σαν "ξύσιμο" όταν οδηγούσα και άφηνα το γκάζι ή φρέναρα με τον κινητήρα.Όλα αυτά κυρίως με 2η,3η και 4η ταχύτητα.Έπειτα από ψάξιμο του θέματος και στο toyotaownersclub.com αποφάσισα να το πάω στην ΤΟΥΟΤΑ να μου ελέγξουν συμπλέκτη/δίσκο,γιατί αυτά ευθύνονται...Ελπίζω σε αντικατάσταση εντός εγγύησης,αλλά θα δούμε!Πιστεύω μέσα στην εβδομάδα να το πάω.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν κάποιος εδώ μέσα που έχει CTS και του έχει παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα το έχει πάει για αντικατάσταση,σε ποια αντιπροσωπεία,τι του είπαν εκεί και αν διορθώθηκε εντέλει το πρόβλημα!!!Μην το πάω και μου γίνει χειρότερο!!!
Υ.Γ.Έχω CTS του '02 με 40000χλμ.

liquidCTS
21-02-05, 13:46
Οταν είχα το πρόβλημα με τον θόρυβο στο δίσκο (όχι σαν τον δικό σου) μου τα άλλαξαν στον Γιαννίτσα. Οπότε έχουν λύσει τουλάχιστον το δικό μου πριν το δικό σου!!! :P:P:P

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
21-02-05, 22:42
Οταν είχα το πρόβλημα με τον θόρυβο στο δίσκο (όχι σαν τον δικό σου) μου τα άλλαξαν στον Γιαννίτσα. Οπότε έχουν λύσει τουλάχιστον το δικό μου πριν το δικό σου!!! :P:P:P

Οπότε έχουν ήδη πειραματιστεί κάπου,ε?Ελπίζω να κάνουν σωστή δουλειά!!
Ευχαριστώ liquidCTS,θα περάσω από'κεί αύριο να το δουν&να κλείσω ραντεβού να το φτιάξουν.

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
22-02-05, 12:29
Καλημέρα σε όλους!!Μόλις γύρισα από τον Γιαννίτσα που το πήγα για να κοιτάξουν το θέμα με τον συμπλέκτη.Έγινε test drive από 2 τεχνικούς,ήμουν κι εγώ μέσα.Αναγνώρισαν ότι ακούγεται ο θόρυβος που ισχυρίζομαι,αλλά από εκεί και πέρα τα έλεγαν μασημένα...:"Κάτσε να το παρακολουθήσουμε λίγο ακόμα,μέχρι το επόμενο σέρβις,μπλα...μπλα..μπλα..".Τελικά δεν μου είπαν ακριβώς που οφείλεται!Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!!Απορώ πως μια τόσο μεγάλη αντιπροσωπεία να μην έχει γνώση του προβλήματος που εμφανίζεται σε τόσα TS,είτε αυτά είναι Κορόλλα είτε Celica...Βασικά δεν περίμενα και καλύτερη αντιμετώπιση...Αυτή έρχεται μόνο όταν τους τα σκας και όχι σε αντικατάσταση ελαττωματικών ανταλλακτικών!!!Με την ευκαιρία,ρώτησα πόσο έχει ο συναγερμός TVSS,που έχει και το φυλλάδιο και έπαθα
σοκ!!!! 508 ευρώ + εργασία!!! Υπολόγισε γύρω στα 600 για να είσαι μέσα μου είπαν!!! Εννοείται πως είπα απλά ένα ευχαριστώ και την έκαν με ελαφρά!!

Stathis
23-02-05, 21:29
Κατι ασχετο

Σε ολα σχεδον τα περιοδικά που πέφτουν στα χέρια μου στους ανάλογους πίνακες βλέπω οτι δίνουν στο CTS 0-100 7.5 Την στιγμή που η ανιπρωσωπία δίνει 8.4!

Το ποιο παράξενο είναι οτι στην cellica TS δήνουν 8 ενώ η αντιπρωσωπία 7.4!


Μεγάλες διαφορές. Και ειναι και 100 κιλα ελαφρύτερη η cellica.

Μπορει να μην μετρηθηκαν σε ιδιες συνθηκες αλλα εχω ενα γνωστο με cellica Τs ..... και δεν βγαζουμε ακρη!!!

Σε ενα "φιλικο" τον πηρα αλλα δεν ειχε λαστιχα και εχασε πολλυ στην εκκινηση


εγω νομιζω πως πρεπει να ειναι ελαχιστα πιο γρηγορη η Cellica Ts (Οχι 1 sec!)

ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΪΚΑΣ
24-02-05, 10:35
Κάπου εκεί είναι σίγουρα(γύρω στο 7.5)..Αποκλείεται να είναι 8.4!!!!Θα ήταν αντιληπτή τέτοια διαφορά πιστεύω

liquidCTS
24-02-05, 11:19
Το έχουμε ξαναπεί.... Τα 8.4 είναι marketing trick.... δεν θα πουλούσε ούτε μια Celica αν δίπλα στο CTS είχε 7.5... Θα έλεγε ο άλλος γιατί να δώσω 10k ακόμα για να έχω την ίδια επιτάχυνση;;; Το έχουν παραδεχτεί και πάρα πολύ άνθωροι της Toyota αυτό... Υπολογίστε γύρω στα 7.5 για να είσαστε μέσα... (νομίζω ένα EVO το είχε μετρήσει 7.54)... Απόδειξη της επιτάχυνσης είναι ότι ρίχνουμε χαλαρά σε ότι Mini Cooper S κυκλοφορεί που του δίνουν 7.5-7.4 στα χαρτία (και άλλα διάφορα) ....

s.nikolopoulos
24-02-05, 12:13
Mην πιστεύετε ότι γράφουν τα περιοδικά και τα έντυπα των αντιπροσωπειών γιατί στα μέν περιοδικά γράφουν ανάλογα με τις συμπάθειες η αντιπάθειες που έχει ο κάθε δημοσιογράφος και ακόμη ανάλογα με το πόσο καλές δημόσιες σχέσεις έχει η εταιρεία που δίνει το κάθε αυτοκίνητο για test.Τώρα είναι πολύ πιθανό το αυτοκίνητο που δίνεται απο την αντιπροσωπεία για test να το έχουν σκίσει άλλα 2 περιοδικά πριν το οδηγήσει ο χ δημοσιογράφος και ζωντανό παραδειγμα ειναι το test που έχει το drive με την TS να γράφει ότι ο δίσκος ήταν σε μέτρια κατάσταση πράγμα που δείχνει ότι δεν μπορείς να μετρήσεις 0-100 σωστά,αλλά αυτοί έγραψαν πόσο κάνει 0-100.Τώρα τα έντυπα των αντιπροσωπειών είναι αντιγραφή των εντύπων απο το εξωτερικό και μετάφραση των κειμένων τίποτα περισσότερο(το ξέρω λογω δουλειάς).Οι μετρήσεις επιδόσεων και κατανάλωσης γίνονται μέσα σε πίστα με ιδανικές συνθήκες γι'αυτό και δεν είναι ποτέ σωστές.Χθές το βράδυ το CTS μου έδειξε 235km με την 5η στις 8200rpm πράγμα που συμφωνα με τις μετρήσεις της αντιπροσωπείας είναι η τελική της ταχύτητα.Για να μην σας κουράζω οι καλύτερες μετρήσεις γίνονται στην πίστα που λέγεται δρόμος,με συνθήκες που υπάρχουν την συγκεκριμένη στιγμή και έχουν να κάνουν με τα δικά μας χέρια και πόδια.

leon74
24-02-05, 16:40
Οι μετρήσεις επιδόσεων και κατανάλωσης γίνονται μέσα σε πίστα με ιδανικές συνθήκες γι'αυτό και δεν είναι ποτέ σωστές.Χθές το βράδυ το CTS μου έδειξε 235km με την 5η στις 8200rpm πράγμα που συμφωνα με τις μετρήσεις της αντιπροσωπείας είναι η τελική της ταχύτητα.Για να μην σας κουράζω οι καλύτερες μετρήσεις γίνονται στην πίστα που λέγεται δρόμος,με συνθήκες που υπάρχουν την συγκεκριμένη στιγμή και έχουν να κάνουν με τα δικά μας χέρια και πόδια.[/quote]

Αν και δεν είμαι administrator ή κάτι τέτοιο στο site, πιστεύω ότι δεν πρέπει να δημοσιεύονται τέτοια στοιχεία που δείχνουν καθαρά παράνομη συμπεριφορά από μεριάς μας. Κανείς δεν ξέρει πώς πρέπει να χρησιμοποιηθούν...

Είναι άλλωστε γνωστό ότι όλοι οι κάτοχοι TS οδηγούμε γρήγορα, εντός όμως των ορίων που καθορίζει ο ΚΟΚ, έτσι δεν είναι?

s.nikolopoulos
24-02-05, 17:08
Φίλε μου εάν θα έπρεπε να πηγαίνουμε συμφωνα με τον Κ.Ο.Κ τότε δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να έχουμε δώσει 25000+άλλα 6000 extra,για να αγοράσουμε TS με 193 άλογα!!Επείσης δεν χρειάζεται να κάνουμε συζητήσεις για βελτιώσεις και αυξήσεις ιποδύναμης και όλα αυτά που ψάχνουμε μέσω συζητήσεων μέσω site η μέσω των συγκεντρώσεων που γίνονται.Οπως ξέρεις πολύ καλά ο Κ.Ο.Κ στην Ελλαδάρα μας είναι όλος λάθος γιατί δεν νοήται δρόμοι σαν την Αττική οδό να εχουν όρια 100 και 120 Km,oύτε σε ευθείες 10-12 Km να έχει 120 όριο.Εξάλλου ο καθένας είναι υπέυθυνος για τις πράξεις του και τα λεγόμενα του και στην Αττική οδό 03.00 το πρωί μπορείς να πηγαίνεις με 300 (εάν θέλεις πάντα) και να μην ενοχλείς ούτε να ενοχλήσαι απο κανέναν.Σε άλλες περιπτώσεις το SMART είναι το καλύτερο αυτοκίνητο,και δεν χρειάζεται να έχεις δώσει 30000 για να ταξιδεύεις με 100 και 120Km.

leon74
24-02-05, 18:16
Το site αυτό είναι δημόσιο και προσβάσιμο από τον οποιοδήποτε....

Η περιγραφή που κάνεις δεν είναι ακριβής. Δηλαδή ποτέ δεν ξεπερνάμε τα 120 χαω, πουθενά στο δρόμο, ούτε κάνουμε δημόσιες κόντρες, ειδικά όταν χρησιμοποιούμε το επίθετό μας ως nickname. Το φτιάξιμο των αυτοκινήτων γίνεται μόνο για αισθητικούς λόγους ή για βελτίωση της οδικής συμπεριφοράς και μέσα στα όρια των μετατροπών που επιτρέπονται από τα ΚΤΕΟ, χρησιμοποιώντας εγκεκριμένα εξαρτήματα με πιστοποίηση TUV, ή άλλη ισοδύναμη. Επίσης, οι συγκρίσεις επιδόσεων με άλλα οχήματα που αναφέρονται σε αυτό το site γίνονται μόνο σε αγωνιστικές πίστες και όχι δημόσιους δρόμους, λαμβάνοντας τα μέτρα ασφάλειας που καθορίζονται από τον κανονισμό λειτουργίας της πίστας.

Gorillas
24-02-05, 23:52
Μου άρεσε το ξεκάρφωμα!!!Χα χα!!!Πάντως πέρα από την πλάκα πρέπει να προσέχουμε τι λέμε :censored !!! Μήπως πρέπει να αλλάξω και το avatar που έχω :drive ;;;; Δεν είναι πραγματικό, μοντάζ έχω κάνει!!!! :headbang

billlllll
25-02-05, 00:26
Επειδή έβαλε ένα ονοματεπώνυμο για nickname δε σημαίνει πως είναι και αυτός....
Άμα γράψω με το ονοματεπώνυμο κάποιου άλλου και πω ότι σκότωσα θα με πάνε μέσα? :P
Όσο για σένα Gorilla δεν ήταν τότε που είχες πάει στην πίστα της F1 και τα έπιασες αυτά...? :lol:
Νομίζω πως είναι τραβηγμένο αυτό που λέει ο φίλος leon74 :oops:

s.nikolopoulos
25-02-05, 11:08
Αρχικά δεν έχω πρόβλημα ούτε έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν.Η κούβεντα μας γίνεται φιλικότατα.Φίλε Leon είσαι λίγο εκτος πραγματοκότητας γιατί δεν υπάρχουν αυτά που λές.Δεν μίλησε κανείς για κόντρες και τέτοιες καγκουριές,αλλά για το πώς οδηγεί ο καθένας το αυτοκίνητο του μην ενοχλόντας τους υπολοίπους γύρω του.Ούτε στις καλύτερες χώρες δεν γίνονται αυτά που λές.Στις πίστες μπαίνουν αγωνιστικά αυτοκίνητα με κage,με πυροσβεση,με ζώνες 5 σημείων και όλα αυτά που ορίζει ο κανονίσμος της FIA για τα αγωνιστικά αυτοκίνητα.Εδώ μιλάμε για τα δικά μας αυτοκίνητα που πάμε βόλτες πάμε στην δουλειά μας και τα έχουμε για να κάνουμε το κέφι μας.Γι αυτό και ο καθένας τα βελτιώνει όσο και όπως θέλει και πίστεψε με ποτέ δεν θα έδινα 2750 για να βάλω φρένα για ομορφιά,ουτε 1850 για να βάλω ανάρτηση για να χαμηλώσει μόνο.Τον φορέα ΚΤΕΟ μην τον αναφέρεις καθόλου γιατί ξέρουμε όλοι τι εστί.Δεν τα βλέπεις στο δρόμο τα αυτοκίνητα που έχουν το σήμα του ΚΤΕΟ? Σίγουρα θα έχεισ δεί πολλά YUGO 1600 και πολλά TRANSIT με COSWORTH περασμένα με κάθε λεπτομέρεια όλους τους ελέγχους απο τους εμπειρους τεχνικούς τωνΚΤΕΟ!!!
Οδήγα λοιπόν οπώς θέλεις και κρίνεις σωστά,αλλά τα αυτοκίνητα είναι για να μας κάνουν τα χατήρια και τα πληρώνουμε και τα γεμίζουμε extra για να μας κάνουν ακόμη πιο πολλά χατήρια!!

leon74
25-02-05, 18:06
Μου άρεσε το ξεκάρφωμα!!!Χα χα!!!Πάντως πέρα από την πλάκα πρέπει να προσέχουμε τι λέμε :censored !!! Μήπως πρέπει να αλλάξω και το avatar που έχω :drive ;;;; Δεν είναι πραγματικό, μοντάζ έχω κάνει!!!! :headbang

Τελικά, είσαι ο μόνος που με κατάλαβε!

Δηλαδή ρε παιδιά, πρέπει να σας κάνω ματιά για να καταλάβετε το ύφος μου????
ΜΗΝ ΞΕΚΑΡΦΩΝΕΣΤΕ! ΜΗ ΓΡΑΦΕΤΕ ΗΜΟΥΝΑ ΕΚΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΓΚΡΙ ΤΑΔΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΑΜΟΥΝΙΕΣ.....

Είπαμε, όλα τα κάνουμε σε πίστες που μας έχει εξασφαλίσει το κράτος, χρησιμοποιώντας ανταλλακτικά που έχουν εγκριθεί από τα αμερόληπτα ΚΤΕΟ.

Σαφές τώρα?

wastegate
25-02-05, 20:16
Gorilla ετσι πως το θετεις συμφωνω και γω μαζι σου.Θα συμπληρωσω μονο για τους καλους τεχνικους του κτεο οτι καταφεραν να βγαλουν το κορολα μου οτι εχει υπερβολικους ρυπους.Το καλυτερο ειναι οτι το μοτερ ειναι μαμα ουτε βιδα δεν εχει μπει επιπλεον.Ο τροπος που τα καταφεραν ειναι οτι μετρησαν το αμαξι κρυο(αφου περιμενα 2ωρες εκει φυσιολογικα εσβυσα την μηχανη και περιμενα την σειρα)και το τσακωνουν και του κανουν το τεστ.Ευτυχως ειναι ανθρωποι της υπομονης(και υπακουοι αφου οταν τους ειπα για δευτερη μετρηση δεν μου αρνηθηκαν)και οπως καταλαβαινεις μετα το αμαξι κυμαινοταν σε φυσιλογικα επιπεδα.Δεν ξερω τι γινετε εκει αλλα γελιο μιλαμε για πολυ γελιο να βλεπεις κατι παπουδια με τα ντατσουν και τα παλια αμαξια να πεταν ντουμανια απο πισω και να "περναν"τους ελεγχους κανονικα.Παλι εκτος θεματος βγηκαμε αλλα δεν πειραζει ο αντωνης να ειναι καλα να σβυνει!!! :lol:

Gorillas
25-02-05, 20:31
Δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνεται στον κόπο του κτέο αφού με ένα πενηνταράκι το έχεις σπίτι σου. Και μη πει κανείς περί ελέγχου γιατί σε κόβουν για το τίποτα. Η ύπαρξή του είναι τυπική και εισπρακτική!!! Δεν εξηγώ το πως περνάνε αμάξια σάπια και κομμένα και αμάξια άρτια μηχανικά για κάποιο ασήμαντο λόγο κόβονται!!!

leon74
25-02-05, 20:38
Παίδες, διαβάζοντας και πάλι τα μηνύματα σε αυτό το θέμα, νομίζω ότι από "TS Forum 2", πρέπει να μετονομαστεί σε "τρία πουλάκια κάθονταν και άλλες χαριτωμένες ιστορίες!!!!"

Δεν λέω, και εγώ έβαλα τα χεράκι μου με τις μαλαμίες που γράφω, ανί να γράψω για την Κορολάρα μου!!!!!


Υ.Γ (Παιδιά, σας βρίσκεται κανένας καλός ψυχίατρος...?)

wastegate
25-02-05, 20:42
Ναι ρε leon74 εχεις δικιο εδω ειναι γραμμενες τοσες σελιδες και σε πειραξαν 4 δημοσιευσεις με ψιλοασχετο περιεχομενο.Τι ωραιοι που ειμαστε λεω γω

Astakos
26-02-05, 01:18
Δεν λέω, και εγώ έβαλα τα χεράκι μου με τις μαλαμίες που γράφω, ανί να γράψω για την Κορολάρα μου!!!!!

Προτείνω τουλάχιστον 50 χρόνια ban από το forum, πρόστιμο 1.000.000 euro και εξορία σε νησί μέγιστου μήκους και πλάτους 5 μέτρων για να δω τι θα κάνεις με την KW εκεί!!! :lol: :lol:

Βέβαια όλα από τα παραπάνω διαγράφονται αν ο φίλος leon74 αγοράσει μέσα στον τρέχον μήνα δίσκο-πλατώ & βολάν TRD!!

Όχι νομίζεις ότι θα σε άφηνα!!! :P

leon74
28-02-05, 19:04
Πάλι καλά, νόμιζα ότι θα με βάλεις στη θέση του "H" στο avatar σου για τιμωρία!!!!
Και, να σου πω, η αλλαγή συμπλέκτη για τιμωρία μου ακούγεται πολύ καλή!!!

Ultramar
01-03-05, 08:54
Μοιάζει με τιμωρία με μορφή χρηματικού προστίμου (1000+€ δεν είναι λίγα) αλλά έλα που η TS θα φεύγει γρηγορότερα στις κόντρες...!!! :lol: Άρα δεν είναι τιμωρία...!!! :P

Φίλε Astake έχω πληροφορίες οτι μέλη του Honda club έχουν δει το avatar σου και σε ψάχνουν στα γνωστά στέκια για να σου επιστρέψουν τη φιλοφρόνηση...!!! :P :P

Astakos
01-03-05, 10:32
Φίλε Astake έχω πληροφορίες οτι μέλη του Honda club έχουν δει το avatar σου και σε ψάχνουν στα γνωστά στέκια για να σου επιστρέψουν τη φιλοφρόνηση...!!! :P :P

Για να μου την επιστρέψουν θα πρέπει πρώτα να με πιάσουν!!! :P :P

Αλλά please...μην ανοίξουμε πάλι συζήτηση για τα ταπεράκια! :lol:

s.nikolopoulos
01-03-05, 11:13
Eγώ παιδιά αυτοτιμωρίθηκα μόνος μου και παράγγειλα τα πιστόνια,το βολάν και την πολαπλή της TRD το μόνο πρόβλημα που πιστέυω να μην γίνει είναι μην το πάρουν χαμπάρι απο την αντιπροσωπεία και μου κόψουν την εγγυηση.Ας με τιμωρίσει κάποιος για να πάρω και το δίσκο-πλατώ!!!!!

leon74
01-03-05, 17:54
Eγώ παιδιά αυτοτιμωρίθηκα μόνος μου και παράγγειλα τα πιστόνια,το βολάν και την πολαπλή της TRD το μόνο πρόβλημα που πιστέυω να μην γίνει είναι μην το πάρουν χαμπάρι απο την αντιπροσωπεία και μου κόψουν την εγγυηση.Ας με τιμωρίσει κάποιος για να πάρω και το δίσκο-πλατώ!!!!!

Ουάου!!! Προβλέπω εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς. ΑΨΟΓΟ! Περιμένουμε νέα.

Παρεπιπτόντως, έχετε παρακολουθήσει αυτή τη συζήτηση που γίνεται τελευταία στο toyotaownersclub σχετικά με τη φθορά των μπουλονιών του συστήματος VVTL? Έχετε ρωτήσει τις αντιπροσωπείες τι παίζει? Εμένα προσωπικά πολύ μούφα μου ακούγεται η φάση (γενικά το συγκεκριμένο site είναι ό,τι κάτσει....).

Astakos
02-03-05, 03:41
Εγώ μάλλον μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα πάω να τα κοιτάξουν! Ποτέ δεν ξέρεις...ας έχω το κεφάλι μου ήσυχο μιας και οι μόνες φορές που δεν μπαίνω στο lift είναι όταν το αμάξι είναι παρκαρισμένο!!! ;)

@ s.nikolopoulos:

Καλή κίνηση φίλε. Ελπίζω πραγματικά να μην υπάρχει πρόβλημα εδώ στην Ελλάδα με τα πιστόνια και την αυξημένη συμπίεση που ανεβάζουν (13:1)...ξέρεις βενζίνες, Knock sensors κλπ. Μην ξεχάς ότι στην Ιαπωνία όλες οι δοκιμές που γίνονται αναφέρονται σε βενζίνη 105 οκτανίων (το γράφει και στο site της η TRD). Πάντως καλορίζικα να σου είναι και περιμένουμε εντυπώσεις το γρηγορότερο δυνατόν!! ;)

Από που τα παράγγειλες και πόσο; (μ'ενδιαφέρει άμεσα το θέμα γι αυτό σε ρωτάω)

Ultramar
02-03-05, 12:04
Το χρονικό ενός γκαντέμη - συνέχεια. Ύστερα από μια μικρή βολτούλα στη Χαλκίδα την Κυριακή 27/2 παρατήρησα ένα τρεμόπαιγμα στο τιμόνι σε αρκετά χ.α.ω. Ακολουθώντας την προτροπή ενός φίλου πήγα για μια ζυγοστάθμιση τροχών. Το αποτέλεσμα του ελέγχου: εκπληκτικό. Οι ζάντες του TS σε άψογη κατάσταση, τα Toyo όλα στραβά... yell Βέβαια αυτό δε σημαίνει υποχρεωτικά οτι υπάρχει πρόβλημα στο δρόμο, μερικά ελαστικά δείχνουν στραβά στη ζυγαριά, αλλά στο δρόμο είναι άψογα (και το αντίστροφο) μάλλον είναι θέμα σκελετού. Παραμένει βέβαια ανησυχητικό το γεγονός οτι ένα set καινούργιων ελαστικών (1,5 μήνας με 1500Km περίπου, με υποδειγματικό στρώσιμο και καμία κακοποίηση από μεριάς μου) δείχνει τέτοια σημάδια κόπωσης. Anyway βάλαμε τα 'καλά' λάστιχα μπροστά και προς το παρών εντάξει με το θέμα τρεμόπαιγμα (να παραθέσω επίσης στο forum ότι το μ@λ@κισμένο που μου τοποθέτησε τα λάστιχα έβαλε 26psi πίεση και στα τέσσερα yell και μου έσφιξε σε τρελό βαθμό τα μπουλόνια ασφαλείας που κόντεψα να τα χαλάσω για να τα βγάλω). Το καλύτερο βέβαια της ιστορίας είναι ότι παρατήρησα τυχαία την πίσω δεξιά KW ότι χάνει λάδια :cry: Μπορεί να είναι και οι άλλες, αλλά δεν τις πρόσεξα γιατί είχαμε ξαναβάλει τους τροχούς. Αυτά προς το παρών, η συνέχεια του πιο... τιμημένου αυτοκινήτου με το σήμα Toyota αύριο.

Astakos
02-03-05, 12:17
Καλά ε...απίστευτο! Τι πάει να πει "στραβά" λάστιχα; :oops:

Τα Toyo πάνο επειδή είναι directional ελαστικά έχουν left & right μεριά. Μήπως στα έβαλαν ανάποδα;

Πολύ περίεργο επίσης αυτό που είπες με την KW...να πας εκεί που την έβαλες να στην κοιτάξουν. Πάντως μην ανησυχείς...είσαι μέσα στην εγγύηση τους κι είναι και επισκευαζόμενες. Απλά είναι το γαμώτο!

Είσαι σίγουρος ότι αυτό που είδες ήταν λάδια προερχόμενα από την πίσω ανάρτηση; Απλά είναι λίγο "κουφό" ρε φίλε...και ιδίως στην πίσω ανάρτηση. Εκτός αν γύρνα-γύρνα με τις ρυθμίσεις που κάνεις την τέζαρες και κατέστρεψες το έλασμα της ρύθμισης στο rebound, οπότε είναι λογικό να "φτύσει" λάδια.

Αν θυμάσαι είχα πει παλιότερα ότι κατά την ρύθμιση της KW οι κινήσεις είναι απαλές κι όταν φτάνουμε στα 2 άκρα ρύθμισης ποτέ δεν σφίγγουμε!

Δεν ξέρω αν το έκανες...απλά λέω...φαντάζομαι λόγους! :oops:

s.nikolopoulos
02-03-05, 16:08
Τα πράγματα τα βρήκα στην fensport στην τιμή των 2750+ΦΠΑ κοιτάω να δώ μήπως μπορέσω και πάρω κάποια έκπτωση κόβοντας τιμολόγιο σε επωνυμία συνεργείου και έτσι θα κερδίσω και το ΦΠΑ.Eχω στείλει mail αλλά δεν έχω πάρει απάντηση για το τι έκπτωση μιλάμε.Μόλις επέστρεψα απο την ΤΟΥΟΤΑ που έβαλα front strut bar απο την face lift αυτό με το αμορτησέρ και quikshift.

Astakos
02-03-05, 18:12
Α, μάλιστα...εγώ νόμιζα ότι θα τα παράγγελνες από Ελλάδα. Για μεταφορικά τι σου είπαν;

Stathis
03-03-05, 00:15
Για πες τιμες για front strut bar και quikshift.


Έχει η Τοyota quikshift?? question

Astakos
03-03-05, 03:08
Είναι το quickshift της TTE.

Ultramar
07-03-05, 11:27
Ένημερωτικό δελτίο - συνέχεια: Μετά από επικοινωνία με την Toyo U.K. πήρα την απάντηση οτι υπάρχει πιθανότητα να δείξει ένα λάστιχο στραβό στη ζυγαριά, αλλά δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας είναι θέμα κατασκευής.... H KW δεν έχει πρόβλημα, αυτό που είδα πάνω στο ελατήριο ήταν λίγο γράσο που έβαλε ο αναρτησάς.....Μάλλον ήμουν υπερβολικός γιατί έτυχε και είδα διαλυμένη ανάρτηση και είχε γεμίσει ο κόσμος λάδια, όχι το λίγο που είδα εγώ... :oops:


Παρεπιπτόντως, έχετε παρακολουθήσει αυτή τη συζήτηση που γίνεται τελευταία στο toyotaownersclub σχετικά με τη φθορά των μπουλονιών του συστήματος VVTL? Έχετε ρωτήσει τις αντιπροσωπείες τι παίζει? Εμένα προσωπικά πολύ μούφα μου ακούγεται η φάση (γενικά το συγκεκριμένο site είναι ό,τι κάτσει....).


Μήπως το συγκεκριμένο θέμα φθοράς αφορά τίποτα τουμπανιασμένα TS που σκίζονται ανηλεώς από το πρωί έως το βράδυ; Δε νομίζω οτι αφορά τα δικά μας που είναι ακόμα stock ή άλλα που είναι 1ο στάδιο....

s.nikolopoulos
07-03-05, 11:59
Tο Strut Bar απο την face lift και το quickshift με 22% έκπωση τα πλήρωσα 425.Το quickshift μου φαίνεται πολύ σκληρό θα στρώσει;
Τώρα τα πράγματα απο την fensport δεν ξέρω πόσο θα μου χρεώσει μεταφορικά γιατί δεν ξέρω σε τι πακέτο θα τα συσκευάσει.Εχει ένα πίνακα που λέει τις χρεώσεις ανάλογα με το μέγεθος του πακέτου.Ακόμα βέβαια δεν μου έχει απαντήσει για την έκπτωση που θα μου κάνει αν μου κόψει τιμολόγιο σαν συνεργείο.

Astakos
07-03-05, 12:04
...Το quickshift μου φαίνεται πολύ σκληρό θα στρώσει;

Θα στρώσει...μετά από καμιά 10αριά μέρες θ' αρχίσει να στρώνει. Πάντως μην περιμένεις να γίνει τόσο μαλακό όσο ήταν το μαμά. Άλλωστε αυτός είναι κι ένας λόγος που βάζουμε quickshift. 8)

UNIQUE
07-03-05, 13:05
Πάντως εάν θέλετε να "στρώσει" ο λεβιές βγάλτε την φούσκα και ψεκάστε στην μπίλια σπρέι σιλικόνης.Μαλακώνει την λειτουργία του λεβιέ και δεν φθείρετε το πλαστικό που κρατάει την μπίλια με αποτέλεσμα μετά απο καιρό να έχει τζόγο ο λεβιές!
Ίσως να μην είναι έτσι σε ΤS δεν το έχω δει αλλα σε 111 που έχω δουλεύει άριστα!

leon74
07-03-05, 14:43
Μήπως το συγκεκριμένο θέμα φθοράς αφορά τίποτα τουμπανιασμένα TS που σκίζονται ανηλεώς από το πρωί έως το βράδυ; Δε νομίζω οτι αφορά τα δικά μας που είναι ακόμα stock ή άλλα που είναι 1ο στάδιο....

Ένας τύπος εκεί σκίζει τα ρούχα του ότι συμβαίνει σε όλα, κυρίως στα πριν το 2002 (Celica) αλλά και στις δικές μας. Πάντως εδώ έχουμε μαζέψει κάμποσα χιλιόμετρα όλοι και κανένας δεν είχε τέτοιο πρόβλημα, έτσι δεν είναι?

Astakos
07-03-05, 15:00
2 leon74:

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι φίλε;; :oops

leon74
07-03-05, 16:54
2 leon74:

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι φίλε;; :oops

Σε αυτό το δήθεν θέμα με τα μπουλόνια από το VVTL-i που προέκυψε στο toyotaownersclub.

Astakos
08-03-05, 01:01
Εγώ πάντως θα το κοιτάξω το θέμα...όταν βρω χρόνο γιατί όλο άρρωστος είμαι τον τελευταίο καιρό!! Και περιμένω και τις κ@λοαντιστρεπτικές που μέχρι να έρθουν θα το έχω πουλήσει!!!

leon74
08-03-05, 09:36
Περαστικά!!!!! :lol: :lol: :lol:

Ultramar
08-03-05, 11:25
@Astakos

Περαστικά φίλε, άντε να δώσεις και λίγες μέρες άδειας στο TS (να ξεκουραστεί και αυτό λίγο... :P )

@leon74

Τα δικά μας TS φίλε μου μόνο τούμπανα δεν είναι. Ακόμα και με μία χωάνη ή/και μια εξάτμιση δεν θεωρείται τουμπάνιασμα. Μάλλον οι Αγγλάρες που έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα έχουν προχωρήσει σε "χειρουργεία" (υπερκυβισμούς, superchargers κτλ.) οπότε μου φαίνεται λογικό να εμφανίζονται τέτοια προβλήματα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
08-03-05, 12:56
ASTAKOS, περαστικά σου και καλή ανάρρωση....

Φάινεται σε μάτιασαν μέσα από το όμορφο αμάξι σου.. Ή μήπως έχεις φιμέ τζάμια και δέν φαίνεσαι ?



Παιδιά....


Υπάρχει περίπτωση να μαζευτούμε όσοι έχουμε τις TS και να γνωριστούμε από κοντά ?
Δέν νομίζω να είμαστε και τόσοι πολλοί ώστε να είναι ανέφικτο να γίνει...

s.nikolopoulos
08-03-05, 13:47
Eγώ είμαι μέσα για συνάντηση όποτε θέλετε κλείνουμε ραντεβού και βρισκόμαστε

billlllll
08-03-05, 14:23
Παίδες δε ξέρω αν το γνωρίζετε αλλά κάθε Παρασκευή γίνεται συνάντηση του Corollaclub θα μπορούσατε ίσως να πάτε και σεις ...... :wink:

Astakos
09-03-05, 00:38
Ευχαριστώ παιδιά...να δούμε τι θα γίνει και την Πέμπτη που πάω για εξαγωγή στον οδοντίατρο!!! Ωχ ωχ!!

Παρασκευή πάντως εμένα μου είναι απελπιστικά δύσκολο σχεδόν πάντα να μπορέσω να έρθω σε συνάντηση!!

billlllll
09-03-05, 00:51
Περαστικά φίλε!
doctor καλά επιδημία σε εξαγωγές τον τελευταίο καιρό!!!
Άντε να δούμε περισσότερα TS στην φωτογράφιση! :olala

vaggelis
10-03-05, 11:32
εχεις κανεις 205/50/16 με 7αρα ζαντα???
εμας ρε γμτ βρισκει αρκετα το πισω δεξι λαστιχο στο φτερο

neoklis
10-03-05, 17:21
καλησπερα στα ts ρε παιδια παω 2 μηνεσ στο CLUB & δεν εχω δει ουτε ενα !!!!!!!!
εγω εχω ενα 5dor το(νεο) πατε πουθενα αλλου???????? λενε οτι
οσοι εχουν ts υποτιμουν τα 1.4 1.6 κ.τ.λ τι γινεται????

leon74
10-03-05, 18:08
Neokli, φήμες είναι αυτά... Κανείς δεν υποτιμά την κορόλα ακόμα και αν είναι με κινητήρα 50 cc!! Αλλά προσωπικά είμαι Θεσ/νίκη και....

neoklis
10-03-05, 19:01
το λεω για αθηνα

MARMEL
10-03-05, 19:56
καλησπερα στα ts ρε παιδια παω 2 μηνεσ στο CLUB & δεν εχω δει ουτε ενα !!!!!!!!
εγω εχω ενα 5dor το(νεο) πατε πουθενα αλλου???????? λενε οτι
οσοι εχουν ts υποτιμουν τα 1.4 1.6 κ.τ.λ τι γινεται???? αραγε θα δεις? χε χε γεια σου ρε νεοκλη :lol: ποιος τα λεει αυτα φιλε?

Astakos
10-03-05, 20:55
εχεις κανεις 205/50/16 με 7αρα ζαντα???
εμας ρε γμτ βρισκει αρκετα το πισω δεξι λαστιχο στο φτερο

Έχει ο liquidCTS...SportContact II 205/50/16 σε Superleggera 16x7. Απ'όσο θυμάμαι εσύ βαγγέλη έχεις 45άρι προφίλ, ε;

Astakos
10-03-05, 21:05
Δεν ξέρω τι γίνεται και δεν μπορώ να κάνω edit το post μου (δεν υπάρχει καν κουμπί ενώ κάποτε υπήρχε!!) γι αυτό και θα διπλοποστάρω...

λενε οτι
οσοι εχουν ts υποτιμουν τα 1.4 1.6 κ.τ.λ τι γινεται????

Που τα έχεις ακούσει αυτά νεοκλή; Ποιός μιλάει για υποτίμηση; Το ότι κάποια παιδιά δεν έρχονται στις συναντήσεις δεν σημαίνει ότι σνομπάρουν οτιδήποτε corolla κινείται! Απλά δεν μπορούν...και πρώτος και καλύτερος εγώ που απλά δεν γίνεται ποτέ (ή τουλάχιστον σχεδόν ποτέ) να έρθω Παρασκευές.

Τώρα αν γίνεται να συναντηθούμε εκτός των προκαθορισμένων ημερών του club αυτό είναι άλλη κουβέντα! Άλλωστε είναι πολύ πιο εύκολο να βρούμε κάποια μέρα και ώρα που βολεύει αν είμαστε 4-5 παρά πολλοί παραπάνω.

Πάντως θα προσπαθήσω σε κάποια συνάντηση να έρθω...είναι και κάποια παιδιά που θέλω να δς κι άλλα να γνωρίσω!! ;)

NyO
10-03-05, 21:43
Ελα ρε Γιαννη μια φορα! μακαρι να μπορεσεις χρονια και ζαμανια εχω να σε δω!!

Βαγγέλη κι εγω έχω 205 σε 7'' ζάντα αλλά όπως λεει και ο liquid το δικο μου ειναι SUV οποτε δεν εχω προβλημα στο να βρίσκει πουθενα! :P

liquidCTS
10-03-05, 23:42
Ελα ρε Γιαννη μια φορα! μακαρι να μπορεσεις χρονια και ζαμανια εχω να σε δω!!

Βαγγέλη κι εγω έχω 205 σε 7'' ζάντα αλλά όπως λεει και ο liquid το δικο μου ειναι SUV οποτε δεν εχω προβλημα στο να βρίσκει πουθενα! :P

Εμένα δε βρίσκει πουθενά με 205 και 7" ζάντα...
Εμένα από την άλλη μάλλον είναι ταξί οπότε ίσως γι'αυτό δε βρίσκει! :P

g6
11-03-05, 09:08
φιλε βαγγελη δεν ξερω πως ακριβως ειναι πισω το TS αλλά ίσως μπορεις να θεραπευσεις το θέμα με ευθυγραμμιση. Μπορεις να δωσεις λιγο περισσοτερο καμπερ οποτε ο τροχος θα παρει κλιση προς τα μεσα και δεν θα ακουμπαει.

vaggelis
11-03-05, 18:07
astakos αλλαξαμε λαστιχα.....βαλαμε 205/50

liquidCTS
11-03-05, 18:58
astakos αλλαξαμε λαστιχα.....βαλαμε 205/50

Τι έβαλες;

vaggelis
12-03-05, 18:56
bridgestone S-03

neoklis
14-03-05, 10:08
χρονια πολλα σε ολους
ρε παιδια σκευτομαι να πουλησω το τερατακι μου
ts (neo) 24/10/20004 2700xlm 5dor 1co(χρωμα)
οροφη,xenon,κτλ

Ayrton
14-03-05, 15:40
Γιατί βρε συ νεοκλή??? Δεν είσαι ευχαριστημένος απο το car???

neoklis
14-03-05, 20:28
ειμαι απολυτα ο.κ αλλα λογο καποιου πρ. προβληματος
μπορει να το πουλησω?????????? θα δω αν δεν περνει αλλο!!!!!!!!!!!!!!!

MARMEL
14-03-05, 22:19
ειμαι απολυτα ο.κ αλλα λογο καποιου πρ. προβληματος
μπορει να το πουλησω?????????? θα δω αν δεν περνει αλλο!!!!!!!!!!!!!!! νεοκλη κρατησε το ρε συ. δεν θα σου ξανα υπενθυμισω οτι εχεις 5πορτο :lol:

liquidCTS
14-03-05, 23:48
Λοιπόν το TS με λογική οδήγηση καταφέρει να είναι κι οικονομικό. Κατέβηκα εκδρομή στο Γύθειο μαζί με ένα 1.4 και αναγκαστικά πήγαινα αργά και γενικώς βόλταρα και δεν έτρεχα.... Από Αθήνα μέση κατανάλωση 7.4 λ/100χλμ... Κατάφερα να κάνω 700 χιλιόμετρα! Με μέσω όρο στην Αθήνα τα 450 νομίζω ότι είναι πολύ καλό.

Astakos
15-03-05, 02:40
Πολύ καλή κατανάλωση και αυτονομία φίλε!!

Είδες...έχει και τα καλά της η "παρεούλα"!! ;)

Stathis
15-03-05, 11:18
7.4!!!!????

Τι νουμερα ειναι αυτα ρε παιδια?!?!¨

Εγω μεσα στην πολη οταν δεν τρεχω εχω μεση καταναλωση 13-14lt

Στην καλυτερη σε ταξιδη ειχα μεση καταναλωση 9.8

Στην χειροτερη 17.6!! (πηγαινα κομματια)


ενοειτε το μηδενιζω πριν κανω μετρηση.

Εμενα μου φενεται οικονομικο το 9.8!!! Και ειναι αν σκεφτεις οτι τα rallye δεν πεφτουν κατω απο 10 και εχουν 120 αλογα


ps. σε γεμισμα 2ρα ειδα στιγμιαια καταναλωση 55lt!!!!! :oops:

leon74
15-03-05, 13:50
Καλά, το θέμα κατανάλωσης είναι η ειδικότητά μου!
Μέσα στην πόλη είμαι περίπου 10.5, στην εθνική κυμαίνεται πολύ από τις μέρες μου... από 9.5 έως 16.

Το απόλυτο ελάχιστο: Βέροια - Θεσσαλονίκη (58 km), μια ωραία ανοιξιάτικη ημέρα με Barry White για παρέα: 5.6!!!!!!!!

Ας είναι καλά το VVT....

liquidCTS
15-03-05, 17:39
Στην Αθήνα και με το γενικό σκίσιμο που του ρίχνω είμαι γύρω στα 11-12... Αλλά γενικά ακόμα και χωρίς πάτημα το αυτοκίνητο στο σταμάτα-ξεκίνα "τσιμπάει" και θεωρώ ότι είναι απίθανα τα νούμερα κάτω του 10.... και μιλάω και με ανοίγματα... πάντως στη βόλτα Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα με τον Astako όπου είχαμε 3 TS και προφανώς έπαιξε άνοιγμα είχαμε μέση 10.9... που είναι καλό...
Τώρα για στιγμιαία... άστα έχω δει και 70...

Πάντως τώρα το Ts μετά από σχεδόν 1000 καλά χιλιόμετρα σε ανοιχτούς δρόμους πάει καλύτερα... το νιώθω πιο ανοιχτό!

leon74
16-03-05, 08:10
@liquidCTS

Όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα έχουν ένα buffer μνήμης που αποθηκεύει την κατάσταση λειτουργίας του κινητήρα ώστε να ρυθμίζει την προετοιμασία του μίγματος.

To buffer αυτό κρατά περίπου 20 min και δουλεύει με τον κυλιόμενο μέσο όρο των συνθηκών που έχει αποθηκευμένες κάθε στιγμή. Επομένως, προφανώς το αυτοκίνητο φαίνεται να έχει "ανοίξει" μετά κάποια ώρα οδήγηση σε υψηλό φορτίο...

vagelisteo
17-03-05, 16:02
Θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους TS μοτερ εαν ξερουν ποσο εχει αγορα μονο το μοτερ τους καινουριο απο την αντιπροσωπεια.
Ευχαριστω...........
Παρακαλω να απαντηση μονο οποιος ξερει τιμη.
Και παλι ευχαριστω........

Stathis
26-03-05, 00:35
Ερωτηση: Τι ασφαλεια πληρώνετε?!! question


Σε ενα συγκριτικό στο autocar σε σύγκριση CTS, ASTRA 2.0T, LEON FR γράφει και για τα 3 την ίδια τιμη στα έξοδα ασφάλησης. (692Euro το χρόνο νομιζω βασικη ασφάλεια )
Και ας είναι 1.8 τα δύο και 2λιτρο το άλλο.


Οταν πηγα να ασφαλίσω το αμαξι μου ο ασφαλιστής πήγε να μου ζητήσει 40Euro extra γιατι λεει το αυτοκίνιτο ειναι υψηστης επικινδινότητας! question

Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν και τα Impreza και τα RX-8.

Με τα πολλα δεν τα πληρωσα αυτα τα 40euro. Αλλα γιατί τα ζήτησε?

Έτυχε σε κανέναν άλλο?!


ps. Πληρώνω 425Euro το 6μηνο για μηκτή(τα παντα) για 20000euro με 500euro απαλαγη.

liquidCTS
28-03-05, 10:00
Εγώ πληρώνω 450 για 24000 ευρώ και 800 ευρώ απαλλαγη (δεν είμαι και τόσο σίγουρος γι'αυτό.. δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα)... 6μηνο βέβαια.. μεικτή... και όντως το αυτοκίνητο είναι στην κατηγορία που λες... τα γκάζια βλέπεις...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΔΕΣ
28-03-05, 10:03
Δέν έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο.

Πληρώνω 340 Ευρώ το εξάμηνο για απλή ασφάλεια ΑΛΛΑ τα έχει όλα μέσα (το υπερενισχυμένο πρόγραμμα της INTERAMERICAN) για 22000 Ευρώ αξία οχήματος και BONUS MALUS 2.

Gorillas
28-03-05, 10:16
Με μέσω όρο στην Αθήνα τα 450 νομίζω ότι είναι πολύ καλό.

Kαι εγώ κάπου τόσα κάνω με το 1.4 και φυσιολογική οδήγηση μέσα στην πόλη.

liquidCTS
28-03-05, 19:35
Με μέσω όρο στην Αθήνα τα 450 νομίζω ότι είναι πολύ καλό.

Kαι εγώ κάπου τόσα κάνω με το 1.4 και φυσιολογική οδήγηση μέσα στην πόλη.

Μάλλον λίγα κάνεις τότε!!! Με 1.4 λογικά μπορείς πολλά περισσότερα!

Jims192
29-03-05, 11:41
Εγώ πληρώνω 450 για 24000 ευρώ και 800 ευρώ απαλλαγη (δεν είμαι και τόσο σίγουρος γι'αυτό.. δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα)... 6μηνο βέβαια.. μεικτή... και όντως το αυτοκίνητο είναι στην κατηγορία που λες... τα γκάζια βλέπεις...
Εγω που έκανα προχθες μεικτή πλήρωσα 325 intersalonica με malus 4 για 19000 κεφαλαιό και 500 απαλλαγή.Επισης έμαθα ότι παίζει ρόλο και ο νομός της άδειας.Εγώ έβαλα Χαλκιδική λόγω καταγωγής.Η ίδια ασφάλεια για Ημαθεία κοστίζει 295,ενω για Θεσ/νίκη 340!!!

neoklis
29-03-05, 20:38
ρε παλικαρια τι να πω εγω για το λυκο μου δινω 380 εξαμ.
χωρισ μικτοι???????????????

Gorillas
30-03-05, 01:41
Μάλλον λίγα κάνεις τότε!!! Με 1.4 λογικά μπορείς πολλά περισσότερα!

Το max που έχω πετύχει είναι 500 και κάτι αλλά κατά μέσο όρο γύρω στα 450. Μετάνιωσα που δεν πήρα το 1,6 γιατί σκεφτόμουν την κατανάλωση μέσα στην πόλη αν και πιστεύω ότι θα έκαιγε λιγότερα!!!

liquidCTS
30-03-05, 11:33
Φίλε, θεωρώ ότι καις πάρα πολύ... Δεν είναι λογικό.. εκτός αν πηγαίνεις κόφτες διαρκώς... Κοίταξε το...
Εχε υπ'όψη σου ότι αυτό που δείχνει ο οθόνη είναι στην πραγματικότητα λιγότερο από το πραγματικό κατά 0.3-0.4 lt/100km.

Gorillas
31-03-05, 09:47
Εμένα γράφει συνήθως από 9,3 μέχρι 9,8 χωρίς ιδιαίτερα ανοίγματα και καθόλου σκίσιμο. Μην παραξενεύεσαι καθόλου μιας και το αμάξι δεν έχει και ιδιαίτερη ροπή να κινηθεί και θέλει γκάζι.

syele
03-04-05, 01:09
Καλησπέρα.
Επειδή ο καιρός πλησιάζει για το TS θέλω να ρωτήσω πώς στρώσατε τον κινητήρα του αυτοκινήτου. Τί σας είπαν στον αντιπρόσωπο και τι λεει το βιβλιαράκι. Τοθεωρώ αρκετά σημαντικό να γίνει σωστό στρώσιμο έτσι ώστε να έχουμε την καλύτερη δυνατή απόδοση για το μέγιστο δυνατό χρόνο.

Πέραν των δικών σας απόψεων θα σας πρότεινα να διαβάσετε το παρακάτω Link το πως πρέπει να γίνεται το σωστό στρώσιμο
http://mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Καλός φίλος μου έχει ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο και έχει δει πολύ θετικά αποτελέσματα (ιδιαιτέρως όταν ανοίγει με ίδια αυτοκίνητα).
Οι βασικές οδηγίες είναι οι εξής:
1) Αλλάζουμε αμέσως τα λάδια και τα αντικαθιστούμε με ορυκτέλαιο (οπωσδήποτε δεν πρέπει να έχουμε συνθετικό λάδι)
2) Σε κατάλληλο δρόμο και με 3η ταχύτητα στο κιβώτιο πατάμε τέρμα το γκάζι μέχρι τις 3500 στροφές και το αφήνουμε μετά να επιβραδύνει χωρίς φρένο (υποχρεωτικά). Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία 10 φορές
3) Κάνουμε ότι στο βήμα 2 αλλά μέχρι τις 6000 στροφές
4) Κάνουμε ότι στο βήμα 2 αλλά μέχρι τον κόφτη!
5) Αλλάζουμε το λάδι βάζοντας ένα καλό συνθετικό (και φίλτρο) και είμαστε έτοιμοι.

Αν είναι δυνατόν (υπάρχει κατάλληλος χώρος) το κάνουμε και με 2η αλλά και με 4η ταχύτητα. Δηλαδή 10 ανοίγματα στις 3500 στροφές με 2α, 10 με 3η και 10 με 4η. Μετά πάμε στις 6000 στροφές κλπ.

Έχετε ακούσει σχετικά;

vaggelis
03-04-05, 11:45
αυτα μου θυμιζουν τελλετες βουντου.....η πως να ξεκλειδωσεις το immobilizer......κατ αρχην ανε χει υδρυαλικα ωστηρια (δεν ειμαι σιγουρος) δεν θα φτασει ποτε εκει το ορυκτελαιο αρα θα εισαι ενα κινουμεντο ντεφι λογω θορυβου......δε νομιζω οτι ισχυεουν ολα αυτα για το στρωσιμο

Stathis
03-04-05, 12:05
Αν και το πηρα ετοιμο στρωμενο.... Δεν πιστευω να εκανα τετοιες αλχιμιεςαμ ηταν καινουργιο!¨

Διαβασα αυτα που λεει στο site και ομολω πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.

Αυτο που με παραξενεψε στα λεγομενα σου ειναι το ορυκταιλεο. Η Toyota συστηνει μόνω πλήρες συνθετικό για το Ts απο 10-40 μεχρι 5-30(αναλόγως τις τοπικες θερμοκρασιες) Και απο οτι ειχα διαβασει σε ενα αρθρο η λιπανση του VVTL-i ειναι ποιο δυσκολη δουλεια απο ενα συνιθησμενο μοτερ.


Τελος να πω οτι σε ενα φαναρι με σταματαει ενας με ενα φορτηγακι και με ρωταει ποσα χιλιομετρα εχω. 15000 του απαντησα τοτε(22000 εχω τωρα). Μετα της 30000 ανοιγει σαν πουτανα!! εχω το ιδιο λεει . question . Υπομονη...λεω :lol:

Παρατηρησε κανεις οτι οσο περναει ο καιρος παει καλυτερα? Εγω εχω κανει 9000...το ιδιο μου φαινεται

vaggelis
03-04-05, 15:52
αυτο το χουν δειξει καποιες δυναμομετρησεις που ειχε κανει καποιο περιοδικο σταθη

leon74
04-04-05, 14:46
Syele, πολύ τραβηγμένο αυτό που λες!

Όλοι κινητήρες θέλουν στην αρχή ένα προσεκτικό ροντάρισμα, δηλαδή να μην λειτουργεί ο κινητήρας και το σύστημα μετάδοσης σε ψηλές στροφές και να μη μένεις πολύ ώρα στην ίδια ταχύτητα λειτουργίας. Αυτό ισχύει για κάθε εξάρτημα που τίθεται σε περιστροφή.

Έχω ακούσει πολλές θεωρίες πώς να στρώσουν τα ελατήρια και πώς το ένα και πώς το άλλο, αλλά τίποτα δεν ισχύει θεωρητικά. Γι' αυτό ακολούθα τη συμβουλή μου και δε θα χάσεις!!!!

s.nikolopoulos
04-04-05, 14:57
Γνώμη μου είναι ότι όσο πιο πολύ το σκίζεις τόσο λιγότερες ζημιές και τόσο καλύτερα θα αποδίδει.Μην ξεχνάμε ότι τα αυτοκίνητα τα σκίζουν στην κυριολεξία μέσα στο τελωνείο.Απο πρωσοπική εμπειρία,και το Punto που είχα απο καινουριο και το Subaru τα οδηγούσα πάνω απο τις 5000rpm χωρίς βέβαια να μπαίνουν στον κόφτη,και δεν έβγαλαν ουτε το παραμικρό πρόβλημα.

syele
04-04-05, 17:27
Το θέμα παιδιά είναι ότι (και είναι τσεκαρισμένο ότι συμβαίνει) αν ακολουθήσεις αυτό το στρώσιμο, γνωστό και ως Italian Tuning, θα στρώσεις τον κινητήρα όπως ακριβώς πρέπει.
Τα πρώτα 100 χιλιόμετρα είναι απολύτως σημαντικά για το πως θα κάτσουν τα ελατήρια σε κυλίνδρους και κυρίως στα πιστόνια γιατί αλλιώς στο μέλλον έχεις κάποιες απώλειες στη συμπίεση των κυλίνδρων. Επίσης όταν στρώνεται ένας κινητήρας πρέπει να στρώνεται σε όλες τις στροφές λειτουργίας του.
Άλλωστε και οι κινητήρες αεροπλάνων (πολύ πιο σημαντικό εδώ το στρώσιμο) στρώνονται με μια τέτοια διαδικασία, η οποία βέβαια είναι πολύ πιο λεπτομερής ως προς τις στροφές και το χρόνο που πρέπει να κρατάς τον κινητήρα στις στροφές αυτές.

Το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό. Μας φαίνεται παρατραβηγμένο, αλλά μηχανολογικά είναι ορθό. Μάλιστα στην Αυστραλία έχει ήδη στρωθεί έτσι ένα T-sport με εκπληκτικά αποτελέσματα.
Θα μου πείτε τότε, γιατί οι Κατασκευαστές δεν το συστήνουν; Η πιο απλή απάντηση είναι ότι το 99% των καταναλωτών δεν μπορούν να το εφαρμόσουν. Γι' αυτό! Είναι όντως πολύ δύσκολο να γίνει (απαιτεί Εθνική ή Αττική Οδό σε ώρες μη αιχμής)

ΥΓ: Το βιβλιαράκι της Toyota, τι λεει; Γιατί αν λεει ότι δε χρειάζεται καθόλου στρώσιμο τότε είναι όλα ΟΚ. Μην ακούτε τι λένε οι πωλητές