PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικοι και ανδιπλουμενοι καθρεπτες


billzisia
23-04-13, 09:20
Ειμαι νεος κατοχος μιας corolla ee 101 4efe του 1996 η οποια δεν εχει ηλεκτρικους καθρεπτες.
Θα ηθελα να μαθω εαν μπορουν να μπουνε (σχετικα ευκολα απο οτι εψαξα και στο internet) στο αμαξι μου ηλεκτρικοι η' και αναδιπλουμενοι (απο ιαπωνικη εκδοση) καθρεπτες.
Ψαχνοντας βρηκα να εχει (μαλλον) ετοιμη την φυσα για τον διακοπτη των καθρεπτων,οπως και στα ποδια του οδηγου αριστερα (στη ασφαλειοθηκη) εχει ετοιμη την πορτοκαλι θυλικη φυσα για τον καθρεπτη του οδηγου και στην πλευρα του συνοδηγου επισης την αντιστοιχη πορτοκαλι φισα για του συνοδηγου τον καθρεπτη.
Εαν ειναι ετσι ακριβως οπως τα λεω τα πραγματα,ας το επαληθευσει καποιος που γνωριζει σιγουρα....
Θελω δηλ. να μαθω εαν βρω 2 καθρεπτες,εναν διακοπτη και το ρελε απο τους jdm ηλεκτρικους και αναδιπλουμενους,θα δουλεψουν; Η' μονο ηλεκτρικοι απο ελληνικο μοντελο (χωρις αναδιπλωση) θα δουλεψουν (plug and play);
Ευχαριστω εκ των προτερων....

neoklis
23-04-13, 11:18
με ενδιαφέρει και εμένα αυτό και είχα βρεί και το ανταλακτικο μίλα Γιώργο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
με ενδιαφέρει και εμένα (ε12)
http://farm3.static.flickr.com/2694/4346933463_d4b0265362_b.jpg

neoklis
23-04-13, 11:34
http://napaco.en.made-in-china.com/product/YbqmxUhHYwcL/China-Car-Auto-Side-Mirror-Folding-System-for-Toyota-Highlander.html

billzisia
23-04-13, 15:44
Καλο αυτο το σετ,αλλα μιλαω για το "γνησιο" μονο, που φoρουσαν καποιες ιαπωνικες (δεν ξερω εαν υπηρχαν και σε αριστεροτιμονα corolla) εκδοσεις...:)

corolla 1.6 VVT-i
26-04-13, 19:35
Πως θα γινει να βρουμε αυτους τους ηλεκτρικους με φλας καθρεφτες μαζι με τα φαναρια με προτζεκτορα για Ε12 ?? Απο Ιαπωνία μόνο ??

ilias-e12
27-04-13, 00:56
Να κανω εγω τωρα μια ερωτηση??Κοιτουσα τους καθρεφτες του avensis με τα ενσωματωμενα φλας.Ξερει κανεις αν ταιριαζουν σε Ε12??

corolla 1.6 VVT-i
27-04-13, 01:06
Και το Αuris εχει τετοιους καθρεφτες που μοιζουν πολυ αλλα πιστευω πως δεν ταιριαζουν στην βαση της πορτας !! Απο Avensis οι πιθανοτητες ειναι μεγαλυτερες !! Ας μας πει καποιος που ξερει !!!
:wink:

ilias-e12
27-04-13, 01:18
Αυτος εχω την εντυπωση οτι ταιριαζει.Απλα δεν ξερω με την φυσα τι γινεται..

http://www.car.gr/parts/view/3175419/

Edessaios
27-04-13, 14:57
Η φύσα ταιριάζει αλλά από εκεί και πέρα το θέμα είναι ότι στην εργοστασιακή φίσα που υπάρχει στην πόρτα για να κουμπώσει στον καθρέπτη δεν έρχεται καλώδιο για φλας όπως επίσης δεν έρχεται και καλώδια για την αναδίπλωση. Το να φέρεις ρεύμα για το φλας είναι σχετικά εύκολο όπως έχω κάνει αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το ρεύμα της αναδίπλωσης που θα πρέπει να έρχεται από τον διακόπτη των καθρεπτών που χρειάζεται κι εκείνος αλλαγή.

ilias-e12
27-04-13, 18:44
Ο συγκεκριμενος δεν ειναι αναδιπλουμενος.Ειναι μονο ηλεκτρικα ρυθμιζομενος με φλας.Για αναδιπλωση θες και μπουτον μεσα.Πιστευω ομως οτι ειναι σχετικα ευκολο να γινει αμα εχεις τα καταλληλα πραγματα.

corolla 1.6 VVT-i
27-04-13, 18:58
Νομιζω αναδιπλουμενους καθρεφτες φορουσαν τα Rav4 και Αvensis ...

billzisia
29-04-13, 15:41
Τελικα στο post μου,μονο για το θεμα που ρωτησα δεν γινεται ΚΑΜΙΑ συζητηση!!!!!
Για οποιοδηποτε αλλο μοντελο (εκτος απο ee 101 sedan-που ειναι το δικο μου) εμαθα αρκετα....:crazylol

Γιαυτο που ρωτησα ομως...:banana

Edessaios
29-04-13, 15:46
Τελικα στο post μου,μονο για το θεμα που ρωτησα δεν γινεται ΚΑΜΙΑ συζητηση!!!!!
Για οποιοδηποτε αλλο μοντελο (εκτος απο ee 101 sedan-που ειναι το δικο μου) εμαθα αρκετα....:crazylol

Γιαυτο που ρωτησα ομως...:banana

Έχεις απόλυτο δίκιο, πάντα έτσι γίνεται!!!!!Ρωτάει κάποιος για ένα συγκεκριμένο θέμα και παίρνει ότι να'ναι απαντήσεις.

Σε αυτό που ρώτησες στο πρώτο σου ποστ από την στιγμή που έχεις δει ότι υπάρχουν οι αναμονές σε φίσες για καθρέπτες, μάλλον θα γίνεται αλλά μόνο για ηλεκτρικούς όχι και αναδιπλούμενους.

billzisia
29-04-13, 19:11
Ευχαριστω για την απαντηση,αλλα περιμενω μηπως καποιος εχει κανει αυτη την "πατεντα" (εστω και μονο με ηλεκτρικους καθρεπτες) και μου δωσει τα φωτα του....:ANGEL

billzisia
01-05-13, 13:18
Ελα βρε παιδια...κανεις δεν εχει βαλει "εργοστασιακους" ηλεκτρ. καθρεπτες σε 101 sedan; :question
H μηπως το "κρατατε" μυστικο!!!!:jumperslol.

billzisia
21-05-13, 10:43
Anyone;
Kανεις βρε παιδια;

minas_101
15-10-13, 18:37
είναι παλιό το τοπικ,αλλα θα σου απαντησω αν και το πιο πιθανο να την εχεις βρει την απαντηση απο μονος σου...ηλεκτρικοι καθρεπτες μπαινουν σε 101 αλλά ΜΟΝΟ απο ευρωπαικο μοντελο μην κανεις το λαθοσ και παρεις ιαπωνικους γιατι πολυ απλα δεν θα βλεπεις,εχουν διαφορετικα τριγωνακια και διαφορετικη γωνια θεασης...οποτε αναδιπλουμενοι δηλαδη ιαπωνιας δεν μπαινουν...αυτα....

neoklis
15-10-13, 19:05
AXXXXXXXXXXXXXXXXX
BAXXXXXXXXXXXXXX

Λαμπρος Κ.
15-10-13, 20:05
είναι παλιό το τοπικ,αλλα θα σου απαντησω αν και το πιο πιθανο να την εχεις βρει την απαντηση απο μονος σου...ηλεκτρικοι καθρεπτες μπαινουν σε 101 αλλά ΜΟΝΟ απο ευρωπαικο μοντελο μην κανεις το λαθοσ και παρεις ιαπωνικους γιατι πολυ απλα δεν θα βλεπεις,εχουν διαφορετικα τριγωνακια και διαφορετικη γωνια θεασης...οποτε αναδιπλουμενοι δηλαδη ιαπωνιας δεν μπαινουν...αυτα....
Δεν κουμπώνει μονο το κρύσταλλο από ευρωπαϊκό αριστεροτιμονο στον καθρέφτη του γιαπωνέζικου δεξιοτιμονου;

billzisia
16-10-13, 10:00
είναι παλιό το τοπικ,αλλα θα σου απαντησω αν και το πιο πιθανο να την εχεις βρει την απαντηση απο μονος σου...ηλεκτρικοι καθρεπτες μπαινουν σε 101 αλλά ΜΟΝΟ απο ευρωπαικο μοντελο μην κανεις το λαθοσ και παρεις ιαπωνικους γιατι πολυ απλα δεν θα βλεπεις,εχουν διαφορετικα τριγωνακια και διαφορετικη γωνια θεασης...οποτε αναδιπλουμενοι δηλαδη ιαπωνιας δεν μπαινουν...αυτα....
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση.(οχι δεν εχω βρει ΑΚΟΜΗ την λυση).
Κατι ακομη.Επειδη το δικο μου ειναι sedan,εαν βρω καθρεπτες και διακοπτη ΜΟΝΟ,αλλα απο hatchback ας πουμε,θα ταιριαζουν;
Και εαν ταιριαζουν,χρειαζεται και εχτρα η καλωδιωση απο τους καθρεπτες εως τις εργοστασιακες φυσες που εχει το αμαξι στα πανελ πισω απο τα ποδια οδηγου και συνοδηγου;
Συγνωμη εαν σε κουρασα απο τις ερωτησεις.....

minas_101
24-10-13, 19:04
Από hatchback ευρωπαϊκό ταιριάζει και σε σεντάν.χρειαζεσαι και την καλωδίωση όπως πολύ σωστά είπες.....

minas_101
24-10-13, 19:04
Δεν κουμπώνει μονο το κρύσταλλο από ευρωπαϊκό αριστεροτιμονο στον καθρέφτη του γιαπωνέζικου δεξιοτιμονου;

Δεν ταιριάζει το κρύσταλλο έχουν άλλο σχεδιασμό τα ιαπωνικά.....

billzisia
25-10-13, 13:01
Από hatchback ευρωπαϊκό ταιριάζει και σε σεντάν.χρειαζεσαι και την καλωδίωση όπως πολύ σωστά είπες.....
Ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου για την βοηθεια!:mrgreen:

billzisia
14-05-14, 17:39
Ανασταση (αν και εχει λιγο καιρο που περασε το Πασχα!!),του θεματος:
Λοιπον,τελικα βρηκα ακρη και εβαλα ηλεκτρικους (αλλα οχι αναδιπλουμενους) εξωτερικους καθρεπτες.
Δυστυχως δεν εβγαλα φωτο απο την διαδικασια αλλα οποιος ενδιαφερεται,στην παρακατω διευθυνση υπαρχουν αναλυτικοτατες φωτο με οτι χρειαζεται.Ακριβως τα ιδια εκανα και εγω.
http://www.ae101ownersclub.com/t1713-power-mirror-install-diy-usdm?highlight=power+mirrors
Αληθεια,που μπορω να βρω τα εσωτερικα τριγωνικα καπακια που καλυπτουν την "τρυπα" που ειχαν τον μοχλο για τους "απλους" καθρεπτες;

Λαμπρος Κ.
14-05-14, 18:46
Βάλε twiterακια στις γωνιές..

billzisia
14-05-14, 19:05
Βάλε twiterακια στις γωνιές..
Το εχω σκεφτει και αυτο σαν εναλλακτικη λυση,εαν δεν βρω αυτο που θελω..
:)

soto
15-05-14, 12:08
Αληθεια,που μπορω να βρω τα εσωτερικα τριγωνικα καπακια που καλυπτουν την "τρυπα" που ειχαν τον μοχλο για τους "απλους" καθρεπτες;


Για δες

http://www.ebay.com/itm/93-97-TOYOTA-COROLLA-SEDAN-PASSENGER-DOOR-MIRROR-COVER-GARNISH-TRIM-OEM-BLACK-/161291490725?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AToyota%7CModel%3ACorolla%7CYear%3A1996&hash=item258db8d5a5&vxp=mtr#ht_264wt_1105

billzisia
15-05-14, 16:09
Για δες

http://www.ebay.com/itm/93-97-TOYOTA-COROLLA-SEDAN-PASSENGER-DOOR-MIRROR-COVER-GARNISH-TRIM-OEM-BLACK-/161291490725?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AToyota%7CModel%3ACorolla%7CYear%3A1996&hash=item258db8d5a5&vxp=mtr#ht_264wt_1105
Τετοια εχω φιλε μου.Αυτα που μου δειχνεις εχουν την τρυπα για τον μοχλο ρυθμισης.
Αυτα που ψαχνω εγω,ειναι εντελως κλειστα/flat απο μεσα...

andreasece
15-05-14, 17:06
Πάρε ένα αυτοκόλλητο κάρμπον ή απλό μαύρο και κάλυψέ τα

pilotos7
15-05-14, 19:24
Παρε απο κανα τρακαρισμενο.Δεν εβγαινε μαμα με ηλεκτρικους?

soto
16-05-14, 12:20
Τετοια εχω φιλε μου.Αυτα που μου δειχνεις εχουν την τρυπα για τον μοχλο ρυθμισης.
Αυτα που ψαχνω εγω,ειναι εντελως κλειστα/flat απο μεσα...

Τότε θες τέτοια ,

http://www.ebay.com/itm/93-97-TOYOTA-COROLLA-SEDAN-PASSENGER-DOOR-MIRROR-COVER-GARNISH-TRIM-OEM-BLACK-/161301466876?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AToyota%7CModel%3ACorolla%7CYear%3A1996&hash=item258e510efc&vxp=mtr#ht_60wt_1105 (http://www.ebay.com/itm/93-97-TOYOTA-COROLLA-SEDAN-PASSENGER-DOOR-MIRROR-COVER-GARNISH-TRIM-OEM-BLACK-/161301466876?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AToyota%7CModel%3ACorolla%7CYear%3A1996&hash=item258e510efc&vxp=mtr#ht_60wt_1105)

αλλά δεν συμφέρει η μεταφορά καθότι είναι πιο ακριβή από το ίδιο το ανταλλακτικό.
Στα παλιά τότε και εάν δε κάνω λάθος μόνο η 3πορτη Si 1.6 είχε ηλεκτρικούς
καθρέφτες στην ελληνική αγορά όπως αυτή http://www.car.gr/parts/view/2816470/ ώστε να βρεις χωρίς
τρύπα.
Μήπως να επιστρατεύσεις το Ελληνικό δαιμόνιο της πατεντας ? Να καλύψεις
τη τρύπα με ένα υλικο π.χ στόκο πολυουρεθάνης ,κόλα σιλικόνη κλπ και να
το ντύσεις με μια δερματίνη στο χρώμα του εσωτερικού.

billzisia
17-05-14, 09:49
Μήπως να επιστρατεύσεις το Ελληνικό δαιμόνιο της πατεντας ? Να καλύψεις
τη τρύπα με ένα υλικο π.χ στόκο πολυουρεθάνης ,κόλα σιλικόνη κλπ και να
το ντύσεις με μια δερματίνη στο χρώμα του εσωτερικού.
Μαλλον κατι τετοιο θα κανω τελικα!!!:mrgreen: