PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξάτμιση από ΗΚS!!!! Αλλά κάνει??


JX-E12
15-02-04, 20:07
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Παιδιά απορία..
Μετά από αρκετό ψάξιμο πάνω στο θέμα εξάτμιση, και εχοντας σχεδον καταλήξει στο τι θα βάλω έπεσα πάνω σε αυτήν την εξάτμιση της HKS!! Σχεδιαστικά είναι από τα πιο όμορφα πράγματα που έχω δει ποτε σε εξάτμιση (για μένα πάντα, ε? δεν ειναι αντικειμενικό το κριτήριο) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , και από ποιότητα νομίζω το όνομα ΗΚS τα λέει όλα! Τώρα.. Η απορία μου ειναι η εξής.. Κάνει αυτη η εξάτμιση για το Corollaκι μου? Η HKS λέει οτι ειναι universal, αλλα δεν ξερω για τι ειδους αμάξια προορίζεται..Το corollaκι μου ειναι 1400 κυβικά, με τα 97 άλογα, το vvt-i, Ε12! Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? Κάνει η εξάτμιση αυτη για μένα? Μήπως θα πρέπει να αλλάξω και σωλήνες? Τι ειδους αλλαγες θα πρέπει να γίνουν στο συστημα εξαγωγής? :?: :?: :?: :?: Παραθέτω πιο κάτω και την περιγραφη που δινει η HKS για την εξατμιση.. με τεχνικά χαρακτηριστικά... :!: :!: :!:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

JX-E12
15-02-04, 20:23
The universal HKS Hi-Power muffler assemblies are the same high-quality units used in the HKS bolt-on exhaust systems. The 170mm and 130mm Hi-Power muffler shell designs are available in 75mm and 60mm (respectively) piping diameters for use with custom exhaust applications.

....Application.........Size..........Tip...Tip Dia. (mm)...Piping Dia. (mm)
.1).....ALL..........170mm Shell...HP..........120.................75
.2).....ALL..........130mm Shell...HP...........96..................60


Έχει δύο μοντέλα, το 1) και το 2) με διαφορετικά χαρακτηριστικά το καθένα!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

DjBac
16-02-04, 00:13
Δε νομίζω πως θα κάνει στο μοτέρ μας!!! :x :x :x

Δύστυχώς για μας στην Ιαπωνία δε δίνουν σημασία στα μικρού κυβισμού μοτέρ (αυτά που προορίζονται για ΕΥΡΩΠΗ!!!! :cry: :cry: :cry: )

Το πολύ πολύ αυτές οι εταιρείες να βγάζουν και για το 1.5 του Yaris TS... Μοτέρ όμως με διαφορετικό μπλοκ από το δικό μας..
Έτσι ίσως χάσεις και το απαραίτητο για τα ατμο μοτέρ backpressure!!!
Αν όμως επιμένεις σε κάτι τέτοιο στρέψου προς Apex-i την N1!!!!

Σίγουρα θα έχεις ΤΕΛΕΙΟ ήχο αλλά θα χάσεις σε επιδόσεις για το λόγο που σου εξήγησα!!!

Τα παραπάνω βεβαια είναι δική μου γνώμη ΚΑΘΑΡΑ!!!!!

JX-E12
16-02-04, 00:46
Πάντως αυτες οι εξατμισεις ειναι πραγματικα υπεροχες!!! :lol: :lol: :lol:
Καθαρά ιαπωνικές, παραπέμπουν σε αμάξια τέρατα, υποδείγματα τεχνολογίας, και εξέλιξης!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Αντε να βρεις τωρα αν μπορεις να βαλεις μια τετοια..

Μια λυση στο design ειναι να φτιαξω μια ιδια χειροποιητη!!!!!!! :lol: :lol: :lol: Όταν λες οτι θα χασω σε επιδοσεις τι εννοεις? Θα κόψει?

DjBac
16-02-04, 01:23
Σίγουρα θα σου κόψει!!!
Η διάμτερος που έχει το δικό μας είνι σίγουρ πιο μικρή!!
Να υποθέσω πως εκτός πό εισαγωγή και πρόγραμμα δεν προτιθεσαι να κάνεις κατι άλλο... Σωστά?? Βεβαια είσαι εκτός εγγύησης!!!
Με το "1ο σταδιο" δεν είναι αναγκαίο το να μεγαλώσεις τη διάμετρο!!!
Να είσαι σίγουρος πως το backpressure θα μειωθεί!!! :shock: :shock: :shock: :?

JX-E12
16-02-04, 01:40
Γενικά από χειροποίητες τι ξέρεις? Διαλέγεις σχέδιο και προσαρμόζεις το τελικό στις αναγκες σου? (Ίππους, προγραμμα κτλ κτλ) Ειναι καλές? Αξιόπιστες? Πόσο περίπου βγαίνει ένα καλό τελικό? Ποπάυ ή Παπαδόπουλος? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

DjBac
16-02-04, 01:45
Σίγουρα ο Παπαδόπουλος είναι πιο φθηνός (εκεί πάνε όλοι οι μπάτσοι!!!!), ο Ποπάυ όμως θεωρείται ο καλύτερος!!!
Αν θες σίγουρα αποτελέσματα πάρε μάρκας!!!Σίγουρα όμως θα την πληρώσεις ακριβά!!!
Μια φορά ο Ποπάυ μου ήχε πει γύρω στα 400 τελικό ΜΟΝΟ δεξιά αριστερα... Με ένα καζανάκι!!!

Και εννοείται πως μεσαίο και χταπόδι αφήνεις τα μαμα!!!
Εκτός από το χταπόδι της TRD για το TS που έχει 1200 euros αλλά σου δίνει ΑΡΚΕΤΗ δύναμη για χταπόδι!!! :lol: :lol: :lol:

JX-E12
16-02-04, 01:49
Ενω το booster ειναι με δύο καζανακια? Λες μαρκε ε? Κι εγω μωρε κάπως έτσι το βλέπω.. Γυρω στα 350 εχει η Sebring, 400 η Remus! Λίγος ήχος βέβαια, αλλα σίγουρο αποτέλεσμα!!!!

Να σου πω.. ΚΑΝΕΙ το χταπόδι του TS για το 1.4???? :?: :?: :?: :?: Εισαι σιγουρος? Και με εγγυηση?? Δεν τη χανεις, ε? :?: :?: :?:

DjBac
16-02-04, 01:53
Της Booster (Laser) είναι με ένα καζανάκι πάλι... Ήπαμε, 1400 είναι αυτά!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

ΔΕΝ ΗΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 1.4.....
Κάθετι είναι φτιαγμένο και σχεδιασμένο γι'αυτό που προορίζεται...
Απλά ήπα πως από τα χταπόδια των vvti μόνο αυτό μπορείς να αλλάξεις με κάτι καλύτερο!!!
Αν το προιόν που βάλεις είναι TRD, αλλά λέει πως είναι για αγωνιστικούς σκοπούς ΧΑΝΕΙΣ εγγύηση!!! :lol: :lol:

g6
16-02-04, 09:49
egv tha sas proteina anepifilakta ti lisi papadopoulos. Forav edv kai 2 xronia exatmisi tou apo aktaliti kai pisv kai eimai plirvs efxaristimenos. Endeiktiki simerini timi apo kataliti kai pisv 320 euro. elpizv na boithisa

JX-E12
16-02-04, 15:56
Σίγουρα η λύση χειροποίητη ειναι πολύ πιο φτηνή, και πιο...στα μετρα μας!!!!!! Διαλέγω σχέδιο, διαλέγω ήχο κτλ κτλ!!! :!: :!: :!: Αλλά εγγύηση δεν υπάρχει μετα απο τη χειροποίητη!!!! Παρ'όλα αυτα τη σκέφτομαι πολύ σοβαρά!!! Και εδώ ειναι ένα θέμα... Χειροποίητη ή μάρκας???? :?: :?: :?: :oops: :oops: :oops: :oops:

JX-E12
16-02-04, 19:23
Κανεις??? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

ΚΡΙΣΤΙΑΝ
16-02-04, 20:06
ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΠΟΠΑΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΑΔΟΠΟΥΛΟ!!!!ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΡΑΛΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΑΦΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΜΟΥΦΑ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 3-5 ΑΛΟΓΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΕ ΜΕ ΜΙΑ ΤΟΥ ΠΟΠΑΘ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!

JX-E12
16-02-04, 20:18
Αν τελικά καταλήξω σε χειροποίητη μάλλον στον Ποπαυ θα πάω!! Αλλα αυτο που με απασχολει ειναι αν θα πρεπει να παω σε χειοποιητη η σε μαρκας! Γιατι αφενος με τη μαρκε έχω και εγγυηση, και αναμφισβητητη ποιοτητα, και δε μου λεει και η ΤΟΥΟΤΑ τιποτα (ετσι νομιζω τουλαχιστον), αφετερου ομως ακουγεται πως για περετερω μετατροπες η μαρκε δεν αρκει, και θες μεγαλυτερης δαιμετρου σωληνες κτλ κτλ.. -> άρα χειροποίητη!!! Δίλημμα... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

ΚΡΙΣΤΙΑΝ
16-02-04, 20:23
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΙΞΑ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΘΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕ ΟΤΙ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΘΕΣ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ!!!!!!!

DjBac
16-02-04, 21:59
Αν τελικά καταλήξω σε χειροποίητη μάλλον στον Ποπαυ θα πάω!! Αλλα αυτο που με απασχολει ειναι αν θα πρεπει να παω σε χειοποιητη η σε μαρκας! Γιατι αφενος με τη μαρκε έχω και εγγυηση, και αναμφισβητητη ποιοτητα, και δε μου λεει και η ΤΟΥΟΤΑ τιποτα (ετσι νομιζω τουλαχιστον), αφετερου ομως ακουγεται πως για περετερω μετατροπες η μαρκε δεν αρκει, και θες μεγαλυτερης δαιμετρου σωληνες κτλ κτλ.. -> άρα χειροποίητη!!! Δίλημμα... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Τα μοτέρ αυτά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε δέχονται περαιτέρω μετατροπές!!! :lol: :lol:

Τσάμπα χρήματα και απώλεια εγγύησης!!!

Θεωρητικά θα χάσεις την εγγύηση με ό,τι εξάτμιση και αν βάλεις!!! :cry: :cry:
Ειδικά αν ο μηχανικός στην αντιπροσωπεία είναι μ@λ@κ@ς..... :evil:

ΚΡΙΣΤΙΑΝ
16-02-04, 22:02
DJBAC ΟΙ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ?

JX-E12
16-02-04, 22:05
Μαλιστα... ενα ενα.. Έχω ακουσει για κατι τουρμπακια του Μαλιωρα, σε 0,6 bar, που παει 1ο σταδιο 160 ιππους, και 2ο σταδιο 220!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φήμες, αληθεια, δεν ξερω τιποτα.. Μη με ρωτησει κανεις! Οτι ακουω λεω!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Οποτε σε αυτην την περιπτωση μια μαρκε για το 1,4 απλη, τελικο, δε θα κανει!! Απο την αλλη οι μαρκε ειναι εγγυηση πιστευω!!!!! ΒΕΒΑΙΑ...δεν εχουν ηχο απο οτι ξερω!!! Για universal που εχουν και ηχο μαλλον δεν το συζηταω!!!! Καμια σχεση στην ποιοτητα και στις μετρησεις του καζανακιου!!!!! ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΑ ΕΧΩ ΗΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

DjBac
16-02-04, 22:08
DJBAC ΟΙ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΗ?

Λοιπόν η δικιά μου εξάτμιση είναι ΚΑΡΑΜΑΜΑ!!!!! :lol: :lol: :lol:
Απλά ήμουν τυχερός και ήρ8ε από το εργοστάσιο έτσι όπως τη βλέπεις!!! :lol: :lol:


Προφανώς και κάνω πλάκα!!!
Είναι όντως μαμά με τη δεξιά μπούκα να είναι κολλημένη πάνω στο καζανάκι και την αριστερη κολλημένη στο πουθενά!!! :lol: :lol: :lol:

Έχω παραγγείλει ένα τελικό πάντως!!!! Καιρός ήταν!! :shock:

JX-E12
16-02-04, 22:09
Και κατι αλλο..
Απο την ΤΟΥΟΤΑ μου εχουν πει (off the record :wink: :wink: :wink: :wink: ) οτι αν βαλεις εξατμιση μαρκε (για το Corolla, και οχι universal) δεν υπαρχει προβλημα με την εγγυηση!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Ετσι κι αλλιως 2 βιδες ειναι ολες κι ολες για να μπει!! Δεν ειναι τιποτα συνταρακτικο!!!!! :lol: :lol: :lol:

thanasis233
17-02-04, 03:17
an valis eksatmisi kai filtro tin egigsi den tin xanis .

thelo na kano mia eroti!!!

thelo na elenxo to migma poy tha paei stin pira!!!
ti prepi na valo ? poy prepi na pao na to topothetiso? kai to vasikotero xano tin egiisi?

eyxaristo prokatavolika!!

JX-E12
17-02-04, 08:45
Αυτο που εγω γνωριζω ειναι οτι ΜΟΝΟ εξατμιση-φιλτρο μπορεις να βαλεις και να μη χασεις εγγυηση! Και αυτα χωρις πατεντες!! Μονο αν προοριζονται για το Κορολα!! Τωρα οσον αφορα στο τι μπορεις να βαλεις γι αυτο που ζητας μαλλον δνε ειμαι αρμοδιος να σου πω.. Δεν ξερω.. :oops: :oops: :oops: :oops: Sorry!! Καλημέρα!!

DjBac
17-02-04, 15:00
Μάλλον ζητάς hallmeter... :oops: :oops:
Εξαρτάται από το μοτέρ!!
Συνδέεται παράλληλο στο μετρητή λόγου "λ"...
Αν έχεις δύο τότε (αν δε θες να βάλεις 2 όργανα) το βάζεις στο 2ο!!!!

Κανονικά εγγύηση δε χάνεις!!!
Αν γίνει σωστή η εγκατάσταση!!!
Ρώτα σε μια αντιπροσωπεία αν μπορούν να το εγκαταστήσουν, αν όχι ρώτα τους που για να μη χάσεις εγγύηση!!! :P :P :P

Nektarios
19-02-04, 10:51
Της Booster (Laser) είναι με ένα καζανάκι πάλι... Ήπαμε, 1400 είναι αυτά!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

ΔΕΝ ΗΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 1.4.....
Κάθετι είναι φτιαγμένο και σχεδιασμένο γι'αυτό που προορίζεται...
Απλά ήπα πως από τα χταπόδια των vvti μόνο αυτό μπορείς να αλλάξεις με κάτι καλύτερο!!!
Αν το προιόν που βάλεις είναι TRD, αλλά λέει πως είναι για αγωνιστικούς σκοπούς ΧΑΝΕΙΣ εγγύηση!!! :lol: :lol:


O DjBac exei dikio to xtapodh kanei mono gia to TS.
Oso gia exatmish ego exo balei (se TS) xeiropoihth apo kataluth kai piso (mesaio kai teliko) me ligo megaluterh solhna kai phre ontos 6HP dunamometrhmena.Tora o popay ontos kanei polu kalh douleia arkei na to exei xanakanei kai na mhn piramatistei sto diko sou amaxi.
Ego exo enan kollhto mesa kai parolla auta den phga ekei.
Mporeis na allaxeis kai kataluth kai na pareis 2-4 aloga.
Pantos me proionta ths TRD den exeis egguhsh.H antiprosopoia tha sou kopsei thn egguhsh sthn periptosh pou tha dhmiourghthei problima kai tha katalixoun oti ofeiletai sto exartima pou exeis allaxei.

Nektarios

Nektarios
19-02-04, 11:11
Paidia na rothso kai ego kati ??
Exei allaxei kanenas kataluth me metaliko eleutheras (epsaxna gia americat sugkekrimena) se corolla TS kai na tou exei dhmiourghsei problima apo tous esthithres pou exei prin kai meta apo ton kataluth ??
Skeftomai na ton allaxo alla den exo brei exatmisa pou na to exei dokimasei akoma (popay, papadopoulos, Power-up, daras, auto-ergonomics, americat ktl)

Kai kati allo pou afora ton djbac:
Mhpos exeis kapoio kodiko ths trd gia thn piso mpara tolon h mporeis na mou peis kapoio atomo pou na mporei na thn paraggeilo kai mou thn ferei??

Nektarios

JX-E12
19-02-04, 14:41
Nektarios καλως ηρθες!!!! Να σε ρωτησω.. Εχω το 1.4, και ψαχνομαι τωρα για την εξατμιση!! εχω καταληξει σε ενα ετοιμο τελικο για το Corolla, αλλα προφανως δεν παιρνω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 6 άλογα απο εκει!! Σε ποιον εξατμισα πηγες για την εξατμιση απο καταλυτη και πίσω?? Έκανε καλή δουλειά? ΤΟ ειχε ξανακάνει?

Nektarios
19-02-04, 15:05
Nektarios καλως ηρθες!!!! Να σε ρωτησω.. Εχω το 1.4, και ψαχνομαι τωρα για την εξατμιση!! εχω καταληξει σε ενα ετοιμο τελικο για το Corolla, αλλα προφανως δεν παιρνω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 6 άλογα απο εκει!! Σε ποιον εξατμισα πηγες για την εξατμιση απο καταλυτη και πίσω?? Έκανε καλή δουλειά? ΤΟ ειχε ξανακάνει?

Katarxhn kalos sas brika.
O Thanasis (exatmisas) to eixe xanakanei se idio amaxi kai ixere kala ti eprepe na ginei.Giati otan tou eipa gia 60ara solhna mou eipe oti to dokimasan to idio se prohgoumeno kai kremage xamhla.Eno me 55ara solhna kerdizeis arketa kai idika se roph.O typos einai polu kalos kai ontos ekane polu kalh douleia.
Mporei na mh pareis 6 aloga alla 3-4 apo mesaio kai teliko tha ta pareis kathos kai arketh roph.
An se endiaferei pare thlefono kai kane mia erothsh(210-4009992).
Dieuthinsh: Dardanelion 45 , Amfialh.
Elpizo na se boithisa.

Nektarios

DjBac
19-02-04, 15:07
Kai kati allo pou afora ton djbac:
Mhpos exeis kapoio kodiko ths trd gia thn piso mpara tolon h mporeis na mou peis kapoio atomo pou na mporei na thn paraggeilo kai mou thn ferei??

Nektarios

Κωδικό δεν έχω αυτή τη στιγμή, αλλά αν θες μπορώ να μάθω!!!!

Μέσω net την έφερα!!! :roll:

JX-E12
19-02-04, 15:07
Όχι απλως βοηθησες, παρα πολυ θα έλεγα!!!!!!! Ευχαριστω πάρα πολύ!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Θα τον παρω να μιλησω!! Ξερεις, η εξατμιση ειναι ενα θεμα πολυ περιεργο!! Και λεπτο ταυτοχρονα!!!
Και πάλι ευχαριστω!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nektarios
19-02-04, 16:43
Nektarios[/quote]
Κωδικό δεν έχω αυτή τη στιγμή, αλλά αν θες μπορώ να μάθω!!!!
Μέσω net την έφερα!!! :roll:[/quote]


An theleis ego sthn agorazo thn mpara sthn timh pou thn phres...
Ante kai ligo parapano!!

DjBac
19-02-04, 16:45
Μα δεν την έβαλα για να την πουλήσω!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nektarios
19-02-04, 16:49
Ma eipes prohgoumenos oti thn eferes !!!! :lol: :lol:
Mhpos yparxei kapoios pou na xereis oti fernei pragmata trd ??

DjBac
19-02-04, 16:52
Εννοούσα πως μέσω internet την έφερα για μένα!!!!

Δυστυχώς δεν ξέρω καλά για Ελλάδα και TRD...
Ο Barbaris???
κοίταξες στο site που σου έδωσα???

Nektarios
19-02-04, 16:56
Dustoixos den brika tipota.
Telos panton tha pao ekei pou paraggleila kai to xtapodi. :wink: :wink:

DjBac
19-02-04, 16:59
Μα από αυτό το site την πήρα!!! :lol: :lol:

Ό,τι θες από TRD και Japan εταιρείες το φέρνει!!!

Nektarios
20-02-04, 10:30
Kalimera.
Sorry gia thn talaiporia.
Mhpos mporeis na mou xanadoseis to site na to elegxo kai pali.
Kai an exeis kapoio onoma h thlefono akoma kalutera.
Esu pou thn exeis balei eisai ikanopoihmenos??
Htan duskolo sthn topothetish ??

Nektarios

DjBac
20-02-04, 11:32
Καλημέρα...
Ποιά ταλαιπωρία.... Γι' αυτό υπάρχει κατι το forum!!! :lol:

www.gtn.ch

τηλέφωνο 8α σου πω σε λίγο!!!!

Ήδα διαφορά στο ότι το πίσω μέρος ακολουθεί καλύτερα!!!!

Έχει πολύ καλές οδηγίες και στα αγγλικά!!!! :lol: :lol: