PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζάντες T-Sport 5D


roko
02-01-17, 08:28
Καλημέρα σε όλους, καλή χρονιά, με υγεία και επιτυχίες!!!

Είναι το πρώτο μου post, γιαυτό τυχόν λάθη/παραλείψεις ας συγχωρεθούν.

Θα ήθελα την βοήθειά - γνώμη σας σχετικά με το παρακάτω:

Πρόσφατα, απέκτησα ένα Corolla TS του 2005 (5D), στο οποίο ο προκάτοχος είχε βάλει ζάντες 18", με λάστιχα 215/40. Λόγω χτυπημάτων, κραδασμών και θόρυβου(βουητού) στην πορεία, θέλω να τις αντικαταστήσω, και σκεφτόμουν να πάω σε εργοστασιακή διάσταση, δηλαδή 16" αφού ούτως ή άλλως, τα λάστιχα θέλουν αλλαγή.

Επίσης, είχε βάλει στο αυτοκίνητο ελατήρια χαμηλώματος eibach (-3cm αν θυμάμαι καλά).

Διαβάζοντας δίαφορα topics στο forum, δεν σας κρύβω ότι έχω μπερδευτεί αρκετά.

Να πάω σε 16" όπως σκεφτόμουν αρχικά? Είδα ότι σχεδόν όλοι έχετε πάει σε 17". Έπειτα, σε τι πλάτος ζάντας? Η κεντρική ιδέα είναι να κερδίσω σε άνεση, και να βρίσκω ελαστικά σε λογική τιμή.

(PS.: Γνωστός, μου πρότεινε 16'' ζάντα, με 205/55 ελαστικά, τα οποία βλέπω ότι είναι αρκετά φτηνά)

Οιαδήποτε γνώμη, καλοπροαίρετη...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

corollapatra
02-01-17, 08:48
Καλή σου ημέρα και χρόνια πολλά.

Κατ' αρχάς καλοτάξιδο το αυτοκίνητο, θεωρώ ότι έκανες πολύ καλή επιλογή και μάλιστα σε 5πορτο facelift μοντέλο που δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεθεί. Αν επιτρέπεται με πόσα χιλιόμετρα το πήρες και πόσο σου κόστισε; Έτσι από περιέργεια να δούμε τελικά τι ζητάνε εκεί έξω για τα 5πορτα facelift TS...

Στα θέματά σου τώρα, η μαμά ζάντα είναι 16άρα (αν δε κάνω λάθος το πλάτος είναι 6,5") με μαμά διάσταση ελαστικού 195/55/16. Οι περισσότεροι που μένουμε σε αυτή τη διάσταση και στην μαμά ζάντα συνήθως βάζουμε 205/50/16 ελαστικό (αυτό φοράω και εγώ αυτή τη στιγμή στη μαμά ζάντα). Αυτό, μαζί με το 205/55/16 είναι τα ελαστικά που μπορείς να βάλεις έχοντας τη μικρότερη δυνατή απόκλιση και μεταβολή σε σχέση με τη μαμά διάσταση ελαστικού. Εκείνοι που βάζουν 17'' πάνε σε 7άρα ζάντα και ελαστικό 205 ή 215/45/17 που είναι και η αντίστοιχη για τα 17άρια "σωστή" διάσταση ελαστικού σε σχέση με τη μαμά.

Όπως αντιλαμβάνεσαι, όσο ανεβαίνεις σε διάμετρο ζάντας πέφτεις σε προφίλ ελαστικού, πράγμα που σημαίνει φυσικά ότι χάνεις σε άνεση αλλά κερδίζεις σε στήσιμο, κράτημα και συμπεριφορά σε σπορ οδήγηση, όπως επίσης ανεβαίνεις και σε κόστος αντικατάστασης ελαστικών λόγω μεγαλύτερων διαστάσεων. Αν το βασικό του μέλημα είναι η άνεση και οι οικονομικότερες επιλογές σε ελαστικά, πας σε 16'' ζάντα (κατά προτίμηση πλάτους 7" αλλά και η μαμά 6,5άρα κάνει) και παίζεις στις διαστάσεις 195-205 και 55άρι ή 50άρι προφίλ.

Για τα ελατήρια, ισχύει το ίδιο σε ό,τι έχει να κάνει με την άνεση. Όσο πιο χαμηλωμένο τόσο μικρότερη άνεση, αλλά πιο ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα και καλύτερο στήσιμο στο δρόμο. Η επιλογή εκεί είναι να βάλεις πάλι τα μαμά ελατήρια για να έχεις τη μεγαλύτερη δυνατή άνεση.

roko
02-01-17, 09:13
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Το πήρα με 105.000 χλμ, 8000Ε.

Τα ελατήρια δεν θα τα αλλάξω προς το παρόν, καθώς μου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα. Όντας το αυτοκίνητο χαμηλωμένο -3cm, θα έχω πρόβλμα να βρίκουν τα λάστιχα επιλέγοντας σεταρισμα 205/50/16 ή 205/55/16 ?

Επίσης, οι ζάντες πρέπει αν είναι 4χ100?, και το offset? --> Για να ξέρω ακριβώς τι ψάχνω.

Μαμά ζάντες δεν έχω καταφέρει αν βρω, αν και μου αρέσουν αρκετά. έχετε κάποια ιδέα του που να απευθυνθώ?

(PS. Έχετε ξανακούσει για 18" σε TS? Δεν είναι υπερβολή?)

corollapatra
02-01-17, 09:31
Όχι, δε θα έχεις πρόβλημα να βρίσκουν οι τροχοί, και το δικό μου χαμηλωμένο το έχω με ΤΤΕ ελατήρια -3cm και δε βρίσκει τίποτα, μόνο το εμπρός σπόιλερ πιθανόν να βρίσκει σε συγκεκριμένες περιπτώσεις οδοστρωμάτων. Το καρέ είναι όντως 4x100 και το offset, χωρίς να είμαι και σίγουρος μπορεί να είναι από 35 έως 40, αυτό όμως ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος φίλος που το ξέρει σίγουρα. Μαμά ζάντες δεν είναι πολύ δύσκολο να βρεις, κοίτα στο car αλλά, αν έχεις προφίλ στο facebook, στις σχετικές ομάδες αγοραπωλησιών ελαστικών και ζαντών.

Σχετικά με τις 18άρες, υπάρχουν αρκετά με τέτοια διάσταση, η πιο κοινή όμως είναι η 17''.

TmNemesis
02-01-17, 09:38
Καλοτάξιδο και από εμένα.

Ανδρέα,8000€ με 105000km,χμμ ενδιαφέρον!!!

Τα ελατήρια σου δεν είναι υπερβολικά χαμηλά.
Να καταλάβεις από τα μαμά είσαι -1,5cm χαμηλότερος,θεωρώ ότι είναι καλά.

Το μαμά offset είναι 45,αν δεν κάνω λάθος.
Εγώ είχα 17άρες με offset 37 & 42 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το καρέ ,ναι, είναι 4x100.

Όσο για την διάσταση των ελαστικών όπως ,πολύ σωστά, στα είπε ο Ανδρέας.

ΥΓ1: Ανέβασε,αν θέλεις, και καμία φώτο.
ΥΓ2: Απ'ότι κατάλαβες και εγώ και ο Ανδρέας έχουμε μια αδυναμία στα TS f/l 5θ... :D :D :D

kosmas
02-01-17, 10:46
Γεια σου φιλε μου
Καλως ηρθες και καλη χρονια
Σε 16" και 17" αν το φαρδος ειναι 6-6.5 τοτε το οφσετ πρεπει να ειναι οσο ειπωθηκε δλδ 35-40 αν το φαρδος ειναι 7-7.5 το οφσετ πρεπει να ειναι 40 -42 για να μη βρισκει.

roko
02-01-17, 10:49
Φωτο θα ανεβάσω προσεχώς, καθώς δεν είμαι Ελλάδα τώρα, αλλά Κορέα λογω δουλειάς, και δεν έχω μαζί μου.Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Στο car.gr αδυνατώ να βρω μαμά ζάντες, αλλά θα το κοιτάζω ώστε όταν γυρίσω, (Ευελπιστώ μέχρι τέλος Φλεβάρη) να κάνω την αλλαγή άμεσα. Ειδάλως, θα πάω σε aftermarket, 16''.

Πως σας φάνηκε το value for money μιας και γνωρίζετε περί των TS? Γενικά καλοσυντηρημένο είναι, και θέλει μερικά ψιλοπραγματάκια μόνο.

A! Και εδώ και 5-6000 χλμ, του είχε βάλει και αέριο BRC ο προκάτοχος, το οποίο φάνηκε ότι παίζει καλά, αλλά εννοείται ότι επίγει με το που γυρίσω μια επίσκεψη στον κ.Φάνη για να το δει εφ'όλης της ύλης.

Γεια σου φιλε μου
Καλως ηρθες και καλη χρονια
Σε 16" και 17" αν το φαρδος ειναι 6-6.5 τοτε το οφσετ πρεπει να ειναι οσο ειπωθηκε δλδ 35-40 αν το φαρδος ειναι 7-7.5 το οφσετ πρεπει να ειναι 40 -42 για να μη βρισκει.

Σε όλους τους παραπάνω συνδυασμούς, μπορώ να βάλω λάστιχα 205/50/16 ή 205/55/16 ?

corollapatra
02-01-17, 13:11
Προσωπικά θεωρώ ότι ένα καλοδιατηρημένο και προσεγμένο 5d Facelift TS με σχετικά λίγα χιλιόμετρα εκεί πρέπει να παίζει. Οτιδήποτε άλλο με λιγότερα χρήματα σίγουρα θα χρειάζεται κάποια μικρά ή μεγάλα μαζέματα. Υποθέτω ότι ο φίλος θα είδε και άλλα TS μέχρι να καταλήξει στο συγκεκριμένο και θα έχει άποψη. Το συγκεκριμένο έχει και τις 18άρες, και τα ελατήρια, και το BRC, έχει πραγματάκια.

roko
02-01-17, 17:08
Δεν υπαρχουν και πολλα 5D προς πωληση γενικα. Το αεριο ηταν ενας λογος σιγουρα. Οι 18ρες οχι, καθως οπως ειπα θα τις αλλαξω. Ειναι αρκετα προσεγμενο ομως. Τωρα, το τι μπορει να εμφανισει το μοτερ, κανεις δεν ξερει - μακαρι τιποτα. Αλλα και παλι, καλα να ειμαστε να το παλευουμε και να τα φτιαχνουμε.

Ευχαριστω για τις διευκρινισεις ολων.

kosmas
02-01-17, 22:35
205/50/16...

CTS03
03-01-17, 12:48
Καλορίζικο και καλοτάξιδο! Κάποια δικά μου σχόλια

ο προκάτοχος είχε βάλει ζάντες 18", με λάστιχα 215/40. Λόγω χτυπημάτων, κραδασμών και θόρυβου(βουητού) στην πορεία,
Ένα έντονο βουητό σε σταθερή πορεία είναι φυσιολογικό και μηχανικής προέλευσης. Με ενοχλεί πολύ όποτε αποφασίζω να πάω ήρεμα, οπότε η λύση είναι συνεχείς επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις για προσπεράσεις σε σχετικά δύσκολους δρόμους.


ο προκάτοχος είχε βάλει ζάντες 18", με λάστιχα 215/40.
Αν έχει καλά ελαστικά, προτείνω να κάνεις "πρακτική" κατ' αρχάς στο υπάρχον σπορ στήσιμο και μετά αλλάζεις.


Γνωστός, μου πρότεινε 16'' ζάντα, με 205/55 ελαστικά, τα οποία βλέπω ότι είναι αρκετά φτηνά) .
Για τον ίδιο λόγο πριν 4 χρόνια έβαλα Michellin pilot sport3 205/55/16, ενώ πριν είχα Exalto 205/50/16. Αρχικά αισθάνθηκα ότι σχετικά έγινε "βάρκα", μετά τα συνήθισα και τώρα είμαι μπερδεμένος. Βελτιώθηκε σε άνεση και το σημαντικότερο αυξάνει την απόσταση από το έδαφος που είναι πρόβλημα για όσους έχουμε χαμήλωμα και TTE spoiler μπροστά.

Τα 205/55 "τρώνε" σε ένα σημείο για 1-2 εκατοστά τους μπροστά θόλους καθώς οδηγείς. Και θα είναι αδύνατο να βάλεις αλυσίδες, αν σου χρειάζονται.

Με οδηγικά κριτήρια προτιμότερα τα 205/50/16.

corollapatra
03-01-17, 14:00
Ένα έντονο βουητό σε σταθερή πορεία είναι φυσιολογικό και μηχανικής προέλευσης. Με ενοχλεί πολύ όποτε αποφασίζω να πάω ήρεμα
Αυτό δε το κατάλαβα. Σε ποιο μηχανικό βουητό αναφέρεσαι; Σε ποιες ταχύτητες;

CTS03
03-01-17, 15:25
Θόρυβος μηχανής, που μάλλον καταλαβαίνεις αν οδηγείς και άλλο αυτοκίνητο.

Προσπαθούσα να πάω χαλαρά γύρω στις 4.000-4.500 με 5η-6η. Σκεφτόμουν ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά η συνοδηγός μου είπε ότι πάντα έτσι ήταν!
Έχω καλομάθει τελευταία στην άνεση(!) ενός swift 1.2.

madvinegar
03-01-17, 15:43
Ας πω κι εγω μια γνώμη. Δεν ειχα βάλει 18αρες (ούτε είχα TS) αλλά στην υπερκυβισμένη 12αρα (η οποία μέχρι πριν το lift έχει ίδιες καμπύλες με TS) είχα δοκιμάσει 15αρες, 16αρες και 17αρες.

Η δική μου άποψη ειναι πως οι 17αρες με 205/45/17 ειναι μακράν το καλύτερο νούμερο για Ε12 καθώς συνδιάζουν και πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά (πολύ καλό πατημα και ωραία κύλιση σε στροφές και ταξίδια, και ελάχιστη ως καθόλου αύξηση βαρους ή κατανάλωσης), μαζί με πολύ όμορφη εμφάνιση.

Ούτε χαζοσπινιάρεις, ούτε σέρνεσαι. Κατά τη γνώμη μου ειναι ιδανικό.

Ξαναλέω, είναι προσωπική άποψη.

corollapatra
03-01-17, 22:31
Θόρυβος μηχανής, που μάλλον καταλαβαίνεις αν οδηγείς και άλλο αυτοκίνητο.

Προσπαθούσα να πάω χαλαρά γύρω στις 4.000-4.500 με 5η-6η. Σκεφτόμουν ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά η συνοδηγός μου είπε ότι πάντα έτσι ήταν!
Έχω καλομάθει τελευταία στην άνεση(!) ενός swift 1.2.
Υπάρχει ένας θόρυβος από τη μηχανή μεταξύ 120-140 χλμ/ώρα με 6η. Προσωπική άποψη είναι ότι μάλλον οφείλεται σε κάποιο συντονισμό του κινητήρα γιατί εμφανίζεται μόνο σε αυτό το φάσμα.