PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευη 20v, αξιζει?


vasilis ae92
10-07-16, 20:15
Καλησπερα στο club.. ειμαι κατοχος corolla 92 με ασιμοκαπακο 20v, το μοτερ μετα απο δυο προηγουμενους κατοχους του αυτοκινητου (τριτος εγω) κ αρκετα σκισιματα καιει λαδι σαν νερο 😜.. θελει τσιμουχακια στις βαλβιδες, ελατηρια, μεταλα και ισως αν ανοιξω μοτερ και ρεκτιφιε στο κυλινδρο, η ερωτηση που θελω να κανω ειναι: υπαρχει καποιος που εκανε την ιδια επισκευη να μου πει περιπου τιμες κ αν υπαρχουν ολα τα ανταλακτικα, και δευτερον αξιζει επισκευη στο μοτερ η το αφηνω οσο αντεξει ετσι και παω για αλλο μοτερ?

preatorian
13-07-16, 03:56
Καλύτερα άλλαξε μοτέρ για μένα.

Fanis
13-07-16, 09:23
καλυτερα ψαξε να βρεις ενα μοτερ ολοκληρο παρα να το ανοιξεις δεν αξιζει και μολις το παρεις κανε μια αλλαγη μεταλων στροφαλου και ελατηρια πιστονιων που σαν ανταλλακτικα δεν ξεπερνανε τα 200ε και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=8832

nikcarina
13-07-16, 10:09
Καλημέρα!
Να σου δώσω μια εικόνα που ίσως σε απογοτεύσω λιγάκι.... Το 2010 πήρα απόφαση να επισκευάσω το μαυροκάπακο, αλλάχτηκαν τα πάντα (μέταλλα, πιστόνια, φλάτζες, τσιμούχες, ιμάντες, ακόμη και βαλβίδες κλπ κλπ) με κοστολόγιο 2.850,00€, όλα τα ανταλλακτικά γνήσια, παραγγελία μέσα από αντιπροσωπεία... Βέβαια από τότε έχει κάνει περίππου 65.000χλμ και είναι άψογο...
Οποιαδήποτε κίνηση κάνεις θα ξεπεράσει κατά πολύ την πραγματική αξία του αυτοκινήτου και από εκεί και μετά όπως λέει ένας φίλος "το πανρέυεσαι"!!!

vasilis ae92
13-07-16, 19:14
Καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις σας κ το ενδιαφερον, σε περιπτωση που παω για αλλο μοτερ, επειδη ειμαι νεος, ταιριαζει το μαυροκαπακο με τα ρευματα του ασημι η βαζω παλι ασημοκαπακο χωρις φασαριες? Επισης σε τι τιμες παιζουν? Βρηκα στο car με 600-700€

preatorian
16-07-16, 21:00
Για μένα άσε τις αγγελίες και διάφορους μαντραδες του κ@λου.δες στον άγιο δημήτριο είναι ο αντωνοπουλος αν τον θυμάμαι καλά οδό ρουμελης δεν θυμάμαι αριθμό.
Ακριβώς αλλά μοτέρ και ανταλλακτικά εγγύηση.

NikiforosGT
17-07-16, 14:51
καλησπέρα εχω παει και εγω εκει για κατι ανταλλακτικα, και ζητησα και κατι που κανονικα δεν το δινει κανεις και μου εδωσε. Τον συνιστω ανεπιφυλακτα. Εχω ακουσει τα καλυτερα!
Δεν ειναι Ρουμελης ειναι ο αλλος δρομος αυτος, ειναι Ιατριδου 1 και Σοφιας Βέμπο. 210-9945134
Αντωνοπουλος Θανασης
Εχω και το κινητο του αν το θελει κανεις μου λεει με PM.

LISSAS
18-07-16, 07:46
Kαι εγώ, ό,τι έχω πάρει από τον Αντωνοπουλο (Μπραχάμι) είναι ΟΚ! Ακόμα και το μοτέρ 4efte του αδερφού μου, είναι άψογο εδώ και 4 χρόνια!!

NikiforosGT
18-07-16, 08:41
καλημερα, και ενας φιλος που ειχε κανει εκει την μετατροπη και εκεινος το ιδιο! Αγιος Δημητριος = Μπραχάμι το ιδιο δεν ειναι?

Καλησπερα στο club.. ειμαι κατοχος corolla 92 με ασιμοκαπακο 20v, το μοτερ μετα απο δυο προηγουμενους κατοχους του αυτοκινητου (τριτος εγω) κ αρκετα σκισιματα καιει λαδι σαν νερο ��.. θελει τσιμουχακια στις βαλβιδες, ελατηρια, μεταλα και ισως αν ανοιξω μοτερ και ρεκτιφιε στο κυλινδρο, η ερωτηση που θελω να κανω ειναι: υπαρχει καποιος που εκανε την ιδια επισκευη να μου πει περιπου τιμες κ αν υπαρχουν ολα τα ανταλακτικα, και δευτερον αξιζει επισκευη στο μοτερ η το αφηνω οσο αντεξει ετσι και παω για αλλο μοτερ?

θες πολλα ευρω! καλυτερα δες για αλλο απο καποιον αξιοπιστο και οχι απο οποιον λαχει!

LISSAS
18-07-16, 12:11
Αγιος Δημητριος = Μπραχάμι το ιδιο δεν ειναι?
Ναι, το Μπραχάμι είναι συνοικία του Αγιου Δημητριου.