PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα κλειδώματος


babis92
22-05-15, 17:30
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...
Λοιπόν από χθες έχω την χαρά να έχω στη κατοχή μου το πρώτο μου αμάξι που δεν είναι άλλο από το κουκλί της φωτογραφίας...
Είναι μοντέλο του 1992, 1.300cc 87(ιππων???) και έχει 138.000χλμ!
Έχουμε όμως ένα θέμα με το κλείδωμα της πόρτας του οδηγού, όταν δηλαδή κλειδώνω και ξεκλειδώνω από την αριστερή πόρτα δεν ξεκλειδώνει(ή το αντίθετο!) του συνοδηγού.Ενώ όταν το ξεκλειδώνω ή το κλειδώνω από του συνοδηγού λειτουργεί μια χαρά...Τι μπορεί να συμβαίνει και αν ξέρετε είναι φθηνή η λύση του προβλήματος???
Και κάτι άλλο λαμπάκι όταν είναι χαμηλή η στάθμη της βενζίνης υπάρχει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
37241

Fanis
22-05-15, 17:54
μαλλον μιας και ειναι 1.3 δεν εχεις μαμα παραθυρα και κλειδαριες ..σε αυτη την περιπτωση δεν ειναι κατι δυσκολο απλα θα πρεπει να λυθουν και οι 2 ταπετσαριες και θα εμφανιστουν οι μηχανισμοι των ηλεκτρικων κλειδαριων ..αυτες καταληγουν σε κατι σιδερακια που ειναι σφιγμενα πανω στην ντιζα της κλειδαριας ...θα πρεπει να τα λυσεις και να τα ρυθμισεις ωστε να δουλεψουν συνχρονισμενα .. για περισσοτερα παρε με ενα τηλ ...

ναι υπαρχει λαμπακι χαμηλης σταθμης ...

babis92
22-05-15, 18:07
Ξεχασα να αναφερω πως δεν το κανει παντα με την κλειδαρια του οδηγου,δεν ξερω κατα ποσο σημασια παιζει αυτη η λεπτομερεια... ???
Οποτε το λαμπακι εχει καει....

babis92
24-05-15, 01:20
Επισης σημερα κατι ακομη που παρατηρησα ειναι οτι δεν αναβει παντα το λαμπακι της καμπινας οταν ανοιγει η πορτα του οδηγου... Τελος παντων την παρασκευη παει στο μαστορα η κυρια και οταν μαθω πως λυθηκαν τα προβληματα θα σας ενημερωσω

babis92
18-06-15, 22:15
Μπορειτε να μου πειτε τη διαφορα μεταξυ xli και gli; η δικια μου ειναι gli.