PDA

Επιστροφή στο Forum : All About Ice


Fanis
31-12-04, 12:57
ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

GeoTeo
16-02-05, 02:29
Εκπληκτικο το ice της corollas sto Motor side show που μας περασε....Και τα μωρα που το περιτρυγυριζαν βεβαια εκπληκτικα ηταν...
Αυτα τα ολιγα μπας και σας βαλω καμια ιδεα.

syele
08-05-05, 14:59
Ερώτηση για όσους γνωρίζουν

Θέλω να μην κουβαλάω CD μαζί μου. Επομένως, θέλω όλα τα mp3 μου να μπουν σε σκληρό δίσκο, ο οποίος να μπαίνει στο αυτοκίνητο και να πάιζει μέσω της εργοστασιακής πηγής.
Δε βρίσκω κάτι τέτοιο. Αυτά που βρίσκω είναι:
1) Alpine ΗDΑ-5460, Sony ΜΕX-1HD και Pioneer DEH-P900 που είναι πηγές με σκληρό δίσκο. Βέβαια πανάκριβες αλλά μπορώ με 600-700 Ευρώ να βρω κάποια.
2) Μια απλή 2η πηγή (Alpine) με 300 Ευρώ, 1 iPOD με 300-400 Ευρώ και κάποιο adaptor. Ίδιο κόστος πάλι. Θετικό ότι μπορώ να παίρνω το iPOD μαζί μου. Αρνητικό ότι είναι μικρό και με προβληματίζει η τοποθέτησή του στο αυτοκινητο. Να μην φαίνεται. Στο ντουλαπάκι;

Καμια ιδέα;

ΥΓ: Υπάρχουν adaptors ώστε οι ενδείξεις της 2ης πηγής να φαίνονται στην οθόνη της εργοστασιακής; Υπάρχουν adaptors για να χειρίζομαι τη 2η πηγή από τα χειριστήρια του τιμονιού;

Elefsinaaaara_CorollaPowe
08-05-05, 19:00
Φιλε <<<syele>>> ειχα κι εγω αυτη την καταπληκτικη σου ιδεα αλλα δεν ηξερα αν γινεται. Ξερει κανεις αν μπορει να γινει και σε τι κοστος (αναλυτικα). Εστω οτι το iMod συνδεεται με την πηγή. Πως θα συνδεθει με την τροφοδοσια (ρευμα) για να μην αλλαζουμε καθε τρεις και λιγο μπαταρια? Στην εργοστασιακη πηγη συνδεεται? Ποιος μπορει να αναλαβει κατι τετοιο? Αξιζει απο θεμα ποιοτητας ηχου????

DjBac
08-05-05, 20:07
Ερώτηση για όσους γνωρίζουν

Θέλω να μην κουβαλάω CD μαζί μου. Επομένως, θέλω όλα τα mp3 μου να μπουν σε σκληρό δίσκο, ο οποίος να μπαίνει στο αυτοκίνητο και να πάιζει μέσω της εργοστασιακής πηγής.
Δε βρίσκω κάτι τέτοιο. Αυτά που βρίσκω είναι:
1) Alpine ΗDΑ-5460, Sony ΜΕX-1HD και Pioneer DEH-P900 που είναι πηγές με σκληρό δίσκο. Βέβαια πανάκριβες αλλά μπορώ με 600-700 Ευρώ να βρω κάποια.
2) Μια απλή 2η πηγή (Alpine) με 300 Ευρώ, 1 iPOD με 300-400 Ευρώ και κάποιο adaptor. Ίδιο κόστος πάλι. Θετικό ότι μπορώ να παίρνω το iPOD μαζί μου. Αρνητικό ότι είναι μικρό και με προβληματίζει η τοποθέτησή του στο αυτοκινητο. Να μην φαίνεται. Στο ντουλαπάκι;

Καμια ιδέα;

ΥΓ: Υπάρχουν adaptors ώστε οι ενδείξεις της 2ης πηγής να φαίνονται στην οθόνη της εργοστασιακής; Υπάρχουν adaptors για να χειρίζομαι τη 2η πηγή από τα χειριστήρια του τιμονιού;

1)Από προσωπική εμπειρία μη δοκιμάσεις το Alpine(έχει αρκετά θετικά σε σχέση με τα άλλα, αλλά ειναι ΑΡΓΟ)... Έμεινα πολύ ευχαριστημένος με το Sony (16GB) το οποίο έχω πουλήσει εδώ και καιρό!!

2)ΤΟ ότι είναι μικρό το iPod είναι θετικό και όχι αρνητικό, αφού δε θες να φαίνεται!!


Έχεις πολλές επιλογές!!

Βάζεις το sony για παράδειγμα (το οποίο δεν συνεργάζεται με τα χειριστήρια τιμονιού) και τελειώνεις!! (για μένα η καλύτερη λύση για να μην έχεις τσουμπλέκια)...

Επίσης κρατάς τη μαμά πηγή και βάζεις αντάπτορα που βγάζει εισόδους RCA και αντάπτορα που ελένγχεις το iPod... (παίζουν και χειριστήρια τιμονιού)

Τέλος εάν θες αλλάζεις πηγή (sony ή alpine) και με αντάπτορα συνδέεις το iPod.. (νομίζω για alpine υπάρχουν αντάπτορες για χειριστήρια τιμονιού!!)




Φιλε &lt;&lt;&lt;syele&gt;&gt;&gt; ειχα κι εγω αυτη την καταπληκτικη σου ιδεα αλλα δεν ηξερα αν γινεται. Ξερει κανεις αν μπορει να γινει και σε τι κοστος (αναλυτικα). Εστω οτι το iMod συνδεεται με την πηγή. Πως θα συνδεθει με την τροφοδοσια (ρευμα) για να μην αλλαζουμε καθε τρεις και λιγο μπαταρια? Στην εργοστασιακη πηγη συνδεεται? Ποιος μπορει να αναλαβει κατι τετοιο? Αξιζει απο θεμα ποιοτητας ηχου????


αν λες για το iPod κοίτα παραπάνω!! Λογικά η Apple θα βγάζει αντάπτορα ρεύματος για αυτοκίνητο.. ΑΝ όχι βρίσκεις σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρονικα..
Τώρα για κόστος μπορείς να ψάξεις! :hehe

syele
09-05-05, 10:23
1)Από προσωπική εμπειρία μη δοκιμάσεις το Alpine(έχει αρκετά θετικά σε σχέση με τα άλλα, αλλά ειναι ΑΡΓΟ)... Έμεινα πολύ ευχαριστημένος με το Sony (16GB) το οποίο έχω πουλήσει εδώ και καιρό!!


καλό, ε; Έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια. Το είχες στην Ε12;



Επίσης κρατάς τη μαμά πηγή και βάζεις αντάπτορα που βγάζει εισόδους RCA και αντάπτορα που ελένγχεις το iPod... (παίζουν και χειριστήρια τιμονιού)

Μου το εξηγείς λίγο αυτό γιατί μπερδεύτηκα;
Μιλας για 2 αντάπτορες.
Έναν για είσοδο RCA (της Toyota, ή ένας οποιοσδήποτε) για να βάλω τι εκεί; Και έναν που συνδέω το iPod (τι είδους αντάπτορα);

NyO
09-05-05, 11:13
Φορτιστή αυτοκινήτου για iPod θα βρεις εδω
http://www.applestore.gr/cgi-bin/WebObjects/RWApp.woa/2/wo/Gjw9rczPcazwQWFYYnzsFM/3.0.5.17.3.1.1.3.9.3.0
Επίσης εκεί θα βρείς και ένα πολυ ωραίο και χρησιμο gadjet το FM Transmitter ώστε να μπορείς να παίζεις μουσίκη απο το ιPod μέσω του ραδιοφώνου. Ετσι γλυτώνεις καλώδια κτλ αλλα δεν ξέρω τι λέει απο ποιότητα και παρεμβολες.

DjBac
09-05-05, 15:43
Το είχα στην Ε12.. Ήμουν ευχαριστημένος αλλα για αρκετούς λόγους το πούλησα!! :hehe :hehe

Μπορεί χα χρειάζεται ένας αντάπτορας (δεν ξέρω πως δουλεύει το iPod)..
Δες στο www.connects2.com

syele
09-05-05, 16:08
Το είχα στην Ε12.. Ήμουν ευχαριστημένος αλλα για αρκετούς λόγους το πούλησα!! :hehe :hehe

Μπορεί χα χρειάζεται ένας αντάπτορας (δεν ξέρω πως δουλεύει το iPod)..
Δες στο www.connects2.com

thanks!

Λόγους; Και αρκετούς μάλιστα; Να μην ανησυχώ, ε; :lol:

DjBac
09-05-05, 22:25
Απλάδεν πληρούσε τις απαιτήσεις που θέλουμε και πήρε πόδι για μια πηγή της Alpine+proccessor+PC!! :hehe :hehe

syele
23-05-05, 12:37
Άλλη πρόταση

1) 7" in-dash LCD Monitor Touchscreen (π.χ. Xenarc - 700IDT, κάποιο άλλο παίζει;). Τοποθέτηση στην 1 κενή DIN
2) Κάποιο Mini car PC (ας πούμε αυτό http://www.mp3car.com/store/product_info.php?cPath=35&products_id=79 για παράδειγμα) στο πορτ-μπαγκάζ πίσω

Ερωτήσεις
Τι καλώδια θέλω για να γίνει η σύνδεση;
Κρατάω το μαμά. Έχει AUX-IN ή θα χρειαστώ ενισχυτή;

Θα έχω όλη την μουσική μου εκεί μέσω των μαμά ηχείων, θα έχω OBD software για διαγνωστικά και ότι άλλο προκύψει

Πως το βλέπετε;

DjBac
23-05-05, 12:43
Η Xenarc δε χωράει πάνω!! Θέλει κατασκευή η θα βάλεις την 1DIN οθόνη!!

Για να γίνει σωστά τότε θες κάποιον ενισχυτή!!
Αλλά, το θέμα των καλωδίων δεν είναι τόσο απλή δουλειά!! Είναι ΠΟΛΛΑ!!!! Τώρα έχω 2 Xenarc μπροστά (έχω καταργήσει εντελώς το clima) και τα καλώδια έχουν καταλάβει το μισό χώρο του συνεπιβάτη!! Θα μπουν κάτω από τη μοκέτα αναγκαστικά!

wastegate
23-05-05, 12:58
Η Xenarc δε χωράει πάνω!! Θέλει κατασκευή η θα βάλεις την 1DIN οθόνη!!

Για να γίνει σωστά τότε θες κάποιον ενισχυτή!!
Αλλά, το θέμα των καλωδίων δεν είναι τόσο απλή δουλειά!! Είναι ΠΟΛΛΑ!!!! Τώρα έχω 2 Xenarc μπροστά (έχω καταργήσει εντελώς το clima) και τα καλώδια έχουν καταλάβει το μισό χώρο του συνεπιβάτη!! Θα μπουν κάτω από τη μοκέτα αναγκαστικά!
Εχω μεγαλη περιεργεια να δω τι γινοταν με το αμαξι σου αντωνη :oops: .Τοσα πολλα καλωδια?

DjBac
23-05-05, 13:00
Ναι ΠΟΛΛΑ καλώδια!!! Να φανταστείς πως πρέπει να μπου και άλλα!!! :hehe :hehe

syele
23-05-05, 14:39
Μισό.
Μιλάω για την 1 DIN οθόνη που κλείνει μέσα στο dash. Δεν είναι μόνιμα ανοιχτή.
Για καλώδια:
1) ένα για σύνδεση οθόνης με PC (από το ταμπλό στο πορτμπαγκάζ)
2) ένα για ρεύμα (?) στο PC (από το ταμπλό στο πορτμπαγκάζ)
3) ένα για ρεύμα στην οθόνη (μέσα στο ταμπλό)
4) ένα από την κάρτα ήχου στο AUX-in της μαμά πηγής (από το ταμπλό στο πορτμπαγκάζ)
5) ένα από το OBD στο PC (από το ταμπλό στο πορτμπαγκάζ)

Θέλει κάτι άλλο;
Ποιον προτείνεις για μια τέτοια εγκατάσταση ώστε να γίνει σωστά η δουλειά (έστω με Pm)

Thanks

Elefsinaaaara_CorollaPowe
23-05-05, 15:10
Εχει βαλει κανεις I-POD?

DjBac
23-05-05, 16:14
Μισό.
Μιλάω για την 1 DIN οθόνη που κλείνει μέσα στο dash. Δεν είναι μόνιμα ανοιχτή.
Για καλώδια:
1) ένα για σύνδεση οθόνης με PC (από το ταμπλό στο πορτμπαγκάζ)
2) ένα για ρεύμα (?) στο PC (από το ταμπλό στο πορτμπαγκάζ)
3) ένα για ρεύμα στην οθόνη (μέσα στο ταμπλό)
4) ένα από την κάρτα ήχου στο AUX-in της μαμά πηγής (από το ταμπλό στο πορτμπαγκάζ)
5) ένα από το OBD στο PC (από το ταμπλό στο πορτμπαγκάζ)

Θέλει κάτι άλλο;
Ποιον προτείνεις για μια τέτοια εγκατάσταση ώστε να γίνει σωστά η δουλειά (έστω με Pm)

Thanks

1) VGA+USB 2 καλώδια
2) Ένα ρεύματος από την μπαταρία και ΟΧΙ από το ταμπλό...
3) Ρεύμα οθόνης από το PC
4) Αυτό ΑΝ βάλεις αντάπτορα στη μαμά πηγή!!
5) Ψιλοάχρηστο να σου πω για μόνιμα.. Μπορείς να το κάνεις και με Bluetooth για να αποφύγεις καλώδια...

Γειώσεις, τροφοδοσία πιθανού USB hub ή εξωτερικής κάρτας ήχου...
Ασύρματη κάρτα δικτύου για αυτόματες ενημερώσεις αρχείων.. Υπάρχουν πολλά, εξαρτάται τι ζητάς πάντα!


Και εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή ότι θα είναι αλλά στην πορεία βγαίνουν ΠΟΛΛΑ!!! Πίστεψέ... Πάνω από ένα χρόνο ασχολούμαι με το θέμα και έχει αρχίσει να με κουράζει!!

Εδώ και 2,5 χρόνια το αμάξι το φτιάχνω στην Ηχοκίνηση Ηλιούπολης.. Σε καμια συνάντηση αν θες το βλέπεις και κρίνεις!

Stathis
24-05-05, 11:02
Ρε παιδια μηπως υπαρχει προχειρη καμια φοτο με την θηκη 2DIN περασμενη στο ταμπλο της Ε12?

mercyful
01-07-05, 22:20
Παιδια έχει κανείς υποψιν του την mp3 storage device της Dension και για τυχον εφαρμογή του σε [acronym:f776a719d3="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:f776a719d3];Μιλάμε για κανονικό σκληρό δίσκο με αντίστοιχο display εντος του αυτοκινήτου και χωρητικότητα από 40 εως 120 GB!!!!!!!!!!!!

tcv
07-09-05, 12:41
Κοιτάζω και εγώ τον τελευταίο καιρό κάποια λύση για mp3 στο αυτοκίνητο
(Corolla 1.6 2004) και προσανατολίζομαι στη λύση iPod 20Gb
με adaptor της iceLink της Dension:

"http://www.dension.com/icelink_info.htm"

Από όσο έχω δει το κόστος του adaptor είναι στην Ελλάδα 200€ για τα Toyota
όπως μπορείτε να δείτε στο παρακάτω site:

"http://digitalhellas.com/index.php?main_page=index&cPath=24_7&sort=20a&page=3"

ενώ μετά από επικοινωνία με την παραπάνω Ελληνική εταιρία μου είπε ότι
υπάρχει λύση με adaptor της Dension και για το Sony NW-HD5 mp3 player
με 20Gb σκληρό. Μόνο που ο adaptor είναι διαφορετικός οπότε θα πρέπει να γίνει
επιλογή του mp3 player από πριν.

Τα πλεονεκτήματα των παραπάνω λύσεων είναι:
1) Καλή ποιότητα ήχου και τεράστιος όγκος μουσικής
2) Μπορείς να επιλέξεις τις 5 πρώτες playlists σαν τα 5 CD του CD-Changer που προσομοιώνει ο adaptor
3) Διατηρείς τον χειρισμό από το τιμόνι για volume, επόμενο κ.λ.π.
4) Το mp3 player όση ώρα είναι στη βάση της Dension φορτίζει οπότε δεν
ξεμένεις ποτέ από μπαταρία και μπορείς να το πάρεις μετά και να το έχεις φορτισμένο
5) Αφου το iPod είναι τοποθετημένο κάπου μπροστά σου μπορείς να βλέπεις την
οθόνη του για πληροφορίες σχετικά με το τραγούδι. Από ότι μου είπαν στην
οθόνη του CD της Toyota γράφει Track1, Track2 κ.λ.π. και οχι τα ID3 tags γιατί το ραδιο CD της Toyota δεν υποστηρίζει CD text απο CD changer (το κιτ κανει emulate το ιPod/Sony σαν Cd changer).
6) Είναι πολύ απλό το να το πάρεις το iPod/Sony από τη βάση και άρα δεν
έχεις πρόβλημα κλοπής του αλλά επιπλέον μπορείς να το χρησιμοποιήσεις
κανονικά ως φορητή συσκευή μουσικής.

Τέλος η εγκατάσταση μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα και χωρίς να ανοίξεις τρύπες
στο ταμπλώ φτάνει να βρεις τις κατάλληλες βάσεις όπως αυτή που είδα στο παρακάτω site:

"http://www.caraudioplus.co.uk/pp/Dashmount_Brackets/Toyota_Dashmount_Bracket/Toyota_Corolla_2002%3E_Dr_Est_Dashmount_Bracket.ht ml"

Η ερώτηση μου τώρα είναι αν κάποιος έχει δοκιμάσει αυτή τη λύση ώστε να μας μεταφέρει τις εντυπώσεις του από πραγματική χρήση του συστήματος.
Επίσης ποιο mp3 player να προτιμήσω; Το iPod ή το Sony και γιατί;

DjBac
07-09-05, 16:14
Για το ICELink δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, σε αντίθεση με την connects2...
Προσωπικά θα σου έλεγα iPod.. Ανεξάρτητα από το αν θα πάρεις το 20άρι ή το 60άρι (τα οποία έχουν μικρή διαφορά στην τιμή)...
Γιατί? Γιατί υποστηρίζεται πιο πολύ, είναι πιο όμορφο, δημιουργεί βάση δεδομένων, έχει πολλά αξεσουάρ...

syele
08-09-05, 18:43
Εγώ πήρα το iPOD το 60άρι από το Ebay και το Icelink από την Digitalhellas.
Δεν το έχω βάλει ακόμα όμως γιατί κατά την τοποθέτηση είδαμε ότι το Connects2 (χρειάζεται και το connect2, οπότε όλα μαζί έχουν 200 Ευρώ) που είχαν στείλει από Αγγλία δεν έκανε (έχει διαφορά το pre-facelift με το facelift). Επομένως περιμένω να έρθει το καινούργιο.

tcv
09-09-05, 17:06
Πόσο κόστισε το iPod από το eBay;

Επίσης μόλις σου έρθουν όλα τα εξαρτήματα
και το τοποθετήσεις στείλε φωτογραφίες και κάνε μας μια ενημέρωση
για το πως έγινε η εγκατάσταση, πως αποδίδει, τυχόν προβλήματα κ.λ.π.

Elefsinaaaara_CorollaPowe
09-09-05, 23:08
Ποσο θα πανε συνολικα ολα???
Και το καθενα ξεχωριστα???
Και η εγκατασταση???

tcv
13-09-05, 11:38
Κάτι καινούργιο που άκουσα, από αντιπρόσωπο της Toyota
που έχει εσωτερική πληροφόριση, σχετικά με τα RadioCD της Toyota
είναι ότι έχουν mp3 αποκωδικοποιητή αλλά δεν είναι ενεργοποιημένος
για να μην αρχίσουν οι μηνύσεις από τις δισκογραφικές εταιρίες στην Toyota.

Θα πρέπει να υπάρχει όμως τρόπος για να το ενεργοποιήσεις
με κατάλληλο συνδυασμό κουμπιών. Κάτι ανάλογο με τον τρόπο
που περιγράφει ο syele στο παρακάτω post για να απενεργοποιήσεις
τον βόμβο για τη ζώνη ασφαλείας:

http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=1934&highlight=%E1%F0%E5%ED%E5%F1%E3%EF%F0%EF%DF%E7%F3% E7

Αν το έχει ακούσει κάποιος ή αν ξέρει κάποια forum στο internet όπου θα
μπορούσε να υπάρχει τέτοια πληροφορία ας το ψάξει και να μας πει.



Παρεπιπτόντως τα θέματα ICE που προκύπτουν αφορούν όλα
τα μοντέλα της Toyota και γι'αυτό αντί να έχουμε ICE topics κάτω από
κάθε δημόσια συζήτηση (π.χ. κάθε μοντέλο Toyota ξεχωριστά) προτείνω
στους moderators να δημιουργήσουν δημόσια συζήτηση ICE και να μπορούμε
όλα αυτά τα θέματα να τα ανοίγουμε εκεί ως ξεχωριστές θεματικές ενότητες.
Έτσι και τα posts του ICE όλα θα απευθύνονται σε όλους τους χρήστες του
Forum που ενδιαφέρονται για το ICE και οι τεράστιες λίστες με posts των
"All about ICE" θεμάτων θα εκλείψουν και θα υπάρξει καλύτερη οργάνωση.

syele
17-09-05, 15:55
Εγώ πήρα το iPOD το 60άρι από το Ebay και το Icelink από την Digitalhellas.
Δεν το έχω βάλει ακόμα όμως γιατί κατά την τοποθέτηση είδαμε ότι το Connects2 (χρειάζεται και το connect2, οπότε όλα μαζί έχουν 200 Ευρώ) που είχαν στείλει από Αγγλία δεν έκανε (έχει διαφορά το pre-facelift με το facelift). Επομένως περιμένω να έρθει το καινούργιο.

Τζίφος τελικά!!!

Δυστυχώς δεν υπάρχει connects2 για την facelift Corolla. Τα φις είναι διαφορετικά. Η Connects2 λεει για Fujitsu Ten ηχοσύστημα και η Corolla έχει Panasonic.

Θα πρέπει να βρω άλλη λύση

Gorillas
18-09-05, 09:27
Κάτι καινούργιο που άκουσα, από αντιπρόσωπο της Toyota που έχει εσωτερική πληροφόριση, σχετικά με τα RadioCD της Toyota
είναι ότι έχουν mp3 αποκωδικοποιητή αλλά δεν είναι ενεργοποιημένος
για να μην αρχίσουν οι μηνύσεις από τις δισκογραφικές εταιρίες στην Toyota.


Φίλε μου αυτό που λές δεν νομίζω να ισχύει γιατί και άλλες , και πολλές μάλιστα, εταιρίες δίνουν εργοστασικό mp3. [tab:d3f73b29fb]

tcv
19-09-05, 22:35
Τζίφος τελικά!!!

Δυστυχώς δεν υπάρχει connects2 για την facelift Corolla. Τα φις είναι διαφορετικά. Η Connects2 λεει για Fujitsu Ten ηχοσύστημα και η Corolla έχει Panasonic.

Θα πρέπει να βρω άλλη λύση

Μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που γράφεις γιατί στο παρακάτω site
βλέπω να πουλάνε adaptors για το Mp3 changer της Sony και για τις
facelift corolla (2003 και μετά) όπου η υποδοχή για το changer είναι
12-pin με 2x6 σειρές ενώ τα παλιότερα είχανε 12-pin αλλά 1x7+1x5.

http://www.caraudioplus.co.uk/sp/category/Factory_Changers/subcategory/MP3_Changers_for_Factory_Radios/searchbox6/Toyota_MP3_Changer.html

Δεν λέει βέβαια αν είναι ο adaptor της connects2.

Όμως και στο site της connects2 το τελευταίο προσπέκτους για
τον iPod adaptor:

http://www.connects2.com/pdfFiles/english%20PDF/sonyipod5030SI.pdf

λέει ότι υποστηρίζει όλα τα μοντέλα της Toyota από το 2001 και μετά
και μάλιστα γράφει ότι υποστηρίζει είτε Fujitsu Ten είτε Matsushita (δηλαδή
Panasonic). Το δικό μου ας πούμε (Facelift 1.6) έχει Matsushita σίγουρα
(το έχω ανοίξει).

Για κοίταξε το λίγο καλύτερα πριν το παρατήσεις. Ο adaptor που σου ήρθε
θυμάσαι αν ήταν 2x6 ή 1x7+1x5;

tcv
19-09-05, 22:43
Φίλε μου αυτό που λές δεν νομίζω να ισχύει γιατί και άλλες , και πολλές μάλιστα, εταιρίες δίνουν εργοστασικό mp3. [tab:d4dffec0d8]

Και εγώ Gorillas νομίζω ότι είναι παράλογο γιατί εκτός των άλλων ξέρω ότι η ίδια
η Toyota βάζει mp3 player στα περισσότερα μοντέλα της στην Αυστραλία:

http://carpoint.ninemsn.com.au/portal/alias__carpointau/tabID__6491/ArticleID__6729/DesktopDefault.aspx

Όμως αυτός που μου το είπε φαίνεται αξιόπιστη πηγή και θεώρησα καλό να ενημερώσω
το forum μήπως μπορέσουμε να διασταυρώσουμε την πληροφορία ή μήπως μπορέσουμε
να το ψάξουμε περισσότερο σε forum του εξωτερικού

syele
20-09-05, 02:41
Τζίφος τελικά!!!

Δυστυχώς δεν υπάρχει connects2 για την facelift Corolla. Τα φις είναι διαφορετικά. Η Connects2 λεει για Fujitsu Ten ηχοσύστημα και η Corolla έχει Panasonic.

Θα πρέπει να βρω άλλη λύση

Μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που γράφεις γιατί στο παρακάτω site
βλέπω να πουλάνε adaptors για το Mp3 changer της Sony και για τις
facelift corolla (2003 και μετά) όπου η υποδοχή για το changer είναι
12-pin με 2x6 σειρές ενώ τα παλιότερα είχανε 12-pin αλλά 1x7+1x5.

http://www.caraudioplus.co.uk/sp/category/Factory_Changers/subcategory/MP3_Changers_for_Factory_Radios/searchbox6/Toyota_MP3_Changer.html

Δεν λέει βέβαια αν είναι ο adaptor της connects2.

Όμως και στο site της connects2 το τελευταίο προσπέκτους για
τον iPod adaptor:

http://www.connects2.com/pdfFiles/english%20PDF/sonyipod5030SI.pdf

λέει ότι υποστηρίζει όλα τα μοντέλα της Toyota από το 2001 και μετά
και μάλιστα γράφει ότι υποστηρίζει είτε Fujitsu Ten είτε Matsushita (δηλαδή
Panasonic). Το δικό μου ας πούμε (Facelift 1.6) έχει Matsushita σίγουρα
(το έχω ανοίξει).

Για κοίταξε το λίγο καλύτερα πριν το παρατήσεις. Ο adaptor που σου ήρθε
θυμάσαι αν ήταν 2x6 ή 1x7+1x5;

Είμαι απόλυτα σίγουρος!
το connects2 είναι 1X7 & 1x5. Ας λεει για όλα τα Corolla μετά το 2001. Επικοινωνήσαμε με την connects2 και μας είπε ότι τελικά δεν έχει.
Αλλά στείλαμε τη φίσα του Corolla εκεί και μάλλον θα έχουμε σύντομα αποτελέσματα.

Αναμένω νέα

tcv
11-10-05, 17:59
Syele έχεις νεώτερα από το θέμα του iPod adaptor της connects2;

Κοίταζα πάλι σήμερα κάποια site και διαπίστωσα ότι στο παρακάτω:

http://www.caraudioplus.co.uk/pp/iPod_-_Sony_MP3_Car_Kits/iPod_Adapters_for_Factory_Radios/Toyota_iPod_Ice_Link_Plus_Adapter.html

δίνουνε για Toyota adaptor της Dension χωρίς να αναφέρεται
πουθενά ότι χρειάζεται και ο adaptor της connects2 όπως σου είπανε
στην Αθήνα. To βασικότερο όμως είναι ότι παραθέτει μια μεγάλη
λίστα με τους τύπους των ΟΕΜ - RadioCD που υποστηρίζει, ανάμεσα
στους οποίους έχει και τύπους της μετά facelift εποχής με το 2x6 connector.
(Είδα και το δικό μου. Είναι το 58816).

Μήπως τελικά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου έτσι;

Και αν τελικά την κάνεις να μας πεις και μας που περιμένουμε.

hatzidi2
13-10-05, 09:31
χθες που πήγα στην Ιpolis είδα ένα ωραίο dvd player της ΤΟΥΟΤΑ (παίζει και mp3), τους ρωτάω εάν μπορεί να συνδεθεί με την εργοστασιακή μου οθόνη, αλλά δεν γνώριζαν τίποτα. Τους λέω τότε γιατί το έχετε στην βιτρίνα, απάντηση δεν πήρα.
Μου είπαν θα το ψάξουν και θα μου πούν.

DjBac
13-10-05, 12:55
http://www.connects2.com/pdfFiles/english%20PDF/MEDIAselections.pdf

Αυτό ίσως σου δώσει μια ιδέα!!

jpapg
13-10-05, 13:19
Πολύ ενδιαφέρον, φίλε hatzidi2.
Έγραφε πάνω ΤΟΥΟΤΑ ?
Διαβεβαίωναν ότι συνδέεται στα εργοστασιακά head unit ?
Τσέκαρες την πίσω μεριά της συσκευής ?
Ο connector για την εικόνα είναι ένας 10pin (5+5).

Είχε ή όχι τιμή ?

Αλήθεια τί είναι το Ipolis ? Μαγαζί ή κάποια έκθεση ?

hatzidi2
13-10-05, 13:36
φίλε jpapg έγραφε πάνω ΤΟΥΟΤΑ MULTIMEDIA SYSTEM.
δεν ήξεραν να μου πούν τιποτα για τον τρόπο συνδεσης. (από πίσω δεν το είδα γιατι ήταν σε σταντ βιδωμένο), αυτοι το είχαν συνδέσει υποτίθεται με μια οθόνη στο μαξιλαράκι οδηγου, για να βλέπουν οι πίσω.
τιμή μπορώ να μάθω την Δευτέρα που θα ξαναπάω.
ipolis τουγιοτα συγγρου είναι το service που πάω(επισήμο)

hatzidi2
14-10-05, 12:21
http://www.connects2.com/pdfFiles/english%20PDF/MEDIAselections.pdf

Αυτό ίσως σου δώσει μια ιδέα!!

φίλε djbac καταρχήν ευχαριστώ.
πηρα τηλέφωνο στην digital hellas για να ρωτήσω για τον συγκεκριμένο adaptor και μου είπαν ορισμένα πράγματα.

καταρχήν μου είπε ότι οι οθόνες της ΤΟΥΟΤΑ έχουν συστήμα ΝΤSC και όχι PAL, αλλά αυτό το πρόβλημα το έχουν λύσει. Το Αλλο προβλημα είναι ότι ο συγκεκριμένος adaptor καταφέρνει να πέρασει μόνο σήμα video και όχι ήχο. (εάν είσαι κουφός με λίγα λόγια δεν υπάρχει πρόβλημα)
Το προσπαθούν και σε 1,2,3,4 βδομάδες και εγώ δεν ξέρω πόσο θα τους πάρει θα μπορέσουν να παρουσιάσουν μια ολοκληρωμένη λύση.
μετα τους ρώτησα ποσό περίπου θα κοστίσει αυτή η λύση και μου είπε ότι να υπολογίσω περίπου στα 625 ευρώ. Εκεί κουφάθηκα και τους είπα ότι δεν χρείαζεται να φτιάξετε λύση για να περάσει ο ήχος,

Gorillas
14-10-05, 17:57
Εγώ το dvd και την οθόνη τα είδα στον γιαννίτσα αλλά δεν ρώτησα. Νομίζω ότι πούλαγαν και την απλή πηγή με Navi..

syele
14-10-05, 21:45
Syele έχεις νεώτερα από το θέμα του iPod adaptor της connects2;

Κοίταζα πάλι σήμερα κάποια site και διαπίστωσα ότι στο παρακάτω:

http://www.caraudioplus.co.uk/pp/iPod_-_Sony_MP3_Car_Kits/iPod_Adapters_for_Factory_Radios/Toyota_iPod_Ice_Link_Plus_Adapter.html

δίνουνε για Toyota adaptor της Dension χωρίς να αναφέρεται
πουθενά ότι χρειάζεται και ο adaptor της connects2 όπως σου είπανε
στην Αθήνα. To βασικότερο όμως είναι ότι παραθέτει μια μεγάλη
λίστα με τους τύπους των ΟΕΜ - RadioCD που υποστηρίζει, ανάμεσα
στους οποίους έχει και τύπους της μετά facelift εποχής με το 2x6 connector.
(Είδα και το δικό μου. Είναι το 58816).

Μήπως τελικά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου έτσι;

Και αν τελικά την κάνεις να μας πεις και μας που περιμένουμε.

Δεν έχω νεότερα ακόμα. Περιμένω.

Πάντως απ' οτι έμαθα βγήκε καινούργιο icelink ειδικά για την Toyota ώστε να περνάει και CD Text στην πηγή. Όταν μάθω περισσότερα θα ενημερώσω