PDA

Επιστροφή στο Forum : Brakes Update


Fanis
31-12-04, 14:08
Brakes Update

gourtz
24-05-05, 09:10
ξερεται πως ακριβως βγαινουν οι δαγκανες στα δοικα μας αυτοκινητα? μπροστα? η μιπως υπαρχει κανενας οδηγως για αυτη την δουλεια? θελω να τις βγαλω να τις τριψω λιγο να φυγει η μαυριλα και να της βαλω να τις βαψω παλι ασημι.

gourtz
08-07-05, 21:12
ρε παιδια που μπορω να βρω φτηνες δαγκανες για πισω???

Sotosgl
10-10-05, 12:48
Γ@$ω τον μηχανικο μου Γ#$@ω
Αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με τα φρενα μου τους τελευταιους μηνες και δεν ξερω τι να κανω!!!
Εδω και 2 μηνες οταν φρεναρω ακουγεται ενα ενοχλητικο "ντουπ ντουπ ντουπ" απο τα πισω φρενα μου αυτο εγιε απο την πρωτη στιγμη που αλλαξα τα ταμπουρα μου...
Πηγαινωντας πισω με ενα τσουβαλι μπινελικια ο μηχανικος μου ειπε οτι επειδη ειναι καινουργια θα χρειαστει να φαγωθουν ωστε να μην κανει αυτο τον θορυβο!!!
τρελλαθηκα πλακωθηκα μαζι του και τωρα υπομενω αυτον τον θορυβο...
Καμοια λυση κανεις??
HELP!!!

gourtz
12-10-05, 22:41
και καλα εκανεςψ εγω πηγα για σεrvice kai toy λεω να μου σφηξει το χειροφρενο και μου λεει ενταξη τον εμπιστευτηκα τον μαλακα και τωρα το χειροφρενο ποιανει στο θεο τερμα πανω και με το ζωρι σε καμια ανηφορα.

Sotosgl
19-10-05, 20:05
ΑΑΑΑΑΑΑ!!Δεν παμε καλα!Λογικα αν το ειχε σφιξει θα επιανε το πολυ στην δευτερη σκαλα αλλα τερμα Θεο??ΕΛΕΟΣ!
Εμενα τουλαχιστον μου το εσφιξε και μετα απο 3 μηνες μου χαλαρωσε λιγο και χωρις χειροφρενα :lol:
Παντως δυο ενδεχωμενα υπαρχουν 1)Εχουν προβλημα τα φρενα σου? 2)Ο μηχανικο σου τον παιζει και ειναι λιγο μαλακακος.
Τεσπα ας μην τα θυμαμαι γιατι τρελενομαι εν το μεταξυ ακομα εχω το προβλημα και δεν ξερω τι να κανω?Τα ταμπουρα ειναι καινουργια το ιδιο και τα τακακια αν παω σε αλλον φρενα και μου πει οτι πρεπει να τα αλλαξω θα γινει μακελειο shoothim shoothim !!!!
Κανεις με τεχνικες γνωσεις???Τα γρασσαρα αλλα τιποτα...

manos vasilakis
20-10-05, 07:27
ΤΑ ΜΠΟΣΙΚΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΤΡΟΠΟΥΣ 1ον ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΟΥΡΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ 2ον ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΤΙΖΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟΥ.
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟΣ

ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΤΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ
ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΣΟΥ ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΣΩΛΗΝΟΤΟ 10mm Η
ΚΑΡΥΔΑΚΙ 10mm +ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ+ ΚΑΣΤΑΝΙΑ ΒΑΛΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΧΙΣΜΗ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟΥ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΒΙΔΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΥΡΜΑΤΟΣΧΟΙΝΟ ΞΕΒΙΔΩΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΡΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙ ΚΑΙ ΒΓΑΛΤΗ ,ΜΕΤΑ ΒΙΔΩΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΩ (ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ 12 mm) ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΜΕ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΟ ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ ΜΠΕΣ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΞΕΒΙΔΩΣΕ ΜΙΣΗ ΣΤΡΟΦΗ ,ΒΑΛΕ ΤΟ ΚΟΝΤΡΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΦΙΞΤΟ ΛΙΓΟ .
ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΑΝΟΣ

gourtz
20-10-05, 19:16
εμενα μαλον θελει και εξαεροση. αλλα δεν μου εκανε ο μαλακας δεν ειναιψ μηχανικος μου πηγα χημα σε ενα toyota σερβις αλλα δεν ξανα παω θα παω την επομενη φορα σε ενα που εχω δει σε διαφημηση πανω σε ενα corollaki σαν το δικο μου legetai d&p power service καπου στην κονσταντινουπολεως ειναι,

akis308
02-12-05, 17:58
gourtz ΑΦΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ ΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΠΙΣΨ ΑΠΟ ΤΗ ΔΑΓΚΑΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ 2 ΒΙΔΕΣ(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ 8 mmΑLLEN).
ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΔΑΓΚΑΝΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ. ΑΝ ΔΕ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΝΙΟ ΜΕ ΓΡΑΣΣΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ "ΠΛΕΕΙ" Η ΔΑΓΚΑΝΑ. ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΠΕΣ ΑΝ ΟΛΑ ΟΚ:

gourtz
04-12-05, 17:17
τωρα τελευταια ειχα παθει ενα προβλημα και πηγα σε ενα συνεργειοο και το εφτιαξα και μου εφτιαξε και τα φρενα.

akis308
23-08-06, 10:08
Παίδες ψήνομαι πολύ άσχημα να κάνω δώρο στη γριά μου πίσω δισκόφρενα.
Από τι πρέπει να ψάξω, ώστε να μην έχω πολλές τορνοδουλειές;
Υπάρχει κάποιος να το έχει κάνει;
Μην μου πέιτε να βρω τα δικά του γιατί είναι σαν να ψάχνεις ψίλους στα άχυρα.

akis308
27-09-06, 14:43
Τελικά μπήκαν τα δικά του δισκόφρενα.
Φωτο θα βάλω όταν καθαρίσουν καλά οι δισκόπλακες.
Το μόνο κακό είναι ότι πλέον δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στο χειρόφρενο...
Ψιλοπράγματα, αλλά ελπίζω να στρώσει μόλις καθαρίσουν τελείως.

Geo!
27-09-06, 15:11
Καλορίζικα Άκη!! Πόσα euro euro πήγε? Για το χειρόφρενο μην ανησυχείς.. θα έχεις πάντα μαζί σου μια πέτρα κι όπου σταματάς θα την βάζεις σε ένα τροχό κι εντάξει :hehe :hehe

akis308
27-09-06, 15:16
200 Eυρώ τα άκρα.
Εκεί σταματάμε. Ο Τάκης το μόνο που δέχτηκε ήταν να του καρφώσω ένα 20άρικο στον τοίχο
για τα καλορίζικα του καινούργιου μαγαζιού.

Geo!
27-09-06, 15:28
:hehe Σωστός ο παίχτης!! :wink:

manos vasilakis
28-09-06, 07:08
200 Eυρώ τα άκρα.
Εκεί σταματάμε. Ο Τάκης το μόνο που δέχτηκε ήταν να του καρφώσω ένα 20άρικο στον τοίχο
για τα καλορίζικα του καινούργιου μαγαζιού.
Δυστηχως δεν σταματας ουτε στα φρενα ουτε στα λεφτα ,θελεις οπωσδηποτε κατανεμητη γιατι τα φρενα σου πισω εαν τα μετρησης θα ειναι για γελια ,τα δισκοφρενα 'δουλευουν ΄με παραπανω πιεση απο τα ταμπουρα οποτε περνεις τον κατανεμητη πιεσης απο το gt ae92 και καθαρισες 140Ε πριν απο 4 χρονια
Χειροφρενο ...... αστο ειναι μια θλιβερη ιστορια.

akis308
28-09-06, 09:48
Να σου πω την αλήθεια το υποψιαζόμουν...
Άσε να πατήσουν καλά, να τα ξαναρυθμίσω και θα δω αν θα βάλω κατανεμητή.

akis308
28-09-06, 11:35
Ρε συ Μάνο να σου πω κάτι όμως και να μου πεις τη γνώμη σου...
Με 130χλμ σε καλή στροφή πλακώθηκα στα φρένα και δεν γύρισε το αμάξι.
Μήπως δεν χρειάζομαι τελικά κατανεμητή.
Υπόψην ότι εμένα είναι ΑΕ92 και όχι ΕΕ90.
Μήπως είναι διαφορετικά ρυθμισμένα τα πίσω από τη μάνα τους?

manos vasilakis
28-09-06, 12:38
Eμενα πραγματι ειναι εε90 αλλα περνωντας τα ακρα της gt ειχα χειροτερα φρενα πισω αλαξα τακακια γρασαρισα δαγκανες τιποτα ισα που επιαναν αφου να φανταστεις δεν καταφερνε να γυαλισει τους δισκους.πηγα λοιπον σε φρενομετρο και τα μετρησα το νουμερο ηταν πολυ χαμηλο 85/15 η κατανομη αλλαξα κατανεμητη και ξαναμετρησα 70/30 που ειναι και το φυσιολογικοκαι οι δισκοι γιναν γυαλι.
κανε μια μετρηση δεν στοιχιζει πολυ παρε τα νουμερα εμπρος και πισω αξονα και καντα σε %αναλογια εαν φτασεις 70/30 εισαι οκ αλλιως θα εχεις τα δισκοφρενα μονο για μοστρα.
τωρα τι διαφορα εχει το απλο το 1600 με το απλο το 1300 σε κατανεμητη ?δεν ξερω μηπως ταμπουρα δεν φοραν και τα δυο ?
παντος απο φρενα εχω καλα καταφερνουν 16΄ζαντα με 205 λαστιχοκαι με μοτερ starlet gt και το σταματανε καλα και με ευσταθεια

akis308
28-09-06, 12:49
Όταν βρω χρόνο θα πάω να δω τι βγάζουν.

TOLIS EE80
12-04-07, 00:12
Σημερα εμαθα οτι το ΕΕ80 φοραει εμπρος δισκοφρενα απο ΕΕ90 1.3.
Αυτο ειχε αεριζομενες?
Το 1.3 με το 1.6 τα ιδια φρενα ειχαν?
Απο το '87 μεχρι το '92 τα ιδια φρενα ειχε το ΕΕ90?
Μηπως ξερει καποιος τις διαστασεις της δισκοπλακας? Γιατι το μαστορι μου ξεχασε να την μετρησει.
Υπαρχουν τρυπητες ή χαρακτες?

Στη φωτο ειναι ο πισω δισκος. Μηπως σας λεει κατι?

TOLIS EE80
13-04-07, 16:41
Λοιπον εχω μπερδευτει με το τι δικοφρενα εχει το ΕΕ80 μου!
Ο μαστορας που ειχε κανει την αρχικη μετατροπη (που τον ρωτησα μετα απο μια 10ετια) μου ειπε απο ΑΕ82.
Το τωρινο μαστορι μου που πηγε την δισκοπλακα να την συγκρινει με αλλες σε μαγαζι με ανταλλακτικα, βρηκε οτι απο ΕΕ90 1.3.
Σε ερευνα που εκανα στο ιντερνετ κανενα ΕΕ90 δεν φοραει αεριζομενες δισκοπλακες.
Η συσκευασια που εχω απο τα τακακια FERODO FDB308, αναφερει σε ποια αυτοκινητα εφαρμοζουν.Δηλαδη:
TERCEL 82-88
CELICA 2.0 GT 85-89
MR2 1.6i 85-90
CARINA(NOT ABS) 84-92
PASEO 1.5 1996-

ΕΕΕΕΕΕ!!!!! Τι στο καλο δισκοφρενα φοραω!!!!!!!!