PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΙΝΗΤΗΡΑ 2ZZ-GE ΣΕ Ε12 1.4


Nikos92
27-10-21, 10:41
Καλήμερα σε όλα τα μέλη.Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω και να μάθω αν αξίζει είναι η εξής:είμαι κάτοχος Ε12 1.4 μοντέλο 2002 και σκεφτόμουν να κάνω μια αλλαγή,όχι ότι έχει θέμα το αυτοκίνητο λίγο λάδι τσιμπάει(260.000 km) απλά πάντα μου άρεσε το t-sport και το έχω σαν απωθημένο. Το ερώτημα μου είναι,αξίζει η μετατροπή του δικού μου σε 1.8 με έναν μεταχειρισμένο κινητήρα,συμπεριλαμβανομένου όλων των μετατροπών που/αν χρειάζεται,είναι αξιόπιστο και οικονομικά αν συμφέρει. Έχω ψάξει για μεταχειρισμένο TS αλλά τα περισσότερα είναι 2πορτα και εμένα θα με ενδιέφερε 4πορτο (έχουμε και 2 μωρά ),και στο car ένα μόνο έχω βρει 4πορτο .Ευχαριστώ !

TmNemesis
27-10-21, 19:19
Είναι πολλά τα λεφτά, νομίζω δεν αξίζει.
Καλύτερα να βρεις ένα έτοιμο να ξεμπερδεύεις.
Μια οικονομική λύση είναι να βάλεις τον 1800cc με τα 143 άλογα από celica ή mr2.

iempan
28-10-21, 08:49
3000 ευρω κομπλε μετατροπη και ολοκληρομενη επισκευη σε μοτερ 1ζζ και εξαρι σασμαν απο σελικα δεν τα λες και λιγα,ενα πεντοχιλιαρο θες για το τς!!!

giannis gt
28-10-21, 22:19
Πουλάς αυτό... Βάζεις την διαφορά και παίρνεις ένα γνήσιο TS. Νόμιμο, εργοστασιακό και αξία μεταπώλησης..

Fanis
29-10-21, 16:25
Πουλάς αυτό... Βάζεις την διαφορά και παίρνεις ένα γνήσιο TS. Νόμιμο, εργοστασιακό και αξία μεταπώλησης..

H μοναδικη σωστη και ασφαλης λυση ..

Nikos92
31-10-21, 14:27
Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια, και εγώ εκεί βαδιζα απλα είπα να πάρω μια γνώμη από άτομα που το έχουν ψάξει ή έχουν γνώση του θέματος. Το δύσκολο τώρα είναι να βρεις στην Ελλάδα 4πορτο TS . Έχω βρει 1 και αυτό είχε περισσότερα χιλιόμετρα από το δικό μου . Γενικά βλέπω σπανίζουν τα 4 πόρτα Ελλάδα. Από εξωτερικό βρίσκεις πιο πολλά άλλα εκεί δεν ξέρεις τι παίρνεις. Ευχαριστώ πολύ πάντως!

keichi
01-11-21, 23:37
Εγω προσωπικα δεν θα το μετετρεπα σε 2ζζ, θα το επαιρνα το ts γνησιο.
1ζζ ομως θα εβαζα ανετα!

neoklis
24-11-21, 09:19
Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια, και εγώ εκεί βαδιζα απλα είπα να πάρω μια γνώμη από άτομα που το έχουν ψάξει ή έχουν γνώση του θέματος. Το δύσκολο τώρα είναι να βρεις στην Ελλάδα 4πορτο TS . Έχω βρει 1 και αυτό είχε περισσότερα χιλιόμετρα από το δικό μου . Γενικά βλέπω σπανίζουν τα 4 πόρτα Ελλάδα. Από εξωτερικό βρίσκεις πιο πολλά άλλα εκεί δεν ξέρεις τι παίρνεις. Ευχαριστώ πολύ πάντως!

να ενα 5dor
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/33581540-toyota-corolla