PDA

Επιστροφή στο Forum : auris 1.3 2009 - ένδειξη SYSTEM CHARGING


kleidokratwr
20-07-14, 14:05
Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι κάτοχος auris 1.3 2009και παρατηρώ το παρακάτω.

1) Γυρνάς κλειδί χωρίς να βάλεις μπροστά τον κινητήρα.
2) Ανοίγουν όλα τα λαμπάκια.
3)Μετά απο 5 δευτερόλεπτα χτυπάει ένα warning <!> και γράφει CHARGING SYSTEM.
4) Τα λαμπάκια δεν σβήνουν ποτέ.

Αν μετά απαυτό βάλεις μπροστά τον κινητήρα όλα κομπλέ δεν δείχνει τίποτα σβήνουν τα πάντα. Αυτό γίνεται μόνο όταν είναι γυρισμένο το κλειδί και περιμένει να το βάλεις μπροστά.

Διάβασα το manual του 2010 που έχω (δεν κατάφερα να βρω του 2009 - χαριστικά μου έδωσαν ένα του 2010 απο την toyota) και δεν κατάφερα να βρω την διαδικασία ελέγχου με το που γυρίσεις το κλειδί.

Στην λίστα με τις ενδείξεις το CHARGING SYSTEM αναφέρει οτι έχει θέμα η μπαταρία και πρέπει να το πας σεσυνεργείο, αλλα υπάρχει η πιθανότητα να εννοεί οτιαυτό ισχύει μόνο εφόσον είναι ανοιχτός ο κινητήρας.

Μήπως ξέρετε τι γίνεται; Μου λένε οτι είναι φυσιολογική η ένδειξη αλλα δεν βγάζει νόημα. Το οτι το δείχνει 5δευτερόλεπτα μετά μου κάνει σαν να ειναι το αποτέλεσμα του ελέγχου, οτι δηλαδή έλεγξα αν έχω προβλήματα και βρήκα αυτό και στο δείχνω.

PANOS SPEED
20-07-14, 20:16
Μηπως η μπαταρια ειναι στα τελευταια της?

Fanis
21-07-14, 11:59
απλα προβλημα μπαταριας που αν το αμελησεις θα θελεις δυναμο γιατι τραβαει υπερωριες με προβληματικη μπαταρια ..

kleidokratwr
21-07-14, 16:16
Η μπαταρία είναι ολοκαίνουργια Bosch S5 560A 60Ah ειδική για Start Stop.

Το ίδιο πάντως γίνεται σε άλλα 2 auris 2009 που έχω δει και μάλιστα ο ένας ρώτησε σε αντιπροσωπεία και του είπαν οτι είναι φυσιολογικό.

Εμένα ρε παιδιά με προβληματίζει οτι χτυπάει ένα μπιπ που σημαίνει οτι είναι warning γι αυτό το ψάχνω παραπάνω μήπως και είναι θέμα.

Το αυτοκίνητο μου έχει συνδεθεί στον εγκέφαλο και δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα ούτε μπαταρία ούτε δυναμό ούτε τίποτα.

kostas auris
21-07-14, 19:53
Η μπαταρία είναι ολοκαίνουργια Bosch S5 560A 60Ah ειδική για Start Stop.

Το ίδιο πάντως γίνεται σε άλλα 2 auris 2009 που έχω δει και μάλιστα ο ένας ρώτησε σε αντιπροσωπεία και του είπαν οτι είναι φυσιολογικό.

Εμένα ρε παιδιά με προβληματίζει οτι χτυπάει ένα μπιπ που σημαίνει οτι είναι warning γι αυτό το ψάχνω παραπάνω μήπως και είναι θέμα.

Το αυτοκίνητο μου έχει συνδεθεί στον εγκέφαλο και δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα ούτε μπαταρία ούτε δυναμό ούτε τίποτα.
Εμένα που είναι του 2009 δεν το κάνει..

giannis gt
21-07-14, 23:12
Μηπως δεν είναι καλα σφιγμένος καποιος πολος???
Μηπως καμια γειωση δεν είναι καλα σφιγμενη?

Μηπως η μπαταρια εκαψε κανα στοιχειο ,ασχετα αν είναι NEW ,βαλε μια άλλη εστω και μεταχειρα για δοκιμη να δεις αν θα το κανει!!!!

Το ότι είναι κατι NEW δεν σημανει τιποτα ,ποσο μαλλοβ σε ηλεκτρικα θεματα ,ποσο μαλλον σε μπαταρια!!!

Εγω όταν εφτιαξα το Punto ,εσκισα το κουτι ,εβαλα την αντλια βενζίνης Wallbro 255 επανω και στο πατημα στο dyno την ιδια μερα δεν κρατουσε πιεση και ψάχναμε τι φταιει.....
Τελικα εβαλα μια άλλη ιδια μετα από 2 μερες ,με καλυψαν με εγγυηση και οκ!!!
Ηταν ελλατωματικη!!!Σπανιο αλλα συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες!!!

xaolin
31-05-15, 01:41
Γεια σας παιδιά! έχω κι εγώ το ίδιο θέμα σε auris του 2009. Η μπαταρία μου είναι ελεγμένη , ο.κ. , δοκιμασα μάλιστα καινουργια μπαταρία toyota αλλά παρόλα αυτά συνεχίζει να το κάνει . Τελικά , άφησα την ίδια παλιά μπαταρία .

kostas auris
31-05-15, 11:15
Μήπως έχει να κάνει με κάποια ασφάλεια απο αυτες που βρείσκονται μέσα στο αυτοκίνητο???

xaolin
03-06-15, 00:41
σωστή παρατήρηση ! το σκέφτηκα κι εγώ αυτό και θα πάω για έλεγχο τις επόμενες μέρες ..