PDA

Επιστροφή στο Forum : EΕ 90 FORUM


Σελίδες : [1] 2

vavilakis
04-06-04, 15:33
γεια σας κι απο μενα.ειπα να ανοιξω αυτο το τοπικ για να γραφουμε κι εμεις οι ιδιοκτητες των εε90 τις αποψεις μας για τα αυτοκινητα μας.

manos vasilakis
09-06-04, 13:44
ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ
ΕΕ90 ΣΕΝΤΑΝ ΜΕ 4FTE TURBO

vavilakis
09-06-04, 17:34
mi mou peis kokkino......!!!!thelo na vrethoume....emena einai to 1600 to 16 valvido.prin kanena xrono epaiksa me ena kokkino stin kavalas!mou erikse polu ksilo alla mou arese...to thavmasa to atimo....

manos vasilakis
10-06-04, 07:20
ΟΧΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ,ΜΠΛΕ ΣΚΟΥΡΟ ΜΕ ΑΕΡΑΓΩΓΟ ΕΠΑΝΩ ΠΕΡΙΟΧΗ ΝΕΑ ΖΩΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ .
ΕΣΥ ΦΟΡΑΣ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΕ ΤΑ 125PS

ΚΡΙΣΤΙΑΝ
01-09-04, 20:14
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΕ90 LIFTBACK ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΤΕΡ ΦΟΡΑΩ ΤΟ 16V ΜΟΤΕΡ 1300 ΑΠΟ STARLET!!!KAI ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ!!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ!!!

ΚΡΙΣΤΙΑΝ
01-09-04, 20:16
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΙΣΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ!!!

ΚΡΙΣΤΙΑΝ
01-09-04, 20:20
ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ!!!

mejo
03-09-04, 01:46
γεια σας παιδια μολις μπηκα και εγω στο club!super!!!!!!!!!!!

mejo
03-09-04, 02:09
λιγο μπερδεμα το site βρε παιδια!θα τα πουμε απο κοντα αμα ειναι cu

Geo!
23-11-04, 23:02
Φίλε ΚΡΙΣΤΙΑΝ έχεις κάνει καλή δουλειά!! Ο προφυλακτήρας είναι ο εργοστασιακός και απλά έχεις βάλει εξτρα κομματι ("νύχι") ή τον έχεις αλλάξει όλο?

Geo!
11-12-04, 23:35
Φωτό...Liftback...

Ayrton
12-12-04, 14:33
Είπα να βάλω και εγώ μια Φωτό, για την παλιά -καλή όμως- Corollitsa μου!!

Geo!
12-12-04, 20:43
Να πάρουμε μια δόση ακόμα απο ΕΕ90....

Ayrton
13-12-04, 09:33
Αχ πόσο ευτυχισμένος θα ήμουνα αν ήτανε ετσι φίλε Γιώργο!!!

Κάτι θα κάνουμε και για αυτό βέβεα..... εν καιρό!!!
Όλο και κατι θα φτιάξουμε!!! :lol: :lol: :lol:

gourtz
03-01-05, 14:16
καλυσπερα εχω ενα toyota corolla sedan μοντελο 91 που μπωρα να βρω τα φλας που ειναι πανω στον προφυλαχτιρα τον μπροστινο και αυτα που ειναι πανω στο φτερο σε λευκο χρωμα που ειναι καπως σαν διαφανες ημιδιαφανο η κατι τετοιο. καποιο μαγαζι καποια ιστοσελιδα απο ελλαδα. και αν ξερεται και καμια τιμουλα.

Geo!
05-01-05, 01:49
Ναι ρε παιδιά μήπως ξέρει κανείς τίποτα? Είχα σκοπό να τα κάνω ψιλοφιμέ γιατί πίστευα ότι δεν θα έβρισκα εύκολα διαφανές, και άν έβρισκα θα'ταν πανάκριβα!

κουκουσης θεοδωρος
06-01-05, 01:07
γεια σας παιδια εγω εχω ενα corollaki του 89 το 1300.τιποτα τρελο ενα μεγαλυτερο ζιγκλερ bucket νεον και εξατμιση.ρε σεις βαραμε ακομα αρμυρατερ power!!!!!!!!

Geo!
13-01-05, 22:18
gourtz δεν βρίσκω πουθενα στο ιντερνετ μαγαζι που να έχει λευκά για το μοντέλο μας! Πάντως υπάρχουν... πάρε μια γεύση από ΕΕ90 :lol:
http://www.bilgalleri.dk/html/gal_alle.asp?formsort=m%E6rke%2C+model%2C+%E5rgang +ASC&brand=Toyota&formsearch=corolla&offset=40

Και γενικά όποιος θέλει ιδέες το www.bilgalleri.dk έχει αυτοκίνητα χρηστών του ιντερνετ(μάλλον Γερμανούς) και πολλες μαρκες!

gourtz
26-01-05, 13:39
ακλυσπερα θελω να λυσω το κοντερακι μου για να αλαξω φωτισμο απο που ξεβιδωνει αυτο το πραγμα εχω δοκιμασει τα παντα αλλα ουτε που κουνιεται. για πειτε που εχει βιδεσ κτλ.

Geo!
26-01-05, 16:02
Φίλε gourtz μου φαίνεται πως μόνο δυο-τρεις είμαστε που έχουμε ΕΕ90! :lol:
Λοιπόν απ'ότι θυμαμαι για να αλλάξω τα μπροστά ηχεία ήταν ολόκληρη ιστορία και δεν κατάφερα να βγάλω τελείως το κάτω μέρος του ταμπλό :| ! Επειδή δεν θυμαμαι να'χω δει στο πάνω μέρος του ταμπλο, πουθενα, βίδες, λογικά θα πρεπει να βγάλεις το κάτω και μετά να ξεβιδώσεις το κοντερ από την πίσω μερια... υποθέτω :-? ! Θα ξανακοιτάξω κι αν βγάλω ακρη θα σου πω!

gourtz
26-01-05, 16:21
βασικα εγω εχω το corolla sedan μαλον ειναι μοντελο 92 δεν ειμαι σγουρος ειμαι ανμεσασε 91 κ 92

wastegate
26-01-05, 18:27
Αν ειναι σαν της 101 καλυτερα μην το πειραζετε αν δεν ξερετε.Καλυτερα πληρωστε εναν μαστορα(Ο Φανης νομιζω εχει ξανακανει κατι τεοιο)

Geo!
27-01-05, 01:08
βασικα εγω εχω το corolla sedan μαλον ειναι μοντελο 92 δεν ειμαι σγουρος ειμαι ανμεσασε 91 κ 92


Κοίταξε στην ζώνη. Στην κάτω μεριά, εκεί που είναι δεμένη, υπάρχει μια ετικέτα(υφασμάτινη) που γράφει ποια χρονιά φτιάχτηκε το αυτοκίνητο!!! :wink:

Ayrton
27-01-05, 12:47
Είμαστε όντως λίγοι Γιώργο!!! Όλοι πέρνουνε καινούργια car !!! Πάντως να σου πώ, πόλύ δεν μας πιάνουνε .....ακόμα!!! :lol: :lol: :lol: Παλιοί μεν...... καλοί δε!!! Είμστε οι τελευταίοι των ........ΕΕ90!!! 8)

Geo!
27-01-05, 23:59
Έτσι είναι Ayrton! 8) Σκοπεύω πάντως να το κρατήσω αρκετά χρονάκια ακόμα!
Και αν μου περίσευαν τα twocents twocents twocents πίστεψέ με....
θα του έκανα πολλά!! tongue Τόσο εμφανησιακά όσο και μηχανικά! Τεσπά...
όταν πιάσω το λαχείο.... :lol:

Ayrton
28-01-05, 00:06
Κι εγώ το ίδιο γιώργο. Βέβαια σιγά - σιγά ευελπιστώ να μπορώ να του φτάχνω το κατιτίς του!

χμμμμ.... μου 'χουνε πεί ότι το λένε.... μεράκι!! :lol:

mejo
29-01-05, 21:01
ΑΧ ΠΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΩΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΜΕ ΕΕ90!
ΠΑΚΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ!
ΝΑ ΣΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΕΧΩ ΕΕ90 HATCHBACK ΤΟΥ 92,ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΤΟΥ 92 ΚΑΙ ΑΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΣΤΟ ΕΓΚΑΦΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙ Η ΕΝΔΗΞΕΙ ΒΛΑΒΩΝ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .......ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΔΗΛΩΝΕΙ???????????

Geo!
31-01-05, 02:45
gourtz τελικά πιο μοντέλο έχεις? Μην γράφω άδικα την διαδικασία(δεν είμαι και σιγουρος) :lol:


Κι εγώ το ίδιο γιώργο. Βέβαια σιγά - σιγά ευελπιστώ να μπορώ να του φτάχνω το κατιτίς του!

χμμμμ.... μου 'χουνε πεί ότι το λένε.... μεράκι!! :lol:


:lol: :wink:




ΑΧ ΠΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΩΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΜΕ ΕΕ90!
ΠΑΚΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ!
ΝΑ ΣΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΕΧΩ ΕΕ90 HATCHBACK ΤΟΥ 92,ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΤΟΥ 92 ΚΑΙ ΑΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΣΤΟ ΕΓΚΑΦΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙ Η ΕΝΔΗΞΕΙ ΒΛΑΒΩΝ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .......ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΔΗΛΩΝΕΙ???????????



Ποια είναι η ένδειξη βλαβών?Που είναι κ αναβοσβήνει? Είμαι και λίγο άσχετος :lol:
Τι τεστ έκανες στον εγκέφαλο?? question

merlin
31-01-05, 12:29
καλησπέρα είμαι ενας πορωμένος corollakias και είμαι ευτυχής που είμαι κάτοχος μιας corolla ΕΕ90 sedan.Από κινητήρα είναι ακόμα μαμά από ice έχω κάνει μια μικρή βελτίωση.Μένω Γαλάτσι κ όταν βγαίνω έξω διψάω να δω φτιαγμένα corollakia σαν το δικό μου...
ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε που μπορώ να βρώ μια αεροτομούλα νορμάλ με στοπ πόσο μας πάει το μπουγιουρντί??????????????????????????

gourtz
31-01-05, 13:59
ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΕΧΩ ΤΟ TOYOTA [acronym:0938e95aa4="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:0938e95aa4] XLI SEDAN MONTΕΛΟ 91

Geo!
31-01-05, 18:47
Λοιπόν gourtz... για να βγάλεις το πλαστικό τζάμι που είναι μπροστα απ'τα κοντέρ πρεπει να βγάλεις πρώτα το κομματι που είναι κάτω απο το τιμόνι, μετά το αλλό που είναι πάνω απο το τιμόνι και φτάνει μέχρι τη μέση του ταμπλό. Αφού βγάλεις αυτά, ξεβίδωσε και τις βίδες που υπάρχουν στον θόλο μπροστά απ'τα κοντερ, βγάλε το πλαστικό κάλυμα, μετα το τζάμι και λογικά είσαι έτοιμος!!


καλησπέρα είμαι ενας πορωμένος corollakias και είμαι ευτυχής που είμαι κάτοχος μιας corolla ΕΕ90 sedan.Από κινητήρα είναι ακόμα μαμά από ice έχω κάνει μια μικρή βελτίωση.Μένω Γαλάτσι κ όταν βγαίνω έξω διψάω να δω φτιαγμένα corollakia σαν το δικό μου...
ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε που μπορώ να βρώ μια αεροτομούλα νορμάλ με στοπ πόσο μας πάει το μπουγιουρντί??????????????????????????


Καλώς ήρθες merlin! Η μαμίσια αεροτομή για το συγκεκριμένο μοντέλο έχει τιμή στα 130e και υπολόγισε 50-60e για βάψιμο και τοποθέτηση! Δεν σου την συνιστώ όμως :P ! Βάλε καλύτερα απο το επόμενο μοντέλο ή απο Carina ή Avensis 8) ! Ρίξε μια ματιά εδώ.... http://www.americat.gr/index2.htm

Ρε παιδιά.... που φαίνεται η ονομασία του κινητήρα! Τι κινητήρα έχει το EE90? Βλέπω όλοι και λένε 4f-fe ή κάτι τέτοια... :oops: που είναι γραμμένο αυτό?

wastegate
31-01-05, 18:58
Αριστερα πανω στο πλαστικο καπακι

Geo!
31-01-05, 19:13
Ευχαριστώ wastegate! Θα το κοιτάξω..αν και το μονο που έχω παρατηρήσει να γράφει με κόκκινα γράμματα είναι 12-valve!!

Ayrton
31-01-05, 19:35
Μάλλον δεν το έχεις προσέξει βρε george...... κι εμένα εκεί το γράφει.

Virus
31-01-05, 20:32
Αργησα να γραψω αλλα σημειωστε και αλλον ενα με EE90!!Aν ειναι 12v καρμυρατερατο οπως το δικο μου ειναι 2e ο κινητηρας σου γιωργο αλλιως 4afe..Ετσι νομιζω τουλαχιστον..

wastegate
31-01-05, 20:34
Ο 4Α μου φαινετε πωε ειναι 1600αρης

Virus
31-01-05, 20:47
Τοτε νομιζω ο 4Ε ε???

gourtz
31-01-05, 21:07
λοιπον οσο για βελτιοσεισ που εχουμε κανει για πειτε τιποτα σχετικα με το τη εχετε βαλει στο corollaki σας???
εγω θα αρχησω να το φτιαχνω απο το μαρτιο για να βλαλω και διπλωμα γιατι χωρισ διπλωμα να το φτιαξω και να με σταματησουν πουθενα δεν λεει. τελοσ παντων εγω εχω παρει καποια οργανακια ενα vacuum και ενα βολτομετρο με μια βαση carbon, 2 λαμπες νεον για μεσα εκει στην πλευρα του οδηγου στα πεταλια και στην πλευρα του συνοδηγου στο ιδιο μερος μπλε χρωμα. μια μεγαλη για να μπει στο μπροστινο προφυλακτιρα ετσι απο μεσα διακριτικα, ραδιο -cd 2 οβαλ πισω sony x-plod ζαντες μαλον 15 θα βαλω, αναρτησεις , λαστιχα, μπαρα θολων μπροστα. exv alajei ta 2 lampakia poreias με led μπλε χρωμα. πατακια effect αλυμινιο πεταλιερες , λεβιεδακι, χειροφρενο, καποια αυτοκολλητα σε nikel χρωμα κατω απο τουσ καθρεπτες, και ενα ελευθερο καζανακι

gourtz
31-01-05, 21:10
ααα και σκεφτομαι να βαλο ενα φλογοβολο εξατμισης αλλα σε μαγαζι που ροτησα μου ειπαν 200€ περιπου αλλα δεν λεει τοσα λεφτα να χαλασω για αυτο.
αν παρω εναν πολλαπλασιαστη, ενα μπουζοκαλωδιο και ενα μπουζι και το περασω πριν το τελικο καζανακι θα βγαζει τιποτα?????[/img]

Geo!
01-02-05, 01:48
Αργησα να γραψω αλλα σημειωστε και αλλον ενα με EE90!!Aν ειναι 12v καρμυρατερατο οπως το δικο μου ειναι 2e ο κινητηρας σου γιωργο αλλιως 4afe..Ετσι νομιζω τουλαχιστον..


Όχι Virus, το δικό μου είναι η έκδοση XLi είναι το injection και βγάζει 82 άλογα!
Λογικά εσένα είναι το XL με τα 75 άλογα, σωστά?
Όταν αποφασίσω και βγώ έξω να ξεσκεπάσω το μωρό μου απ'το χιόνι :cold :cold , θα ανοίξω και το καπό του να δω τι γράφει! :lol:



λοιπον οσο για βελτιοσεισ που εχουμε κανει για πειτε τιποτα σχετικα με το τη εχετε βαλει στο corollaki σας???
εγω θα αρχησω να το φτιαχνω απο το μαρτιο για να βλαλω και διπλωμα γιατι χωρισ διπλωμα να το φτιαξω και να με σταματησουν πουθενα δεν λεει. τελοσ παντων εγω εχω παρει καποια οργανακια ενα vacuum και ενα βολτομετρο με μια βαση carbon, 2 λαμπες νεον για μεσα εκει στην πλευρα του οδηγου στα πεταλια και στην πλευρα του συνοδηγου στο ιδιο μερος μπλε χρωμα. μια μεγαλη για να μπει στο μπροστινο προφυλακτιρα ετσι απο μεσα διακριτικα, ραδιο -cd 2 οβαλ πισω sony x-plod ζαντες μαλον 15 θα βαλω, αναρτησεις , λαστιχα, μπαρα θολων μπροστα. exv alajei ta 2 lampakia poreias με led μπλε χρωμα. πατακια effect αλυμινιο πεταλιερες , λεβιεδακι, χειροφρενο, καποια αυτοκολλητα σε nikel χρωμα κατω απο τουσ καθρεπτες, και ενα ελευθερο καζανακι


Ορίστε τι έχω κάνει.... :oops: :lol:
http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?p=11789#11789


gourtz να σου πω την γνώμη μου? Αν το αυτοκίνητο εξωτερικά δεν είναι και πολύ τούμπανο, απέφυγε να βάλεις neon!! Τι χρώμα η Corolla σου?

gourtz
01-02-05, 16:42
ειναι γκρι σκουρο και τη λαμπιτσα την νεον θα την βαλω μπροστααπο μεσα καπωσ δεν ειναι γιφταριο νομιζω οσο για το αν ηταν τουμπανο θα του εβαζα γυρω γυρω.

για πεσ μασ καμια τιμουλα να ξερουμε.

ποσο εκανε το βαψημο το προφυλακτιρων
ποσο εκανε το βαψιμο για τα χερουλια
ποσο εκανε να βγαλεις τα πλαστικα που λενε toyota corolla κτλ αν α εβγαλεσ εσυ με ποιο τροπο τα εβγαλες? messenger δεν εχεισ να τα λεμε???? αν θες στειλτω μου με ε-μαιλ gourtz@freemail.gr η με pm

mejo
01-02-05, 21:21
gourtz τελικά πιο μοντέλο έχεις? Μην γράφω άδικα την διαδικασία(δεν είμαι και σιγουρος) :lol:


Κι εγώ το ίδιο γιώργο. Βέβαια σιγά - σιγά ευελπιστώ να μπορώ να του φτάχνω το κατιτίς του!

χμμμμ.... μου 'χουνε πεί ότι το λένε.... μεράκι!! :lol:


:lol: :wink:




ΑΧ ΠΟΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΩΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΜΕ ΕΕ90!
ΠΑΚΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΟΥ!
ΝΑ ΣΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ ΕΧΩ ΕΕ90 HATCHBACK ΤΟΥ 92,ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΤΟΥ 92 ΚΑΙ ΑΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΣΤΟ ΕΓΚΑΦΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΙ Η ΕΝΔΗΞΕΙ ΒΛΑΒΩΝ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .......ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΔΗΛΩΝΕΙ???????????



Ποια είναι η ένδειξη βλαβών?Που είναι κ αναβοσβήνει? Είμαι και λίγο άσχετος :lol:
Τι τεστ έκανες στον εγκέφαλο?? question


ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΑ COROΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ INJECTION ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ EFI ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΩΔΟΣΟΥΝ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΣΤΟ CHECK ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ!
ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ!
ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΘΥΜΗΣΕ ΜΟΥ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!
ΟΚ ΤΑ ΛΕΜΕ!

gourtz
04-02-05, 20:33
εγκεφαλο ααααααααααααααα το κυκλωμα που χρειαζετε το εχεις να κανω και εγω τιποτα και το προγραμμα φισικα !!!!!!

παει το corollaki μου παω σημερα μεσ'την καλη χαρα να δω τι κανει τι να δω σοκ σοκ σοκ σοκ μια γρατζουνια απο την πλευρα του δρομου στην πισω πορτα που εχει φιγει και το χρωμα λογικα απο κανενα κλειδει θα ειναι μπορω να κανω κατι???? ποσο παει να βαφτει ολο το αυτοκινητο???? με απλο χρωμα ετσι οχι περλεσ και τετοια???

MARMEL
04-02-05, 23:51
λοιπον οσο για βελτιοσεισ που εχουμε κανει για πειτε τιποτα σχετικα με το τη εχετε βαλει στο corollaki σας???
εγω θα αρχησω να το φτιαχνω απο το μαρτιο για να βλαλω και διπλωμα γιατι χωρισ διπλωμα να το φτιαξω και να με σταματησουν πουθενα δεν λεει. τελοσ παντων εγω εχω παρει καποια οργανακια ενα vacuum και ενα βολτομετρο με μια βαση carbon, 2 λαμπες νεον για μεσα εκει στην πλευρα του οδηγου στα πεταλια και στην πλευρα του συνοδηγου στο ιδιο μερος μπλε χρωμα. μια μεγαλη για να μπει στο μπροστινο προφυλακτιρα ετσι απο μεσα διακριτικα, ραδιο -cd 2 οβαλ πισω sony x-plod ζαντες μαλον 15 θα βαλω, αναρτησεις , λαστιχα, μπαρα θολων μπροστα. exv alajei ta 2 lampakia poreias με led μπλε χρωμα. πατακια effect αλυμινιο πεταλιερες , λεβιεδακι, χειροφρενο, καποια αυτοκολλητα σε nikel χρωμα κατω απο τουσ καθρεπτες, και ενα ελευθερο καζανακι αυτο που θα ετοιμασεις φιλε ειναι οτι πρεπει για το topic που ανοιξα για αυτο το λογο. να στειλεις μια φωτο να το βαλουμε μεσα ε? που? στα κιτσαρια φυσικα. χε χε :lol: :lol: :lol: φιλικα πανος

Geo!
05-02-05, 00:37
Τι δε σου αρέσει πάλι ρε συ MARMEL? :lol: Εγώ πάντως δεν συμφωνώ με την neon στον προφυλακτήρα (υπερβολή) και με τα nikel αυτοκόλλητα!!


ειναι γκρι σκουρο και τη λαμπιτσα την νεον θα την βαλω μπροστααπο μεσα καπωσ δεν ειναι γιφταριο νομιζω οσο για το αν ηταν τουμπανο θα του εβαζα γυρω γυρω.

για πεσ μασ καμια τιμουλα να ξερουμε.

ποσο εκανε το βαψημο το προφυλακτιρων
ποσο εκανε το βαψιμο για τα χερουλια
ποσο εκανε να βγαλεις τα πλαστικα που λενε toyota corolla κτλ αν α εβγαλεσ εσυ με ποιο τροπο τα εβγαλες? messenger δεν εχεισ να τα λεμε???? αν θες στειλτω μου με ε-μαιλ gourtz@freemail.gr η με pm


Δεν πλήρωσα τίποτα παρα μόνο τα υλικά! Αστάρι, Χρώμα, Βερνίκι! Τα έβαψα μόνος! Απλά είχε λίγο φασαρία με το βάλε-βγάλε προφυλακτήρες!
Η τιμή για να βαφτεί ο κάθε προφυλακτήρας μου'χε φανεί υψηλή(δεν θυμάμαι πόσο,είναι καιρός που ρώτησα), δεν είχα και πολλά twocents twocents και εκανα εγώ την δουλεια!! :hehe

mejo αν μπόρεις πες μου την διαδικασία...


Αριστερα πανω στο πλαστικο καπακι



Μάλλον δεν το έχεις προσέξει βρε george...... κι εμένα εκεί το γράφει.


Παιδιά δεν υπάρχει τίποτα σ'αυτό το σημείο!! :-? Ή δεν υπήρξε ποτέ ή έσβησε! :lol: Απλά το καπάκι του ιμάντα είναι κατάμαυρο....

gourtz
05-02-05, 09:18
τελικα τα αυτοκολητα τα εδοσαν σε εναν φιλο χαχαχαχαχαχαχαχχαχααχαχαχ τι χρωμα λετε να βαλω???? ασπρο η ασημι???? ααα και γιωργο αμα μπορεισ στειλε μου την φωτο που εχεισ βαλει με το κοκκινο κορολλα.

Geo!
06-02-05, 00:51
Εδώ είναι η φωτό... http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=1221&start=0

Τα αυτοκόλλητα προτιμότερο... ασιμένια(αρκει να μην γυαλίζουν και πολύ)

Geo!
07-02-05, 16:14
Ξανακοίταξα τον κινητήρα και υπάρχουν ίχνη από αυτοκόλλητο! Πιθανόν υπήρχε η ονομασία αλλά ξεκόλλησε! :x
Αν κάποιος έχει το Sedan XLi του '90, ας μου πει πως λέγεται ο κινητήρας!

Virus
07-02-05, 17:05
Με EFI δεν ειναι ο κινητηρας σου?

Geo!
07-02-05, 21:17
Ναι! EFI 12valve

manos vasilakis
08-02-05, 07:02
xl κωδικος 2Ε
xli 2E-E

Virus
08-02-05, 10:50
Aκριβως αυτος ειναι ο κινητηρας σου 2Ε και η επομενη σειρα με τις 16 βαλβιδες ειναι η 4ΕFE..

Geo!
08-02-05, 15:04
Α ωραία!! Ευχάριστω παιδιά!!

gourtz
13-02-05, 13:33
εγω εχω το 2ε-ε ρε παιδια πειτε τιποτα για αυτο το αυτοκινητο τι πλεονεκτιματα εχει απο αλλα. δεν ξερω κατι εχω παθει τισ τελευταιεσ μερες ολοι μου λενε πηγαινε να το πουλησεις, παρε αλλο οσα λεφτα και να του ριξεις θα πανε χαμενα μενα δεν θα το παιρνεισ κανεισ αργοτερα αν θα θελω να το πουλησω. για πειτε τιποτα μπασ και αλαξω γνωμη.
αααα τωρα που θυμηθηκα τι αεροτομη μπορω να του βαλω???? οχι αυτη που ειναι η κλασικη η πολη χαμηλη. θελω καποια λιγο μεγαλητερη εχετε καμια φωτο?? οχι e-xtreme πραγματα. περιμενω στειλτε και καμια φωτο αυτο φτιαγμενα corollakia

diafanh-psyxh
13-02-05, 14:46
gourtz φιλε μου εχεις παει σε μια μαντρα απο περιέργια να δεις ποσο σου το περνουν?το λεω γιατι κ σε ιδιοτη να το δωσεις παλι λιγα θα ειναι τα παραπανω ευρω που θα παρεις!αν το αυτοκινητο δεν εχει προβληματα γιατι να το δωσεις?για ενα κομματι ψωμι?κ πες οτι το εδωσες.απο οτι βλεπω εισαι στα 18.εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις καποιο καινουριο?γιατι αν ειναι να παρεις ενα μεταχειρισμενο 3-4 χρονων λιγοτερο τοτε κρατα το δικο σου που ξερεις οτι ειναι κ ενταξει!!!!!
φιλικα κων/νος

Ayrton
13-02-05, 14:53
Από το στόμα μου το πήρες!!! Δεν νομίζω ότι αξίζει να το δώσεις αυτό το αυτοκίνητο. Ακριβώς επειδή αυτά που θα πάρεις είναι τόσο λίγα. Εάν δεν έχεις κανένα πρόβλημα (και γιατί να έχεις άλλωστε?) κράτησε το. Σαφώς και δεν αξίζει να χώσεις τρελά λεφτά. (μην κοιτάς εμάς που λέμε και καμιά λαλακία που και που!!! :P ). Προφανώς είναι το πρώτο σου τουτού, και σαν τέτοιο πιστεύω ότι είναι υπερβολικά καλο!

gourtz
13-02-05, 19:49
τρελα λεφτα δεν θα το ελεγα. σαν ετσι μεγαλα πραγματα και σαν αξεσουαρ κτλ λλεω να βαλω ζαντεσ λαστιχα αναρτησεις μπαραθολων να φτιαξω καποιο τρακαρισματακι και να το βαψω ολο καθωσ κα9ι μια εξατμιση. δεν νομιζω να ειναι και τοσο τρελα τι λετε????

wastegate
13-02-05, 20:27
gourtz εχεις σκοπο να το δωσεις?Το δικο μου θα το κρατησω για οσο αντεξει(δεν θα γερασω με αυτο κιολας) γιαυτο και δινω λεφτα.Αν μετα απο 2 χρονια το δωσεις γιατι να το φτιαξεις?Δεν θα ανεβει η αξια πωλησεις παντως.Περισσευουν λεφτα για πεταμα?

gourtz
13-02-05, 23:05
wastegate τι εχεις φτιαξει???? να παρω καμια ιδεα αν το φτιαξω ωραια μπορει να το εχω για πολλα χρονια ακομα δεν ξερεις τι γινεται.

μπορει πολυ αργοτερα οταν θα εχω τιποτα τρελα φραγκα να το ριξω ενα body kit

MARMEL
13-02-05, 23:31
χε χε απαντα βασιλη. χα χα που δινεις λεφτα? xenοssssss χανεις!!! :lol: :lol: :lol:

Anonymous
14-02-05, 00:02
Kαποιος φωναξε? 8)

Geo!
14-02-05, 01:16
gourtz φιλε μου εχεις παει σε μια μαντρα απο περιέργια να δεις ποσο σου το περνουν?το λεω γιατι κ σε ιδιοτη να το δωσεις παλι λιγα θα ειναι τα παραπανω ευρω που θα παρεις!αν το αυτοκινητο δεν εχει προβληματα γιατι να το δωσεις?για ενα κομματι ψωμι?κ πες οτι το εδωσες.απο οτι βλεπω εισαι στα 18.εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να παρεις καποιο καινουριο?γιατι αν ειναι να παρεις ενα μεταχειρισμενο 3-4 χρονων λιγοτερο τοτε κρατα το δικο σου που ξερεις οτι ειναι κ ενταξει!!!!!
φιλικα κων/νος


Συμφωνώ!

Η τιμή του αυτοκινήτου κυμαίνεται στις 3000e-3500e! Άλλοι δίνουν και παραπάνω γιατί ξέρουν ότι είναι σκυλιά! Κάτι είχε πει ο πατέρας μου ότι το δικό μας το ήθελαν με 4000e! Μην μασάς gourtz! αν ξέρεις ότι είναι προσεγμένο κυρίως μηχανικά, γιατί να το δώσεις! Εγώ σίγουρα θα το έχω 4 χρονάκια ακόμα,όταν πάρω άλλο θα το αναλάβει ο αδερφός! Ο πατερας μου δεν θέλει να το δώσει! Οπότε δεν λυπάμε τα λεφτά που του έχω ρίξει (1.162e :lol: :lol: ) και που ίσως του ρίξω ακόμα!


εγω εχω το 2ε-ε ρε παιδια πειτε τιποτα για αυτο το αυτοκινητο τι πλεονεκτιματα εχει απο αλλα. δεν ξερω κατι εχω παθει τισ τελευταιεσ μερες ολοι μου λενε πηγαινε να το πουλησεις, παρε αλλο οσα λεφτα και να του ριξεις θα πανε χαμενα μενα δεν θα το παιρνεισ κανεισ αργοτερα αν θα θελω να το πουλησω. για πειτε τιποτα μπασ και αλαξω γνωμη.
αααα τωρα που θυμηθηκα τι αεροτομη μπορω να του βαλω???? οχι αυτη που ειναι η κλασικη η πολη χαμηλη. θελω καποια λιγο μεγαλητερη εχετε καμια φωτο?? οχι e-xtreme πραγματα. περιμενω στειλτε και καμια φωτο αυτο φτιαγμενα corollakia


Δες αεροτομούλα....
http://www.bilgalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=6606

Επίσης αυτή που έχει ο fanis είναι πολύ ωραία και πρέπει να κάνει και στο δικό μας!

*(Υ.Γ.: Στο συγκεκριμένο topic δε μπορώ να κάνω upload φωτο απο το PC μου! Γιατί? question )

gourtz
14-02-05, 14:37
χε χε για πες μας να μαθουμε και εμεις οι μικροι ???? ('_')

Ayrton
14-02-05, 14:42
Δηλαδή εγώ που το πήρα 2000Ε .....δεν πρέπει να μιλάω καθόλου, ε? :lol: :P :lol:


:oops:

gourtz
14-02-05, 17:07
το αυτοκινητο μηχανικα ειναι τελεια και εχει κανει μονο 80.000 χιλιομετρα. το στρονο ακομα χαχαχα :lol: :lol: :P



μια τετοια αεροτομη και λιγο μεγαλητερη ποσο παει??? 300 ευρω???

ποσο κανει αυτο το boy kit??? περιπου??

http://www.bilgalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=6606

για πειτε μου μαρσπιε καπο μπρος πισω σποιλερ

Geo!
15-02-05, 10:06
Το συγκεκριμένο δεν είναι body kit! Είναι ο εγοστασιακός προφυλακτήρας με επιπρόσθετο κομμάτι (νομίζω πολυεστερικό) που λέγετε νύχι. Είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι η τιμή ξεκινάει από 60e και ανεβαίνει αναλόγως το υλικό και το μέγεθος. Η μαμα αεροτομή κοστίζει 130e αβαφη και η αλλη στην φωτο γύρω στα 140e άβαφη! Για τοποθέτηση και βάψιμο δεν έχω ρωτήσει, αλλα εξαρτάται που θα πας!

gourtz
20-02-05, 12:14
ενισχυτη εχει βαλει κανει στο corollaki του??????

diafanh-psyxh
20-02-05, 14:51
εγω εχω βαλει ενισχυτη κ αν και εχω μονο μπροστα ηχεια το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο!

gourtz
20-02-05, 17:29
στειλε καμια φωτο να δω πωσ το εχεισ περασει γιατι θα παρω και εγω να βαλω αν μπορεισ βεβαια θελω μια φωτογραφια απο το πορτπαγκαζ που ειναι στιριγμενοσ να δω. μια φωτογραφια απο την μηχανη η απο μεσα για να δω που εχεισ περασει το καλωδιο τροφοδοσιας και μια φωτογραφια για να δω που παιρνασ τα καλωδια απο την θεση του οδηγου μεχρι πισω στο πορτπαγκαζ. αυτο ξερω περιπου οτι τα περνασ κατω στα μαρσπιε εχει και αλλα καλωδια μαζι αλλα μετα πισω πωσ μπαινει μεσα στο πορτ μαγκαζ αν μπορεισ στειλε καμια φωτογραφια η πεσ ακριβως πωσ εχει γινει

DjBac
21-02-05, 01:33
Προσοχή όμως, τα καλώδια ρεύματος στον αριστερό μασπιέ και του ήχου στον δεξί!!!

gourtz
21-02-05, 13:47
γιατι αν υτα βαλω βαζει τη θα γινει δεν εχω χωρο για τετοια για αυτο στο λεω

DjBac
21-02-05, 16:37
Σχεδόν ΣΙΓΟΥΡΟ είναι πως θα έχεις θόρυβο έτσι!

Ayrton
21-02-05, 17:47
γιατι αν υτα βαλω βαζει τη θα γινει δεν εχω χωρο για τετοια για αυτο στο λεω

αλήθεια γιατί δεν έχεις χώρο να τα περάσεις στα μασπιέ????

gourtz
21-02-05, 17:55
βασικα οχι δεν εχω χωρο αλλα δεν ξερω απο που να τα περασω

οταν λεμε στα μασπιε εννω μολισ βγαλεισ το πλαστικο αυτο που ειναι πανω εκει στην πορτα και ελευθερονεται και η ταπετσαρια. περνανε και κατι αλλα καλωδιακια μαζι απο το ραδιο σιντι στην μπευρα του δηγο πωσ περνανε

τροφοδοσια θα εχει ενα + και θα περνανε ενα καλωδιο καλο απο rca σε rca + ena remote. και 2 καλωδια για τα οβαλ μαλον που δεν το νομιζω απλα ηγια αναμονες

Ayrton
21-02-05, 18:09
Ολα αυτά θα τα περάσεις απο τα μασπιέ!!!! χωράνε χωρίς κανένα πρόβλημα!!

gourtz
21-02-05, 19:27
θελω να περασω απο το μασπιε απο την πλευρα του οδηγου.
ενα καλωδιο τροφοδοσιας +
δυο διπλα καλωδιακια για τα ηχεια τα οβαλ που θα βαλω αλλα δεν θα τα συνδεσω θα τα αφησω αναμονεσ.
και ενα καλωδιο διπλο apo rca to rca για να συνδεσω το ραδιο σιντι με τον ενισχυτη και τα οβαλ και η κουτα θα παρουν απο τον ενισχυτη.

αμα ειναι ολα μαζι πηραζει ??? εννωο περνανε απο το ιδιο μερος στο ιδιο μασπιε! δεν νομιζω ετσι|???

Ayrton
21-02-05, 19:29
Πιστεύω ότι θα έχεις "θόρυβο" στον ήχο σου μετά. Όπως σου είπε και ο αντώνης.

DjBac
21-02-05, 21:03
Αν συνδέσεις τα οβάλ με τον ενισχυτή ΔΕ χρειάζονται καλώδια από μπροστά!!!

Σε παρακαλώ γράφε στο σωστό τόπικ!!

gourtz
15-04-05, 15:03
καλυσπερα το toyota corolla xli sedan μοντελο 91 εχει μοτερ 2ε-ε αλλα ποια ειναι ακριβως τα χαρακτηριστικα του????

Virus
15-04-05, 21:03
2E-E-
SOHC type
12valve
1295cc
82@6000hp
Συμπιεση 9.5:1

gourtz
16-04-05, 10:01
που μπορω να βρω το καθε καλωδιο του εγκεφαλου τι κανει. η γενικα ολα τα σημεςια της μηχανης τη ειναι το καθενα καθως και τους αισθητηρες.

Sotosgl
24-04-05, 00:51
Γαμω το κερατο μου!!!!!!!!!!!
Παιδες την γ@μησ@.Σημερα εκει που ειχα παει για καφεδακι γυρναω και βλεπω τον πανεμορφο κωλο της Corollaς μου τρακαρισμενο.
Τα εχω παιξει!Γιατι ΘΕΕ μου σε μενα.Εν το μεταξυ ουτε ενα χαρτακι ουτε ενα συγνωμη τιποτα......
Πρεπει να ηταν φορτηγακι γιατι με χτυπησε ψηλα(στην ταπα της βενζινης μεχρι το φαναρι και μου το εσπασε τελειως)Δηλαδη ελεος!!!!Να πεις οτι το ειχα παρκαρει σε καμοια γωνια που ισα χωραγε αμαξι να παει στον διαολο αλλα ημουν κυριος.Τωρα αρχιζω φαναρτζοδουλειες
Ξερει κανενας ποσο μπορει να μου παει?
Θα το βγαλω και photo αν μπορει κανενας να με βοηθησει.....
Ευχαριστω εκ των προτερων

diafanh-psyxh
24-04-05, 23:57
φίλε τι να σου πω.δυστοιχώς αυτά συμβαίνουν και σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ τσαντίζομαι όταν βλέπω και το παραμικρό χτυπηματάκι.το καλήτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε 2-3 να ρωτήσεις

gourtz
25-04-05, 12:03
εγω μαλον αυτη την εβδομαζα θα παω φαναρτζηδικο αλλα δεν ξερω αν η τιμη ειναι λογικη θα το ξαναβαψω μεταλλικο χρωμα θα βαλω αεροτομη , φριδακια , και θα βαψω κατι καθρεφτες και κατι πλαστικα 2 κοματια 1500ευρω τι λετε?????

gourtz
25-04-05, 12:06
τελικα πηγα σημερα στον αρμουτακη www.armoutakis.gr και θα δοσο 2000ευρω και θα μου φτιαξει ενα τρακαρισματακι, ολο το αυτοκινητο θα βαφτει και θα βαλουμε πιο χοντρα μεταλλα μεσα θα γυαλιζει λιγο παραπανο, θα βαψω κατι πλαστικα εξωτερικα, τους προφυλακτιρες ο πισω θα αλαχτει γιατι εχει ενα προβληματακι, θα βαφτουν καθρεφτες και χερουλια το μασκακι που εινα ιμπροστα με το σημα της τουοτα, θα μπει αεροτομη, φριδακια, και θα αφερεσω τα γραμματα απο το πορτ παγκαζ τα τριμ απο της πορτες αυτες τις πλαστικες γραμμες, και θα βγαλω και της καιρεαια απο τα αριστερα του οδηγου που ειναι. τι λετε καλα ειναι? ααα και για το τρακαρισματακι θα αλαχτει η μια πορτα και θα φτιαχτει η αλλη θα φτιαχτει

Sotosgl
28-04-05, 11:04
Ωραιος ο gourtz!!! 8)
Εγω πηγα και ρωτησα σε δυο τρεις και τελικα θα μου το κανει δωρο ο θειος μου για το Πασχα αφου δεν βρηκαμε τον Μπ@#!$@ρδο!
Τωρα γυρναω ολες τις μαντρες και τους εισαγωγεις για φαναρια και προβολακια!
Ξερει κανενας τιποτα για τις τιμες του Τακασι ή κανεναν αλλο καλο αν εχει για τα μοντελα μας?

gourtz
28-04-05, 15:09
τι θες για τα μοντελα μας ακριβως. παντως για φριδακια δεν υπαρχουν μου ειπε και μονο πολιεστερικα μπορει να μου φτιαξει και αεροτομη την κλασικη με φως η χωρις και μετα σε extreme πραγματα στυλ evo κτλ.


ααα και για τιμες σε αυτον που πηγα στειλτου ενα e-mail και θα σου στειλει με το ποσο που κανει.



στελιος αρμουτακης
www.armoutakis.gr
ε-μαιλ (s_armoutakis@yahoo.gr)

Sotosgl
28-04-05, 19:02
Βασικα ψαχνω για προβολακια και για πισω αριστερο φαναρι επειδη λογω στουκας εχει μεινει το μισο.Οσο για αεροτομουλα δεν το ειχα σκεφτει..Μην μου βαζεις ιδεες!! :P
Και οταν θα μπει για τις φαναρτζοδουλειες θα του βαψω και τα φαναρια πισω μαυρα τα ειδα σε μια Corolla σαν την δικια μου και ηταν μουν@ρ@!!!Βεβαια το παληκαρι την ειχε κανει ΘΕΑ(περλα κλπ κλπ)αλλα ας ξεκινησω απο τα ευκολα και βλεπουμε!

gourtz
28-04-05, 20:33
φαναρια εχει με παραγγελια βεβαια. το χρωμα κανει 1000 ευρω με μεγαλα μεταλα νομιζω και + 350ευρω αρχιζει η περλα. κανει ωραια δουλεια απ'οτι ειδα εχουν και ενα τρελο πουντο

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
04-05-05, 11:31
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!! ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΕΕ-90!!!!!!!
ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ NISSAN SUNNY ΜΟΝΤΕΛΟ 87' 1500cc ΒΥΣΣΙΝΙ ΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑΚΙ BURN- OUT ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΤΖΑΜΙ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΤΑ EE-90

WE GOT TO SMOKE HIM!!!!!!!!!!!!

Virus
04-05-05, 13:55
Ρε παιδια την αεροτομη για το ΕΕ90 3θυρο hatchback αυτη που εχει το GTi που μπορω να την βρω?

gourtz
04-05-05, 14:40
πηγιανε σε κανενα φαλαρτζηδικο που εχουν και αεροτομες κτλ.

chriska
04-05-05, 16:39
Υπάρχει πιθανότητα να την βρεις στην TOYOTA.Είναι πανάκριβη.
Εγώ την αγόρασα το 1991 κάπου 70.000 δρχ. !!!!!! Θέλει και βάψιμο στο χρώμα του αυτοκινήτου.
Υπάρχει σε αυτούς που φτιάχνουν αεροτομές παραπλήσια με άνοιγμα στη μέση.

Ayrton
04-05-05, 18:07
Κι εγώ πιστεύω ότι αν ψάξεις σε κανέναν μαντρά θα την βρείς. Κι εμένα τόσο μου είχε πάει, κάνα 70αρι χιλιάρικα, την ίδια εποχή περίπου! (τουλάχιστον τόσα έδωσε αυτός απο τον οποίο πήρα το τουτου!) :lol:

gourtz
04-05-05, 19:40
μπες στο www.armoutakis.gr και ρωτα κατα 99% εχει αλλα στην κανει παραγγελια πες και θα σου πει και τιμουλα η στειλε ενα μαιλ

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
05-05-05, 12:34
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΕΕ-90 SEDAN Η' ΜΟΝΟ HATCHBACK KAI LIFTBACK ΜΑΖΕΥΤΙΚΑΜΕ ?

gourtz
05-05-05, 16:17
ρε παιδια αν βαλω νεον απο κατω λετε να μην ειναι ωραιο.? εχω παρει δυο πολυ μικρες μπλε χρωμα για να βαλω κατω στα ποδια οδσηγου και συνοδιγου ετσι καπως απο μεσα δεν θα φαινεται η λαμπα. μια μεγαλο στο πορτπαγκαζ μαζι με την κουτα. ελεγα να βαλω μια μεγαλη μπροστα κατω απο το προφυλακτιρα. βασικα αυτη δεν θα την πληρωσω πανω απο 10 ευρω. ειχε παρει ενα φιλαρακι κατι λαμπες δεν ξερω απο που και του εχει μεινει και λεω να την παρω



:x :x :x :x :x :x :x



ααααα και κατι αλλο ολοι ακομε για ενα αυοτκινητου α β σταδιοο πως πανε δηλαδι το α σταδιου τι εχει και τι το β δεν το καταλαβαινω

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
06-05-05, 03:31
ΕΓΩ ΘΑ TA ΕΠΑΙΡΝΑ TA NEON ΘΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΟΜΑΝΙΚΑΚΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΜΑΣΤΟΡΑ!!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:

Sotosgl
06-05-05, 10:07
Νεον ε?Λυπαμαι δεν θα παρω!!!
Δεν ειναι το θεμα η τιμη απλα το εχω δει σε κατι uno κατι panda αλλα και σε corollakia οπου συνηθως πανε πακετο με λαμπακια στα πιτσιλιστηρια μεσα στο φαναρι ουρανιο τοξο και εγω δεν ξερω τι αλλο εχει φτιαξει ο αλλος αφου εχει καταπιει 30 χαπακια
Ενταξει για τα ποδια του οδηγου και του συνοδηγου και για το Wooferaki θα ειναι μια χαρα αλλα απο κατω και στην μηχανη :x ........
Γνωμη μου βεβαια!αν βλεπεις οτι του πανε καλοφορετα!!
Ανεβασε και καμοια Φωτο

gourtz
06-05-05, 16:29
ακομα δεν εχω βαλει τιποτα. το τουτου ειναι στο φαναρτζηδικο. οταν βγικε θα βαλω μονος μου παντα το ηχοσυστημα οργανακια νεον κτλ και θα το παω πριν απ'ολα να βαλω ζαντες λαστιχα αναρτησεις εξατμιση

Geo!
07-05-05, 01:01
εγω μαλον αυτη την εβδομαζα θα παω φαναρτζηδικο αλλα δεν ξερω αν η τιμη ειναι λογικη θα το ξαναβαψω μεταλλικο χρωμα θα βαλω αεροτομη , φριδακια , και θα βαψω κατι καθρεφτες και κατι πλαστικα 2 κοματια 1500ευρω τι λετε?????

Θά'θελα πολύ να δω πως θα γίνει όταν τελειώσει!! Κeep trying!!

Φρυδάκια κάνουν από Vectra! Αυτά έχω βάλει! Ρίξε μια ματιά...
http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=1225&start=0



Ρε παιδια την αεροτομη για το ΕΕ90 3θυρο hatchback αυτη που εχει το GTi που μπορω να την βρω?


Αυτήν εννοείς?
http://www.americat.gr/accesouar/lib/pics/toyota07.jpg

Αν ναι, δες αυτό το site...
http://www.americat.gr/index2.htm



ρε παιδια αν βαλω νεον απο κατω λετε να μην ειναι ωραιο.? εχω παρει δυο πολυ μικρες μπλε χρωμα για να βαλω κατω στα ποδια οδσηγου και συνοδιγου ετσι καπως απο μεσα δεν θα φαινεται η λαμπα. μια μεγαλο στο πορτπαγκαζ μαζι με την κουτα. ελεγα να βαλω μια μεγαλη μπροστα κατω απο το προφυλακτιρα. βασικα αυτη δεν θα την πληρωσω πανω απο 10 ευρω. ειχε παρει ενα φιλαρακι κατι λαμπες δεν ξερω απο που και του εχει μεινει και λεω να την παρω



:x :x :x :x :x :x :x



ααααα και κατι αλλο ολοι ακομε για ενα αυοτκινητου α β σταδιοο πως πανε δηλαδι το α σταδιου τι εχει και τι το β δεν το καταλαβαινω


Θα σου πρότεινα να μην βάλεις αν το αυτοκίνητο είναι τελείως μαμα! Είδα ένα ΕΕ101 στο Ηράκλειο, το οποίο δεν ήταν καν προσεγμένο και είχε μπλε neon μπροστά και στα πλάγια, φώτα πόλεως που άλλαζαν σε μπλέ, κόκκινα, πράσινα! Άσε την γελία κόρνα που είχε! Αν το ξαναπετύχω... φωτό και κατευθείαν στο γνωστό topic!!!
Δες ένα ωραίο ΕΕ90 με neon...
http://www.bilgalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=7991
Αν ψάξεις μου φαίνεται έχει κι άλλα!!

Ayrton
07-05-05, 01:27
Για αεροτομή, μάλλον πρέπει να εννοεί την παρακάτω...... (αν δεν κάνω λάθος..)

http://www.corollaclub.com/forum/album_showpage.php?pic_id=423

Virus
07-05-05, 12:14
Ακριβως αυτη εννοω Ayrton..

Ayrton
07-05-05, 13:00
Είναι πολύ πιθανό να την βρείς σε μαντράδες με ιαπωνικά ανταλλακτικά. Δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά και στην λίστα με τηλ. που έχουμε να δείς αν μπορέσεις να βρείς τίποτα.

http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=1199

Sotosgl
09-05-05, 11:03
Gyus εχω απελπιστει!Ψαχνω να βρω προβολακια για το Ε90 μου και σε 5 τηλεφωνα που εκανα στα μαγαζια της λιστας με το που τους ελεγα μοντελο 89` μονο που δεν με εβριζαν yell !Το κακο ειναι οτι μαλλον θα παω σε πολυεστερικο και ειναι πολλα τα λεφτα!!!

Geo!
09-05-05, 13:16
Έχεις δίκιο Γιάννη, μπερδεύτηκα με το liftback! Sorry Virus!

gourtz
09-05-05, 17:34
ποσο πανε η τετραδα οι αναρτησεις? και ποσο τα ελατηρια?

ξερετε ποσο κανουν οι ζαντες κ1 streetsilver και απο ποσο αρχιζουν τα λαστιχα το τεμαχιο?

akis308
28-11-05, 15:47
960 Ε ΓΙΑ 4 BILSTEIN SPORT ΚΑΙ ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ APEX. ME THN ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΤΙΦΑ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ, ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ KAYABA.
ΕΚΤΟΣ APO BI-MORS ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ. ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΩΣ ΤΕΛΕΙΑ...

TOLIS EE80
12-07-06, 12:20
http://get.edidomus.it/auto/guidaacquisto/auto_usate/foto/mid/459536_76183140_DSCN1338.JPG
Ayto einai TOYOTA Corolla 1.6 16V GTi me 96 kW a 7000 giri/min?
To brhka sthn sthn italia me 1200EURO kai exontas kanei 97.200km.
Liga den einai ta lefta?
Grafei epishs,mallon epishma stoixeia,oti
8,2 ta 100km/h epitaxynsh
198km/h telikh
1080kgr
Gia osoys 3eroyn italika
http://www.quattroruote.it/auto/guidaacquisto/auto_usate/scheda.cfm?codannuncio=407158&from=CLYC&dir=0&Param_AutoUsate=|regione=LOMBARDIA|provincia=MILAN O|alimentazione=benzina%20con%20piombo|carrozzeria =berlina%203/5%20porte|marca=TOYOTA|modello=Corolla%201987/1990|prezzo=1200|

endurasKE-30
12-07-06, 12:53
Φιλε πρεπει να ειναι το Corolla AE92 GT-S - FWD με 100Kw /7200 rpm
Νομιζω ξεχωριζει απο την κοκκινη ριγα στον προφυλακτηρα.
παντως ειναι σε πολυ καλη κατασταση εξωτερικα απο οσο μπορει να δει κανεις και 1200 ευρω για αυτο το αμαξι δεν ειναι τιποτε!
Μεταφορικα ποσα θελει?

akis308
12-07-06, 13:02
Εμένα πάλι μου θυμίζει Αε92 Γερμανικό με 98 άλογα...
Κόκκινη ρίγα...
Μαύρος προφυλακτήρας...
Στενό λάστιχο...

TOLIS EE80
12-07-06, 13:07
http://cgi.ebay.it/Toyota-Corolla-GTI-1600-Anno-1992_W0QQitemZ4654062674QQcategoryZ18290QQcmdZView Item
h edw me 510euro!!!!!!!

akis308
12-07-06, 13:48
Το παίρνω πίσω...
Είναι αυτή που ερχόταν Ελλάδα με τα 124

Virus
12-07-06, 14:34
To gti ειναι αλλα το θεμα ειναι αν ειναι με το tvis ή χωρις!Λογικα αφου και τα 2 ειναι μετα το 1990 ειναι χωρις..Αν καποιος εχει τροπο να τα φερουμε θα το σκεφτομουν παρα πολυ σοβαρα!

Geo!
12-07-06, 17:23
Τελικά είναι FWD?

akis308
12-07-06, 17:48
Fwd και μάλλον με ΤVis, αφού έβγαινε μέχρι το 91 (τέλη)

TOLIS EE80
12-07-06, 19:11
ma KW den einai arketoi gia na einai me to TVIS?Moy fainetai oti kati den paei kala me tis times?Den einai kapws f8hna?Apo thn allh oi italoi den asxoloyntai me palia [acronym:ea3d8c2f92="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:ea3d8c2f92] paramono me thn TS.
Sigoyra fwd

Geo!
13-07-06, 00:44
Τι είναι το tvis? Για πείτε και σε μας τους άσχετους... :oops:
Δεν ήξερα ότι το H/B βγαίνει και σε FWD! Κυκλοφορούν τέτοια και στην Ελλάδα? Άκη... σκέφτεσαι αυτό που σκέφτομαι? :hehe
Το θέμα είναι πόσο θα στοιχίσει για να έρθει Ελλάδα! Σύμφωνα με αυτό το topic (http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=3069&postdays=0&postorder=asc&start=0) και τους υπολογισμούς του Δημήτρη, έχουμε και λέμε (χοντρικά)...
-Τιμή όταν κυκλοφόρισε... πόσο να'κανε...(?) 3.500.000 δρχ.? (=10.270ε)
-Μείωση 80% λόγω παλαιότητας, άρα 2.054ε.
-Και αφού ανοίκει στην κατηγορία 89/458/ΕΟΚ και είναι 1587cc έχουμε +95% στην αξία του φόρου δηλαδή 2.054ε+1.951ε=4.005ε (συνολικός φόρος)
Άρα (τιμή+φόρος) 1.200ε+4.005ε=5.205ε
+620ε έξοδα μεταφοράς και ασφάλισης, έχουμε σύνολο 5.825ε
Πάει πολύ το μαλλί!

endurasKE-30
13-07-06, 09:47
Ρε παιδια η ΕΕ90 και η ΑΕ-92 ηταν μπροστοκουνες μονο...

akis308
13-07-06, 10:34
Γιώργο εγώ δεν σκέφτομαι τίποτα και καλά θα κάνεις να σταματήσεις να το σκέφτεσαι και εσύ...
Το αμάξι αυτό έχει έρθει επίσημα στην Ελλάδα και μπορείς να το βρείς, δύσκολα μεν αλλά μπορείς, με 4~4,5 χιλιάρικα.
Το ΤVis είναι ο πρόγονος του Vvti , μόνο που αυτό σκαλίζει την πεταλούδα και όχι τα ωστήρια...

Geo!
13-07-06, 12:53
yell yell αααααααααα... καλά το ξεχνάω....



Ρε παιδια η ΕΕ90 και η ΑΕ-92 ηταν μπροστοκουνες μονο...


Αυτήν την εντύπωση έχω κι εγώ! Νόμιζα ότι μόνο οι StationWagon βγαίνουν με τετρακίνηση!

endurasKE-30
13-07-06, 13:56
yell yell αααααααααα... καλά το ξεχνάω....



Ρε παιδια η ΕΕ90 και η ΑΕ-92 ηταν μπροστοκουνες μονο...


Αυτήν την εντύπωση έχω κι εγώ! Νόμιζα ότι μόνο οι StationWagon βγαίνουν με τετρακίνηση!

Γιωργο το στατιον λεγεται TERCEL και δε ξερω αν ειναι της σειρας ΕΕ-90 η εχει δικο της κωδικο.

Geo!
13-07-06, 14:49
Παιδιά sorry! Λάθος μου! Μιλάμε για FWD και όχι 4WD! Γι'αυτό μου κανε εντύπωση στην αρχή! Πάντως απ'ότι είδα στο ιντερνετ, TERCEL πρέπει να είναι διαφορετική ονομασία της Corolla ίσως σε κάποια άλλη χώρα.
Σ'αυτήν την μαούνα αναφερόμουν....
Corolla 4x4 front (http://www.forum-auto.com/uploads/200312/geocoss_1070755361_co4x4_1.jpg)
Corolla 4x4 back (http://www.forum-auto.com/uploads/200312/geocoss_1070755294_co4x4_3.jpg)
Λόγικα τον ίδιο κωδικό πρέπει να'χει! Μόνο ο Διάφανος μπορεί να μας διαφωτίσει που έχει wagon! Διάφανε... 101 λέει το δικό σου?

TOLIS EE80
13-07-06, 14:52
Η πρώτη γενεά 4AGE της 83.5-87.5

η πρώτη γενεά 4AGE εισήχθη σε Μάιος το 1983 και παρέμεινε στην παραγωγή μέχρι Μάιος το 1987. Η μηχανή προσδιορίζεται εξωτερικά από τις ασημένιες καλύψεις εκκέντρων με τη μαύρη και μπλε εγγραφή, ως εκ τούτου αναφέρονται συχνά ως "μπλε και μαύρες κορυφέσ". Αυτή η γενεά παρήχθη στην εγκάρσια μορφή (aw 11 MR2 και AE 82 fwd Corolla) και RWD διαμήκες από (AE 86 Corolla GT/Corolla Levin/Sprinter Trueno και AA 63 Celica). Οι εγκάρσιες μηχανές έχουν το σώμα ρυθμιστικών βαλβίδων στο τέλος σφονδύλων της πολλαπλής κολπίσκων ενώ RWD έχει τον κολπίσκο στο τέλος τροχαλιών.
Αυτή η γενεά χαρακτηρίζει το μεταβλητό σύστημα εισαγωγής της TOYOTA (TVIS) που είναι ένα σύνολο τεσσάρων πεταλούδων που βρίσκονται στο σύστημα κολπίσκων δίπλα στο κεφάλh. Αυτές οι πεταλούδες είναι κλεισμένες κάτω από περίπου 4500 περιστροφές/λεπτό, αποτελεσματικά που εμποδίζουν τη ροή αέρος σε μια βαλβίδα ανά κύλινδρο, που αυξάνουν την ταχύτητα αέρα και που βελτιώνουν έτσι τη μέση ροπή σειράς. Τους ανοίγουν από το ECU μιας μικρής πλαστικής κενής δεξαμενής και προκαλούμενου ενός σωληνοειδές ενεργοποιητή διαφραγμάτων που βρίσκονται μέσω κάτω από την πολλαπλή κολπίσκων και ανοίγουν επάνω από αυτήν την ταχύτητα. Η επίδραση είναι παρόμοια με έναν δεύτερο λαιμό ανοίγοντας σε έναν εξαερωτήρα. Αυτές οι μηχανές αναπτύσσονται κοντά σε 88 kW. Ανάλογα με όπου στον κόσμο η μηχανή πωλήθηκε θα πρέπει είτε ΝΑ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙ το μετρητή ροής αισθητήρων είτε αέρα.
By http://babelfish.altavista.com/

Geo!
23-07-06, 18:05
Μπορεί να μου πεί κάποιος πως βγαίνει το τιμόνι σε EE90? Μιλάω για το διάκτινο σε 1.3 XLi. Ξεκουμπώνει το καπάκι της κόρνας? Θέλει κάποιο κολπάκι ή απλά το τραβάς? :-? Μην το σπάσω...

Virus
24-07-06, 09:14
Στο δικο μου απλα το τραβαω κ βγαινει!!

akis308
24-07-06, 09:56
Το τριάκτινο πάντως έχει τρεις βίδες από πίσω.

Geo!
25-07-06, 00:16
Βίδες δεν φαίνονται πουθενά :-? ... αλλά λογικά θα έχει κάτω από το καπάκι...
Virus έτσι είναι το δικό σου?

Virus
25-07-06, 09:16
Ναι ετσι ειναι!Μην το φοβασαι κουμπωτο ειναι!!Κ ειχαμε κ ιδιο καλλυμα στο τιμονι!

Geo!
25-07-06, 15:28
Χα χα... επιλογή του πατέρα μου!! Ok! Ευχαριστώ! Το απόγευματάκι θα δοκιμάσω να το βγάλω!

Geo!
26-07-06, 12:15
Ok! Τα κατάφερα! Με ταλαιπώρησε γιατί προσπαθούσα σιγά σιγά να το βγάλω, λίγο από δώ, λίγο από κει, βαρούσε και η κόρνα, στο τέλος τσατίστηκα :mad του δίνω μία (λέω ότι είναι να γίνει) και βγήκε! :wink:

gourtz
10-09-06, 18:16
ρε παιδια καταρχιν βαζω παλι αγγελια για το corollakι μου για να το πουλησω το δινω 3500 μπορει και λιγοτερο ειναι σε αριστη κατασταση κτλ. αυτο εδω ειναι οποιος ενδιαφερεται να κανει ενα post. εδω μερικες φωτογραφιες http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=1699

επισης ειναι το 1300 με τα 85αλογα και εχεις 95000χλμ. καινουργια ζαντολαστιχα εξατμιση μπαρα θολων προσφατα βαμενο κτλ. επισης για το συγκεκριμενο μοντελο ψαχνω ενα καπο με αεραγωγο οποιος γνωριζει κατι ας μου στειλει

diafanh-psyxh
10-09-06, 19:11
Παιδιά sorry! Λάθος μου! Μιλάμε για FWD και όχι 4WD! Γι'αυτό μου κανε εντύπωση στην αρχή! Πάντως απ'ότι είδα στο ιντερνετ, TERCEL πρέπει να είναι διαφορετική ονομασία της Corolla ίσως σε κάποια άλλη χώρα.
Σ'αυτήν την μαούνα αναφερόμουν....
Corolla 4x4 front (http://www.forum-auto.com/uploads/200312/geocoss_1070755361_co4x4_1.jpg)
Corolla 4x4 back (http://www.forum-auto.com/uploads/200312/geocoss_1070755294_co4x4_3.jpg)
Λόγικα τον ίδιο κωδικό πρέπει να'χει! Μόνο ο Διάφανος μπορεί να μας διαφωτίσει που έχει wagon! Διάφανε... 101 λέει το δικό σου?


συγνώμη που άργησα να απαντήσω.οι φωτογραφίες που έχεις στα link είναι όντως από TERCEL.είναι μοντέλο corolla από όσο είχα ψάξει παλαιότερα στο ιντερνετ.όμως υπάρχει και σαν την δική μου Ε101 ίδιο σχεδόν ΤΟΥΟΤΑ corolla cxi 1,8 cc με μπρος πίσω δισκόφρενα το οποίο δεν ερχόταν ελλάδα από όσο γνωρίζω.

Corollaxli
21-09-06, 19:35
ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΕ90 ΕΧΩ HATCHBACK 1.3 XLi ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΕ ΖΑΝΤΟΥΛΑ ΕΞΑΤΜΙΣΟΥΛΑ ΤΙΜΟΝΑΚΙ ΜΟΜΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΨΙΛΟΤΣΙΜΠΗΜΕΝΟ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ ΤΗΣ KINGDRAGON ΜΕ ΠΥΘΜΙΣΗ ΣΤΟΝ ΠΙΕΣΤΗ ΤΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ.ΕΠΕΤΑΙ ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.

Nikos
21-09-06, 19:48
Φίλε Corollaxli
θα σε παρακαλέσω να γράφεις με μικρούς χαρακτήρες.







Φιλικά Νίκος

Corollaxli
22-09-06, 20:17
οκ φίλε και συγγνώμη είμαι σχετικά καινούργιος εδώ μέσα και δεν ξέρω κάποια πράγματα.sorry πάντως δεν το'κανα επίτηδες.χάρηκα που μου το επισήμανες

Φιλικά

Ayrton
22-09-06, 20:52
οκ φίλε και συγγνώμη είμαι σχετικά καινούργιος εδώ μέσα και δεν ξέρω κάποια πράγματα.sorry πάντως δεν το'κανα επίτηδες.χάρηκα που μου το επισήμανες

Φιλικά

Στην πρώτη Σελίδα υπάρχουνε οι Κανόνες Λειτουργίας. Αν θες τους ρίχνεις μια ματιά. :lol:

http://www.corollaclub.com/forum/index.php?article=1270

DxL
06-01-07, 03:03
Ψίτ, παιδιά καλησπέρα.

Έχω κι εγώ ενα από τα απίστευτα και αθάνατα Corolla EE90 του 1988.

Επειδή έχω χάσει το βιβλιαράκι του και δεν το βρίσκω πουθενά σε αντιπροσωπεία, μήπως το έχει κανείς να το βγάλω φωτοτυπία?

Ευχαριστώ...

akis308
06-01-07, 18:10
Κάτσε κάτσε γιατί κάτι δεν κατάλαβα καλά....
Το βιβλιαράκι που σου έδιναν με το αυτοκίνητο θες ή service manual;;;
Γιατί αν θες το βιβλιαράκι, έχω δύο....

greekman9
07-01-07, 14:46
απο το 91 που εχω ee90 xli sedan θελω να βαλω ηχεια πισω αλλα με εμποδιζουν κατι βεργες που ειναι για το καπω του πορτμπαγκαζ υπαρχει τροπος;

Geo!
08-01-07, 12:23
Ναι!!! Ξύλωσέ τις!! :hehe
Κι αν καταφέρεις να βάλεις αμορτισεράκια (μπουκάλες), πες μου πως τις έβαλες να βάλω κι εγώ! :( Διαφορετικά κάνεις μια πατέντα και το στηρίζεις όπως και το καπό της μηχανής.;-)

Πάντως ωραίο να το βλέπεις με ηχειάκια, ε? :hehe

greekman9
08-01-07, 12:33
ωραιο ωραιο! και γιατι να πληρωνω μπουκαλες; θα βαλω ενα ξυλο να το στηριζει οταν το ανοιγω!

DxL
08-01-07, 13:59
απο το 91 που εχω ee90 xli sedan θελω να βαλω ηχεια πισω αλλα με εμποδιζουν κατι βεργες που ειναι για το καπω του πορτμπαγκαζ υπαρχει τροπος;

Ναι εννοείται.

Θα βαλεις 2 ξύλινες στρογγυλές βάσεις, και θα ανεβουν τα ηχεία λίγο πιο πάνω, από το κόντρα πλακέ που έχει πίσω από το κάθισμα...

DxL
08-01-07, 14:02
Κάτσε κάτσε γιατί κάτι δεν κατάλαβα καλά....
Το βιβλιαράκι που σου έδιναν με το αυτοκίνητο θες ή service manual;;;
Γιατί αν θες το βιβλιαράκι, έχω δύο....

Το βιβλιαράκι θέλω....

Αλήθεια το έχεις???!

Με σώζεις.... Μπορείς να μου το φέρεις την Παρασκευή, ή να έρθω από εσένα να το βγάλω φωτοτυπία κάποια στιγμή, ή να μου το βγάλεις εσύ και να σου το πληρώσω?

Είναι το ίδιο με το δικό μου του 1988?

akis308
08-01-07, 14:15
Ναι ρε, έλα να το πάρεις.....
Χαχαχα!!!
Κρήτη είμαι....
Δεν είναι service manual στο ξαναλέω, γιατί μάλλον τα έχεις μπερδέψει, είναι αυτό που έδινε η Toyota όταν αγόραζες το αμάξι.
Θα ανέβει ο Γιώργος γύρω στις 20 του μηνός, εκτός να βιάζεσαι να το πάρεις ταχυδρομικά.

greekman9
09-01-07, 20:30
Ναι εννοείται.

Θα βαλεις 2 ξύλινες στρογγυλές βάσεις, και θα ανεβουν τα ηχεία λίγο πιο πάνω, από το κόντρα πλακέ που έχει πίσω από το κάθισμα...

και απο μπασο τι γινεται;

DxL
09-01-07, 21:26
και απο μπασο τι γινεται;

Δεν ξέρω φίλε, εμένα μια χαρά μου φαίνεται οτι πάει έτσι που είναι. Δεν είμαι και κανένας πολύ απαιτητικός, αλλά έχει δυνατό ήχο και πλήρη στερεοφωνία το αμάξι με 6 ηχεία (2Χ2 διαιρούμενα μπροστά - επάνω στις κολώνες τα πρίμα και κάτω στις κανονικές θέσεις τα μπάσα, και 2 μεγάλα PIONEER πίσω)...

greekman9
10-01-07, 13:41
Δεν ξέρω φίλε, εμένα μια χαρά μου φαίνεται οτι πάει έτσι που είναι. Δεν είμαι και κανένας πολύ απαιτητικός, αλλά έχει δυνατό ήχο και πλήρη στερεοφωνία το αμάξι με 6 ηχεία (2Χ2 διαιρούμενα μπροστά - επάνω στις κολώνες τα πρίμα και κάτω στις κανονικές θέσεις τα μπάσα, και 2 μεγάλα PIONEER πίσω)...
ενταξει ουτε εγω θελω να τριζω... αυτο με τα ξυλα να σηκωθουν πιο πανω μοιαζει καλη λυση

Geo!
10-01-07, 17:08
ναι αλλά από εμφάνιση εμένα προσωπικά δε μ'αρέσουν τα υπερυψωμένα! υπάρχουν τότε και τα εξωτερικά ηχεία που μπαίνουν πάνω στην εταζέρα και δε χρειάζεσαι και κατασκευές...

DxL
12-01-07, 01:35
ενταξει ουτε εγω θελω να τριζω... αυτο με τα ξυλα να σηκωθουν πιο πανω μοιαζει καλη λυση

Θα σου ανεβάσω μια φωτογραφία αύριο να τα δείς, και αποφασίζεις... Δεν φαίνεται τίποτα πάντως, νομίζουν όλοι οτι είναι από τα ηχεία η στρογγυλή βάση. Μην φανταστείς, 1-1.5cm ύψος έχει...

taperakias
12-01-07, 20:25
Παιδια ειχα κι εγω αυτο το προβλημα,οταν ειχα καλο ηχοσυστημα στο corollaκι μου!Ειχα ξηλωσει τις βεργες κι εβαζα ενα ξυλο για να στεκεται το πορτ παγκαζ.Προσοχη ομως......Μια λαθος κινηση ειναι ικανη να σε τσακισει....
Το ειχα παει σ ενα μαστορα να κοιυαξει τον ενισχυτη και αθελα του εδωσε μια στο ξυλο οπως ηταν σκυμμενος μεσα στο πορτ παγκαζ κι εφαγε την πορτα στην μεση του......

Τωρα που εχω μικρα οβαλ ηχεια(alpine 90w) εχω βαλει αποστατες των 15mm,εχω βγαλει τις βεργες απ το πιασιμο που υπαρχει στη μεση,τις εχω στραβωσει ελαφρως και εκει που ενωνονται εχω βαλει ενα πανι για να μην ακουγονται...

greekman9
13-01-07, 12:59
βρηκα κατι ωραια ηχεια impact χωρις μεγαλο μαγνητη,που δεν θα βρισκουν στις μπαρες μαλλον, αλλα πρεπει να κατεβω αθηνα για να τα δω

endurasKE-30
16-05-07, 09:40
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/AE92-Levin-GAB-front-and-rear-STRUTS-Corolla-GTS-4AGE_W0QQitemZ330119696213QQihZ014QQcategoryZ33590 QQrdZ1QQcmdZViewItem

Ακη δες αν σε ενδιαφερουν αυτα!!!

akis308
16-05-07, 09:46
Μπα ρε Κυριάκο...
Από αμορτισέρ δεν έχουμε πρόβλημα.
Να'σαι καλά πάντως...

JL_e10
24-05-07, 23:52
Παιδια SOS! Ενας συγγενης μου εχει μια ΚΕ30 της οποιας το σασμαν τα φτυνει και δεν τον συμφερει η επισκευη. Βρηκε μια COROLLA σαν αυτη που σας δειχνω στην φωτο με 1700 ευρω (μοντ.91) αλλα δεν ειναι καταλυτικο. Η ερωτηση μου ειναι: γινεται καταλυτικο? Ποιες ενεργειες πρεπει να γινουν και με τι κοστος? Σας παρακαλω απαντηστε συντομα (και αυριο αν μπορειτε να μου χετε απαντηση)!

akis308
25-05-07, 00:07
Λογικά το μοτερ αυτό δεν έχει πρόβλημα να κάψει και αμόλυβδη.
Οπότε του κοτσάρει και ένα καταλύτη και όλα καλά.
Σε διαφορετική περίπτωση πας για αλλαγή μοτέρ σε 2ΕΕ από 2Ε.

endurasKE-30
25-05-07, 00:10
To KE-30 ε τι κατασταση ειναι?????????????????????????????????

JL_e10
25-05-07, 00:46
Ακη δεν ξερω πως θα φανω αλλα δεν με βολευει το "λογικα". Εχω ακουσει οτι χρειαζεται καποια τροποιοιηση στις βαλβιδες. Enduras το ΚΕ30 σε μηχανικα και κυριως σασμαν αστο καλυτερα. Το υπολοιπο αμαξωμα ομως ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση για τα 31 χρονια που το χει το αυτοκινητο. Ακομα και το σημειο που την πατανε αυτα τα αυτοκινητα στο χωρο αποσκευων το χει φτιαξει. Ψαχνεις κατι συγκεκριμενο?

akis308
25-05-07, 09:50
Mια χαρά λογικός φαίνεσαι...
Ρε συ οι Ιάπωνες έκαιγαν αμόλυβδη μια δεκαετία πριν την Ευρώπη.
Θυμάσαι τα Sunny που έλεγαν "καίω και αμόλυβδη...".
Ο κινητήρας είναι ολόιδιος απλά έχει μπει ο ψεκασμός αντί του καρμπυρατέρ.
Περίμενε μέχρι το βράδυ να δω κωδικό ανταλλακτικού στις βαλβίδες να σιγουρευτούμε.
Πάντως εγώ θα του έβαζα ανεπιφύλακτα αμόλυβδη....

alex-g
25-05-07, 10:27
ψαξε καλααααα την εχω βρει και με 1000 ευρο εξαλου το μοτερ κανει 350 κομπλε να το παρεισ το μαυτοκαπακο ijection 12v exei sthn xrysh.eykairia!

endurasKE-30
25-05-07, 11:50
JL αν ειναι το παλικαρι να το δωσει για παλιοσιδερα απλα πες το και ολο και κατι θα μπορεσουμε να κρατησουμε. Με το αζημιωτο βεβαια...

JL_e10
30-05-07, 00:36
Enduras δεν θυμαμαι αν το πα την Παρασκευη που ηρθα στην συναντηση αλλα αυτος που το χει το αυτοκινητο ειναι γυρω στα 65. Παρ ολα αυτα το αμαξι ειναι στην πενα. Τωρα για το αζημιωτο τι εννοεις?

endurasKE-30
30-05-07, 09:00
Με το αζημιωτο για τον ανθρωπο.
Οσα θα του εδινε ενας μαντρας αν θελει θα του τα δωσουμε.

TOLIS EE80
27-06-07, 22:25
Ενας φιλος εχει ενα ΕΕ90 χωρις A/C. Ποσο θα του παει συνολικα το να βαλει ενα?

Geo!
09-07-07, 17:18
Κάποιος... κάπου... κάποτε... είχε ανεβάσει μια φωτό από ταμπλό 90άρας το οποίο το είχε βάψει ασημί. Μήπως έχει πάρει το μάτι σας την φωτό, γιατί έφαγα το forum αλλά δεν την βρήκα...

Corollaxli
10-07-07, 13:05
Κάποιος... κάπου... κάποτε... είχε ανεβάσει μια φωτό από ταμπλό 90άρας το οποίο το είχε βάψει ασημί. Μήπως έχει πάρει το μάτι σας την φωτό, γιατί έφαγα το forum αλλά δεν την βρήκα...
Λες για μια μολυβί H/B?

Geo!
10-07-07, 19:57
Δε θυμάμαι ποιο ήταν. Απλά θυμάμαι ότι ήταν ταμπλό 90άρας βαμμένο.

Corollaxli
11-07-07, 00:45
Έχω δει ένα μολυβί H/B εδώ στην Πετρούπολη με αυτοκόλλητα του κλαμπ και βαμμένο ασημί το ταμπλό.Πανέμορφο και γω σκέφτομαι να το κάνω στο δικό μου

Geo!
13-07-07, 23:40
Επιτέλους.... το βρήκα!!!

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=773


Επίσης βρήκα κι αυτό το μωρό.... που το προηγούμενο εσωτερικό πρέπει να είναι δικό του!!

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=772

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=774

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=783

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=782

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=776

_nicolas_
09-11-07, 22:34
Επιτέλους.... το βρήκα!!!

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=773


Επίσης βρήκα κι αυτό το μωρό.... που το προηγούμενο εσωτερικό πρέπει να είναι δικό του!!

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=772

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=774

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=783

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=782

http://www.corollaclub.com/forums/album/showphoto.php?photo=776

Καταπληκτικές οι φωτογραφίες. Κουκλάρα :wink:

_nicolas_
09-11-07, 22:52
Για να μην ανοίγω καινούργιο topic βάζω τους προβληματισμούς μου εδώ.
Έχω ένα ΕΕ90 (μοντέλο 89') το XL με τα καρμπιλατέρια και τα 75 άλογα, έχει 200,000 και κάτι ψιλά και έχω τα εξής προβλήματα.

Όταν πατάω πολύ το γκάζι ή και τέρμα (πορτοκαλί λαμπάκι) δεν ανεβάζει γρήγορα (σαν να μπουκώνει), όταν χαλαρώσω με το γκάζι (πράσινο λαμπάκι) αρχίζει και ανεβάζει αρκετά γρήγορα. Γιατί το κάνει αυτό και σε τι οφείλετε ?
Να σημειώσω πως η φυσούνα του παπά έχει σκιστεί σε ένα σημείο.

Στις πόσες στροφές έχει κόφτη αν έχει ?
Τι βενζίνη βάζετε ? Για περίπου 12 χρόνια έκαιγε μόνο super, μετά που το πήρε ο αδερφός μου του έβαζε αμόλυβδη. Τώρα εν έτη 2007 που το πήρα εγώ και μετά από ειδοποίηση μηχανικού ότι καίει λάδια βάζω super. Η αιτία που έκαιγε λάδια είναι ότι έκαιγε αμόλυβδη ? Να το γυρίσω στην αμόλυβδη ή είναι επικίνδυνο για την corollitsa μου?

Και κάτι πολύ σημαντικό πόσα χιλιόμετρα κάνετε με 20 ευρώ γέμισμα (18 λίτρα), γιατί έχω την εντύπωση πως καίει τα άντερα του.

Έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά σιγά σιγά μην πάθετε και τίποτα και μετά μείνω με της απορίες :mrgreen:
Συγγνώμη αν σας κούρασα.

thanassis
10-11-07, 09:49
Όταν πατάω πολύ το γκάζι ή και τέρμα (πορτοκαλί λαμπάκι) δεν ανεβάζει γρήγορα (σαν να μπουκώνει), όταν χαλαρώσω με το γκάζι (πράσινο λαμπάκι) αρχίζει και ανεβάζει αρκετά γρήγορα. Γιατί το κάνει αυτό και σε τι οφείλετε ?
Να σημειώσω πως η φυσούνα του παπά έχει σκιστεί σε ένα σημείο.

αυτο το παθαινει και το δικο μου!! εμενα ειναι το xl-i! αυτο απο τι μου εχουν πει ειναι βουλωμενα τα μπεκ!! θες εναν καθαρισμο στα μπεκ!! η επεισης μπορει να ειναι και η τρομπα βενζινης! κατι απο τα 2!!

thanassis
10-11-07, 10:04
που μπορω να βρω αυτο??

DxL
10-11-07, 12:41
Για να μην ανοίγω καινούργιο topic βάζω τους προβληματισμούς μου εδώ.
Έχω ένα ΕΕ90 (μοντέλο 89') το XL με τα καρμπιλατέρια και τα 75 άλογα, έχει 200,000 και κάτι ψιλά και έχω τα εξής προβλήματα.

Όταν πατάω πολύ το γκάζι ή και τέρμα (πορτοκαλί λαμπάκι) δεν ανεβάζει γρήγορα (σαν να μπουκώνει), όταν χαλαρώσω με το γκάζι (πράσινο λαμπάκι) αρχίζει και ανεβάζει αρκετά γρήγορα. Γιατί το κάνει αυτό και σε τι οφείλετε ?
Να σημειώσω πως η φυσούνα του παπά έχει σκιστεί σε ένα σημείο.

Στις πόσες στροφές έχει κόφτη αν έχει ?
Τι βενζίνη βάζετε ? Για περίπου 12 χρόνια έκαιγε μόνο super, μετά που το πήρε ο αδερφός μου του έβαζε αμόλυβδη. Τώρα εν έτη 2007 που το πήρα εγώ και μετά από ειδοποίηση μηχανικού ότι καίει λάδια βάζω super. Η αιτία που έκαιγε λάδια είναι ότι έκαιγε αμόλυβδη ? Να το γυρίσω στην αμόλυβδη ή είναι επικίνδυνο για την corollitsa μου?

Και κάτι πολύ σημαντικό πόσα χιλιόμετρα κάνετε με 20 ευρώ γέμισμα (18 λίτρα), γιατί έχω την εντύπωση πως καίει τα άντερα του.

Έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά σιγά σιγά μην πάθετε και τίποτα και μετά μείνω με της απορίες :mrgreen:
Συγγνώμη αν σας κούρασα.


Σωστός είσαι. Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έχω (γκρί σίφουνα) XL του 88'. Σύντομα θα φτάσω κι εγώ τα 200.000ΚΜ!!!!!

Όσο για αυτά που ρωτάς, για την επιτάχυνση δεν μπορώ να σε βοηθήσω (προτιμώ να το ανοίγω λίγο πιο σιγά γιατί αλλιώς πάει γκαζιά και ευρώ):mrgreen:

Για την κατανάλωση πάντως, μιάς και το παρακολουθώ το πράγμα πολύ λεπτομερώς εδώ και ένα χρόνο (βάζω μέσα σε προγραμματάκι πόσα λίτρα/χρήματα βενζίνη βάζω κάθε φορά, καθώς και πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει μέχρι τότε το αμάξι, κι εκείνο τα υπολογίζει όλα μόνο του), έχω να σου πώ οτι εμένα με γεμάτο τεπόζιτο κάνει περίπου 600ΚΜ μεικτή διαδρομή, και οτι κατά μέσο όρο καίω 7.87€/100ΚΜ....

Αυτά...:shoothim

Corollaxli
10-11-07, 14:12
Νικόλα για κάν'του ένα καλό ξεμπούκωμα(δευτέρα τρίτη τετάρτη κόφτη) και μετά έλα πες μου αν θα ζορίζεται κλπ.Εγώ έχω το Xli το μοτέρ και μετά από ένα διαστημα που δεν ανοιγε πάνω από 3000 το μοτέρ ζοριζόταν να ανοίξει.Με το που του έκανα ένα άνοιγμα καλό(άλλαξα και μπουζί)φύσαγε.

_nicolas_
10-11-07, 14:26
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !

Νικόλα για κάν'του ένα καλό ξεμπούκωμα(δευτέρα τρίτη τετάρτη κόφτη) και μετά έλα πες μου αν θα ζορίζεται κλπ.Εγώ έχω το Xli το μοτέρ και μετά από ένα διαστημα που δεν ανοιγε πάνω από 3000 το μοτέρ ζοριζόταν να ανοίξει.Με το που του έκανα ένα άνοιγμα καλό(άλλαξα και μπουζί)φύσαγε.

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω μετά τι έγινε. Κόφτη στις πόσες βαράει ?

Δεν είπατε τη βενζίνη καίτε.

Corollaxli
10-11-07, 17:24
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !



Θα το δοκιμάσω και θα σου πω μετά τι έγινε. Κόφτη στις πόσες βαράει ?

Δεν είπατε τη βενζίνη καίτε.
Κόφτη βαράει το δικό μου γύρω στις 6500 με 6700.Βενζίνα βάζω 100άρα αμόλυβδη της ΕΚΟ.Το δικό μου όμως είναι injection.

Corollaxli
11-12-07, 16:48
Χαιρετώ σας.Σήμερα παρατήρησα ότι το ρολόι τα έφτυσε.Δε δουλεύει.Η δικιά μου διάγνωση είναι πως είναι ασφάλεια.Η ασφάλεια που λειτουργεί το ρολόι πάει πακέτο και με κάνα άλλο ηλεκτρικό???

madvinegar
11-12-07, 17:22
Στην ΕΕ80 που ειχα νομιζω πηγαινε μαζί με φως καντραν και φως πισω πινακιδας.

Corollaxli
11-12-07, 17:52
Στην ΕΕ80 που ειχα νομιζω πηγαινε μαζί με φως καντραν και φως πισω πινακιδας.

Δεν είναι έτσι στην 90άρα γιατί το καντραν ανάβει κανονικά.Για την πινακιδα δεν ξερω.Θα κοιταξω και θα σου πω.Παίζει να είναι τίποτα άλλο εκτός από ασφλεια?Το ρολοι πως λειτουργει έχει λαμπακι απο μεσα?Παιζει να είναι κατι τετοιο

picolo
12-12-07, 13:47
Ρε παιδιά επειδή δε γνωρίζω να ρωτήσω κάτι;Ποια η διαφορά της Ε90 με την ΕΕ90;

_nicolas_
12-12-07, 13:59
Χαιρετώ σας.Σήμερα παρατήρησα ότι το ρολόι τα έφτυσε.Δε δουλεύει.Η δικιά μου διάγνωση είναι πως είναι ασφάλεια.Η ασφάλεια που λειτουργεί το ρολόι πάει πακέτο και με κάνα άλλο ηλεκτρικό???

Στο δικό το XL είχα κάψει μία ασφάλεια και δεν δούλευαν :ρολόι, στερεοφωνικό, πλαφονιέρα, και το φωτάκι στο πορτμπαγκάζ. Αυτή η ασφάλεια ήταν στην μηχανή μέσα στην ασφαλειοθήκη και όχι εκεί στα πόδια που οδηγού.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

alex-g
12-12-07, 14:01
καμια αποτι ξερω εγω ΕΕ90 ειναι το 1.3 ΑΕ90 το 1.6 και ΑΕ92 το gt ....Ε90 ειναι συντομια οταν αναφερομαστε γενικα για το μοντελο αυτο !

picolo
12-12-07, 15:22
Thanks Alex!!

Corollaxli
12-12-07, 17:48
Στο δικό το XL είχα κάψει μία ασφάλεια και δεν δούλευαν :ρολόι, στερεοφωνικό, πλαφονιέρα, και το φωτάκι στο πορτμπαγκάζ. Αυτή η ασφάλεια ήταν στην μηχανή μέσα στην ασφαλειοθήκη και όχι εκεί στα πόδια που οδηγού.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Μαλλον δε βοηθησες γιατι δεν πρεπει να ειναι ασφαλεια.Ολα τα ηλεκτρικα δουλευουν.Παραθυρα,ραδιοφωονο,καντραν(πλαφονιερα), λαμπες,λαμπακια πινακιδας ολα κομπλε.Μονο το ρολοι εχει παραδωσει πνευμα προς το παρον.

TOLIS EE80
12-12-07, 22:31
Γιατι δεν το βγαζεις να το δεις? Λογικα δεν εχει λαμπακι αυτο.

Corollaxli
12-12-07, 23:48
Γιατι δεν το βγαζεις να το δεις? Λογικα δεν εχει λαμπακι αυτο.

Πως βγαινει το ρολοι.Δεν ασχοληθηκα να σου πω την αληθεια παρα πολυ.Μια γρηγορη ματια σε καποιες ασφαλειες εριξα.Δεν ειχα χρονο.Αυριο θα εχω περισσοτερο χρονο οποτε...

_nicolas_
13-12-07, 00:00
Μαλλον δε βοηθησες γιατι δεν πρεπει να ειναι ασφαλεια.Ολα τα ηλεκτρικα δουλευουν.Παραθυρα,ραδιοφωονο,καντραν(πλαφονιερα), λαμπες,λαμπακια πινακιδας ολα κομπλε.Μονο το ρολοι εχει παραδωσει πνευμα προς το παρον.

Ήθελα να σου πω πως αν ήταν ασφάλεια δεν θα λειτουργούσαν και τα παραπάνω που σου είπα. Εσύ έχεις πρόβλημα μόνο με το ρολόι, αποκλείουμε τις ασφάλειες. Όπως είπε και ο TOLIS EE80 βγάλε να δεις το ρολόι, μπορεί να βγήκε καμιά φύσα.

Corollaxli
13-12-07, 00:03
Ήθελα να σου πω πως αν ήταν ασφάλεια δεν θα λειτουργούσαν και τα παραπάνω που σου είπα. Εσύ έχεις πρόβλημα μόνο με το ρολόι, αποκλείουμε τις ασφάλειες. Όπως είπε και ο TOLIS EE80 βγάλε να δεις το ρολόι, μπορεί να βγήκε καμιά φύσα.

Οκ.Κανα τιπ πως βγαινει το ρολοι?Και δεν ειναι με λαμπα το ρολοι ξερω γω δουλευει αλλιως?

thanassis
13-12-07, 13:48
για να βγαλεις το ρολοι πρεπει να ξεδιδωσεις ολο το ταμπλο!!! τις βυδες πανω απο το κοντερ και τις βυδες κατω απο την μιζα!! 9 βυδες ειναι στο συνολο!!

Corollaxli
13-12-07, 16:42
για να βγαλεις το ρολοι πρεπει να ξεδιδωσεις ολο το ταμπλο!!! τις βυδες πανω απο το κοντερ και τις βυδες κατω απο την μιζα!! 9 βυδες ειναι στο συνολο!!

Εεεεε τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα τι να το κανουμε μωρε το ρολοι καλυτερα χωρις ρολοι...Χι χι χι.Αμα ειναι ομως για τετοια διαδικασία σωθήκαμε.Μολις παρω αυτο για το καντραν που θα αλλαχτει και ο φωτισμος θα δουμε και το ρολοι.Προς το παρον εχουμε το κινητο.Thanks για τη βοηθεια παντως.

picolo
13-12-07, 22:19
Τι λάδια χρησιμοποιείτε στην corolla σας; Θα υπάρξει διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα εάν από 20W βάλουμε 10W;

dRiveR7
13-12-07, 23:38
Βάζοντας πιο λεπτό λάδι θα έχεις καλύτερη λίπανση στις κρύες εκκινήσεις αλλά ίσως να το καίει πιο εύκολα...

Corollaxli
14-12-07, 16:51
Τι λάδια χρησιμοποιείτε στην corolla σας; Θα υπάρξει διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα εάν από 20W βάλουμε 10W;

Θα δεις διαφορα σιγουρα αλλα το 20/50 που βαζω με ικανοποιει αφανταστα!!!!

picolo
16-12-07, 19:06
Τώρα που κάνει κρύο αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με τριξήματα? Αναφέρομαι σε τριξήματα στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου. Σαν να ακούγετε απο τα ψαλίδια ή την αντιστρεπτική. Τα τριξήματα αυτά σταματούν εντελώς με ζεστό καιρό ή βροχή.

akis308
17-12-07, 09:42
Τα σινεμπλοκ των ψαλιδιών είναι...

alex-g
17-12-07, 10:08
σηγουρα ειναι απο την αλαγη θερμοκρασιας και το ακουσ διοτη δεν εχεισ μεγαλη ηχομονοση εγω στην δικια μου 90αρα που ειχα ηταν l/b και ακουγα την πισο πορτα να σκουζει ,μετα σταματουσε οπος ακουγα και τα εσωμπαρα μερικες φορες ενω ηταν καινουρια και μετα δεν ακουγοντουσαν οταν ερχοντουσαν σε καποια θερμοκρασια αν θες να το σιγουρεψεις πηγαινε ενεξετο

picolo
17-12-07, 15:26
Και γω τα συνεμπλόκ υποψιάζομαι. Πόσο πάει περίπου η επισκευή τους?

akis308
17-12-07, 16:25
Tα πετάς και βάζεις καινούργια.
Δεν ξέρω όμως αν έρχονται μόνα τους ή πάνε μαζί με το ψαλίδι.
Πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία και ρώτα.

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
15-01-08, 12:57
Αλλαζεις μονο τα σινεμπλοκ χωρις το ψαλιδι αλλα δν ξερω τι τιμες εχουν

Corollaxli
27-02-08, 23:22
Ρε παιδια αυτο το κομματι του ταμπλο που εβαλα στη φωτο εχει φωτισμο???

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
27-02-08, 23:31
Ρε παιδια αυτο το κομματι του ταμπλο που εβαλα στη φωτο εχει φωτισμο???

ναι ρε κυριακο χωρις φωτισμο θα ειναι? και μενα καηκαν τα λαμπακια και τα αλλαξα...2 ευρω εχουν απο την ΤΟΥΟΤΑ αλλα ειναι μανικι για να το λυσεις(μου φανηκε εμενα)

spirosg6
28-02-08, 00:43
ναι ρε κυριακο χωρις φωτισμο θα ειναι? και μενα καηκαν τα λαμπακια και τα αλλαξα...2 ευρω εχουν απο την ΤΟΥΟΤΑ αλλα ειναι μανικι για να το λυσεις(μου φανηκε εμενα)

οντως ειναι λιγο πακετο οταν ειχα και γω εε90 το ειχα λυσει να αλαξω λαμπακι

madvinegar
28-02-08, 09:07
Και εμένα στην ΕΕ80 ειχαν ξινίσει τα χρωματα και αλλάξαμε λαμπακια για να φαινεται καλύτερα. Πιστευω πως δεν ειναι και τοσο μανίκι.

akis308
28-02-08, 10:41
Βγάζεις τις δυο βιδες κάτω από το καντράν, τις άλλες δυο στη βάση του τούνελ και τραβάς την κονσόλα, κουμπωτή είναι...

Corollaxli
28-02-08, 15:20
Αρα ειναι φωτιζομενο γιατι απο οταν πηρα εγω το αμαξι ειναι χωρις φωτισμο.Τελος παντων thanks για τις πληροφοριες οταν ανοιξει με το καλο το καντραν για ολες τις μοντιφες που εχω υπ'οψη μου θα αλλαχτουν και αυτα.

DxL
28-02-08, 18:52
Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση: Μου έχει χαλάσει το μπουτόν των αλάρμ για το ΕΕ90 του 1988 (το τελευταίο μη καταλυτικό). Στην αντιπροσωπεία κάνει 85€ και δεν συμφέρει καθόλου γιατί η εργασία είναι τουλάχιστον 40€...

Ξέρει κανείς που υπάρχει ποικιλία από ανταλλακτικά για το corollaki σε καλή τιμή (πχ imitation) ?

Σταυρος Δ.
29-02-08, 10:13
Γεια σας παιδια ,εχω μια ερωτησει να σας κανω.Στο site της toyota για τα 40 χρονια corolla εχει φωτογραφια μιας ΕΕ90 '87-'90 μαυρης οπου στην πινακιδα της μαζι με την επιγραφη corolla γραφει και 4WD.Αυτο το εχει και επανω στην μασκα μπροστα.Μπορειτε να μου πειτε αν κυκλοφορισε ποτε το μοντελο αυτο ετσι, γιατι απ'οσο ξερω το μονο μοντελο corolla που ηταν 4x4 ηταν μια εκδοση της 5αθηρης σε steison με το ονομα Tercel.
Ειμαι φανατικος στις ΕΕ90 sedan και απο τοτε που ειδα την συγκεκριμενη φωτο εχω φαει τον κοσμο να την βρω!!!!!!!!!!!!!!!
ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

akis308
29-02-08, 10:43
# AE94 — 4WD sedan 4-door (DX, SE Limited) 1.6 liter
# AE95 — FWD/4WD wagon 5-door (Carib)

TOLIS EE80
29-02-08, 14:40
Ακη πως και δεν εχει φτιαχτει κανα ΑΕ92 4WD στην Ελλαδα?

akis308
29-02-08, 17:29
Ξυνε....
Άκου τι ρωτάει ρε?
Χεχε...

Σταυρος Δ.
29-02-08, 22:37
:fierydevilΠεστε μου που θα μπορεσω να βρω μια τετοια και πουλαω και την ψυχη μου στον :fierydevil.Παντως Γερμανια που εψαξα λιγο, δεν βρηκα....

trd.si
29-02-08, 22:48
:fierydevilΠεστε μου που θα μπορεσω να βρω μια τετοια και πουλαω και την ψυχη μου στον :fierydevil.Παντως Γερμανια που εψαξα λιγο, δεν βρηκα....
φιλε δν ξερω αν μπορεις να βρεις γιατι δν νομιζω οτι ειχε ερθει κανονικα ελλαδα παντως εχω δει μια σενταν τετρακινητη με ελληνικες πινακιδες.

TOLIS EE80
01-03-08, 00:58
Ξυνε....
Άκου τι ρωτάει ρε?
Χεχε...

Κανω πασο...
Χεχε...

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
01-03-08, 11:13
φιλε δν ξερω αν μπορεις να βρεις γιατι δν νομιζω οτι ειχε ερθει κανονικα ελλαδα παντως εχω δει μια σενταν τετρακινητη με ελληνικες πινακιδες.

Την δικια μου σε λιγο καιρο 3SGTE μοτερ και τα διαφορικα αμα δν σκορπισει καλα θα ειναι!!!! Μου ειπαν οτι η μετατροπη θα στοιχησει 6000 καλα ειναι??

Corollaxli
01-03-08, 14:06
Την δικια μου σε λιγο καιρο 3SGTE μοτερ και τα διαφορικα αμα δν σκορπισει καλα θα ειναι!!!! Μου ειπαν οτι η μετατροπη θα στοιχησει 6000 καλα ειναι??

6000 για μετατροπη 3sgte?Μια χαρα ειναι η τιμη...

Σταυρος Δ.
02-03-08, 09:30
Ναι εχεις δικιο απο το λιγο που το εψαξα ,τωρα που ξερω τον κωδικο της, κυκλοφορισε μονο Αμερικη και Ιαπωνια.....Αυτη τη μια που εχεις δει, που ηταν????

Corollakias1983
31-03-08, 14:47
γεια σας κι απο μενα...ειμαι κατοχος μιας κορολλιας που εξωτερικα δεν εχει τιποτα και ειναι ψιλοχαλια, ακομα εχει 13αρια εργοστασιου κι εχει ενα μοτερ που ξεφτυλιζει κοσμο ακομα...1.6 16 valve 105ps

επειδη τελευταια το αυτοκινητο δε παει καλα...εχει 210.000 σκεφτομαι τι μπορει να φταιει...θελω αποψεις....καταλυτης? καθαρισμος μπεκ?...τι λετε?

akis308
31-03-08, 18:08
Kαλώς όρισες!
Όταν λες ότι δεν πάει;;;
Έτσι στο άσχετο έπεσε η απόδοση του, ή μετά από κανά service ή κάτι τετοιο;;;

Corollakias1983
31-03-08, 23:16
Kαλώς όρισες!
Όταν λες ότι δεν πάει;;;
Έτσι στο άσχετο έπεσε η απόδοση του, ή μετά από κανά service ή κάτι τετοιο;;;
σταδιακα...ενω το αυτοκινητο εχει ροπες μετα τις 4.000 δεν ανεβαζει καλα...σαν να ειναι μπουκωμενο...

TOLIS EE80
31-03-08, 23:55
Εχεις παρει συμπιεση?

Corollakias1983
01-04-08, 12:53
Εχεις παρει συμπιεση?
οχι δεν εχω κοιταξει ακομα τιποτα...γι αυτο ρωταω...τι να κοιταξω?...

akis308
01-04-08, 14:02
Καταρχήν όπως λέει και ο Τόλης ρίξε μια μέτρηση στη συμπίεση, αν και χλωμό να είναι από κει.
Μπουζάκια, φίλτρα και τέτοια είναι σε καλή κατάσταση;;;
Κάνε και ένα καθάρισμα στην πεταλούδα, γιατί πολύ πιθανό να έχει μεινει η μισή από τη βρώμα τόσα χρόνια....
Ρελαντί σου κρατάει κανονικά;;;

Corollakias1983
01-04-08, 15:17
Καταρχήν όπως λέει και ο Τόλης ρίξε μια μέτρηση στη συμπίεση, αν και χλωμό να είναι από κει.
Μπουζάκια, φίλτρα και τέτοια είναι σε καλή κατάσταση;;;
Κάνε και ένα καθάρισμα στην πεταλούδα, γιατί πολύ πιθανό να έχει μεινει η μισή από τη βρώμα τόσα χρόνια....
Ρελαντί σου κρατάει κανονικά;;;
μπουζακια φιλτρα ολα ειναι οκ...πεταλουδα δεν εχει καθαριστει ποτε ομως...ρελαντι καμια φορα πεφτει στις 600στροφες χωρις να κανει αρυθμιες ομως!

Corollaxli
08-05-08, 18:06
Το μοτερ 4agze ποσες βαλβιδες εχει,ποσα κυβικα-αλογα,και κατα ποσο συμβατο ειναι με το ΕΕ90???

madvinegar
08-05-08, 18:24
16 βαλβίδες, 1600 κυβικά κομπρεσσεράτο , 175 άλογα, συμβατότατο με ΕΕ90.

Corollaxli
08-05-08, 18:31
Thanks Μιχαλη!!!Ποσο ευκολο ειναι να το βρω αυτο το μοτερ???

madvinegar
08-05-08, 18:33
Κάποιοι πουλούσανε απο εδω μέσα...
Για κάνε μια αναζήτηση αλλιως σίγουρα θα σε βοηθήσουν όλοι οι 4age-άδες 20βάλβιδοι και μη, που ξέρουν τα κατατόπια (μαντραδες, τιμές αγορας-τοποθετησης κτλπ).

madvinegar
08-05-08, 18:38
Ρίξε μια ματιά σε αυτο το τόπικ:

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=12179&highlight=4agze

Ειδικά στην 2η σελίδα, τα ποστ του SavvasKE30.

Λεει καποιες λεπτομέρειες και τιμες.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Corollaxli
08-05-08, 19:09
Νομιζω οτι βοηθησες.Και πολυ μαλιστα.Δεν ειναι για μενα ειναι για φιλο μου...Τες πα οπως και να χει ευχαριστω!

akis308
08-05-08, 19:12
Ευκολο είναι να το βρεις...
Και Μιχάλη είσαι σκέτη παραπληροφόρηση....
1587 κυβικά είναι...
ΆΝτε μπράβο...
Η βάση είναι 4Α οπότε όπως λέει και ο Μιχάλης είναι συμβατότατο...

madvinegar
08-05-08, 19:59
Συγνώμη δάσκαλε !:D

TOLIS EE80
08-05-08, 22:47
Λιγο ψαξιμο στο νετ θελει

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
20-05-08, 00:45
Ρε 90 αρο κατοχοι πολυ νεκρα επεσε στο φορουμ μας!!!

Corollaxli
20-05-08, 13:02
Εχουμε τη λιγοτερη κινηση δυστυχως!!!!Αλλα ειμαστε λιγοι και καλοι χεχεχε

_nicolas_
27-05-08, 11:50
Ήρθα για να δώσω πάλι ζωή στο topic μας :lol:
Δείτε μια πολύ όμορφη 90άρα από το Σουηδικό Corolla Club.

http://www. corollatsport.se/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=1372
Βγάλτε το κενό μετά την (.) και κάντε το copy-paste. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν δούλευε αλλιώς !!

Είχα δει και ένα βιντεάκι τους στο youtube που βγαίνουν καμιά 20-30 ts και γίνετε πανικός και μαζί τους και μια 90άρα κόκκινη πολύ κούκλα.
Δεν μπορώ να βρω φωτογραφίες της να σας δείξω.

akis308
27-05-08, 11:57
Κατι γινεται με το link....

Corollaxli
27-05-08, 12:47
Εμενα μια χαρα δουλεψε το link!!!Τουμπανο το κορολλακι...

kst_tms
27-05-08, 12:52
Εμενα μια χαρα δουλεψε το link!!!Τουμπανο το κορολλακι...

Εμένα πιο πολύ για καγκούρικο μου κάνει! Έχει βάλει κ τις λασπωτήρες να προεξέχουν....:banghead

Corollaxli
27-05-08, 19:30
Οι λασπωτηρες ειναι οι μονοι που με χαλανε.Και σαν χρωμα και σαν σχεδιο...Θα ηθελα παντως τετοια κωλοφαναρα και τετοιο προφυλακτηρα μπροστα!!!!!

JL_e10
28-05-08, 01:02
Οντως Κυριακο πολυ ωραια τα φαναρια, και ψαχνω να βαλω τετοια σε μενα. Δες κι αυτο το link, να δεις μερικες Ε9 λιγααααααακι τουμπανο.
http://www.totalracingcomponents.com/_products/_toyota_lexus/_corolla/_e9/_corolla_e9_body.htm

Corollaxli
29-05-08, 01:17
Πω πω ρε συ...Ζημια μου εκανες...

JL_e10
29-05-08, 14:25
Γινεται παντως πολυ τουμπανο, τι λες κι εσυ? Ευχαριτως επαιρνα μια τετοια!!

Corollaxli
29-05-08, 15:33
Κι εγω ευχαριστως εκανα τη δικια μου ετσι!!!!!Μωρε αμα υπαρχει το απαραιτητο budget σ'αυτο το αμαξι μπορεις να κανεις θαυματα...

gazodog
30-05-08, 23:28
Κι εγω ευχαριστως εκανα τη δικια μου ετσι!!!!!Μωρε αμα υπαρχει το απαραιτητο budget σ'αυτο το αμαξι μπορεις να κανεις θαυματα...

Συμφωνω απολυτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_nicolas_
01-03-09, 16:10
Λοιπόν παιδιά σήμερα πήγα να συμπληρώσω λίγο λαδάκι στο μοτέρ και είδα πως μια φούσκα μάλλον σκίστηκε, πόσο κοστίζει η αλλαγή της ??
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες. Αα και κάτι ακόμα, είδα πως έχει λερωθεί από λάδια το κομμάτι δίπλα από το μοτέρ τι λέτε για αυτό ?

alex-g
01-03-09, 18:48
απο 20 ημιτασιον και μεχρι 50 φτανουν οπου ειναι γνησιες

_nicolas_
01-03-09, 19:31
Αξίζει να πάρω γνήσια, γιατί παιδιά φοιτητής είμαι και δεν μου περισσεύουν ?

Να πω πως τελευταία το έχω ξεσκίσει, έκανα μια κατάβαση την Τσικνοπέμπτη στην Κλεισούρα και έφευγε αβέρτα η ουρά και μετά στην Εγνατία άνοιγα μέχρι 7000rpm και 180χλμ :ANGEL
Τα λάδια παίζει να πετάχτηκαν από αυτό και κατά τα άλλα είναι οκ ?

Φυσικά θα μπορούσα να πάω σε έναν μηχανικό να το δει αλλά εδώ πέρα δεν γνωρίζω κανέναν, και στον δικό μου (μηχανικό εε) δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να πάω.

gourtz
02-03-09, 21:21
Παιδια πουλαω door panel για corolla e90 me 4 8'' k μια κορνα στην καθε πορτα + μια εταζερα με 4 8'' και δυο κορνες ολα μαζι 350 ευρω τιμη συζητησιμη.

http://www.corollaclub.com/forums/attachment.php?attachmentid=21978&d=1229893060

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=9200&page=12

alex-g
02-03-09, 23:26
Αξίζει να πάρω γνήσια, γιατί παιδιά φοιτητής είμαι και δεν μου περισσεύουν ?




απλό είναι τα ιμιτασιόν είναι πλαστικά υπολογίζω στα 15.000 να αλλαζεισ παλι που λεει ο λογοσ ...ενω τα γνησια ειναι λαστιχενια και κρατανε τον δυπλασιο χρονο