PDA

Επιστροφή στο Forum : All About Ice


Fanis
31-12-04, 14:05
All About Ice
ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

Ayrton
05-01-05, 23:41
'Ενα μόνο έχω να πω...... ΦΑΝΗ Σ' Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω!!!!

Πραγματικά το σύστημα παίζει τέλεια!!! Και βέβαια έχει τρομερή ακουστική, όπως πολύ σωστά είχες πει!!! Όπως καταλάβατε, το ηχοσύστημα ετοποθετήθει!!! :lol: :lol: :lol: Και είμαι τρομερά χαρούμενος!!! :P

Fanis
07-01-05, 13:26
Βαλε και καμια φωτο γιατι μεσα στον πανικο δεν βγαλαμε καμια.....

Sotosgl
17-03-05, 09:39
Γεια σας παιδια ειμαι νεος εδω και δεν εχω ιδεα τι να γραψω
Εχω ενα Corollaki του 89 και αφου εξωτερικα δεν υπαρχουν και πολλα να κανω(Αμαξι θελω οχι Αρμα για τις Αποκριες) αποφασισα να του βαλω ενα ηχοσυστηματακι.Τα εχω παιξει απο την ακουστικη που προσφερει και για εναν περιεργο τροπο δεν τριζει τιποτα!Αν καποιος εχει εγκαταστησει ηχοσυστημα σε E90 περιμενω προτασεις.....
Τωρα που αρχισα τιποτα δεν με σταματα!!!!! :blowup

Sotosgl
07-04-05, 14:13
Λοιπον αφου δεν μιλαει κανενας σε αυτο το Τοπικ ας ξεκινησω εγω με το τι εχω βαλει στο Corollaki
[Πηγη Sony cdx2000,διαιρουμενα Sony 200W,ηχεια οβαλ Sony 360W,ενισχυτης Xentrix CX800,Woofer ESX 12"]
Περιμενω απαντησεις....

gourtz
13-04-05, 21:22
εγω εχω μια πηγη pioneer deh-p5600mp - 2 ηχειακια του αυτοκινητου μπροστα κατι παλια Pioneer - πισω 2 οβαλ triaxial lanzar ax69.3n 300w - enisxythw boschmann z-8048x 4chx200watt - kai ena bass tube 2 χ12'' 300 watt ανα sub
τι λετε? για τα λεφτα που εδωσα καλο νομιζω πρεπει να ειναι. 600ε περιπου ολα μαζι + και τα καλωδια

gourtz
13-04-05, 21:30
φιλε σοτο μια χαρα εισαι για τα αμαξακια μας ειναι μια χαρα κατι φτηνο και καλο. εγω παντωσ παραπανω λεφτα δεν εδεινα με τιποτα. τωρα αν μου χαριζατε και skyline η κανενα evo εδω απο το club θα εκανα κατι ποιο τρελο.

Sotosgl
15-04-05, 19:37
Μια χαρα σε βλεπω φιλε Gourtz για τα Corollakia μας αυτα ειναι αρκετα!
Αν και ψαχνομουν να το φτιαξω πολυ καλυτερο και απο μερια ποιοτητας (γιατι τωρα παιζω ποιο πολυ δυναμη)αποφασιζα οτι δεν θα αξιζε!
Οντως αν ειχα ενα ποιο καινουργιο(Corolla παντα) θα του εκανα οργια αλλα αφου δεν εχω.....το γυρισα σε μοτερακι!
Για πες τι αλλο εχεις κανει στο car?

gourtz
16-04-05, 10:07
δεν τα εχω βαλει πανο ακομα. θελω να το παω φαναρτζηδικο για βαψιμο και να βαψω και κατι καθρεπτες και τα 2 πλαστικα πισω στο πορτπαγκαζ που ειναι τα φωτακια τησ πινακιδασ να βαλω αεροτομη και φριδακια.το ηχοσυστημα, λεβιεδακια χειροφρενα πεταλιερες πατακια κτλ για μεσα, οργανακια ενα βολτομετρο και ενα vacuum, θα αλαξω τα σοληνακια στην ηχανη ολα τα λεπτα θα τα κανω μπλε σιλικονης, μια μπαρα θολων μπροστα, ζαντεσ λαστιχα αναρτησεις ενα ελευθερο καζανακι πισω style group n αλλα σε λιγο μεγαλυτερη να ειναι η μπουκα, και δεν ξερω μπορει να κανω τα φωτα φιμε στο φαναρτζηδικο. μια νεον μεσα στο πορτπαγκαζ μπλε και δυο μικρες κατω στα ποδια οδηγου και σινοδιγου.

gourtz
16-04-05, 10:08
μμμμμμμ μαλον επρεπε να γραψω σε αλλη κατιγορια

gourtz
05-05-05, 16:10
οταν βαλω το ηχοσυστημα πανω λετε να τριζει ολο? ποια ειναι τα ποιο συνηθισμενα πραγματα που τριζουν εκτος απο πινακιδα

Virus
11-05-05, 17:49
Απορια!Σημερα το πρωι αγορα ενα mp3 pioneer 7700!
Εχω ενα δικαναλο μικρο ενισχυτη sony,
ενα woofer,
δυο ηχεια πισω στην εταζερα
δυο μικρα μπροστα!
Ποια ειναι η σωστη συνδεσμολογια?

DjBac
11-05-05, 18:39
Συνδέεις τα ηχεία στο στερεοφωνικό και το sub στον ενισχυτή!!!
Θα πάρεις ένα ζεύγος RCA από την μονάδα στο ενισχυτή, θα ρυθμίσεις τον ενισχυτή σε low-pass με την αντίστοιχη ρύθμιση crossover ανάλογα με το sub σου...

Ρύθμισε και το hi-pass x-over στο μηχάνημα για να μην κάψεις τα ηχεία σου!

gourtz
11-05-05, 22:53
τι σημαινει ακριβως το τελευταιο? για τα ηχεια που παιρνουν απο τον ενισχυτη?


εγω παντως εχω πηγη ενα pioneer deh-p5600mp για τα ηχεια θελει καμια ρυθμιση συγκεκριμενη για να μην καουν? το hi-pass ποσο ειναι οκ
εχει καμια τεχνικη συγκεκριμενη για να τα ρυθμισω? εμενα εχει ρυθμιση χαμηλα μεσαια υψηλα και τα ρυθμιζω ολα αυτα.

DjBac
12-05-05, 01:35
Το crossover πολύ απλά κόβει συχνότητες στην έξοδο του ήχου... Κάθε ηχείο έχει σχεδιαστεί για να παίζει ένα εύρος συχνοτήτων.. Γι'αυτό αν θες εξαιρετική ποιότητα (π.χ. διαγωνισμούς) δε βάζεις απλά ένα ηχείο π.χ. αριστερά αλλά τουλάχιστον 3 χωρισμένα σε 3 φάσματα συχνοτήτων...

Αν για παράδειγμα ένα ηχείο έχει RMS 200W (wooferακι πόρτας) και του δώσεις 200W RMS θα μπουκώσει και σε λίγη ώρα θα καεί!!!
Με σωστή ρύθμιση x-over μπορείς να του δώσεις παραπάνω χωρίς κανένα πρόβλημα.. Αν π.χ. του κόψεις χαμηλές συχνότητες.. Αυτό όμως δημιουργεί πρόβλημα στην ακουστική, γιατί θα λείπουν αυτές οιε συχνότητες.. Εδώ λοιπόν παίζει ρόλο το sub, το ξεκινάς από τη συχνότητα την οποία έκοψες το ηχείο!!

Τώρα αν παίζεις τα ηχεία μέσω ενισχυτή οι επιλογές σου είναι σαφώ καλύτερες, αλλά και πάλι περιορισμένες σε σχέση με ένα εξωτερικό x-over ή επεξεργαστή!!!
Δοκίμασε να βάλεις σιγά-σιγά την ένταση στο τέρμα.. Αν δε σου μπουκώνει (αποκλείεται) τότε δεν έχεις πρόβλημα... Μία λύση είναι να κλείσεις λίγο το gain του ενισχυτή μέχρι εκεί που αν το ανοίξεις λίγο θα αρχίζει να μπουκώνει το ηχείο!! Αν έχεις sub, τότε κόψε τις χαμηλές, άρχισε να κόβεις από τους 100 κύκλους και δες σιγά-σιγά!!

Τώρα αν παίζουν τα ηχεία από την πηγή τότε (αν δεν είναι τα μαμά ηχεία) δεν έχεις φόβο να τα κάψεις, αλλά ό,τι και να κάνεις θα σου μπουκώνει στο τέρμα, αυτό είναι περιορισμός των ενισχυτών των πηγών!!! Γι'αυτό και οι HI-END πηγές δεν έχουν εσωτερικούς ενισχυτές ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Επειδή μου λες πως εσένα έχει ρυθμίσεις, χαμηλές-μεσαίες-ψηλές, κάνε τις παραπάνω δοκιμές με flat τις ρυθμίσεις!!

Virus
12-05-05, 10:01
Ευχαριστω!!Μπορω να παρω ενα ακομα ενισχυτη και να συνδεσω τα πισω ηχεια σε αυτον και ετσι να εχω τον ενα για το woofer και τον αλλο για ηχεια?Aξιζει??

DjBac
12-05-05, 10:06
Αν είναι να πάρεις ενισχυτή καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις 4-κάναλο... Αλλιώς για να ακούς τα μπροστά θα πρέπει με το fade να κόψεις τα πίσω.. Η εικόνα σου θα είναι εντελώς λάθος τοποθετημένη!!
Ο ενισχυτής της μονάδας δε θα μπορέσει να ανταπεξέλθει!

Virus
12-05-05, 10:48
Ωραια οποτε ενα τετρακαναλο και να συδεσω τα μπρος και τα πισω??

DjBac
12-05-05, 11:10
Ναι!

ΚΡΙΣΤΙΑΝ
26-08-05, 17:28
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ:ΜΠΡΟΣΤΑ PIONEER 90W PEERLES TWITER ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΤΑΖΕΡΑ 200W PIONEER ΜΕ ΕΝΑΝ 5ΚΑΝΑΛΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΙΓΝΑΤ ΤΟΝ ROC 4 MKII KAI ENA 12" ΣUB ΤΗΣ ULTIMATE!!KAI ΠΕΙΓΗ PIONEER MP7400!A!KAI ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΝΕΟΝ ΜΠΛΕ ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΑΓΚΑΖ!!!!

Sotosgl
05-09-05, 09:50
Οταν λες woofer Ultimate εννοεις Ultimate X?
Σε ρωταω γιατι αφου το αλλαξα με ESX ψαχνω να το πουλησω με κουτα.
Για πες εντυπωσεις....
Για οποιον ενδιαφερεται τιμη 100 αλλα μπορω να πεσω....

Fotakas
18-10-05, 19:24
Μήπως ξέρει κανείς πως βγαίνει αυτό το κάλυμμα με τις γρίλιες;

Μου κανει κατι πριεργα τριξιματα το δεξι ηχειο και ξενερωνω.

gourtz
19-10-05, 19:39
κοιτα γιαβιδες γυρω γυρω και οταν τις βγαλεις τραβα το και βγαινει εχει κατι σαν ασφαλειες που μπαινουν και βγανουν και εκει κουμπωνει το τραβας.

Sotosgl
19-10-05, 19:45
Μεγαλε λυπαμαι που θα στο πω αλλα εκει μονο 10αρακια ηχεια μπορεις να βαλεις στο λεω γιατι και εγω πηγα να βαλω διαιρουμενα πιστευοντας οτι θα μπουν 13αρια αλλα τζιφος αν θες να εχεις δυνατο ηχοσυστημα στην 90αρα πρεπει να βαλεις πολυεστερικα στις πορτες για να βαλεις κανενα 16αρι και καμοια κορνα...

Corollaxli
19-09-06, 19:30
Και πόσο σου πήγε ολη η δουλειά γιατι παίζει να ξεκινήσω το ICE για το ΕΕ90 το Hatchback.Φοράει ήδη 2 woofer στις πόρτες τα μαμά και 2 tweeterakia στο ταμπλό.

Corollaxli
19-09-06, 19:37
Για να σου κάνει τριξίματα κατι έχει καεί.Αν θες πήγαινε σε κάποιο κατάστημα με ηχοσυστήματα και θα στο βγάλουν εκεί.Έτσι την έπαθα κι εγώ.

kanellaras
01-05-07, 14:34
Στο αμάξι μου (εε90) έχω τοποθετήσει εδώ και χρόνια δύο 10αρια ηχεία της pioneer μπροστά. Η απόδοση αυτών των ηχείων είναι απογοητευτική.
Πιστεύω πως τα pioneer (όπως και τα εργοστασιακά που φόραγε πριν) είναι:
α) πολύ μικρά για να αποδώσουν σωστά. Ίσως με 13αρια να άλλαζε προς το καλύτερο.
β) άσχημη η θέση τους. Για όσους δεν γνωρίζουν βρίσκονται τέρμα κάτω δεξιά-αριστερά στο ταμπλό.

Μια φορά δοκίμασα να προσαρμόσω 13αρι αλλά δε χώραγε μέσα στην κονσόλα.
Υπάρχουν 10αρια ηχεία που να αποδίδουν σωστά σε αυτό το αμάξι? Έχω ακούσει προτάσεις από επαγγελματίες με τσουχτερές τιμές (πχ 170 ευρώ για ζευγάρι 10ρια + tweeter). Θα τα έδινα αν ήμουν σίγουρος ότι θα έκαναν καλύτερη δουλειά από τα pioneer.
Καμιά ιδέα?

Για την ώρα τη "δουλειά" βγάζουν τα πίσω ηχεία που έχω τοποθετήσει στην εταζέρα, αλλά πρέπει να τερματίσει σχεδόν το ηχοσύστημα ώστε να ακούσω δυνατά μπροστά.

TOLIS EE80
01-05-07, 18:06
και γω το ιδιο ψαχνω για το ΕΕ80 μου.

Geo!
01-05-07, 18:30
αλλά πρέπει να τερματίσει σχεδόν το ηχοσύστημα ώστε να ακούσω δυνατά μπροστά.

Τι εννοείς? Να τερματίσει για ν'ακούς δυνατά από τα πίσω, ή να τερματίσει για να ακούγονται τα μπροστά? Τα μπροστά "μπουκώνουν"? Παλιότερα σκεφτόμουν να τρυπήσω το ταμπλό (στο σημείο που δείχνει και η φωτό (http://www.corollaclub.com/forums/attachment.php?attachmentid=9633&d=1129652693)), να μπει μέσα ο κώνος και το ηχείο να βιδωθεί απέξω, γιατί δε χώραγε μέσα. Διαφορετικά πας σε κατασκευή στην πόρτα...



Υ.Γ.:Μετέφερα τα post εδώ αφού αναφερόταν σε EE90, και είχε ήδη ξεκινήσει το θέμα.

kanellaras
01-05-07, 21:08
Τι εννοείς? Να τερματίσει για ν'ακούς δυνατά από τα πίσω, ή να τερματίσει για να ακούγονται τα μπροστά? Τα μπροστά "μπουκώνουν"?
Τα μπροστά δε μπουκώνουν εύκολα. Απλά δεν ακούγονται σε σχέση με τα πίσω (που είναι pioneer 6Χ9'' τριων δρόμων). Όταν όμως δυναμώσω την ένταση οι πίσω κουφαίνονται και οι μπροστά δεν ακούνε καλά. Ακόμη και αν γυρίσω λιγάκι την ένταση μπροστά χάνω αρκετά σε μπάσο και κερδίζω ελάχιστα σε απόδοση.

Παλιότερα σκεφτόμουν να τρυπήσω το ταμπλό (στο σημείο που δείχνει και η φωτό (http://www.corollaclub.com/forums/attachment.php?attachmentid=9633&d=1129652693)), να μπει μέσα ο κώνος και το ηχείο να βιδωθεί απέξω, γιατί δε χώραγε μέσα. Διαφορετικά πας σε κατασκευή στην πόρτα...
Ακόμη και αν είχες όμορφα αισθητικό αποτέλεσμα πιστεύεις πως με 13αρι θα απέδιδε καλύτερα σε αυτή τη θέση? Άσε που μπορεί να έβρισκε το γόνατό σου στο καπάκι του ηχείου (τα δικό μου σίγουρα :hehe).
Τώρα για κατασκευή πόρτα... θα το άφηνα σαν τελευταία λύση.

Geo!
01-05-07, 21:44
Όταν όμως δυναμώσω την ένταση οι πίσω κουφαίνονται και οι μπροστά δεν ακούνε καλά. Ακόμη και αν γυρίσω λιγάκι την ένταση μπροστά χάνω αρκετά σε μπάσο και κερδίζω ελάχιστα σε απόδοση.

Σε καταλαβαίνω γιατί τώρα δεν έχω καθόλου ηχεία μπροστά! Πάντως βολεύει, γιατί αν θέλω να μιλήσω μόνο με τον συνοδηγό ανεβάζω ένταση, μιλάμε κανονικά και οι πίσω δεν ακούνε xevil
Ποια πηγή έχεις? Δοκίμασε να αυξήσεις περισσότερο το μπάσο, και δώσε και λίγη παραπάνω ένταση μπροστά! Ενισχυτή έχεις?


Ακόμη και αν είχες όμορφα αισθητικό αποτέλεσμα πιστεύεις πως με 13αρι θα απέδιδε καλύτερα σε αυτή τη θέση? Άσε που μπορεί να έβρισκε το γόνατό σου στο καπάκι του ηχείου (τα δικό μου σίγουρα :hehe).
Τώρα για κατασκευή πόρτα... θα το άφηνα σαν τελευταία λύση.

Λες να έβρισκα με το πόδι? Δεν το είχα σκεφτεί...@1e
Για την διαφορά 10άρι-13άρι δεν ξέρω να σου πω. Είναι θέμα ποιότητας, όπως είπες κι εσύ, και το πόσα σκας.
Αν δεν κάνω λάθος ο gourtz έχει κάνει κατασκευή στις πόρτες. Δες εδώ (http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=9200&page=7)

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου και φωτό με ολοκληρωμένη τη δουλειά @xmxm

kanellaras
01-05-07, 22:27
Σε καταλαβαίνω γιατί τώρα δεν έχω καθόλου ηχεία μπροστά! Πάντως βολεύει, γιατί αν θέλω να μιλήσω μόνο με τον συνοδηγό ανεβάζω ένταση, μιλάμε κανονικά και οι πίσω δεν ακούνε xevil
Ποια πηγή έχεις? Δοκίμασε να αυξήσεις περισσότερο το μπάσο, και δώσε και λίγη παραπάνω ένταση μπροστά! Ενισχυτή έχεις?
Οι πίσω τρελαίνονται και ο μπροστά φωνάζει να πάρω το πόδι από το ηχείο για να ακούει καλύτερα :-P

Αν ανεβάσω μπάσο με χαμηλωμένα τα πίσω τότε μπουκώνουν τα μπροστά. Γενικά έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς και δεν έμεινα ικανοποιημένος.
Τα πίσω ηχεία είναι μαγεία. Αφού καμιά φορά βάζω να παίζει μουσική και κάθομαι στα πίσω καθίσματα να την απολαύσω :-P παρκαρισμένος φυσικά.
Ενισχυτή δεν έχω βάλει ακόμη. Θέλω πρώτα να διευθετήσω το ζήτημα των μπροστινών.

Πηγή είναι ένα Sony 7ετίας [4Χ45W] με δύο εξόδους προενίσχυσης για τα πίσω. Σύντομα θα αντικατασταθεί με ένα multimedia ηχοσύστημα.

Λες να έβρισκα με το πόδι? Δεν το είχα σκεφτεί...@1e
Για την διαφορά 10άρι-13άρι δεν ξέρω να σου πω. Είναι θέμα ποιότητας, όπως είπες κι εσύ, και το πόσα σκας.
Αν δεν κάνω λάθος ο gourtz έχει κάνει κατασκευή στις πόρτες. Δες εδώ (http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=9200&page=7)

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου και φωτό με ολοκληρωμένη τη δουλειά @xmxm
Είχα δοκιμάσει ένα ζευγάρι 13αρια (χωρίς να τα βιδώσω εντελώς) και δεν είδα σημαντική διαφορά. Δεν ήταν και ιδιαίτερα καλά ηχεία αλλά και πάλι δεν ακουγόταν σωστά. Ίσως η θέση εκεί μπροστά δεν τα αφήνει να αποδώσουν.

Οι πόρτες είναι άλλη ιστορία. Πάντως ενώ οι πλαϊνές θήκες αφαιρούνται πολύ εύκολα, χρειάζεται βάση (σαν και αυτή στη φωτό) ώστε να ταιριάξει ηχείο.

gourtz
01-10-07, 22:03
τωρα εχω κανει αλλα πανελακια αλλα οχι για πολυ ελπιζο μεχρι τελοσ του μηνα να κανο κατι καιουργια με 3 η 4 8ιντσα στην καθε πορτα + μια κορνα για κατηε πορτα παντα

gourtz
01-10-07, 22:06
βασικα ειχα μια πηγη pioneer mp5600 και καποιος μου χαρισε ενα sony dcx-80mp απ'οτι νομιζο εχει καλυτερη ποιοητα σε ηχο + οτι ακομα δεν εχο κανει τπτ τρελεσ ρυθμισεις και μου βγαζει και πιο δυνατο ηχο