PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβατότητα σασμαν


kosmas
06-05-14, 15:09
Καλησπερα! Μια βοήθεια θα ήθελα.
Ποιο 6τάχυτο σασμαν μπαινει απευθειας στο 20v blacktop; (Εκτός φυσικά απο το δικό του)
Από μία προχειρη ματιά στο διαδίκτυο είδα πως μόνο η χελώνα του 1.3 g6 ταιριαζει ακριβώς. Αληθεύει;

Fanis
06-05-14, 15:24
δεν ταιριαζει του 1300 . μονο του 4AFE 1600 G6 ταιριαζει .

kosmas
06-05-14, 16:49
Ευχαριστώ. Καποιο αλλο; Πχ απο zz μοτερ;

Fanis
06-05-14, 17:45
αν κρατησεις την χελωνα απο το δικο σου ταιριαζει απο ζζ .

tsaftsouf20V
06-05-14, 23:58
Καλησπερα! Μια βοήθεια θα ήθελα.
Ποιο 6τάχυτο σασμαν μπαινει απευθειας στο 20v blacktop; (Εκτός φυσικά απο το δικό του)
Από μία προχειρη ματιά στο διαδίκτυο είδα πως μόνο η χελώνα του 1.3 g6 ταιριαζει ακριβώς. Αληθεύει;

Αναποδα το καταλαβες. Απο 1.3 G6 δεν ταιριαζει αλλα αν κανεις τραμπα τις χελωνες με του δικου σου τοτε μπαινει. Το ξερω γιατι το εκανα εγω. Κατεβασα το δικο μου κ ειχα κ τα 2 σαζμαν στον παγκο. Ξεβιδωσα κ τις 2 χελωνες κ τις εκανα τραμπα. Ετσι κουμπωσα το 1.3 G6 στο μαυροκαπακο...

kosmas
07-05-14, 15:41
Ξερουμε αν οι σχεσεις μεταδοσης στο1.3 και στο 1.6 ειναι ιδιες; Αν οχι ποιες σχεσεις εχουν διαφορα και ποσο;

tsaftsouf20V
08-05-14, 16:31
Aπο οσο ξερω ειναι ιδιες σχεσεις με πιο κοντο βημα στο κορωνοπηνιο του 1.3...

kosmas
10-06-14, 10:31
Αναποδα το καταλαβες. Απο 1.3 G6 δεν ταιριαζει αλλα αν κανεις τραμπα τις χελωνες με του δικου σου τοτε μπαινει. Το ξερω γιατι το εκανα εγω. Κατεβασα το δικο μου κ ειχα κ τα 2 σαζμαν στον παγκο. Ξεβιδωσα κ τις 2 χελωνες κ τις εκανα τραμπα. Ετσι κουμπωσα το 1.3 G6 στο μαυροκαπακο...

Ειναι ευκολη η διαδικασια της αλλαγης η θα χρειαστει καποια πατεντα για το 1.3; Γτ για το 4ΖΖ ο μηχανικοα μου ειπε πως επειδη το εκανε και ξερει ειναι πολυ ευκολο ενω για το 1.3 δε ξερει αν ταιριαζουν τα ρουλεμαν. Μηπως μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του;;

tsaftsouf20V
10-06-14, 22:48
Ειναι ευκολη η διαδικασια της αλλαγης η θα χρειαστει καποια πατεντα για το 1.3; Γτ για το 4ΖΖ ο μηχανικοα μου ειπε πως επειδη το εκανε και ξερει ειναι πολυ ευκολο ενω για το 1.3 δε ξερει αν ταιριαζουν τα ρουλεμαν. Μηπως μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του;;

Οχι δεν θελει τιποτα. Βγαλε βαλε ειναι η διαδικασια. Το εκανα απογευμα σε πυλωτη απο κατω με το αμαξι σε τριποδα για να καταλαβεις. Κατεβηκα πατρα μεσημερι εκανα την τραμπα κ πηγα καρφι για ευθηγραμηση....

kosmas
11-06-14, 09:26
Οχι δεν θελει τιποτα. Βγαλε βαλε ειναι η διαδικασια. Το εκανα απογευμα σε πυλωτη απο κατω με το αμαξι σε τριποδα για να καταλαβεις. Κατεβηκα πατρα μεσημερι εκανα την τραμπα κ πηγα καρφι για ευθηγραμηση....

Ωραιος!! Ευχαριστω!!

OldToyotaLover
29-01-16, 22:20
το δικο μου τομ μαυροκαπακο φοραει 5αρι επανω πριν φορουσε ασημοκαπκο συμφωνα με τον ιδιοκτητη.το ασημοκαπακο ειναι 5αρι?διαφορετικα πως θα καταλάβω τι σασμαν φοραει?λογικα θα φοραει το σασμαν απο το ασημοκαπακο η απο οτι διαβαζω μπορει και το σασμαν απο το 4ΑFE σωστα?που γραφει τον τυπο του σασμαν?

keichi
30-01-16, 15:39
δε γραφει τυπο, σε κανενα δεν εχω δει...κωδικο σαζμαν γραφει μονο στο πλακακι του κατασκευαστη στο τροπετο...απλα καπου στη χελωνα μπροστα μπροστα εχει το 10ψηφιο κωδικο της toyota...δες το και πατα το στο toyodi να δεις απο τι ειναι