PDA

Επιστροφή στο Forum : 20βαλβιδεσ Διαφονιεσ


Σελίδες : [1] 2

wastegate
30-06-04, 12:21
ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 20ΒΑΛΒΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ;ΣΕ ΕΝΑ SITE(ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΙΟ)ΤΟ ΕΔΙΝΑΝ ΣΤΑ 172 ΣΤΟ ΣΤΡΟΦΑΛΟ ΚΑΙ 160 ΣΤΟ ΤΡΟΧΟ.ΦΤΑΝΕΙ ΤΟΣΟ;ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ(99 ΜΟΝΤΕΛΟ)

mechanicaf
30-06-04, 14:46
Ναι αν κοιταξεις και την διαφημιση της DRD σε καποιο περιοδικο το δινει 170 αλογα.Για να μην μπερδευεσαι για το μαυροκαπακο μιλαει.Τωρα καλυτερο-χειροτερο εννοιες δυσκολες για να χαρακτηρισεις μοτερ.Το μονο σιγουρο ειναι οτι το΄'blacktop' αποτελει εξελιξη του ασημοκαπακου ειναι τουλαχιστον 5ΗΡ δυνατοτερο και κοστιζει περισσοτερο στους μαντραδες.Και επειδη εχω ξανααναφερει τις διαφορες τους σε αλλη συζητηση σιγουρα οι 165ΗΡ που δινει ο κατασκευαστης ειναι πραγματικο νουμερο.Εξαλου +_ 2%διαφορες ειναι στα πλαισια που οριζει ο κατασκευαστης.

kosttrd
30-06-04, 23:23
Aναλογα,με το τι θελεις να κανεις αργοτερα με το μοτερ...Στη περιπτωση που θα ηθελες να το αναβαθμισεις,πιο ευκονα φτιαχνεις ενα blacktop λογω MAP SENCOR,σε διαφορα με το silvertop,οπου λογω AFM,σε περιοριζει σε αρκετα πραγματα.Και τα δυο μοτερ ειναι αξιοπιστα απλα το silver,ειναι ο μπαμπας και το black,ο γιος βαση χρονολογιας κατασκευης...

Anonymous
01-07-04, 00:44
Τελικα τα 2 μοτερ αυτα, τι χρονολογιες εβγαιναν? :-?

Χρηστος
01-07-04, 01:39
Νομιζω απο 91-95 το ασημι και 95-99 το μαυρο.

g6
01-07-04, 11:05
Πρακτικα και τα δυο μοτερ ειναι σχεδον ισαξια. Ονομαστικα η διαφορα τους ειναι 5 ιπποι. Ο ασημι ειναι η πρωτη εκδοση και ο μαυρος η επόμενη. Με βαση τις πληροφοριες πιο αξιοπιστος για more tuning ειναι ο ασημενιος μια και εχει ισχυρότερο μπλόκ. Το πρόβλημα του AFM που λεέι ο φλιος kostastrd ξεπερνιεται με την χρηση αγραφου εγκεφαλου και γινεται κολαση!!!!

kosttrd
03-07-04, 03:12
Ηi G6,οταν αναφερεις αγραφο εγκεφαλο εννοεις με την χρηση AFM,ή με την χρηση MAP SENSOR,για το ασημι παντα :-? :-? :-? Ο george4agelu που ειχαμε συναντηθει μου ανεφερε απο Μαλιωρα....

g6
05-07-04, 13:33
φιλε κωσταtrd ο αγραφος εγκεφαλος υποστηριζει map sensor και μαλιστα τον εχει ενσωματωμενο πανω του. Απο μαρκες τωρα υπαρχει link, autronic, motec και μερικες αλλαες μαρκες. Παντως αν ξηλωσεις το air flow meter που ειναι σαν πνιχτης του μοτερ λογω σχεδιασης παιρνεις χαλαρα 10 αλογακια με ολα τα αλλα μαμισια. Οπως σου ειπε και ο george4agelu ο Μαλιωρας φερνει τα link τα οποια τοποθετει και ρυθμιζει στο ιδιοκτητο δυναμομετρο του.

kosttrd
05-07-04, 19:06
Eυχαριστω για τις πληροφοριε g6.Οταν βρω ευκαιρια θα περασω απο Μαλιωρα να δουμε τι μπορει να γινει.Το σοκ θα το παθω με τα ευρωπουλα που θα μου ζητησει,αν ομως αξιζει το αποτελεσμα,χαλαλι...

mechanicaf
01-08-04, 21:13
οποιος ξερει μπορει να μου απαντησει αν το 20v εχει μπλοκε απο την 'μανα' του;(μαυροκαπακο με 6αρι κιβωτιο).μηχανικα και οχι στο δρομο πως μπορει να το διαπιστωσει κανεις;

Fanis
02-08-04, 10:56
οποιος ξερει μπορει να μου απαντησει αν το 20v εχει μπλοκε απο την 'μανα' του;(μαυροκαπακο με 6αρι κιβωτιο).μηχανικα και οχι στο δρομο πως μπορει να το διαπιστωσει κανεις;


κανενα σασμαν που εχω δει της TOYOTA μπροστινοκινητο δεν εχει μπλοκε εκτος απο corolla ts ...

αν θελεις να διαπιστωσεις αν αιναι μπλοκε απλα σηκωσε το αυτοκινητο να ειναι στον αερα οι μπροστινες ροδες και πρεπει οταν( βαλεις η βγαλεις ταχυτητα) να γυρνανε και οι δυο ροδες στην ιδια κατευθηνση...

vask
02-08-04, 11:27
και starlet gt έβγαιναν με μπλοκέ

kosttrd
02-08-04, 18:38
οποιος ξερει μπορει να μου απαντησει αν το 20v εχει μπλοκε απο την 'μανα' του;(μαυροκαπακο με 6αρι κιβωτιο).μηχανικα και οχι στο δρομο πως μπορει να το διαπιστωσει κανεις;Ο blacktop,δεν εβγαινε με μπλοκε σασμαν,τωρα αν θελεις σε μπλοκε ΤΟΥΟΤΑ,υπαρχει απο το ΜR2,που με μικρη πατεντα το προσαρμοζεις.Μεγαλο ατου του μπλοκε ειναι και οι στροφες.Επανω στην στροφη το μπλοκε αναγνωριζει ποιος τροχος εχει ταση για σπινιαρισμα και δινει στον αλλον με αποτελεσμα η μουρη να ειναι σταθερη.
Μπορεις ενα απλο να το κανεις μπλοκε,αλλα οχι στην Ελλαδα.Υπαρχει βελτιωτης που το κανει αυτο (για Ελλαδα παντα) αλλα συνεχεια ξεκουρδιζονται.
Η καλυτερη λυση ειναι απο Αγγλια,μελος του club το εχει κανει και πραγματικα αξιζει τα λεφτα του,μιλαμε για ενα κοστος περιπου 700-800euro!!!

mechanicaf
02-08-04, 22:17
Βασικα ρωταω γιατι οταν σηκωνω το δικο μου στον αερα χωρις ταχυτητα και περιστρεφω τον εναν τροχο με το χερι γυριζει και ο αλλος(σβηστο το αυτοκινητο) ενω σε ενα ASTRA που εχει η γυναικα μου γυριζει μονο ο ενας τροχος και σιγουρα αυτο δεν εχει μπλοκε.Τελικα fanis μηπως ειναι κατα ενα μικρο ποσοστο μπλοκε ή πρεπει να το δοκιμασω με αλλαγες ταχυτητων στον αερα ξανα ετσι οπως μου λες;

Fanis
03-08-04, 13:31
Βασικα ρωταω γιατι οταν σηκωνω το δικο μου στον αερα χωρις ταχυτητα και περιστρεφω τον εναν τροχο με το χερι γυριζει και ο αλλος(σβηστο το αυτοκινητο) ενω σε ενα ASTRA που εχει η γυναικα μου γυριζει μονο ο ενας τροχος και σιγουρα αυτο δεν εχει μπλοκε.Τελικα fanis μηπως ειναι κατα ενα μικρο ποσοστο μπλοκε ή πρεπει να το δοκιμασω με αλλαγες ταχυτητων στον αερα ξανα ετσι οπως μου λες;



δεν μου λες αν γυριζει με την ιδια φορα -------------------->

george4agelu
04-08-04, 01:54
ΜΠΛΟΚΕ ΓΙΑ 111, ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 800-900 ΕΥΡΩ kosttrd μαζευε λεφτα θα σε πείσω.

g6
04-08-04, 08:22
απο τα προσφατα μοντελα παραγωγης με μπλοκε βγηκαν τα starlet ep82 kai ep91 turbo σε συγκεκριμενες εκδοσεις και καποια mr2 sw20 ατμοσφαιρικα.

mechanicaf
04-08-04, 12:56
Ναι Fanis και ο αλλος στην ιδια κατευθυνση γυριζει.Sorry για την καθυστερηση σημερα εχω υπολογιστη.

kosttrd
05-08-04, 00:00
ΜΠΛΟΚΕ ΓΙΑ 111, ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 800-900 ΕΥΡΩ kosttrd μαζευε λεφτα θα σε πείσω.Aντε να ανεβουμε Αγγλια να φερουμε υλικο :lol: :lol: :lol:

wastegate
05-08-04, 10:07
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΞΥΛΩΘΕΙ ΤΟ AFM(ΣΤΟΝ ΑΣΗΜΙ)ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Η ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΕΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ;

g6
05-08-04, 10:50
αν ξυλωθει ετσι απλα το μοτερ απλα δεν θα δουλευει καθολου. αν ξυλωθει και αντικατασταθει απο map sensor θα λειτουργει μια χαρα οπως ακριβως ενα μαυροκαπακο η τα λοιπα μοτερ της ΤΟΥΟΤΑ

george4agelu
05-08-04, 15:22
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ g6. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ MAP SENSOR ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ.

kosttrd
06-08-04, 16:58
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ g6. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ MAP SENSOR ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ.george4agelu βρηκα τον blacktop,εγκεφαλο απο τον δικο σου,τωρα θελω να δω τι διαφορες υπαρχουν στην πλεξουδα και θα ξεκινησω την εγκατασταση...

kosttrd
06-08-04, 17:00
αν ξυλωθει ετσι απλα το μοτερ απλα δεν θα δουλευει καθολου. αν ξυλωθει και αντικατασταθει απο map sensor θα λειτουργει μια χαρα οπως ακριβως ενα μαυροκαπακο η τα λοιπα μοτερ της ΤΟΥΟΤΑΧρειαστηκε να βαλεις ολη την πλεξουδα απο τον blacktop ή εκανες καποια πατεντα πανω στην υπαρχουσα?????????????

george4agelu
07-08-04, 01:39
KOSTTRD ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ (ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΟΝ ΚΑΦΕ) :lol: :lol:

kosttrd
07-08-04, 01:42
KOSTTRD ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ (ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΟΝ ΚΑΦΕ) :lol: :lol:ΟΚ :lol: :lol: :lol:

wastegate
07-08-04, 14:44
ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΤΙΜΗΣ-ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ?ΑΓΑΦΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ Η MAP SENCOR?ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΟΤΕΡ KOSTTRD?

kosttrd
08-08-04, 01:08
ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΤΙΜΗΣ-ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ?ΑΓΑΦΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ Η MAP SENCOR?ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΟΤΕΡ KOSTTRD?Eχω το 20V Silvertop (φωτο εδω http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=637) και θελω να καταργησω το AFM με Map Sensor.Αν θελεις για παραπανω εξελιξη σιγουρα η λυση αγραφου ειναι μονοδρομος :lol: :lol: :lol:

george4agelu
08-08-04, 16:26
Ο ΑΓΡΑΦΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΞΕΛΙΣΙΜΟΣ. ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ 1000-1500 ΕΥΡΩ (ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗΣ ΚΛΠ) ΕΝΩ Ο ΜΑΥΡΟΚΑΠΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΣ.

g6
11-08-04, 08:23
Φιλε kostatrd δενχ ρειαζεται αλλαγη πλξουδας σε καμια περιπτωση. Θ α κανεις παιχνιδι με τα σηματα που πηγαιναν στο AFM τωρα θα βαλεις τον map και θα δωσεις απο εκει. Ελπιζω μαζι με τον εγκεφαλο του μαυροκαπακου να πηρες και τον map. Επισης θα χρειαστει να βρεις και μια υποπιεση για να δωσεις στον map.
Μετα απο αυτο μποριες να βαλεις κι ενα παραλληλο εγκεφαλο αν δωσεις προθετο καυσιμο και αβανς και να δεις και αλλη διαφορα (apexi, e-manage klp klp)

Φιλε wastegate, μαπ σενσορ εχει και ο αγραφος εγκλεφαλος απλα με εναν αγφραφο μπορεις να εκμεταλευτεις το μοτερ στο επακρο ξεζουμιζοντας και το τελευταιο αλογακι...............

MARMEL
04-10-04, 23:27
Οταν ερθει η ωρα να καταργησω το AFM μιλαμε θα το πεταξω στη θαλασσα :drive :drive

g6
05-10-04, 08:31
γιατι ετσι φιλε MARMEL? πιστευω για αρχη εισαι μια χαρα. οσο θα συνιθιζεις το μοτερ τοτε θα ψαχνεσαι για το κατι παραπανω. Βεβαια σκεψου οτι αν ξυλωσεις το AFM κα σε συνδασμο με ενα παραλληλο εγκεφαλο θα παρεις τουλάχισοτν αλλα 10 αλογακια.

Anonymous
05-10-04, 12:18
γιατι ετσι φιλε MARMEL? πιστευω για αρχη εισαι μια χαρα. οσο θα συνιθιζεις το μοτερ τοτε θα ψαχνεσαι για το κατι παραπανω. Βεβαια σκεψου οτι αν ξυλωσεις το AFM κα σε συνδασμο με ενα παραλληλο εγκεφαλο θα παρεις τουλάχισοτν αλλα 10 αλογακια.


Με τι κοστος στο περιπου? question

g6
06-10-04, 08:53
το κοστος δεν μπορει να οριστει ακριβως. Εξαρταται απο το ποιον παραλληλο θα επιλεξεις, συν τα εργατικα συν το κοστος ρυθμισης στο δυναμομετρο. Και να μην ξεχασουμε την modifa στις πλεξουδες ωστε να μπει ο map και ο εγκεφαλος του blacktop. Παντως ενα νουμερο γυρω στα 1.000 ευρω φανταζει λογικο

Anonymous
06-10-04, 15:30
Παντως ενα νουμερο γυρω στα 1.000 ευρω φανταζει λογικο

ouch :poke

MARMEL
10-10-04, 21:10
G6 δεν ξερω γιατι αλλα δε μπορω να το βλεπω γαμωτο. ηδη ψαχνω αγραφο. νοιθω τ αμαξι σαν να τραβαει τροχοσπιτο καμια φορα. ενω ανεβαινει τοσο ικανοποιητικα το κοντερ........... αλλα δε νοιθω την κλωτσια. ισως ετσι ειναι ολα? μετα τα 120-140 χινεται χαμος

g6
11-10-04, 09:58
τι εχεις δει απο αγραφους?

Anonymous
11-10-04, 11:49
δε νοιθω την κλωτσια.

Για κλωτσια μια ειναι η λυση!!! 8)

(μικρη φτερωτη.... 8) )

MARMEL
14-10-04, 16:35
δεν ειδα τιποτα ακομα

g6
15-10-04, 09:06
λογω του vvt το μοτερ ξυπναει μετα τις 4.000 και μετα τις 6.000 σκυλιαζει. Κλωτσια δεν καταλαβαινεις γιατι αποδιδεται η δυναμη ομαλα και γραμμικα οποτε ενω την εχεις δεν την καταλαβαινεις μονο το κοντερ σε ενημερωνει.
Εγω ανοιγω το vvt απο τις 2.000 και εχει βελτιωθει καπως η κατασταση σε αισθηση. Παντως μην σε ανησυχει αυτο το θεμα ειναι το πως στεκεσαι στο δρομο και στεκεσαι πολυ καλα.
Σε επιπεδο αγραφων μια πρωτη ματια μπορει να ειναι κατι αναμεσα σε motec, autronic και link. Υπαρχουν και αλλες μαρκες αλλα μετα ειναι και θεμα αξιοπιστιας και υποστηριξης του dealer που σου τους προμηθευει. Καλο ψαξιμο και στη διαθεση σου αν χρειαστεις κατι.

MARMEL
16-10-04, 20:46
σ ευχαριστω φιλε g6. θα τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη. θελω χαμηλα φυσικα. εμενα ξυπναει στισ 3150 και μετα τις 6000 δεν πολυ ουρλιαζει . υποπτευομαι αργοπορια απο το μεταβλητο γραναζι του εκκεντροφορου εισαγωγης. θα στα πω απο κοντα. ειναι πολλα. σημερα αλλαξα αισθητηρα L. καινουργιος γνησιος. Mε την πρωτη βολτα ειδα απρα πολυ μεγαλη και αισθητη διαφορα χαμηλα. τωρα ξυπναει απο τις 1650 και μετα αντι για τις 3000. ειναι πολυ πιο ζωντανο χαμηλα. αραγε τι να επαθε? tongue

g6
22-10-04, 16:18
φίλε MARMEL μαλλον λογω αισθητηρα ειδες διαφορα. Γενικαι οι αισθητηρες αυτοι ειναι ευαισθητοι και θελουν καλη ποιοτητα καυσιμου αλλιως τα παιζουν ευκολα.

Χρηστος
23-10-04, 11:03
hi ρε παιδια αυτος ο ρημαδις ο λ ποσο κοστιζει περιπου?φιλε marmel εσυ ποσο τον αγορασες?πρεπει να ειναι απο levin(που θα βρω στην ελλαδα) η κανει και απο corolla,carina στη δικια μου περιπτωση?

MARMEL
23-10-04, 13:44
Ειναι γνησιος απο japan και απο levin. 130 ευρω αν θυμαμαι καλα. στον νεο κιφησο εχει τα παντα απο 20V. και αν δεν το χει το φερνει στο φτερο. υποχρεωμενοι ειναι. tongue

Χρηστος
24-10-04, 11:09
Thanks για την πληροφορια marmel αλλα επειδη ειμαι βολο λιγακι δυσκολο,αμα βαλω τον ιδιο λ γνησιο απο carina θα υπαρχει προβλημα?μηπως εκανα πατατα οταν εκανα την μετατροπη και επρεπε να αλλαξω τοτε το λ με του levin?

MARMEL
24-10-04, 11:55
δεν ξερω ισως snoopy

g6
25-10-04, 09:24
φιλε Χρηστο αν δεν εχεις βαλει αισθητηρα l απο levin σιγουρα το μοτερ σου δεν δουλευει σωστα. Αν εχεις ν κωδικο του αιθητηρα μπορεις να τον παρεις απο καθε ΤΟΥΟΤΑ. Στο νεο Κηφισο οντως εχουν και φερνουν ανταλακτικα απο 20βαλβιδο. Αν θες εχω τον κωδικο του αισθητηρα απο το ασημοκαπακο μπορω να σου τον δωσω καποια στιγμη.

MARMEL
25-10-04, 18:57
g6 σου εστειλα το κινιτο μου πριβε. παρε τηλ η στειλε μου το δικο σου.... snoopy snoopy

Χρηστος
25-10-04, 18:58
thanks g6 αμα γινεται :lol: :lol: :lol: :lol:

MARMEL
26-10-04, 20:26
χρηστο τι σασμαν φορας στο carina? με 3000 στροφες τι τελικη εχεις? με 6000στροφες τι τελικη? pc ο κωδικος του αισθητηρα λαμδα απο το 20V ειναι 89465-19495. ελπιζω να βοηθησα

g6
27-10-04, 09:48
με προλαβε ο φιλος MARMEL (89465-19495) ο κωδικος του αισθητηρα. Περι σασμαν που ειπες φιλε MARMEL εχεις δυο επιλογες. Η κρατας το σασμαν του 20βαλβιδου που ειναι μακρύ και εξασαφλιζει υψηλη τελική (240 κοντερισιο) αλλα αργα φορτωματα ή βαζεις ενα κοντο απο g6 1,3 και εχεις πεταγματα αλλα τελικη κοντερισια καπου στα 210. Το σασμαν το κοντο αντεχει μεχρι 230 αλογα οποτε μην ανησυχεις για οτι μελλοντικο αν εχεις στο μυαλο σου εκτος βεβαια πο τουρμπισμα. Εγω με τα 203 αλογα που εχω τωρα φοραω το σασμαν το μαμισιο μου δηλαδη 1,3 G6 εχω κανει εως σημερα 75.000 χλμ χωρις κανενα προβλημα και μαι και δστροφαρω και ψηλοτερα στο κοντερ μου βλεπω 240+. Αποφασισε τι θελεις και ςεπελεξε αφοβα. Μια μεση λυση παλι ειναι η χρηση του σαζμαν 5σχεσεων απο την corolla 1,3 αλλα αν ακνεις κινηση καντη σωστα.
Φιλικα παντα

Χρηστος
27-10-04, 12:08
Ευχαριστω ρε guys για τις πληροφοριες,οσο για τις τελικες φιλε marmel δεν το εχω προσεξει ποτε θα το δοκιμασω και θα σου πω,οταν λες 3000 στροφες τελικη εννοεις με 5η σχεση στο κιβωτιο?παντως τα 230 τα εχω πιασει με δυσκολια θα ελεγα!α φοραω το σασμαν του levin silvertop!

MARMEL
27-10-04, 19:05
φιλε g6 δε μπαινει το 1300 σασμαν.δε μπαινει απο 4E-FE σε 4GE κινητηρα. μπαινει απο carina απο 1600 sedan kai απο g6 1600. απλα θα θελα να ξερω πιο θα με βολευει και πιο ειναι πιο οικονομικο στην καταναλωση. θα θελα να πηγαινει 215-220 αλλα να τα παει γρηγορα. τωρα παει πολυ τελικη αλλα αργει λιγο. εχω δει 237 κοντερισια. τι να τα κανω τοσα? δεν παω καθε μερα εθνικη.. θελω πιο λιγα και συντομοτερα. αν καποιος εχει αλλο σασμαν σε 20V ας το πει μπας και βγαλω ακρη tongue

Meleths
27-10-04, 19:23
Φιλε Marmel
Ποιοσ σου ειπε οτι δεν μπαινει το σαζμαν?? Μπαινει ανετα το μονο που εχεις να κανεις ειναι να αλλαξεις την χελωνα του 1.3 με του 1.6 ολα τα αλλα ειναι ιδια.....


Φιλικα
Μελετης

MARMEL
28-10-04, 23:04
αυτο σκεφτηκα κ γω. να κουμπωσω το σασμαν επανω στη χελωνα του 20V. αλλα μου ειπαν δεν κανει. τα ημιαξονια μπαινουν αραγε?

spider
29-10-04, 08:57
Βρήκε κανείς εγκέφαλο από μαυροκάπακο? Πόσο πήγε το μαλλί?

Φίλε g6 μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει.
Το εξάρι του 1300 δεν είναι καθόλου κοντο..

Πριν βάλω το 20βάλβιδο, είχα δει σε κατηφόρα 210 και δεν είχα πιάσει κόφτη, δλδ είχα λιγότερες από 6200 σαλ.
Το σασμάν του 20βάλβιδου που φοράω τώρα με 6000 σαλ έχει-δεν έχει 200.
Το καλύτερο αυτού του σασμάν είναι ότι όταν κάνεις αλλαγές στον κόφτη δεν ρίχνει τις στροφές κάτω από 5500, άρα παραμένεις στην ωφέλιμη περιοχή (5500-7800).

Το εξάρι του μαυροκάπακου είχε μπλοκέ από τη μάνα του, ενώ το 5 άρι όχι.
Έχω βρει τόρσεν διαφορικό από Μr2. Ποιος έχει βάλει και τι πατέντα χρειάζεται?

Εγώ φοράω αισθητήρα λ από 1300, αλλά μάλλον δεν κάνει.

Fanis
29-10-04, 12:25
Ρε καημενο MARMEL βαλε πρωτα καμια 15αρα ζαντα να χασεις τελικη και μετα ψαξε για σασμαν.... :poke :poke :drive :headbang

MARMEL
29-10-04, 19:16
Φανη ......... χμμμμμμμμμ question λες? tongue γνωμες?

Meleths
30-10-04, 13:49
Φιλε Spider
Δεν νομιζω οτι ο φιλος g6 να λεει οτι το σαζμαν του 1.3 ειναι μακρυ αντιθετα μαλιστα λεει οτι ειναι κοντο.

Φιλε Marmel
Οπως σου ειπα παραπανω το κυβωτιο μπαινει με αλλαγη χελωνας αν δεν το ηξερα πιστεψε με δεν θα το προτινα η αλλοιως θα σου ελεγα ψαξε να δεις μηπως αλλα επειδη το γνωριζω σου λεω οτι μπαινει ανετα. Τωρα το θεμα οικονομιας και κοντου σαζμαν δεν χριαζεται να το αναλυσουμε. Οσο πιο κοντο τοσο το μοτερ θα δουλευει ψηλα οποτε γενικα θα καιει παραπανω. Το θεμα ειναι τι θελεις, θελεις επιταχυνσεις και σπιρταδα? η μεγαλες τελικες..... το σαζμαν του Carina E ειναι ιδιο με της Corolla AE101 1.6

Φιλικα
Μελετης

MARMEL
30-10-04, 14:37
χμμμμ :-?

Anonymous
30-10-04, 16:42
Φιλε Spider
Δεν νομιζω οτι ο φιλος g6 να λεει οτι το σαζμαν του 1.3 ειναι μακρυ αντιθετα μαλιστα λεει οτι ειναι κοντο.

Φιλε Marmel
Οπως σου ειπα παραπανω το κυβωτιο μπαινει με αλλαγη χελωνας αν δεν το ηξερα πιστεψε με δεν θα το προτινα η αλλοιως θα σου ελεγα ψαξε να δεις μηπως αλλα επειδη το γνωριζω σου λεω οτι μπαινει ανετα. Τωρα το θεμα οικονομιας και κοντου σαζμαν δεν χριαζεται να το αναλυσουμε. Οσο πιο κοντο τοσο το μοτερ θα δουλευει ψηλα οποτε γενικα θα καιει παραπανω. Το θεμα ειναι τι θελεις, θελεις επιταχυνσεις και σπιρταδα? η μεγαλες τελικες..... το σαζμαν του Carina E ειναι ιδιο με της Corolla AE101 1.6

Φιλικα
Μελετης

Δηλαδη κανει το 1.3 και χρειαζεται μονο χελωνα του 1.6? Τι κοστος ςχει αυτη η μετατροπη? Ρωταω να ξερω αν σε περιπτωση μετατροπης γινει να κρατηθει.... :oops:

Meleths
30-10-04, 21:40
Αναλογα με το τι θα σου ζητησει ο μηχανικος .....

Anonymous
30-10-04, 23:20
Αναλογα με το τι θα σου ζητησει ο μηχανικος .....

Δηλαδη? question

Ηλίας
01-11-04, 12:36
Παιδιά διαβάζω το forum εδώ και πολύ καιρό. Είμαι και εγώ ένας απελπισμένος μαυροκάπακος 20βαλβιδος. Πιστεύω ότι το μοτεράκι είναι πολύ καλό και πολύ αξιόπιστο. Το θέμα είναι σε ποιόν κάνεις την μετατροπή. Δυστηχώς πήγα στον Μπαρμπαρή. Τελικά το συνεργείο του είναι μια πολύ καλή καφετέρια. Καφές, καφές και δουλειά δεν γίνεται.

Τα προβήματά μου:
Το μοτέρ μέχρι τις 5000 rpm μπερδεύει γονατίζει ήχοι περίεργοι και μόλις τις περάσει ξυρίζει.
Ο σερβιτόρος Μπαρμπαρής μου λέει ότι είναι το αβάνς και όλο το ανεβάζει αλλά τίποτα δεν γίνεται. Δεν ξέρω τι να πώ.
Μαύρος καπνός. Δεν είμαι ταξί.

Έχω απελπιστεί δέχομαι ότι το μοτερ χαμηλά δεν πάει αλλά όχι και να μπερδεύει.

Θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί κάποιοι από εσάς έχουν τεράστιες γνώσεις ενώ εγώ δεν καταλαβαίνω πολλά απο μηχανικά.
Ευχαριστώ.

vask
01-11-04, 13:02
αισθητήρας λ μου μυρίζει ..... μέτρα τον με ένα ηλεκτρολόγο.

τα μπουζί επίσης είναι οκ?

Ηλίας
01-11-04, 13:13
Ευχαριστώ για την συμβουλή σου. Τα μπουζί τα έχω αλλάξει 2000 χιλιόμετρα πριν. Άρα
αισθητήρας Λ. Ίσως ο σερβιτόρος μου έχει αφήσει του 1300 πάνω τι να πω.

Meleths
01-11-04, 13:18
Φιλε Ηλια
Εφοσον εχεις αλλαξει μπουζι πριν απο 2000χμ δες οπως ειπε και ο φιλος vask τον αισθητηρα λ. Το πιθανοτερο ειναι να προερχεται απο εκει το προβλημα. Παντως για καλο και για κακο παραγγειλε εναν καινουργιο για μαυροκαπακο απο την Toyota μιασ και ποτε δεν προκειτε να βρεις αν οντως στον εχει αλλαξει και δεν ειναι του 1.3.

Φιλικα
Μελετης

spider
01-11-04, 16:04
Φιλε Spider
Δεν νομιζω οτι ο φιλος g6 να λεει οτι το σαζμαν του 1.3 ειναι μακρυ αντιθετα μαλιστα λεει οτι ειναι κοντο.


Φιλικα
Μελετης

Με συγχωρείς, λάθος λέξη.
Εγώ θέλω να πω ότι ποιο κοντό είναι το 5άρι του levin. Το εξάρι του 1300 είναι ποιο μακρύ. Φίλος είδε στο δυναμόμετρο (όπου δεν υπάρχουν απώλειες) 275 χλμ/ώρα με 6η κοφτη σε μαυροκάπακο.

Μελέτη ερώτηση. Βγάζει κάποιες φορές τη βλάβη νο 52 (knock sensor) αλλά έχω πάει σε ηλεκτρολόγο και έχει κοιτάξει την καλωδίωση και δεν υπάρχει αντίσταση.
Επίσης έχω αλλάξει σενσορα και πάλι τα ίδια (και οι δύο ήταν within specs, no continuity between the terminal and the body)
Το άλλο πρόβλημα μου είναι το ρελαντί (πολύ χαμηλό), υπάρχει σχέση μεταξύ βλάβης στο knock sensor και ρελαντί???

Meleths
01-11-04, 16:44
Φιλε Spider

Το σαζμαν το 6αρι ειναι γενικα πιο κοντο. Μην συγκρινεις τις τελικες σχεσεις μεταδοσης. Το 6αρι εκει ειναι πιο μακρι εχει πιο μακρια 6η η οποια ειναι overdrive. Αν βεβαια εχει τη δυναμη το μοτερ να φτασει κοφτη την πιο μακρια σχεση (6η) τοτε ειναι φυσικο να δει και μεγαλυτερες τελικες καποιος....

Απο περιεργεια ποσα αλογα εδειχε το συγεκριμενο μαυροκαπακο? Γιατι η 6η ειναι στα 6αρια σαζμαν ειναι overdrive οποτε για να χτυπισει κοφτη εστω και χωρις τις αεροδυναμικες αντιστασεις πρεπει να ειναι πολυ δυνατο. Αν ξερεις την δυναμη πραγματικα θα ηθελα να την ακουσω.

Τωρα το θεμα του knock. Εφοσον εχεις δει το κυκλωμα και εχεις αλλαξει και knock sensor δεν θυμαμαι τον κωδικο σφαλαματος αλλα μηπως εχεις αρκετο αβανς και σε συνδιασμο με κακη ποιοτητα βενζινης χτυπαει αρκετα το μτοερ σε καποιες στορφες και ετσι σου δινει ενδειξη λαθους?? Ενας ακομα τροπος να δεις αν οντως ειναι θεμα κυκλωματος η λειτουργιας ειναι να ξεβιδωσεις τον sensor πανω απο το μοτερ να τον στερεωσεις καπου και αφου κανεις μερικες βολτες να δεις αν θα συνεχιζει να σου βγαζει το λαθος. Βεβαια ειναι αυτονοητο οτι κατα το διαστημα δοκιμης ο εκεφαλος δεν θα μπορει να κανει knock monitoring. Αν οχι τοτε κατι γινεται με την λειτουργια.

Το ρελαντι μπορεις να το ρυθμισεις απο μια μικρη βιδα alen που εμφανιζεται (αν με σβηστο μοτερ πατησεις τερμα το γαζι χριαζεσαι καποιον να το παταει μεσα απο το αυτοκινητο) θα δεις την βιδα που σου λεω εκει που πιανει η ντιζα στο τετραπεταλουδο. Βιδωνοντας την λιγακι, αφου ξεσφυξεις το κοντρα παξιμαδι, το ρελαντιν θα ανεβει. Εαν πριν δεν το ειχες αυτο το προβλημα και σου δημιουργιθηκε στην πορια τοτε ενδεχεται να ειναι απο την βαλβιδα που βρισκεται οπως βλεπεις το μοτερ απο μπορστα στο δεχι σου χερι στην νοητη γραμμη που ξεκιναει απο τις αναθυμιασεις και κατεβαινει προς το σαζμαν. Η βαλβιδα αυτη ειναι πισω ακριβως απο τον θερμοστατη και ελενχει το ρελαντι. Συνθως απο την πολυκαιρια κολαει. Ετσι ενα ανοιγμα και καθαρισμα θα βοηθησει.

Τσεκαρε αυτα που σου ειπα και για οτι αλλο θες ειμαι στην διαθεση σου

Φιλικα
Μελετης

Anonymous
01-11-04, 18:24
Παιδιά διαβάζω το forum εδώ και πολύ καιρό. Είμαι και εγώ ένας απελπισμένος μαυροκάπακος 20βαλβιδος. Πιστεύω ότι το μοτεράκι είναι πολύ καλό και πολύ αξιόπιστο. Το θέμα είναι σε ποιόν κάνεις την μετατροπή. Δυστηχώς πήγα στον Μπαρμπαρή. Τελικά το συνεργείο του είναι μια πολύ καλή καφετέρια. Καφές, καφές και δουλειά δεν γίνεται.

Τα προβήματά μου:
Το μοτέρ μέχρι τις 5000 rpm μπερδεύει γονατίζει ήχοι περίεργοι και μόλις τις περάσει ξυρίζει.
Ο σερβιτόρος Μπαρμπαρής μου λέει ότι είναι το αβάνς και όλο το ανεβάζει αλλά τίποτα δεν γίνεται. Δεν ξέρω τι να πώ.
Μαύρος καπνός. Δεν είμαι ταξί.

Έχω απελπιστεί δέχομαι ότι το μοτερ χαμηλά δεν πάει αλλά όχι και να μπερδεύει.

Θα ήθελα την συμβουλή σας γιατί κάποιοι από εσάς έχουν τεράστιες γνώσεις ενώ εγώ δεν καταλαβαίνω πολλά απο μηχανικά.
Ευχαριστώ.

Αν δεν ειναι ο λ, να πας στον Μπαρμπαρη και να του πεις να κοψει τον σβερκο του να το φτιαξει! :x

Αληθεια ποσο σου πηγε το μαλλι? Αν μπορεις και αναλυτικα... 8)

MARMEL
01-11-04, 21:02
φιλε ηλια αν θες να σου δωδω αισθητηρα απο ασημι πες το μου αν κανει. εγω παντως το δουλευα 2 μηνες με του 1300 και δουλευε. τωρα πηρα τον γνησιο

Ηλίας
02-11-04, 09:07
Καλημέρα. Το μοτερ το έβαλα τον Ιανουάριο 2004. Από τότε τα προβλήματα που είχα ήταν αυτά που ανέφερα παραπάνω.
Η μετατροπή μου κόστισε 3700 ευρώ.
3000 ευρώ στον Δημήτρη για εργασία και μοτέρ(μαζί με 5 σασμάν).
700 ευρώ για εξάτμιση με δύο καζανάκια και καινούριο αγωνιστικό καταλύτη.
Σήμερα θα πάω από εκεί να δώ τι θα γίνει.

g6
02-11-04, 10:49
μετα πο λιγες μερες απουσιας ειμαι και παλι εδω
@spider
το σαμσαν του g6 1,3 ειναι το πιο κοντο χωρις αμφισβητιση. Για το levin απλα βαζεις χελωνα απο 1,6 και απο ημιαξονια κρατας τα δικα σου του 1,3 χωρις κανενα προβλημα το εχω κανει το εχω ζησει για 75.000 χλμ και το υπογραφω εγγυημενα

@MARMEL
για καλυτερο αρπαμα κανε αυτο που λεω πιο πριν στο spider

@Ηλιας
ΦΙλε μου ποσο στατικό αβανς εχεις? Προσπαθησε να τσεκαρεις αισθητηρα λ, και map sensor? ΕΙναι του μαυροκαπακου η σου αφησαν απο 1,3 γιατι δεν ειχαν? και τα δυο ειανι πολυ σημαντικα για την αποδοση του μοτερ. Επισης για τσεκαρε και την βαλβιδα του vvt να δεις αν δουλευει σωστα.

MARMEL
11-11-04, 22:23
οπου να ναι ερχεται η βαλβιδα του vvt. την εχω παραγειλει 29 ευρω κανει tongue

MARMEL
19-12-04, 20:08
Ε? ti egine? ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΣΑΜΕ ΤΙΣ 20ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΜΑΣ? loud

Japanese-Teo
20-12-04, 00:34
Μπορω να ρωτησω κατι και εγω??

Ψυνομαι να βαλω τον 20v βεβαια δεν ξερω με ποιο καπακι...Εχω μια carina με τον κινητηρα 4Α-FE δεν μπορω να πω μια χαρα παει...αλλα εχει και 190000χλ ! !
Βεβαια τα service του ειναι ολα μια χαρα...Αλλα ο 20v ειναι αλλο πραγμα!!
Το αλλο που φοβαμαι ειναι σε ποιον να παω να μου κανει την μετατροπη?? :-?
Με την εφορια τι γινεται???
Λογικα θα χρειαστω μετα: ζαντες 15, πισω δισκοφρενα,αναρτησεις(τωρα εχω koni κιτρινα), και κανα χαμηλωματακι...
Κοστος περιπου του μοτερ γνωριζει καποιος ??

turbakias!!!
20-12-04, 02:49
η μετατροπη οσον αφορα την τοποθετηση του μοτερ ειναι πολυ ευκολη το δυσκολο ειναι να βρεις ενα καλο ηλεκτρολογο αυτο ειναι τοκυριοτερο τα ρευματα! το μοτερ ειναι σχετικα φτηνο και αν δεις στο φορουμ υπαρχει μια αγγελια με αυτο τι μοτερ γυρω στα 900 ευρω παιζουν με τη εφορια δεν ξερω... αμορτισερ μια χαρα ειναι αυτα που εχεις γιατι να τα αλλαξεις? ζαντα τι φορασ 14αρα? χαμηλωμα μονο αν δεν εχεις κανει και θελεις και αλλη εξατμιση και πισω αξονα και εχεις αρκετη δυναμη....και παντα ΤΟΥΟΤΑ

Anonymous
20-12-04, 13:15
Μπορω να ρωτησω κατι και εγω??

Ψυνομαι να βαλω τον 20v βεβαια δεν ξερω με ποιο καπακι...Εχω μια carina με τον κινητηρα 4Α-FE δεν μπορω να πω μια χαρα παει...αλλα εχει και 190000χλ ! !
Βεβαια τα service του ειναι ολα μια χαρα...Αλλα ο 20v ειναι αλλο πραγμα!!
Το αλλο που φοβαμαι ειναι σε ποιον να παω να μου κανει την μετατροπη?? :-?
Με την εφορια τι γινεται???
Λογικα θα χρειαστω μετα: ζαντες 15, πισω δισκοφρενα,αναρτησεις(τωρα εχω koni κιτρινα), και κανα χαμηλωματακι...
Κοστος περιπου του μοτερ γνωριζει καποιος ??

Υπαρχει και 2.0 8) (ειναι θηριο η carina)

edit: Φρενα καλο θα ηταν πισω (απο celica μαλλον επειδη ειναι 5μπουλονο)
Τα koni μια χαρα ειναι. Ολα δηλωνονται........ :oops: Ειδικα το δικο σου που βγαινει και 1.6 και 2.0....

UNIQUE
20-12-04, 19:32
Για δήλωμα δεν χρειάζεται γιατι δεν αλλάζεις κωδικό (4Α)!!!!
Όταν θέλεις στείλε μήνυμα να σου πώ μια τιμή απο γνωστό...

Anonymous
20-12-04, 19:45
Για δήλωμα δεν χρειάζεται γιατι δεν αλλάζεις κωδικό (4Α)!!!!
Όταν θέλεις στείλε μήνυμα να σου πώ μια τιμή απο γνωστό...

Εδω να τα πεις ολα! 8)

MARMEL
21-12-04, 16:40
xe xe a re xenos οταν ειναι να μαθεις τιμη ε? hangry οικονομολογος θα σπουδαζεις μου φενεται χε χε

Anonymous
21-12-04, 19:35
xe xe a re xenos οταν ειναι να μαθεις τιμη ε? hangry οικονομολογος θα σπουδαζεις μου φενεται χε χε

Στανταρ! Εσυ ποσο κανεις περιπου? :lol:
Ελα ρε συ, να μην ξερουμε και εμεις οι απειροι? :oops:
Ενταξει, αμα τα'χεις στα τετοια σου αν πληρωσεις κατι παραπανω, αλλα αν δεν τα'χεις (καλη ωρα :oops: ) γ@μ@ τα! Για'αυτο και ο 'ελεγχος'! :P

υγ.οχι οικονομολογος ρε συ, μηχανικος Η/Υ.... 8)

Χρηστος
23-12-04, 12:58
Μπορω να ρωτησω κατι και εγω??

Ψυνομαι να βαλω τον 20v βεβαια δεν ξερω με ποιο καπακι...Εχω μια carina με τον κινητηρα 4Α-FE δεν μπορω να πω μια χαρα παει...αλλα εχει και 190000χλ ! !
Βεβαια τα service του ειναι ολα μια χαρα...Αλλα ο 20v ειναι αλλο πραγμα!!
Το αλλο που φοβαμαι ειναι σε ποιον να παω να μου κανει την μετατροπη?? :-?
Με την εφορια τι γινεται???
Λογικα θα χρειαστω μετα: ζαντες 15, πισω δισκοφρενα,αναρτησεις(τωρα εχω koni κιτρινα), και κανα χαμηλωματακι...

οστος περιπου του μοτερ γνωριζει καποιος ??

φιλε εχω την carina 95 1600cc 114hp kai εχω κανει την μετατροπη που αναφερεσαι....

εδωσα , οπως εχω ξαναγραψει, 1300Ε για μοτερ, σασμαν, εγκεφαλο, πλεξουδα, ημιαξονια, για τον 20v silvertop......

και 750Ε περαστικα για ηλελτρολογο, μηχανικο....

400Ε εξατμιση (τελικο HKS), με καταλυτη americat ανεβηκε στα 700Ε

ειμαι 150hp δυναμομετρημενα και παει τον κ@%$% του.... sun

οι εργασιες εγιναν στον βολο και το μοτερ το εισηγαγε ενας γνωστος που ασχολειται με εισαγωγες μοτερ απο ιαπωνια.....η εδρα του ειναι στην θεσσαλονικη..


αν σε ενδιαφερει στειλε μου pm για λεπτομερειες και τηλεφωνα....

υγ. οπως αναφερθηκε ΔΕΝ χρειαζεται να το δηλωσεις,
κατα προτιμηση να βαλεις τον blacktop για ακομα καλυτερες επιδοσεις.....

MARMEL
24-12-04, 21:57
ΧΡΗΣΤΟ ΑΠΟ ΒΟΛΟ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΣΟΥ? ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ. ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΦΑΣΗ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.

Χρηστος
24-12-04, 23:48
την εχω,με την πρωτη ευκαιρια θα στειλω photo!!
εσενα ποσα hp σου εδειξε?

MARMEL
25-12-04, 13:40
μονο πριβε αυτα 8)

Χρηστος
26-12-04, 12:09
μονο πριβε αυτα 8)

Οκ στειλτο μου με pm :lol: :lol:

mechanicaf
26-12-04, 17:01
Φιλε Μarmel ειλικρινα ψαχνω καποιον να μου εξηγησει ποιος ειναι ο λογος που οταν κανετε μια βελτιωση δεν ανακοινωνετε την ιπποδυναμη.Τρεχετε σε dragster μηπως;Που και εκει να σου πω οταν τελειωνουν τους αγωνες καλο ειναι να λεγονται καποια πραγματα προς οφελος του ανταγωνισμου.Με αυτη τη λογικη αν ρωτησω τον Χρηστο αν ειδε διαφορα με τον americat θα μου απαντησει αντε βαλτον και δυναμομετρησετο.Προς τι η βοηθεια τοτε ολων αυτων που γραφουν στο topic;Για μενα αυτος που δεν φοβαται τη βελτιωση λεει τι εχει κανει, τα αλογα της ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗΣ και τι παγιδες συναντησε.Ξεκαθαρα πραγματα!

MARMEL
26-12-04, 18:54
ok ok ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΦΟΒΗΘΩ ΚΑΤΙ. ΑΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ, ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ 165,24 ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ 135,7 ΤΡΟΧΟΥΣ. Η ΡΟΠΗ ΕΙΝΑΙ 18,3 ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ 15,2 ΤΡΟΧΟΙ. ΟΣΟΙ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕ ΑΡΚΕΤΑ. ΑΥΤΑ

mechanicaf
26-12-04, 22:57
Πολυ καλο.Αυτο που με εντυπωσιαζει με τα νουμερα σου ειναι η μεγαλη ροπη.Αν τη βγαζει και σχετικα χαμηλα(για 20V παντα) θα ελεγα η τελεια μετατροπη.Εντυπωση μου κανει και οι απωλειες που εχεις!30ΗΡ;3 κιλα ροπη;Οταν μιλας για κοντρες με ατμοσφαιρα φανταζομαι εννοεις αλλα 20V.Αληθεια με μαυροκαπακα τι διαφορες εχεις αφου θεωρητικα ειναι ιδια η ιπποδυναμη;

Χρηστος
26-12-04, 23:52
ok ok ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΦΟΒΗΘΩ ΚΑΤΙ. ΑΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ, ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ 165,24 ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΚΑΙ 135,7 ΤΡΟΧΟΥΣ. Η ΡΟΠΗ ΕΙΝΑΙ 18,3 ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ 15,2 ΤΡΟΧΟΙ. ΟΣΟΙ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕ ΑΡΚΕΤΑ. ΑΥΤΑ


Πολυ δυνατο για ασημοκαπακο μαμα ετσι δεν ειναι?και ειδικα η ροπη 18,3 οπως ειπε και ο mechanicaf, συνηθως τα 16αρια 20v παιζουν στα 16 και κατι.Ρε marmel μηπως το ειχε πειραγμενο ο ιαπωνας? viking viking viking Παντως φαινεται πολυ καλο μπραβο marmel!!!

MARMEL
27-12-04, 21:08
oντως ειναι τρελη η ροπη. ειδικα στις 3000 ειναι πολυ καλο. εχει αρκετα χαμηλα. μαυροκαπακο ναι εχω συναντησει ενα. το περασα

MARMEL
27-12-04, 21:10
χρηστο σχεδιαζω να ανεβω μια βολτα στο πηλιο οποτε θα σε ενημερωσω να βρεθουμε και θα το νοιωσεις :hehe :hehe :hehe

MARMEL
27-12-04, 21:19
κοντρες με ατμοσφαιρικα δεν ειναι μονο τα μαυροκαπακα, σπανιζουν αυτα. υπαρχουν πολλα ομως που ακομα ψαχνουν τι και πως.

alimonos
27-12-04, 23:59
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 20V ΣΕ AE86 ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟ ΝΤΙΣΤΡΙΜΠΙΤΕΡ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ(€) ΛΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ?
ΣΑΣΜΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ (4AGE);
ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΛΑ;(ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ -ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ)
ΞΕΡΕΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ 4ΠΕΤΑΛΟΥΔΟ ΣΕ ΜΟΤΕΡ 4AGE ΚΑΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΑΥΤΟ;
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΗΠΕΙΡΟ, ΣΤΕΙΛΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΑΠΟ "ΜΑΓΑΖΙΑ" ΣΤΟ "ΚΕΝΤΡΟ" ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΟΙ ΕΠΑΡΧΙΩΤΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!
ΑΛΩΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ FORUM ΑΥΤΟ; ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ Ή ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
ΦΩΤΟ ΤΗΣ "ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ" ΣΤΟ AE86 TMHMA TOY FORUM!
(ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΨΑΡΩΣΕΙΣ ΕΣΥ! ΦΩΤΟ ΤΗΣ [acronym:38f4fd5688="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:38f4fd5688] ΕΝΝΟΩ, ΟΧΙ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΙΑΣ..........)

Χρηστος
28-12-04, 16:06
χρηστο σχεδιαζω να ανεβω μια βολτα στο πηλιο οποτε θα σε ενημερωσω να βρεθουμε και θα το νοιωσεις :hehe :hehe :hehe

αντε μπραβο ρε marmel κανε την κινηση μηπως ζηλεψουν και τα αλλα παιδια απο το club και ανηφορισουν για καμμια εκδρομουλα :olala οταν ειναι να ρθεις ,πες να σου δωσω το τηλεφ.

MARMEL
28-12-04, 22:35
AN και εμαθα απο αλλο site οτι εχεις αρκετα καλουδια πχ σφυριλατα, αυξηση συμπιεσης κτλ θα κοιταξω να ερθω

MARMEL
28-12-04, 22:39
φιλε alimonos εγω ειχα δει μια φορα ενα σαν και το δικο σου αλλα δεν εμαθα τι και πως. αν ξερεις καλα αγγλικα ριξε μια ματια στο www.club4ag.com εκει ειναι γεματο απο 20v corolles AE86. ελπιζω να βοηθησα

alimonos
29-12-04, 01:17
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ MARMEL ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ

Χρηστος
29-12-04, 01:57
AN και εμαθα απο αλλο site οτι εχεις αρκετα καλουδια πχ σφυριλατα, αυξηση συμπιεσης κτλ θα κοιταξω να ερθω


ποιος εβγαλε τετοιo αρβυλο? :lol: :lol: :lol: σε ποιο site?

MARMEL
29-12-04, 22:11
ελα τωρα χρηστο. σε μας? :lol: σημερα εμαθα για μια φλαντζα competition :hehe :hehe :hehe αληθευει?

Χρηστος
29-12-04, 22:38
φιλε marmel μολις πριν λιγο εμαθα ποιος ειναι ο
καταδοτης :lol: :lol: :lol: χε,χε,οτι εχω κανει στο μοτερ ειναι πολυ προσφατο και πολυ λιγο(ροικη και φλανζτα) καποια στιγμη θα παω για dyno και θα δουμε τι εγινε ,αν και πιστευω οτι η μονη διαφορα που ειδα ειναι οτι αρπαζει απο πιο χαμηλα,γυρω στις 3000 και κατι,στα ψηλα μου φαινετε το ιδιο viking viking viking

MARMEL
29-12-04, 22:49
εμ ειδες? :jumpers εγω δε θα το κανα παντως με τιποτα. δεν υπαρχει περιπτωση να λυσω αυτο βελουδο που φοραω κατω απο το καπω μου. αν τ ακουσεις θα καταλαβεις. και ξερω πολυ καλα οτι δεν θα γινει ποτε οπως ηταν. tongue

Χρηστος
30-12-04, 12:11
σεβαστη η αποψη σου φιλε marmel αλλα αμα εχεις το μικροβιο της βελτιωσης δεν μπορεις κατι θα πειραξεις,εσυ δηλαδη δεν το εχεις καθολου? :hehe

MARMEL
30-12-04, 15:01
εγω φιλε χρηστο δεν εχω μονο μικροβιο αλλα καρκινο με τη βελτιωση. για να κανεις κατι καλο ομως σ αυτο το μοτερ θελεις παρα πολλα λεφτα τα οποια δεν τα δινω σε 96 μοντελο. αλωστε εφαγα πολυ χρονο και χρημα να βελτιωνω τις μηχανες μου. (μοτοσυκλεττες) αλλα τις πιο πολλες φορες λογω οικονομιας το μονο που πετυχαινα ηταν αναξιοπιστια. οποτε τ αφηνω οπως ειναι . δεν του ριχνω μια.για μενα πηγαινει πολυ καλα και θα το αφησω ετσι οπως ειναι μεχρι να τα φτυσει(εχουμε και γαμο μπροστα μας ε? εξοδαααα)

Χρηστος
30-12-04, 16:23
εγω ειμαι ηδη παντρεμενος...:):):)

Χρηστος
11-01-05, 20:12
Μολις με πληροφορησε ενας κολητος μου για ενα παραλληλο εγκεφαλο Dastek ποσο παει,και ποιος τα πουλαει?ξερεις κανεις?

Astakos
11-01-05, 21:09
Η εταιρία λέγεται PTS, Γ.Παπανδρέου 32, Άλιμος. Είναι ο επίσημος αντιπροσώπος της Dastek στην Ελλάδα.

Τηλ.: 210-9851819 και ζητάς τον Θέμη (αν κι αυτός θα το σηκώσει). ;)

Χρηστος
11-01-05, 21:19
Η εταιρία λέγεται PTS, Γ.Παπανδρέου 32, Άλιμος. Είναι ο επίσημος αντιπροσώπος της Dastek στην Ελλάδα.

Τηλ.: 210-9851819 και ζητάς τον Θέμη (αν κι αυτός θα το σηκώσει). ;)


thanks αστακε θα τους παρω αυριο,αληθευει οτι αυτο το εγκεφαλακι σου δινει περιπου 20hp?To εχεις βαλει?αν ναι ποιος το ρυθμισε?

MARMEL
11-01-05, 21:45
να σαι καλα αστακε :-?

Astakos
12-01-05, 01:38
thanks αστακε θα τους παρω αυριο,αληθευει οτι αυτο το εγκεφαλακι σου δινει περιπου 20hp?To εχεις βαλει?αν ναι ποιος το ρυθμισε?

Αν μιλάς για 20 άλογα σε ατμοσφαιρικό αμάξι (δεν ξέρω τι μοτέρ φοράς) τότε δεν πρόκειται να τα δεις ποτέ και με κανέναν παγκοσμίως εγκέφαλο. Αν είναι turbo τότε τα πάντα αλλάζουν!! ;)

Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν μπορούν να σου υποσχεθούν εκ των προτέρων άλογα. Ότι είναι θα δείξει...

Τον ρυθμίζει ο Θέμης πάνω σε δυναμόμετρο. Τον έχω βάλει και έδειξε περίπου 5 άλογα αλλά πολύ καλή καμπύλη ροπής. Μέγα κέρδος.

Πάρε τηλέφωνο πάντως...είναι πάρα πολύ εξυπηρετικός ο Θέμης και θα σε βοηθήσει σε ότι μπορεί!

Χρηστος
12-01-05, 12:12
Φοραω τον 20v silvertop viking viking!ok ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες!

Fanis
12-01-05, 17:56
Μarmel γιατι δεν μιλας?????

MARMEL
12-01-05, 19:07
τα εχουμε πει ηδη αξιοτιμε φιλε φανη. απλα μολις ειδα την κουβεντα

wastegate
12-01-05, 20:16
Φανη του κοπηκε η ορεξη πριν με κατι παλιοπιστονια(σφηρηλατα),αυξηση συμπιεσης και σε συνδιασμο με το εγκεφαλακι τον αποτελειωσε.Δεν νομιζω να ξαναμιλησει για το μοτερακι του στον Χρηστο

MARMEL
31-01-05, 01:19
τι εγινε ρε γκαζιαριδες? τις παρατησατε τις 20βαλβιδες διαφωνιες? δε θα τσακωθουμε αλλο? πως θα περναει η ωρα τωρα? :oops:

wastegate
31-01-05, 14:09
Μπααα μιλαμε κιολας MARMEL?Πως το παθαμε?

MARMEL
31-01-05, 18:07
ε ανησυχησα φιλε βασιλη μηπως χασαμε καμια βαλβιδα στη διαδρομη :P
<--------- ειδες στη φωτο αριστερα υπνο που εριξα στο πηλιο? η επομενη βολτα ειναι γιαννενα μετσοβο ζαγοροχωρια

wastegate
31-01-05, 18:37
Μπα θελεις να δεις ολες τις καλες διαδρομες βλεπω.Να προσεχεις οπως θα ανεβαινεις(δεν θα προλαβω να σε φτασω)γιατι τα μουνι@γραφουν με φυστικωσαν 31Ε γιατι πατησα διπλη γραμμη σε προσπεραση.Στην αρχη ελεγαν για 165Ε θεους τους εκανα για να γραψουν 31Ε

MARMEL
31-01-05, 19:00
ασε με με τα κ@ριολια γιατι με εγρψαν σημερα εξω απο το σπιτι μου για ζωνη. 83Ε.παραλιγο να του δαγκωσω το αυτι. αλλα με εγραψε ο κερατας. τους μισωωωωω και το φωναζω. ας ερθουν να με πιασουν. εγω θα φωναζω

Anonymous
31-01-05, 19:19
ασε με με τα κ@ριολια γιατι με εγρψαν σημερα εξω απο το σπιτι μου για ζωνη. 83Ε.παραλιγο να του δαγκωσω το αυτι. αλλα με εγραψε ο κερατας. τους μισωωωωω και το φωναζω. ας ερθουν να με πιασουν. εγω θα φωναζω

Εδω μεσα φωναζεις? Εξω πεστα.......... :P

Ayrton
31-01-05, 19:51
'Ατσα Πάνο......... μας την λένε πολύ απο ότι βλέπω...... σου την βγαίνει με κόκκινο και ο xenos και ο wastegate??? Μώρε μπράβο!!! Όσο για τον ύπνο..... είσαι πολύ σαπίλας!!! :lol: :P :lol:

wastegate
31-01-05, 20:22
Ξηγουμαστε αδικο πεναλτι δεν του τα λεμα all right.Ωρε ανθρωπε του θεο και της παναγιας τι σου φταιω και συ τι θα εκανες στην θεση μου?Εγω τετοια του ελεγα και μετα γλυψιμο.Ξερεις τι φταει?Η χωριστρα σου ειδα την μαλλουρα απο μακρυα γιαυτο αμα σου λεω

MARMEL
31-01-05, 20:51
:headbang

billlllll
01-02-05, 00:14
ασε με με τα κ@ριολια γιατι με εγρψαν σημερα εξω απο το σπιτι μου για ζωνη. 83Ε.παραλιγο να του δαγκωσω το αυτι. αλλα με εγραψε ο κερατας. τους μισωωωωω και το φωναζω. ας ερθουν να με πιασουν. εγω θα φωναζω


Και γιατί δε φόραγες ζώνη...? question :lol: :lol:

MARMEL
01-02-05, 00:31
ασε με με τα κ@ριολια γιατι με εγρψαν σημερα εξω απο το σπιτι μου για ζωνη. 83Ε.παραλιγο να του δαγκωσω το αυτι. αλλα με εγραψε ο κερατας. τους μισωωωωω και το φωναζω. ας ερθουν να με πιασουν. εγω θα φωναζω


Και γιατί δε φόραγες ζώνη...? question :lol: :lol: γιατι μολις ειχα γυρισει απο τη δουλεια ρε.με μουντζουρες.αλλα επρεπε να την κοπανουσα . τη ζωνη δε γουσταρω να την φοραω για να μη με γραψουν αλλα για την ασφαλεια μου. εξω απο δω δε την βγαζω με τπτ. ηταν αδικο παντως.ετσι πιστευω. εξω απο το σπιτι μου ρε? με 30 χιλιομετρα? :x :x :x

osfp10
28-09-05, 01:42
Τι είναι το map sensor????

osfp10
29-09-05, 15:19
κανείς?????????

2579
03-11-05, 21:25
το faster του οκτωβριου 148hp sto blacktop .εχει κανεισ 6ρι μαμα στο 20v αν ναι ποσα χλμ δινουν σε καθε σχεση.

MARMEL
03-11-05, 21:33
εξαρι γνησιο απο levin υπαρχει σασμαν και δουλευει ηδη αλλα δεν ξερω τις σχεσεις. μπορουμε να βρουμε το παληκαρι αλλα δε νομιζω να ξερει.......

2579
04-11-05, 23:08
Marmel αν μαθεισ σου ειμαι ευγνωμων.φοραω σασμαν του levin και ειναι μακρυ 1η 70 2ρα 120 3τη 160.....ψαχνω για σασμαν με 1τη 60 2ρα 100 3τη 140 4η 180 και μακρια την 5η εχεισ ακουσει κατι???

MARMEL
05-11-05, 17:03
Marmel αν μαθεισ σου ειμαι ευγνωμων.φοραω σασμαν του levin και ειναι μακρυ 1η 70 2ρα 120 3τη 160.....ψαχνω για σασμαν με 1τη 60 2ρα 100 3τη 140 4η 180 και μακρια την 5η εχεισ ακουσει κατι??? εμ και γω θελω κοντυτερο σασμαν. του 1.3 ειναι αρκετα κοντο. αυτο θα βαλω αλλα θελω χελωνα. σιγουρα σου παει 120 η 2η ταχυτητα? εμενα παει 1η 70κατι 2η 110 3η 160 4η 210 5η.....................

2579
06-11-05, 11:55
κοντερισια ειναι .carina ειναι το δικο μου τα πραγματικα πρεπει να ειναι 112η 113 βαση ρανταρ λαμιασ στα 100 εδειχνε 93 .Σασμαν ο μηχανικοσ μου ειπε οτι υπαρχει αλλα εχει 550e τοποθετιμενο πολλα

2579
06-11-05, 19:47
στο faster του οκτωβριου το blacktop σε starlet 148hp στον τροχο.τηλ. στην PTS και μου ειπε οτι βγαζει 120..130 και με παραληλο εγκεφαλο +15...20hp αναλογα την κατασταση του μοτερ ολα στο δυναμομετρο με laptop βγαζει και καρτα καυσαεριων.Εχει φτιαξει 2-3 20v

MARMEL
06-11-05, 22:02
Φιλε και γω παραλληλο εβαλα στην PTS στο θεμη. ενα απο τα 20V που εφτιαξε ειναι και το δικο μου. τα χαρτια που μου εδωσε λενε αρκετα αλογα πανω. ειναι δυνατον μονο απο ενα παραλληλακι? βελτιωθηκε η ροπη μου αλλα δυναμωσε ελαχιστα εως καθολου. τεσπα μου φαινοντε πολλα 580 που εδωσα για τον παραλληλο. αλλα σε γενικες γραμμες παει καλα το μοτερ μου.
οσο για το σασμαν δε θελω τοποθετηση. μονος μου τα κανω αυτα

2579
07-11-05, 08:55
450e χωρισ τοποθετηση

2579
08-11-05, 22:28
Σε carina e θελει δηλωμα ο 20v ;εαν λετε οχι οποσ και εγω κανετε λαθοσ.εχτεσ με κοψανε στο κτεο και τρελαθηκα.του εξηγουσα οτι αφου ο κηνητιρασ εχει τουσ 2 πρωτουσ κωδικουσ ιδιουσ και ειναι 1600 κιβ. δεν χρειαζετε αλλα τιποτα. με στελνη στο ελληνικο για τεχνικο ελενχο καμια βοηθεια???? sos

toyota mania
08-11-05, 23:28
Σε carina e θελει δηλωμα ο 20v ;εαν λετε οχι οποσ και εγω κανετε λαθοσ.εχτεσ με κοψανε στο κτεο και τρελαθηκα.του εξηγουσα οτι αφου ο κηνητιρασ εχει τουσ 2 πρωτουσ κωδικουσ ιδιουσ και ειναι 1600 κιβ. δεν χρειαζετε αλλα τιποτα. με στελνη στο ελληνικο για τεχνικο ελενχο καμια βοηθεια???? sosΕισαι σιγουρος;Στην αδεια μου γραφει μονο 4A,οποτε μονο αυτο κοιταξανε και στο ΚΤΕΟ,αν γραφει το μοτερ 4A.

mechanicaf
09-11-05, 10:14
Καλα πηγαινε σε κανα ιδιωτικο και δοκιμασε εκει την τυχη σου.

MARMEL
09-11-05, 17:52
ο χρηστος απο το βολο το περασε το 20v. αλλα ηταν ιδιωτικο ΚΤΕΟ.εγω να δουμε τι θα κανω που ημουν 1.3 yell

mechanicaf
09-11-05, 21:07
Μα και εγω τη πρωτη μου φορα σε δημοσιο το περασα.Τωρα θα παω για ιδιωτικο να γλιτωσω την ταλαιπωρια.Εξαλου αν το εχεις δηλωμενο δεν υπαρχει προβλημα.

2579
10-11-05, 10:16
παιδια τα πραγματα ειναι δυσκολα .δεν βρηκα ακρη ακομα .

MARMEL
10-11-05, 13:19
παιδια τα πραγματα ειναι δυσκολα .δεν βρηκα ακρη ακομα . ριξε μια ματια εδω μηπως κατατοπιστεις http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=1555&highlight=%EA%F4%E5%EF

Χρηστος
10-11-05, 17:15
παιδια τα πραγματα ειναι δυσκολα .δεν βρηκα ακρη ακομα .

φιλε μου εγω το περασα σε ιδιωτικο οπως ειπε και ο πανος χωρις να εχω κανενα προβλημα αλλα και στο δημοσιο που τηλεφωνησα μου ειπανε οτι δεν θελει δηλωμα,βεβαια θα πηγαινα με βγαλμενο το καπακι του 20v γιατι αντε να πεισεις τους ασχετους οτι δεν ειναι 2λιτρο :lol: ο λογος που πηγα στο ιδιωτικο ηταν γιατι θα με κοβανε για τα φιμε και για την γρηγορη εξυπηρετηση τελειωσα σε 15 λεπτα και η τιμη 35euro!!!!!!!!!!!!

2579
13-11-05, 18:15
παιδια πηγα σε ιδιοτικο και καθαρισα πρωτα τουσ ρωτησα για την αλλαγη του μοτερ και τουσ ειπα οτι ηταν ο ιδιοσ τυποσ καναν τσεκ μου ειπαν οτι ενταξει και το περασαν σε15 λεπτα 38e

2579
13-11-05, 18:20
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ

2579
16-11-05, 00:02
τα ταιλευταια νεα απο το κτεο του ελληνικου δεν χρειαζετε δηλωμα ο 20v στην carina γιατι ειναι ο ιδιοσ τυποσ 4Α και κακοσ με κοψαν ειπαν τελικα δεν ξερω τι να πω τουσ αχρηστουσ που πληρωνουμε στο δημοσιο και μασ ταλαιπορουν τζαμπα. παντοσ εμαθα αρκετα για το δηλωμα των κηνιτηρων

MARMEL
16-11-05, 18:15
για πες για πες τι να κανω εγω που ειχα 4E-FE και εβαλα 4A-GE?

2579
16-11-05, 18:41
το πρωτο ειναι να μαθεισ αν εχει περασει αλλο αυτ/το σαν το δικο σου με τον ιδιο τυπο κηνιτιρα με αυτο που εχει βαλει 99% θα εχει περασει .κληνησ ραντεβου στο ελληνικο κοβεισ ενα παραβολο 75e το ελενχουν τα καυσαερια βασικα αν περασεισ σου δινουν εγκρηση και με το χαρτι τον δηλωνησ αν δεν εχει περασει αλλο αυτ/το τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα και τα χρηματα πολλα 700+e

2579
16-11-05, 18:48
στην αδεια κυκλοφορειασ πια ειναι τα 5 πρωτα αριθμοι- γραμματα του μοτερ και πια του τιμολογιου αγορασ του μοτερ

MARMEL
17-11-05, 16:05
μηχανολογος που ειχε ψαξει ειπε οτι κανενα 101 1.3 δεν εχει δηλωσει τετιοι κινητηρα οποτε παμε σε πολλα. τελικα μαλλον πρεπει να μαζευτουμε ολοι μαζι και να μοιρασουμε τη διαφορα? ποσα 101 ομως εχουν 20V?

2579
17-11-05, 18:23
ο εμποροσ μοτερ μου ειπε οτι εχει παρει εγγρηση τυπου ο 20v στο carina στο corolla οχι???πιστευω οτι δεν δηλωνησ παντοσ 4α 1600cc 20v αλλα 4α 1600 γενικα.το προβλημα στο δικο μου μοτερ ηταν οτι στην αδεια εγραφε 4ΑU... ενω το τιμολογιο 4ΑΚ... στο ελληνικο τουσ ενδιαφερει το 4Α δηλαδη τα 1600cc και οχι 20v o τυποσ του μοτερ ειναι 4Α. ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ οποσδιποτε φωτοτιποια η αδεια και το τιμολογιο αγορασ για να το τσεκαρη στο ελληνικο

wastegate
19-11-05, 15:39
μηχανολογος που ειχε ψαξει ειπε οτι κανενα 101 1.3 δεν εχει δηλωσει τετιοι κινητηρα οποτε παμε σε πολλα. τελικα μαλλον πρεπει να μαζευτουμε ολοι μαζι και να μοιρασουμε τη διαφορα? ποσα 101 ομως εχουν 20V?
Γιαυτο σου λεω βαλε 1,3Τ να σωθεις :lol:

MARMEL
27-12-05, 17:38
εγω δεν ξαναγραφω τι θα περασω εδω μεσα επειδη ζηλευει ο δημητρης. θα γραψω μονον αυτο που θα με περασει αν ποτε γεννηθει στην κατηγορια μου.
να ενημερωσω επισης τον χρηστο απο το βολο οτι το corollaki μου κοβει βολτες μεσα στο βολο. θα ναι κανα δυο μερες εκει. χρηστο μη το δεις και τρομαξεις ε? επισης προσεξε το μην κλεψουν τιποτα καναν παραλληλο και με περασει μετα ο δημητρης και ποιος τον ακουσει μετα :lol: θα ανοιξει τοπικ :lol:
μου το χει παρει ο αδερφος μου που ηρθε απο αμερικη. yell ηθελε να παει πηλιο λεει. χαθηκε ο νομος αττικης? cussing cussing yell

mechanicaf
27-12-05, 20:07
Οχι τοπικ στις εφημεριδες θα το βγαλω.Ρε αρχιερεα ειπα εγω οτι ειστε κουλοι ή οι αλλοι που πατε κοντρα ειναι αυτοι κουλοι;Σου ειπα μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λετε και ξερεις κατι γιατι αμφιβαλλω και δεν θεωρω δεδομενο μερικες φορες οτι λετε;Γιατι να σου θυμισω για κοντρες με WRX και κατι αλλα παλαιοτερα συγκριτικα που λεγατε.Ε εγω αυτα τα θεωρω υπερβολες.Δεν λεω οτι λετε ψεματα αλλα οτι υπερβαλετε και βλεπετε τα πραγματα οπως βολευουν μερικες φορες.Και δεν μενω μονο στο παραδειγμα του Γιαννη αλλα και σε αλλα κατα καιρους...Εδω σου ελεγα για lotus αν θυμασαι και παλι και εκει στοιχηματιζες.Τα ξεχασες κιολας;
Και επειδη και εγω πολλες φορες χρησιμοποιω την υπερβολη στα λεγομενα μου για αυτο δεν το βρισκω ασχημο αλλα ως ενα μεσο εκφρασης.Αλλα ειναι καποια πραγματα που πρεπει να ειμαστε ξεκαθαροι.
Και για την κοντρα τωρα που λες τοσα ταξιδια κανεις κατεβα και προς Καλαματα.(Το Μονακο της Ελλαδας).Δεν θα το μετανιωσεις και που ξερεις μπορει να βγαλεις και 1000 ευρω.Εγω το μονο που θελω ειναι να κερασεις καφεδακι(ακυρο θα κερασω εγω της παρηγοριας-χα,χα,χα) και να βγεις μετα να παραδεχτεις την 'μαυρη' δυναμη.Α, και κατι αλλο!Παρε μαζι σου παραλληλους,μουφομετρα,εργαλεια θα σου χρειαστουν γιατι αν εισαι΄'μαμα' δεν σε παω.Και θα σε βγαλω και φωτογραφια πριν και μετα να κανεις τις συγκρισεις σου.
Καλα να περασετε στο Πηλιο ειναι φανταστικα μην εχεις παραπονο!

2579
27-12-05, 21:21
παιδεσ ηρθα !!! μαρμελ ετοιμοσ ??απο αυριο περιμενω. φιλε ειμαι πολυ περιεργοσ να δω το αποτελεσμα τισ κοντρασ μασ με αυτα που διαβαζω
mechanicaf ακου για τισ υπερβολεσ περι wrx. πετιχενω ενα στη εθνικη μαμα με προσπερνει κολαω απο πισω φορτομενοι και οι δυο κατεβαζω 4τη 140χιλ και ανοιγη στα 180 κοντεβα να το πατισω εκανα αριστερα και των περασα στα 190 τι να πω.

Ayrton
27-12-05, 22:41
παιδεσ ηρθα !!! μαρμελ ετοιμοσ ??απο αυριο περιμενω. φιλε ειμαι πολυ περιεργοσ να δω το αποτελεσμα τισ κοντρασ μασ με αυτα που διαβαζω
mechanicaf ακου για τισ υπερβολεσ περι wrx. πετιχενω ενα στη εθνικη μαμα με προσπερνει κολαω απο πισω φορτομενοι και οι δυο κατεβαζω 4τη 140χιλ και ανοιγη στα 180 κοντεβα να το πατισω εκανα αριστερα και των περασα στα 190 τι να πω.

Μετά και απο αυτό, ένα μόνο μου μένει......... "Νίπτω τας χείρας μου". Δημήτρηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ηηηηη?
Δεν ξαναασχολούμαι..... δεν ξαναασχολούμαι..... δεν ξαναασχολούμαι.... Δεν... Βαρέθηκα... το εμπέδωσα!

Υ.Γ. Ξέχασα όμως ότι ο Νίκος φοράει μαύρο..... Για υτό κόλλησε βρε Δημήτρη, έχεις δίκιο. Συγνώμη! Τα ασημί είπαμε ότι δεν φτάνουνε σε αυτά τα επίπεδα!





Πάντα καλοπροαίρετα και πάντα φιλικά, και με διάθεση πλάκας!
(Αντε επειδή είναι ο Δημήτρης, και διάθεση ειρωνείας! χεχεχεχεχε)

MARMEL
27-12-05, 23:06
χα χα επιτελους η μαχη σε επαγγελματικα επιπεδα πλεον με το νικο. γιατι με το δημητρη αντε να βγαλεις ακρη. βαλε μοτορκοτε ρε κι αλλο. οταν ειμαι σιγουρος για κατι φιλε μου να βαζω στοιχημα και ας χασω ξερω να χανω και τα εχω πει και εδω μεσα. γιαννη τα ενιψα τας χειρας μου εχτες εγω με αυτα που εχω γραψει παραπισω!!!!!
πες του τα ρε νικο!!!!! :lol:

2579
28-12-05, 00:13
παιδια , με την κοντρα που εκανα με το wrx δεν ημουν ειληκρινησ για αυτο ο φιλοσ ο Ayrton φρικαρε με αυτα που εγραψα (και επληνε τα χερια του με αυτα που διαβασε), η αληθεια ειναι πωσ τον προσπερασα απο δεξια(δεν πηγενε στην ακρη βλεπεισ ειχε wrx δεν πιανουν δεξια λουριδα αυτα, δεν πειραζη ομωσ αυτο, ετσι δεν ειναι μαρμελ)το τσαι ειτε με το δεξι χερη ειτε με το αριστερο ειτε βρωμικα ειτε καθαρα χερια το κερασησ... τσαι ειναι, και ασ τον Ayrton να πλενη τα χερια του λεσ και το ειπαμε να κεραση αυτοσ το τσαι που προσφερομε (και μαλιστα με καθαρα χερια) (δεν κοιταω τετοιεσ λεπτομεριεσ παντοσ εγω στο κερασμα)

Ayrton
28-12-05, 07:35
παιδια , με την κοντρα που εκανα με το wrx δεν ημουν ειληκρινησ για αυτο ο φιλοσ ο Ayrton φρικαρε με αυτα που εγραψα (και επληνε τα χερια του με αυτα που διαβασε), η αληθεια ειναι πωσ τον προσπερασα απο δεξια(δεν πηγενε στην ακρη βλεπεισ ειχε wrx δεν πιανουν δεξια λουριδα αυτα, δεν πειραζη ομωσ αυτο, ετσι δεν ειναι μαρμελ)το τσαι ειτε με το δεξι χερη ειτε με το αριστερο ειτε βρωμικα ειτε καθαρα χερια το κερασησ... τσαι ειναι, και ασ τον Ayrton να πλενη τα χερια του λεσ και το ειπαμε να κεραση αυτοσ το τσαι που προσφερομε (και μαλιστα με καθαρα χερια) (δεν κοιταω τετοιεσ λεπτομεριεσ παντοσ εγω στο κερασμα)

Ισα ισα φίλε Νίκο, με δικαιώνεις ακόμα περισσότερο!!! χεχεχεχε
Απλά δικαίωσες όσα είπα εγώ για την δική μου περίπτωση με το WRX!!!! :lol:
Για αυτό και είπα ότι νίπτω τας χείρας μου! Δεν υπάρχει κάτι άλλο να πώ, για τον φίλο τον Δημήτρη, ο οποίος είναι πάντα ο άπιστος θωμάς. Και απλά ειρωνικά -εννοείται- είπα ότι ο Δημήτρης θα πεί ότι τώρα στέκει, γιατί έγινε απο μαύρο, και όχι απο ασημί, οπώς με εμένα! χεχεχε!!!

madvinegar
28-12-05, 09:37
Μάλλον ξεκίνησε με 6η για να είναι δίκαιο...

MARMEL
28-12-05, 09:45
χαχα ρε γιαννη δεν παιζεσαι ρε..... χε χε
φανταζεσαι να εβγαινε και........ gold κινητηρας 20 v? τοτε να δεις γλεντια και απιστιες. δεν ξερω γιατι αλλα εχω την εντυπωση οτι ο φιλος μου ο γερολαδας ο δημητρης ειναι λιγο ψιλοκουλος μιας και τα αμφισβητει. η λυπαται τα σιδερα που οδηγαει. γιαννη νικο παμε καλαματα να του πιουμε το αιμα? θα παρω και 1000 για το καλο του χρονου. πεμπτη βραδυ παω καζινο λουτρακι. λογικα θα χασω οποτε με το δημητρη θα κανω αποσβεση........ :lol:

2579
28-12-05, 16:31
o.k ayrton.marmel περιμενω τοπο και ωρα η μηπωσ αλλαξεσ γνωμη.μονεσ προιποθεσησ που θετω οχι νυκτα και βρεγμενο δρομο .

Υ.Γ.βαλε 100ρα για να μην εχεισ καμια δικαιολογια!!!

mechanicaf
28-12-05, 18:13
Φιλε Νικο συγνωμη αλλα WRX ουτε ζωγραφιστο δεν περναμε και για να μην τα ξαναλεω την αποψη μου την ξερετε.Απλως τοποθετηθηκα ξανα για το φιλο Γιαννη για να μην νομιζει οτι μονο για αυτον λεω.Δεν ξερω πειτε με απιστο Θωμα,συγνωμη αλλα αποψη επ'αυτου δεν αλλαζω.Τωρα δεν ξερω Γιαννη αν δικαιωθηκες επειδη βρεθηκε ο Νικος και που ξερεις και καποιος αλλος να υποστηριξει τα ιδια,αλλα τοπικ δεν ανοιγω με θεμα:(ποιο απο τα 2 ειναι πιο γρηγορο).Σεβομαι τον εαυτο μου και τους αλλους που μας διαβαζουν.Αν θελει ας ανοιξει καποιος αλλος για να τοποθετηθουν και αλλα παιδια πανω στο συγκεκριμενο θεμα.Παντως θα σου ελεγα οτι αν περναμε WRX τοτε τα TS τα εχουμε για πλακα και τα type r για χαβαλε.Ειναι οντως ετσι;Εγω την απαντηση την εχω ας ψαχτουν αλλοι αν θελουν!
Και αφου εχετε βαλει τοσες κοντρες ρε παιδια με TS γιατι δεν βαζετε που και ευκολα συναντιεστε και ολο και καποιος θα θελει;Εγω με TS δεν εχω παει αλλα με type r ειχαμε διαφορα.Ή εχετε βαλει και δεν μας λετε!
Υ.Γ1Πανο περιμενω νεα απο την κοντρα με Νικο,που δηλωνει ετοιμος.
Υ.ΓΝικο ποιο WRX ηταν το 2.0 ή το καινουργιο το 2.5;

mechanicaf
28-12-05, 18:22
Και συγνωμη και κατι αλλο που ξεχασα να πω,οσον αφορα τις οδηγικες μου ικανοτητες.Αν αξιολογουνται με το κριτηριο αν περασα WRX οντως ειμαι κουλος μην το ψαχνουμε,δεν εγινε ουτε θα γινει ποτε αυτο.Και Πανο οντως τα 'σιδερα' τα προσεχω για να με προσεχουν και αυτα.Σπαστης ποτε δεν ημουν ουτε και θελω να γινω.Μαλακιες στο δρομο δεν κανω και κοντρες μονο σε μεγαλες ευθειες και παντα μερα.Νυχτα,στροφιλικια,καψιμο ελαστικων και χειροφρενιες ειναι αγνωστα σε μενα.Το αυτοκινητο με εξατμιση διακριτικη και οχι τελειως ελευθερας και παντα με καταλυτη πανω.Κοινως σεβομαι το περιβαλλον,αν λεει κατι αυτο.Μουσικη στο αυτοκινητο αν θελω δυνατα κλεινω τα παραθυρα για να μην ακουγομαι.Χαζοσπινιαρισματα δεν κανω,ουτε και περιεργους ελιγμους στο δρομο.
Συγνωμη αν σας ξενερωσα αλλα πολυ απλα......ετσι οδηγω.

MARMEL
28-12-05, 19:50
Και συγνωμη και κατι αλλο που ξεχασα να πω,οσον αφορα τις οδηγικες μου ικανοτητες.Αν αξιολογουνται με το κριτηριο αν περασα WRX οντως ειμαι κουλος μην το ψαχνουμε,δεν εγινε ουτε θα γινει ποτε αυτο.Και Πανο οντως τα 'σιδερα' τα προσεχω για να με προσεχουν και αυτα.Σπαστης ποτε δεν ημουν ουτε και θελω να γινω.Μαλακιες στο δρομο δεν κανω και κοντρες μονο σε μεγαλες ευθειες και παντα μερα.Νυχτα,στροφιλικια,καψιμο ελαστικων και χειροφρενιες ειναι αγνωστα σε μενα.Το αυτοκινητο με εξατμιση διακριτικη και οχι τελειως ελευθερας και παντα με καταλυτη πανω.Κοινως σεβομαι το περιβαλλον,αν λεει κατι αυτο.Μουσικη στο αυτοκινητο αν θελω δυνατα κλεινω τα παραθυρα για να μην ακουγομαι.Χαζοσπινιαρισματα δεν κανω,ουτε και περιεργους ελιγμους στο δρομο.
Συγνωμη αν σας ξενερωσα αλλα πολυ απλα......ετσι οδηγω.
ωπ σορυ. δεν ηξερα οτι εισαι παιδι του κατηχιτικου!!!! :lol:

Ayrton
28-12-05, 21:08
Και συγνωμη και κατι αλλο που ξεχασα να πω,οσον αφορα τις οδηγικες μου ικανοτητες.Αν αξιολογουνται με το κριτηριο αν περασα WRX οντως ειμαι κουλος μην το ψαχνουμε,δεν εγινε ουτε θα γινει ποτε αυτο.Και Πανο οντως τα 'σιδερα' τα προσεχω για να με προσεχουν και αυτα.Σπαστης ποτε δεν ημουν ουτε και θελω να γινω.Μαλακιες στο δρομο δεν κανω και κοντρες μονο σε μεγαλες ευθειες και παντα μερα.Νυχτα,στροφιλικια,καψιμο ελαστικων και χειροφρενιες ειναι αγνωστα σε μενα.Το αυτοκινητο με εξατμιση διακριτικη και οχι τελειως ελευθερας και παντα με καταλυτη πανω.Κοινως σεβομαι το περιβαλλον,αν λεει κατι αυτο.Μουσικη στο αυτοκινητο αν θελω δυνατα κλεινω τα παραθυρα για να μην ακουγομαι.Χαζοσπινιαρισματα δεν κανω,ουτε και περιεργους ελιγμους στο δρομο.
Συγνωμη αν σας ξενερωσα αλλα πολυ απλα......ετσι οδηγω.

Εχω την εντύπωση ότι ο Δημήτρης μας λέει ότι μάλλον το παρατραβήξαμε! Ισως να έχεις και δίκιο! Ας το κόψουμε!

mechanicaf
28-12-05, 21:47
Μα ολα ρε Πανο τα βρισκεις;Τι εισαι εσυ ρε παιδι μου;Κοιτα μην σε ψ...σει ο Νικος γιατι ποιος με ακουει μετα.
Γιαννη μου φαινεται αρχιζεις και με πιανεις.Βλεπεις λιγο πιο περα και αυτο με ευχαριστει.(τι σοι σουπερ μοντερατορ θα ησουν,χα,χα,χα)Παντως,σοβαρα ειπα δεν με πειραζει η υπερβολη ειδικα απο τον Πανο που τον εμαθα,αλλα εσενα Γιαννη σε εχω για πιο σοβαρο ανθρωπο!!!(Ουπς,παλι στον Πανο την ειπα!Χο,χο,χο)
Κανενας με TS θα απαντησει ρε παιδια.Ή αποδεχεστε την ανωτεροτητα των 20V;Εχει κανεις εμπειρια με 20V;

2579
28-12-05, 22:00
mechanicaf το wrx ηταν 2,0 οσο για type r εχω παει με 3 το πρωτο ηταν πισω μου στο φαναρι και περιπου μεχρει τα 90 ηταν διπλα μου μετα κοψαμε γιατι περναγε ενα ηλικιομενο ζευγαρι κατεβασα το παραθυρο και τα ειπαμε με σχολειο του (πολυ δυνατο το εργαλειο), το δικο του 220hp ηταν το 2ρο ρολαριστα απο 30περιπου σε ανηφορα πρεπει να πιασαμε τα 140-150 ηταν πισω!!! το 3 ηταν πολυ δυνατο 1η και 2ρα δεν πιανοταν σε μια στιγμη εμπλεξε και τον εφτασα 120χλμ περιπου ημασταν και ανοιξε και σου λεω δεν μπορουσε να ανοιξη την αποσταση τουλαχιστον με ρυθμο αξιοπροσεκτο σε επησα? να σου πω κιαλα με αλφα GTA φιλου απο σταση και μεχρη 120 τον ηπιε και ασ εχει τα διπλα κιβικα και αλλα με audi tt αν θυμαμε καλα ηταν 60τα χιλ. που ανοιξαμε 170 ηταν πισω με μαμα σταρλετ τουρμπο ρολαριστα απο 25-30 εφαγε 3-4 κενεσ με ασημοκαπακο με 6ρι απο σταση αλλεσ τοσεσ ....με wrx στην εθνικη απο 140-190 ωχ αυτο ειπεσ οτι δεν το πιστευησ sorry παρασηρθικα τουλαχιστον πιστευω να πιστευησ τα υπολυπα και θα καταλαβησ οτι και το wrx δεν ειναι μακρια παντα φιλικα(οσο για σφηνεσ και τετοια πρεπει να ημαστε πολυ προσεκτικη και καλυτερα να μην γινονται)
marmel που εισαι τωρα που πηρα φορα

mechanicaf
28-12-05, 22:32
Ρε Νικο κατσε γιατι μπορει να εχω κανει λαθος και ισως να πρεπει να σας ζητησω συγνωμη.Τι μοτερ φορατε ρε παιδια και ειστε μπροστα απο GTA με 250!!!αλογα;Τι να κλ...σει το subaru τοτε;Εκτος και αν εχετε συννενοηθει ολοι να με τρελανετε.Μιλαμε για αυτοκινητα που εχουν 0-100 σε 6,3''.Και δεν μιλαμε απο ρολαριστοι που παιζει η ροπη ρολο.Και ξερεις φιλε Νικο τα αυτοκινητα που γραφεις ροπη που εχουν;20 κιλα και 30!!Μπορει να κανω λαθος και να με κοροιδεψαν ρε παιδια.Εγω το 1.6 το 20V εχω!Με 165 αλογα και 16,5 κιλα ροπη.Μηπως εχει βγει και 2.0 20V;Μιλαμε για νιτρο;Μιλαμε για τουρμπατα 20V;Για τι μιλαμε γιατι θα ξεχασω και αυτα που ξερω!!
Γιαννη εσυ τι λες;Ρε Νικο μηπως υπερεκτιμησες καποιες καταστασεις με ολο τον σεβασμο,γιατι τα νουμερα δεν μου βγαινουν φιλαρακι!Παντως τα αυτοκινητα που γραφεις μονο με EVO τα εχω δει να συγκρινονται.Και ειδικα η ALFA με το STI και οχι το WRX.

turbakias!!!
28-12-05, 23:02
για μισο λεπτο ρε παιδια 8α τρελαθουμε τελειως εδω μεσα?ενταξει καλο χρυσο το τετραπεταλουδο τι μαυροκαπακο τι ασημι.. τα αλογα τους δεν φαινονται και δεν σκοτωνουν εχω ανοιξει με τετραπεταλουδα και εχω δει πολλα να ανοιγουν και για τα αλογα τους δεν πανε κακα τα ψεματα.. τι σχεση εχει ενα τετραπεταλουδο 1.6 με το impreza που ειναι 2λιτρο τουρμπο 220αλογα και καμποσα κιλα ροπη με το τετραπεταλουδο που βγαζει 140 αλογα και 16κιλα ροπη μην τρελαθουμε κιολας.. Και με alfa romeo gta που ειναι 2.5cc και παρα πολλα κιλα ροπη και πολλα αλογα και παλι το τετραπεταλουδο μπροστα.. εχω ανοιξει με παιδια απο το κλαπμπ με τετραπεταλουδα μαυροκαπακα κιολας ο ενας ειναι ο [acronym:f3a1c34614="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:f3a1c34614] ΦΛΑΤΖΑΣ και το αλλο ενα παιδι με μια μαυρη κορολλα g6 8α το θυμαται στη βουτα ανοιγαμε μεχρι τη διασταυρωση που παει για λαιμο ημουν χωρις προφυλακτηρα τοτε με τον ιντεροκουλερ μπροσττα 8α με θυματιαι και δεν τρελαθηκα με το πρωτο τετραπεταλουδο απο 2ρες ρολλαριστες μεχρι 4ες ημασταν μαζι και με το αλλο το ιδιο δηλαδη να ανοιγω χαλαρα με impreza gta κτλ. ειπαμε παει καλα μην το ξεφτυλισουμε το θεμα. και ειδικα το παληκαρι που εγρταψε για αυτα το μοτερ το εχει αυτο σε carina η κανω λα8ος?πολυ βαρυ το αμαξωμα και περασες τετοια αυτοκινητα δηλαδη το μοτερ σου σε καμια κορολλα 8α κανει παπαδες.. τι να πω η ειναι πειραγμενο το μοτερ σου η τα αυτοκινητα που ανοιγες ηταν 16αρια η οι οδηγοι τους ηταν κουλοι οσο δεν παει κατι αλλο δεν παιζει..

MARMEL
28-12-05, 23:41
νικο χαιρομαι που πηρες φορα αλλα κοψε λιγο γιατι θα μας βαραει ο δημητρης στο τελος με το θυμιατο του.ετσι οπως τα λες ρε νικο θα με περασεις απο πανω αλλα σεβαστηκες τον κινητηρα μου. τι γινεται εδω?τι λεει ο δημητρης. μας βλεπω και τα 4-5 20v στημενους ολους μαζι σε κανα αεροδρομιο για να δουμε εκει τις διαφορες.
γιαννη παντα την γλυτωνεις ρε κ@ριολ@. δημητρη φυσικα και ειναι ευνοητο οτι αυτα τα αυτοκινητα τα οποια αναφερθηκαν ειναι μεγαθηρια για μας αλλα δεν ειναι απιαστα. και δεν εννοω με τον 20V. καπου εχουν και τις τρυπες τους ομως.O φανης με τον κινητηρα του γιαννη ελεγε οτι περασε type r. το ts φυσικα ειναι γρηγορο αλλα αν του πεσει του οδηγου κατω απο το lift αρχιζουν τα δυσκολα του. ομως αν ειναι καλος οδηγος δε το πιανουμε.το celica με τα 142 δε το συτηταμε. η το συζηταμε και αυτο? cussing
..οσο για το WRX με τα 220 στο δρομο παει σαν ενα καλο αμαξι 150-170 ιππων. ειναι ΤΡΟΜΕΡΕΣ οι απωλιες απο τα διαφορικα.εχω μιλησει με ιδιοκτητη και γνωστη γενικα τετοιου αυτοκινητου και φυσικα ετυχα και στο δρομο και ξερω τι λεω.με πηγε βολτα με pro drive 265 αλογα ξεφυσουσε σαν τρελο αλλα στο ιδιο σημειο που περασαμε τερμα ειχα περασει απο κει(καθε μερα περνουσα) με +5.(εξηγηστε το μου ρε παιδια) και γιατι στην τελικη σχεδον ολα τα σουμπαρου καθοντε και ασχολουντε με μια corolla και μια carina? μηπως νοιωθουν οτι μεχρι εκει ειναι? και οχι παραπανω? τους αρεσει η κατηγορια? η τους αρεσει να ταπεινωνουν ενα 1.6?. και ρωτο το εξης. το 1.6 turbo με τα 150 γιατι κοντραρουν και τα ψιλοβελτιωμενα (motor-cote :lol: )4ΑFE?
φιλε turbakia μην παιρνεις φορα γιατι δεν ξερεις τι και πως παει το καθε 20v.ολα μα ολα ειναι διαφορετικα και απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι το αμαξι καθε μερα παει και διαφορετικα . δεν ξερω γιατι αλλα το εχει παρατηρησει πολυς κοσμος που εχει ασχοληθει με αυτον τον κινητηρα. ξερεις τι ειναι να εχεις κανονισει κοντρα και το μοτερ σου να μη γουσταρει μια? σου εχει τυχει?
ξερεις τι ειναι να θες να πας για εναν ηρεμο καφε και τ αμαξι να σπιναρει τρελα και να μη θελει να σταματαει? για αυτο λοιπον να μη λεμε λογια και παιρνει και η μπαλα ολους τους κινητηρες στην τελικη. ξερεις τι διαφορα εχει ο κινητηρας του φιλου σου που ανοιξατε με τον δικο μου του νικου η του γιαννη?(τον δημητρη δε τον συζηταμε :lol: ). προς θεου φιλε δεν σε παρεξηγω αλλα πιστευω οτι δεν πρεπει να λεμε βιαστικα λογια. εμενα εβγαλε 142αλογα στο power. ολοι ετσι ξερουν και δεν μπορει να με πιασει ενα 1.3 της ταξης των 145-155 αλογων. μου το εξηγεις σε παρακαλω? πως γινεται να ειναι σε εκκινησεις πρωτη-δευτερη πισω μου 1.6t vvti? (και οι 2 χαζοσπιναραμε τρελα) (με δεκα μαρτυρες)ελα ομως που ειχε βαλει τριτη και γω εσπαγα δευτερα και ημουν μπροστα εστω και λιγο. 6 φορες το δοκιμασαμε τις 5 ημουν μπροστα. και μη μου πεις οτι σπιναρει σε καινουργια ασφαλτο με τριτη το 1.6 με 190+αλογα γιατι θα τρελαθω. και ξερει να το ξεκιναει
απλα σε ερωτω φιλε μου
ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΓΚΡΙΝΙΕΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

ΥΓ δημητρη γεννηθηκα σπαστης τι να κανω? ολα οσα εχω αλαξει στο συνολο τους αν δεν πηγαινε κοφτης δε αλαζα ταχυτητα.3 αμαξια και 14μηχανες. γιατι δεν εκαναν ποτε κιχ? γιατι δεν πηγαν ποτε συνεργειο? ΜΙΑ φορα ενα μηχανακι το πηγα σιγα σαν σαλιγκαρι ενω πηγαινα για καφε και επειδη εβρεχε, και απο την πολυ σιγαμαρα εσπασε ελατηριο εμβολου(αχ.... TZR125 :lol: ) απο την επομενη που το αλαξα σε 5 λεπτα ηταν κοφτες . δεν ξαναχαλασε ενα χρονο ακομα που το ειχα κρατησει. δε σε παρεξηγω ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ. εγω ειμαι του οριου φιλε μου. σε ολα ερεθιζομαι με το λιωσιμο.μ αρεσει να δω ποσο θα αντεξει για να ξερω τι σκ@τ@ εχω κανει. σου παραθετω μια φωτο φιλε δημητρη αφιερωμενη ετσι επειδη ειπαμε για ορια :lol:
εβαλα την φωτο για ριξουμε και κανα χαμογελο εδω μεσα. θα μας φανε τα αλογα στο τελος. δημητρη παρατηρησε χαμογελο ευχαριστησης αδρεναλινης ομως πεφτοντας........ :lol: :lol:
γιατι χωρις αδρεναλινη και ειδικα σε τρεχαλα με μηχανη δε κανουμε τιποτα τουλαχιστον εγω!!!
φιλικα πανος

Sotosgl
29-12-05, 08:54
Αμαν!!! :eek τι ειναι αυτο ?
Μην ειναι πουλι μην ειναι αεροπλανο ?!
ΟΧΙ ειναι ο Super Moderator ο Marmel o 20βαλβιδος,ο ιπποτης της ασφαλτου!!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΕΙΣΑΙ ΜΟΥΡΛΟΣ ΠΑΝΟΟΟΟΟΟΟΟ
Πανο χωρις πλακα τωρα αν αποφασισω να βαλω το Ασημι θα μου κανεις τα τρελα σου να ανοιγω και εγω τοσο καλα ?
Γιατι σε βλεπω πολυ αγριεμενο....

Ayrton
29-12-05, 08:58
Κοίτα Δημήτρη, εγώ μπορώ να πώ ότι λέω εδώ και τόσο καιρό..... στα ψηλά χτυπάμε πολλά αυτοκίνητα, και ακολουθούμε ακόμα περισσότερα! Για να μιλάμε και λίγο σοβαρά..... Ναι έχουμε 1600, 20V. με 137, 142, κτλ άλογα! Εγώ βέβαια θα πώ ότι αυτά τα λέει το power! Με γειά και με χαρά του. Εγώ το αυτοκίνητό μου δεν το νιώθω για 137! Το αν χτυπάμε τάπερ, WRX, TS, TT κτλ, το βλέπει ο καθένας στο δρόμο. Οπως έχουμε χιλιοπεί εδώ μέσα, πολλοί παράγοντες παίζουνε ρόλο σε μια κόντρα, και ο νίκος απο όσο βλέπω τα περισσότερα που λέει είναι ρολλαριστά, και ψηλά! (Τονίζω το ψηλά). Επίσης Δημήτρη, ΤΤ έχω μαζέψει κι εγώ, γιατί στα ψηλά πραγματικά σκίζουμε κόσμο, και μην ξεχνάς ότι το ΤΤ (θα κοιτάξω και για τα λοιπά...)είναι μόνο.... 1700kg!!!!!!!!! (Εγώ είμαι 1070-1080kg! μιλάμε για 600kg διαφορά!!!!).Θα συπληρώσω όμως ότι για εμένα 20V απο στάση όχι απλά τύχη δεν έχει, αλλά δεν πρέπει καν να τολμήσει να στηθεί!

Οσο για αυτό που είπε ο Πάνος για τα ίδια μοτέρ, δεν θα μπορούσα παρα να συμφωνήσω μαζί του. Και προς απόδειξη τούτου, σας παραπέμπω σε αυτο που έγραψα σχετικά με την "κόντρα" μου με άλλον ομοιδεάτη!

Ayrton
29-12-05, 09:52
για μισο λεπτο ρε παιδια 8α τρελαθουμε τελειως εδω μεσα?ενταξει καλο χρυσο το τετραπεταλουδο τι μαυροκαπακο τι ασημι.. τα αλογα τους δεν φαινονται και δεν σκοτωνουν εχω ανοιξει με τετραπεταλουδα και εχω δει πολλα να ανοιγουν και για τα αλογα τους δεν πανε κακα τα ψεματα..

Τι εννοείς ότι δεν πάνε? Γιατί για την πραγματική τους ιπποδύναμη, πάνε και παραπάνε! Κανείς δεν μιλάει για την ονομαστίκή τους δύναμη! Δλδ μου λές ότι για μοτέρ 140 αλόγων δεν είναι καλά? Εγώ θα πώ ότι για 140 άλογα... παραείναι καλά! Και μην ξεχνάς ότι μιλάμε για ατμόσφαιρα!!! Και στο κάτω κάτω όπως λες και εσύ ο ίδιος .....
τι να πω η ειναι πειραγμενο το μοτερ σου η τα αυτοκινητα που ανοιγες ηταν 16αρια η οι οδηγοι τους ηταν κουλοι οσο δεν παει κατι αλλο δεν παιζει..

από μόνο σου λές ότι τα 1600άρια τα έχει για πλάκα! Και σε ρωτάω εγώ τώρα.... ο Levin 1600cc 20V, σε ποιά κατηγόρία ανήκει? Σε αυτήν την κατηγορία, ξέρεις πολλά που να το χτυπάνε στα ίσα? Μαμά πάντα!
Οπως πολύ σωστά έχει πει ο Δημήτρης, τον 1600 δεν θα τον συγκρίνεις με το δίλιτρο!!! Για 1600 λοιπόν μαμάει! Και έχει και την δύναμη και την δυνατότητα να κάνει εμάς εδω μέσα να μιλάμε για το αν χτυπάει-ακολουθεί-πλησιάζει (βάλτε όποια λέξη θέλετε) WRX,TT,TS κτλ. Αλήθεια πόσα 1600άρια μπορούνε να σε οδηγήσουνε σε μια τέτοια κουβέντα? Είπαμε... ΜΑΜΑ!!!

mechanicaf
29-12-05, 23:38
Για κατσε ρε Γιαννη λες εκει στα ψηλα χτυπαμε δυνατα αυτοκινητα.Μα στα χαμηλα φιλε μου βγαζεις δεν βγαζεις 120 αλογα.Αρα αυτονοητο οτι θα κοφταρεις.(αυτο ελειπε να πουμε οτι τα παμε και μαλιστα χωρις να στροφαρουμε ψηλα).Για αυτοκινητο με 3.0 κυβικα δεν θυμαμαι ποσα εχει η gta και 250 αλογα δεν λες τιποτα.Που τα εχει τα αλογα και ψηλα και χαμηλα.
Λετε οτι λεω τους αλλους κουλους που τους περνατε με αυτοκινητο με 165 αλογα(εγω αντε να δεχτω οτι δεν ειστε 140 και 150).Τα 10 αλογα μας μαρανανε;Εδω μιλαμε για μια 100αδα αλογα διαφορα με τους συνδιασμους που αναφερεται.Πως θα τους χαρακτηριζατε εσεις;
Και ερωτω φιλε Γιαννη πως ειναι δυνατον αυτοκινητα με πανω απο 200 αλογα και επιδοσεις στα 0-100 απο 6 εως 7 δευτερα το πολυ να ειναι πισω;
Δ Υ Ο τινα παιζουν.1) ή ολες οι συνθηκες σε ευννοουν(λαστιχα,ωφελιμη περιοχη λειτουργιας,δευτερα σχεση στο κιβωτιο εσυ και 6 αυτος,καλυτερος οδηγος,χουφταλο ο οδηγοςκαι τοσα αλλα...οσα λετε)που ομως Δ Ε Ν μας ενδιαφερουν γιατι δεν αποτελουν αντικειμενικη κριση αλλα μια στιγμιαια συγκυρια.Ετσι και ENZO περναμε αλλα γιατι το λεμε;Γιατι αυτο κανουμε!Τι παει να πει αυτο;Οτι ειμαστε πιο γρηγοροι;Οτι εχουμε καλυτερο μοτερ;Οτι ναι τους περασαμε οταν ηταν σταματημενοι;Α Π Ο Τ Ε Λ Ε Ι ασφαλες κριτηριο δυναμης για το 20V;ΟΧΙ.Το καθε αλλο μαλιστα. ΕΚΤΙΘΕΜΕΣΤΑ κυριοι.Αυτο προσπαθω να πω και συγνωμη για αυτο φωναζω!!
Τωρα οσον αφορα την δευτερη εκδοχη τρεμω μονο και μονο που θα την αναφερω.Λοιπον 2)Το 20V εχει 0-100 τουλαχιστον κατω απο 7 δευτερα!!!ετσι ωστε τουλαχιστον να μπορει να σταθει αξιοπρεπως διπλα σε WRX(που παλι θα τσαγιαστει,δηλαδη).Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι κανεις που ισχυριζεται κατι τετοιο;;;Με τον kimi Raikonen μεσα υποστηριζει κανενας οτι θα πεσει κατω απο τα 7 δευτερα;Δεν υπαρχει κατι τριτο μην το ψαχνουμε.Σας ακουω ποιος υποστηριζει πιο;Κουλαμαρα(και μεσα ολους τους παραγοντες που εσεις θελετε και ειπατε) ή κρυφη δυναμη(τετοια ετσι ωστε να τσαγιαζονταιΤΤ, GTA,WRX,LOTUS,SLK,RS,FOCUS RS);;;;
Και μην κραζουμε ατομα που εκφραζουν την απορια τους πανω σε αυτα(turbakias,kosmas κ.α) γιατι πολυ απλα λενε το αυτονοητο!!!
Σας ζηταω συγνωμη εχω ειλικρινα θυμωσει με το συγκεκριμενο θεμα,δεν προκειται προσωπικα να αναλυσω αλλο το συγκεκριμενο θεμα γιατι θεωρω οτι παζαρευω την σοβαροτητα μου!!
Υ.Γ Πανο θα γουσταρα να σχολιασω την τρεμουλα σου εκει στο σχοινι(και οχι χαμογελο οπως το λες),αλλα εχω χαλαστει λιγο.Οχι με εσενα γενικοτερα με το ολο ζητημα,sorry παιδια.

Ayrton
30-12-05, 00:16
Λοιπόν, Φίλε Δημήτρη.....

Καταρχήν εγώ δεν ανέφερα πουθενά την GTA! Αυτό έλειπε!!! Κατά δεύτερον, εγώ δεν είπα πουθενά ότι τα έχουμε!!! Εγώ είπα ότι ότι διαλέγει ο καθένας πια λέξη θέλει να βάλει στην πρόταση (χτυπάει-ακολουθεί-πλησιάζει) σε σχέση με αυτά που είπες!!! Τρίτον, ο φίλος turbakias, σύγκρινε την απόδοση του 20V με τα δίλιτρα ουσιαστικά, και ουχί με τα 1600 (όπως θα έπρεπε, και όπως έχεις πει και εσύ), κάτι το οποίο είναι άστοχο, τουλάχιστον! Τέταρτον, απλά για το τυπικό τις υπόθεσεις, μιλάμε για αυτοκίνητα με 50-60 άλογα διαφορά!!! Πέμπτον, χωρίς να ξέρω, λέω ότι το 20V έχει 0-100 γύρω στα 9 δεύτερα (ίσως να φτάνει και τα 10), άρα και εσύ συμφωνείς μαζί μου ότι απο στάση δεν θα τολμούσα καν να σταθώ δίπλα σε όλα αυτά!!!Εκτον, Εγώ δεν μίλησα ποτέ ότι ο 20V θα μπορούσε να σταθεί δίπλα τους απο στάση, πάντα απο ρολλαριστές, και πάντα ψηλά, τα υπόλοιπα είναι λεγόμενα άλλων, τα οποία εγώ δεν τα αποδέχομαι, γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να δω αυτό το μοτέρ με τίποτα να αποδίδει τόσα τρελά στα χαμηλά!! (ακόμα και στα χλμ μόνο.... ψηλά!). Εβδομο, επειδή λοιπόν το όλο θέμα κοντεύουμε να το κάνουμε εμφύλιο..... Finito la musica.......


Υ.Γ. Sorry αλλά κανείς τελικά δεν έδωσε σημασία σε αυτά που έλεγα! Γιατί σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις, η λεπτομέρεια του λόγου είναι που κάνει την διαφορά. Οχι τίποτα άλλο, αλλά μόνο εγώ δεν μίλησα για κόντρα απο στάση, αντιθέτος είμαι ο μόνος που μίλαγε μόνο για ρολλαριστες, και μάλιστα σε ψηλά χλμ,και τελικά εγώ καλούμαι να αποδείξω ότι το 20V ΚΕΡΔΙΖΕΙ απο στάση! Κάτι το οποίο βεβαίως και δεν στέκει! Και στο φινάλε...... ο 20V είναι μάπα παίδες. Δεν κάνει για κόντρες! Αν θέλετε να πηγαίνετε με 230 κάνει. (που? α πολλά ζητάτε!) Μπορείτε λοιπόν ελεύθερα να αναλύεται τις κόντρες σας, και ο καθένας να κρατάει για την πάρτι του όσα περνάει, και αν περνάει! Game over!

turbakias!!!
30-12-05, 02:09
8α συμφωνησω με πολλα και που αναφρθηκαν και με πολλους. Λοιπον καταλαβαινω κσι το ξερω οτι το αμαξι την μια μερα μπορει να σκιζει και την αλλη να μην σερνει τον κωλο του ξερω οτι υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες σε μια κοντρα. Λεω οτι για τα αλογα που ειναι δλδ 160 ή οσο ειναι δεν πανε οσο πρεπει να πανε αν τωρα τα 160 αλογα τα βγαζουν για 1000στροφες πριν τον κοφτη δεν τους φαινεται.. επειδη ειναι ατμοσφαιρα επρεπε να σκυλιαζει να σκαβει το αμαξι με τοσο αλογα εχεις δει αμαξι 160 αλογα να δεις πως παει? ναι και ειπα οτι τα 16αρια τα εχει για πλακα αυτο ελλειπε και 16αρι και τετραπεταλουδο και 20βαλβιδο να μην περναει τα 16αρια ατμοσφαρικα.. αλλα το WRX ειναι διλιτρογιαυτο και μου φανηκε απιστευτο το να το περασει..οταν εννοεις ψηλα τι εννοεις?και αυτο ειναι καλο σε μια κοντρα φαναρι φαναρι?μεχρι εσυ να πιασεις την ροπη σου στην δευτερα εγω εχω αρχισει να ροπιαζω τριτη και την φορτωνω και εχεις χασει πολυ..για εθνικη αν εννοεις οτι στα ψηλα σκιζει συμφωνω..φιλε πανο δεν ξερω τι γινεται με τα αυτοκινητα σας μπορει να ειναι περιπτωση γιατι εχω δει αρκετα τετραπεταλουδα και πριν το κανω τουρμπο και εγω την τετραπεταλουδη ηθελα να βαλω μα ειδα μερικα τετραπεταλουδα και δεν μου αρεσαν για 160 αλογα τι να πω.. ειμαι πολυ περιεργος.. μια μερα αν κατεβω θελω να δοκιμασω με κανα τετραπεταλουδο απο τα δικα σας να δουμε διαφορες..

2579 το αμαξι τι φοραει πανω?μαμα σταρλετ και τα περνας εισαι σιγουρος? ετυχες σε κανα καλο η ολα ηταν ετοιμα για σπασιμο?τι να σου πω ελπιζω να τα δοκιμασουμε για να δουμε ποσο θα μου ριξεις..

φιλικα δημητρης

Ayrton
30-12-05, 08:18
και αυτο ειναι καλο σε μια κοντρα φαναρι φαναρι?μεχρι εσυ να πιασεις την ροπη σου στην δευτερα εγω εχω αρχισει να ροπιαζω τριτη και την φορτωνω και εχεις χασει πολυ..φιλικα δημητρης


Πέμπτον, χωρίς να ξέρω, λέω ότι το 20V έχει 0-100 γύρω στα 9 δεύτερα (ίσως να φτάνει και τα 10), άρα και εσύ συμφωνείς μαζί μου ότι απο στάση δεν θα τολμούσα καν να σταθώ δίπλα σε όλα αυτά!!!Εκτον, Εγώ δεν μίλησα ποτέ ότι ο 20V θα μπορούσε να σταθεί δίπλα τους απο στάση, πάντα απο ρολλαριστές, και πάντα ψηλά, τα υπόλοιπα είναι λεγόμενα άλλων, τα οποία εγώ δεν τα αποδέχομαι, γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να δω αυτό το μοτέρ με τίποτα να αποδίδει τόσα τρελά στα χαμηλά!!

madvinegar
30-12-05, 09:19
Παιδιά.... μας τα έχετε κάνει τούμπανα... Παρακαλώ σταματήστε αυτή την κατάσταση γιατί δεν βρίσκετε άκρη, ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και σας βλέπω να το συνεχίζετε μέχρι το έτος 2030....
Το τόπικ ούτως ή άλλως είναι "φιλικά ανοίγματα και κοντρούλες" και απλά παραθέτουμε κάποια κόντρα μας.
Αν θέλετε ανοίξτε καινούργιο τόπικ με όνομα "ΤΟ 20ΒΑΛΒΙΔΟ ΨΟΦΙΜΙ - ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΜΥΘΟΣ"... και λυσάξτε εκεί μέσα...

MARMEL
30-12-05, 13:33
λοιπον ξαναλεω οτι η λυση ειναι να παμε ολοι μαζι σε ενα αεροδρομιο και να τα δουμε ξεκαθαρα ολα μαζι. θα εχουμε μετρησεις και με δορυφορο. δημητρη turbakia δεν νομιζω οτι ειναι καλυτερο το τουρμπατο 1.3τ σε εκκινησεις με το 20v(γνωμη μου και με αποδειξεις) αλλα 1.3τ εως 150-160 αλογα εννοω.
νικο μην περασεις καμια ts γιατι θα με ζαλισουν και μενα μετα :lol:
δημητρη καλαματα τι να πω...... cussing
γιαννη τι καθεσαι και σκας ρε συ? ειπαμε ο 20v ειναι αρχιψοφιμι. εχασες το χαμογελο σου μηπως? οχι φυσικα.

λοιπον εχτες το βραδυ που πηγαινα λουτρακι στο καζινο(εχασα 250 αλλα θα τα παρω απο το δημητρη sun ) ειχα τρια ατομα μεσα και σε δεξια στροφη πριν την motor oil πηγαινοντας για λουτρακι μου εσκασε το πισω δεξι λαστιχο με πανω απο 170χιλιομετρα. ευτυχως ο συγκεκριμενος τροχος δεν ειχε φορτιο και τ αμαξι καθισε κατω σαν παπια και σταματησε διχως να με φοβησει. αν ηταν πισω αριστερο λαστιχο θα ηταν λιγο πιο σκουρα τα πραγματα. σταματαω βαζω τριγωνο λυνω τον τροχο και τι να δω? 1000000 κομματια ειχε γινει το λαστιχο και ζεματαγε. απο την μεσα μερια ειχε κοπει ολο ολοσχερως και εβλεπα ολη μα ολη τη ζαντα απο μεσα της. το λαστιχο φυσικα ηταν παλιο και φυσικα θα ειχε χαμηλο δειχτη ταχυτητας. να πω επισης οτι λιγο πριν στη μεγαλη ευθεια ειδα 225 μονο και μονο (μαλακια μου) για να περασω ενα bmw 320(μηπως μας περναει και αυτος ο ταφος?) πιστευω οτι ειχα μεγαλη τυχη που ηταν ο δεξις τροχος στη συγκεκριμενη στροφη και οχι ο αριστερος.

madvinegar
30-12-05, 14:12
Με όλα αυτά που έχουν λεχθεί εδω μέσα... σε γλωσσοφάγανε Πάνοοοοο! Οι κατάρες του Mechanicaf !! χαχαχα
Πάντως φίλε επειδή τα λάστιχα τώρα είναι tubeless (για να αποφευγονται τέτοιου είδους φαινόμενα) ο μόνος λόγος για να συμβεί κατι τέτοιο είναι η ΕΛΕΪΝΗ φθορά... Μα καλά... Από πότε τα είχες?? Είχες αλλάξει και τα μπρος-πίσω? Αν ναι, το δικαιολογώ το φαινόμενο γιατί σε έχω δει να τα καπνίζεις σε κάθε ξεκίνημα...
Ευτυχώς φίλε που δεν έπαθες τίποτα και μπορούμε να τα συζητάμε και να γελάμε τώρα...

Nikos
30-12-05, 14:29
Ευτυχως ρε Πανο ησουν τυχερος μεσα στην ατυχια σου :lol:

Stathis
30-12-05, 15:42
Φίλε MARMEL θα συμφωνησω οτι με τα ισως και τα αν δεν βγαινει τιποτα...


Για αυτο εξαλου και πρωτα ρωτησα αν υπαρχει ιστορικο σε ανοιγμα 20V με TS.

Απλα οταν δεν υπαρχει κατι τετοιο.... ε ας κανουμε και καμια υποθεση. Δεν κανει κακο.


Παντα στις υποθεσεις μιλαμε για μαμα καταστασεις. γιατι μπορει να ερθει και κανα ουνο 300 αλογα και να μας αφησει καροτσες.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα 192 ειναι πολλα! Και τα 160 του 20V (ποσα ειναι ακριβως μαμα?) δεν μπορουν να κατσουν διπλα (οχι οτι τα παιρναμε οπως τα 1.4)


Παραδειγμα. Εχω πετυχει ενα σωρο CRX και κανενα δεν με περασε εκτος απο ενα που ηταν μπροστα απο σταση μεχρι τα 80 και μετα τον μαζεψα και εριξα και καροτσες. 160 αλογα πρεπει να ειχαν αυτα (μερικα ειχαν και 125). Ηταν και πουπουλα. Καπως ετσι σκεφτικα πρεπει να πηγαινουν και τα 20V.


Και να ξαναπω :lol: οτι οταν κανουμε υποθεσεις ας τις κανουμε με μαμα καταστασεις και τον ιδιο θεωριτικα οδηγο. (Ουτε κοντα σασμαν....αυξημενες πιεσεις τον ραικονεν οδηγο και τετοια. :lol: )


Αντε κανονιστε κανα φιλικο ανοιγμα να δουμε τι γινεται και στο δρομο. viking

2579
30-12-05, 15:59
νομιζω οτι μαμα corolla TS δεν εχει τυχη διπλα στο 20ν λογο βαρουσ για την celica ts και για αυτη μιλαγα πριν για τα 8sec νομιζω οτι θα το εχουμε τα 20ν. καπου θα πετυχω καμια που θα παει.

Virus
30-12-05, 16:18
Ενα εχω να πω μολις βγαλω το corolla μου απο το συνεργειο θα σας πατησω ολους κ ας ειναι 1300...χιχιχι!
Λοιπον επειδη καποιο παιδι ρωτησε για 0-100 σε μαμα 20v εχουμε κ λεμε
LEVIN 20v ασημοκαπακο 0-100 8sec
LEVIN 20v μαυροκαπακο 0-100 7,4sec
Αυτα σε Levin που αν δεν απατωμαι ειναι πιο βαρια!+ του οτι ειναι μαμα μαμα!Τι εννοω με αυτο ειναι οτι τα παιδια με τις μετατροπες εχουν κ εξατμισεις πανω λογικα καλυτερες απο την μαμα,αρα θεωρητικα ειναι καλυτερα!

toyota mania
30-12-05, 18:08
τα παιδια με τις μετατροπες εχουν κ εξατμισεις πανω λογικα καλυτερες απο την μαμα,αρα θεωρητικα ειναι καλυτερα!Λογικα χειροτερες,αρα πανε χειροτερα.

mechanicaf
30-12-05, 19:50
Ρε Πανο slick προσπαθεις να κανεις τα λαστιχα για μεγαλυτερη αποδοση;Τεσπα αν και δεν χωραει χιουμορ γιατι σκοτωνονται με αυτα τα πραγματα σου λεω οτι εισαι απαραδεκτος!!Αφηνουν ρε τα λαστιχα και βαζουν φιλτροχοανες;;;Το πρωτο και σημαντικοτερο να εχεις αξιοπρεπη λαστιχα.Που θελεις να κανεις και μαθημα κιολας.Αντε μην στα χωσω και αλλο!!!Σεβομαι το παρολιγο ατυχημα σου.Ρε παιδια λαστιχα καθε 2-3 χρονια και ας μην εχουν χιλιομετρα.Λιωνουν το καλοκαιρακι με τις θερμοκρασιες.Ειναι εξοδο ζωης και οχι μοστρας!!
Τωρα φιλε Γιαννη συμφωνω απολυτα μαζι σου,για αυτα που λες περι στασης και ρολαριστες θα σχολιασω μονο 2 πραγματακια που μου φαινονται παραξενα.1)Ξερεις οτι μου φαινεται ακομα πιο παραξενο που θεωρεις οτι αυτοκινητο με λιγοτερα κιλα ειναι σαφεστατα πισω απο εκκινηση απο σταση και του δινεις ελπιδες απο ρολαριστες;;;;Μαλλον αναποδη λογικη ειναι αυτη.Προσωπικη μου εμπειρια και γνωση αποτελει το γεγονος οτι ενα βαρυτερο αυτοκινητο για να εχει ελπιδες σε ελαφρυτερο 'κυνηγαει' κοντρες απο ρολαρισμα.Και γι'αυτο το λογο αναφερω το 0-100 γιατι ειναι η μονη μετρηση που σε 'συμφερει'.Γιατι σε ολες τις αλλες μετρησεις δεν μετρας δεκατα αλλα δευτερολεπτα ολοκληρα.Και δεν χρειαζεται να σου αναφερω ουτε 60-160,ουτε 20-120 και ουτε οτιδηποτε αλλο.Και μαλιστα προσεχε με τουρμπο διλιτρο ή αντε 1.8Τ αυτοκινητο.Πηρα την καλυτερη μετρηση για εσενα και την παρεθεσα.Εχεις 0-160 γυρω στα 21 δευτερα και το WRX 16;;Ξερεις τι σημαινει αυτο;Βαλε 1 κοφταρε βαλε 2 κοφταρε και το Scubi δεν εχει ξεκινησει ακομα και φτανει και σε περναει και πινει και καφε και μιλαμε για ρολαριστες ακομα;;και 2) να δεχτω οτι η διαφορα τους ειναι 50 -60 αλογα και οχι 100(που το εγραψα γιατι μικρη σημασια εχει σε τετοιες διαφορες).Μιλαμε για τεραστια διαφορα; Ναι ή οχι;Εδω ψιριζουμε την μαιμου αν ειναι 137,142 ή 160 και προσπερναμε τα 50 αλογα ετσι;(Που για αφαιρεσε 225-137) μιλαμε για 88 αλογα διαφορα.(Και πιστεψε με το Scubi θα δειξει πολυ πιο ευκολα 230 παρα εσυ 150).Δηλαδη αν ειστε 70 αλογα διαφορα εχεις ελπιδες;Αστοχο!!Και συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι ο καθενας εχει τη δικη του προσωπικη αποψη και ειναι απολυτως σεβαστη,αρκει να μην επιμενει οταν ειναι αποδεδειγμενα λαθος και να παραδεχεται οτι ειναι λαθος!Και κατι τελευταιο τι παει να πει στην κοντρα τον ακολουθω,τον εχω απο κοντα,τον προσσεγγιζω,του κολλαω.Εννοιες αχρηστες για συμπερασμα και πολυ μα πολυ υποκειμενικες!Και εγω κολλαγα σε μια ΕNZO γυρω στα 2 χλμ και σε μια Porce δεν μπορουσε να μου ξεφυγει πανω απο 10 χλμ.Και να λεω ναι τον ειχα.Εμ δεν ειναι ετσι!Οταν στα 160 χλμ σου εχει φυγει ο αλλος 5 μετρα ειναι τεραστια διαφορα.Τι περιμενες να σου ξεφυγει μια μερα;Ή να μην τον βλεπεις;Κοντρες κρινονται στο φτερο και εμεις εδω επειδη εχουμε οπτικη επαφη με το θηριο νομισαμε οτι κατι καναμε.Λαθος προσεγγιση,λαθος συμπερασματα και κακη εκτυπωση των δυνατοτητων μας!!
Τα νουμερα που αναφερει ο virus ειναι απο το POWER οπου το μεν μαυροκαπακο ηταν σε 111 και το ασημοκαπακο σε101.

MARMEL
31-12-05, 01:31
ρε νικο κοψε λιγο ρε γιατι στο τελος δεν εχει σημασια να παμε κοντρα ρε συ.θα με περασεις απο πανω. δε τα εχουμε τα ts. αν θελουμε παντως ενα καραμαμα ετοιμο εχουμε του νεοκλη και ειναι φιλος μου αλλα το λυπαται γμτ. πηρε και 5πορτο ο βλακας!!!! :lol: παντως των ρωτησα ποσο ανεβαινει σχιστο απο φαναρι προς σκαραμαγκα και μου ειπε 180 κατι...
εγω εκει ανεβαινω 180. θα επιταχυνει γρηγοροτερα ομως λογω αλογων. αμα πεσει κατω απο το lift ομως χεστα χαραλαμπε

το συγκεκριμενο λαστιχο το ειχα βαλει αναγκαστικα μεταχειρισμενο λογω του οτι την τελευταια στιγμη που ξεκινουσα για ταξιδι κανοντας ελεγχο στα λαστιχα διαπιστωσα οτι υπηρχε ενα βυζι που επρεπε να γινει αντικατασταση ελαστικου. τα αλλα 3 ηταν φρεσκα απο ημερομηνιες. ασχετο αν λιωνουν σε burn out. και το λαστιχο που μου εδωσε ο τυπος απλα ηταν σε αθλια κατασταση οπως αποδειχτηκε. σαν να ηταν σαπιο. σαν να μην ειχε λινα μεσα. το παθημα ειναι μαθημα φυσικα και παω για 4δα τωρα μαζι και με ζαντες. αντε να διαλεξω τωρα cussing
και το θεμα του ατυχηματος ειναι οτι δε με νοιαζει καθολου αν ειμαι μεσα μονος μου. αλλα αν εχεις κοσμο μεσα ειναι δυσκολα τα πραγματα. τι σου φταει ο κοσμος?
σταθηκα τυχερος!!!!! γιατι τα χιλιομετρα με φουσκωμενα λαστιχα δε φενοντε . νομιζεις οτι εισαι σταματημενος ειδικα σε εθνικη. με σκασμενο τεζα λαστιχο ομως οταν ημουν με 170 κατι ηταν σαν να πηγαινα με 350 απο τους κραδασμους.
αν το βρω στο βουλκανιζατερ θα το ανεβασω φωτο να δειτε τα χαλια μου yell

2579
31-12-05, 10:07
πανο απο οτι καταλαβενω δεν εχεισ ανοιξη με κανενα ts μην εισαι ηττοποθησ παντοσ μικροδιαφορεσ θα υπαρχουν. οσο για το μεταξι μασ ανοιγμα αρχιζω να καταλαβενω οτι αρχιζησ να καταλαβενησ ...παντοσ αν θεσ μπορεισ να παραδεχτησ την ανωτεροτητα των μαυροκαπακον και ετσι γλιτωσεσ τον χρονο σου και την αξιοπρεπια του ασημοκαπακου(του δικου σου γιατι των αλλων εχει χαθη εδω και πολυ καιρο)

kosmas
31-12-05, 10:28
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

kosmas
31-12-05, 10:29
2579 αν δεις κανα παρκαρισμένο ts ρίξτο στ'αυτιά. Αν πάλι ρολλάρει ούτε να το σκεφτείς να το πλησιάσεις γιατί μετά θα πας να το πουλήσεις το εργαλείο σου ή να το πετάξεις. Όσο για την κόντρα που λέτε έχει γίνει αλλά ας μιλήσει ο αρμόδιος γι'αυτό.

Άντε Jim πέστα...............

Sotosgl
31-12-05, 12:09
Αντε παλιιιιιι ΜΙΧΑΛΗ βαλε την ταξη ρε συ γιατι δεν μας ακουει κανενας!!!!
Ρε παιδια ελεος αφηστε κανεναν να πει τις εμπειριες του σε κοντρες και αφηστε τις συγκρισεις.
Εγω δεν εχω γραψει ποτε εδω μεσα γιατι δεν ειμαι γρηγορος αλλα αν Θελετε θα σας ανοιξω ενα τοπικ για να βγαλετε τα ματακια σας :lol: :lol: :lol:

2579
31-12-05, 15:59
παιδεσ με τα TS ακουστε και αυτο(και οι υπολιπο που θεωρουν τα μαυροκαπακα ψιλοπεθαμενα).στο φαναρι πετυχενω ενα honda κοφτο πισω, χαμηλομενο σκεφτομαι vti θα ειναι!!! ευκαιρια...κατεβαζω παραθυρο μου λεει μονο τζαπαν και vti μηχανικα ρωταω +10hp να τα ανοιξουμε του λεω( γελασε) ναι μου λεει το ανοιγει καλα πηγεναι εγω ημουν με κρυο μοτερ δεν το εσπασα σταθηκα αξιοπρεπωσ μου λεει 2λιτρο οχι μαυροκαπακο του λεω δεν μπηκα καν στο VTEC λεει και γελασε.του λεω παμε βεικου να τα ανοιξουμε και λεει ναι!!!.εχω τουσ 2 γιουσ δηλ.+50 κιλα και κατι πραγματα στο πορτ μπαγκαζ+15κιλα .τα στηνουμε και ξεκινα με μισο αυτ/το μπροστα αυτοσ(ο λογοσ αργησα να ξεκινισω) στο τελειωμα τισ 1ησ 1 αυτ/το πισω αυτοσ στο τελειωμα τισ 2ρασ στα 120 ηταν 2,5 καροτσεσ πισω αυτοσ και μετα εγινε το εξεισ τρελο για μενα εβγαλε φλασ και εστριψε αριστερα για να κανει αναστροφη τι ηττα ηταν και αυτη !!!τωρα θελω να πω τα εξησ παλι σε κουλο επεσα ??? μηπωσ ηταν 1,4 και με δουλευε?? ρε το μοτερ μου σκιζει απο σταση η οχι !!!τωρα τα TS τα ριχνουν περισοτερω απο 2,5 κενεσ που αν δεν ειχα εξτρα φορτιο και ξεκιναγαμε μαζι θα ετρωγε 3+ αυτ/τα τουλαχιστον .αλλα ξερω θα επεσα 1,4 η σε κουλο καλα καλα...ξερω, ομωσ δεν θα πετυχω κανενα....
μαρμελ το ελεγεσ οτι τα εχουμε κα δεν το πιστευα αδερφε, μετα απο αυτο δεν ξερω αν θα χρειαστη να ασχοληθω καθολου με τα TS η ειναι χασημο χρονου εκτοσ αν αυτη σε σχεδιασμενη κοντρα ριχνουν παραπανω

KARXARIAS G6
01-01-06, 19:46
Εγω παλι ανοιξα με ενα καινουργιο impreza 2.0 στη συγγρου ο οποιος ειχε και το θρασσος να μου ζητησει να ξανανοιξουμε μετα τα 4 καροτσια που εφαγε,και φυσικα ειδε και παλι τα κολοφαναρα!Αν τα ειδε και αυτα!! !Ολοκληρο φουσκομα στο καπο,δεν το ειδε ο τρομπας????!!!!!που πας ρε μεγαλε !!!!

TOYOTA [acronym:d082607024="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:d082607024] SUPER CHARGER POWER!!! (και που να βαλω και τη τροχαλια!!!)

[acronym:d082607024="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:d082607024] POWER!

MARMEL
01-01-06, 20:34
καρχαρια λογικα εχεις 170 αλογα ετσι? αν ναι περιμενω το σχολιο του δημητρη. σιγα μη σε πιστεψει :lol: cussing

hatzidi2
01-01-06, 23:36
Εγω παλι ανοιξα με ενα καινουργιο impreza 2.0 στη συγγρου ο οποιος ειχε και το θρασσος να μου ζητησει να ξανανοιξουμε μετα τα 4 καροτσια που εφαγε,και φυσικα ειδε και παλι τα κολοφαναρα!Αν τα ειδε και αυτα!! !Ολοκληρο φουσκομα στο καπο,δεν το ειδε ο τρομπας????!!!!!που πας ρε μεγαλε !!!!

TOYOTA [acronym:7eeea41c70="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:7eeea41c70] SUPER CHARGER POWER!!! (και που να βαλω και τη τροχαλια!!!)

[acronym:7eeea41c70="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:7eeea41c70] POWER!

αφου μιλάμε για καινούργιο 2.0 μιλάμε για 160 άλογα, 19 κιλά ροπή.
και όλα αυτά στον δρόμο 0-100 σε 8,8 και τελική 210χλμ σε μια καρότσα 1310 κιλών.
εύκολο φαίνεται

MARMEL
01-01-06, 23:53
το καινουργιο το impreza 2.0τ ειναι μνο 160 αλογα με 19 κιλα ροπη?κατι δεν καταλαβες μου φαινεται. ο καρχαριας εννοει οτι με τον 4agze 1600 16v super charger γυρω στα 170 αλογα περασε το σουμπαρου. ετσι καταλαβα εγω!!!
ετσι δεν ειναι?

Ayrton
02-01-06, 08:22
το καινουργιο το impreza 2.0τ ειναι μνο 160 αλογα με 19 κιλα ροπη?κατι δεν καταλαβες μου φαινεται. ο καρχαριας εννοει οτι με τον 4agze 1600 16v super charger γυρω στα 170 αλογα περασε το σουμπαρου. ετσι καταλαβα εγω!!!
ετσι δεν ειναι?

Eτσι είναι, και υατό λέει ο φίλος hatzidi βρε συ! (αλλά που νιονιό για να καταλάβεις? αφού σου είπα να την γυαλίσεις, εσύ δεν με ακούς!!! :lol: ) Τώρα βέβαια εμένα μου δίνει πάτημα για να βάλω τον Δημήτρη στην μπρίζα πάλι! 8,8 ΕΙΠΕΣ?????????? 1310kg ΕΙΠΕΣ???????? Γιατί να μην τα έχουμε ρε συ Δημήτρη? Πές μου δλδ, γιατί είπαμε.. είμαι και σκράπας! :cool:

hatzidi2
02-01-06, 11:31
το καινουργιο το impreza 2.0τ ειναι μνο 160 αλογα με 19 κιλα ροπη?κατι δεν καταλαβες μου φαινεται. ο καρχαριας εννοει οτι με τον 4agze 1600 16v super charger γυρω στα 170 αλογα περασε το σουμπαρου. ετσι καταλαβα εγω!!!
ετσι δεν ειναι?

το καινούργιο 2.0 δεν είναι πλέον turbo, και έχει τα νούμερα που ανέφερα, turbo έχει το wrx και 2.5 πλεόν κυβικά


Eτσι είναι, και υατό λέει ο φίλος hatzidi βρε συ! (αλλά που νιονιό για να καταλάβεις? αφού σου είπα να την γυαλίσεις, εσύ δεν με ακούς!!! :lol: ) Τώρα βέβαια εμένα μου δίνει πάτημα για να βάλω τον Δημήτρη στην μπρίζα πάλι! 8,8 ΕΙΠΕΣ?????????? 1310kg ΕΙΠΕΣ???????? Γιατί να μην τα έχουμε ρε συ Δημήτρη? Πές μου δλδ, γιατί είπαμε.. είμαι και σκράπας! :cool:

το 8,8 ίσως βγαίνει λόγο τετρακίνησης, και δεν είναι ενδεικτικό, πρέπει να δεις τι κάνει στο χιλίομετρο για να βγάλεις συμπεράσματα.

mechanicaf
02-01-06, 14:49
Φιλε Γιαννη μηπως δεν ειναι τουρμπο το Scubi που λεει ο φιλος οτι περασε;Που το παραξενο να εχει 8,8;Ειναι πολλα ή λιγα δηλαδη;Απλως πεσατε στην παγιδα οτι ειναι το τουρμπατο και βιαστηκατε να μιλησετε.Αμ ελα που δεν ειναι και προκειται για ενα ταπεινο Scubi που καμμια σχεση δεν εχει με το θηριο.Και για να μην μπερδευομαστε το καινουργιο WRX φοραει 2.5Τ.Ειπατε τιποτα;Αυτο ελειπε να μην περναγε ο φιλος αυτοκινητο με 160 αλογα και 1310 κιλα.Να σας αναφερω καμμια 10ρια τετοια;Α και το αυτοματο το παραπανω αυτοκινητο 0-100 ξερετε ποσο;11,6!Ρε φερτε μου το 1.3 το G6 να το ξεκ....σω.
Παιδες να προσεχουμε το τυρακι που ριχνουν ορισμενοι.Υπαρχει φακα απο πισω.Θα βγει κανενας τωρα να παραδεχτει οτι εκανε για αλλη μια φορα λαθος ή ενταξει το προσπερναμε και αυτο;Ακου εκει 160 αλογα;Μου θυμισε ενα τραγελαφικο που ειδα σημερα.Chinquencento με σημα Ferrari μπροστα.Σου λεει grour Fiat και τα 2 γιατι να μην το κολλησω;Ετσι και μερικοι.Επειδη περασαμε Scubi 1.6T γιατι υπαρχουν και αυτα ή 2.0 ατμοσφαιρα περναμε και τα STI.Περιμενω διορθωση αν εχω καταλαβει σωστα.
Μα καλα ρε Πανο δεν περιμενα να εισαι ασχετος με τα θηρια;Ρε ειναι δυνατον ποτε να δουμε EVO ή STI κατω απο 200 αλογα;Ιεροσυλια για τα ραλλυ.Θα σου αρχισω εντατικα μαθηματα γιατι πηρες κατω απο τη βαση.Εσυ Γιαννη πηρες 5 γιατι τουλαχιστον εβαλες ερωτηματικο στα ερωτηματα σου,δειγμα οτι προβληματιστηκες.Χα,χα,χα!

Ayrton
02-01-06, 15:57
Μα καλά εσύ τελικά έχεις βαλθεί να με βγάλεις έξω φρενών. Είδες πουθενα να λέω ότι πέρασε το τούρμπο? ΗΜΑΡΤΟΝ. Σε τίποτα απο οσα εχω πει κατά καιρούς, δεν εχεις δώσει σημασία στην λεπτομέρεια, αλλά λέω να σε συγχωρήσω! Και έτσι για να έχουμε ρώτημα.... μιας και μιλάμε με αριθμούς πλέον.... με τον χρόνο που λένε-λέτε ότι κάνει το 20V, θα έπρεπε να σκίζει κ....λους σε πολλά ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ "θηρία". Και επειδή ειπώθηκε πιο πάνω και η TS, ένα θα πώ.. ότι δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει... ΑΛΟΓΑ!! Δηλαδή με λίγο πείραγμα στήνομαι και δίπλα σε Ferrari άμα λάχει! ΟΧΙ παίζουμε! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

2579
02-01-06, 16:36
παληκαρια με TS περιμενα σχολιο για την προκαθορισμενη κοντρα που εκανα με το VTI(170hp) που περιεγραψα στην προηγουμενη σελιδα συνοψιζοντασ λεω οτι εφαγε 2,5 καροτσεσ μεχρι τα 120 με + 65 κιλα εξτρα βαροσ στο αυτ/το μου.τελικα αξιζει να ανοιξω με celicaTSγιατι για corolla ειναι σαν να κλεβω εκκλησια, εκτοσ αν η celica ριχνει πανω απο 2,5 καροτσεσ σε VTI(170hp)μεχρι τα 120.ακουω???χαχαχαχαχα
ηρακλη τελικα τα εχουμε τα vti
και μια δηλωση ο 20ν μαυροκαπακοσ ειναι ο γρηγοροτεροσ ατμοσφαιρικοσ 1,6 κινητηρασ μαζικησ παραγωγησ που εχει βγει μεχρι τωρα και ειμαι υπεριφανοσ που τον εχει βγαλει η toyota και το φοραει το αυτ/το μου

MARMEL
02-01-06, 18:06
χα χα πεστα νικο. εμενα δε μ ακουνε. τι να πω ρε παιδια με πηρατε απο το λαιμο.
φιλε χατζιδι δημητρη και γιαννη οχι δεν γνωριζα οτι υπαρχει τετοιο σκουμπι 2.0 ψοφιμι. τι να κανω δλδ? δεν ασχολουμαι με σαχλαμαρες :lol:

MARMEL
03-01-06, 16:50
σταθη αν μιλουσαμε για 1.6 20v τουρμπο δεν θα υπηρχε συζητηση πλεον. απλα ειναι ατμοσφαιρα.
χε χε α ρε τζιμς :lol:

2579
03-01-06, 17:53
δημητρη με την πρωτη ευκαιρια που θα πετυχω ts στο δρομο θα σου πω τα αποτελεσματα(ποσεσ κενεσ εφαγε) τωρα αν κανενασ μενη κοντα στο γαλατσι και εχει μαμα ts και θελει κανενα κερασματακι του το προσφερω αν και αρχιζη να πατυναρι ο δισκοσ και εχω 13000 χλμ(ειναι και ενισχημενοσ) μονο αχ αυτοσ 20ν τρωει ευκολα τουσ δισκουσ (λογο δυναμησ)οσο και ευκολα τρωει οτι του βρεθει οτι υπαρχει και κινηται κατω απο 2L ατμοσφαιρα (για των ιδιο λογο)
παντοσ αν ερθει κανενασ το κακο θα ειναι οτι θα κλεψω το ονειρο απο τα ts (και καλυτερα να περνασ καλα σε ενα ονειρο παρα ασχημα σε μια πραγματικοτιτα) (Νικοσ)

toyota mania
03-01-06, 18:30
δημητρη με την πρωτη ευκαιρια που θα πετυχω ts στο δρομο θα σου πω τα αποτελεσματα(ποσεσ κενεσ εφαγε) τωρα αν κανενασ μενη κοντα στο γαλατσι και εχει μαμα ts και θελει κανενα κερασματακι του το προσφερω αν και αρχιζη να πατυναρι ο δισκοσ και εχω 13000 χλμ(ειναι και ενισχημενοσ) μονο αχ αυτοσ 20ν τρωει ευκολα τουσ δισκουσ (λογο δυναμησ)οσο και ευκολα τρωει οτι του βρεθει οτι υπαρχει και κινηται κατω απο 2L ατμοσφαιρα (για των ιδιο λογο)
παντοσ αν ερθει κανενασ το κακο θα ειναι οτι θα κλεψω το ονειρο απο τα ts (και καλυτερα να περνασ καλα σε ενα ονειρο παρα ασχημα σε μια πραγματικοτιτα) (Νικοσ)Βρε Νικο, βαλε και κανενα τελικο ς.Νικο αν ειχα TS θα με εβλεπες μονο με δορυφορο :lol: :lol: .Οταν με το καλο ερθεις ξανα φωναζω Jim, και Χρηστο για να λυθουν οι αποριες viking .
Εχω και VTI που θα το δεις μονο στις ειδησεις.

Χρηστος
03-01-06, 18:45
λοιπον παιδες σας παρακολουθω τοσο καιρο χωρις να λεεω τιποτα για να δω που θα το πατε,εχετε ξεφυγει :lol: μπορει να φταιει το πνευμα των χριστουγεννων το πολυ φαι δεν ξερω....θα σας πω τι πιστευω εγω γιατι δεν τα εχετε ξεκαθαρισει τα πραγματα...οταν μιλατε για κοντρα μεταξυ TS και 20vblack στα ποσα?400?1000?τι?

σαφως το ts ειναι δυνατοτερο(192 vs 165) αλλα μετα το τελειωμα της τριτης ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ δηλαδη στα 400 παιζεται να ειναι μπροστα το μαυρο αν κανει καλη εκκινηση αλλιως θα ειναι στα ιδια,βεβαια παιζει να ειναι μπροστα το ts μονο αν κανει σωστη αλλαγη απο 1η σε 2η και ειναι μεσα στο lift.. :hehe :hehe μονο στον γιαννη(astakos) το εχω δει αυτο,στο φορτωμα 4ης το ts θα αρχιζει να ανοιγει την διαφορα(μην φανταστειτε τιποτα τρελες διαφορες κανα δυο καροτσες μπροστα εδω φαινονται τα +200cc παραπανω και τα 30ps)

πιστευω οτι ο 20v μαυρος και ασημι ειναι δυνατα μεχρι τα τελειωματα της 3ης και οχι οπως ειπωθηκε πριν απο καποιο μελος(αν δεν κανω λαθος ο γιαννης πρεπει να το ειπε) προς θεου δεν λεω οτι μετα δεν παει...σε αντιθεση με το TS που καταφερνει να βγαλει την δυναμη στην τριτη γιατι οι δυο πρωτες μενουν κατω στην κυριολεξια γνωστο προβλημα των ts τα εχετε συζητησει στο TS forum οχι οτι ο 20v δεν σπινιαρει αλλα πολυ λιγοτερο...

λοιπον οταν θα ρθει καποια στιγμη ο μιτσος βολο θα τα στησουμε μια στα 400 και μια στα 1000 περισσοτερο για να ησυχασετε αν και δεν το βλεπω :lol: :lol: και για να δειτε οτι οσα λεεω ισχυουν,βεβαια εγω δεν εχω μαυρο αλλα βγαλτε μονη σας τα συμπερασματα...

Υ.Γ:jim εισαι ετοιμος? :lol: :lol: τοτε που πηγαμε να τα ανοιξουμε που ειχε ερθει και ο ηρακλης ησουνα κουλος δεν μπορουσες να βαλεις την δευτερα :lol: α ξεχασα ειχες μεσα τον xeno !!!

καλη χρονια σε ολους.........

stopper
03-01-06, 19:49
Παιδιά πρώτα απ'όλα καλή χρόνιά. Εγώ έχω να πώ τα εξής τα 20V και VTI είναι πολύ ψαγμένοι κινητήρες για να είναι στους κόφτες συνέχεια. Ειδικά στα VTI(επείδη εισαγώντουσαν και είναι ποιο πολλά) είναι πολλοί αυτοι που τα πειράζουν αλλά αντί να τα ανεβάζουν τα χαντακόνουν με αυτά που βάζουν. Λίγα μοτερ πειραγμένα λειτουργούν καλά και υπάρχουν πολλά μαμα που ρίχνουν πολύ σε πειραγμένα.
Στα japan αν θές να τα πειράξεις η βάζεις επώνυμα πράγματα ή το αφήνεις έτσι οπώς το έβγαλε το εργοστάσιο. Έχουμε γεμίσει πειράγμενα τα οποία σέρνονται και μετά χαιρόμαστε το ιαπωνέζικο αν του χώσεις θα πάει αλλιώς δώσε λίγα στον μπαρμπα-μήτσο που σου υπόσχετε +50 άλογα και κάτσε να σε πενάνε τα μαμά και εσύ να κάνεις θόρυβο.

2579
03-01-06, 20:46
ηρακλη καλη χρονια.μακαρι να εκληνεσ καμια κοντρουλα με τα αυτ/τα τισ οικογενιασ μασ οσο για το vti μαμα αν ειναι δεν εχει καμια ελπιδα αν το εχει φτιαξει πεσ μου τι εχει κανει και ποσα αλογα ειναι να σου πω τα αποτελεσματα απο πριν.
χρηστο εχει ανοιξει με ts και ειχε προβληματα με την 2ρα? απο εκει και περα τι εγινε? με τον ηρακλη? πια ηταν τα αποτελεσματα?
οσο για την κοντρα με ts μιλαω για τα 120 απο σταση

MARMEL
03-01-06, 22:32
νικο με του δημητρη την ts ανοιξε(jims192)
ο ηρακλης θελει να βαλω σακια με πατατες μεσα yell cussing για να ισομοιρασουμε το βαρος. :lol:
παντως νικο αν και δεν εχω τυχει ποτε πιστευω οτι ειναι μπροστα η ts και το χω ξαναπει. αλλα μεχρι τα 120 που λες ακομα δεν θα εχει σταματησει το σπιναρισμα και στα δυο ρε συ. αμα δε μασας με ts τι με θελεις εμενα ρε νικο? :lol: για πρωινο? θα σου αντισταθω ομως
του αστακου την ts αφηστε την . εχω ακουσει τα καλυτερα . παει αρκετα γρηγορα.
ρε παρτε κανα faster ναι δειτε την καρινα που μας ειπε ο χρησταρας με τα 339 αλογα 1.6 20v τουρμπο με μπιελες απο ασημοκαπακο ετσι για να θαυμασετε μεγαθηριο και να σεβαστουμε ολοι μας τα αλογα και φυσικα την ηλικια του ιδιοκτητη που τυχαινει να ειναι γειτονας μου αλλα δεν το εχω πετυχει πουθενα γμτ. φοραει επανω Τ4 και δουλευει 1 bar και εχει 6αρι σασμαν. αυτο ειναι μοτορι..........

2579
03-01-06, 23:47
πανο αφου δεν το εχεισ ανοιξη δεν ξερεισ ...αν και νομιζω οτι εισαι μπροστα .μετα το ανοιγμα με το vti (170hp) αυξιθικε η πιστη για το αυτ/το μου οσο για το σπινιαρισμα εκτοσ την 1η στην 2ρα δεν κανη κιχ σε μετρια -καλη ασφαλτο. τωρα για το βαροσ εχω να πω οτι με την Lotus την Elise με 122hp και 5,7sec για τα 0..100 που εχει 755κιλα αμα βαλω κοντρα και την φορτοσω αλλα 400 κιλα θα τισ ριξω στα αυτια με το carina αρα το αυτ/το μου ειναι πιο γρηγορο δεν αφινουμε τισ .... για το βαροσ .το αυτ/το το στηνησ οπωσ εχει οχι οπωσ θα ηθελεσ να ειναι για να δικαοολογησησ την ενδεχομενη ηττα σου.τελοσ.

Χρηστος
04-01-06, 14:16
ηρακλη καλη χρονια.μακαρι να εκληνεσ καμια κοντρουλα με τα αυτ/τα τισ οικογενιασ μασ οσο για το vti μαμα αν ειναι δεν εχει καμια ελπιδα αν το εχει φτιαξει πεσ μου τι εχει κανει και ποσα αλογα ειναι να σου πω τα αποτελεσματα απο πριν.
χρηστο εχει ανοιξει με ts και ειχε προβληματα με την 2ρα? απο εκει και περα τι εγινε? με τον ηρακλη? πια ηταν τα αποτελεσματα?
οσο για την κοντρα με ts μιλαω για τα 120 απο σταση

φιλε νικο πηγαμε να ανοιξουμε με τον μιτσο μια φορα απο σταση αλλα επειδη ειχε χτυπησει κατι :cheerburga hangry δεν μπορουσε να βαλει την δευτερα και φυσικα δεν εγινε τιποτα, με τον ηρακλη δεν τα στησαμε απλα ακολουθουσαμε τον jim με τον πετρο(ιταλο) απο πισω να δουμε τα αποτελεσματα...

οσο για την κοντρα με το ts απo σταση μεχρι 120 πιστευω θα ειστε μαζι ή λιγο μπροστα αλλα μετα ... :hi

Jims192
04-01-06, 15:32
οσο για την κοντρα με το ts απo σταση μεχρι 120 πιστευω θα ειστε μαζι ή λιγο μπροστα αλλα μετα ... :hi

O καιρός γαρ εγγύς(copyright:Λιακόπουλος)

MARMEL
04-01-06, 15:44
δημητρη η δυναμη του ts και η αποδοση του γενικα δεν την αμφισβητω τουλαχιστον εγω και το ξερεις. αν λεω αν ποτε χασεις απο ενα βελτιωμενο ατμοσφαιρικο 1.6 20v τι θα κανεις μετα? πως θα αντιδρασεις? προσεξε τι θα πεις :lol:

Stathis
04-01-06, 16:07
δημητρη η δυναμη του ts και η αποδοση του γενικα δεν την αμφισβητω τουλαχιστον εγω και το ξερεις. αν λεω αν ποτε χασεις απο ενα βελτιωμενο ατμοσφαιρικο 1.6 20v τι θα κανεις μετα? πως θα αντιδρασεις? προσεξε τι θα πεις :lol:


Στην αρχη θα ειμαι καπως ετσι.... :oops: :oops:

Μετα θα βαλω ενα καλο CD να παιζει στο πολλυ καλο ηχοσυστημα μου.... :band

Θα ανοιξω την ηλιοροφη να παρω λιγο ηλιο να μου φυγει το χλωμιασμα... :poke

Θα χαιδεψω λιγο το δερμα να νιωσω την ποιοτητα του τουτου μου doctor


Και ενω θα το εχω ξεπερασει και θα κανω σβελτες βολτες να χαρω τα αλογα που εχει το μοτερ.... :drive


Ξαφνικα θα συδειτοποιήσω τι εχει γινει..... (την ολη ξεφτιλα και τα ρεστα) fire fire


θα τα παρω κρανιο.. :fierydevil


:call ελα τακη.... εκεινο τον kobresora ακομα τον εχεις? μεχρι 300 βγαζει... για τυλιξετον! Κανε και ενα αυτοκολητο.... "20V kller" για το πισω μπαμπριζ σε παρακαλω. :headbang


end of story


:lol:

Παντα φιλικα !¨ :P

2579
04-01-06, 16:53
Stathi παριγγιλε απο τωρα τον kobresora γιατι θα σου χρειαστη παντοσ απο χιουμορ δεν παιζεσε
μαρμελ δεν χρειαζετε να ειναι το 20ν βελτιωμενο για μαμα TS

JIMS192 ο καιροσ ειναι κοντα ,αλλα η αποσταση του πισω προφιλακτιρα του 20ν carina απο τον μπροστα τισ ts corollas θα ειναι μακρια (copyright:Νικος)

ranger
04-01-06, 17:01
καλά εσεις οι 20V δεν έχετε το Θεό σας....
Στην αρχή τα βάζατε με τους υπερκυβισμένους... Εντάξη δεν είπα τιποτα, δικαιη κόντα, αλλά τώρα τι έγινε, πήρε η πορδή σας αέρα και προκαλείτε και τα TS... Καλά δεν έχετε φόβο θεού;;;
Ρε κακόμοιροι, όταν εσεις θα αλλαζετε ταχύτητα, τα TS θα μπαίνουν στο lift και θα έχουν ακόμα 1500 στροφες. Για να μην πω για τα 50 επιπλεον αλογα που θα ξυπνήσουν....
Καλες οι 20 βαλβιδες, καλές και οι 4 πεταλούδες, αλλά όχι και με το Ts σε παιδια!!!

Υστερογραφο: Θα το βάλω καποια στιγμη το μοτερακι το τρελό, που στροφάρει στις 8!!!

Jims192
04-01-06, 17:41
αν λεω αν ποτε χασεις απο ενα βελτιωμενο ατμοσφαιρικο 1.6 20v τι θα κανεις μετα? πως θα αντιδρασεις? προσεξε τι θα πεις :lol:
Φιλε μου να σου πώ καρφάκι δεν μου καίγετε.Εγώ λέω να τα δώσουμε για το χαβαλέ μας και ετσι για να χουμε να συζητάμε.Το χάσιμο ή το κέρδος για τους συμμετέχοντες θα ναι κανα κιλό λουκούμια και τπτ αλλο.Ούτε ο εγωισμός μου θα πληγωθεί ουτε τ'αμάξι μου θα κάψω,γιατί ξέρω τι καβαλάω και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά πλέον είμαι και πολύ περίεργος...

Αλλά ας βάλουμε και κανα στοιχηματάκι,πάλι για το χαβαλέ.Οποιος χάσει κερνάει τους καφέδες(2579 αρχίσανε τα έξοδα) :hehe :hehe :hehe

2579
04-01-06, 20:20
μιλησα με ενα φιλο που εχει 20ν και εχει ανοιξει με ts οχι απο σταση και μου ειπε οτι τον εχει !!το 20ν εκεινο ημαστε το ιδιο για την ακριβια τον εχω λιγο.
JIMS192 ποτε θεσ να κερασης?? ειμαι ετοιμος!!!(το στοιχιμα παει αμα εισαι μαμα)που μενης?για τισ κοντρεσ και εγω την ιδια σταση εχω
ranger στην κοντρα με το vti (170hp) μου ελεγε οτι δεν ειχε μπει στο vtec για αυτο μπορουσα να τον ακολουθησω οταν τα στησαμε και εφαγε 2,5 καροτσες μαζεψε το vtec και το τσαι και πηγε να σηναντιση μαλλον κανενα ts για να παιξει αυτα παιζουν 6 με 8 ξερεισ
-και ξαναρωταω υπαρχει κανενα μαμα ts που να εχει ανοιξη με vti(170hp)και να του ριξει πανω απο 2,5 καροτσεσ μεχρη τα 120 η εστω με μαμα vti και να του ριξει και αν ναι ποσο?

MARMEL
04-01-06, 23:05
καλά εσεις οι 20V δεν έχετε το Θεό σας....
Στην αρχή τα βάζατε με τους υπερκυβισμένους... Εντάξη δεν είπα τιποτα, δικαιη κόντα, αλλά τώρα τι έγινε, πήρε η πορδή σας αέρα και προκαλείτε και τα TS... Καλά δεν έχετε φόβο θεού;;;
Ρε κακόμοιροι, όταν εσεις θα αλλαζετε ταχύτητα, τα TS θα μπαίνουν στο lift και θα έχουν ακόμα 1500 στροφες. Για να μην πω για τα 50 επιπλεον αλογα που θα ξυπνήσουν....
Καλες οι 20 βαλβιδες, καλές και οι 4 πεταλούδες, αλλά όχι και με το Ts σε παιδια!!!

Υστερογραφο: Θα το βάλω καποια στιγμη το μοτερακι το τρελό, που στροφάρει στις 8!!!
φιλε καλε μου βαγγελακη εισαι αρκετα σιγουρος δλδ? στην εν λογω κοντρα θα στοιχηματιζες αμα λαχει? μη λεμε και οτι θελουμε. ξαναλεω ειναι πιο γρηγορο το ts αλλα........ αυτο το αλλα ειναι το θεμα
απαντησε μου. θα στοιχηματιζες?

hatzidi2
04-01-06, 23:19
μιλησα με ενα φιλο που εχει 20ν και εχει ανοιξει με ts οχι απο σταση και μου ειπε οτι τον εχει !!το 20ν εκεινο ημαστε το ιδιο για την ακριβια τον εχω λιγο.
JIMS192 ποτε θεσ να κερασης?? ειμαι ετοιμος!!!(το στοιχιμα παει αμα εισαι μαμα)που μενης?για τισ κοντρεσ και εγω την ιδια σταση εχω
ranger στην κοντρα με το vti (170hp) μου ελεγε οτι δεν ειχε μπει στο vtec για αυτο μπορουσα να τον ακολουθησω οταν τα στησαμε και εφαγε 2,5 καροτσες μαζεψε το vtec και το τσαι και πηγε να σηναντιση μαλλον κανενα ts για να παιξει αυτα παιζουν 6 με 8 ξερεισ
-και ξαναρωταω υπαρχει κανενα μαμα ts που να εχει ανοιξη με vti(170hp)και να του ριξει πανω απο 2,5 καροτσεσ μεχρη τα 120 η εστω με μαμα vti και να του ριξει και αν ναι ποσο?

φιλαράκι πρέπει να την γουστάρεις πολύ την ts, γιατί όλο με αυτή ασχολείσαι.
θα έρχομούν να τα στήσουμε αλλά φοβάμαι ότι άμα χάσεις, θα στεναχωρηθείς πολύ.
εμένα δεν μου καίγεται καρφί, αλλα δεν μας είπες μετά από τα 120 πόσες καρότσες έφαγες από το vti, γιατί όταν ξεκινάς κάτι πρέπει να το τελειώνεις και όχι μέχρι τα 120.
έλα να ανοιξουμε από τα 0 μέχρι τα 225 πραγματικά, η δεν πάει τόσο το εργαλείο σου.

MARMEL
04-01-06, 23:29
ωχ........... :lol:
εγω παντως αν χασω απο αυτοκινητο 25000-30000 ευρω θα ειμαι περηφανος παντως. αν χασει αυτο εστω εκκινισεις? :lol:
παω πασο. δεν μπορω να το περασω εγω και ας μην εχω δοκιμασει ποτε

2579
05-01-06, 00:13
hatzidi2 ειναι η μονη που δεν εχω πατηση ακομα και γουσταρω να τη ξεπουπουλιασω, αλλα και να χασω δεν θα με χαλαση καθολου γιατι ολη το περιμενουν, θα πουν φυσικο ηταν, αλλα ειμαι συγουροσ οτι το εχω.
οσο για το vti μετα την ηττα εκοψε και εφυγε!!! τι να πει οτι μπηκε το vtec και την εφαγε
οσο για την τελικη κανονικα πρεπει νε ειστε μπροστα εμενα εχει κοφτη στα 200 οποτε θα με περασετε σιγουρα αλλα και πιο πριν γυρω στα 160 υποθετο να περασετε παντοσ μεχρη τα 120 απο οτι καταλαβενω εχετε αμφιβολειεσ πραγμα που πριν την συζητιση ειμαι συγουροσ οτι δεν υπηρχε
-και ξαναρωταω υπαρχει κανενα μαμα ts που να εχει ανοιξη με vti(170hp)και να του ριξει πανω απο 2,5 καροτσεσ μεχρη τα 120 η εστω με μαμα vti και να του ριξει και αν ναι ποσο?ακουωωωωωωωωωωωωωω

stopper
05-01-06, 01:00
2579 βλέπω το Vti μην είσαι τόσο σιγουρος ότι ήταν 170hp γιατι εργοστασιακα είναι 160 και για να λες 170 το είχε πειραγμενο άρα πολύ πιθανό αντί να είχε κέρδος να έχασε.
Επίσης 2 Vti με τα ίδια αλογα μπορει να έχουν διαφορές μέχρι και κολώνα και έτσι εσύ μπορεί να είσαι πίσω απο κάποιον που έχασε απο vti (οχί ομώς το ίδιο που άνοιξες εσύ). Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω κάτι μαζί σου αλλά μην έχεις σαν μέτρο σύγκρισης τις2,5 καρότσεσ που έριξες, Επειδή όλα αυτά τα μοτερ(20V Vti) εχουν χιλιόμετρα στην πλάτη τους και λίγα συντηρούντε οπως πρέπει ύπάρχουν τεράστειες διαφορές.

Jims192
05-01-06, 09:40
μιλησα με ενα φιλο που εχει 20ν και εχει ανοιξει με ts οχι απο σταση και μου ειπε οτι τον εχει !!το 20ν εκεινο ημαστε το ιδιο για την ακριβια τον εχω λιγο.
Kαι ρολαριστά μας έχεις δλδ?Τι ΜΕ λές ρε παιδί μου?τετοια χρέπια καβαλάμε και δεν το ξέρουμε?Τι λές τώρα?Πάντως σε ρολαριστή κόντρα το στοίχημα αλλάζει,και πάει στα λουκούμια,δυο καφέδες και την ταβέρνα(Και τρώω και πολύ ρε Νικο).

JIMS192 ποτε θεσ να κερασης?? ειμαι ετοιμος!!!(το στοιχιμα παει αμα εισαι μαμα)που μενης?για τισ κοντρεσ και εγω την ιδια σταση εχω
Οπότε θές φίλε εδώ είμαστε.Καθημερινές Λάρισα,Σαβατοκύριακα Θεσ/νίκη.Πάρε τα λ7 και ανέβα.
[/quote]

Nikos
05-01-06, 12:21
μιλησα με ενα φιλο που εχει 20ν και εχει ανοιξει με ts οχι απο σταση και μου ειπε οτι τον εχει !!το 20ν εκεινο ημαστε το ιδιο για την ακριβια τον εχω λιγο.
Kαι ρολαριστά μας έχεις δλδ?Τι ΜΕ λές ρε παιδί μου?τετοια χρέπια καβαλάμε και δεν το ξέρουμε?Τι λές τώρα?Πάντως σε ρολαριστή κόντρα το στοίχημα αλλάζει,και πάει στα λουκούμια,δυο καφέδες και την ταβέρνα(Και τρώω και πολύ ρε Νικο).

JIMS192 ποτε θεσ να κερασης?? ειμαι ετοιμος!!!(το στοιχιμα παει αμα εισαι μαμα)που μενης?για τισ κοντρεσ και εγω την ιδια σταση εχω
Οπότε θές φίλε εδώ είμαστε.Καθημερινές Λάρισα,Σαβατοκύριακα Θεσ/νίκη.Πάρε τα λ7 και ανέβα.
[/quote]
:band

2579
05-01-06, 13:46
παιδεσ σασ χερετω ολους .εχω ενα προβλημα γραφω ενα και πρεπει να απαντισω σε 3+ δεν με χαλαει ομως παμε με σηρα θα συμφωνησω με το stopper για τισ επιδοσησ του εκαστοτε αυτ/του απλος περιγραφω καταστασησ δεν λεω παραμιθια
τωρα εχουμε φταση σε σημειο για μερικουσ η πραγματικοτιτα να μην τουσ αρεση κανενα προβλημα αλλα οταν βγαζουν συμπερασματα (τυπου ειναι κουλη)και ψιλοειρονευονται οταν μιλαω για το typer 30-140 που δεν με περασε τηνGTAπου την ειχα μεχρη τα 120 το vti ... δεν μπορω να μην απαντισω και να πω συμπερασματικα απο τα παραπανω οτι την corollaTS την εχω και απανταω στο επιπεδω ειρωνιασ τουσ πχ οτι αμα τα βαλω μαζι τησ ειναι σαν να κλεβω εκκλησια.
JIMS192 δεν ξερω για τα ρεπριζ αυτα ειπε ο φιλοσ μου για σταση μιλαω εγωκαι μεχρι τα 120 τωρα να ανεβω λαρισα για να βαλουμε κοντρα πρεπει να ειμαι ...!?!?
νικο εσυ τι αυτ/το εχεις????????ατμοσφαιρα κατω απο 2000 τα τρωω!!!

Nikos
05-01-06, 14:08
Καλη χωνεψη! :lol: :lol: :lol:
Αλλα με λιγοτερη υπερβολη.Λιγο μετρο δε βλαπτει.











Φιλικα Νικος

Stathis
05-01-06, 14:09
παιδεσ σασ χερετω ολους .εχω ενα προβλημα γραφω ενα και πρεπει να απαντισω σε 3+ δεν με χαλαει ομως παμε με σηρα θα συμφωνησω με το stopper για τισ επιδοσησ του εκαστοτε αυτ/του απλος περιγραφω καταστασησ δεν λεω παραμιθια
τωρα εχουμε φταση σε σημειο για μερικουσ η πραγματικοτιτα να μην τουσ αρεση κανενα προβλημα αλλα οταν βγαζουν συμπερασματα (τυπου ειναι κουλη)και ψιλοειρονευονται οταν μιλαω για το typer 30-140 που δεν με περασε τηνGTAπου την ειχα μεχρη τα 120 το vti ... δεν μπορω να μην απαντισω και να πω συμπερασματικα απο τα παραπανω οτι την corollaTS την εχω και απανταω στο επιπεδω ειρωνιασ τουσ πχ οτι αμα τα βαλω μαζι τησ ειναι σαν να κλεβω εκκλησια.
JIMS192 δεν ξερω για τα ρεπριζ αυτα ειπε ο φιλοσ μου για σταση μιλαω εγωκαι μεχρι τα 120 τωρα να ανεβω λαρισα για να βαλουμε κοντρα πρεπει να ειμαι ...!?!?
νικο εσυ τι αυτ/το εχεις????????ατμοσφαιρα κατω απο 2000 τα τρωω!!!


Αυτο να μήνει μεταξύ μας παιδες. Μην βγει παραέξω. :lol:

Δεν θα μας παιρνουν σοβαρα μετα σαν club :lol:


Μπορει μια φορα κατω απο οχι Κ.Σ.(κανονικες συνθηκες) να περασες μια GTA.


Οχι να το κανουμε και κανόνα όμως!! Γιατι το 5.9 για τα 0-100 ειναι δύσκολο αν δεν εχεις και καποια ελκτικη προσφυση. (Μηλαμε για ελαστικα τουλαχιστον 215 σε φαρδος και το αναλογο χαμηλωμα, μην σου πω μονο με τετρακινηση ή πισω κινηση πιανονται αυτα τα νουμερα. Μπροστοκινιτο αλλο δύσκολα)

Μήπως στα 120 καταλαβε οτι πας να κανεις τον γρηγορο? :drive :lol:


Παντα φιλικα.

madvinegar
05-01-06, 14:37
2579 εσύ είσαι τελείως μαμά? Τελείως?

stopper
05-01-06, 15:58
2579 για την GTA μη το λες γιατι απο οτι θυμάμαι είχες πεί οτι είναι μετατροπή απο απλή 156 αρά λογικό μεχρι κάποια χιλιόμετρα (100-120?) να μην έχει το ίδιο πάτημα με μία GTA, άρα να λες οτι πέρασε μια μετατροπή GTA (όχι οτι είναι λίγο αλλα δεν έχει με καμία δύναμη 5,9 άρα δεν είναι παράλογο).

2579
05-01-06, 16:21
παιδια μπορει να μην φενονται πιστευτα αλλα ειναι αληθεια. σας δικαιολαγο παντος .
νικο αν και μου εχουν πεση βαρια θα τα χωνεψω το κακο ειναι απο οτι καταλαβενησ ειμαι λεμαργος
σταθη εχω βαρεθη να τη λεω την ιστορια με την GTA (ψαξε παντος καπου ειναι) ηταν κοντρα ,ειναι γρηγορο το 20ν μου τι να κανω να λεω ψεματα(το να με παρουν σοβαρα οι αλλοι η οχι δεν με απασχολη εγω με την συνιδιση μου να ειμαι ενταξη και μου φτανει αλλα μου φενετε σας ενδιαφερη τι θα που οι αλλοι παρα η αληθεια)
λεω να βγαλουμε μια σελιδα που να λεει(καντε μια κοντρα πητε μας το αποτελεσμα δεν εχει σημασια ομως αν ησασταν μπροστα εμεις θα σας πουμε ποιοσ βγηκε πρωτος γιατι εμεισ ξερουμε ασε που πρεπει να σκευτουμε τι θα πουν και οι αλλοι.τελος)λιγο μεγαλο αλλα αντιπρωσοπευτικο
οσο για το 20ν madvinegar2003 δεν εχει σπουδαια πραγματα τα περιγραφω στο (ατμοσφαιρικεσ βελτιωσης για 20ν)

Παντα φιλικα.

madvinegar
05-01-06, 17:07
(το στοιχιμα παει αμα εισαι μαμα)

Μη ψάχνεσαι για μαμα TS τότε.... Πρέπει να βρούμε ένα TS που να έχει κάνει τα παρακάτω:

Quote
φιλτρα αεροσ εχω 2 το ενα μανιταρι πολυ θοριβο αλλα και καλη αποδοση και το αλλο τησ σιμοτα κληστο γυρο απο το φιλτρο το εχω για ταξιδια ησυχο αλλα χανει σε αποδοση υπαρχει χειροποιητοσ αεραγογοσ για δροσερο αερα προβλιμα εχω με την βροχη μονο.καταλυτη 200τρυπεσ αμερικαν κατ σχεδον δεν εκοψε καθολου, 50 εξατμιση με μεγαλα καζανακια ενα μεσαιο και ενα τελικο για ησιχια, ριθμιστη πιεσησ στα 3,2 bar καλοσ δινη νευρο, μπουζοκαλοδια 5 σταρ δεν τα συστινο, σταθεροποιητησ τασησ καλοσ ,3 καλοδια γειωσησ δεν ειδα διαφορα λαδια μοτουλ 300ν 10-40 καλα και παντα 100ρα στα ταξιδια ριχνω ενα χειμικο για καθαρισμα του θαλαμου καυσησ εχω βαλη και μοτορ κοτε
Unquote

Μήπως έχει βάλει και το super afs ή όχι ακόμα?

Nikos
05-01-06, 17:51
Αν σου πεφτουν βαρια και εισαι και λαιμαργος εκτος απο τσαγακι,το club κερναει και σοδες για καλη χωνεψη.













Φιλικα και με πολυ χιουμορ οπως λεει και ενας φιλος :lol:

madvinegar
05-01-06, 18:26
Σωστοοοοοοός ο Νικολάκης!

2579
05-01-06, 19:08
νικο για να αποβαλη την σοδα ο οργανισμος χρειαζετε να αποβαλει μαζι βιταμινες και μεταλα και τα δυο τα χρειζομαι ιδιοσ τα μεταλα.οσο για το τσαγακι απο οτι καταλαβενησ το κερναω και ψαχνω να κανω εισαγωγη (μου βγενει ακριβω)ξερεισ τιποτα?? αλλα που να ξερεισ απο αυτα

madvinegar2003 τι θες να πεις οτι εχω κανει καμια τρομερη βελτειωση για αυτο τα κοβω, παντοσ αν τη θεωρεις σοβαρη και για αυτο πηρα τα αλλα αυτ/τα τι να πω(δεν εχω βάλει το super afs)αμα το βαλω λεσ να πιανω και Ferrari ?χαχα

Φιλικα και με πολυ χιουμορ

Χρηστος
05-01-06, 20:12
οσο για την κοντρα με το ts απo σταση μεχρι 120 πιστευω θα ειστε μαζι ή λιγο μπροστα αλλα μετα ... :hi

O καιρός γαρ εγγύς(copyright:Λιακόπουλος)


:lol: :lol: βαλε κανα αυτοκολητο TRD και ελα βολο,σε περιμενω να σου εξηγηξσω πως ειναι το 20v μεχρι τα 120 μπροστα μετα θα αφησω το γκαζι να χαρεις και εσυ :lol: :lol:

Nikos
05-01-06, 20:27
..............και ψαχνω να κανω εισαγωγη (μου βγενει ακριβω)ξερεισ τιποτα?? αλλα που να ξερεισ απο αυτα

Κερνας τσαγακι και δεν ξερεις απο που και πως να κανεις εισαγωγη;
Εγω και κερναω και τυχανει να κανω εισαγωγες και να ξερω :lol:
Οποτε καλο ειναι πριν πεις/κανεις κατι να εισαι πιο μετρημενος και λιγοτερο ερειστικος. :cool:










Παντα φιλικα

neoklis
05-01-06, 21:38
2579 ?????????????poios einai ?????????
an kaneis kefi ella na anoijoyme etsi gia plaka na deis posa apidia pianei o sakos
toy ai basilh ua mai thn paraskeyh sthn synanthsh(an kai exo na pao se ena trapezei ua xalaliso 1 oritsa gia party soy

2579
05-01-06, 22:43
νικο αν κρινω απο το υφοσ τισ απαντισεις σου μαλλον αντι να κερνας τσαι το πινεις αν τυχη να ανοξουμε σε εσενα θα φερω χαμομιλη χαλαρωσε
neoklis για σου ,κανε μια σησταση για το αυτ/το σου για να δω αν αξιζει τον κοπω και αν μπορεισ γραφε ελληνικα

mechanicaf
05-01-06, 22:53
Δεν βαρεθηκατε ρε παιδια;Συζηταμε τα αυτονοητα το εχετε καταλαβει;Ο καθενας μπορει να λεει οτι θελει και οι υπολοιποι τα φιλτραρουμε βασει των γνωσεων και των εμπειριων μας.
Δεν συμφωνω με τον 2579,εχει ο ανθρωπος δικη του εκτιμηση των πραγματων.Και εγω 20V εχω και μου φαινονται ξενα ολα αυτα.Εχω πει πια αυτοκινητα τουλαχιστον εγω κοντραρα στα ισα.Μπορει ομως ,λεω μπορει ο ανθρωπος να ηταν απο τους τυχερους και να πηραν μοτερ ετοιμο,στημενο με αγωνιστικες προδιαγραφες made in japan.Απλως να αναφερω προσωπικο μου βιωμα οπου πηγαινοντας στον Μπαρμπαρη για σερβις αν θυμαμαι,μου λεει κατσε να δοκιμασουμε εναν εγκεφαλο πανω στο μοτερ σου.Εκπληκτος αφου τον βαζει βλεπω το μοτερ μου να κοπαναει 9αρες.(πολυ μετατις 8000).Φοβηθηκα και εκοψα.Του λεω ρε Μητσο τι παιζει εδω και μου δειχνει τον εγκεφαλο και εγραφε Blitz πανω.Τι ειχε γινει;Του ειχε ερθει μηχανη με αυτον τον εγκεφαλο και ηθελε να δει αν το Blitz ηταν μουφα ή πραγματικοτητα.Εν ολιγοις το μοτερ ειχε και αλλα καλουδια εσωψυχα.Εκτιμομενη δυναμη;Απο 180-200.Δυσκολα να το πεις μιας και δε δυναμομετρηθηκε.
Μονο ετσι να πεις οτι περναω TS αλλα για GTA προσωπικα αμφιβαλλω.Καθως και για πολλα αλλα.Συμπερασματικα,προσωπικη μου αποψη,μονο αν συμβαινει κατι παρομοιο εχει ελπιδες ο φιλος μου 2579 να σταθει με TS και Type r και με αμφιβολο αποτελεσμα.Οτιδηποτε αλλο ειναι εκτος πραγματικοτητας(προσοχη φιλε Νικο δεν λεω οτι δεν περασες) αλλα οι λογοι που περασες τα παραπανω μοτερια ειναι ασχετοι με το θεμα δυναμης μοτερ.Μην το κουραζουμε αλλο.
Και εν κατακλειδι μεριδιο ευθυνης εχουμε ολοι μας (και μιλαω για τους 20V) και οχι μονο ο Νικος για την κακη εικονα που δειχνουμε(γιατι εμενα το εχω ξαναπει με ενοχλει αυτο το πραγμα).Με τις 'υπερβολες' μας προκαλουμε ανευ λογου και αιτιας τα παιδια με τα TS που στο κατω κατω της γραφης και πιο εξελιγμενο μοτερ διαθετουν(την απαντηση την εχει δωσει η ιδια η Toyota εδω) και πιο δυνατο και 1.8 κυβικα.Οποιος εξακολουθει να πιστευει οτι δεν ειναι υπερβολες τα παραπανω,τον παρακαλω να λεει το 'δικο' μου 20V (οπως λει ο Πανος) γιατι δεν συμφωνουν ολοι οι 20V μαζι του.Αυτα απο εμενα με σεβασμο σε ολα τα παιδια που στροφαρουν.....ξερετε εκει ψηλα 8 και κατι.

hatzidi2
06-01-06, 00:40
2579 ?????????????poios einai ?????????
an kaneis kefi ella na anoijoyme etsi gia plaka na deis posa apidia pianei o sakos
toy ai basilh ua mai thn paraskeyh sthn synanthsh(an kai exo na pao se ena trapezei ua xalaliso 1 oritsa gia party soy

νεοκλή μάλλον δεν θα γίνει η συνάντηση, πάρε την TS σου, και έλα να πάμε στα καρτ

http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=2415

MARMEL
06-01-06, 01:38
ρε νεοκλα ακομα απο το laptop γραφεις ρε οργιο? αντε πουλα το 5 πορτο ρεεεεεε
ελα απο το σπιτι κορναρε μου και να σε παω μια σχιστο να δεις τι σημαινει 20v
ωχ αναψα φωτιες παλι :lol:

Nikos
06-01-06, 10:12
2579 ολο λες τι κανει το αυτοκινητο σου αλλα σε καμια συναντηση δεν σε εχω δει.Το τι κανει το δικο μου αμαξι δεν θα πω ξερουν πολλα μελη του COROLLACLUB
για το τι και πως.Οσο για το τσαγακι ρε φιλε να σε κερασω οχι ενα αλλα πολλα.Και να σου χαρισω μιας και δεν ξερεις τι παει να πει εισαγωγη.Ξερεις τι λεει μια παροιμια οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι. :lol: :lol: :lol: :lol:

madvinegar
06-01-06, 10:26
Είναι και το άλλο μιας που μιλάμε για εισαγωγή τσαγιού... Πρέπει να προσέξετε την ποιότητα! Υπάρχει διαφορά από τσάι σε τσάι...
Άλλος κερνάει τσάι κανονικά στο δρόμο μέχρι όσο πάει και άλλος..... κερνάει τσάι σε ευθείες των 70 μέτρων στο πλανήτη που τα κοντέρ τερματίζουν στα 120 χαω...
Όπως χαίρεται ο καθένας...

Φιλικά και με πολύ δόση χιούμορ (η κλασσική υπογραφή με την οποία πιστεύουμε ότι πέρνουμε άφεση αμαρτιών)

turbakias!!!
06-01-06, 12:57
συμφωνω με το φιλο νικο.. οπου ακους πολλα κερασια(τσαι) κρατα κ μικρο καλα8ι...αντε να δουμε.. ελπιζω να ανοιξουμε και μαζι να δουμε τι λειε το αμαξι σου...

φιλικα δημητρης

ranger
06-01-06, 13:01
εγώ Πανο τα βάζω τα λεφτά μου υπέρ του TS, αρκει να το οδηγάει κάποιος αρκετα τρελός... (Καλά και κανενας κουλός να το πάρει, πάλι τα 20V θα τα πατήσει)!!!

Ρε βάλτε πρώτα με κανενας υπερκυβισμενο και αφήστε να TS να απολαμβάνουν την μοναξια την κορυφής!!!!

Ayrton
06-01-06, 13:56
Παιδιά λίγη σοβαρότητα. Οπως είπανε και άλλοι (Mechanicaf, Stathis), θα τα διαβάζουνε άλλοι και θα γελάνε! Καλός ο 20V αλλά μέχρι εκεί! Τα TS πολύ χλωμό! Παιδιά δεν μπορεί να χτυπήσει τέτοια αυτοκίνητα ο 20V, είναι απλό! Αυτοκίνητα μέχρι 170 άλογα ναι, αλλά μέχρι εκεί! Και υπό πολλές εξαιρέσεις και ιδιαίτερες συνθήκες κάποια απο τα πιο πάνω!

Οσο αφορά δε τα πέρι μέχρι τα 120 το πήγαινα, ένα θα πώ! Κι εγώ την Ferrari μέχρι τα 10 την πήγαινα γιατί τα άφησε όλα κάτω! ΤΗΝ ΕΧΩ! Αλήθεια σας λέω!!!! Αρα δεν μου έμεινε και τπτ άλλο! Τα 120 δεν ειναι μέγεθος σύγκρισης!!!

Πάντα φιλικά και με το ανάλογο χιούμορ (Για να γλυτώνουμε το βάρος τον δηλώσεων μας όπως είπε ο madvinegar!!!!)

MARMEL
06-01-06, 14:15
εγώ Πανο τα βάζω τα λεφτά μου υπέρ του TS, αρκει να το οδηγάει κάποιος αρκετα τρελός... (Καλά και κανενας κουλός να το πάρει, πάλι τα 20V θα τα πατήσει)!!!

Ρε βάλτε πρώτα με κανενας υπερκυβισμενο και αφήστε να TS να απολαμβάνουν την μοναξια την κορυφής!!!!
γκουχου γκουχου