PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλτρο Βενζινης..


Nikos_Tsport
31-10-12, 11:58
Καλημερα παιδια,Δεν εχω βρει θεμα σαν αυτο αν υπαρχει ας με διαφωτισει καποιος να το βρω.
Οστοσο,θελω να μαθω πως θα μπορεσω να αλλαξω φιλτρο βενζινης,το οποιο ξερω οτι ειναι μεσα στο ρεζερβουαρ.Το παραξενο ειναι οτι για το δικο μου μοντελο (2005 Fl) απο την toyota μου ειπαν οτι δεν αλλαζει και οτι παει ολο μαζι με την αντλια.Δηλαδη 350 ευρω για να αλλαξω φιλτρο βενζινης επειδη παει ολο μαζι. :O ΣΟΚ! Εχει κανει η toyota τετοια φρικη?

Και 2,εχει κανει κανεις καθαρισμο στα μπεκ?Και αν ναι ποσο στοιχιζει περιπου η ιστορια?
Ευχαριστω.

corollapatra
31-10-12, 13:00
Όντως, ισχύει ότι το φίλτρο βενζίνης είναι μέσα στο ρεζερβουάρ. Γιατί όμως θέλεις να αλλάξεις το φίλτρο; Σου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα;

Όσο για τον καθαρισμό μπεκ, έχει κάνει ο nikos ts (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?find=lastposter&t=13238) πριν περίπου ένα χρόνο. Φαντάζομαι θα σε ενημερώσει για το κόστος... Εξάλλου είναι κάτι που ενδιαφέρει και εμένα να γνωρίζω...

neoklis
31-10-12, 14:42
εσύ να μην χάσεις (corollapatra)όλα σε ενδιαφέρουν
xaxaxaxaxa
το κόστος είναι 50 (τόσο μου είχαν πάρει αλλά και τώρα κοντά που έστειλα΄ένα ts 50 έδωσε)
αλλά αν έχεις χάλια ρεζερβουάρ (βρώμικο) πάλι τα ίδια θα πάθεις
εμένα ήταν παντακάθαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
πάντα 100αρα και ποτέ να μην φτάνει λαμπάκι!!!:crazylol

pilotos7
31-10-12, 15:00
Καθαρισμος μπεκ με υπερηχους περιπου στα 30 ευρω κοστιζει.

Nikos_Tsport
31-10-12, 20:42
Καποιο προβλημα συγκεκριμενα δεν εχω..Απλα επειδη δεν θελω να εχω εψαξα να αλλαξω φιλτρο βενζινης επειδη το αμαξι πατησε τα 100.000 χλμ..Ασχετα που ειναι μεσα στο ρεζερβουαρ,σε αλλα μοντελα και παλι αλλαζει,απλα πρεπει να το βγαλεις μαζι με την αντλια(ειναι μανουρα δε λεω..) αλλα αλλαζει.Στο δικο μου μου ειπαν οτι ΔΕΝ αλλαζει.Δηλαδη για ενα φιλτρο που κανει 19 ευρω (νομιζω περιπου) θα πρεπει να πληρωσω 350 να παρω και αντλια?
Επισης επειδη μου φανηκε Τραγικο ειπα να το μοιραστω γιατι σιγουρα και αλλοι εχουν μοντελο σαν το δικο μου οποτε να μαθαινουν και οι αλλοι να επιβεβαιωσω και εγω αν ισχυει.
Οσων αφορα τα μπεκ εχω ακουσει τιμη περιπου στα 70.
Ερωτηση!Αξιζει τον κοπο να δινουμε 50-70 οσο ειναι να καθαριζουμε μπεκ?Η ριχνεις ενα μπουκαλακι απο τα καθαριστικα (μαρκας φυσικα οχι οτι να ναι) και τα καθαριζεις ολα μεσα με 35-40 ευρω??

Bill_corolla
31-10-12, 21:00
Είχα κάνει αλλαγή στο φίλτρο-αντλία πριν 2-3 χρόνια κοντά στις 100.000χλμ γιατί μου είχε πει ο τότε μηχανικός μου ότι είναι καλό να την αλλάξουμε.
Η αντλία βρίσκεται κάτω από το πίσω κάθισμα το οποίο πρέπει να βγεί. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τιμή. Έχω το pre facelift E12.

PeterIoannou
31-10-12, 21:02
Το φίλτρο βενζίνης της TS είναι μία "περίεργη" κατασκευή που έχει σαν αποκλειστικό σκοπό να σου πιάσει τα "μαλακά μόρια" όταν θελήσεις να το αλλάξεις, αγοράζοντάς το από την αντιπροσωπεία.
Πριν μου κλέψουν τη δική μου TS, αναζητούσα εκείνο το περίεργο φίλτρο και είχα βρει κάποια στιγμή ένα στο net με περίπου 35€, στο οποίο θα έπρεπε να προσαρμόσεις όλα τα υπόλοιπα: αντλία, ρυθμιστή, φλοτέρ κλπ, κλπ.
Κατά τη γνώμη μου, αξίζει τον κόπο μία τέτοια προσπάθεια, αρκεί να πιάνουν τα χέρια σου και να έχεις άλλο μέσο να μετακινηθείς όσο θα φτιάχνεις το φίλτρο με την ησυχία σου (θα βάλεις και μία καινούρια τρόμπα της προκοπής για να είσαι ήσυχος και να μην ξαναλύνεις:wink:)...
ΥΓ: Μη με ρωτήσεις πού το είχα βρει, γιατί δυστυχώς δεν θυμάμαι...

alex-g
31-10-12, 21:06
το καλύτερο ειναι αν θες να κάνεις καθαρισμό μπεκ να πασ να τα βάλουν σε μηχάνημα με υπερήχους μη ρίχνεις χημικά εμπορίου στο αμάξι οτι και να τάζουν για να μην εχεις και ποτε πρόβλημα απο καποιο λιπαντικό βελτιωτικό προϊόν

Nikos_Tsport
31-10-12, 21:09
Και εγω ετσι το ξεκινησα,μιας που δεν αλλαχτηκε ποτε,ειπα να το αλλαξω,θα το αλλαξω μονος μου με ενα φιλο που το εχει κανει ο ιδιος στο δικο του.(celica Ts)
Το θεμα ειναι οτι ρωτησαμε στην toyota και μας ειπαν οτι απλα,δεν αλλαζει.Θα το παρω μονο μαζι με αντλια.Ειπα να ρισκαρω να το βγαλω και να δω αν τελικα αλλαζει,απλα πριν το κανω ηθελα να δω αν καποιος με το μοντελο μου το εχει κανει.Γιατι μου ειπαν οτι μονο στο δικο μου μοντελο και σε ενα yaris ισχυει αυτο.
Απο οτι φενεται καποιος με Ts fl δεν εχει αλλαξει η δεν εχει απαντησει ακομα.Ας περιμενουμε μπας και βρεθει κανεις..

neoklis
01-11-12, 14:34
Και εγω ετσι το ξεκινησα,μιας που δεν αλλαχτηκε ποτε,ειπα να το αλλαξω,θα το αλλαξω μονος μου με ενα φιλο που το εχει κανει ο ιδιος στο δικο του.(celica Ts)
Το θεμα ειναι οτι ρωτησαμε στην toyota και μας ειπαν οτι απλα,δεν αλλαζει.Θα το παρω μονο μαζι με αντλια.Ειπα να ρισκαρω να το βγαλω και να δω αν τελικα αλλαζει,απλα πριν το κανω ηθελα να δω αν καποιος με το μοντελο μου το εχει κανει.Γιατι μου ειπαν οτι μονο στο δικο μου μοντελο και σε ενα yaris ισχυει αυτο.
Απο οτι φενεται καποιος με Ts fl δεν εχει αλλαξει η δεν εχει απαντησει ακομα.Ας περιμενουμε μπας και βρεθει κανεις..
ρε συ με όλο το θάρρος
αν δεν έχεις θέμα τι το σκαλίζεις?
αν κάνει τέλεια καύση
αν δεν κάνει διακοπές
κ.τ.λ.
τι το ψάχνεις!!!!!!!!!!!!!!!!

Nikos_Tsport
01-11-12, 20:38
Καλα κανεις και ρωτας με ολο το θαρρος κανενα προβλημα. :)
Κοιτα ειπα και πιο κατω οτι επειδη το αμαξι πατησε τα 100.000 χλμ και δεν εχει αλλαξει ποτε απλα να το αλλαξω,ετσι για να ξερω οτι ειναι οκ αφου το κοστος σε φυσιολογικα πλαισια ειναι το πολυ 30 ευρω κανονικα.Αλλα στην πορεια εμφανιστηκε η πληροφορια που εχω αναφερει και απο απορια το ποσταρα να μαθω αν ισχυει.
Τωρα για να λεμε και τα πραγματα οπως ειναι με τις βενζινες που τα ταιζουμε δεν ειμαι σιγουρος αν η καυση που κανει το αμαξι μου ειναι και η καλυτερη..Και αν βγαλω το φιλτρο τελικα και το βρω καφε με γλιτσα πανω ..γιατι ο φιλος μου που το ειχε αλλαξει ετσι το βρηκε και νομιζε οτι ειναι οκ και αυτος προληπτικα ξεκινησε να το αλλαξει..