PDA

Επιστροφή στο Forum : 111 FORUM


Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Fanis
18-03-04, 10:39
:twisted: :twisted: 111 FORUM :twisted: :twisted:

black hunter
30-03-04, 15:46
Γνωριζει κανεις γιατι το συγκεκριμενο μοντελο εχει παρα πολυ χαμηλες στροφες? Μιλαμε για 600-700 στο ρελαντι. :?: :?:

DjBac
30-03-04, 17:21
Πιστεύω πως στα καινούρια αυτοκίνητα ρελαντί 600-700 είναι νορμάλ!!! :lol: :lol:

Fanis
30-03-04, 17:28
:twisted: :twisted: ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΦΩΤΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ 100 ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ CHECK ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ..... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

g6
31-03-04, 11:17
συμφωνα με το repair manual της TOYOTA το ρελαντι ειναι 880 στις σαλ επιτρέποντας μικρή απόκλιση είτε προς τα πάνω είτε προς τα κατω

black hunter
01-04-04, 09:23
Αυτο που λες Φανη,ανοιγω τα φωτα ανεβαινουν οι στροφες μερικες φορες και πανω απο 100 αλλα αυτο ειναι στιγμιαιο μετα ξαναπεφτουν.Πηγα ρωτησα στην Toyota επαιδη το αυτοκινητο στο ρελαντι μερικες φορες τρεμη,και μου ειπαν οτι ετσι ειναι απο τη μανα του αυτο το αυτοκινητο και αν το εχεις φορτωσει με ηχοσυστημα και τα λοιπα.. τοτε αστο :evil:

Tazmania
01-04-04, 15:46
Παντως φιλε black hunter και εμενα το ρελαντι το κραταει γυρω στις 600-700,δεν πιστευω πως αυτο αποτελει προβλημα,αλλα οπως πολυ σωστα ανεφερε και ο Αντωνης(Djbac) στα καινουργια ετσι ειναι!Το προβλημα θα ηταν αν τελικα ΔΕΝ δουλευε ετσι!Για να μπορεσουμε παντως να κανουμε και πραγματικη συγκριση να μας πει καποιο απο τα παιδια που εχουν την Ε12 αν ισχυει το ιδιο και σ'αυτους!

JX-E12
01-04-04, 18:29
Παντως φιλε black hunter και εμενα το ρελαντι το κραταει γυρω στις 600-700,δεν πιστευω πως αυτο αποτελει προβλημα,αλλα οπως πολυ σωστα ανεφερε και ο Αντωνης(Djbac) στα καινουργια ετσι ειναι!Το προβλημα θα ηταν αν τελικα ΔΕΝ δουλευε ετσι!Για να μπορεσουμε παντως να κανουμε και πραγματικη συγκριση να μας πει καποιο απο τα παιδια που εχουν την Ε12 αν ισχυει το ιδιο και σ'αυτους!


Παιδια κι εμενα στο Ε12 μου 600-700 σαλ εχει ρελαντι!! Δε νομιζω ομως οτι αυτο ειναι προβλημα, θεωρω οτι ειναι ΟΚ! Τωρα, αν κανω λαθος και πρεπει να τρεξω πειτε το μου!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

DjBac
01-04-04, 19:23
Και το δικό μου Ε12 και της αδερφής μου και της μητέρας μου και του πατέρα μου 600-700 κρατάνε!!! :lol: :lol:

Εεε.. Δε νομίζω να έχουμε όλοι μας πρόβλημα!!! :wink: :wink: :wink:

BLACKTURBOCOROLLA2000CC
02-04-04, 17:31
Παιδια εγω που εναλα safc και το βλεπω αναλυτικα τωρα τις στροφες κυμαινονται απο 740-810 ρελαντι με ζεστο κινητηρα ενοειται

corollatoy
02-04-04, 17:38
paidia to relanti oso thes to bazeis....mia bida einai ...

BLACKTURBOCOROLLA2000CC
02-04-04, 17:54
ναι οκ συμφωνς και με αυτο αλλα λεμε το normal μαμα ρελαντι ειναι περιπου εκει

stavros vvti
02-04-04, 19:31
ΜΙΑ ΒΙΔΑ ΕΙΝΑΙ??????? ΓΙΑ ΒΡΕΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΒΙΔΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΑΥΤ-ΤΑ ΣΑΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ Η ΔΥΟ ΒΙΔΕΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΜΟΠΑΙΓΜΑΤΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΝΟΙΣΥΧΟΥΝ.

vaggelis
06-04-04, 00:57
ενα πρασινο Ε111 ηταν παρκαρισμενο κατω απ το σπτι μου σττην καισαριανη πριν μια ωρα περιπου (μπορει να ναι και τωρα αλλα βαριεμαι να βγω να δω)
εχει αυτοκολλητο corollaClub στο πισω πλαινο τζαμι......ειναι κανενος απο εδω ?

UNIQUE
27-05-04, 18:32
ΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΜΟΥΤΡΑΚΙ ΚΑΙ ΚΩΛΑ..ΚΙ!!!!

UNIQUE
01-06-04, 11:52
Μόλις εχθές τελείωσα την τοποθέτηση μπροστινού προφυλακτήρα απο AVENSIS!!!!!
Έβαλα το κάτω μέρος απο το 1ο AVENSIS μιας και δεν ήθελα να βάλω πολυεστερικό για να μην έχω προβλήματα με σπασίματα κτλ. Το αποτέλεσμα μου αρέσει μιάς και τα μούτρα τώρα εχουν κατέβει χαμηλά. Και το αμάξι ακόμα δεν είναι χαμηλωμένο! Ειναι η επόμενη κίνηση μαζι με μαρσπιέδες ιδιοκατασκευής!!!
Φώτο δεν εχω ακόμα αλλα θα βγάλω σύντομα για να μου πείτε εντυπώσεις

UNIQUE
01-06-04, 17:24
Παιδιά κάνει το αυτοκίνητο ενα θόρυβο τακ τακ και όταν πατάω τον συμπλέκτη σταματάει.Ξέρει κανένας τι είναι ; :(

Anonymous
01-06-04, 23:16
Μόλις εχθές τελείωσα την τοποθέτηση μπροστινού προφυλακτήρα απο AVENSIS!!!!!
Έβαλα το κάτω μέρος απο το 1ο AVENSIS μιας και δεν ήθελα να βάλω πολυεστερικό για να μην έχω προβλήματα με σπασίματα κτλ. Το αποτέλεσμα μου αρέσει μιάς και τα μούτρα τώρα εχουν κατέβει χαμηλά. Και το αμάξι ακόμα δεν είναι χαμηλωμένο! Ειναι η επόμενη κίνηση μαζι με μαρσπιέδες ιδιοκατασκευής!!!
Φώτο δεν εχω ακόμα αλλα θα βγάλω σύντομα για να μου πείτε εντυπώσεις

photo επειγοντως!!! :)

Anonymous
01-06-04, 23:19
Ρε παιδια, εχει βαλει κανενας, λωσπωτηρες??? Και αν ναι, που, πως, ποσο κλπ.???

Αντε, γιατι, γινεται ψιλοκωλος το αμαξι και με νευριαζει. :evil:

UNIQUE
02-06-04, 09:58
Εγώ έχω λασπωτήρες αλλα μου τους είχαν κάνει δώρο με το αυτοκίνητο. Γιατί δεν ρωτάς στην ΤΟΥΟΤΑ?
ΥΓ. οι ζάντες στην φώτο είναι απο mr2 ? - εάν είναι το corolla σου έτσι τότε έχουμε το ιδιο corollaki!!!

Anonymous
02-06-04, 14:43
Εγώ έχω λασπωτήρες αλλα μου τους είχαν κάνει δώρο με το αυτοκίνητο. Γιατί δεν ρωτάς στην ΤΟΥΟΤΑ?
ΥΓ. οι ζάντες στην φώτο είναι απο mr2 ? - εάν είναι το corolla σου έτσι τότε έχουμε το ιδιο corollaki!!!

Οι ζαντες ειναι απο corolla που εχω φωτογραφησει στο δρομο και τις 'φορεσα' στο δικο μου με photoshop! :lol: (είναι οι BSA 187)

Oταν λες τι ιδιο? Μονο ετσι δεν ειναι το δικο μου! :cry: Ετσι θα 'θελα να ειναι!!! 8)

UNIQUE
03-06-04, 19:09
Εγώ φοράω ζάντες απο mr2 και είναι ίδιες.Πάντως έχεις κάνει καλή δουλειά στην φώτο δεν φαίνεται τίποτα.

kosttrd
03-06-04, 19:24
Γνωριζει καποιος εαν υπαρχουν φωτα στιλ lexus -μπροστινα- απο την Hella ή καποια αλλη εταιρια για την 111 :?: :?: :?: [/b]

UNIQUE
03-06-04, 19:27
Όταν λες μπροστινά lexus τι εννοείς?

kosttrd
03-06-04, 19:30
Γραψτε λαθος για το lexus,εννοω τα ΄καθαρα΄Ενας φιλος μου με golf III βρηκε και εβαλε απο την Hella και ειναι σαν του IV :!:

UNIQUE
03-06-04, 19:34
Για κοίτα στα online shops!

UNIQUE
05-06-04, 11:10
Ένα corolla λίιιιιιιιγο φτιαγμένο :D :D :D

UNIQUE
05-06-04, 11:18
Συνέχεια!!!

Anonymous
05-06-04, 22:44
Ρε συ, αυτο ειναι πολυ 'λιγο' φτιαγμενο! :lol: :lol: :lol:

kosttrd
06-06-04, 14:33
Σχετικα με την 'καινουργια' μοδα,την τοποθετηση τελικου απο moto -οπως υπαρχει στην foto.Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια διαφορα στην υπποδυναμη ή στην ροπη :?: :?: :?: Σιγουρα ομως ειναι πολυ εντυπωσιακο :!: :!: :!:

kosttrd
06-06-04, 14:56
Παιδιά κάνει το αυτοκίνητο ενα θόρυβο τακ τακ και όταν πατάω τον συμπλέκτη σταματάει.Ξέρει κανένας τι είναι ; :(Αν εφ' οσον οταν πατας τον συμπλεκτη σταματαει δεν θα ακουγεται απο τον κινητηρα αλλα απο το σασμαν.Πιθανον να ειναι καποιο ρουλεμαν απο το σασμαν.Εχει τυχει στον αδερφο μου και χρειαστηκε μονο μια αλλαγη ρουλεμαν.Αλλα καλυτερα θα ειναι να επισκευτεις το μηχανικο σου,να σου πει με σιγουρια :roll: :roll:

UNIQUE
07-06-04, 12:51
Απο ότι λένε βελτιώνει λίγο την ροπή.Αλλά δεν νομίζω να έχει αισθητή διαφορά και σίγουρα είναι πιό ακριβή απο ένα τελικό κανονικό!Πάντος απο εμφάνιση είναι ωραίες :pipe

UNIQUE
07-06-04, 14:03
Να άλλο ένα ομορφούλη!!!

kosttrd
07-06-04, 19:02
Να άλλο ένα ομορφούλη!!!UNIQUE το δικο σου θα το βγαλεις μια foto να το δουμε με το 'τρελλο΄προφυλακτηρα.Θα πρεπει να που παει πολυ :D :D :D

Vasilis_G6rT
07-06-04, 23:38
trelos profilaktiras..... pou na deite ton diko mou, de leei ta corollakia eidika ta stroggulofanara paraeinai klasika kai opoiadipote poluesteriki metatropi ta xalaei polu. Gia tis akrotites pou eida parapanw anaferomai...... :D

kosttrd
08-06-04, 00:50
trelos profilaktiras..... pou na deite ton diko mou, de leei ta corollakia eidika ta stroggulofanara paraeinai klasika kai opoiadipote poluesteriki metatropi ta xalaei polu. Gia tis akrotites pou eida parapanw anaferomai...... :DVasilli για στειλε καμια foto,να γουσταρουμε :D :D :D

UNIQUE
08-06-04, 12:27
Να άλλο ένα ομορφούλη!!!UNIQUE το δικο σου θα το βγαλεις μια foto να το δουμε με το 'τρελλο΄προφυλακτηρα.Θα πρεπει να που παει πολυ :D :D :D

Υπομονή λίγες μέρες ακόμα φιλαράκια. Για αρχή θα το δείτε άβαφτο αλλα θα φτιάξω και μαρσπιέδες και θα τα βάψω μαζί!
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :D

kosttrd
10-06-04, 00:35
Eχω την 111 -στρογγυλοφαναρι- και συνεχεια τα λαστιχα που βρησκονται περιμετρικα απο τα μπροστινα φωτα βγαινουν απο την θεση τους.Προσπαθησα να τα ξαναβαλω ΄καθονται΄ για λιγο και μετα ξαναβγαινουν απο μονα τους.Στην ΤΟΥΟΤΑ Στεργιου,που τους το πηγα μου τα επανατοποθετησαν, αλλα με το ιδιο αποτελεσμα καθε φορα.Αυτο το προβλημα αναφερεται και σε αλλες 111???Στην ΤΟΥΟΤΑ μου ειπαν οτι ειναι κατασκευαστικο λαθος :!: :!: :!: Υσχιει ή ειναι καποια δικαιολογια υπερφυγης :( :( :?: :?:

UNIQUE
10-06-04, 09:13
Καλημέρα φίλε.Το πρόβλημα που αναφέρεις υπάρχει σε όλα τα corolla και είναι κατασκευαστική ατέλεια.Εμένα τώρα πάνε να βγουν απο την θέση τους.Η λύση είναι να βάλεις λίγη κόλλα και να σπρώξεις πάλι στην θέση τους. :evil: Πρόβλημα δεν θα αντιμετωπίσεις γιατι τα συγκεκριμένα λάστιχα είναι για στεγανοποίηση.Άλλο ένα προβληματάκι είναι και στην μεταλλική "μάσκα" κάτω απο την πλαστικη(εκει οπου το wrc έχει ανοίγματα με σίτα) και πάνω απο τον προφυλακτήρα.Σε εκείνο το σημείο όταν κάνεις κάποια εργασία στον χώρο του κινητήρα (service κτλ) ακουμπάει το πόδι και το σπρώχνει προς τα μέσα με αποτέλεσμα όταν κλείνεις το καπό οι απμοί να μην είναι σωστοί :evil: !Η λύση είναι λίγο τράβηγμα προς τα έξω και προσοχή την επόμενη φορά που θα γίνει δουλειά στον χώρο του κινητήρα. :D

george4agelu
10-06-04, 14:55
ΓΕΙΤΟΝΑ kosttrd
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΘΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΑΤΕΛΕΙΑ

kosttrd
10-06-04, 17:56
Oποτε η λυση που μενει η κολλα. :evil: :evil: Δυστυχως οπως και σε αλλα μοντελα ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΤΡΙΓΜΩΝ,πριν απο 2 μηνες περιπου ειχα στην δεξια πορτα,την ελυσα και ολα καλα.Απο τις ζεστες ομως βλεπω οτι παλι εχω το ιδιο προβλημα,μετα απο τις 4000 στροφες συγχρονιζεται και ειναι -πραγματικα- πολυ εκνευριστικο :evil: Το τιμημα του χαμηλωματος και του μικρου προφιλ των ελαστικων,αλλα και των ταφων που υπαρχουν στους δρομους :cry: :cry:

vask
12-06-04, 16:02
Καλησπέρα. Έχω την στρογγυλοφάναρη hatchback 1.3 lt. Το corollaki μου είναι σε γενικές γραμμές απροβλημάτιστο. Πέρα των φυσιολογικών φθορών έχει το πρόβλημα με τα λάστιχα στα φανάρια, και μόλις χθες στο service των 60.000 χλμ. παρατηρήθηκαν άλατα στην αντλία νερού η οποία αλλάχτηκε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Να σημειώσω ότι ο πατέρας μου έχει το STi 2002 αλλά εγώ θέλω να επιμείνω στο Corolla και να το κάνω μάχημο. Προς το παρών αρκούμε στο τσάγιασμα μερικών γερμανών (Χαίρε 316, 318, και όλα τα ατμοσφαιρικά κάρα μέχρι 1.4 lt!!!)

Φιλικά,
Βασίλης

kosttrd
12-06-04, 16:32
Να μερικες συμπληρωματικες foto απο το WRC τερατακι:

kosttrd
13-06-04, 01:21
...και επι το εργον...

kosttrd
20-06-04, 15:11
Καλο το καλοκαιρι,αλλα επειδη ερχεται και χειμωνας,καλο ειναι να ντυσουμε τα μωρα μας-μαγειρευουμε πριν,πεινασουμε.Φραγκα δεν υπαρχουν αλλα κατι θα γινει-.Να η καινουργια collection by aslanis,χειμωνας 2004-2005:

kosttrd
20-06-04, 15:16
Lexus style for E111:

g6
09-07-04, 11:46
παιδια το προβλημα που αναφερεται με τα λαστιχα του στρογγυλοφαναρου 111 να ξεκολουν συμβαινει σε πολλα. Αν ειστα ακομη σε εγγυηση ζητειστε να σας τα αντικαταστησουν με αυτα που βγηκαν στην πορεια και περαν απο το λαστιχακι εχουν και ενα η δυο (δεν θυμαμαι καλα ) μεταλικα λαμακια που το συγκρατουν οποτε ολα οκ.

kosttrd
01-08-04, 00:42
παιδια το προβλημα που αναφερεται με τα λαστιχα του στρογγυλοφαναρου 111 να ξεκολουν συμβαινει σε πολλα. Αν ειστα ακομη σε εγγυηση ζητειστε να σας τα αντικαταστησουν με αυτα που βγηκαν στην πορεια και περαν απο το λαστιχακι εχουν και ενα η δυο (δεν θυμαμαι καλα ) μεταλικα λαμακια που το συγκρατουν οποτε ολα οκ.Το εχω δει με τα λαμακια,αλλα το τελευταιο,προς την εσωτερικη μερια της σιτας,εχω παρατηρησει οτι ενω ειναι κουμπωμενο κανονικα στην θεση του,το λαστιχακι ειναι κομενο σ΄αυτο το σημειο με αποτελεσμα να μην το κραταει στην θεση του...

Anonymous
02-08-04, 19:36
παιδια το προβλημα που αναφερεται με τα λαστιχα του στρογγυλοφαναρου 111 να ξεκολουν συμβαινει σε πολλα. Αν ειστα ακομη σε εγγυηση ζητειστε να σας τα αντικαταστησουν με αυτα που βγηκαν στην πορεια και περαν απο το λαστιχακι εχουν και ενα η δυο (δεν θυμαμαι καλα ) μεταλικα λαμακια που το συγκρατουν οποτε ολα οκ.Το εχω δει με τα λαμακια,αλλα το τελευταιο,προς την εσωτερικη μερια της σιτας,εχω παρατηρησει οτι ενω ειναι κουμπωμενο κανονικα στην θεση του,το λαστιχακι ειναι κομενο σ΄αυτο το σημειο με αποτελεσμα να μην το κραταει στην θεση του...

Περιεργως, εκει που 'πιανουν' τα λαμακια το λαστιχο κανει ενα βαθουλωμα... :-?

kosttrd
03-08-04, 02:55
παιδια το προβλημα που αναφερεται με τα λαστιχα του στρογγυλοφαναρου 111 να ξεκολουν συμβαινει σε πολλα. Αν ειστα ακομη σε εγγυηση ζητειστε να σας τα αντικαταστησουν με αυτα που βγηκαν στην πορεια και περαν απο το λαστιχακι εχουν και ενα η δυο (δεν θυμαμαι καλα ) μεταλικα λαμακια που το συγκρατουν οποτε ολα οκ.Το εχω δει με τα λαμακια,αλλα το τελευταιο,προς την εσωτερικη μερια της σιτας,εχω παρατηρησει οτι ενω ειναι κουμπωμενο κανονικα στην θεση του,το λαστιχακι ειναι κομενο σ΄αυτο το σημειο με αποτελεσμα να μην το κραταει στην θεση του...

Περιεργως, εκει που 'πιανουν' τα λαμακια το λαστιχο κανει ενα βαθουλωμα... :-?Δυστυχως ετσι ειναι :x :x :x

corolla-man7
12-08-04, 02:52
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ [acronym:a8fd7b5bc3="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:a8fd7b5bc3] 1600G6 VVTI.ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΧΕΙ ΜΑΜΑ 14ΑΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ 185/65.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ 195/55/15 ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΚΡΑΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΦΡΙΚΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΧΑΜΗΛΩΜΑΤΟΣ.ΓΙΑ ΖΑΝΤΕΣ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΟΖ SUPERLEGGERA (TIS MAURES ME TO KOKKINO SHMATAKI) KAI STIS OZ SUPERTOURISMO GT.ΜΕ ΤΟ ΟΦΣΕΤ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ?ΓΙΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΚΑΙ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ BILSTEIN SPORT ME 3 PONTA EIBACH.ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΞΑΛΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

DjBac
12-08-04, 03:47
Καλως ηρθες στο club και καλή συνέχεια!!!

Για λάστιχα μπορείς να ρωτήσεις εδώ (http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=234) και για αναρτήσεις εδώ (http://www.corollaclub.com/forum/viewtopic.php?t=123)!!!
όσον αφορά στις αναρτήσεις που προανέφερες, οι sport δεν είναι για χαμήλωμα!! Υπάρχουν όμως οι Sprint!!! :lol:

Anonymous
12-09-04, 15:54
Φυλλο δεν κουνιεται εδω μεσα παντως... :-?

GIANNIS
29-09-04, 17:03
ΣΕ G6 '00 ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΨΕΙ 4-5 ΦΟΡΕΣ Η ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΤΟΥΟΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΦΤΩΧΟ ΜΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΕΡΑ! ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ Η ΒΑΝΖΙΝΗ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΝΤΩΣ.ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ?

Meleths
29-09-04, 18:53
File Giannhs

an deinei ftwxo migma tote endexetai na einai o aisthhthras L

alla mporei kai na exei na kaneime thn benzinh mias kai genika ola ta vvti moter einai eyaisthhta se ayto ton tomea kai an h benzinh den einai kalh tote endexetai apo thn proanaflexh na xoy xtypaei to kai na soy anabei to lampaki toy kinhthra...

prosexe to ligo se sxesh me thn benzinh poy bazeis kai tha katalabeis an prokeite gia kati tetoio. Pantws kalo einai na to pas gia enan elenxo....

filika

El Corollinio
29-09-04, 20:25
Λοιπον,επιστρεφω με απορια νεα...εχει ακουσει κανεις σε zze 111 να κολλανε τα ελατηρια και να καιει λαδια??Δευτερα το βαζω μεσα για ανοιγμα μοτερ,απλα ηθελα να ρωτησω...

g6
30-09-04, 09:14
Ποσα χιλιομετρα εχεις? Δοκιμασες να βαλεις πρωτα ενα καθαριστικο σρο ρεζερβουαρ και ενα καθαριστικο κινητηρα πριν αλλαξεις λαδια? Αν τα χιλιομετρα σου ειναι λιγα προσπαθησε αν το αποφυγεις. Τι λαδια βαζεις? Δωσε μας παραπανω πληροφριες αν σε βοηθησουμε

El Corollinio
01-10-04, 19:58
93000 km εχει "το παιδι",λαδια βαζω τα συνθετικα που βαζει η toyota στα σερβις.Η αληθεια ειναι οτι δεν δοκιμασα καποια καθαριστικα που μου λετε αλλα απο οτι ειδα στην ελευσινα που το κοιταξαν καιει περιπου 400 γρ ανα 1000-1200 km..ττωρα αν δεν το φτιαξουν...θα το πασαλειψω βαζελινιη και θα παρω φορα να το παρκαρω εκει που δεν τους φεγγει ο ηλιος:)

george4agelu
04-10-04, 11:14
θεωρητικά είσαι μέσα στην εγγύηση οπότε αναλαμβάνουν αυτοί. Άλλαξε σε ημισυνθετικά να δεις αν στα καίει. Άλλαξε και τα τσιμουχάκια μήπως έχουν ξεραθεί (και αυτά εγγύηση). Η αντιπροσωπεία δίνει ανοχή 1 λίτρο λάδι στα 5000 κμ (έτσι μου είπαν) και από εκεί και μετά αναλαμβάνει την επισκευή μέσω εγγύησης. Πάντως είναι μεγάλη ποσότητα το λάδι αυτό που καίει.

Anonymous
04-10-04, 21:09
Η αντιπροσωπεία δίνει ανοχή 1 λίτρο λάδι στα 5000 κμ (έτσι μου είπαν) .

Για δες το manual!!! Εμενα λεει 1 λιτρο στα 1000 χλμ!!! :x (Δεν πανε καλα! :x )

UNIQUE
05-10-04, 10:18
Kαι εμένα 1 λίτρο στα 1000χλμ λέει.......

UNIQUE
05-10-04, 10:35
Μόλις εχθές τελείωσα την τοποθέτηση μπροστινού προφυλακτήρα απο AVENSIS!!!!!
Έβαλα το κάτω μέρος απο το 1ο AVENSIS μιας και δεν ήθελα να βάλω πολυεστερικό για να μην έχω προβλήματα με σπασίματα κτλ. Το αποτέλεσμα μου αρέσει μιάς και τα μούτρα τώρα εχουν κατέβει χαμηλά. Και το αμάξι ακόμα δεν είναι χαμηλωμένο! Ειναι η επόμενη κίνηση μαζι με μαρσπιέδες ιδιοκατασκευής!!!
Φώτο δεν εχω ακόμα αλλα θα βγάλω σύντομα για να μου πείτε εντυπώσεις

photo επειγοντως!!! :)

Φίλε άργησα λίγο αλλα τις έβαλα τις φώτογραφίες στο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ.
Εντυπώσεις???????

Anonymous
05-10-04, 12:24
Φίλε άργησα λίγο αλλα τις έβαλα τις φώτογραφίες στο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ.
Εντυπώσεις???????

Πολυ αργησες! 8)

Σου γραφω στο αλλο topic.......

george4agelu
05-10-04, 17:00
ΑΚΟΥΣΤΕ ΣΚΗΝΙΚΟ. ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΣΑΣ 1 ΛΙΤΡΟ ΣΤΑ 1000ΚΜ, ΔΕΝ ΕΙΝΑI ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ALFA ROMEO 20ETIAS?

Anonymous
06-10-04, 15:35
Κι ομως..... :x

sebastian17
03-01-05, 04:59
loud Συναδελφοι στην τρελα corollakηδες χρειαζομαι την βοηθεια σας question Εχω την στρογγυλοφαναρη corolla του 98.... shoothim σε sedan (ναι δυστυχως...) χρειαζομαι βοηθεια για να αλλαξω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την εξωτερικη yell του εμφανιση(αρχικα τουλαχιστον) :P ...(μακαρι να ηταν το 3θυρο :-? ) ολες οι φωτο απο φτιαγμενα sedan ευπροσδεκτες tongue ευχαριστω παιδες!!!

CorollaG6
04-01-05, 12:09
ΣΕΒΑΣΤΙΑΝ17 Αν θες πήγαινε στο ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ και δες το topic μου (corollag6).
Να πάρεις μια ιδέα αν και έχω το facelift αλλά δεν αλλάζουν πολλά.
Επίσης ρότα το κατάστημα celectial έχει topic στο forum

UNIQUE
04-01-05, 17:37
Εγω θα σου πρότεινα μπροστινο προφυλακτήρα WRC, αεροτομή κάποια universal όπως και μαρσπιέδες.....
Η CELESTIAL θα σου βρεί τα πάντα!!!!!! [/img] tongue

playnet3
13-01-05, 00:18
το κομμάτι με τα προβολάκια μπροστά που έχουν αρκετοί,είναι ολόκληρος προφυλακτήρας ή σποιλεροτο???


PS δέν κάνετε κανένα οδηγό για το πώς να κάνω γυαλιά καρφιά κονσόλες,αεραγωγούς κτλπ στο ταμπλό που το χρειάζομαι. :oops:

Anonymous
11-02-05, 12:38
Για να ξαναπαρουμε εμπρος... :P

Τελικα αλλαζει χρωμα το ρημαδι το ρολο'ι', γιατι τα εχω κανει ολα κοκκινα και εχει μεινει το ρολο'ι' πρασινο??? :x

Anonymous
12-02-05, 19:30
Για να ξαναπαρουμε εμπρος... :P

Τελικα αλλαζει χρωμα το ρημαδι το ρολο'ι', γιατι τα εχω κανει ολα κοκκινα και εχει μεινει το ρολο'ι' πρασινο??? :x

Κανενας??? yell

DjBac
12-02-05, 20:08
Ποιο ρολόι?

Anonymous
13-02-05, 13:29
Ποιο ρολόι?

Ακριβως πανω απο τα 2 κουμπια του a/c και θερμανση πισω παρ. εχει ενα ωραιο ρολογακι ...ΠΡΑΣΙΝΟ! Τωρα που ειναι ολα κοκκινα, δεν πολυκολλαει. Το ανοιξα για να αλλαξω τα 2 led (a/c...), αλλα δεν ειδα κατι για το ρολοι... yell

DjBac
13-02-05, 17:07
Ανέβασε μια φωτό με την πίσω μεριά της πλακέτας!!!

Anonymous
13-02-05, 20:12
Ανέβασε μια φωτό με την πίσω μεριά της πλακέτας!!!

το χοντραινεις dj... :-?

Συντομα θα το κανω.......

DjBac
13-02-05, 21:43
Γιατί????? Να βοηθήσω θέλω....
Μιας και θα το κάνει βγάλε και από την μπροστά μεριά, εκεί που εφάπτεται το πλαστικό κάλυμα της οθόνης με την πλακέτα!!

Anonymous
14-02-05, 00:02
Γιατί????? Να βοηθήσω θέλω....
Μιας και θα το κάνει βγάλε και από την μπροστά μεριά, εκεί που εφάπτεται το πλαστικό κάλυμα της οθόνης με την πλακέτα!!

ok ρε dj, καποια στιγμη (κατσε να ξεμπερδεψω με τον καταραμενο τον προφυλακτηρα) θα βαλω τις φωτο.... :oops:

Αυτο το βαλε βγαλε το εχω για την πλακα! Οι πρωτες 10 φορες ειναι δυσκολες.... 8)

Anonymous
25-02-05, 12:41
Λοιπον, οι γνωριζοντες αν μπορουν να πουνε τι γινεται και σχετικα γρηγορα....

Επειδη θα φτιαχτει που θα φτιαχτει το αμαξι λεω να βαλω ενα τετοιο μπροστινο.

Απ'οτι καταλαβα απο εδω:

,αυτο (το κατω μερος) ειναι της ΤΟΥΟΤΑ??? Καταλαβα καλα?

Ακομα, σε τι τιμη να παιζει μτχ πισω πορτα (ολοκληρη) + προφ. (γνησιος ή ημιτασιον)??? question

mechanicaf
25-02-05, 22:11
Αν καταλαβα καλα φιλε xenos θελεις να βαλεις αυτον τον προφυλακτηρα;Γιατι ρωτας για κατω μερος.Ενιαιος ειναι τουλαχιστον ο γνησιος που φοραω εγω και στα πλαινα εχει αναγλυφα τα αρχικα ΤΤΕ.Για τιμη καινουργιο που ρωτουσα 300-320 χωρις τα προβολακια.Τον βρηκα μεταχειρισμενο εγω παντως.

mechanicaf
26-02-05, 00:00
φωτο

Anonymous
26-02-05, 16:59
Αν καταλαβα καλα φιλε xenos θελεις να βαλεις αυτον τον προφυλακτηρα;Γιατι ρωτας για κατω μερος.Ενιαιος ειναι τουλαχιστον ο γνησιος που φοραω εγω και στα πλαινα εχει αναγλυφα τα αρχικα ΤΤΕ.Για τιμη καινουργιο που ρωτουσα 300-320 χωρις τα προβολακια.Τον βρηκα μεταχειρισμενο εγω παντως.

Ωραιος ειναι ο ατιμο!!! :oops:
Ειναι 1 κομματι μονο? Δεν ειναι οπως ο μαμα (2)??? Ετσι μου φαινεται... :oops:
Ποσο τον πηρες μτχ???

mechanicaf
26-02-05, 18:04
Ναι ειναι ενα κομματι και πιανει ακριβως στις θηκες του εργοστασιακου(λογικο αφου ειναι της ΤΤΕ).Προβολακια ταιριαξα δικα μου και απλως τον στηριξα καλυτερα με 2 βιδες στους θολους για να μην 'βγαινει' προς τα εξω.Τραμπα τον εκανα με τον δικο μου(ειχα και το σποιλερακι που δινει aftermarket η TOYOTA μαζι με τα μαμα προβολακια) + καποια διαφορα.

mechanicaf
26-02-05, 19:02
φωτο

Anonymous
26-02-05, 20:45
Πολυ ωραιο το εχεις.... 8)

mechanicaf
26-02-05, 22:21
Thank u xenos.Πολυ δουλεια και χρημα εως οτου καταληξω πως το θελω.Και να ξερεις ο προφυλαχτηρας ειναι πλαστικος ετσι;

Anonymous
27-02-05, 13:16
Thank u xenos.Πολυ δουλεια και χρημα εως οτου καταληξω πως το θελω.Και να ξερεις ο προφυλαχτηρας ειναι πλαστικος ετσι;

Αξιζε ομως τον κοπο, απ'οτι βλεπω...
sun
Τι πειραζει που ειναι πλαστικος? :-?

mechanicaf
27-02-05, 22:23
Οχι ισα ισα που ειναι πλαστικος και οχι πολυεστερικος.Ολοι ξερουμε οτι τα πολυεστερικα προιοντα αντιδρουν παραξενα με το περασμα του χρονου

vagelisteo
28-02-05, 09:27
Οχι ισα ισα που ειναι πλαστικος και οχι πολυεστερικος.Ολοι ξερουμε οτι τα πολυεστερικα προιοντα αντιδρουν παραξενα με το περασμα του χρονου


πολυ σωστα φιλε mechanicaf.Τα πολυεστερικα σε ενα χτυπημα εχουν περισσοτερες πιθανοτητες σπασιματος.
Ο πλαστικος το πολυ πολυ καμια γραντζουνια να παθει που φτιαχνει πολυ ευκολα........

speedc
28-02-05, 20:31
Οχι ισα ισα που ειναι πλαστικος και οχι πολυεστερικος.Ολοι ξερουμε οτι τα πολυεστερικα προιοντα αντιδρουν παραξενα με το περασμα του χρονου
Που τον βρήκες πλαστικό? Εγώ τον έχω πολυεστερικό και έχω πρόβλημα οποτε τυχει να τον ακουμπήσω χτυπήσω.

Anonymous
28-02-05, 23:04
Τελικα υπαρχει και πλαστικος και πολυεστερικος???
Ή ο δευτερος φιλος τον εχει φτιαξει καπου??? (και αν ναι, που+ποσο 8) )

UNIQUE
01-03-05, 10:33
Πλαστικος ειναι της Τoyota (TTE) ενω πολυεστερικος ειναι κατασκευη!
Αυτος ομως δεν ειναι αυτος που ψαχνει ο xenos!Αυτος ειναι wrc.

speedc
01-03-05, 13:02
Φίλε xenos ο προφυλακτήρας είναι απομίμηση του ΤΤΕ απο Americat αν ψαχτεις λίγο θα βρείς τηλ. εγώ τον έβαλα επειδη τράκαρα οπότε δεν θυμάμε ακριβώς κόστος , νομίζώ 230 ευρώ (ανταλλακτικό χώρις βαψίματα , τοποθέτηση ) πριν 2,5 χρονια αλλα δεν θα τον πρότεινα ιδιαίτερα αφου θέλει πολύ προσοχή

Anonymous
01-03-05, 14:04
Πλαστικος ειναι της Τoyota (TTE) ενω πολυεστερικος ειναι κατασκευη!
Αυτος ομως δεν ειναι αυτος που ψαχνει ο xenos!Αυτος ειναι wrc.

UNIQUE, τετοια λεγε να με μπερδεψεις περισσοτερο!!! yell

Εμενα ιδιοι μου φαινονται παντως... :-?
(τι διαολο, στραβος ειμαι??? Βλεπει κανενας αλλος τπτ??? yell )

UNIQUE
02-03-05, 11:26
Νομιζω οτι ελεγες για τον προφυλακτηρα που ειχε το μπλε με τον αεραγωγο.....

Anonymous
02-03-05, 12:36
Νομιζω οτι ελεγες για τον προφυλακτηρα που ειχε το μπλε με τον αεραγωγο.....

ΑΑΑΑ, πες ετσι να καταλαβω... :oops: (και πλησιαζουν οι μερες...)

Ποσο λετε να τον βρω μτχ?

osfp10
01-10-05, 16:52
Πολύ ερημια εδω μέσα!!!!!!!Τι γίνεται?που χαθήκατε όλοι?

ΘΕΜΗΣ
02-10-05, 22:23
Καλησπερααα!!!Χαθηκαμε,ναι.Αλλοι ειμαστε φανταροι.........(απο ιντερνετ καφε τα λεμε)

Basilis
03-10-05, 01:21
καλησπερα στους αδελφους με ε111... tongue εχω και εγω μια g6 1300 κοκκινη,την πηρα πριν ενα 5 μηνο, εχω αλλαξει ρουλεμμαν στον αριστερο τροχο εκανα τα σερβις του, τα κτεο του(επανηλλημενα μου το χτηπανε ενω ειναι παρκαρισμενο...) εχω και εγω το προβλημα με τα λαστιχα γυρω απο τα φαναρια που ξεκκολανε ΑΛΛΑ.... εχω και ενα αλλο προβλημα ρε μαγκες......
στα 120-140 χαω τρεμει το τιμονι!!!!!!!!!!!! yell yell yell yell yell yell yell αν ειναι δυνατον!!!! yell αν το αφησω και δεν το κραταω δεν αλλαζει πορεια το αμαξι,δηλαδη πηγαινει ευθεια αλλα τρεμει ρε γμτ.... τι ειναι αυτο ξερει κανεις???? θα τρελαθω!!!! μηπως θελει ζυγοσταθμιση???? λεω μηπως???? question question

Nikos
03-10-05, 08:11
Βασιλη για κοιταξε λιγο τις ζαντες μηπως εχουν στραβωσει , και κανε και μια ζυγοσταθμιση.

endurasKE-30
03-10-05, 09:13
Σωστος ο Πυργουσης.
Βασιλη, μηπως στο κανει και οταν φρεναρεις?

Slobo
03-10-05, 10:11
Κυριάκο όταν το κάνει στο φρενάρισμα είναι οι μπροστά δίδκοι, σωτά? Ρωτάω γιατί το κάνει και η 101 του πατέρα μου.

endurasKE-30
03-10-05, 14:22
Κυριάκο όταν το κάνει στο φρενάρισμα είναι οι μπροστά δίδκοι, σωτά? Ρωτάω γιατί το κάνει και η 101 του πατέρα μου.

Ναι Λευτερακη και μαλλον στραβωσαν απο αποτομη θερμοκρασιακη μεταβολη.Αν το κανει στην πορεια μαλλον οφειλεται σε ζυγοσταθμιση.

mechanicaf
04-10-05, 21:19
Τι ζαντες φορας τις μαμισιες;Ρωταω γιατι οταν αλλαξα ζαντικο σε 16'' χρειαστηκε να βαλω μεταλλικα δαχτυλιδια μπροστα για να ταιριαξει στο μουαγιε.Προσοχη μεταλλικα και οχι πλαστικα γιατι το προβλημα εξακολουθουσε να υπηρχε με τα πλαστικα.Χωρις αυτα εντονο τρεμουλο στα 100-140 και ειδικα στο φρεναρισμα.Τωρα αν δεν φορας κατι τετοιο επειδη προσφατα αλλαξα δισκους,αυτοι θα φταινε μονο οταν φρεναρεις και σε ασχετες ταχυτητες.Κοιταξε καλα τη ζυγοσταθμιση και το ζαντικο σου.

MARMEL
04-10-05, 22:59
Τι ζαντες φορας τις μαμισιες;Ρωταω γιατι οταν αλλαξα ζαντικο σε 16'' χρειαστηκε να βαλω μεταλλικα δαχτυλιδια μπροστα για να ταιριαξει στο μουαγιε.Προσοχη μεταλλικα και οχι πλαστικα γιατι το προβλημα εξακολουθουσε να υπηρχε με τα πλαστικα.Χωρις αυτα εντονο τρεμουλο στα 100-140 και ειδικα στο φρεναρισμα.Τωρα αν δεν φορας κατι τετοιο επειδη προσφατα αλλαξα δισκους,αυτοι θα φταινε μονο οταν φρεναρεις και σε ασχετες ταχυτητες.Κοιταξε καλα τη ζυγοσταθμιση και το ζαντικο σου.
ερωτηση. γιατι οχι πλαστικα δαχτυλιδια? ηταν κατασκευη σε τορνο? τι υλικο ηταν? σε ρωταω γιατι υπαρχουν πλαστικα υλικα οπως ερταλον και τεφλον τα οποια σε παρα πολλες εφαρμογες και σε δυσκολες συνθηκες αντεχουν περισσοτερο απο αλουμινιο και σιδερο απλο.(δηλ μεταλλο κατασκευων) ειχες σχετικη εμπειρια η ατυχια με τα δαχτυλιδια αυτα?

Nikos
05-10-05, 08:22
Τα δαχτυλιδια δεν ειναι πλαστικα αλλα καποιο μιγμα με προσμιξη πλαστικου.Τα φοραω στο δικο μου car χωρις κανενα απολυτως προβλημα

mechanicaf
07-10-05, 10:58
Δεν ξερω τι ακριβως ηταν ή αν ηρθαν μαζι με τις ζαντες για να ταιριαξουν στο δικο μου.Παντως τρεμουλο τρελο και οταν εβαλα τα μεταλλικα διορθωθηκε.Αυτα που λετε δεν τα ξερω καν αλλα τα δικα μου τα οποια παρεπιμπτωντως τα φοραω στις πισω ζαντες,ειναι πολυ ευκαμπτα λες και αν τα ζουληξεις θα σπασουν.Φανταζομαι αυτα που λετε να ειναι ακαμπτα γιατι απο οτι καταλαβα εκει παιζει ρολο.

mariosgk
30-12-05, 11:25
πολυ καλό το μουτράκι, αλλά το ....λαράκι !!!!!!! σκίζει !

Hlektrologos
16-01-06, 00:49
Ρε παιδια ξερει κανενας που μπορω να βρω προιοντα της TRD εκτος απο το internet σε καποιο καταστημα?Επισης επειδη το αυτοκινητο το αγορασα μεταχειρισμενο που μπορω να μαθω αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε πειραξει τον εγκεφαλο του αυτοκινητου και ποσο θα κοστισει αυτο?

ΘΑΝΑΣΗΣ
20-01-06, 23:35
Καλά ακούστε τι μου έτυχε ως βλάβη...... Έχω την corolla του 2000 1400cc. στα 84000 χιλ. και κάποιο διαφραγμα στην πολλαπλή εισαγωγής έχει "σπάσει" και κανονισα να το αντικαταστησω. ευτυχώς υπερεγγύηση..... Ταυτόχρονα στον ιμάντα το υ΄πάρχει ένας τεντοτήρας που ρυθμίζει τον ιμάντα έχει χαλαρώσει και χρειάζετι αλλαγή μαζι με τον ιμάντα (ιμαντας ανλώσημος, οχι εγγύηση ). Σας προτρέπω να ακουσετε προσεκτικ τον ηχο της μηχανης (βασικα ρελαντι) απο κοντα στην πολλαπλή (ο ηχος ειναι σαν να σερνετε μια αλυσίδα λαιμου ). ωστε να το αλλαξετε τωρ στην εγγύηση.

dinos
21-01-06, 18:46
Ρε παιδια ξερει κανενας που μπορω να βρω προιοντα της TRD εκτος απο το internet σε καποιο καταστημα?Επισης επειδη το αυτοκινητο το αγορασα μεταχειρισμενο που μπορω να μαθω αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε πειραξει τον εγκεφαλο του αυτοκινητου και ποσο θα κοστισει αυτο?
Αν θελεις μπορω να σου πω εγω αν το δω αν εχει πειραχτει ο εγκεφαλος....δεν ειναι κ τοσο δυσκολο

MARMEL
21-01-06, 19:22
μιας και ειπατε προσφατα εδω για δαχτυλιδια που θα βρω για ΟΖ? υπαρχουν η να κατσω να τα φτιαξω στον τορνο?(βαριεμαι γμτ)

eleni
23-01-06, 22:32
μιας και ειπατε προσφατα εδω για δαχτυλιδια που θα βρω για ΟΖ? υπαρχουν η να κατσω να τα φτιαξω στον τορνο?(βαριεμαι γμτ)

Πριν 1 μήνα περίπου που άλλαξα ζαντολάστιχα έβαλα και μεταλλικά δακτυλίδια
στον ΦΩΚΑ (Μπουρνάζι) γιατί τα πλαστικά που είχα ξεράθηκαν και είχα τρέμουλο
Το έχει σετ μαζί με μπουλόνια ασφαλείας 40 ευρω περίπου

Nikos
24-01-06, 08:30
Ελενη,το car σκοτωνει ετσι;Πες μου οτι παλι δεν εισαι ευχαριστημενη

diafanh-psyxh
24-01-06, 12:46
να κάνω και εγώ μια ερώτηση?αυτά τα δαχτυλίδια που ακριβώς βρίσκονται?έχω και εγώ ένα τρέμουλο στο τιμόνι από τα 130 έως τα 145 χιλ/ώρα.πριν και μετά είναι κυριλέ!μπορεί να ωφείλεται στα δαχτυλίδια?ποια η διαφορά από τα μαμα(πλαστικά)με τα μεταλικά?

eleni
18-02-06, 13:31
Ελενη,το car σκοτωνει ετσι;Πες μου οτι παλι δεν εισαι ευχαριστημενη

Nίκο έστω και καθυστερημένα (έλειπα) καλημέρα.
Λοιπόν σκοτώνει αλλά λίγο. Την πάτησα με τα λάστιχα εδώ και 1 μήνα και θα
πάω για αλλαγή.
Αν και με τον τρίφτερο πάει πολύ καλύτερα μέχρι και την 5η μου ανεβάζει πολύ
γρήγορα στα 240 στις 7000 στροφές στην 6η μου κάνει ένα κρέμασμα με
τελική 250 και κάτι στις 7400 στροφές. Το πρόγραμμα δουλεύει καλά μέχρι
στιγμής. Θα κατέβω αυτές τις μέρες που θα είμαι Αθήνα στον Κώστα να δούμε
μήπως το τουρμπίσουμε γιατί πάει αργά βρε παιδί μου !!! Πως να είμαι ευχαριστη-
μένη ?

Nikos
18-02-06, 18:51
Ελενη,εχω την εντυπωση οτι εχεις ξεφυγει εντελως :lol: :lol: :lol:

hatzidi2
19-02-06, 00:08
Ελενη,εχω την εντυπωση οτι εχεις ξεφυγει εντελως :lol: :lol: :lol:

βρε Νίκο μιας και ξέρεις την Ελένη, δεν τις λες να παει μια κοντρίτσα με τον ποίο γρήγορο του forum

SYROS
19-02-06, 00:46
geia se olous exw ee 111 h/b apo emfanish ta panta apo mhxanh filtroxouanh kai exatmhsh kapoia metetroph gia poio polla aloga?

_ADIAFOROS
23-02-06, 17:53
Μηπος μπορειτε εδω να μου πειτε αποτελεσματα δηναμομετρησεων απο μαμα 1300αρες??

SYROS
10-03-06, 22:47
ξερει κανεισ αν υπαρχουν αυτοκολλητα,μπλουζακια κ.α του club και πωσ μπορω να τα προμηθευτω?

VOSKOPOULOS
10-03-06, 23:01
k ego thelo man...

Gorillas
11-03-06, 00:08
Μηπος μπορειτε εδω να μου πειτε αποτελεσματα δηναμομετρησεων απο μαμα 1300αρες??

Κοντά στην ονομαστική ισχύ. 86 η μία, και μία άλλη λίγο παραπάνω.

papathvas
11-03-06, 17:10
o μοχλός των ταχυτητων ξέρετε πόσο έχει περίπου;;
έχει ξεθωριαστει αρκετά ο δικός μου κ χρειάζεται μια αλλαγή :-?

Σπύρος Αδαμόπουλος
12-03-06, 22:09
Ελατήρια για Ε111 ΗΒ .Από οτι βλέπω στις φωτογραφίες όλα τα [acronym:6543059445="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:6543059445] είναι χαμηλωμένα τι ελατήρια βάζετε παιδιά .Ευχαριστώ

Roy-D
14-04-06, 04:03
καλημερα....βασικα εχω μια απορια εδω και καιρο...τα g6 απ οτι χερς εχοθν 6αρι σασμαν ετσι??? γιατι δεν συνεχιστηεκ και στα υπολοιπα κιανουργια μοντελα της τογιοτα αφου οι περισσοτερες εταιριες τωρα τα 1,6 τους τα εχουν με 6αρι. επισις εσεις πως το βλεπετε 5αρι ορ 6αρι???

Nikos
14-04-06, 08:09
Ελατήρια για Ε111 ΗΒ .Από οτι βλέπω στις φωτογραφίες όλα τα [acronym:50a25fb3b6="ΔΙΑΦΟΡΑ"]COROLLA[/acronym:50a25fb3b6] είναι χαμηλωμένα τι ελατήρια βάζετε παιδιά .Ευχαριστώ
Φιλε Σπυρο,υπαρχουν στο εμποριο πολλες επιλογες.Δεν εχεις παρα να ψαξεις η να ερθεις καποια στιγμη στη συναντηση να τα πουμε απο κοντα.

Stetas
01-09-06, 00:24
Καλησπερα,
Γνωρίζει μήπως κανείς εαν υπάρχουν κοντοκάλαμα αμορτισέρ ενισχυμένα για Ε111 '99 ????

GiWrGoS@XXX
09-09-06, 15:47
Καλησπερα παιδια!Χαιρομαι πολυ που σας γνωριζω!Εψαχνα για ενα site γεματο τρελους corollaκηδες...και επεσα πανω σε μια μαυρη κουκλαρα στρογγυλοφαναρη corolla g6r με το αυτοκολλητο του site στα μαυρα φιμε!Εγω εχω την g6 vvvti 1.4 με τα δισκοφρενα πισω!μοντελο τελος 2000....το χω 5 μηνες τωρα και ηθελα να πω μερικα πραγματακια....το αμαξι ειναι εντελως μαμα με αλουμινενιες 14αρες της Τοyota και μια μεγαλη χρωμιομενη μπουκα στο μαμα καζανακι για ομορφια....το αμαξι απο μοτερ ξυριζει!Παρολο το βαρος του οτι ειναι γυρω στα 100 αλογα 1.4 και 1.6 δυσκολα ι ευκολα του ραβει κοστουμακι.....group vag 1.4 101hp με ηλεκτρικο γκαζι civic 1.4 μαμα αλλα και με φιλτρο κι αλλαγμενα καζανια και 15αρες ζαντες...ακομα και focus 1.6 103 hp(το παλιο.)στην τριτη αρχιζουν να βλεπουν το κωλαρακι της κουκλας....Σκεφτομουν να βαλω φιλτρο ελευθερο στο κουτι και 2 ελευθερα καζανια με φαρδια καζανακια της remus μην το ψοφησω τελειως το αμαξι στα χαμηλα και να παρω λιγο θορυβο και ροπη στις χαμηλομεσαιες...αλλα απο τι βλεπω εδω....αξιζει δεν αξιζει ε?Παμε στα προβληματα τωρα......ενω απο γκαζι παει καλα στο στριψιμο....αρχικα βγαζει μουτρα αλλα αυτο που δεν μου αρεσει ειναι οτι πεταει ευκολα κωλο...φοραω και τα κωλο bridgestone τα στυλιαρια.......μεχρι να ζεσταθουν γλιστραω στιw στροφες και το abs στα φρενα μου σπαει τα νευρα με τοσο γλυστριμα....Σκεφτομουν να βαλω 15αρια 195/50 ζαντολαστιχα να χω κι ελαφρα κοντυτερο βημα ωστε να ισοφαρισω τις απωλειες απο τις ελαφρα παραπανω τριβες λογω μεγαλυτερου φαρδους λαστιχου.....ακουστε τωρα κατι που μπορει να ενδιαφερει.....το αμαξι μου εχει 115 500 χλμ αλλα ο πρωηγουμενος ηταν σοβαρος ανθρωπος...δεν το χε σπασει...ομως το αμαξι καιει απο 200ml μεχρι 600-800ml λαδι/1000χλμ αναλογως πως το παω....πραγμα αδικαιολογητο για συγχρονο αυτοκινητο...το escort 20ετιας που χα δεν εκαιγε καθολου κι ειχε απειρα χιλιομετρα....στην αρχη στην Τοyota μου παν οτι λεει το εγχειριδιο...οτι μεχρι 1 λιτρο ειναι φυσιολογικο να καιει στα 1000χλμ...μου δωσαν κι ενα επιπλεον χρονο εγγυηση και ειπαν να το παρακολουθησουμε....εγω ψαχτηκα στο ιντερνετ και βρηκα οτι η Τoyota αντιμετωπισε προβλημα με τισ πρωτες παρτιδες κινιτηρων vvti μεχρι το 2002 στο μπλοκ των κιλυνδρων....ελαττωματικα ελατηρια πιστονιων και αστοχια υλικου στα χυτωνια επειδη η τοyota xρησιμοποιησε πρωτη φορα αλουμινιο αντι για χυτοσιδηρο στο μπλοκ...με αποτελεσμα πολλα αυτοκινητα να εμφανιζουν καταναλωση λαδιου εντονη....η toyota ελυσε το προβλημα στην corolla e112 ενισχυοντας τα μπλοκ των κιλυνδρων....ομως αποσιωπησε το κατασκευαστικο τις σφαλμα γιατι θα γινοταν μεγαλος σαλος και λογω τις επανακκλισης θα παθαιναν μεγαλη ζημια....στο διαταυτα....επειδη ψαχτηκα επικοινωνησα και με την toyota eyrope για να ενημερωθω...αρχισαν να μου λενε οι μηχανικοι τι παιζει....υπαρχουν πολλα αμαξια και στην ελλαδα..που εχουν συναρμολογηθει στα ευρωπαικα εργοστασια και εχουν το ιδιο προβλημα.....εμενα μου εκαναν μετρησεις ανα 1000χλμ 5 στον αριθμο και περιμενω την απαντηση τους....99%θα μου βαλουν μπλοκ απο corolla 1.4 e112 ετοιμο δεμενο και θα μου καθαρισουν το καπακι και θα το πλανισουν λιγο....σαν καινουργιο θα γινει....εχετε το νου σας μην παθετε καμια στραβη και ειστε εκτος εγγυησησ γιατι το κοστοσ της ζημια ειναι γυρω στα 3000ευρω....εγω δεν εχω παραπονο απο την toyota δεν μου δημιουργησαν κανενα προβλημα ουτε θα πληρωσω κατι....απλα αναφερω το προβλημα για να ξερετε κι εσεισ τι παιζει μην τυχον σας τυχει κατι παρομοιο.....μπειτε και στα forum του toyotaownersclub.com να δειτε αυτα που λεω κι απο αλλους....συγγνωμη για την εκθεση.....

Nikos
10-09-06, 11:50
Φίλε μου,καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Για οποιαδήποτε πληροφορία για το τι μπορείς να κάνεις για το αυτοκίνητο σου θα το βρείς μέσα στο φόρουμ.
Το οτι καίει λάδι μέχρι ένα σημείο είναι φυσιολογικό. (Άλλωστε όλοι οι σύγχρονοι κινητήρες "τσιμπάνε' λίγο λάδι)
Από 'κει και πέρα για το συγκεκριμένο θέμα όντως το πρόβλημα εντοπίζεται στα ελατήρια.
Τώρα,για το ότι σου είπαν για μπλόκ απο e122 (e112 δεν υπάρχει) αυτό δεν υσχύει.Το μπλόκ που θα σου τοποθετήσουν είναι απο ανακατασκευή ε111.


Αν θελήσεις κάποια στιγμή έλα στις συναντήσεις μας να γνωριστούμε και να τα πούμε.


Φιλικά Νίκος

antonios
10-09-06, 15:55
αλήθεια GiWrGoS@XXX πόσο θα σου στοιχίσει αυτή η επισκευή; Ή πόσο θα στοίχιζε αν ήσουν εκτός εγγύησης; Με ενδιαφέρει βέβαια όχι και τόσο πολύ επειδή το δικό μου καίει λίγο - ελάχιστο λάδι και το αλλάζω τακτικά οπότε δεν έχω πρόβλημα σημαντικό...


ευχαριστώ

billlllll
10-09-06, 16:32
Και στην πολυκατοικία μου ένας που έχει του 2000 liftback του το φτιάξαν στην εγγύηση αυτό το πρόβλημα (αλλά του έκαιγε πολύ λάδι όχι ψιλοπράγματα... )

GiWrGoS@XXX
10-09-06, 20:39
Καλησπερα και παλι παιδια....με τους κωδικους δεν τα παω καλα....στην αρχη μου ελεγαν αλλαγμα σε ελλατηρια πιστονιων και τσιμουχακια βαλβιδων στο αισιοδοξο σεναριο.....στο απαισιοδοξο(απο αποψη σκαλισματος μηχανης)γενικο ρεκτιφιε στο μπλοκ μου....αυτα πριν μερικους μηνες...και σαν ζημια στην TOYOTA κοστιζει με ρεκτιφιε και ανταλλακτικα 3000+ ευρω εκτος εγγυησης...εγω ειχα επιφυλαξεις και για τις δυο λυσεις .....αλλαγμα ελατηριων χωρις ρεκτιφιε πιστευω οτι σε λιγα χιλιαδες χιλιομετρα θα με οδηγουσαν στα ιδια...απο την αλλη....και το ρεκτιφιε αν δεν πετυχει ...μοτερ 115000 χλμ ειναι αυτο..και δεν θελω να γινω πελατης τους μονιμος....παντως τις τελευταιες εβδομαδες που μιλησα πιο συγκεκριμενα μου παν οτι επειδη(οπως το φοβομουν) σε οσες επισκευες με ρεκτιφιε η αλλαγη ελατηριων παρουσιαστηκαν προβληματα αξιοπιστιας η toyota σε αυτες τις περιπτωσεις τους στελνει ετοιμα μπλοκ απο corolla καινουργια,με τα πιστονια κι ολα ετοιμα δεμενα κι ολοκαινουργια καθαριζουν και το καπακι κι ελεγχουν για φθορες και χωρις ρεκτιφιε εχεισ σχεδον καινουργια μηχανη.......αυτο το μαθα συγκεκριμενα πριν απο 15-20 μερες...και την τεταρτη θα μου κανουν την τελικη μετρηση και θα μου πουν οριστικα τι θα γινει.....παντως αν δεν κανω λαθος το μοτερ της corolla 1.4vvti 2000 με μιας corolla 1.4vvti 2006 διαφερει στο οτι φοραει διπλους καταλυτες που το κοβουν αρκετα σε νευρο σε σχεση με το παλιο για χαρη των καυσαεριων...νομιζω εχει και αλλο εγκεφαλο ή αλλες ρυθμισεις....το μπλοκ ειναι ακριβως το ιδιο απλα ειναι κατασκευασμενο απο καλυτερης ποιοτητας ανθεκτικοτερα υλικα σε ελατηρια χυτωνια κτλ....σας λεω τι μου ειπαν οι μηχανικοι στο συνεργειο...δεν το παιζω εξυπνος αν και μου αρεσουν τα μηχανολογικα και ψαχνομαι σε τετοια να μαθαινω...

GiWrGoS@XXX
10-09-06, 21:29
για να καταλαβαινουμε για τι καταναλωση λαδιου μιλαμε....δεν νομιζω με χαλαρη οδηγηση να ναι φυσιολογικο ενας συγχρονος κινητηρας κανοντας 2000 χλμ μετα απο αλλαγη λαδιων να δειχνει στο δεικτη του λαδιου να χει κατεβει στο μισο αναμεσα στις δυο μπιλιτσες......ουτε επισης φυσιολογικο οταν το ζοριζεις το αμαξι 'να εχει κατεβει το λαδι στα ιδια επιπεδα μετα απο 1200-1500 χλμ.....νομαλ οικογενειακο αμαξι ειναι...δεν ειναι σαν το t-sport ή τα v-tec της honda που στροφαρουν τρελα και χρειαζονται εντονη λιπανση στις βαλβιδες και τσιμπουν λαδι....ουτε ειναι διχρονο...δεν ξερω...μου φαινεται τρελο να θεωρει η toyota οτι ειναι φυσιολογικο ενα αμαξι να καιει 1 λιτρο στα 1000χλμ....δηλαδη εσυ μεχρι τα 5000-7500χλμ που αλλαζεις λαδια να χεις καψει μηχανη επειδη δεν τσεκαρες λαδια...και απορω και πως μπορει να βγαλει καρτα καυσαεριων.....αλλα εδω βγαζουν χαρβαλα...ν-ετιας καρτα...με λιγο τσιγκλησμα στο καρμπυρατερ...Τα λεω αυτα γιατι και στην toyota στην αρχη αρχη μου λεγανε οτι δεν ειναι τιποτα...

Hlektrologos
12-09-06, 01:04
Φιλε γιώργο καλος ηρθες στην παρεα μας.Εχουμε το ιδιο αυτοκινητο και μαλλιστα της ιδιας τεχνολογιας.Ας αρχισω απ το οτι δεν στριβει.Η αλληθεια ειναι οτι σαν γαλλικο δεν μπαινει στις στροφες αλλα με λιγο ψαξιμο και αλλαγη αναρτισεων θα δεις τρελη διαφορα.Αυτο που μου λες οτι πεταει κωλο στις στροφες δεν καταλαβα.Τα Corolla δεν πετανε κωλο αλλα χανουν την μουρη μεσα στην στροφη.Τουλαχιστων σε εμενα οσο και αν το εχω ζορισει δεν μου εχει πεταξει κωλο.Οσο για το ψαρωμα της μουρης και λαστιχα μεγαλυτερα να βαλεις δεν θα γινει τιποτα.Εγω με 16'' και παλι φευγει η μουρη.
Παμε τωρα στο φλεγων ζητημα του λαδιου.Εγω υπολογιζω πως χρειαζεται συμπληρωμα γυρω στα 900ml καθε 3000km.Πρεπει να σου πω πως το αυτοκινητο συνηθως ανεβαζει σε καθε σχεση πανω απο 4500στρ.Δηλαδη οπως καταλαβαινεις σπανια δεν το παταω.Επειδη η εγγυηση μου εχει ληξει πηγα σε εναν φιλο μου μηχανικο να το δει και μου ειπε οτι τα πιο πολλα Corolla αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα που δεν ειναι αλλο απο τα τσιμουχακια των βαλβιδων.Η αλλαγη τους ειναι περιπου στα 200 ευρω.Ειχα μαθει και εγω για καποιες προβληματικες παρτιδες οπως λες και τον ρωτησα αλλα μου ειπε οτι θα με ειχαν ειδοποιησει με επιστολη απο την TOYOTA αν το αυτοκινητο μου ανηκε σε καποια τετοια παρτιδα.Παντος αν σου ζητησουν λεφτα μην κανεις καμια ανοησια και πληρωσεις.Εγω παντος μεχρι στιγμης δεν εχω διορθωσει το προβλημα με τα λαδια και εκτος απο το λαδι που συμπληρωνω δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα.Η τιμη που σου ειπανε για επιδιωρθωση αν δεν ειναι μεσα στην εγγυηση μου φαινεται γελια.Σκεψου οτι με 2000 ευρω βαζεις την μηχανη απο Glanza ολοκληρη η μετατροπη.Δεν πιστευω ομως οτι θα σου αλλαξουν μλοκ με καινουργιο.Μαλλον για καμια επισκευη το δικο σου θα πανε.Ελπιζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα.

Nikos
12-09-06, 07:29
Αυτο που μου λες οτι πεταει κωλο στις στροφες δεν καταλαβα.Τα Corolla δεν πετανε κωλο αλλα χανουν την μουρη μεσα στην στροφη.Τουλαχιστων σε εμενα οσο και αν το εχω ζορισει δεν μου εχει πεταξει κωλο.Οσο για το ψαρωμα της μουρης και λαστιχα μεγαλυτερα να βαλεις δεν θα γινει τιποτα.Εγω με 16'' και παλι φευγει η μουρη.


Με το στήσιμο που έχω κάνει (ζαντολάστιχα 16",ρυθμιζόμενη ανάρτηση και χαμήλωμα σχεδόν 6 πόντους) το αυτοκίνητο πλέον δεν χάνει μούρη αλλά συμπεριφέρεται σαν πισωκίνητο.
Όσο για το οτι καίει λάδι,καλό θα είναι αν δεν έχεις βγεί απο εγγύηση να το κυνηγήσεις για να είσαι απόλυτα σίγουρος οτι θα λυθεί το πρόβλημα σου.

GiWrGoS@XXX
12-09-06, 09:56
Ευχαριστω πολυ παιδια!Με την καταναλωση λαδιου θα δω τι θα γινει...πιθανον να ναι και τα τσιμουχακια...ακομα δεν το χουν ανοιξει να μου πουν...απλα ετσι οπως μου το παν για την περιπτωση αλλαγης μπλοκ και καθαρισμα πλανισμα στο καπακι...το μοτερ παρολα τα 115000 κλμ θα γινει σχεδον καινουργιο και το κινυγησα προς τα κει...αν δεν ισχυει αυτο σιγουρα προτιμω να ναι απλα τα τσιμουχακια να ξεμπερδεψω...οσο για το στριψιμο....δεν ξερω το αμαξι σε γλιστερο αποτομο εσακι αποσταθεροποιει την ουρα του και φλικαρει και σε κλιστεσ στροφες που χει τυχει να μπω και με αναποδη κλιση...ενω μπροστα συμπεριφερεται καλα..η ουρα ανοιγει ελαφρα πορεια και φανταζομαι αν το πιεσω κι αλλο μπορει να πεταξει κωλο....το χα παει σε δυο φανοποιους πριν το παρω...και απο την TOYOTA που το αγορασα ολοι το ιδιο μου ειπαν....οτι απλα εχει αλλαχθει το πισω δεξια φτερο....δεν φαινεται να χει παρει σασι καπου...επειδη ειχα ακουσει και για τα παλιοτερα carina-corolla οτι πετουσαν κωλαρακι πανω στη στροφη φανταστηκα οτι ετσι ειναι απο τη μανα του...ενταξει εχει την πλακα του να κανεις ψιλοαναποδα....αλλα με την μαμα αναρτηση οταν γερνει φοβασαι λιγο....σκεφτομαι να του βαλω την TEIN superstreet...την εβαλε ενας φιλος μου στο t-sport του.....και το αμαξι εκει που πριν ψαρευε στο δρομο τωρα εχει γινει βραχος και παντου μπαινει με τουλαχιστον 40-50 χλμ παραπανω...στον βασιλοπουλο που καναμε κοντρες κατεβαινε με 240 την εθνικη και εκανε κολλητες σφηνες σε αμαξια και φορτηγα λες και πηγαινε με 100....τα δα ολα....ακριβη η τειν αλα αξιζει πιστευω,...

IVEHIN
12-09-06, 10:08
Απο ολα τα corolla οι 111 ειναι αυτες που πετανε πιο πολυ κωλο απο ολες.
Δεν χρειαζεται να δωσεις τοσα λεφτα για την tein αν και ειναι η καλυτερη λυση.
Με kyb agx και λιγο χαμηλωμα πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα.
Εχω μπει σε 3 111 με αυτην την αναρτηση και ολα μπαινουν τρενο.

IVEHIN
12-09-06, 10:11
Εγω που φοραω ακομα τα kyb exell-g (τωρα παω για αλλαγη) παντως με την θολομπαρα γλυτωσα την κλιση και το αμαξι σταθεροποιηθηκε αρκετα αν λαβεις υποψιν τα μαμα αμορτισερ και ελατηρια που ειναι και για πεταμα.

GiWrGoS@XXX
12-09-06, 10:46
δεν ξερω ρε παιδια....τα kyb δεν μου γεμιζουν το ματι...τα τελευταια χρονια δεν ακουω καλα λογια.....αλλα ειδα εδω μεσα οτι πολλοι τα εμπιστευεστε...εγω σκεφτομουν τα κιτρινα billstein (sprint νομιζω..) με eibach ελατηρια τριποντα...συνδυασμο που τον χρισημοποιουν σε παρα πολλα αυτοκινητα και γενικα προσφερει πολυ καλο στριψιμο και υπακοη στο τιμονι χωρις κοπανημα...απλα το αμαξι γινεται εντελως ουδετερο και δεν ειναι παιχνιδιαρικο..αλλα δεν με χαλαει ιδιαιτερα αυτο...2 λυση σκεφτομουν τα κοκκινα κονι η τα κιτρινα τα ρυθμιζομενα με apex ελατηρια τριποντα.....για πιο παιχνιδιαρικο στισιμο!να σηκωνει πισω εσωτερικο τροχο στροφες!Εσεις τα χετε δοκιμασει σε corolla?θα θελα εντυπωσεις αν γνωριζετε και κι ειναι εφικτο!ευχαριστω!Η tein ειναι οντως ακριβη.....μου αρεσει πολυ η ιδεα....αλλα δεν αρεσει στην τσεπη μου..

IVEHIN
12-09-06, 11:08
Κοιτα η agx η ρυθμιζομενη της kyb ειναι πολυ καλη αναρτηση και προσφερει πολυ καλο στησιμο.
Οσο για τα bilstein τα φορεσε ο dinos εδω και λιγο καιρο με τριποντα apex και παροτι το αμαξι κραταει πιο πολυ του κοπανανε αρκετα και αυτο το ενιωσα και εγω που μπαινω συχνα μεσα στο αμαξι του.]Αν θες στειλε του ενα pm και ρωτα τον να σου πει τις εντυπωσεις του.

george4agelu
12-09-06, 12:02
καλως ηρθες GiWrGoS@XXX
έχω βάλει κοni κίτρινα και eibach (αντιστρεπτικές trd kai μπλοκέ και στρίβει πολύ καλά η 111. Η tein είναι πολύ καλή αλλά χτυπαέι πολύ.

Glanzaboy
12-09-06, 16:04
φιλε george4agelu ποσο σου πηγαν οι αντιστρεπτικες,τι αλλαξε στην συμπεριφορα του αυτοκινητου εγω φοραω kYB EXCEL-G τρελη ανεση και καθολου κοπανημα αλλα στις στροφες.........Σκεφτομαι να βαλω KONI κιτρινα ρυθμιζομενα που ειχα και στα οποια εκανα επισκευη στην KONI στην καλλιροης

GiWrGoS@XXX
13-09-06, 11:17
Ευχαριστω και παλι!Υπαρχει καποια εκπτωση απο το club στα kyb agx?Με ποια ελατηρια συνδυαζονται καλυτερα?μιλαμε για χαμηλωμα 3 ποντους...Ξερετε τελικη τιμη με τοποθετηση?Για offset ζαντας 15' με λαστιχο 195/55 15 τι προτεινετε?το φιλαρακι μου τιν πατησε στο t-sport με τις ζαντες 17' kosei 225/45 λαστιχο...αναγκαστηκε να ανοιξει τους θολους λιγο γιατι με τη μαμα αναρτηση συνεχως εβρισκε το λαστιχο τερματιζοντας.....δεν θελω να την πατησω ετσι....

GiWrGoS@XXX
13-09-06, 13:51
Σας εχω ζαλισει το ξερω.....μηπως ξερει κανεις ποσο κοστιζει η ζαντα(τετραδα) momocorse black 15'?Η τουλαχιστον αν υπαρχει καποιο ελληνικο site που να αναφερει τιμες ζαντων και φυσικα την συγκεκριμενη ζαντα.....αν δεν την εχετε δει την ζαντα που λεω...www.momo.it.......και κλικαρετε πανω στο momocorse....βγαινει σε φουλ χρωμιο....και σε μαυρο με χρωμιομενη πατουρα και μαυρα αναγλυφα πανω...

george4agelu
14-09-06, 00:51
φιλε george4agelu ποσο σου πηγαν οι αντιστρεπτικες,τι αλλαξε στην συμπεριφορα του αυτοκινητου εγω φοραω kYB EXCEL-G τρελη ανεση και καθολου κοπανημα αλλα στις στροφες.........Σκεφτομαι να βαλω KONI κιτρινα ρυθμιζομενα που ειχα και στα οποια εκανα επισκευη στην KONI στην καλλιροης

oi αντιστρεπτικές στοίχισαν κοντά στα 400-500 ευρώ. Είδα μεγάλες διαφορές στις κλίσεις που παίρνει το αυτοκίνητο, ιδιαίτερα στις μεγάλες ταχύτητες με 120+ χιλιόμετρα. Τα ΚΟΝΙ ΠΟΥ φοράω επάνω τα έχω ρυθμίσει σε μεση σκληρότητα και δεν χτυπάνε τόσο πολύ. Τα έχω επισκευάσει και μια φορά στην θησέως και τώρα που θα αγοράσω και ένα οικογενειακό και δεν θα μετακινώ την οικογένειά μου με αυτό θα τα κάνω group N να στρίβει καλύτερα. βέβαια θα κοπανάει λίγο......

Glanzaboy
15-09-06, 20:48
Σε ευχαριστω φιλε ελπιζω να τα πουμε καποια στιγμη απο κοντα για να βγαλω καταλυτικα συμπερασματα (τι ειπα παλι ο κορυφαιος),ραντεβου στο ATS

stavros vvti
28-09-06, 20:46
Γεια σας σημερα αποφασισα να αλλαξω τις βαλβολινες στο G6 1,6 VVTI μου,αφου τισ αδειασα κανονικα οταν πηγα να βαλω τις νεες ειδα 2 ταπες, μια με κανονικη βιδα προς τον τροχο και αλλη μια με αλεν πιο μεσα. ελυσα και τισ δυο εβαλα ομως σε αυτη με την αλεν αφου βολευε καλυτερα,εβαλα περιπου 1,1 λιτρο και γεμισε και αρχισε να ξερναει,ολα πηγαν καλα θελω να πιστευω αλλα μου εκανε εντυπωση οι 2 ταπες, ξερει κανεις τιποτα γι αυτο?

anka1976pa
28-09-06, 20:59
Aν δεν κανω λαθος,η χωριτικοτητα του σασμαν σε βαλβολινες ειναι 1,9lt.Για ριξε μια ματια στο manual.Oσον αφορα για τις 2ταπες , απο την μια αδειαζεις και απο την αλλη γεμιζεις.

stavros vvti
28-09-06, 21:24
1,1λ λεει και το μανουαλ,γραφω οτι ειδα 2 ταπες που μπορουσα να βαλω βαλβολινες,φυσικα ειχα βιδωσει την ταπα αποστραγγισης, καποιος με g6 που εχει κανει την αλλαγη αυτην?

endurasKE-30
29-09-06, 09:32
http://www.youtube.com/watch?v=EHC2_nZiI6w&mode=related&search=

Για να ακουσετε και εσεις κατι που γαβγιζει...

madvinegar
29-09-06, 09:36
Μαυροκάπακο είναι αυτό? Τί έχει κάνει το άτομο? Έχει γυρίσει το μοτέρ ανάποδα για να φέρει την εισαγωγή μπροστά? Γίνεται αυτό?

endurasKE-30
29-09-06, 09:46
αμε... γινεται.

madvinegar
29-09-06, 09:57
Νόμιζα μόνο μέχρι 90 μοίρες γύριζε το μοτερ (όπως το δικό σου :hehe)... Όχι και 180...

spyros_45
30-09-06, 13:16
Γράφω απλά για να μου πείτε τη γνώμη σας. Κάθε μέρα που γυρίζω απ τη δουλειά, καθώς στρίβω απ το φανάρι της Πέτρου Ράλλη στη γωνία έχει μια έκθεση αυτοκινήτων μεταχειρισμένων. Εδώ και 2 βδομάδες έχουν στημένη μεταξύ των υπόλοιπων αυτοκινήτων και μια ΗΒ 111 1.4 vvti σε ασημί χρώμα. Η κάρτα που της έχουν κρεμασμένη στον καθρέπτη κάνει μπάμ......6.200 Ευρώ!!! Τι να σας πω τώρα...οτι δεν έχω κάνει καν τον κόπο να το δω το αυτοκίνητο? Μιλάμε οτι πρέπει να είναι μεγάλη μούφα και όποιος το αγοράσει την έχει κάτσει απο χέρι. Αυτή είναι η γνώμη μου. Η δική σας?

Stetas
30-09-06, 16:04
Γράφω απλά για να μου πείτε τη γνώμη σας. Κάθε μέρα που γυρίζω απ τη δουλειά, καθώς στρίβω απ το φανάρι της Πέτρου Ράλλη στη γωνία έχει μια έκθεση αυτοκινήτων μεταχειρισμένων. Εδώ και 2 βδομάδες έχουν στημένη μεταξύ των υπόλοιπων αυτοκινήτων και μια ΗΒ 111 1.4 vvti σε ασημί χρώμα. Η κάρτα που της έχουν κρεμασμένη στον καθρέπτη κάνει μπάμ......6.200 Ευρώ!!! Τι να σας πω τώρα...οτι δεν έχω κάνει καν τον κόπο να το δω το αυτοκίνητο? Μιλάμε οτι πρέπει να είναι μεγάλη μούφα και όποιος το αγοράσει την έχει κάτσει απο χέρι. Αυτή είναι η γνώμη μου. Η δική σας?

Μη το λές ποτέ δε ξέρεις. Μπορει να μην έχει και τίποτα. Η τιμή είναι όντως πολυ χαμηλή. Αν δε σου κάνει κόπο ρίχτεις μια ματιά και πές μου. Ενδιαφέρεται ενα φιλαράκι για το ίδιο μοντέλο.

Nikos
30-09-06, 16:22
Σπυρό,αν είναι η τελείως απλή έκδοση (χωρίς στοφόμετρο) υπάρχει περίπτωση να μην είναι μούφα.

pwpwpali
01-10-06, 22:44
ναι αν εχει μαυρους προφυλακτηρες...δεν θα χει ουτε ηλεκτρικα...μπορει κ ουτε a/c

spyros_45
02-10-06, 00:43
Λοιπό πήγα σήμερα (Κυριακή) και το είδα με ένα φιλαράκι. Όπως είναι λογικό η έκθεση ήταν κλειστή. Έχουμε και λέμε:
Ε111, 1.4 vvti, 97 άλογα, hatcback, μοντέλο 2000. ότι μπόρεσα να δω: a/c, ηλεκτρικά παράθυρα και καθρέπετες, στροφόμετρο, 3πορτο και στο
κοντερ μπόρεσα να διακρίνω 92.000 χλμ (όποιος θέλει το πιστεύει, εγώ όχι). Το αμάξι συμφωνήσαμε με τον φίλο μου οτι τις στούκες του τις έχει. Εκείνο που με ανησύχησε περισσότερο είναι ένα πολυ μικρό και ανεπαίσθητο τσάκισμα ακριβώς στο πάνω μέρος της κολώνας του οδηγού (τι μπορεί να ισχύει εκεί?). Ακόμα διαφορά στην άκρη των δύο φτερών μπροστά στο σημείο που ξεκινά η κολώνα και η πόρτα. Ήταν αρκετά για να έρθουν να ενισχύσουν τις αρχικές μου αμφιβολίες οι οποίες έχουν να κάνουν με την τιμή....6.200 Ευρώ! Παιδιά έμπορος είναι.Δεν μπορεί ένα αμάξι που πωλείται 8.000 αυτός να το δίνει τζάμπα. Λοιπόν έχει λάκο η φάβα και μάλιστα μεγάλο! Το αμάξι είναι εκεί 2 βδομάδες περίπου....γιατί δεν έχει πουληθεί??? Τα λάστιχα είναι για αλλαγή δεν το συζητώ και φοράει ζάντα 13άρα, χρώμα ασημί. Τι να πω...όποιος ενδιαφέρεται ας μου τηλεφωνήσει στο 6972363834 (αν δεν το σηκώσω κλασσικά ας αφήσει μήνυμα) να του πω που βρίσκεται.

pwpwpali
02-10-06, 18:15
ναι οκ εχεις δικιο η μονη περιπτωση ηταν να ταν η πιο απλη εκδοση που τοσο παει πανω κατω...το αυτοκινητο απλα μπορει να χει κανει κ τουμπες.....ειχα δει ενα 111 πρασινο που ειχε παει πανω σε νταλικα με 160+ στην εθνικη....το οποιο εφτιαξε κ πουλησε....σε ολα τα μοντελα υπαρχουν αυτα...κ θελει πολυ προσοχη γιατι αν εχει γινει καλη δουλεια μονο λιγοι το καταλαβαινουν....

GiWrGoS@XXX
04-10-06, 00:16
καλησπερα παιδια!ξερετε αν υπαρχουν κιτ ενισχυμενου δισκο-πλατω για corolla e111 g6
1.4 vvti g6?ψαχνω για aftermarket συμπλεκτη να ναι ανθεκτικος να κανει και λιιιγο πιο νευρικο το corolla...να ξεκλεψω και καμια απωλειουλα σε αλογατα....φυσικα να ναι αχιοπιστος και οσο το δυνατον να παραμεινει στα εργοστασιακα επιπεδα απο ευκολια χρησης...δεν σκεφτομαι για 6-φτερο η 4-φτερο η 3-φτερο κτλ...απλα ενισχυμενο....ξερετε μαρκες και τιμες?εχω ακουσει οτι στους αγιους αναργυρους υπαρχει μαγαζι που περνουν το δισκο σου τον επισκευαζουν κι αν θες στον ενισχυουν κιολας και ειναι πιο οικονομικος....ισχυει αυτο?ξερετε αν ειναι οντως αποδωτικοσ ο επισκευασμενος -- ενισχυμενος?ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!

pergolatios
04-10-06, 08:00
epeidi simvainei na eimai apo agious poio magazi les???

GiWrGoS@XXX
04-10-06, 12:53
Δεν θυμαμαι πως λεγεται το μαγαζι αλλα οτι υπαρχει ειναι σιγουρο,εκει ειχε φτιαχει φτηνα για το παλιο μας escort εναν συμπλεκτη αλλα εκτος αυτου ο κολλιτος μου που χει rx7 III ειχε παει στη rottary beat και περα απο τα γνωστα aftermarket kit
συμπλεκτη που "ετσουζαν" του προτειναν το συγκεκριμενο μαγαζι....να τους παει το φθαρμενο συμπλεκτη του ,να του βαλουν καινουργιο "τακακι" καλυτερης ποιοτητας ,να τον κανουν εξαφτερο και να αδεχει μεχρι 50 κιλα ροπης πανω κατω χωρις να ναι πολυ δυσλειτουργικος στην πολη.....ομως ο φιλος μου επελεξε να βαλει τον γνησιο μαμισιο της mazda γιατι δεν ηθελε σκορτσαρισματα κτλ...κι ετσι δεν το ψαξε καθολου.....θα ρωτησω να μαθω αλλα ελεγα μηπως ξερει κατι κανεις απο δω και μπορει να μου πει δυο κουβεντες σε περιπτωση που φτιαξε συμπλεκτη...

Stetas
05-10-06, 17:57
Λοιπό πήγα σήμερα (Κυριακή) και το είδα με ένα φιλαράκι. Όπως είναι λογικό η έκθεση ήταν κλειστή. Έχουμε και λέμε:
Ε111, 1.4 vvti, 97 άλογα, hatcback, μοντέλο 2000. ότι μπόρεσα να δω: a/c, ηλεκτρικά παράθυρα και καθρέπετες, στροφόμετρο, 3πορτο και στο
κοντερ μπόρεσα να διακρίνω 92.000 χλμ (όποιος θέλει το πιστεύει, εγώ όχι). Το αμάξι συμφωνήσαμε με τον φίλο μου οτι τις στούκες του τις έχει. Εκείνο που με ανησύχησε περισσότερο είναι ένα πολυ μικρό και ανεπαίσθητο τσάκισμα ακριβώς στο πάνω μέρος της κολώνας του οδηγού (τι μπορεί να ισχύει εκεί?)..

Σπύρο ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να πας να το δεις. Μάλλον όπως τα λές το αμάξι δεν αξίζει. Και εκείνο το τσάκισμα στην κολώνα ύποπτο για γερή στούκα.
Ευχαριστώ πάντως
ΦΙλικά Στέλιος

spyros_45
05-10-06, 22:02
Στέλιο δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς φίλε. Δεν μου έκανε κόπο. Περιτό να πω πως το αμάξι είναι ακόμα εκεί!!! Αν είναι δυνατόν corolla vvti με 6200 Ευρώ να έχει πιάσει αράχνες σχεδόν 3 βδομάδες. Ρε τον φουκαρά που θα το αγοράσει. Η Παναγιά να τον βοηθά! Εδώ και 2 μέρες ο τύπος έβαλε δίπλα του μια Ε12 χωρίς τιμή. Παιδιά θέλει πολυ προσοχή η αγορά απο μαντράδες. Οι περισσότεροι δεν έχουν Ιερό μέσα τους προκειμένου να κερδοσκοπήσουν. ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

pergolatios
05-10-06, 22:12
βασικά το καλύτερο για να αγοράσει κάποιος αυτοκίνητο μεταχειρησμένο είναι να πάει στην αντιπροσωποία...θα είναι λίγο πιο προσεγμένα τα πράματα...

Stetas
07-10-06, 01:40
βασικά το καλύτερο για να αγοράσει κάποιος αυτοκίνητο μεταχειρησμένο είναι να πάει στην αντιπροσωποία...θα είναι λίγο πιο προσεγμένα τα πράματα...

Χωρίς να συμβαίνει πάντα και χωρίς να διαφωνώ μαζί σου ότι όντως θα είναι πιο προσεγμένα τα πραγματα. Φιλαράκι σε πληροφορώ οτι οι αντιπροσωπείες όταν θέλουν να πουλήσουν κάνουν τέτοιες μοντιφιές και τόσο προσεγμένη δουλειά, που ούτε κι ο πιο έμπειρος φανοποιός δεν μπορεί να ξεχωρίσει...

pwpwpali
07-10-06, 16:27
αν ειναι καλη κ προσεγμενη δουλεια...δεν θα χει κ προβλημα......αλλωστε εσυ τι θες?να ναι ισιο κ να παει εκει που θες.....

Stetas
08-10-06, 15:01
αν ειναι καλη κ προσεγμενη δουλεια...δεν θα χει κ προβλημα......αλλωστε εσυ τι θες?να ναι ισιο κ να παει εκει που θες.....

Σωστός ο παίχτης.
Εννοούσα όμωσ οτι και οι αντιπροσωπείες κανουν τις ματσαραγκιές τους όταν θέλουν να πουλήσουν ενα τρακαρισμένο αμάξι. Και πως πρέπει να μην επαναπαυόμαστε επειδή είναι αντιπροσωπείας το όχημα όπως προτείνει ο φίλος μας ο pergolatios.
Anyway είναι καθαρά θέμα τύχης η αγορά μεταχειρισμένου , πιστεύω, απλά ελέγχοντας το όχημα σχολαστικά ελαττώνουμε τις πιθανότητες να πέσουμε σε αμαξι ερείπιο.

pergolatios
08-10-06, 15:25
αν ειναι καλη κ προσεγμενη δουλεια...δεν θα χει κ προβλημα......αλλωστε εσυ τι θες?να ναι ισιο κ να παει εκει που θες.....

Σωστός ο παίχτης.
Εννοούσα όμωσ οτι και οι αντιπροσωπείες κανουν τις ματσαραγκιές τους όταν θέλουν να πουλήσουν ενα τρακαρισμένο αμάξι. Και πως πρέπει να μην επαναπαυόμαστε επειδή είναι αντιπροσωπείας το όχημα όπως προτείνει ο φίλος μας ο pergolatios.
Anyway είναι καθαρά θέμα τύχης η αγορά μεταχειρισμένου , πιστεύω, απλά ελέγχοντας το όχημα σχολαστικά ελαττώνουμε τις πιθανότητες να πέσουμε σε αμαξι ερείπιο.


Α σε αυτο με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.Και φίλος κολλητός να είναι πάλι δεν πρέπει να επαναπαυτείς και να μην πάς ενα μηχανικό άλλωστε αυτοκίνητο παίρνεις όχι πατατάκια καλύτερα να δώσεις 50ευρώ παραπάνω για ένα μεροκάματο παρά να τα πληρώσεις διπλά και τρίδιπλά(το λιγότερο) μετά.Απλά εχω την εντύπωση οτι στην αντιπρωσωπία θα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.

papathvas
19-10-06, 22:07
Το απογευμα μιλούσα με ένα παιδι στο βενζινάδικο που σταμάτησα κ μου λέει ότι ενας ξάδερφος του απο Αθήνα έχει ένα G6 1.6 με 150hp ΧΩΡΙΣ να έχει αλλάξει μοτέρ!!(εγκέφαλο...εξάτμιση...κτλ-όχι υπερκυβισμό!)
Γίνετε ρε παίδες να κερδίσει τόσα άλογα ή ήταν φιδάκι??

Hlektrologos
19-10-06, 22:56
Χλωμο, πολυ χλωμο.

Hlektrologos
19-10-06, 23:01
Ρε παιδια ψαχνω εδω και καιρο αυτα τα οργανα http://www.eautoworks.com/html/ORD-1-1-1-15586.cfm και δεν μπορω να βρω πουθενα στο internet για ο δικο μου το αυτοκινητο.Ειναι plasma και εχουν φοβερο φωτισμο.Εχει κανενας καμια πληροφορια για το που μπορω να τα βρω?Αν οχι σε μαγαζι τουλαχιστον στο ιντερνετ.Καθε βοηθεια θα ηταν χρησημη.

IVEHIN
20-10-06, 14:59
Ρε παιδια ψαχνω εδω και καιρο αυτα τα οργανα http://www.eautoworks.com/html/ORD-1-1-1-15586.cfm και δεν μπορω να βρω πουθενα στο internet για ο δικο μου το αυτοκινητο.Ειναι plasma και εχουν φοβερο φωτισμο.Εχει κανενας καμια πληροφορια για το που μπορω να τα βρω?Αν οχι σε μαγαζι τουλαχιστον στο ιντερνετ.Καθε βοηθεια θα ηταν χρησημη.

Τον dino των ρωτησες μηπως μπορει να στα βρει αυτος?

dinos
20-10-06, 16:49
καταρχην καλησπερα....Κατα δευτερον αυτα τα οργανα τα βλεπω πρωτη φορα Κωστα δεν παιζει να τα βρω κ κατα τριτον φιλε μου κ μενα το 1.3 το g6 βγαζει 180αλογα χωρις να εχω αλλαξει τπτ...μονο κατι αυτοκολλητα εχω βαλει...το πιστευεις???Τα αλογα δεν καραμελες με το κιλο...εδω 150 αλογα αλλοι προσπαθουν με τουρμπινες κλπ κ τα βγαζουν με το ζορι κ ο τυπος βγαζει τοσα?Αμα θελει του πληρωνω δυναμομετρηση κ τον παω στοιχημα(καλο ομως) οτι πανω απο 130-140 αλογα δεν του δινω.Πηγαινε κ συ κ πες του αυτουνου οτι το δικο σου εβαλες κατι βιδιτσες χρωμιου κ εφτασε 350αλογα χαχαχαχαχαχα τι λεει ρε ο κοσμος....Εδω εγω με προγραμμα εξατμιση απο χταποδι κ πισω φιλτρο εκκεντροφορους κ κατι αλλα ψιλα ειχα δεν ειχα παει απο τα 86 στα 100 αλογα

IVEHIN
20-10-06, 18:46
καταρχην καλησπερα....Κατα δευτερον αυτα τα οργανα τα βλεπω πρωτη φορα Κωστα δεν παιζει να τα βρω κ κατα τριτον φιλε μου κ μενα το 1.3 το g6 βγαζει 180αλογα χωρις να εχω αλλαξει τπτ...μονο κατι αυτοκολλητα εχω βαλει...το πιστευεις???Τα αλογα δεν καραμελες με το κιλο...εδω 150 αλογα αλλοι προσπαθουν με τουρμπινες κλπ κ τα βγαζουν με το ζορι κ ο τυπος βγαζει τοσα?Αμα θελει του πληρωνω δυναμομετρηση κ τον παω στοιχημα(καλο ομως) οτι πανω απο 130-140 αλογα δεν του δινω.Πηγαινε κ συ κ πες του αυτουνου οτι το δικο σου εβαλες κατι βιδιτσες χρωμιου κ εφτασε 350αλογα χαχαχαχαχαχα τι λεει ρε ο κοσμος....Εδω εγω με προγραμμα εξατμιση απο χταποδι κ πισω φιλτρο εκκεντροφορους κ κατι αλλα ψιλα ειχα δεν ειχα παει απο τα 86 στα 100 αλογα

Τι λες ρε ψευτη,αφου με ολα αυτα παταγες ταπερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dinos
21-10-06, 01:22
καταρχην καλησπερα....Κατα δευτερον αυτα τα οργανα τα βλεπω πρωτη φορα Κωστα δεν παιζει να τα βρω κ κατα τριτον φιλε μου κ μενα το 1.3 το g6 βγαζει 180αλογα χωρις να εχω αλλαξει τπτ...μονο κατι αυτοκολλητα εχω βαλει...το πιστευεις???Τα αλογα δεν καραμελες με το κιλο...εδω 150 αλογα αλλοι προσπαθουν με τουρμπινες κλπ κ τα βγαζουν με το ζορι κ ο τυπος βγαζει τοσα?Αμα θελει του πληρωνω δυναμομετρηση κ τον παω στοιχημα(καλο ομως) οτι πανω απο 130-140 αλογα δεν του δινω.Πηγαινε κ συ κ πες του αυτουνου οτι το δικο σου εβαλες κατι βιδιτσες χρωμιου κ εφτασε 350αλογα χαχαχαχαχαχα τι λεει ρε ο κοσμος....Εδω εγω με προγραμμα εξατμιση απο χταποδι κ πισω φιλτρο εκκεντροφορους κ κατι αλλα ψιλα ειχα δεν ειχα παει απο τα 86 στα 100 αλογα

Τι λες ρε ψευτη,αφου με ολα αυτα παταγες ταπερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εκτος απτο ταπερ κ εσενα μην ξεχνας :cool: tongue viking ...Ανοιξα με τον εφιαλτη σου πριν λιγο...το clio της Μαρινας...αποτελεσμα σταθερα μαζι μεχρι τα 160 κ μετα εφυγα γεια σας...δεν ξερω τι συμβαινει αλλα αρχιζει να μαρεσει μαμα το αμαξι μου

Hlektrologos
26-10-06, 01:36
Σημερα ειδα οτι ενω το αυτοκινητο μου εχει ενδειξη οταν δεν φορανε ζωνη οι επιβατες αλλα δεν αναβει ποτε.Ετσι ψαχνοντας διαπιστωσα οτι απο πισω δεν υπηρχε λαμπακι.Εβαλα ενα λαμπακι απο μια διπλανη ενδειξη αλλα παλι δεν αναβε η ενδειξη.Στα Corollia σας αναβει η ενδειξη η την εχει απλα για ομορφια? Επισης εχω το τριπορτο μοντελο και εχω παρατηρησει οτι οταν τραβας τα καθισματα μπροστα για να μπει καποιος πισω αυτα δεν επιστρεφουν στη θεση που τα ειχες αλλα σε μια προκαθορισμενη θεση.Δεν εχω προσεξει για το καθισμα του καθισματος αλλα η πλατη σιγουρα.Εσεις εχετε παρατηρησει κατι τετοιο.Στο προηγουμενο τουτου μου παντος αυτο δεν γινοταν.Να πω πως το αυτοκινητο ειναι μοντελο 2000 facelift.

IVEHIN
26-10-06, 09:17
Το ιδιο ακριβως γινεται και σε μενα και σε 2-3 111 που ξερω ακομα αλλα ειναι ολες στρογγυλοφαναρες.Δεν περιμενα οτι θα ειναι ετσι και στην facelift.Το λαμπακι για τις ζωνες μου αναβει κανονικα αλλα μονο για την ζωνη του οδηγου.

Hlektrologos
26-10-06, 17:41
Ρε γαμωτο τι ειχε κανει ο προηγουμενος και ειχε χαλασει το λαμπακι της ζωνης.......αλλιως γιατι να μην αναβει?

pwpwpali
27-10-06, 00:37
αλλοι κανουν τι και πως για να μην αναβει κ βαραει τπτ για την ζωνη κ αυτος θελει ντε κ καλα να αναβει...
κ λογικο ειναι να ναι μονο για τον οδηγο...γιατι αν εισαι μονος στο καρο γιατι να αναβει για συνοδηγο κ πισω ?αφου δεν υπαρχουν.
αυτα τα λαμπακια ρε παιδια led δεν ειναι η κανω λαθος?

Hlektrologos
27-10-06, 02:47
Δεν ειναι LED ειναι κανονικες λαμπες.Οσο για την ενδειξη της ζωνης θελω να μαθω τελικα αν αναβει σε αυτα τα μοντελα η οχι και επισης να σου πω οτι ειμαι φανατικος οπαδος της ζωνης γιατι εχουν δει πολλα τα ματια μου.Ασε βεβαια που αν δεν τη φοραω οταν οδηγαω νοιωθω οτι κατι λειπει.Δεν λεω κανουμε που κανουμε λ@λ@κιες απο την κ@υλ@ μας για το αμαξι αλλα να μην το πληρωσουμε κιολας ακριβα.Τελος παντων ξεφυγα λιγο απο το θεμα.Κανενας με Facelift να μου πει αν σε αυτον αναβουν τα λαμπακια της ζωνης?


Φιλικα παντα,ετσι?

kyro
31-10-06, 15:24
Φανατικός οπαδός της ζώνης και εγώ. Και στο δικό μου ΖΖΕ 111, ΔΕΝ ανάβει το λαμπάκι. Αλλά τι να το κάνεις αν τη φοράς συνέχεια; Ψάξε στο κούμπωμα της ζώνης αν φεύγουν καλώδια που σημαίνει την ύπαρξη διακόπτη. Κάτι ίσως μπορείς να κάνεις μετά...
Ίσως το είχε μόνο για τις στρογγυλοφάναρες.

Slobo
31-10-06, 16:24
Στο δικό μου (Ε11 G6 Facelift) ανάβει το λαμπάκι της ζώνης (το οποίο βρίσκεται επάνω δεξιά) αλλά μόνο για λίγο αφού βάλω μπροστά(μάλιστα το λαμπάκι αυτό δείχνει και τον αερόσακο προφανώς για να επισημάνει ότι αυτά τα δύο πρέπει πάντα να συνδυάζονται). Μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα σβήνει είτε έχεις βάλει την ζώνη είτε όχι. Άρα μην ψάξεις άδικα στο κούμπωμα της ζώνης για να βρεις καλώδια. Αν υπήρχαν θα έμενε συνέχεια ανοιχτό το λαμπάκι μέχρι να βάλεις την ζώνη.

Και εγώ φανατικός οπαδός της ζώνης είμαι. Πάντα φοράω και πάντα απαιτώ από τον συνοδηγό να φοράει. Δεν το κάνω για το πρόστιμο αλλά για την ασφάλεια η οποία πρέπει να είναι πάντα πάνω από όλα.

kyro
31-10-06, 17:16
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το λαμπάκι σβήνει μόλις διαπιστώσει ότι οι προεντατήρες είναι οκ, κάτι αντίστοιχο δλδ με αυτό του αερόσακου.

papathvas
31-10-06, 17:33
Στο δικό μου (Ε11 G6 Facelift) ανάβει το λαμπάκι της ζώνης (το οποίο βρίσκεται επάνω δεξιά) αλλά μόνο για λίγο αφού βάλω μπροστά(μάλιστα το λαμπάκι αυτό δείχνει και τον αερόσακο προφανώς για να επισημάνει ότι αυτά τα δύο πρέπει πάντα να συνδυάζονται). Μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα σβήνει είτε έχεις βάλει την ζώνη είτε όχι. Άρα μην ψάξεις άδικα στο κούμπωμα της ζώνης για να βρεις καλώδια. Αν υπήρχαν θα έμενε συνέχεια ανοιχτό το λαμπάκι μέχρι να βάλεις την ζώνη.

Και εγώ φανατικός οπαδός της ζώνης είμαι. Πάντα φοράω και πάντα απαιτώ από τον συνοδηγό να φοράει. Δεν το κάνω για το πρόστιμο αλλά για την ασφάλεια η οποία πρέπει να είναι πάντα πάνω από όλα.
το ίδιο και για το pro facelift

Slobo
31-10-06, 18:07
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το λαμπάκι σβήνει μόλις διαπιστώσει ότι οι προεντατήρες είναι οκ, κάτι αντίστοιχο δλδ με αυτό του αερόσακου.

Άρα λογικά δεν υπάρχει διακόπτης που να σβήνει το λαμπάκι όταν κουμπώσει η ζώνη.

Hlektrologos
10-11-06, 01:29
Ρε παιδια γνωριζει κανενας αν στο Facelift ταιριαζει η θηκη που εχει το Profacelift που εχει για το κασσετοφωνο?Γιατι σκεφτομαι να κανω πολυεστερικη κατασκευη αλλα θα μου φαει πολυ ωρα και επισης δεν ξερω αν μπορω να τη βαψω ετσι ωστε να ειναι το ιδιο με το υπολοιπο ταμπλο.

Stetas
10-11-06, 01:39
Βασιλάκη απόσο ξέρω εγώ είναι ακριβώς τα ίδια εκεί που εμένα έχει θήκη για κασσετόφωνο εσένα έχει το trip computer σωστά? Ειναι ακριβώς ίδια στο κουτί και είναι και κουμπωτό βγάζεις και βάζεις απλά πράγματα αν το βρείς σε καμμιά μάντρα!

zambelisg6
10-11-06, 12:46
καλημερα παιδες . bill εχω βαλει rc ακριβως εκει που ειναι το δικο του

Hlektrologos
10-11-06, 18:07
Ναι αλλα εσυ πρεπει να εχεις το στρογγυλοφαναρο.Εγω δεν ρωταω αν μπαινει αλλα κασσετοφωνο σε αυτη τη θηκη ,αλλα το κομματι αυτο του ταμπλο που περνει το κασσετοφωνο στα στρογγυλοφαναρα ταιριαζει και στο ταμπλο του Facelift εκει που ειναι το trip computer.

zambelisg6
10-11-06, 20:39
οχι εχω το Facelift αλλα εβαλα rc στη θεση που εχει το δικο του

Hlektrologos
10-11-06, 23:12
Οταν λες στη θεση που εχει το δικο του εννοεις εκει που ειχε την υποδοχη για την κασσετα,η πηγες και αγορασες τη θηκη του Profacelift και το εβαλες εκει που το δικο σου ειχε το Tripcomputer(στο πανω μερος του ταμπλο)?

zambelisg6
11-11-06, 15:28
εκει που εχει την υποδοχη για την κασετα

GIANNIS_G6
11-11-06, 21:05
Οταν λες στη θεση που εχει το δικο του εννοεις εκει που ειχε την υποδοχη για την κασσετα,η πηγες και αγορασες τη θηκη του Profacelift και το εβαλες εκει που το δικο σου ειχε το Tripcomputer(στο πανω μερος του ταμπλο)?Ταιριαζει κανονικοτατα,απλα βγαζεις το trip computer και βαζεις την θηκη απο το προfacelift για να μπει το ραδιοcd εκει :cool:

Hlektrologos
12-11-06, 00:47
Φιλε Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.

kostasg6
16-11-06, 22:02
καλησπερα παιδια.Λοιπον ειμαι ετοιμος απο μερα σε μερα να μου αλλαξουν κορμο και πιστονια με ελατηρια απο τουοτα μεσα σην εγγυηση επειδη ως γνωστων καινε λαδακι τα πρωτα τουλαχιστον vvti οπως το δικο μου.με την ευκαιρια της αντικαταστασης και αφου το στρωσω ελεγα να κοιταξω για τουρμπισμα.ακουω αποψεις

Hlektrologos
22-11-06, 13:21
Περιμενουμε να μας πεις τι εγινε με το θεμα της αλλαγης μλοκ και πιστονιων απο την Toyota.Ολα πηγαν καλα?Οσο για το τουρμπισμα αφου εχεις κινητηρα vvt-i δεν πιστευω οτι αξιζει για τα λεφτα που θα δωσεις και τα αλογα που θα κερδισεις.Καλυτερα αλλαξε μηχανη.

Hlektrologos
22-11-06, 13:29
Να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου κατι τους γνωστες.Το δικομ μου αυτοκινητο ειναι διπορτο και θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Στη θεση του οδηγου υπαρχουν δυο διακοπτες για να ανοιγουν τα παραθυρα.Το παραθυρο του οδηγου εχει συστημα για ναν ανεβαινει η να κατεβαινει πατοντας το κουμπι μια φορα κατι που δεν υπαρχει για το συνοδηγου.Οπου εχω ρωτησει εχω παρει και αλλη απαντηση.Αλλοι μου λενε οτι ειναι ρυθμιση του εγκεφαλου ,αλλοι οτι ειναι θεμα διακοπτη παραθυρων και αλλοι οτι ειναι θεμα τον μηχανισμων των παραθυρων.Αυτο που θελω να κανω ειναι να ανεβαινει αυτοματα και το παραθυρο του συνοδηγου αλλα μεχρι τωρα δεν εχω βρει ακρη με το θεμα.Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

dinos
22-11-06, 13:51
καλησπερα παιδια.Λοιπον ειμαι ετοιμος απο μερα σε μερα να μου αλλαξουν κορμο και πιστονια με ελατηρια απο τουοτα μεσα σην εγγυηση επειδη ως γνωστων καινε λαδακι τα πρωτα τουλαχιστον vvti οπως το δικο μου.με την ευκαιρια της αντικαταστασης και αφου το στρωσω ελεγα να κοιταξω για τουρμπισμα.ακουω αποψεις
Κ γιατι δεν το υπερκυβίζεις????Λιγοτερα λεφτα,μαμα χωρις πειραγματα,αξιοπιστο κ να χεις το κεφαλι σου υσηχο...

akis308
22-11-06, 13:52
Όταν πατάς τον διακόπτη του οδηγού τέρμα δεν ακούς-νιώθεις ένα κλακ, αυτό είναι θέμα διακόπτη.
Απο κει και πέρα όμως υπάρχει και ένα ρελέ που κρατιέται οπλισμένο μέχρι να δώσει σήμα το τερματικό του γρύλου.
Αυτό που θες εσύ λοιπόν είναι ηλεκτρικά παράθυρα οδηγού από δεξιοτόμονο όμως αυτοκίνητο.
Στο ΑΕ92 έτσι είναι πάντως, δε νομίζω να αλλά ζει κάτι στο δικό σου.

Hlektrologos
22-11-06, 20:47
Αυτό που θες εσύ λοιπόν είναι ηλεκτρικά παράθυρα οδηγού από δεξιοτόμονο όμως αυτοκίνητο.


Σωστος.Αυτο δεν το ειχα σκεφτει.Πιστευετε οτι θα πιασει?Αν ναι που μπορω να βρω απο δεξιοτιμονο?Δισκολο ε?

akis308
22-11-06, 21:42
e12 έχεις?
Να κοιτάξω αμα είναι μπας και...

Hlektrologos
22-11-06, 23:44
E12? Και θα εγραφα στο φορουμ του 111?Οχι g6 εχω.Αυτο που δεν ξερω ειναι το κατα ποσο αξιζει να κανω ενα τετοιο εγχειρημα.

kostasg6
23-11-06, 19:57
Λοιπον το αυτοκινητο ειναι απο τη Δευτερα στο συνεργειο για την επισκευη.Αυριο Παρασκευ θα παω να δω σε ποια κατασταση βρισκεται οποτε και το βραδυ θα χω νεα.Ρωτησα για υπερκυβισμο και το κοστος ηταν αρετα μεγαλο καπου στα 2000 χωρις εγγυηση κλπ ενω μετα την επισκευη θα χω για αλλον ενα χρονο εγγυηση ΤΟΥΟΤΑ.

dinos
23-11-06, 23:08
Λοιπον το αυτοκινητο ειναι απο τη Δευτερα στο συνεργειο για την επισκευη.Αυριο Παρασκευ θα παω να δω σε ποια κατασταση βρισκεται οποτε και το βραδυ θα χω νεα.Ρωτησα για υπερκυβισμο και το κοστος ηταν αρετα μεγαλο καπου στα 2000 χωρις εγγυηση κλπ ενω μετα την επισκευη θα χω για αλλον ενα χρονο εγγυηση ΤΟΥΟΤΑ.
Το τουρμπισμα νομιζεις οτι θα σου παει λιγοτερα ή οτι θα εχεις εγγυηση???Με τπτ φιλε μου.Για να κανεις μια σωστη μετατροπη τουρμπο θελεις το λιγοτερο 3000ευρω κ βεβαια παιρνεις κ το ρισκο.Για τον υπερκυβισμο δε νομιζω οτι ειναι πολλα τα 2000ευρω...Με κλανιες,οπως λεει κ το ρητο, δε βαφονται τα αυγα...Για ρωτα κ κανενα μηχανικο να σου πει την αποψη του.Παντως τα περισσοτερα μελη εκτος καποιων εξαιρεσεων το vvt-i το υπερκυβιζουν χωρις αλλη σκεψη κ το στρογγυλοφαναρο τουρμπιζουν ή βαζουν μοτερ 20v

GiWrGoS@XXX
24-11-06, 01:26
Καλησπερα κι απο μενα παιδια!Εγω μολις σημερα εβγαλα απο το συνεργειο το κορολλακι μου!Το χα παει κι εγω για αλλαγη καινουργιου μπλοκ κινητηρα ολα καινουργια δηλαδη εκτος απο το καπακι,καμια ανακατασκευη στο μπλοκ....στο καπακι εγινε αλλαγη σε τσιμουχακια επισκευη φθορων οπου χρειαζεται... καθαρισμα αυλων βαλβιδων κτλ και με δικη μου πρωτοβουλια (γιατι η τογιοτα δεν καλυπτει αυτο το εξοδο,ουτε καν το περιλαμβανει στην επισκευη)εγινε ενα πλανισμα στο καπακι ωστε να πατησει καλυτερα η νεα φλαντζα μην εχω διαρροες λαδιου αργοτερα και να παρει κι ελαφρα παραπανω συμπιεση να δουλευει πιο καλα απο χαμηλα.Επ ευκαιρια αλλαξα και συμπλεκτη μιας και τα χε παιξει ο υπαρχοντας...Το αμαξι δουλευει ρολοι,εχει γινει σαν καινουργιο...θελει πολυ καλο στρωσιμο βεβαια....παντως τωρα δουλευει πολυ καλα κι απο τις χιλιες στροφες αν και μολις σημερα το πηρα και δεν μπορω να σας πω πολλα.....παντως οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες!απεκτησα καινουργιο μοτερ στιν ουσια κι ενα χρονο επιπλεον εγγυηση!8 χρονια συνολικα μεχρι τωρα για μηχανικα μερη :cool: sun :lol:

Nikos
24-11-06, 08:29
Ρωτησα για υπερκυβισμο και το κοστος ηταν αρετα μεγαλο καπου στα 2000 χωρις εγγυηση κλπ ενω μετα την επισκευη θα χω για αλλον ενα χρονο εγγυηση ΤΟΥΟΤΑ.

Aρκετά μεγάλο ποσό τα 2.000 ευρώ????????
Για ατμοσφαιρικη αξιόπιστη βελτίωση είναι αρκετά καλά.
Βέβαια εξαρτάτε απο το τι ζητάς εσύ,για εμένα προσωπικά αλλά και για κάποια άλλα άτομα ο υπερκυβισμός είναι μονόδρομος γιατί έχω "βαρύ" πόδι οπότε δε με πέρνει το τούρμπο.

IVEHIN
24-11-06, 09:15
εγινε ενα πλανισμα στο καπακι ωστε να πατησει καλυτερα η νεα φλαντζα μην εχω διαρροες λαδιου αργοτερα και να παρει κι ελαφρα παραπανω συμπιεση να δουλευει πιο καλα απο χαμηλα.:

Πλαναρες το καπακι?
Να ξερεις οτι με πλαναρισμενο καπακι ξεχνας τα αποτομα κατεβασματα ετσι, αλλιως θα σου χτυπησουν οι βαλβιδες.

kostasg6
24-11-06, 11:46
Λοιπον σημερα ειδα τον "ασθενη" ειναι στον παγκο του πονου.Απ οτι ειδα στη μηχανη την παλια η οποια παει απευθειας στα κεντρικα τα πιστονια ηταν αρκετα καπνισμενα αλλα απ οτι μου ειπαν φυσιολογικο για τα 165000km που εχει.Θα κανουν και σε εμενα τουσ απαραιτητουσ καθαρισμους βαλβιδες κλπ και με την ευκαιρια θα καθαριστουν και τα μπεκ.Τα υπολοιπα νεα απο Τεταρτη

kyro
24-11-06, 15:50
Να ρωτησω και εγω ...Οποιος γνωριζει ας βοηθησει.

Φίλε Βασίλη, σχετικά με τα παράθυρα ο εγκέφαλος δεν μιλάει με αυτά. Είναι θέμα διακόπτη και κυκλώματος. Σκέψου την περίπτωση να βρεις άλλο ένα γκρουπάκι διακοπτών της πόρτας του οδηγού και ότι έχει για το παράθυρο του οδηγού να βάλεις στο δικό σου αλλά για το συνοδηγό.
Η περίπτωση του δεξιοτίμονου δεν βλέπω που θα μπορούσε να βοηθήσει.

GiWrGoS@XXX
25-11-06, 02:43
Ενα ελαχιστο το πλαναρισα για αξιοπιστια να πατησει καλα η φλαντζα ,δεν το κατεβασα πολυ.Εξαλλου ο μηχανικος μου το προτεινε απλα η τογιοτα δεν το πληρωνει και δεν το περιλαμβανει στην επισκευη αναλαμβανοντας την ευθυνη για τυχον προβληματα μεταγενεστερα....εγω επειδη θελω να αποφυγω τα τυχον προβληματα,πληρωσα κατι παραπανω και το πηγε ο μηχανικος για πλανισμα....για τωρα που ειναι αστρωτο ετσι κι αλλιως απαγορευονται δυνατα κατεβασματα με πολλες στροφες,αλλιως γενικα δεν υπαρχει τετοιος φοβος περα απο πολυ ακραιες περιπτωσεις....μαμα φλαντζα φοραει οχι λεπτη μεταλλικη....δεν κατεβηκε τοσο πολυ...ουτως η αλλως τωρα πρεπει να το προσεχω και να το παρακολουθω...δεν ειμαι για κοντρες και αναβασεις ωστε να προκαλεσω τετοια ζημια..

Hlektrologos
25-11-06, 06:59
Φίλε Βασίλη, σχετικά με τα παράθυρα ο εγκέφαλος δεν μιλάει με αυτά. Είναι θέμα διακόπτη και κυκλώματος. Σκέψου την περίπτωση να βρεις άλλο ένα γκρουπάκι διακοπτών της πόρτας του οδηγού και ότι έχει για το παράθυρο του οδηγού να βάλεις στο δικό σου αλλά για το συνοδηγό.
Η περίπτωση του δεξιοτίμονου δεν βλέπω που θα μπορούσε να βοηθήσει.

Φιλε Αντώνη και εγω δεν πιστευω οτι ειναι θεμα εγκεφαλου.Απλα δεν νομιζω οτι ο μηχανισμος της πορτας για τα ηλεκτρικα παραθυρα της πορτας του οδηγου θα τεριαζει στην πορτα του συνοδηγου.Αυτο που σκεφτομαι να κανω σαν δοκιμη ειναι να συνδεσω τα καλωδια του παραθυρου του συνοδηγου στον διακοπτη του παραθυρου του οδηγου και να δω αν θα δουλευει ετσι.Αν δουλευει τοτε με διακοπτες απο Ε12 θα ειμαι οκ.Αν δεν δουλευει ομως θα χρειαστω μηχανισμους παραθυρων απο δεξιοτιμονο ετσι πιστευω.

kyro
29-11-06, 00:03
Όταν λές μηχανισμούς εννοείς τα ηλεκτρονικά που έχουν μαζί με τον διακόπτη ή γρύλο γλύστρες κτλ;

Hlektrologos
29-11-06, 05:11
Για το γρυλο λεω.

kyro
29-11-06, 16:25
Και τι σχεση έχει ο γρύλος με την αυτόματη λειτουργία; Το τέρμα της διαδρομής το αντιλαμβάνεται από την στιγμιαία αύξηση του ρεύματος από το ζόρι του μοτέρ.

Hlektrologos
29-11-06, 19:25
Αυτο δεν το γνωριζω.Εσυ δηλαδη τι πιστευεις οτι πρεπει να αλαξω στο υπαρχων συστημα για να κανω και το παραθυρο του συνοδιγου να ανεβαινει αυτοματα?

kyro
29-11-06, 19:40
Τα ηλεκτρονικά που είναι κάτω απο τον διακόπτη. Και αν το καταφέρεις για τον διακόπτη της πόρτας του συνοδηγού δεν θα ισχύει και για τον διακόπτη που είναι στην πόρτα σου (και ελέγχει παλι το παράθυρο του συνοδηγου). Δοκίμασε να βγάλεις την "διακοπτιέρα" από την πόρτα του οδηγού (βγαίνει χωρίς να βγει η ταπετσαρία) και να βάλεις τα καλώδια του δεξιού παραθύρου να οδηγούνται απο τον διακόπτη τον δικό σου (του οδηγου).

GIANNIS_G6
29-11-06, 22:29
Να ακουτε τον προφεσσορα κατι ξερει!

Hlektrologos
30-11-06, 02:04
Oταν καποια στιγμη βρω χρονο θα το δοκιμασω και θα πω τι εγινε.

BLACKHATCH99
06-12-06, 09:15
den kserw an einai to katallhlo meros alla psaxnw mprostino spoiler tte gia to strogylofanaro mou. kserei kaneis kapoion pou den tha me gdysei?

billlllll
17-12-06, 15:03
Pε παίδες ποιός ξέρει με σιγουριά τι λάμπες φοράει για τη μεσαία σκάλα των φώτων η facelift 11άρα;

GIANNIS_G6
17-12-06, 21:20
Billlllll θα σε σκισω ρεεεε!!!Ακομα να μαθεις?Καλα ρε Βασιλη σαββατοκυριακο βρηκες να ρωτησεις και συ? ΗΒ4 ειναι βρε αφου στο ειπα!

billlllll
18-12-06, 11:48
Billlllll θα σε σκισω ρεεεε!!!Ακομα να μαθεις?Καλα ρε Βασιλη σαββατοκυριακο βρηκες να ρωτησεις και συ? ΗΒ4 ειναι βρε αφου στο ειπα!

HB4 ή 9006 με πιο γνωστή ονομασία τη δεύτερη είναι το βρήκα τελικά. Γιαννάκη καλή αναμονή για τα φώτα σου!

Janakas
18-12-06, 12:37
Ναι, ειναι στάνταρ 9006 η μεσαια και 9005 η μεγάλη!

Αλλαξα χθές και έβαλα "λευκα"!

Φαινονται πολυ ωραια!

GIANNIS_G6
18-12-06, 13:35
HB4 ή 9006 με πιο γνωστή ονομασία τη δεύτερη είναι το βρήκα τελικά. Γιαννάκη καλή αναμονή για τα φώτα σου!

ΟΛΕΕΕΕΕ!!!!Ευχαριστω πολυ βρε Βασιλακη:)

lokatzis
27-12-06, 01:06
Κατ' αρχήν, χρόνια πολλά σε όλους τους συνToyotaκηδες. :)
Έχω μια ερώτηση που σίγουρα έχει απαντηθεί σε αυτό (ή άλλο θέμα) αλλά βαριέμαι να ψάξω τώρα :oops: :
Η 3+3 χρόνια εγγύηση μιας Corollas του 01/2001 περιλαμβάνει δίσκο/πλατό;

GIANNIS_G6
29-12-06, 13:24
Οχι φιλε μου !Το σετ δισκο πλατω ειναι υλικα τριβης σωστα?Δεν εχουμε εγγυηση απο την στιγμη που το περνουμε στα χερια μας για φυσιολογικη φθορα.Εννοοντας φυσιολογικη φθορα λεμε να "τελειωσει" το φερμουι του δισκου σε καποια χιλιομετρα ζωης του.Αυτη η ζωη του μπορει να ειναι απο 150000 χιλ λογικης και συντηρητικης οδηγησης μεχρι και στον καφτη που σε 1000χιλ μπορει να τον βγαλει off!!Oποτε δεν υπαρχει εγγυηση σε αυτον τον τομεα!Χρονια πολλα,καλες γιορτες!

nasos
03-01-07, 14:53
ρε παιδεσ να σασ ρωτησω κατι που τοχω καιρό απορία.
σε 111 με 5αρι σασμαν η πρωτη δεν μου μπαινει αν η ταχυτητα δεν ειναι πολυ μικρη και λεω για κατω απο 20 χιλιομετρα,δηλ λιγο πριν σταματησει .μονο τοτε μπαινει η πρωτη.ειναι λογικο γιατι σε αλλα αμαξια κουμπωνει κανονικα η πρωτη οση ταχυτητα και να εχει το όχημα.δεν λέω να αφησεισ και συμπλεκτη με πρωτη και μεχαλη ταχυτητα αλλα εμενα ουτε καν που μπαινει αν δεν εχει πολύ μικρη ταχύτητα.
ειναι ετσι το κιβώτιο τησ τουοτα η εμενα εχει κανα προβλήμα?

pwpwpali
03-01-07, 15:35
ρε παιδεσ να σασ ρωτησω κατι που τοχω καιρό απορία.
σε 111 με 5αρι σασμαν η πρωτη δεν μου μπαινει αν η ταχυτητα δεν ειναι πολυ μικρη και λεω για κατω απο 20 χιλιομετρα,δηλ λιγο πριν σταματησει .μονο τοτε μπαινει η πρωτη.ειναι λογικο γιατι σε αλλα αμαξια κουμπωνει κανονικα η πρωτη οση ταχυτητα και να εχει το όχημα.δεν λέω να αφησεισ και συμπλεκτη με πρωτη και μεχαλη ταχυτητα αλλα εμενα ουτε καν που μπαινει αν δεν εχει πολύ μικρη ταχύτητα.
ειναι ετσι το κιβώτιο τησ τουοτα η εμενα εχει κανα προβλήμα?
εχω 111 1.3 σενταν με 5αρι....εχει 120.000 χλμ οχι απλα μπαινει με 20+ αλλα κ με 60+ αν θες να φρεναρεις...δεν το συζηταω καν για καμια ταχ. ολες μπαινουν κ με πολλα παραπανω απ οτι ποιανουν κ να αφησεις τον συμπλεκτη τερμα....απλα οταν ειναι κρυο ειναι καπως σκληρος ο λεβιες στην αλλαγη...

madvinegar
03-01-07, 16:41
Εμάς πάντως με τις Ε12 (και νομίζω και με τις Ε11 facelift) όντως, αν δεν πηγαίνεις με 5 χαω, η 1η δεν κουμπώνει με τίποτα. Λογικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα Νάσο. Έτσι είναι το κιβώτιο.

κωνσταντίνος
03-01-07, 18:02
Εμάς πάντως με τις Ε12 (και νομίζω και με τις Ε11 facelift) όντως, αν δεν πηγαίνεις με 5 χαω, η 1η δεν κουμπώνει με τίποτα. Λογικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα Νάσο. Έτσι είναι το κιβώτιο.

Συμφωνώ απόλυτα … εκτός αν το ζορίσεις πολύ με κίνδυνο να ρημάξεις το σαζμάν

shagrath
10-01-07, 14:57
Παιδια που μπορω να βρω το εξωτερικο κιτ της ΤΟΥΟΤΑ και την αεροτομη?
Εχω corolla g6 του 2000 ΜΟΝΤΕΛΟ

GIANNIS_G6
15-01-07, 20:29
Παιδακια ΣΟΣ!!βοηθεια!!Πριν λιγο καιρο ξεκουμπωσα την λαμπα δοκιμαστικα για να ξερω πως θα την αλλαξω οταν ερθουν τα ξενον και την ξανακουμπωσα κανονικοτατα!!την κυριακη εκανα μπανακι το μωρο στο μοτερ με φροντιδα και προδερμα με τις καταλληλες μονωσεις(σακουλα στον συναγερμο και στις ασφαλειοθηκες).ολα καλα λοιπον το αφηνω στεγνωνει παιρνει μπροστα κανονικα και ολα οκ!!!

Αμ δε που ηταν ολα οκ!!ειδα για πρωτη φορα που το εχω στην κατοχη μου,λιγη υγρασαι στο δεξι φαναρι(ναι αυτο που ανοιξα!).
δεν ανυσηχησα και λεω θα στεγνωσει για ηταν πολυ λιγο η θαμπαδα που ειχε.το βραδυ που λετε παω να βολταρω και κοιταω ετσι απο περιεργεια με τα φωτα αναμμενα να δω τι επαιζε με την υγρασιουλα που ειχε,σοκ!!εσταζε το τζαμι απο μεσα λες και του ειχα ριξει με το λαστιχο!!υπαρχει θεμα εγγυησης η θα στεγνωσει και ολα οκ??τα φωτα σας παιδια!!!βοηθεια!!

Hlektrologos
15-01-07, 21:23
Εγω στη θεση σου θα εβγαζα ολο το φαναρι και θα το αφηνα κανα δυο μερες εξω, αναποδα να στεγνωσει.Επισης μπορεις να χρησημοποιησεις πιστολακι για μαλλια.Βεβαια χρειαζεται αρκετη υπομονη.Μολι στεγνωσει καλα καλα ξαναβαλτω επανω και κοιτα να κουμπωσεις τις λαμπες με προσοχη και σφυχτα για να μην περναει νερο.Βεβαια μπορει να μην περναει οταν βρεχει αλλα αν ξαναπλυνεις την μηχανη του αυτοκινητου το πιο σιγουρο ειναι να ξαναδεις νερα.Γι' αυτο στο επομενο πλυσιμο της μηχανης προσοχη.

Hlektrologos
15-01-07, 21:28
Επισης να ξερεις πως αν δεν ξεκουμπωσεις την λαμπα το φαναρι δεν θα στεγνωσει ποτε γιατι δεν θα υπαρχει δρομος για να βγει η υγρασια απο μεσα.Μην νομιζεις οτι με την θερμοκρασια που παραγει η λαμπα στεγνωνει η υγρασια απο το φαναρι.

anka1976pa
15-01-07, 21:50
Παιδακια ΣΟΣ!!βοηθεια!!Πριν λιγο καιρο ξεκουμπωσα την λαμπα δοκιμαστικα για να ξερω πως θα την αλλαξω οταν ερθουν τα ξενον και την ξανακουμπωσα κανονικοτατα!!την κυριακη εκανα μπανακι το μωρο στο μοτερ με φροντιδα και προδερμα με τις καταλληλες μονωσεις(σακουλα στον συναγερμο και στις ασφαλειοθηκες).ολα καλα λοιπον το αφηνω στεγνωνει παιρνει μπροστα κανονικα και ολα οκ!!!

Αμ δε που ηταν ολα οκ!!ειδα για πρωτη φορα που το εχω στην κατοχη μου,λιγη υγρασαι στο δεξι φαναρι(ναι αυτο που ανοιξα!).
δεν ανυσηχησα και λεω θα στεγνωσει για ηταν πολυ λιγο η θαμπαδα που ειχε.το βραδυ που λετε παω να βολταρω και κοιταω ετσι απο περιεργεια με τα φωτα αναμμενα να δω τι επαιζε με την υγρασιουλα που ειχε,σοκ!!εσταζε το τζαμι απο μεσα λες και του ειχα ριξει με το λαστιχο!!υπαρχει θεμα εγγυησης η θα στεγνωσει και ολα οκ??τα φωτα σας παιδια!!!βοηθεια!!
Να κοιταξεις επισης να πατησει καλα το λαστιχο που εχει γυρω και να παρατηρησεις τις ακιδες απο την λαμπα σου να μην εχουν στραβοπατησει το λαστιχο.Για το πιστολακι συμφωνω απολυτα γιατι μονο με τα φωτα αναμμενα δεν μπορει να στεγνωσει αν δεν παρει και απο καπου αερα....

kostasg6
23-01-07, 16:44
καλησπέρα πάλικάρια.λοιπόν είμαι ο ένας απο τους δύο που είχαμε αλλάξει μοτέρ λόγω κατανάλωσεις λαδιού.έχω κάνει κάπου στα 5000 κμ από τότε και το αμάξι πάλι τσίμπησε λάδι.η πρώτη αλλαγή έγινε στα 1000κμ κανονικά.το αμάξι επειδή το στρώνω δεν το πάω πολυ τσίτα.είναι φυσιολογικό να καίει πάλι λάδια?

dinos
23-01-07, 22:08
να καιει ποσο???Να ξερεις οτι παιζει πολυ μα παρα πολυ μεγαλο ρολο τι λαδακι βαζεις.....ας πουμε εγω οσα χρονια εβαζα της ΤΟΥΟΤΑ(το οποιο ειναι της ΒΡ ή κατι αλλο πιο παλια) το αμαξι ηθελε συμπληρωμα στα 2000-2500χλμ φαινοταν στο δεικτη οτι ειχε καψει...απο τοτε που βαζω selenia δεν καιει γραμμαριο κ μαλιστα το αφησα επιτηδες κ εκανα 10.000χλμ χωρις να αλλαξω λαδια κ η σταθμη ηταν ακριβως μα ακριβως εκει που ηταν απο την αρχη στο φουλ...
Μετα εχε υποχην σου οτι παιζει ρολο κ οτι στρωνεις το μοτερ που σημαινει οτι ολα τα μεταλα ακομα δεν εχουν παρει θερμοκρασιες καλες κ ολα τα λαστιχα φλατζες τσιμουχακια κλπ δεν εχουν κατσει στο 100% οπως καθονται με απο 20.000-30.000χλμ...
Κ τελος αν θες να δεις τι πραγματικα σημαινει καιει λαδι πηγαινε βρες καποιος που εχει Opel να σου πει....οι 9 στους 10 εχουν κ μονολιτρο λαδι κατω απτο καπω μαζι με πανακι κ συμπληρωνουν....χαχαχα εχει πολυ πλακα,εχει παει ο πατερας μου στην Opel κ το ζω αυτο...

GIANNIS_G6
24-01-07, 14:06
βρε παλουκαρια ξερει κανεις ποσο ταριφα θα πεσει στο σερβις των 60000χιλ?και οι 12αρηδες νομιζω μπορουν να απαντησουν(το ιδιο μοτερ εχουμε!!γιατι απο καροτσα.....χα χα χα χα)

τι αλλαζει στο σερβις αυτο εκτος απο λαδια,φιλτρο λαδιου,μπουζι?νομιζω παιζει και βαλβολινες και υγρα φρενων-συμπλεκτη.για να ακουω τιμες οσοι το εχουν κανει!

ευχαριστω πολυ!

kostasg6
24-01-07, 14:36
Ντινο τα selenia μηπως ειναι πιο χοντρα γι αυτο και δεν καιει τωρα?μακαρι να ειναι αυτο ποθ ειπες οτι δλδ δεν εχουν κατσει ακομα τα μεταλλα κλπ αλλιος δεν θα την παλεψω να καιει λαδια.

dinos
24-01-07, 15:15
Ντινο τα selenia μηπως ειναι πιο χοντρα γι αυτο και δεν καιει τωρα?μακαρι να ειναι αυτο ποθ ειπες οτι δλδ δεν εχουν κατσει ακομα τα μεταλλα κλπ αλλιος δεν θα την παλεψω να καιει λαδια.
οχι ειναι τα 5/40 πολυ λεπτα φουλ συνθετικά...εγω αυτο πιστευω οτι ειναι

kostasg6
02-02-07, 16:23
καλησπέρα σε όλη την παρέα.η εγχείριση επέτυχε ο ασθενής απεβίωσε.και γίνομαι πιο σαφής.την τέτάρτη το βράδυ και ώρα κάπου στις 11 το καμάρι μου έμεινε απο μοτέρ.το μότερ είχε επισκευαστεί πρίν τα χριστούγεννα λόγω υπερβολικής κατανάλωσης λαδιού.στην επισκευή είχε αλλαχτεί το μπλοκ του κινητήρα κουτί δεμένο και κράτησαν απο μένα καρτερ και καπάκι.τετάτρη πρωι το αμάξι μπηκε συνεργείο για ρύθμιση βαλβίδων (215 ευρω να τα λέμε και αυτά)και το βράδυ διαλύθηκε ο πρώτος κύλινδρος στα εξ ον συνετέθει.περιμένω το πόρισμα τους και θα δούμε.μία βοήθεια για να ανεβάσω φωτογραφίες θα την εκτιμουσα όσο και για τη γνώμη σας για το περιστατικό και το τι προτίνετε να κάνω.

dinos
02-02-07, 18:15
να υποθεσουμε οτι καποιο λαθος του μηχανικου οτι εγινε ετσι????Ειναι τυχαιο οτι επαθες τη ζημια μολις εφυγε το αμαξι απτο συνεργειο???

nasos
02-02-07, 18:18
εμενα παιρνει μπροσ με την τριτη τεταρτη μιζια!μπαταρια ουτε ενα χρονο και μου ειπαν οτι θελει αλλαγη η επαφη τησ κεφαλησ του vvti,κατι συνηθεσ γιαυτα τα μοτερ,πραμα που εγω δεν εχω ακουσει απο κανεναν.σαν ανταλακτικο εχει περιπου 80 ευρα.85000 χλμ εχει.
το παθει κανενασ αλλοσ η εχει ακουσει τιποτα??????

nasos
05-02-07, 14:00
τελικα θελει αλλαγη οι επαφέσ του διακοπτη.κανα 95αρι ανταλακτικο και εργασια!

kyro
05-02-07, 16:46
του διακοπτη της μίζας:

nasos
05-02-07, 21:51
του διακοπτη της μίζας:

ναι αυτο......................

mpcom
26-02-07, 18:16
καλησπερα , να ρωτησω κατι , μου καει λαμπακι απο το ταμπλο οπως το κοιταμε δεξια με αποτελεσμα το βραδυ να μην φαινετε ο δεικτης θερμοκρασιας και σχεδον το μισο στροφομετρο ,για να βγει και να αλλαχτει ειναι ευκολο η κινδυνευω να φαω την μερα μου και τα νευρα μου ? και τελος μπορει να μπει λαμπακι διαφορετικου χρωματος και αν ξερετε τι τυπο λαμπακι φοραει ,εχω την στρογγυλοφαναρη corrolla
ευχαριστω

papathvas
26-02-07, 20:37
καλησπερα , να ρωτησω κατι , μου καει λαμπακι απο το ταμπλο οπως το κοιταμε δεξια με αποτελεσμα το βραδυ να μην φαινετε ο δεικτης θερμοκρασιας και σχεδον το μισο στροφομετρο ,για να βγει και να αλλαχτει ειναι ευκολο η κινδυνευω να φαω την μερα μου και τα νευρα μου ? και τελος μπορει να μπει λαμπακι διαφορετικου χρωματος και αν ξερετε τι τυπο λαμπακι φοραει ,εχω την στρογγυλοφαναρη corrolla
ευχαριστω
2 είναι τα λαμπάκια του ταμπλό.
το ένα που μου είχε καεί πριν κανα 2 χρόνια στην toyota μου το άλλαξαν σε 2 λεπτά!!
βγαίνει μόνο το μισό μέρος (καθώς είναι πολύ μανούρα να το βγάλεις εντελώς).
Φέτος που είναι στα τελευταία του το άλλο μισό δοκίμασα μόνος αλλά έφαγα καμια ώρα χωρίς να καταφέρω τίποτα http://www.corollaclub.com/forums/images/icons/icon9.gif

kyro
27-02-07, 16:15
Δεν είναι δύσκολο. Από το χώρο του κινητήρα ξεβιδώνεις την ντίζα του κοντέρ (αν έχει , το ΖΖΕ G6 μου, έχει) για να μπορέσεις να τραβήξεις το καντράν. Θα το τραβήξεις αφού βγάλεις 2 βίδες που κρατάνε το μαυριδερό καπάκι και 3 βίδες που δένουν το καντραν. Το τραβάς και βγάζεις την ντίζα και 4 φίσες. Μετά είναι δικό σου. Πρόσεξε όπως το βγάζεις μην κάνεις καμια γρατζουνιά στο ταμπλώ.

Το λαμπάκι είναι διαφανές και έχει κόκκινο καπάκι. Ότι χρώμα και να βάλεις είναι χρωματισμένα τα γράμματα στο καντραν και δεν θα δεις αποτέλεσμα.

Υπάρχει μια περίπτωση να φτάνεις να αλλάξεις το λαμπάκι με χωρίς να ξεφυσώσεις, όμως με ξεβιδωμένη από μπροστά την ντίζα. Μπορεί να δεις διαφορά στην φωτεινότητα της νέας λάμπας και να χρειάζεται για να είναι όμορφο να αλλάξεις και τα άλλα λαμπάκια.