PDA

Επιστροφή στο Forum : εμφανιση λαδιου αναμεσα σαζμαν και μοτερ? auris 1.6 124


mger
27-03-13, 15:43
Καλημερα και απο εμενα, σημερα μετα απο αλλαγη λαδιων και φιλτρου που εγινε στην αντιπροσωπεια, ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ (ενω ηταν στο ανεβατωριο) οτι στην κατω μερια αναμεσα μοτερ και σαζμαν υπαρχει ιχνος λαδιου. ο τεχνικος μου ειπε πως μαλλον εχει χαλασει η τσιμουσα στο στροφαλο (ή καπως ετσι μου ειπε) ...!! και μου ζητησε να ξαναπερασω σε 1 βδομαδα ωστε να το ξανα δει. επισης μου τονισε πως υπαρχει περιπτωση να συναιβει αυτο λογω της μακροχρονιας ακινησιας του οχηματος (14 μηνες περιπου). να σημειωσω πως στο γκαραζ δεν ειχε αφησει σημαδια απο σταγονες λαδιου. το οχημα σε 5 μηνες περιπου θα ειναι εκτος εγγυησης , τι μου προτεινετε να κανω ? ειναι κατι σοβατο ? το αφηνω ετσι ? η μου κατεβαζει το σαζμαν και επιδιορθωση ; η εγγυση καλυπετει κατι ; και αν ναι τι ? τα φωτα σας για αλλη μια φορα σας παρακαλω...

iempan
27-03-13, 19:50
Τσιμουχακια ημιαξονιων μου μυριζει!!!Το επαθα και εγω οταν πρωτοπηρα το αμαξι μου απο μαντρα 12 μηνες ακινητο ηταν μεχρι να το παρω εγω.Απο την ακινησια ξεραθηκαν τα τσιμουχακια και εσταζαν βαλβολινες.Με 40 ευρω ελυσα το προβλημα.

Pantelis
27-03-13, 22:26
αν ηταν τσιμουχακια ημιαξονιων θα μυριζε βαλβολινη οταν την επιανε στα χερια του.... τσιμουχα στροφαλου απ την μερια του σασμαν μου κανει και μενα σωστη διαγνωση πρεπει να εχει κανει ο μηχανικος σου mger...

mger
28-03-13, 10:42
Καλύπτει κατι η εγγύηση γνωρίζετε ;;
Τι μελοντικο προβλημα μπορει να δημιουργήσει αυτο ;;

iempan
28-03-13, 19:45
Δεν ξερω αν την τσιμουχα στροφαλου την καλυπτει η εγγυηση,η ακινησια μπορει να δημιουργησει τετοιο προβλημα δεν νομιζω,αν στο βγαλουν σαν αστοχια υλικου κατι μπορει να γινει αλλιως θα στο φορτωσουν εσενα ετσι κανουν οι αντιπροσωπιες,οτι μπορουν να γλυτωσουν το γλυτωνουν...

PeterIoannou
28-03-13, 21:26
Η τσιμούχα στροφάλου αν αγοραστεί "απ' έξω" ζήτημα είναι να φτάσει τα 5-6€.
Το αγγούρι της υπόθεσης είναι η εργασία για το κατέβασμα-ανέβασμα σασμάν, αφαίρεση-επανατοποθέτηση δίσκου-βολάν κλπ.
Οπότε, συνολικά, η επέμβαση είναι χρήσιμο να γίνει όταν η διαρροή έχει ξεπεράσει κάποιο επίπεδο...
Ή αν έχεις χώρο, εργαλεία και γνώσεις για να κάνεις τη δουλειά μόνος σου.

mger
29-03-13, 18:43
για την ωρα πάντως δεν έχει αφησει σημαδι στο έδαφος - δεν εχει σταξει κατω ουτε σταγόνα. να το αφησω ετσι ;;

PeterIoannou
30-03-13, 00:24
Κάνε την ερώτηση και στον μηχανικό σου.
Αν τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα περιγράφεις, εγώ θα το άφηνα για αργότερα.
Εσύ αποφασίζεις, όμως!

mger
30-03-13, 11:50
Ευχαριστω για τις απαντησεις.