PDA

Επιστροφή στο Forum : 101 FORUM


Fanis
18-03-04, 10:38
:twisted: :twisted: 101 FORUM :twisted: :twisted:

corollatoy
22-03-04, 13:49
hello rally kai saxo.....bye bye....

diafanh-psyxh
10-04-04, 00:44
η απορια μου ειναι οτι αλλοι λενε 101 κ αλλοι Ε10 για τη corolla μου.ειναι του 92 κ ιδια με τι δικια σου φανη.αλλα station wagon . τελικα τι απο τα δυο να κρατησω 101 η Ε10?

σορρυ αλλα καινουργιος στο αθλημα που λενε :D

XORKOS-MASTER
30-04-04, 01:30
Ποσοι τελικα απο τα 252 μελη μεχρι σημερα,εχουμε την 101 :?:
Εγω εχω το sedan 94 μον και πιστευω οτι ειναι το πιο ομορφο μοντελο της COROLLA σε sedan http://smilies.jeeptalk.org/otn/love/luxlove.gif.Περιμενω τις αποψεις σας[i][b]http://www.click-smilies.de/sammlung0304/natur/nature-smiley-015.gif

XORKOS-MASTER
10-05-04, 21:33
Ξερει κανεις αν υπαρχει σκουπα για το δικο μας μοντελο?http://www.click-smilies.de/sammlung0304/spezial/Fool/ivn.gif

Fanis
11-05-04, 09:18
:P :P ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΤΕΝΤΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ :P :P

XORKOS-MASTER
11-05-04, 16:23
Εχεις κανει καμια δοκιμη με φιλτροχωανη?http://www.click-smilies.de/sammlung0304/huepfen/jumping-smiley-010.gif
Πολυ εξυπνη η πατεντα!!!!http://www.click-smilies.de/sammlung0304/aktion/action-smiley-033.gif

UNIQUE
05-06-04, 10:57
Για δείτε μερικά μουτράκια!!!! :D

diafanh-psyxh
09-08-04, 23:00
λοιπον να 'μαι κ παλι εδω με ενα προβλημα το οποιο εχει 2 shoothim shoothim σκέλη

α) θελω να αλλάξω τον φωτισμό μέσα στο καντάν.έτσι έλυσα τις 2 βίδες κάτω από αυτό το αυτάκι που έχουν τα αυτοκίνητα για να κάνουν σκιά.
στη συνέχεια έβγαλα το πλαστικό πλαίσιο (φάνη αυτο που έχεις βάψει γκρί μεταλλικό).έπειτα έβγαλα 4 βίδες που έιχε γύρω γύρω το πάνελ με τα όργανα.δεν μπορούσα να το βγάλω έξω και έτσι αναγκάστικα να λύσω αλλες 2 βίδες που έχει πάνω.μία αριστερά κ μία δεξια.
το πάνελ όλο το έβγαλα αλλά μεχρι ένα σημείο γιατί έβρισκε εμπόδιο από τα καλώδια από πίσω.
έτσι φοβούμενος μήπως κάνω καμιά χοντρή μ.....α κ κόψω κανά καλώδιο προσπάθησα να το ξαναβάλω και το ξαναέβαλα αλλά με απώλια μιας εσωτερικής βίδας που χάθηκε πίσω από το ταμπλό. jedi jedi :band :band :banana
ευτyχώς ήταν ίδια με αυτές που έβγαλα στην αρχή κ εβαλα μία απο αυτες.το ερώτημα μου είναι αν έχει αλλάξει κανένας σας το φωτισμό για να μου πει μετα από το σημείο που έφταση πώς να προχωρήσω κ τι λάμπες κ πόσες χρειάζομαι (με ενδιαφέρει ο μπλε φωτισμός αλλά έχω ακούσει ότι μόνο κόκκινο μπορώ να βάλω από g6)

και β) την βίδα που έχασα πίσω από το ταμπλώ μπορώ να την αντικαταστήσω?μπορώ να βρώ στην ΤΟΥΟΤΑ? δεν τρεχει τιποτα να μείνει κ έτσι αλλά να μου φαίνεται κάπως.

αν μπορείται βοηθήστεμαι please! :beg :beg :beg

DjBac
10-08-04, 03:12
Για το θέμα του εσωτερικού φωτισμού υπάρχει άλλο τόπικ στο SUPPORT!!!

Μπορείς να βάλεις ο,τι χρώμα θες!!! απλά ο κόκκινος φωτισμός του G6 είναι αυτό που συζητάγαμε την κυριακή? αν ναι, τότε είναι μια απλή λύση!!

όσο για τις βίδες μπορείς είτε να πας στην ΤΟΥΟΤΑ είτε σε κάποιο μαγαζί με βίδες!!

MARMEL
02-10-04, 19:09
να και αλλο ενα 101

wastegate
03-10-04, 08:29
Να και το δικο μου

elias theo
23-11-04, 11:42
παιδια σκεφτομουν να βαλω κολοφαναρα τυπου lexus αλλά το σκεφτομαι τι λετε αξιζει οταν το αμαξι δεν εχει καμια αλλη εξωτερικη βελτιωση εκτοσ του οτι εχει μια μπουκα;

Geo!
12-12-04, 00:11
Ορίστε μια φωτό...
Δείτε πως μπορεί να γίνει το μωρό σας...

sebastian17
03-01-05, 04:53
:x Συναδελφοι στην τρελα corollakηδες χρειαζομαι την βοηθεια σας question question Εχω την στρογγυλοφαναρη corolla του 98.... σε shoothim sedan yell yell (ναι δυστυχως...) χρειαζομαι βοηθεια για να αλλαξω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την εξωτερικη του εμφανιση(αρχικα τουλαχιστον)...(μακαρι να ηταν το 3θυρο :-? ) ολες οι φωτο απο φτιαγμενα sedan ευπροσδεκτες :lol: ευχαριστω παιδες!!!

MARMEL
02-02-05, 20:37
Να και το δικο μου ρε συ wastegate για στειλε καμια φωτο απο το μοτερ. και απο το ηχειο σου. και απο τη θολομπαρα. και απο τις ταπετσαριες του μαγαζιου σου

wastegate
02-02-05, 21:22
Μαγαζι δεν εχω.Το μονο προβλημα απο ολα αυτα ξερεις ποιο ειναι η θωλομπαρα.Αυριο θα τις βγαλω απο το κορολα.Τα καθισματα θα τα βγαζω μεσα στα αυτοκινητα για μην εχεις αμφιβολλιες.Ελα το σαββατο να δεις το Ζ3 και το οκταβια ξηλωμενα

MARMEL
02-02-05, 23:17
Μαγαζι δεν εχω.Το μονο προβλημα απο ολα αυτα ξερεις ποιο ειναι η θωλομπαρα.Αυριο θα τις βγαλω απο το κορολα.Τα καθισματα θα τα βγαζω μεσα στα αυτοκινητα για μην εχεις αμφιβολλιες.Ελα το σαββατο να δεις το Ζ3 και το ακταβια ξηλωμενα ειπα τιποτα παραξενο? σοβαρα μιλησα. βαλε καμια φωτο αν εχεις ρε . ουτε ειπα οτι δεν πιστευω για τις δουλεις που κανετε..αστο γιατι ειμαστε παλι offtopic.

wastegate
03-02-05, 08:26
Το πηρα σαν να με δουλευες.Συγνωμη.

MARMEL
24-02-05, 00:07
σημερα μου εκανε κατι πολυ τρελο το βραδυ. οταν στριβω αριστερα κοβεται το ρευμα τελειως. τι να ειναι? το κανει μονο οταν ειναι το τιμονι στριμενο αριστερα. παραξενο........ yell

DjBac
24-02-05, 00:40
Δεξιά ή αριστερά?? Τι εννοείς κόβεται το ρεύμα τελείως?

MARMEL
24-02-05, 00:55
αριστερα. (το διορθωσα) κοβεται. απλα νεκρωνει τελειως γμτ yell

Chris fazer
26-02-05, 00:31
και το δικο μου

MARMEL
04-03-05, 18:53
τα πισω φρενα φιλε chris απο τι ειναι?

wastegate
04-03-05, 20:26
Γιατι σε ενδιαφερει?Τι να πω και γω μετα που παταω σημερα και σταματω αυριο?

Chris fazer
05-03-05, 01:12
τα πισω φρενα φιλε chris απο τι ειναι?

το μονο που ξερω ειναι οτι τα πισω ειναι μεγαλυτερα απο τα μπροστα , δεν εχω αλλαξει κατανεμητη και οτι σε συνδιασμο με τα σωληνακια υψηλης νιωθεις οτι εχεις αγκιρες. το αυτοκινητο το εφτιαχνε ο σιρος και του ειχα εμπιστοσυνη οποτε δεν το εψαχνα ιδιαιτερα - μεγα λαθος οπως αποδειχτηκε τελικα

MARMEL
05-03-05, 01:19
μεγα λαθος? γιατι φιλε chris τι προβλημα εχεις? τι εγινε δλδ?:oops:

Anonymous
15-03-05, 15:47
Γιατι το αυτοκινητο μας δεν πρεπει να πεφτει σε λαθος χερια τα οποια δεν ξερουμε τι εχουν κανει στο παρελθον οποτε ειμαστε υποχρεωμενοι να κοιταμε αν οντως ο ανθρωπος που του αφηνουμε το αυτοκινητο μας κανει σωστη και καλη δουλεια πανω του.
παδια οσοι δεν εχουν καποιον ανθρωπο να του εμπιστευτουν το αυτοκινητο για service πηγαιντε στον Γιανόπουλο τον Γίωργο στην Άγιο Δημήτριο, Σουλίου 153(νομιζω) τηλ. 2109937033 πειτε του απο τον Κούλαλη τον Χρήστο ή τον Λευτέρη θα δωσει μεγαλυτερη προσοχη!
δεν κανω διαφημιση αλλα σας προκαλλώ να κανετε μια βολτα απο εκει να τον δειτε να σας δει και να δειτε οτι ο τυπος ειναι μαστορας προσεκτικος και η μηχανη σας θα λαμψει.
ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙΣΕΙ!
και πειτε μου αν σας αρεσε ο τροπος που συμπεριφερθηκε σωστα στο αυτοκινητο σας!

diafanh-psyxh
15-03-05, 19:31
το λάθος φίλε Chris fazer που είναι σε ότι σου έφτιαξε ο τύπος?

billlllll
15-03-05, 23:12
Ωχ για να ακούσουμε τι πατάτα έκανε και ο Σίρος?

Chris fazer
17-03-05, 22:09
η ιστορια ξεκινησε απο εναν συναδελφο ο οποιος ειχε μια 101 ιδια με την δικια μου και την εφτιαχνε στον "βελτιωτικο οικο" siros sport. εγω ειμουνα στη φαση ψαξιματος για κανα αλογο παραπανω με φιλτρα ,μπουζι κλπ. οποτε μου προτεινε ο συναδελφος να αγορασω το μοτερ που ειχε φτιαξει στο σιρο (4A-FE) γιατι αυτος ειχε βαλει στο αμαξι του 4ΑGZE (και αυτο στο σιρο). Η τιμη ηταν καλη 600€ μαζι με εξατμιση απο τον ποπαυ και ειχε ροϊκη εξελιξη , γραναζι εκκεντροφορου και επειδη ειχε κανει 130 χιλιαδες χιλιομετρα το ανοιξε και αλλαξε ελατηρια και με την ευκαιρια εγινε ζυγισμα και ψιλοελαφρωμα στροφαλου. μετα απο εναμιση μηνα αναμονης η corollitsa μπηκε μεσα για αλλαγη μοτερ και εκτος απο καποια μικροπροβληματα ολα ειχαν παει καλα και μετα απο μια εβδομαδα αρχισε το στρωσιμο (με την μαμα εξατμιση).ενα μηνα και 2000 χιλιομετρα αργοτερα μπηκε η εξατμιση με τελικο HKS φιλτροχοανη και το super afr και με τα λεγομενα του συναδελφου περιμενα 20 -25 αλογα παραπανω.προς μεγαλη μου εκπληξη τα παραπανω αλογα ηταν γυρω στα 5 και απο εκει και περα αρχισε το πηγαινε ελα στο σιρο για να βρουμε τι φταιει.

Chris fazer
17-03-05, 22:44
Το πηγαινε ελα κρατησε αρκετους μηνες και μετα απο αλλαγες κυριως στην εξατμιση βρεθηκαν μερικα αλογα ακομα αλλα ειχα αρκετα προβληματα και βλαβες. τα πιο σοβαρα προβληματα ηταν οτι δεν ειχα τσοκ και τις κρυες μερες εσβηνε μεχρι να ζεσταθει , αρυθμιες στο ρελαντι και μεγαλα ανεβοκατεβασματα στροφων ,σβυσηματα του κινητηρα ακομη και οταν ηταν ζεστος και η εξατμιση η οποια κανει θορυβο και καπου κοπαναει απο κατω. Τελικα αφου βαρεθηκα να με κοροϊδευει - ετοιμο το αμαξι το φτιαξαμε και μετα απο λιγο τα ιδια προβληματα ή και χειροτερα - αποφασισα να βρω αλλο μαστορα. κατεληξα σε δυο παιδια που δουλευουν σε εξουσιοδοτημενο Τοyota και φτιαχνουν αμαξια εκτος σε δικο τους χωρο οι οποιοι και μου βρηκαν τις πατατες που ειχε κανει ο "μαστορας" και τωρα η corollitsa δουλευει αρκετα στρωτα και καιει και λιγοτερο. Το καλυτερο το αφησα για το τελος: ο συναδελφος με τον 4A-GZE μετα απο εναμιση χρονο ταλαιπωριας εχει μεινει δυο φορες απο κολαρα που του εφυγαν η ανοιξαν στο δρομο και η αποδοση του κινητηρα ειναι απαραδεκτη (εχει και ενα yaris 1300 με τουρμπινα
hks στο 0,5bar και απο οτι λεει ειναι πολυ πιο γρηγορο). Λυπαμε που το λεω γιατι ο σιρος ειναι πολλα χρονια στο χωρο της βελτιωσης αλλα μεινετε μακρια.

MARMEL
18-03-05, 00:19
καλο ειναι να τα λεμε αυτα φιλε. και γω απο αλλου δεν εχω ακουσει τα καλυτερα :x για αυτο δεν το παω ποτε σε τουοτα :x ολα μονοι μας. κι αν σπασει να φταιμε εμεις

Anonymous
20-03-05, 13:15
Λυπαμε που το λεω γιατι ο σιρος ειναι πολλα χρονια στο χωρο της βελτιωσης αλλα μεινετε μακρια.

Συμφωνω με οσα λες, εκτος απο το παραπανω. Το "μεινετε μακρυα" ακουγεται "καπως".
Στο λεω γιατι εχουν γινει πολλα μπλεξιματα σε διαφορα forum ετσι...

Να λες τα γεγονοτα και οι αλλοι θα βγαζουν τα σωστα συμπερασματα... 8)

mechanicaf
27-03-05, 21:28
Για να μην ανοιξω καινουργια θεματικη ενοτητα παρακαλω απαντηστε μου οποιος φιλος γνωριζει σιγουρα.Ενα φιλαρακι μου εχει το ΕΕ 101 το σενταν,μοντελο 96-97 δεν θυμαμαι ακριβως.ψαχνεται για μοτερ και εχει βρει με 2000 ενα μαυροκαπακο(μονο μοτερ,πλεξουδα,εγκεφαλο).θελει σασμαν;και αν το 20V εχει ηδη σασμαν κουμπωνουν τα δικα του ακρα.Υποψην οτι πηρε πισω αξονα με φρενα απο 111 και κουμπωσε κουτι.Λετε ετσι κουτι να κουμπωνει και το μοτερ με το σασμαν;(δεν θυμαμαι αν του δινει και σασμαν σε αυτη την τιμη για αυτο ζηταω να μου απαντησετε και στις 2 περιπτωσεις).Με τα ηλεκτρικα εχει πολυ μανουρα;

diafanh-psyxh
27-03-05, 21:53
όσον αφορά τα ηλεκτρικά μπορείς να απευθηνθείς στον φάνη.για τα υπόλοιπα δεν έχω κάνει την μετατροπή και δεν γνωρίζω να σου πώ 100%.πιστεύω όμως πως θα πάρεις απάντηση σύντομα από τα υπόλοιπα παιδιά

MARMEL
27-03-05, 22:34
Για να μην ανοιξω καινουργια θεματικη ενοτητα παρακαλω απαντηστε μου οποιος φιλος γνωριζει σιγουρα.Ενα φιλαρακι μου εχει το ΕΕ 101 το σενταν,μοντελο 96-97 δεν θυμαμαι ακριβως.ψαχνεται για μοτερ και εχει βρει με 2000 ενα μαυροκαπακο(μονο μοτερ,πλεξουδα,εγκεφαλο).θελει σασμαν;και αν το 20V εχει ηδη σασμαν κουμπωνουν τα δικα του ακρα.Υποψην οτι πηρε πισω αξονα με φρενα απο 111 και κουμπωσε κουτι.Λετε ετσι κουτι να κουμπωνει και το μοτερ με το σασμαν;(δεν θυμαμαι αν του δινει και σασμαν σε αυτη την τιμη για αυτο ζηταω να μου απαντησετε και στις 2 περιπτωσεις).Με τα ηλεκτρικα εχει πολυ μανουρα; κουμπωνουν ολα με τη μια αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ να μην ειναι απο αυτοματο levin. ειναι ολα διαφορετικα. διαφορετικα καλωδια εγκεφαλος διαφορετικα πολλα πραγματα που δεν εχει ακουστει οτι εχουν σημασια αλλα εχουν και μαλιστα μεγαλη. σασμαν δεν ειναι δυσκολο να βρεθει εδω. αλλα να κοιταξετε να μην ειναι αυτοματο το μοτερ.. αν το corolla του φιλου σου ειναι 1600 τοτε μπαινει το σασμαν του κανονικοτατα . αν ειναι 1300 θελει απλα ενα σασμαν απο οποιοδηποτε 1600 με 4Α κινητηρα. το πατωμα ολο του 111 με το 101 ειναι απλα ολοιδιο. και δεν εχει κανενα corolla πισω αξονα.. α τα ηλεκτρικα δεν ειναι καθολου μανουρα. να παρακαλατε να ειναι ακοπη η πλεξουδα. τα δικα μου τα ηλεκτρικα τα περασε ο φανης χωρις καμια μα καμια πατεντα η μετατροπη. τα φις ταιριαζαν παντου κανονικα. α και τα ακρα φυσικα κουμπωνουν κανονικα αρκει να παρετε και τα ημιαξονια μαζι με το μοτερ.το πιο σωστο για μενα ειναι να παρετε. μοτερ σασμαν πλεξουδα(ακοπη) εγκεφαλο ημιαξονια εξατμιση .. αν χρειαστειτε επιπλεον βοηθεια καπου που μπορω να βοηθησω στειλε μου πμ να στειλω τηλ. φιλικα πανος
ΥΓσ εμενα τα ημιαξονια του levin κουμπωσαν κανονικα στα ακρα μου που ειναι 1300. οποτε αν τελικα το παρει χωρις σασμαν βαζει ενα απο carina πχ και υσηχαζει!!!

mechanicaf
29-03-05, 09:59
Ενταξει Πανο θα του τα πω ολα αυτα,Τελικα εχει και σασμαν στην τιμη αυτη.Και ναι ακρα πηρε μαζι με την ντιζα του χειροφρενου.το αυτοκινητο ειναι 1.3 χωρις ημιαξονια απο levin θα κουμπωνει στα ημιαξονια του 1.3;λιγο εξηγησε το μου αυτο γιατι το Υ.Γ σου με μπερδεψε.

MARMEL
29-03-05, 15:53
Ενταξει Πανο θα του τα πω ολα αυτα,Τελικα εχει και σασμαν στην τιμη αυτη.Και ναι ακρα πηρε μαζι με την ντιζα του χειροφρενου.το αυτοκινητο ειναι 1.3 χωρις ημιαξονια απο levin θα κουμπωνει στα ημιαξονια του 1.3;λιγο εξηγησε το μου αυτο γιατι το Υ.Γ σου με μπερδεψε. με το που θα μπει το μοτερ θα κουμπωθουν τα ημιαξονια του levin επανω στα 1300αρια ακρα χωρις κανενα προβλημα. εγινα σαφης?

KOSTAS___25
28-04-05, 20:26
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ CLUB ΕΧΩ ΕΕ 101 1.6 SEDAN ΑΠΟ ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΜΟΝΟ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΥΡΑΥΛΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΤΑ ΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΦΡΥΔΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΠΟΥΜΑΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ. ΘΑ ΘΕΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΤΟΥ CLUB. OΠΟΙΟΣ ΠΟΥΛΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ...

MARMEL
29-04-05, 00:11
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ CLUB ΕΧΩ ΕΕ 101 1.6 SEDAN ΑΠΟ ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΜΟΝΟ ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΥΡΑΥΛΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΤΑ ΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΦΡΥΔΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗ ΚΡΗΤΗ ΠΟΥΜΑΙ ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ. ΘΑ ΘΕΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΤΟΥ CLUB. OΠΟΙΟΣ ΠΟΥΛΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ... καλως ηρθες φιλε. ειναι καλυτερα να ΜΗ γραφεις με κεφαλαια. τωρα οσο για την περιπτωση σου εξαρταται απο το ποσα ευρω θελεις να χωσεις στο μωρο σου. ποσο πυραυλο θες να το κανεις? σε ενδιαφερει μετατροπη? φρυδακια υπαρχουν αλλα δεν ξερω ακριβως τι και πως. φιλικα πανος. αυτοκολητα μπορεις να παρεις αφου κανεις εγγραφη

KOSTAS___25
29-04-05, 18:32
αν και δε καταλαβαίνω το γιατί για τα κεφαλαία οκ. γράφτηκα εδώ που αλλού πρέπει να πάω για τα αυτοκόλλητά; όσο αφορά τη κουκλίτσα θέλω να την κάνω πύρκαυλο... έχω πολλά στο νου που θα γίνουν σιγά σιγά... θέλω κάθε μήνα να της βάζω και κάτι. με ενδιαφέρει στο τέλος να χω τελική 240 και γύρω στα 150-160 ατμοσφαιρικά άλογα..

vagelisteo
29-04-05, 19:52
αν και δε καταλαβαίνω το γιατί για τα κεφαλαία οκ. γράφτηκα εδώ που αλλού πρέπει να πάω για τα αυτοκόλλητά; όσο αφορά τη κουκλίτσα θέλω να την κάνω πύρκαυλο... έχω πολλά στο νου που θα γίνουν σιγά σιγά... θέλω κάθε μήνα να της βάζω και κάτι. με ενδιαφέρει στο τέλος να χω τελική 240 και γύρω στα 150-160 ατμοσφαιρικά άλογα..


Γεια σου φιλε μου και απο μενα.
Οπως γραφει και ο φιλος μας DjBac :
http://www.corollaclub.com/forum/index.php?article=1270 (για τα κεφαλαια)

DjBac
29-04-05, 20:18
αν και δε καταλαβαίνω το γιατί για τα κεφαλαία οκ. γράφτηκα εδώ που αλλού πρέπει να πάω για τα αυτοκόλλητά; όσο αφορά τη κουκλίτσα θέλω να την κάνω πύρκαυλο... έχω πολλά στο νου που θα γίνουν σιγά σιγά... θέλω κάθε μήνα να της βάζω και κάτι. με ενδιαφέρει στο τέλος να χω τελική 240 και γύρω στα 150-160 ατμοσφαιρικά άλογα..

Ο Βαγγέλης με κάλυψε για τα κεφαλαία και τους κανόνες!!!

Επίσης κάτι που αρκετοί μπρεδεύουν και δεν μπαίνουν στον κόπο να ψάξουν/διαβάσουν
Αυτοκόλλητα μπορεί κάποιος να βρει στον Μάριο Epigrafix αν γίνει μέλος του club και όχι απλά του φόρουμ οπότε τα παίρνει μαζί με την εγγραφή του!!

MARMEL
30-04-05, 14:05
αν και δε καταλαβαίνω το γιατί για τα κεφαλαία οκ. γράφτηκα εδώ που αλλού πρέπει να πάω για τα αυτοκόλλητά; όσο αφορά τη κουκλίτσα θέλω να την κάνω πύρκαυλο... έχω πολλά στο νου που θα γίνουν σιγά σιγά... θέλω κάθε μήνα να της βάζω και κάτι. με ενδιαφέρει στο τέλος να χω τελική 240 και γύρω στα 150-160 ατμοσφαιρικά άλογα.. τοτε το 20V ειναι μονοδρομος. αν ειναι και μαυροκαπακο ακομα καλυτερα. εγω εχω ασημοκαπακο

KOSTAS___25
30-04-05, 19:24
endiaferon... tha mou pis plirofories, epidoseis, times , mastorous pou protineis klp;;

vagelisteo
02-05-05, 12:18
endiaferon... tha mou pis plirofories, epidoseis, times , mastorous pou protineis klp;;


Φιλε μου καλε δες την προηγουμενη ΣΕΛΙΔΑ για να δεις γιατι δεν πρεπει να γραφεις με αγγλικους χαρακτηρες.
Ευχαριστω......

Anonymous
11-05-05, 14:25
101 5d xli 225000kmh 2 φορές σπασμένο μοτέρ (πρώτη εξ'αιτίας Αντ/σωπείας και δεύτερη λόγω μηχανικού της γειτονιάς)
εχω μαμά δισκόπλακες ακόμα και τακάκια αλλαγμένα πριν απο πολλά.....αμορτισέρ πανάρχαια με τα μπροστινά να είναι πιο καινούρια,
το οδηγώ εγώ καταπονώντας μοτερ,ανάρτηση,φρένα...ο αδερφός μου φρένα και η μάμα με την αδερφή μου,............
Εχώ βάλει μια χοάνη BMC πρίν 150000χιλ,κρατάει ακόμα και με καυλ...όσο και την πρώτη μέρα..η μάλλον βραδυ κρυφα απο γονείς...
Ίσως να με θεωρείται δημόσιο κίνδυνο αλλα είμαι? όταν ο ανειδίκευτος σε Τουοτα μηχανικός ξεχνάει!!! να βάλει πίσω τον αισθητήρα του λαδιού μετά απο αλλαγή δίσκο-πλατώ???!!!!!(με αποτέλεσμα να σπάσει το μοτέρ κάμποσο καιρό αργότερα)η όταν ξεχνάει να βιδώσει την κρεμαγιέρα μετα απο αλλαγη στις φούσκες...(ευτυχώς που το πήρα χαμπάρι γρήγορα..)Δεν έχω τίποτα με τα παλικάρια του ΟΑΕΔ,ίσα ισα,που και εγώ αν και Μηχανολόγος σε ΤΕΙ τους ζηλεύω για κάποια πράγματα που κάνουν,οι αντιπρώσοποι όμως που δεν προσλαμβάνουν ειδικευμένο προσωπικό για να γλιτώσουν ευρώπουλα εχουν γράψει στα τέτοια τους το Ονομα και την Ιστορία της εταιρίας που έχουν αναλάβει.Φτού και μακριά απο μάς αλήτες.Έχω πολλά να πω αλλά μάλλον είναι ήδη γνωστά....
Τελοσπάντων
Αμάξι δεν γουστάρω άλλο απο το Corolla που δεν είναι ,μού,αλλά σύντομα θα γίνει.
Εκτός απο 4EFTE kai 4AGE σκεφτόμουν 3sgte...αλλά το σασί μάλλον πως θα πρέπει να ενισχυθεί με σκυρόδεμα...
Το πρόβλημα μου είναι οτι στρίβω με το πλάι(οχι οτι είμαι και κάνας πιλότος,έχω φάει τα μούτρα μου αλλά αυτά παλιά....) και μάλλον ο 4efte
θα με σκοτώσει σε λάθος μου...Δεν γουστάρω πολλά άλογα (ο 3sgte πάει για dragsteroκατάσταση εάν και εφόσον...)αλλά να,είναι κάνα 2 Saxoralla που δε χωνέυω,και κάτι πουντο-νατο,Ιμπιθα κλτπ.
Και πάμε στις ερωτήσεις?
-Έχει ακούσει κανείς τιποτα για TEIN σε 101?Να φανταστώ μόνο για LEVIN?
-Πώς θα βάλω δισκόφρενα πίσω?άξονας?κατανεμητής?ζάντα?
-Πολλά μούτρα στο πλασσάρισμα...κάτι να τα μειώσω λιγάκι?
-Τίποτα Lexus φανάρια για Liftback?....κλαψ κλαψ (σαν σύντομο ανέκδοτο ακούγεται)
Παιδιά είμαι άσχημα κολλημένος με το αμάξι δεν κάνω πλάκα....έχω περάσει το στάδιο μπαίνω μέσα και οδηγάω....το φοράω και το νοιώθω
απο μπροστά μέχρι πίσω(εε,χωρις τελίτσες)
Να είστε όλοι καλά και σείς και οι Coroulles σας.
Απεγνωσμένος απο Χανιά

Anonymous
11-05-05, 15:04
welcome... 8)

εχω μαμά δισκόπλακες ακόμα και τακάκια αλλαγμένα πριν απο πολλά.....

Aκουτε οι Ε12, ε? 8)

wastegate
11-05-05, 15:08
Αναφορικα θα σου απαντησω
-για τειν δεν ξερω
-Δισκοφρενα πισω μονο απο σταρλετ.Αξονα πισω δεν παιρνει.κατανεμητη απο λεβιν
-Μπλοκαδουρα απο σταρλετ GT και εισαι αρχοντας
-Για φαναρια ψαξε εδω(www.matrixracing.com) ισως εχει.Παντως βρηκα για το σενταν εδω

Anonymous
11-05-05, 18:43
wastegate είσαι θεός!Όχι μόνο βρήκα στο ματριξκλπ..αλλά είναι και ανθρακονημάτινα!!!!Παραλίγο να πάθω έμφραγμα...
Καλά αυτή τη βδομάδα τα έχω δει όλα..Εκεί που δεν έυρησκα φωτο απο 101 liftback για να βαλω wallpaper και έιχα κατι 11αρια και 12 αρια
έχω βρεί κάμποσες απο Κορολοκλαμπ στην Ολλανδία.
http://www.corollaforum.nl/forum/index.php εχει αρκετά ωραία

Anonymous
11-05-05, 19:01
Επίσης δίαβασα σε ένα απο τοπικ απο φορουμ του Toyotaownersclub οτι το πρώτο Impreza έχει το ίδιο πάτωμα?!με Ε101(ε τι αλλο λεω εγω)
η βασίζεται στο πάτωμα του 101...Με κάθε επιφύλαξη παίδες...

wastegate
11-05-05, 20:28
Θεος,ε?Τ'ακους MARMEL?Φιλε Primus τις ιδιες ανυσηχιες ειχα και γω πριν απο σενα(για σενα!!).Επισης πισω μπορεις να βαλεις και ακρα απο λεβιν(ακριβουτσικα ομως).Δεν ξερω για το ιμπρεζα αλλα παντως απο το 101 εχει ακριβως το ιδιο πατωμα με το 111 οποτε παιζουν και καθισματακια ημιμπακετ απο το G6!!

MARMEL
12-05-05, 00:31
:beg θεε μας !!!!

Anonymous
16-05-05, 11:27
Ρε παιδιά πόσο έχει τελική το 1.3 λιφτμπακ?
Εγω εχω βγάλει 180 κόφτη 4ης
Πρόσφατα είδα 160 και 4250 με 5η?Να ελπίζω?Είναι απο επισκευή το μοτέρ...
Γαμώτο δεν έχω φρένα,και το κυριότερο αμορτισέρ...οπότε είναι ΡΙΣΚΟΟΟΟ
Ξέρει κανείς τι συντελεστή αεροδυναμικής έχει?

MARMEL
16-05-05, 19:27
παει και παραπανω με 5η αλλα στην κρητη που να τα πιασεις? :oops:

tk92
19-05-05, 11:43
ρε παιδια μηπως ξερετε αν υπαρχει carbon καπο για την ε101 ή τουλαχιστον ποιος μπορει να μου πει που μπορω να βρω???

MARMEL
27-05-05, 01:28
ρε παιδια μηπως ξερετε αν υπαρχει carbon καπο για την ε101 ή τουλαχιστον ποιος μπορει να μου πει που μπορω να βρω??? αν το βρισκα θα το βαζα και γω οσο και να κανε. αν θελεις να συμβιβαστεις ομως ο μαριος(max) η αλλιως epigrafix τοποθετει look carbon αυτοκολητο . εχω δει 2 δουλεις του και πιστεψε με ξεγελιεσαι με τη μια και ψαρωνεις οτι ειναι γνησιο καρμπον. εδικα απο τα 3 μετρα εισαι σιγουρος οτι ειναι καρμπον. αν συμβιβαζεσαι με αυτο επικοινωνησε μαζι του. φιλικα πανος

wastegate
03-06-05, 22:46
Να και η παλιογρια μου καθαρισμενη και γυαλισμενη.Ετσι γιατι να μην ξεχναμε και τις παλιες καλονες που ακομα ζουν για να πυροβολουν!!!Παννοοοοοοοο ετοιμασου(υπερκυβισου,τουρμπισου κανε οτι θες)τερμα τα ψεμματα! :oops:

Anonymous
04-06-05, 19:11
Eτσι ,έτσι....

diafanh-psyxh
05-06-05, 15:54
γιατί παλιόγρια ρε συ Βασίλη?μην ξεχνάς ότι οι δικές μας οι γριές κότες έχουν όλο το ζουμί!!!!!!!!!!!!!!!!

Jims192
05-06-05, 16:24
γιατί παλιόγρια ρε συ Βασίλη?μην ξεχνάς ότι οι δικές μας οι γριές κότες έχουν όλο το ζουμί!!!!!!!!!!!!!!!!
Για την δικιά σου δεν ξέρω αλλά για του βασίλη ξέρω,ότι ίχνος ζουμιού έχει μείνει(το έχει ξεζουμιάσει το καημένο) θα το πιεί απο το καλοκαίρι...με το καλαμάκι!(αυτό του φραπέ)

wastegate
05-06-05, 17:30
γιατί παλιόγρια ρε συ Βασίλη?μην ξεχνάς ότι οι δικές μας οι γριές κότες έχουν όλο το ζουμί!!!!!!!!!!!!!!!!
Οσο και να ειναι κωστα τα χρονακια της τα εχει αλλα εμενα μου αρεσει πολυ!!Ρε συ Δημητρη ποιος με κακολογει ετσι cussing ?Εγω δεν κανω τιποτα :lol: :lol:

MARMEL
05-06-05, 21:20
τερμα τα ψεμματα? ποια? λες να ρθε η :oops: ωρα μου? αλλα μπα!!!
ενας ΜΑRMEL θα ναι παντα εκει μπροστα σου!!!

wastegate
06-06-05, 00:16
ενας ΜΑRMEL θα ναι παντα εκει μπροστα σου!!!
Πςςςςςςςς εγραψες :beg :beg :beg αυτο ηταν!!!(το καλοκαιρι θα τα πουμε απο "κοντα"

MARMEL
06-06-05, 00:21
αν δεν κανω λαθος εχουμε ιουνιο μηνα!!!

wastegate
06-06-05, 00:40
Τα παραπονα σε αυτον που θα μου φερει το μοτερ εγω το παραγγειλα.
Υ.Γ.
Σωττττοοοοοοοοοοοο τι θα κανουμε ρε μας την λενε τα παππουδια!

wastegate
06-06-05, 10:26
Πανο βλεπω στο τοπο εχεις ατμοσφαιρα... προς το παρον μου αρεσει αυτο!!

Anonymous
06-06-05, 12:22
με το καλαμάκι!(αυτό του φραπέ)

AAAAAAAA, αυτο το καλαμακι.... :lol: 8)

LoVis
28-08-05, 21:18
Παιδες καλησπερα...Νεο μελος μιας που μολις πηρα το 101 μου και θελω να το βελτιωσω για 160+ αλογα...μου ειπαν μια λυση για μοτερ απο σταρλετ gt...τι λετε εσεις ειναι καλη λυση ? αξιοπιστη κυριως?και σε λεφτα?Γενικως θελω μια καλη λυση και σε καλη τιμη...καμια προταση ?

MARMEL
29-08-05, 10:32
Παιδες καλησπερα...Νεο μελος μιας που μολις πηρα το 101 μου και θελω να το βελτιωσω για 160+ αλογα...μου ειπαν μια λυση για μοτερ απο σταρλετ gt...τι λετε εσεις ειναι καλη λυση ? αξιοπιστη κυριως?και σε λεφτα?Γενικως θελω μια καλη λυση και σε καλη τιμη...καμια προταση ? καλωςηρθες φιλε καλοριζικο και καλοταξιδο το 101 σου. εδω μεσα θα βρεις απειρες κουβεντες και μαχες οσο αναφορα τον τροπο για να πιασεις αυτην την ιπποδυναμη :oops:

diafanh-psyxh
29-08-05, 10:55
Καλώς ήρθες φίλε μου και καλορίζικο.καλά και πολλά χιλιόμετρα να έχεις.πάντα με ασφάλεια.εξαρτάται το τι θες.τουρμπο ή ατμόσφαιρα.μία επιλογή για τουρμπο είναι το μοτερ που σου είπαν και για ατμόσφαιρα ένα μοτεράκι λεβιν πάνω κάτω στα ίδια λεφτά πάει η μετατροπή πιστεύω.

LoVis
29-08-05, 21:44
Βασικα ψηνομαι για Starlet GT μοτερ ... Πιστευω οι ειναι μια καλη αξιοπιστη λυση για τουρμπο...και μου εχουν πει οτι με σφυριλατα πιστονια και apexi στα 0.7bar θα πιασω την ιπποδυναμη που θελω πανω κατω..και θα δουλευει και αξιοπιστα...τι λετε να προχωρησω?Επεισης ψαχνω να το χαμηλωσω..τι προτεινετε?ειμαι πολυ του στριψιματος και λιγοτερο τησ ευθειασ...( καταλαβαινετΕ:) )

Παντως ευχαριστω για το καλοσωρισμα:)

jimbo
02-09-05, 12:21
LoVis καλώς ήρθες και από μένα! Και εγώ θέλω να αυξήσω την ιπποδύναμη αλλά με το ίδιο μοτέρ! Όσο για το χαμήλωμα,- έχουμε το ίδιο αμάξι- του έχω βάλει Bilstein king sport κίτρινα(είναι ψιλό κούτσουρα) γιατί και εγώ είμαι του στριψήματος! Κατά την ταπεινή μου γνώμη με αυτά στρίβει πολύ πολύ καλά! να φανταστείς σε επαρχιακό δρόμο που τα είχα δοκιμάσει, στροφές με 180 δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό!!! Το έχω χαμηλώσει 3.5 cm. Πάει καλά και στην ευθεία!! :D :D :D

LoVis
02-09-05, 14:57
φιλε μου για να το τουρμπισεις με το ιδιο μοτερ θα παει στα ιδια λεφτα με το μοτερ απο starlet gt ...σωστα?και νομιζω θα ειναι διαφορετικα τα μεταλα απο το απλο μοτερ με το τουρμπατο του σταρλετ...πιστευω με το σταρλετ μοτερ θα εχεισ κατι ποιο αξιοπιστο! ποσο σου πηγε το χαμηλωμα ? ολα μαζι ? μαζι με το μπιλστειν?ασχετο τι χρωμα ειναι το αυτοκινιτο?εμενα ασημι και δεν μου αρεσει και πολυ..το σκευτομε για αλλαγη χρωματος σε μαυρο...ξερει κανεις ποσο παει ? και το μεταλλικο ποσο παει ? ειναι ευκολη διαδικασια? κανα mod για το χρωμα?περιεργο?;) κανς πολλεσ ερωτησεις ετσι?
χεχεχεχεχεχεχεχε!!!!

jimbo
02-09-05, 15:35
ναι αλλά δεν είναι εύκολη δουλειά να αλλάξεις μοτερ, γιατί δεν ξέρεις τι ζημιές έχει! ενώ το δικό μου ξέρω ότι είναι καλό και σαν καινούργιο!! ¨)
Τώρα για το χαμήλωμα δεν μπορώ να σου πω αντικειμενικά, γιατι ο μηχανικός μας είναι κολλιτός φίλος του πατέρα μου, οπότε ότι θέλουμε μας χρεώνει πολύ λίγα χρήματα! Δεν νομίζω όμως πως θα σου πάει πάνω από 800 Ευρώ ελατήρια και αμορτισέρ! Το δικό μας είναι μολυβί! Εμάνα μου αρέσει το χρώμα του. δεν πιστεύω πως αξίζει να το βάψεις! τσάμπα χρήματα!! Αυτά!! θα τα πούμε!

ddeus2003
03-09-05, 21:32
Φιλε LOVIS γεια και χαρα. Μην σκεφτεσαι για βαψιμο σε αλλο χρωμα φιλε. Αυτο που θα σου πουμε τα μαστιρια ειναι οτι δεν δινουν εγγυηση οτι δεν θα σκασει το χρωμα εφοσον το προηγουμενο χρωμα ειναι αλλο. Βασικα πιστευω οτι θα ειναι και ψιλομουφα η διχρωμια που θα φαινεται μεσα εξω. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να το βαψεις σε αλλο τονο του ιδιου χρωματος. Εμενα το καλοκαιρι με τρακαραν και η ασφαλιστικη καλυπτε μεγαλο μερος της βαφης οποτε το εβαψα ολο. Ενδεικτικα και επειδη ο μαστορας ειχε ονομα η βαφη ηταν συνολο 1700ευρα. Σχεδον μισο μοτερ :banghead

LoVis
05-09-05, 17:58
πωπω 1700 ελεος!!!...Τι να το κανω ρε παιδεια δεν μου αρεσει το ασημι ειναι λιγο ξενερωτε!να το βαψω καπως προς ποιο σκουρο ασημι?δεν ξερω για μαυρο το σκευτομε...εχω δει corolla Μαυρο και μου αρεσε πολυ...τι να κανω:Ρ 1700 ειναι πολλα ρε συ...εγω εχω ακουσει με 600-1000 μαξ!τι να κανω???:)

ddeus2003
05-09-05, 19:21
Φιλε LOVIS εχω κοντα στη γειτονια μου ενα ΕΕ101 το οποι απο οτι εχω καταλαβει το εχει βαψει ενα τονο ασημι πιο σκουρο. Το αμαξι ειναι ολα τα ευρω και να φανταστεις οτι μαμα ασημι με τους προφυλακτηρες μαυρους ηταν καραμουφια. Αν ισχυει αυτο για τους προφυλ και για εσενα βαψε μονο αυτους και ξεμπερδευε. Μετα ασχολησου με το μοτερ. Το δικο σου τι ειναι ΕΕ η ΑΕ σαν το δικο μου??? Ο μαστορας που πηγα ηταν καλος και ψιλοακριβος. Αλλα 100ε που σου ειπαν αποκλειεται. yell !1300minimum snoopy

LoVis
06-09-05, 20:59
To ΕΕ και ΑΕ τι ειναι ρε φιλε δεν ξερω καν να σου πω την αληθεια..ειναι 1300 XLI liftback...το φαντασματακι οπως το λεω και γω:) εχει καποια διαφορα με τον κινητηρα?τελικα πηρα αποφαση να βαλω σταρλετ μοτερ..αν και το δικο μου ειναι 56.000κμ μονο!!! ναι τοσο ειναι γιατι το ειχε καποιος που δεν το κινουσε ποτε και εκανε παντα τα service...αλλα σκευτομε για μοτερ γιατι μου ειπαν οτι αν το τουρμπισω ετσι δεν θα εχω ουτε τις επιδοσεις ουτε την αξιοπιστια που θα εχω με το μοτερ απο σταρλετ GT γιατι μου ειπαν οτι εχει αλλα μεταλα..και ειναι και μαμα τουρμπο οποτε ειναι σχεδιασμενο να αντεχει στις πιεσεις!!
ddeus2003 ποια 100 ευρω δεν καταλαβα?μηπως καταλαβες λαθος?ουτε εγω θυμαμαι αν ειπα τπτ για 100 ευρο χεχεχεχεχε!!!
Παντως σκευτομαι να το βαψω ενα τονο ποιο σκουρο η καπως προς το μολυβι..γιατι για να το βαψουν πρεπει να βγαλουν ταμπλο κτλπ κτλπ ( ολο να το βαψουν εννοω για αλλαγη χρωματος) και δεν εμπιστευομε οποτε θα προτιμισω το φρεσκαρισμα με 1 τονο ποιο σκουρο..τι λετε?

ddeus2003
07-09-05, 19:20
Τα ΕΕ ειναι τα 1300cc και τα ΑΕ 1600. Οταν εγραψα 100 εννοουσα 1000 φιλε, λαθος δικο μου. Οσα σου ειπαν για μοτερ starlet gt σε σχεση με το δικο σου ισχυουν. Εχει διαφορες το gt που κανουν τη διαφορα. Μην το σκεφτεσαι καν. Το Starlet gt..... δινει φτερα. :beg :drive Τωρα για το βαψιμο αν και σου ειπα την αποψη μου αν εχεις τα λεφτα καντο οπως λες!! :teleport

LoVis
07-09-05, 21:30
α..ΕΕ ειναι το δικο μου φιλε...1300 ειναι :) ειδα σημερα ενα με αεροτομη σαν το δικο μας κουκλα...και χρωμα μολυβι μεταλικο αστα επαθα την πλακα μου ο τυπος το εχει κουκλα..κορινθο το ειδα...μενει κανενας κοντα στο μεταξουργειο με ενα θαλασσι corolla 101 ? φτιαγμενο ΚΟΥΚΛΑ? κατω απο το σπιτι μου το ειδα χθες...!:)

LoVis
11-09-05, 04:08
Υπαρχουν angel eyes για το corollaki? συγκεκριμενα ψαχνω αυτα που εχουν φιμε τζαμακι απο μπροστα και τα διαχωριζει απο πισω σε 2 φωτα...οχι τα κλασσικα που βαζουν με το πλαστικο σκετα 2 φωτα ...εχω δει κατι σαν την bmw που εχει τζαμι και απο πισω εχει τα 2 φωτα...καταλαβε κανεις ? :P χεχεχεχ...Σκευτομε και για group N εξατμιση..εχει βαλει κανεις?δινει τιποτα?απο ηχο πως παει ? ( θελω να ακουγομε.. ) ... ( στο μοτερ 1.3 μαμα θα την βαλω ) ....

ddeus2003
12-09-05, 18:42
angel eyes σε κορολλα ειχα δει μονο σε site του εξωτερικου. Η Celestial δεν πρεπει να τα εχει φερει και το κρυσταλλο τους μπροστα δεν ειναι φιμε. Τωρα για το θεμα της εξατμισης μην περιμενεις με ενα τελικο group N να δεις ηχο οπως τα rallye. Ουτε καν ξερος μπορει να μην ειναι, απλα να προσθεσει λιγη μπασιλα. Ειμαι της αποψης οτι τα κορολλα εχουν πολυ επιβλητικο κωλο για να βαλεις τη μικρh σε μεγεθος group N. Θα μου αρεσε μια κενη φαλτσοκομενη με καποια καλη εξωτερικη διαμετρο. Βεβαια και αυτη που προτεινεις δεν ειναι πολυ ασχημη ιδεα για την κοφτη κορολλα. Την εχω δει στις στρογγυλοφαναρες κορολλα και εκει πηγαινε αρκετα

Anonymous
18-09-05, 14:02
Lovis οτι και να κάνεις σε αυτό το αμάξι πάλι πανέμορφο θα είναι.....Ανέβασε καμιά φώτο
να γουστάρουμε οι Liftbackers.....Καλή συνέχεια

LoVis
25-09-05, 12:21
Καλημέρα:) είμαι σε δίλλημα τι εξάτμιση να βάλω...θέλω μια με μπάσσο( να της κοτσαρω κανα subwofer απο πισω? χαχααχχαχα... ) αλλα μου αρεσει και ο ηχος της group N ... πωωω...2 εξατμισεις παιρνει? χαχααχαχαχαχ:Ρ προτείνετε μου καμία καλή εξάτμιση ...άκουσα ένα honda civic 2000modelo 1.4 και είχε βάλει μια εξάτμιση που δεν είχα ξανακούσει καταπληκτικότερο ήχο...λες και παιρνούσε wrc ...περιττό οτι το αμάξι πήγαινε με τα όλα...πρέπει να ηταν "ψιλοπειραγμένο" .. αλλα ηταν 1.4 γιατί τον ρώτησα αλλα δεν τον ρώτησα τι εξάτμιση φοράει:( καμια πρόταση για επιδόσεις και καλό ήχο??????
Ηθελα να ερθω στο tuning show αλλα η δουλεία δεν μου το επετρεψε ετρεχα απο αθηνα =κορινθο κτλ...ελπιζω στο επομενο meeting να μπορεσω να ερθω:)

LoVis
28-09-05, 18:13
Ρε παιδία που θα βρω κανενα καλό bodykit για το κορόλα?ψαχνω στο εξωτερικό αλλα θα ειναι λιγο δύσκολη η συναλλαγή ... καμια πρόταση?

ddeus2003
28-09-05, 18:42
Φιλε LOvis με το θεμα εξατμιση που ρωτας παραπανω. Αν βαλεις μια εξατμιση στρογγυλη, κενη οπως τη λενε τα μαστορια των εξατμισεων θα δεις περιπου τον ηχο που θελεις. Οταλ λεω κενη εννοω σχηματικα οπως πειπου αυτες που φορανε τα impreza και evo με μικροτερη βεβαια αποληξη στο τελος και πολυ μικροτερη διαμετρο, καταλληλη για ατμοσφαιρικο. Με αυτη θα δεις μπασο(subwoofer) ηχο στις μεσαιες και πιο ξερο αλλα οχι τυπου saxo-rallye στις υψηλες. Τιμη γυρω στα 150ε.
Τωρα για bodykit μην περιμενεις ετοιμα πραγματα για αυτο το μοντελο. Πας σε πλαστικο-πολυεστερο-μαστορα και βλεπεις φωτογραφ. και του λες να ταιριαξει κατι που σου αρεσει στο δικο σου. Η βαζεις προσθετα κατω απο τον ηδη υπαρχον προφυλ

ddeus2003
28-09-05, 18:56
Φιλε LOvis με το θεμα εξατμιση που ρωτας παραπανω. Αν βαλεις μια εξατμιση στρογγυλη, κενη οπως τη λενε τα μαστορια των εξατμισεων θα δεις περιπου τον ηχο που θελεις. Οταλ λεω κενη εννοω σχηματικα οπως πειπου αυτες που φορανε τα impreza και evo με μικροτερη βεβαια αποληξη στο τελος και πολυ μικροτερη διαμετρο, καταλληλη για ατμοσφαιρικο. Με αυτη θα δεις μπασο(subwoofer) ηχο στις μεσαιες και πιο ξερο αλλα οχι τυπου saxo-rallye στις υψηλες. Τιμη γυρω στα 150ε.
Τωρα για bodykit μην περιμενεις ετοιμα πραγματα για αυτο το μοντελο. Πας σε πλαστικο-πολυεστερο-μαστορα και βλεπεις φωτογραφ. και του λες να ταιριαξει κατι που σου αρεσει στο δικο σου. Η βαζεις προσθετα κατω απο τον ηδη υπαρχον προφυλ

LoVis
05-02-06, 22:48
ρε παιδια τι εγινε τα 101 ? νέκρα στο section...:)

MARMEL
05-02-06, 23:05
νεκρα νεκρα :lol:

diafanh-psyxh
06-02-06, 09:02
Ρε συ Παναγιώτη δες στα Κυριακάτικα updates πήρα τεμπέλη και θέλω την γνώμη σου

michael_s
06-02-06, 10:46
Να κάνω μια ερώτηση στους γνώστες ε101??
Η κολώνα υδραυλικού τιμονιού μπαινει μέσα στη βάση κολώνας του δικου μου (που δεν έχει υδραυλικό τιμόνι)??
Κοινώς οι κολώνες ειναι ίδιες σε υδραυλικό ή μη υδραυλικό?

corolla compresor
22-02-06, 20:43
EXW ENA AE 101 SEDAN KAI PSAXNW KWLOFANARA LEXUS H' CLEARBLACK!YPARXOUN?EXOUN ERTHEI STHN ELLADA KAI AN NAI POSO KAI POU MPORW NA TA PROMHTHEUTO?EUXARISTW PROKATABOLIKA...

MARMEL
22-02-06, 20:48
ευκολα θα τα βρεις στο www.corollaclub.nl

MARMEL
22-02-06, 20:50
τον εχω δει ρε κωστα ειναι μαμα 1600. ωραιος ειναι. αν μπορεις να τον ψηλωσεις και λιγο θα ναι ακριβως

sxistomatis
22-02-06, 22:02
φιλε μου εχω κανει μεταροπι απο μιχανικο σε υδραυλικο τιμονι και δε νομιζω οτι οι κολονες ειναι ιδιες γιατι εμενα το τιμονι επεζε μεσα εξω με αρκετα μποσικα και κατελιξα με 80 ευρωπουλα να μου το σενιαρουν.αν σενδιαφερει πες μου να σου πω που να πας.για Ε101 μιλαμε παντα

michael_s
23-02-06, 01:18
φιλε μου εχω κανει μεταροπι απο μιχανικο σε υδραυλικο τιμονι και δε νομιζω οτι οι κολονες ειναι ιδιες γιατι εμενα το τιμονι επεζε μεσα εξω με αρκετα μποσικα και κατελιξα με 80 ευρωπουλα να μου το σενιαρουν.αν σενδιαφερει πες μου να σου πω που να πας.για Ε101 μιλαμε παντα

Επειδη δεν ημουν σίγουρος πηγα και βρήκα και κολώνα κομπλέ (εδω και κανα2 βδομάδες) και το μόνο που μένει είναι να βρώ ελέυθερη Κυριακή για να κάτσω να τα βάλω!
Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου!

MARMEL
01-03-06, 00:16
εχει λυσει η επισκευασει κανενας τις ζωνες ασφαλειας?
δεν μου εχουν καλη επαναφορα. τι γινεται? πως ειναι μεσα? μιλαω για τις ζωνες στις εμπρος πορτες. οι πισω ζωνες δουλευον κανονικοτατα και με το νομο μονο που τον εχω παραβλεψει το νομο και εχω βγαλει τα κουμπωματα τους :hehe . περιττο βαρος βλεπεις. τι θελουν και οι πισω ζωνη δλδ? :lol: για πειτε αν ειναι να κατσω να τις φτιαξω γιατι ειναι σπαστικο να τις μαζευω καθε φορα . αλαζοντε πληρως? υπαρχει σαν ανταλακτικο?

diafanh-psyxh
01-03-06, 10:01
Παναγιώτη και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω.επαναφέρουν αλλά με τον τρόπο τους χεχε.στο starlet του 85 ο πατέρας μου είχε λύσει το μηχανισμό κάτω κάτω και τέντωσε το ελατήριο πριν 4 χρόνια και τώρα θέλει πάλι.άμα φτιάξεις τις δικές σου σου φέρνω και το δικόμου να το σφίξουμε γιατί εγώ χέρι δεν βάζω χεχε

MARMEL
01-03-06, 15:59
χμ..... ολα τα φιδια εγω ε? οι αμπουλες που εχω ακουσει οτι εχουν τι ειναι?

wastegate
01-03-06, 19:48
Πανο και γω θελω ενα short shift...

diafanh-psyxh
02-03-06, 15:12
για αμπούλες δεν ξέρω τπτ.πάνω θα σε αγγαρέψω και στο τεμπέλη τη παρασκευή αν έρθεις και έχεις όρεξη θέλω να δεις αν μπορέσουμε να βάλουμε 2 βιδούλες γιατί εμένα μου έσπασαν τα νεύρα.θα έχω τα πάντα μαζί μου χαχα

MARMEL
02-03-06, 20:00
οκ να φερω και την τεχνη μου δλδ :hehe :hehe ???
βασιλη και γω θελω μπλοκε διαφορικο.
ποτε να το φτιαξουμε ρε? φερε μου εναν λεβιε και θα στο φτιαξω. αλλα λεβιε στο χερι θελω

SYROS
06-03-06, 20:59
εβαλα του πατερα μου υδραυλικο τιμωνι αλλα εχω προβλημα με τον σταυρο κανει μαγκωμα η κωλονα ειναι απο το μηχανικο και κανει μεγαλη γωνια στο σταυρο μηπωσ θελει και κωλονα και αν υπαρχει κανενα τηλεφωνο να ρωτησω ευχαρηστω πολυ

MARMEL
06-03-06, 21:42
δυσκολη η περιπτωση σου. αλλα θα συννενοηθεις απο το τηλ? με κανεναν δε μπορεις να βγαλεις ακρη εκει στη νησι?

michael_s
07-03-06, 00:32
εβαλα του πατερα μου υδραυλικο τιμωνι αλλα εχω προβλημα με τον σταυρο κανει μαγκωμα η κωλονα ειναι απο το μηχανικο και κανει μεγαλη γωνια στο σταυρο μηπωσ θελει και κωλονα και αν υπαρχει κανενα τηλεφωνο να ρωτησω ευχαρηστω πολυ

Η κολώνα απο μηχανικό τιμόνι δεν κάνει γιατί είναι 2-3 εκατοστά μακρύτερη σε σχέση με αυτην του υδραυλικού!Καλό είναι να την αλλάξεις πριν σου μαγκώσει πουθενά και κολήσει το τιμόνι!
(είχα πάει και εγω να πάρω και ο τύπος επειδή δεν είχε, ήθελε να μου κόψει την δικιά μου και να μου την κοντίνει shoothim shoothim shoothim )

SYROS
07-03-06, 18:20
ειχα αλλη μια κωλονα απο μηχανικο και την εκοψα μαλλον φταιει η μεγαλη γωνια υποψιαζομαι μηπως η κρεμαγιερα δεν ειναι απο 101 υπαρχει τροπος να την ξεχωρισω?εισται αψογοι ολοι!

michael_s
07-03-06, 21:41
Αλλαξες κολώνα μαζί με τις βάσεις της ή σκέτη(μόνο τον άξονα)??
Τα περισσότερα 101 με υδραυλικο τιμόνι είχαν κολώνα τιμονιού ρυθμιζόμενη καθ'υψος!Δηλαδή είχαν (νομίζω) εναν σταυρό παραπάνω απο τις μηχανικες!Μήπως φταίει αυτό?
Εγω αλλαξα κολώνα μαζι με τις βάσεις της, το έκανα και ρυθμιζόμενο και δεν εχω κανενα πρόβλημα!
Οτι αλλο θέλεις ευχαρίστως να βοηθήσω!

SYROS
08-03-06, 17:52
η κωλονα ηταν απο μηχανικο και την εκοψα περιπου 2-3 εκατοστα οποτε θα ψαξω για κωλονα ρυθμιζομενη και βλεπω! το πλαστικο καλυμμα το τιμωνιοθ απο κατω το εκοψεσ η΄βρηκες αλλο?(που τραβας για να ρυθμησεις το τιμωνι καθ'υψος) καλυμμα για το σταυρο τι εβαλες?μπροστα που εχει τα 2 κομματια που καλυπτουν την τρυπα που βγαινει η κωλονα.θα ηθελα να ερθω σε καμια συγκεντρωση του club αλλα ειναι και η αποσταση! εγω εχω 111 H/B τιποτα για να το ζωηρεψω?

michael_s
08-03-06, 20:29
Εγω στην αρχή προσπάθησα να βάλω την κολώνα μέσα στις βάσεις του μηχανικου τιμονιου, αλλα μολις είδα οτι δεν... πήγα και πήρα κολώνα-βάσεις-πλαστικα κτλ μεταχειρισμένα και τα κούμπωσα όλα μαζι στην κρεμαγιέρα!δεν χρησιμοποίησα κανένα κομμάτι απο το μηχανικό τιμόνι!

SYROS
08-03-06, 22:32
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες μηπως εχεις εκουσει τιποτα πιο δυνατα αμορτισερ για το πορτ-παγκαζ?ειναι L/B και ειναι βαρια η πορτα και δεν εχου δυναμη πια!

diafanh-psyxh
09-03-06, 10:36
απλά φίλε μου χρειάζονται πλέον αντικατάσταση.στο station wagon μου λόγο δουλειάς που ανοιγοκλείνει συνέχεια η πίσω πόρτα τα έχω αλλάξει.βρήκα μεταχειρισμένα αλλά την επόμενη φορά θα μαζύψω λεφτά να βάλω καινούρια

michael_s
09-03-06, 23:57
Να σου πω την αλήθεια κάποια στιγμη σκέφτηκα και εγώ να τα αλλάξω αλλα μόλις μου είπαν οτι έχουν 50-60 ευρώ το ένα διαπίστωσα οτι και αυτά που έχω shoothim μια χαρά ειναι!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen:

MARMEL
31-03-06, 22:24
τελικα εχει βαλει σε 101 κανας γνωστος σας αναρτηση coilover?το σκεφτομαι εντονα μετα το τελειωμα(σιγα μην τελειωσει) του car-pc αλλα θα πρεπει να ξερω τι και πως και κατα ποσο σκληρη ειναι. ασε που αυτη που θελω εχει δικο της top mount και φοβαμαι μη μου βγει εξω απο το θολο :lol:

AE-101 4A-GZE
19-08-06, 18:47
Στο σημειο που δεν βγαινει το καντραν λογο καλοδιων απλα προσπαθησε να βγαλεις τις φισες.Εγω αν θυμαμαι καλα ειχα βαλει λαμπες 5 βατ και 12 βολτ και απο κοκκινες μετα απ λιγο εγιναν ροζ....Μαλλον θελεις 12 βολτ αλλα τον 3 βατ.

wastegate
11-09-06, 13:28
Η καλυτερη επιλογη ειναι της οσραβ λευκες 5 βατ

MARMEL
23-11-06, 21:44
101 επανενωθειτε!!!! :cool:

GIANNIS_G6
21-02-07, 10:39
Βρε Κυριακοοοοο!!!Σε πειραξε η λαγανα μΕ φαινεται!!Ρε συ εχεις ακουσει 101 και 111 πισωκουνες?Αν εχεις δει πεσ το μου να την κανω και γω να κανω παντηλικια με την 11αρα μου!!

χα χα χα χα


Παντα φιλικα ε?

akis308
21-02-07, 11:25
Με κάλυψε ο Γιάννης....
Merci!!!

endurasKE-30
21-02-07, 12:02
Το εσβυσα το ποστ μου οταν την διαβασα καλυτερα την αγγελια πως και δε βυστηκε...
Απλα για ενημερωση σας λοιπον μαθετε πως εβγαινε 101 σενταν 4Αfe πισωκινητη με καρμπυρατερ για την αγορα της Αφρικης.
Να και κατι που δεν ξερατε ε?????

GIANNIS_G6
21-02-07, 13:09
Τσου ρε εδω δεν το ξερει η τουοτα αυτο το πραγμα θα το ξεραμε εμεις?

Εγω σου μιλησα για δικα μας αμαξια τα ευρωπαικα!χα χα χα

akis308
21-02-07, 13:27
Ρε Κυριάκο...
Άντε και το έβγαζε...
Εγώ λες να έφερα κανά τροπέτο από Αφρική;;;
και αν το έφερνα θα πούλαγα πράγματα από κει;;;
Στέκει;;;
Δεν στέκει...

stm2001gr
09-03-07, 18:30
Ρε παιδιά από μπαταρία ξέρετε τι προβλέπετε για το 101?

wastegate
10-03-07, 10:09
φιλε εγω εβαλα απο ιμπιζα τοπ γκαν που εχει και ηχοσυστημα 2 χρονια τωρα ειμαι οκ!

stm2001gr
12-03-07, 17:22
πόσα αμπερώρια είναι δηλαδη?

Για το corolla θέλω να μάθω πόσα αμπερώρια προβλεπεται

wastegate
12-03-07, 17:31
65 νομιζω αλλα δεν ειμαι σιγουρος...
Μολις παω γιαννενα θα κοιταξω να σου πω!

diafanh-psyxh
26-04-07, 19:21
σήμερα έκανα ένα ακόμα update στο corollaki μου.αγόρασα τα xenon ενός φίλου από μία G6R και τα έβαλα στο δικό μου.είναι μόνο η μεσαία σκάλα και το παλικαρι έβαλε μεσαία και μεγάλη.έκανα 25 λεπτά να γυρίσω στο σπίτι και τα είχα αναμένα να δω τι παίζει.πάρκαρα στο γκαράζ και άνοιξα καπό,έπιασα τα μπάλαστ και δεν έκαιγαν.τα φανάρια ήταν πολύ ζεστά.εκεί τα είδα λίγο κοληώμενα αλλά αφού έκαιγε και το καπό λογικά είναι από τη θερμοκρασία του μηχανοστάσιου (του πλοίου μου).με γεια μου.

ΥΓ: ξέρω θα ζητήσετε φωτο αλλά δεν είναι βράδυ ακόμα.με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω και θα τη βάλω εδώ

GIANNIS_G6
26-04-07, 19:51
Με γεια βρε Κωστακη!!Σιγουρα θα τα ευχαριστηθεις οσο τιποτα αλλο οταν οδηγας βραδυνες ωρες σε περιοχες με χαμηλο φωτισμο.Εγω παντως πιστευω οτι ειναι μια απο τις καλυτερες βελτιωσεις που εχω κανει μεχρι στιγμης στο δικο μου τουτου!


Κερασει σουβλακι???:D :D :did

Nikos
26-04-07, 19:56
Κώστα,καλορίζικα ρε φίλε.Ελπίζω αύριο Παρασκευή 27/04 να τα "δούμε"!

MARMEL
26-04-07, 20:08
καλοριζικα κωστακη. ελπιζω να μην ντρεπεσαι να κανεις σινιαλο. ποσο τα πηρες?
ποσα ΚΕΡΙΑ ειναι?

GIANNIS_G6
26-04-07, 20:17
Αν θυμαμαι καλα πηρε100ε απο φιλο του που τα φοραγε πριν στο δικο του και ειναι 8000κ(νομιζω για τα κ).Ρε συ τι κερια λες αμαξα εχει?:did

diafanh-psyxh
26-04-07, 20:41
ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια.

Ελπίζω αύριο Παρασκευή 27/04 να τα "δούμε"!

λείπω ποτέ εγώ από τις συναντήσεις?βέβαια αύριο θα φύγω σχετικά νωρίς γιατί έχω δουλειά και θα αργήσω λιγάκι να έρθω στη συνάντηση γιατί 2:45 σχολάω (λέμε τώρα μπορεί να πάρω καμιά ώρα άδεια από τη σημαία) και καπάκι πάω σπίτι και φεύγω για Χαλκίδα να παραδώσω πτυχιακή (μακάρι να βρω το καθηγητή και να πάνε όλα καλα)

καλοριζικα κωστακη. ελπιζω να μην ντρεπεσαι να κανεις σινιαλο. ποσο τα πηρες?
ποσα ΚΕΡΙΑ ειναι?


γιατί να ντρέπομαι ρε συ Παναγιώτη?φωτίζει και η μεγάλη σκάλα μην αγχώνεσαι.φαίνεται το σινιάλο.ε και τι άμα είναι "κινέζικο" και δεν είναι λευκό?έχω πολύ μα πολύ λευκά πυροβολάκια χαμηλά για μουράτο σινιαλο άμα θέλω.το πόσο τα πήρα είναι μεγάλη ιστορία.90 ευρώ.καλά δεν είναι?

GIANNIS_G6
26-04-07, 21:33
Μια χαρα ειναι Κωστη!Ασε τον καραφλα να ζηλευει ρε!Θα φαει τα αυτια του οταν τα δει!(δεν εχει μαλλια γι'αυτο):crazylol

diafanh-psyxh
26-04-07, 21:58
ειδού και το φως που βγάζουν.μήν περιμένετε να δείτε πολλές λεπτομέριες από τη φωτό.είναι από κινητό και ο μόνος τοίχος καινός μέσα στο γκαράζ ήταν αυτό το κομμάτι πάνω στη ράμπα.

pwpwpali
27-04-07, 00:58
μια χαρα ειναι απο αποψη πιοτητας...η ενταση βεβεα δεν φαινετε αλλα για 90 ευρω μην το συζητας καν... τελεια ειναι

MARMEL
27-04-07, 15:21
πολυ καλα ειναι κωστα. απλα θεωρω οτι καποια στιγμη θα πρεπει να βαλεις και την αλλη σκαλα. οπως εκανε και ο τυπος δλδ. παντως ειναι καλη τιμη.....

MARMEL
05-06-07, 21:46
εχτες πηγα απο το μητσο(μηχανικο) οποιος ειχε λυσει το σασμαν που εσπασε το καλοκαιρι περσυ.εχουν σπασει 2 κομματακια απο τον τελικο αξονα κινηση ο οποιος δινει στο διαφορικο και αυτο στα ημιαξονια...
παρολο που τα επιασε ο μαγνητης τα κομματακια δεν εγινε αλλη ζημια.αμα φυτρωνε κανας γιαπωνεζικος δρακος εκει μεσα και αρχιζε και μασουσε μεταλλλα θα γινοταν ο χαμος...
εχω τα ανταλακτικα ομως και ετοιμαζεται...

παραθετω φωτο.... απο το κινητο μου

tsaftsouf20V
05-06-07, 22:18
Τωρα που ειδα τον αξονα με επιασε μια τρεμουρα!!! Ωρε λες να με περασει ο marmeladas??? Απαπαπαπα!!!

πλυμμήρας
14-09-07, 00:55
Έχω πρόβλημα με το τιμόνι της corollas μου.Φθίρεται συνεχώς και κάθε φορά που παρκάρω "το μισό τιμόνι πέφτει στο πάτωμα"........
Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.Το έχει "πάθει" κανένας άλλος?
Έτσι αποφάσισα να το αλλάξω με ένα OMP αλλά εκεί συνάντησα άλλο πρόβλημα.Σε τρία μαγαζιά πήγα και μάλιστα γνωστά και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είχε κώνο για το συγκεκριμένο μοντέλο.Ο ένας μάλιστα από τους τρείς μου είπε ειρωνικά ότι το αμάξι μου είναι οικογενειακό και δεν χρειάζεται "πειράγματα" και γι'αυτό το λόγο δεν είχε κώνο.Περιττό να σας πώ τι άκουσε μετά από αυτό...Πού να πάω να βρώ τελικά?

tsaftsouf20V
14-09-07, 09:16
Πηγεναι κ παρε τις ΜΟΜΟ.Εχει γιατι φοραω εγω!Ειναι καπου στο Περιστερι πισω απο την ΔΕΗ κοντα στον Κηφισο!

πλυμμήρας
25-09-07, 17:42
Φίλε μου μπορείς να μου πείς που ακριβώς είναι το μαγαζί?Μήπως γνωρίζει κανείς για ΟΜΡ ?:question

MARMEL
31-10-07, 21:38
βασιλη εσυ τι λες για δαυτο?

http://forums.trinituner.com/forums/viewtopic.php?t=153240

βασιλη μηπως πρεπει να ανοιξουμε τα ματακια μας? like golf!!!

http://www.geocities.com/motorcity/lane/1231/20-valve.html
τι ειδαν τα ματακια μου? twincharged 20v t?

http://www.geocities.com/MotorCity/lane/1231/page2.html


ΑΣΧΕΤΟ... οι βιδες κεφαλης ARP γνωριζει κανεις απο τι υλικο ειναι κατασκευασμενες? η τι επεξεργασια βαφης εχουν δεχθει? πως μπορουμε να μαθουμε?γιατι να μην μπορουμε να τις κατασκευασουμε?

stm2001gr
01-11-07, 13:31
και θα δίνει άλλη πιεση το turbo και άλλη ο κομπρέσορας στις ίδιες στροφές? μήπως το φτιάχνει για να φουσκώνει αερόστατα!

wastegate
01-11-07, 18:17
Πανο αυριο μολις παω σπιτι θα ου στειλω αυτο που σου ειπα...
Το κιτ ειναι τις HKS...

MARMEL
01-11-07, 18:27
σταματη καταλαβαινεις τι αποδοση θα εχει αυτο το πραμα?

MARMEL
03-11-07, 15:43
γιαννη (tsaftsoyf20v) εσυ τι λες περι τουτου?

tsaftsouf20V
04-11-07, 08:45
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι 1ον: εχει μπλεξει αγρια με την μοντα που παει να κανει 2ον: αν καταφερει τελικα να το σεταρει κ να δουλεψει θα ειναι πολυ serial killer το αυτοκινητο! Ειναι μοτερ με πολυ παντρεμα. Θα σκαβει χαμηλα κ μεσαιες λογο κομπρεσορα κ ψηλα λογο 20v κεφαλης κ τουρμπο θα ειναι απιαστο.Αλλα .... αντε σταματατο αν μαζεψει χλμ.Πολυ καλη μοντα με πολυ παντρεμα που θελει καλες γνωσεις μηχανικης κ ηλεκτρολογιας.Αξιζει σαν project αρκει να εχεις χρονο-χρημα-μερακι-γνωσεις κ τασεις αυτοκτονιας!!!

wastegate
04-11-07, 09:27
Εγω βαζω τα 3 τελευταια...
Γιαννη φρενα μπροστα για μας που να μπαινουν χωρις πατεντες απο το 20ν ειναι?

Geo!
04-11-07, 13:15
.....

http://forums.trinituner.com/forums/viewtopic.php?t=153240

.....




Άκη που'σαι? Αυτό πρέπει να το δει ο GUS :hehe :hehe :hehe

stm2001gr
05-11-07, 12:58
δεν πιστεύω ότι θα μπορέσει να εκμεταλλευτεί στο μέγιστο τον κινητήρα. κάτι θα του ξεφύγει στο σετάρσμα και θα πηγαίνει απλώς πολύ καλά.

MARMEL
05-11-07, 15:28
καρινα με μαυροκαπακο τουρμπο εβγαλε 339!!!
αυτο το κοβω να βγαζει 400+!!!!
κι αλλο θες ρε σταματη? ολο ροπη πανω απο 45kg θα ναι αυτο το πραμα!!!

stm2001gr
05-11-07, 20:10
μακάρι να το πετύχει. εμένα μου φαινεται δύσκολο να το σετάρει με turbo & compr. γι αυτό και είμαι δυσπιστος. anyway. ας πιάσει και τα 400 δεν ειναι άσχημα! εμείς τα 145 δέν μπορούμε να μαζέψουμε.

MARMEL
05-11-07, 22:04
στο εξωτερικο εχουν δουλεψει. απλα ειναι εφαρμογες ντραγκστερ τα πιο πολλα και ειναι δυσκολο να μαθεις τι και πως...
τα πιο πολλα ειναι 4agze και 3-4 20v

tsaftsouf20V
06-11-07, 00:59
Εγω βαζω τα 3 τελευταια...
Γιαννη φρενα μπροστα για μας που να μπαινουν χωρις πατεντες απο το 20ν ειναι?

Απο 20ν τα διπιστονα 275χιλ κ απο Αvensis 01 διπιστονα 275χιλ παλι.

MARMEL
06-11-07, 12:34
αρκει να μην ηταν superstrut η αναρτηση τους βασιλη.κανονικα φοραμε γονατα mcpherson.αν παρεις φρενα απο αναρτηση superstrut θα μπλεξεις. φτιαχνοντε αλλα θα μπλεξεις ειδικα οταν θα βαλεις αμορτισερ.

wastegate
06-11-07, 16:47
Ρε σεις θελω να βαλω φρενα γιατι ετσι και αλλιως δεν σταματει...
Πειτε μου ποια να βρω χωρις να κανω πατεντες απλα να τα βαλω πανω χωρις τιποτα...

madvinegar
06-11-07, 16:50
Απλα να τα βαλεις επανω χωρις τιποτα και να σταματαει ε?

Ένα σετ 4-5 μέτρα καδενα και 2 αγκυρες ταχυπλόου σκάφους νομιζω ειναι ό,τι πρέπει.
Για πιο δυνατες λυσεις, υπάρχει και το αλεξιπτωτο του παρά-5... :hehe

Α ρε Βασιλάκη... Σε πειράζω...:hehe

wastegate
06-11-07, 18:23
Μιχαλη στα Γιαννενα με φωναζουν Βασιλης ο Αγκυρας γιατι παταω τα φρενα και σταματαω αλλου...
Αυτο που θελω να παω ειναι οτι τα πισω φρενα που εβαλα τα εβαλα χωρις να αλλαξω τιποτα εβγαλα τα ταμπουρα και εβαλα τα δισκοφρενα....
Τα λεβιν ειναι 5 μπουλωνα?
Γιατι νομιζω τα πισω απο λεβιν ειναι...

tsaftsouf20V
06-11-07, 20:07
Βασιλη ψαξε να βρεις φρενα μπροστινα διπιστονα απο Avensis 2001 μοντ.(προσεχε υπαρχουν κ μονοπιστονα). Παρε τις δαγκανες μαζι με τις βασεις κ βαλτα. Αγορασε κ τις δισκοπλακες απο την ΤΟΥΟΤΑ 275Χ25 4Χ100 κ ΤΕΛΟΣ.Μην ζητησεις απο Avensis ειναι 5λονες.Ζητα απο Levin-Carina GT-MR2 εχουν σιγουρα γιατι κ γω απο κει τις πηρα καινουργιες. κ ΤΕΡΜΑ

MARMEL
06-11-07, 21:18
4μπουλονα ειναι τα λεβιν ρε βασιλη αγκυρα...
και υπαρχουν εδω και οι μαμα δισκοπλακες του. ειχαν 55 ευρω η μια 275mm.
ατρυπητες αχαρακτες ομως

chris 20v
21-01-08, 22:51
παιδες καλισπερα εχω ενα προβλημα με τον εσθητηρα λ λοιπον εχω βαλει ενα οργανακι αναλογιας αερα καυσιμου το οπιο για να δουλεψη περνι εντολη απο το λ και δεν δουλευει(το οργανο ειναι κενουργιε)αλα το αμαξι απο καυσαερια ειναι κομπλε ,μου κανει ομος καπια πσιλο μπερδεματα.λετε να ειναι επιδη φοραει ελευθερο καταλιτη η να εχει παθει κατι ο λ???????

chris 20v
21-01-08, 22:54
παιδες καλισπερα εχω ενα προβλημα με τον εσθητηρα λ λοιπον εχω βαλει ενα οργανακι αναλογιας αερα καυσιμου το οπιο για να δουλεψη περνι εντολη απο το λ και δεν δουλευει(το οργανο ειναι κενουργιε)αλα το αμαξι απο καυσαερια ειναι κομπλε ,μου κανει ομος καπια πσιλο μπερδεματα.λετε να ειναι επιδη φοραει ελευθερο καταλιτη η να εχει παθει κατι ο λ???????

giwrgos20v
22-01-08, 00:07
εαν θελεις αυριο θα ρωτησω πως το εβαλε ο μηχανικος μου

chris 20v
23-01-08, 00:51
τελικα μαγκες μαθαμε τιποτα σχετικα με το λαμδα?????

corollakiasturbo
06-05-08, 16:53
το πιο πιθανό όπως τα λές είναι να είναι ο λ χαλασμένος γιατί αν βλέπεις και κάνει μπερδέματα από εκεί ωφείλεται απο καταλυτη σίγουρα όχι και απο το φίλτρο δοκίμασε να βάλει άλλο l και μετά θα είσαι οκ ποστεύω...

MARMEL
06-05-08, 23:34
η πιθανον να μην συνεργαζοντε....
πιο παλια δουλευαν αυτα μαζι και εδειχνε σωστα?
αν ειναι καινουργιο το οργανο πιθανον να ειναι θεμα συμβατοτητας...
αφου εχεις καλα καυσαερια γιατι τοτε να μη δουλευει ο L?

corollakiasturbo
07-05-08, 00:52
ο λαμδα ειναι διακοσμητικο στοιχειο μιας και εμενα το αυτοκινητο δουλευε χωρις κανενα προβλημα χρονια χωρις λαμδα ουτε καταναλωση ουτε μπερδεμα ουτε τπτ....το να μην ειναι συμβατο ειναι πλεον αδυνατο εκτος το οργανο το οποιο προσπαθει να βαλει προκειται για halmeter for wideband...

MARMEL
07-05-08, 21:05
ο L ειναι διακοσμητικο στοιχειο στ αμαξι σου. παντως οχι στο αμαξι μου ουτε στο αμαξι του φιλου μας. και πιστευω και στα πιο πολλα απο δω μεσα. οποτε θα δειξει.....

το θεμα ειναι να λυθει το προβλημα του...

πιο παλια ειχα κατι προβληματακια με τον L. μολις εβαλα καινουργιο μαμα ειδα καλυτερευση κατα 30%

wastegate
08-05-08, 12:41
Σε μας ειναι διακοσμητικο στοιχειο γιατι το μοτερ μας ειναι με μαπ σενσορ..
Εγω εβγαλα απο περιεργεια τον δικο μου ουτε λαμπακι αναψε ουτε τιποτα ασε που ηταν τοσο πολυ μαυρος που νομιζα οτι επαθε καρκινο...

stm2001gr
08-05-08, 22:12
κάτσε ρε Βασίλη τι σχέση έχει ο μαπ? επειδή μετράει πίεση κι όχι υποπίεση? δεν το βλέπω λογικο.

endurasKE-30
08-08-08, 09:18
Τραβατε για Αμερικη!!!!
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Toyota-Corolla-Levin-Superchared-Turbo-Toyota-Corolla-4age-4agze-AE86-levin_W0QQitemZ140256018620QQihZ004QQcategoryZ6445 QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

exs
24-08-08, 19:28
Παίδες γνωρίζει κάποιος που θα βρω 12v(όχι απο αναπτήρα-ACC) παροχή στο χώρο της καμπίνας;

stm2001gr
25-08-08, 18:45
πόσα Α? τα θέλεις μόνιμα ή να κλείνουν απο το κλειδί. το καλύτερο είναι να πάρεις απο την ασφαλειοθήκη.

exs
27-08-08, 00:24
Είναι γι αυτό εδώ:
http://www.ipopman.com/shtml/546/200807244084.shtml
Θέλω να φορτίζεται μόνιμα και όχι απο ACC...
Απο την ασφαλειοθήκη πως παίρνω ρεύμα, χρειάζεται πολύμετρο, πού βρίσκεται(liftback 1993);

stm2001gr
28-08-08, 10:35
η αλήθεια είναι ότι δεν βλέπω 12ν τροφοδοσία στη σελίδα που έγραψες.
Παρόλα αυτά η ασφαλειοθήκη βρίσκεται στο αριστερό πόδι του οδηγού καλυμμένη με καπάκι.
Θα βρεις την ασφάλεια που παρέχει τροφοδοσία στο φωτισμό της καμπίνας (λαμπάκι οροφής) νομίζω το γράφει hazard room.
Αν θέλεις κάτι πιο εύκολο θα τραβήξεις καινούριο καλώδιο από την μπαταρία και θα το περάσεις από σημείο που περνάει η πλεξούδα

exs
29-08-08, 00:16
12v θέλει για να λειτουργεί συνέχεια.
Απο μπροστά στην μπαταρία το θεωρώ πιο δύσκολο γι αυτό ζήτησα απο την καμπίνα, θα το κοιτάξω αύριο, ευχαριστώ.

exs
29-08-08, 12:33
:) Βρήκα τα καλώδια που είχαν μήνει από όταν έβγαλα τον ενισχυτή 4ch, και θα το βάλω εκεί, ασφάλεια έχει μια μεγάλη μπροστά στην μπαταρία οπότε δε χρειάζομαι πρόσθετη... :jumpers

wastegate
29-08-08, 13:20
κάτσε ρε Βασίλη τι σχέση έχει ο μαπ? επειδή μετράει πίεση κι όχι υποπίεση? δεν το βλέπω λογικο.

Τι να σου πω Σταματη το πως και το γιατι δεν το ξερω..

MARMEL
05-11-08, 22:35
οι φωτο του dastek ειναι για τον τολη...
αν βοηθουν δλδ...

σου βρηκα και το link http://www.burnout.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=734&Itemid=89

αλλα δε δουλευει πλεον... χεχεχεχεχεχε

μεσα εγραφε αυτα...
Η εταιρία PTS εισάγει, εμπορεύεται και τοποθετεί συστήματα παράλληλων εγκεφάλων της Dastek από το 2000. Μπορεί να τοποθετηθεί και να συνεργαστεί με τουρμπάτα, νιτράτα, εκκεντροφοράτα και γενικώς οποιοδήποτε βελτιωμένο μοτόρι. Λειτουργεί σε όλα τα αυτοκίνητα ενώ γίνεται πριν και μετά την τοποθέτηση δυναμομέτρηση σε ιδιόκτητο τετρακίνητο δυναμόμετρο.
PTS PERFORMANCE TUNING SYSTEMS Τηλ.: 210 9851819
Ενδεικτική τιμή: € 650

αμα τον παρεις κανα τηλ τον λενε θεμη...

TOLIS EE80
05-11-08, 23:21
Σε ευχαριστω πολυ Πανο.

MARMEL
06-11-08, 18:04
δεν κανει τπτ τολη...

ελπιζω να βγαλεις ακρη.......

TOLIS EE80
06-11-08, 21:33
Δυστυχως αυτος που το ειχε το πουλησε

MARMEL
06-11-08, 23:08
φτου και απ την αρχη δλδ....