PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα ρελαντι black top 20v


παντελης 20v
07-12-14, 23:58
παιδια εχει τυχη σε κανενα προβλημα στο ρελντι,μεχρι τωρα εχω κοιταξει εγκεφαλο λογο προγραματος,αλαξα βαλβιδα ρελαντι τιποτα δεν εγινε,αλλαξα μπουζι,τσεκαρα βαλβιδα vvti,χρονισμο εκετροφορου τιποτα..εχουν φυγει 100 ευρω και ακομα τιποτα..ουτε εχει πολλες βενζινες το κοιταξα και αυτο ..απλος το μοτερ δεν τρεμει απλος ακουω την εξατμισει πισω να κανει μπερδεματα????::crazylol
:

παντελης 20v
08-12-14, 10:13
...???????

kosmas
08-12-14, 10:29
!!!!!! Ωχ εμπλεξες!!!

Αρχικα δοκιμασε εναν αλλο map. Ας μην ειναι απο ντε και καλα απο 20ν αρκει να ειναι απο 1.6 και πανω.
Μετα πας σε καθαρισμο πεταλουδων.
Αν δε στρωσει ελεγχεις ολες τις υποπιεσεις.
Αν δε στρωσει ελεγχεις εναν αλλο λαμδα.
Αν παλι δε στρωσει μετρα διακενα βαλβιδων.
Και καλου κακου αλλαξε και μια φουσκα πρωινου που ειναι φθηνη και μπορει να δημιουργησει τετοια προβληματα.

tom ks
08-12-14, 12:00
τι μιγματα εχεις στο πατημα?

Χρηστος
08-12-14, 15:04
εγω εχω ενα ιδιο θεμα αλλα μου το κανει οταν ειναι κρυο,μολις ζεσταθει στρωνει και ειναι ασημοκαπακο, το μπριζωσες να δεις τι ζημια σου βγαζει?

tolisvvtl-i
08-12-14, 19:59
υπαρχει μια περιπτωση να ειναι απο την φουσκα στο τετραπεταλουδο και να γυριζουν οι πεταλουδεs σε σημειο που να διαβαζει αλλα το tps

παντελης 20v
08-12-14, 22:32
το μοτερ επισκευασμενο ειναι,εχω καθαριστη οι πεταλουδες.στο δρομο παει μια χαρα..οταν σταματαω δεν ακουγετε καλα στο ρελαντι,οταν τρεχω και σταματαω η βελονα μια χαρα κατεβενει..το προβλημα ειναι ρελαντι..λεω ειχε μια βαλβιδα στο τετραπεταλουδο αριστερα..μηπως ειναι απο εκει..λ δεν νομιζω..

tom ks
09-12-14, 02:19
το μοτερ τι μιγματα εχει? ειναι στεγνο?

παντελης 20v
09-12-14, 21:58
Καλα ειναι τα μιγματα απο το χαλμιτερ που βλεπω..

Fanis
10-12-14, 10:27
ριξε μια ματια στο πλαστικο καπακι του distybuter για ρηγματα - υγρασια κτλ ...

παρε με ενα τηλ αν δεν καταφερεις τιποτα να το δουμε και μαζι , εχω καποια εξαρτηματα απο 20v .

παντελης 20v
11-12-14, 00:11
το κοιταξα φανη και ειχε ρηγμα και αλλαξα μονο το καπακι το εξωτερικο,πριν μια εβδομα..λες ποιο μεσα να περασε καμια υγρασια??ευχαριστο για την βοηθεια..

COROLLA293
11-03-15, 23:30
Και το δικο μου αρχισε τα ιδια με του ''παντελη 20v''. Προς ενημέρωση, αλλαξα map, βαλβιδα ISCV (ρελαντι), πολλαπλασιαστή, καπακι ντιστριμπυτερ,καθαρισμο μπεκ μεχρι και εγκεφαλο... Τιποτα! Τα ιδια χαλια! Μονο μετα τον καθαρισμο μπεκ εστρωσε για λιγο και μετα τα ιδια παλι! Ο μπαρμαρης πιστευει οτι κατι γινεται με το τετραπεταλουδο αν και τοχω καθαρισει προσφατα λογω εγκαταστασης υγραεριου. Μαλλον καποια ρυθμιση ή το TPS. Βαρεθηκα και το παρατησα προς το παρον. Καποια στιγμη θα δοκιμασω ενα αλλο τετραπεταλουδο (μεταχειρισμενο εννοειται!!) μπας και δω ασπρη μερα!

παντελης 20v
14-03-15, 21:19
Χαχα με εκανες και γελασα,στο καθενα λεει οτι θελει ο μπαρμπαρης,και εγω εκει παω ,τι μια μου λεει μπεκ το πηγα την βαβλιδα ρελαντι,και πολλα αλλα οι ανθρωποι ειναι αχρηστοι ,εκει ειναι ο μηχανικος να βρουνε την λυση,αυτοι βαζουν ενα μοτερ μετατροπη και νομιζουν ειναι ξερωλες,εγω απο το καλοκαιρι το ξαχνω,εχω δωσει 210ευρω και ακομα τιποτα μεχρι τωρα πηρα λ μπας και το κανει απο εκει θελει μπλακι να το βαλω αρα 60 ευρω ακομα,και ειμαστε 270 και αν ειναι απο εκει λεμε..θα το βαλω τελος του μηνα και θα σου πω. Αποτελεσματα,μην ακους τιποτα αυτο μια βλακεια που θα πει ειναι 100'μηχανικη του κ...λ..,

COROLLA293
27-03-15, 10:33
παντελη 20v ειχαμε κανενα νεο απο το οχημα? Τι ειναι αυτο το μπλακι που λες οτι θα αλλαξεις?

παντελης 20v
27-03-15, 23:09
Δεν εκανα τιποτα ακομα γιατι τα εδωσα στους μπατσους κατι λεφτα που ειχα να παρουνε και αυτοι το δωρο τους ,για το πασχα,φιμε ,εξατμισει και καλα..στο θεμα μας,πλακακι πρεπει να φτιαξω γιατι εγω παλια ειχα το ασιμη μοτερ και μετα εβαλα το μαυρο και αφησα το ειδιο λ τωρα πως δουλευσε ενια χρωνια ετσι αγνωστο..του ασιμη λ ειναι βιδωτος ενω του μαυρου ειναι με δυο βιδες..θα σου πω μεσα στο πασχα αν εγινε κατι που θα το φτιαξω..αν ειναι και εσενα λ..μπορει..ειναι πολυ σπανιος να βρεις ..κωδ του ειναι παντος denso 18564"

παντελης 20v
16-04-15, 10:00
Τελικα εβαλα το λ καλο του εκανα για ο δικοσμου ηταν μεσα στην μαυριλα και παει λιγο καλητερα το αμαξι...μετο ρελαντι τιποτα το ειδιο κανει..τιποτα δεν εγινε...λεω να αλλαξω μια βαλβιδα που ειναι πανω στο 4πεταλουδο αν δεν ειναι και απο εκει...καλο ειναι ετσι...

COROLLA293
16-04-15, 12:22
Εννοεις τη στρογγυλη βαλβιδα με τον αξονα στο κεντρο που βρισκεται στο κεντρο του τετραπεταλουδου πισω απο το σημειο που παει η ντιζα του γκαζιου μαλλον ε? Τι να πω πολυ το μπερδεμα με αυτη τη βλαβη..

παντελης 20v
16-04-15, 13:21
Εχουμε πλεξει..οχι αριστερα εχει μια βαλβιδα μαυρη που μπενει και ενα φυσακι κλιπς..αυτο κανει ρυθμ...του 4 πεταλουδου..μπας και ειναι απο εκει...

COROLLA293
18-05-15, 15:23
Λοιπον εντοπισα θεμα στις βαλβιδες και θελω να βρω καπελωτα να κανω ρυθμιση. Ειμαι αρκετα εκτος οριων. Μπας και ειναι απο εκει το προβλημα μας.

kosmas
18-05-15, 15:34
Αυτο που ειχα πει και στην αρχη. Αυτα τα μοτερ επειδη ειναι παλια κλεινουν αρκετα τα διακενα και θελουν ή καινουρια shims ή ξυσιμο οι βαλβιδες. Καινουρια Ελλαδα ειναι πανακριβα. Τα φθηνοτερα που βρηκα και πηρα ειναι απο αμερικη.

COROLLA293
18-05-15, 20:55
Kosmas αν εχεις link απο αμερικη που βρηκες τα shim καινουρια μου το στελνεις. Εδω εχουν περιπου 8 Ευρω εκαστο

kosmas
18-05-15, 21:53
Αν τα βρηκες 8 ευρω παρτα με κλειστα ματια γτ στην toyota εχουν 19 ευρω το ενα

COROLLA293
19-05-15, 00:52
Ενα απο τα νούμερα που ζητησα απο την toyota κοστιζε 8 Ευρω. Μαλλον επεσαν οι τιμες... Ειδωμεν οταν λυσω και μετρησω ενδελεχως.

παντελης 20v
21-05-15, 21:44
Δεν πρεπει να ειναι απο εκει ..εκανα επισκευη και ρυθμ.βαλβιδων και δεν ηταν απο εκει..δυσκολο να στο βρουμε γιατι βαριουτε κι ολλας.οτι κανεις μονο σου γενικα τα αλλαζεις ολλα μπας και το βρεις..εχω το αφησα..αφου παει μια χαρα στο δρομο..στο φαναρι βαζω μουσικοι..και τελος...χαχα..εχω δωση 250 eyro και δεν λεω να δωσο και αλλα γιατι θα φτασω να παρω μεταχ..μοτερ

COROLLA293
22-05-15, 00:25
Εμενα τρεμει πολυ το μοτερ στο ρελαντι. Ισως εχουν ξεσυγχρονιστει τα τετραπεταλουδα. Θα δουμε.. ψαχνοντας... Φανη καμια ιδεα?

COROLLA293
13-06-15, 01:21
Ρυθμιση βαλβιδων εξαγωγης και το θεμα μου λυθηκε ολοκληρωτικα.Εστρωσαν τα παντα ως δια μαγειας.. Οι βαλβιδες εξαγωγης ηταν φουλ κλειστες... Σχεδον ολες κοντα το 20 (αντι 39-49 που οριζει ο κατασκευαστης)
Κοστος για καθε καπελωτο 6.60 εκαστο στην Τοyota.