PDA

Επιστροφή στο Forum : Υδρογονοκίνηση


periklis87
09-05-14, 15:07
Έχει δει ή κανει κάποιος από εσας μετατροπή με κιτ υδρογονοκινησης (αυτό που κανει ηλεκτρόλυση στο νερό και προσθέτει υδρογόνο στο μίγμα αέρα τησ μηχανής?

andreasece
09-05-14, 16:04
Πριν ένα δυο χρόνια έγραφε ο Νικηφόρος στο φόρουμ (τι απέγινε και ξαφνικά εξαφανίστηκε δεν ξέρω), αλλά είχε κανει μόνος του μετατροπή που θα βρεις στις τελευταίες σελίδες στο θέμα του (http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=14095)

CTS03
25-05-14, 14:36
Έχει δει ή κανει κάποιος από εσας μετατροπή με κιτ υδρογονοκινησης (αυτό που κανει ηλεκτρόλυση στο νερό και προσθέτει υδρογόνο στο μίγμα αέρα τησ μηχανής?

Μακρυά!!!

Δες αναλυτική συζήτηση στο 4τΦ
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=48386&start=645

NikiforosGT
22-08-14, 14:22
Έχει δει ή κανει κάποιος από εσας μετατροπή με κιτ υδρογονοκινησης (αυτό που κανει ηλεκτρόλυση στο νερό και προσθέτει υδρογόνο στο μίγμα αέρα τησ μηχανής?

Απλά ξέχνα το πλέον το υπουργείο το έχει απαγορεύσει ως παράνομη μετατροπή φυσικά ως προώθηση υγραερίου και πλέον και φυσικού αερίου. Στο θέμα μου μετά απο χρόνια θα συνεχίσω να γράψω μερικά πραγματάκια αν θες να δεις. Πάντως συνιστώ να δεις για υγραέριο. Το υδρογόνο εμένα μου άρεσε εβλεπα διαφορες αλλα μικρες δεν αξιζε το κοστος και την φασαρια φυσικα. Τωρα το εκανα σε ενα κουτι και για φτιαξω αλλη εφαρμογη μαλλον welding station με χρηση φωτοβολταικου πανελ. Ο μοναδικος λογος που το εβγαλα δεν ηταν η αποφαση του υπουργειου (περασα κτεο ιαν 2013 μια χαρα) αλλα επειδη 2 φορες με τερμα πιεση και 180χλμ μου πηρε υγρα στην τουρμπινα και στο intercooler και αναγκαστικα να τα λυσω ολα να τα καθαρισω!!! ευτυχως οχι στο μοτερ....

Πριν ένα δυο χρόνια έγραφε ο Νικηφόρος στο φόρουμ (τι απέγινε και ξαφνικά εξαφανίστηκε δεν ξέρω), αλλά είχε κανει μόνος του μετατροπή που θα βρεις στις τελευταίες σελίδες στο θέμα του (http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=14095)

χαθηκα γιατι ετυχαν πολλα και δεν ειχα χρονο, τωρα ειμαι σε αδεια χρειαστηκα κατι πραγματα, μπηκα να δω αγγελιες και ειδα τι γραφατε και εγραψα...αλλιως γενικα δεν πολυασχολουμε με το αμαξι κατι ψιλα πλεον...:P

Fanis
22-08-14, 21:03
ετσι ακριβως ειναι πολυ κοπος για το τιποτα και αρκετα ζημιογονο για αυτους που δεν πιανουν τα χερια τους ..

NikiforosGT
23-08-14, 11:46
Καλημέρα! Όπως είπα και στο θέμα μου τις ίδιες διαφορές που είδα με την προσθήκη υδρογόνου στον αέρα, ακριβώς τις ίδιες βλέπω και με την προσθήκη φαρμακευτικού καλού ασετόν στην βενζίνη!!! Αν το ήξερα απο πριν δεν θα είχα ασχοληθεί καν! Απλά τώρα θα του βρω κάτι άλλο να κάνει εκτός αυτοκινήτου φυσικά. Το όνομα υδρογονοκίνηση δεν είναι σωστό μόνο σε εφαρμογές που είδα στο youtube και μόνο σε κινητήρες μικρού κυβισμού μονοκύλινδρων και σταθερών στροφών μπορεί να αναφερθεί που με μετατρποπή στην εισαγωγή τους δουλευουν μονο!!! με καθαρο υδρογονο!!! Γιαπαραδειγμα γινεται σε κινητηρα ηλεκτρογενητριας μια χαρα, σε σκαπτικο μηχανακι.και αλλα. Ομως πρεπει να εχουμε ανανεωσιμη πηγη ενεργειας για την παραγωγη υδρογονου για να συμφερει και το συστημα να παραγει αρκετα λιτρα ανα λεπτο. Αυτα....