PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα trc vsc


burnass
12-07-15, 20:55
Μολις το εβαλα μπροστα μου αναψε το check και το trc off.το κουμπι δεν κανει τιποτα ως προς την ενεργοποιηση δεν κανει τιποτα.θελω την βοηθεια σας

Αυτο που εκανα μολις ηταν να βγαλω τον πολο της μπαταριας και ολα οκ.εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο και ποια μπορει να ειναι η αιτια. Και τελος η ερωτηση ειναι αν αυτο ειναι καποιο προβλημα που πρεπει να κοιταξω.

mpesikos
12-07-15, 23:42
Αν αναψει το check engine,vsc και trc βγαινουν off,πανε πακετο αυτα.
Αρα το προβλημα ειναι,γιατι σου αναψε το check engine.
Οταν λοιπον σου αναψει το check,αν βαλεις τον εγκεφαλο σε διαγνωστικο θα σου βγαλει εναν κωδικο βλαβης,τωρα που εβγαλες τον πολο της μπαταριας,ο κωδικος χαθηκε.
Αν σου ξανα αναψει,αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να πας σε μια αντιπροσωπεια και να συνδεσουν το αυτοκινητο με το διαγνωστικο για να δουν τι βλαβη βγαζει.

neoklis
13-07-15, 06:12
εχεις αλλάξει καμία λάμπα?
έχεις καμία καμένη?

mpesikos
13-07-15, 12:26
εχεις αλλάξει καμία λάμπα?
έχεις καμία καμένη?
Μα ρε Νεοκλη απ οτι ξερω εμεις δεν εχουμε τετοιες ενδειξεις στην κορολλα.
Εκτος και αν ρωτας γιατι ψαχνεις για μεταχειρισμενη λαμπα.:hehe:hehe:ANYWORD:

kosmas
13-07-15, 14:56
Αν αναψει το check engine,vsc και trc βγαινουν off,πανε πακετο αυτα.
Αρα το προβλημα ειναι,γιατι σου αναψε το check engine.
Οταν λοιπον σου αναψει το check,αν βαλεις τον εγκεφαλο σε διαγνωστικο θα σου βγαλει εναν κωδικο βλαβης,τωρα που εβγαλες τον πολο της μπαταριας,ο κωδικος χαθηκε.
Αν σου ξανα αναψει,αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να πας σε μια αντιπροσωπεια και να συνδεσουν το αυτοκινητο με το διαγνωστικο για να δουν τι βλαβη βγαζει.


Αυτο ακριβως!

burnass
13-07-15, 15:43
Προς το παρον ολα οκ.αν ξαναβγαλει τσεκ θα το φυσωσω.παντως μου κανει εντυπωση ολα μαζι.ευχαριστω παντως.!

neoklis
14-07-15, 08:29
ρε σας μιλάω και δεν :doctor
έτρεχα καιρό με αυτά
την πάτησα -ρώτησα - έμαθα :
μιλάω για ts fl


1)είχα αλλάξει όλα τα πίσω με led χωρις αντίσταση
(ανάβουν όλα abs trc k.t.l)
Από την TOYOTA μου είπαν ότι διαβάζει κάποιο πρόβλημα λογο διαφορας ρεύματος
οκ το έλυσα έβαλα αντιστάσεις και έσβυσα την βλάβη (ΓΙΑΝΝΙΤΣΑΣ)

2) παλι το ιδιο θεμα μου αναψαν στα καλα καθούμενα μετα από καιρο
πήγα (ΠΑΣΠΑΛΙΑΡΗΣ) δεν έβρισκαν τι ήταν προληπτικά αλλαξα και μια βαλβίδα κατω από το φρένο
και δεν μπορούσαμε να βρούμε τι εχει έβγαζε αισθητήρες κ.τ.λ
Δεν το βρήκαμε ξανα τα ιδια
3)πηγα (ΠΛΕΥΣΗΣ)
αποτέλεσμα μια λαμπα πισω εκανε νερα δεν έβγαζε την ιδια τάση με την άλλη σαν καμμένη
τα έβγαλα όλα και τελος όλα καλα τωρα
να συμπληρώσω
αυτή είναι η προσωπική μου περιπέτεια με αυτό του είδους το πρόβλημα και για αυτό το ειπα

καλαμποκά για βάλε μια led πισω να δεις γλέντια
αλλα να μου πεις εσένα είναι το pr τι να λέμε τωρα χαχαχαχαχαχαχαχα

Αν αναψει το check engine,vsc και trc βγαινουν off,πανε πακετο αυτα.
Αρα το προβλημα ειναι,γιατι σου αναψε το check engine.
Οταν λοιπον σου αναψει το check,αν βαλεις τον εγκεφαλο σε διαγνωστικο θα σου βγαλει εναν κωδικο βλαβης,τωρα που εβγαλες τον πολο της μπαταριας,ο κωδικος χαθηκε.
Αν σου ξανα αναψει,αυτο που θα πρεπει να κανεις ειναι να πας σε μια αντιπροσωπεια και να συνδεσουν το αυτοκινητο με το διαγνωστικο για να δουν τι βλαβη βγαζει.

ειπες και την λαλακια σου αλλα δεν απάντησα
τι παει να πει βγάλε το πολο και έσβυσε
ΝΟΜΟΣ :εβγαλε βλαβη πας και το βλέπεις :crazylol :crazylol :crazylol :crazylol :crazylol

kosmas
14-07-15, 14:18
Απλα λεει πως τωρα που εβγαλε τον πολο δεν μπορει να παει να δει τι βλαβη ειχε βγαλει εκτος αν ξαναναψει!

burnass
14-07-15, 17:11
Ακριβως αν ξανα αναψει θα το τσεκαρω.πιστευω παντος πως απλα εφαγε ενα σκαλωμα απο ζεστη η απο το ξεκινημα.το αμαξι ειναι pf και δεν εχω βαλει ουτε ενα led.θα δειξει ο καιρος.

neoklis
15-07-15, 08:36
Απλα λεει πως τωρα που εβγαλε τον πολο δεν μπορει να παει να δει τι βλαβη ειχε βγαλει εκτος αν ξαναναψει!

παιδιά και το πόλο να βγάλει την βλάβη την κρατάει 99,9%
αν θυμάμαι καλά ....

kosmas
15-07-15, 12:10
Αμαξι με αμαξι εχει διαφορα. Και στο φορτηγακι μου το κραταει αν βγαλεις τον πολο αλλα στο ts... Γιοκ!!

neoklis
15-07-15, 12:24
Αμαξι με αμαξι εχει διαφορα. Και στο φορτηγακι μου το κραταει αν βγαλεις τον πολο αλλα στο ts... Γιοκ!!
τελικά έχεις δίκιο master :beg
αν βγάλεις πολο την τρως στο κολο
χαχαχαχα
περιμένεις να ξανακάνει το ιδιο

burnass
16-07-15, 07:50
Απο μια μοκρη ερευνα που εκανα.το τσεκ και το trc ισως να αναψαν απο το air flow.και να θελει καποιο καθαρισμα.θα δειξει

neoklis
16-07-15, 09:49
Απο μια μοκρη ερευνα που εκανα.το τσεκ και το trc ισως να αναψαν απο το air flow.και να θελει καποιο καθαρισμα.θα δειξει

όταν είχα βάλει μια χοάνη μου άναψαν και εμένα
μακάρι να είναι από αυτο

burnass
26-07-15, 22:37
Καλησπερα!μου ξανα αναψε και πηγα και το φυσωσα.airflow εδειξε.το σβησαμε στον εγκεφαλο.μαλλον απο βενζινες.μου ειπε ο μηχανικος οτι μαλλον την ειχε κρατησει ο εγκεφαλος τη βλαβη . Και τωρα οκ!μου ειπε κατα 99% δεν θα το ξαναβγαλει.ιδωμεν

neoklis
27-07-15, 05:39
πάλι καλά
τέλος καλά όλα καλά

burnass
07-08-15, 00:08
Ξανα αναψε με κωδικο p0410.ειναι το μοτερακι που βγαζει ζεστο αερα για να ζεστανει τον καταλυτη.προς το παρον το καθαρισαμε και δουλεψε.ξερει καποιος αν μπορω να το απομονωσω?toyota 850€

neoklis
07-08-15, 06:35
Αφού μπήκα και εγω στο club (λαμπάκια) ένα παρόμοιο πρόβλημα και χωρίς λύση ακόμα
Θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδίας για ότι έχουν κάνει και κάνουν για μένα
Το fani και το Georgezze12

Παιδιά δεν εχω λογια !!!!

καλά που εχω και εσάς εχω περάσει τα ορια μου

madvinegar
07-08-15, 08:36
Αφού μπήκα και εγω στο club (λαμπάκια) ένα παρόμοιο πρόβλημα και χωρίς λύση ακόμα
Θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδίας για ότι έχουν κάνει και κάνουν για μένα
Το fani και το Georgezze12

Παιδιά δεν εχω λογια !!!!

καλά που εχω και εσάς εχω περάσει τα ορια μου


Νομίζω φταίει το υπερβολικό και λεπτομεριακό πλύσιμο για το προβλημα που σου εβγαλε. Εχεις κατι να πεις επ' αυτού...?:mrgreen:

neoklis
07-08-15, 08:47
Νομίζω φταίει το υπερβολικό και λεπτομεριακό πλύσιμο για το προβλημα που σου εβγαλε. Εχεις κατι να πεις επ' αυτού...?:mrgreen:

καλά εσυ θές:crazylol :crazylol :crazylol :crazylol :crazylol :crazylol :crazylol

Fanis
07-08-15, 13:32
Μαλλον βρηκα μοναδα νεοκλη !! θα μου απαντησει απο εβδομαδα για τιμη και ποτε μπορει να την στειλει ...απο Ιταλια με 1 χρονο εγγυηση ..

neoklis
07-08-15, 13:48
Μαλλον βρηκα μοναδα νεοκλη !! θα μου απαντησει απο εβδομαδα για τιμη και ποτε μπορει να την στειλει ...απο Ιταλια με 1 χρονο εγγυηση ..
:beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg :beg

georgezze12
07-08-15, 15:58
Να εισαι καλα φιλε....ευχαριστω για τα καλα σου λογια χαρα δικη μου να βοηθαω....αν και δεν εκανα και τιποτα...

burnass
07-08-15, 19:37
Αυτο σαν μεταχειρισμενο ανταλλακτικο το βρισκουμε?

kosmas
07-08-15, 22:14
Ξανα αναψε με κωδικο p0410.ειναι το μοτερακι που βγαζει ζεστο αερα για να ζεστανει τον καταλυτη.προς το παρον το καθαρισαμε και δουλεψε.ξερει καποιος αν μπορω να το απομονωσω?toyota 850€

Αν θες εχω.

burnass
07-08-15, 22:52
Με ενδιαφερει.πως θα μιλησουμε να πουμε τιμουλα ?

neoklis
29-08-15, 05:39
το πρόβλημα τέλος
αλλαγή sensor κατω από το κάθισμα όπως και είχε βρεί ο φάνης κόστος 365 ε :banana :banana

mpesikos
29-08-15, 13:31
το πρόβλημα τέλος
αλλαγή sensor κατω από το κάθισμα όπως και είχε βρεί ο φάνης κόστος 365 ε :banana :banana
Εμεις που δεν ξερουμε τι προβλημα ειχες,θα μυρισουμε τα νυχια μας?:ANYWORD::shoothim

neoklis
30-08-15, 14:42
Εμεις που δεν ξερουμε τι προβλημα ειχες,θα μυρισουμε τα νυχια μας?:ANYWORD::shoothim
ξαφνηκά άναψαν τα λαμπάκια ABS VSC TRC
ματά από πολύ ψάξιμο και πολλές μα πολλες διάφορες αιτιολογίες που μου είπαν βρέθηκε ότι είχε θέμα μια πλακέτα κατω από το κάθισμα μου

burnass
06-09-15, 20:52
Ερωτηση.βρηκα μοτερακι αλλα πριν το βαλω θελω να ρωτησω πως να τσεκαρω αν απο καποια αλλη αιτια δεν λειτουργει.τι μπορω να ψαξω?

mpesikos
08-09-15, 14:13
Ερωτηση.βρηκα μοτερακι αλλα πριν το βαλω θελω να ρωτησω πως να τσεκαρω αν απο καποια αλλη αιτια δεν λειτουργει.τι μπορω να ψαξω?

Σε αυτο δεν ξερω να σου απαντησω,αυτο που θελω να πω ειναι ομως οτι ειναι οντως εκει το προβλημα?
Την ιδια βλαβη βγαζει και το δικο μου εδω και κατι χρονια.τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο εβγαλα συμπερασμα οτι φταιει ο καταλυτης χωρις βεβαια και αυτο να ειναι σιγουρο.

burnass
08-09-15, 17:58
Εκανα ενα τσεκ χθες στις ασφαλειες.και ηταν καμμενη.εβαλα μια αλλη και τελικα δουλεψε ομως με θορυβο στη φτερωτη.συμπερασμα τελικα ειναι το μοτερακι.

CTS03
10-09-15, 18:25
Εμένα είχαν ανάψει λόγω αισθητήρων λ. Βλέπε το θέμα στο τέλος της σελίδας.
Αργότερα που ξαναέγινε καθάρισα τον MAF και τελικά πέρασε .... αν δεν ήταν καμιά κακή βενζίνη.

burnass
11-09-15, 00:24
Το προβλημα λυθηκε αντικατασταση μοτερ και ολα οκ!!ευχαριστω κοσμα!!

Nikos_Tsport
11-05-16, 18:12
Καλησπερα,εχω αυτη τη στιγμη το ιδιο προβλημα με τον φιλο,καμενο μοτερακι,και εξ αιτιας αυτου μου καιει την 50Α ασφαλεια στις ασφαλειοθηκες και μου αναβει και το VSC και TRC μαζι με το check engine.
Εχω βρει κομπλε μοτερακι απο 2zz αλλα ειναι απο celica TS.Επειδη εχω corolla Ts ξερει κανεις αν εχει καποια διαφορα?Στις φυσες ταιριαζουν ας πουμε?εστω και στα πιασιματα της βασης καθως το ενα αμαξι με το αλλο εχουν αλλη διαταξη των πραγματων στερεωμενα μεσα στο καπο??

burnass
12-05-16, 22:20
Καμια σχέση το ενα απο το άλλο.μπες eBay .ή celica το έχει επάνω ενω το corolla κάτω. Αλλες φυσες και αλλες βάσεις.για καινουριο μην ρωτήσεις 1000€

Nikos_Tsport
13-05-16, 00:05
Job done..οπως ειπα ειχα ηδη το σετ αλλα απο celica.το δικο μου ειχε καμμενο μοτερακι.βγηκε απο το δικο μου μονο το μοτερακι και μπηκε επανω στη δικη μου βαση του celica.δουλευει ολα κομπλε.

Jim_Arahos
13-05-16, 12:18
Παλικάρι βρήκες εύκολα το ανταλλακτικό? :D

neoklis
13-05-16, 18:08
Job done..οπως ειπα ειχα ηδη το σετ αλλα απο celica.το δικο μου ειχε καμμενο μοτερακι.βγηκε απο το δικο μου μονο το μοτερακι και μπηκε επανω στη δικη μου βαση του celica.δουλευει ολα κομπλε.
τιμή????????????????????

Nikos_Tsport
13-05-16, 18:18
Με βοηθησε ο Δημητρης jim arahos.. να το βρω πρωτον,και το βρηκα 150 Ε το ειχε καποιος στο ιντερνετ.Τα περαστικα 30Ε συνολο 180.