PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένδειξη αλλαγής ταχύτητας


jpil
31-08-12, 17:34
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι εδώ και 4 μήνες κάτοχος ενός auris 1.33 και μετά από ταξίδι στην επαρχία με προβλημάτισε η ένδειξη αλλαγής ταχύτητας!

Είναι λογικό να έχω 5η ταχύτητα με 120 χιλιόμετρα και στροφές περίπου 3000 και να μου λέει κατέβασε ταχύτητα (πάνω που εγώ θα ανέβαζα σε 6η)!

Όποτε έβρισκε ανηφόρα τα ίδια πάλι...

Για καλό την έχει την ένδειξη αυτή;

GiWrGoS@XXX
31-08-12, 17:40
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι εδώ και 4 μήνες κάτοχος ενός auris 1.33 και μετά από ταξίδι στην επαρχία με προβλημάτισε η ένδειξη αλλαγής ταχύτητας!

Είναι λογικό να έχω 5η ταχύτητα με 120 χιλιόμετρα και στροφές περίπου 3000 και να μου λέει κατέβασε ταχύτητα (πάνω που εγώ θα ανέβαζα σε 6η)!

Όποτε έβρισκε ανηφόρα τα ίδια πάλι...

Για καλό την έχει την ένδειξη αυτή;σε ανηφορα θα πιεσεις περισσοτερο το μοτερ σου ( και θα καψεις περισσοτερο , προσπαθοντας να διατηρησεις-αυξησεις την ταχυτητα σου επιταχυνοντας με 6η ) ενω αν κατεβασεις και κρατησεις σταθερο το γκαζι , το αμαξι θα ναι μεσα στην ροπη του.... και θα κρατησει/αυξησει στροφες με λιγοτερο πατημα γκαζιου αρα και μικροτερη καταναλωση.... ετσι το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον.....τωρα αν σου τα κανει αυτα και σε ευθειες-κατηφορες ... ισως θα πρεπε να κανεις ενα reset τον εγκεφαλο κι αν δε φτιαξει να πας αντιπροσωπεια ........ετσι κι αλλιως το λαμπακι ειναι ενδεικτικο για να οδηγεις οικονομικα.....δεν σε υποχρεωνει να αλλαξεις...

kostas auris
31-08-12, 19:03
σε ανηφορα θα πιεσεις περισσοτερο το μοτερ σου ( και θα καψεις περισσοτερο , προσπαθοντας να διατηρησεις-αυξησεις την ταχυτητα σου επιταχυνοντας με 6η ) ενω αν κατεβασεις και κρατησεις σταθερο το γκαζι , το αμαξι θα ναι μεσα στην ροπη του.... και θα κρατησει/αυξησει στροφες με λιγοτερο πατημα γκαζιου αρα και μικροτερη καταναλωση.... ετσι το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον.....τωρα αν σου τα κανει αυτα και σε ευθειες-κατηφορες ... ισως θα πρεπε να κανεις ενα reset τον εγκεφαλο κι αν δε φτιαξει να πας αντιπροσωπεια ........ετσι κι αλλιως το λαμπακι ειναι ενδεικτικο για να οδηγεις οικονομικα.....δεν σε υποχρεωνει να αλλαξεις...
Συμφωνώ απόλυτα μαζοί σου...

termagazis
31-08-12, 19:38
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι εδώ και 4 μήνες κάτοχος ενός auris 1.33 και μετά από ταξίδι στην επαρχία με προβλημάτισε η ένδειξη αλλαγής ταχύτητας!

Είναι λογικό να έχω 5η ταχύτητα με 120 χιλιόμετρα και στροφές περίπου 3000 και να μου λέει κατέβασε ταχύτητα (πάνω που εγώ θα ανέβαζα σε 6η)!

Όποτε έβρισκε ανηφόρα τα ίδια πάλι...

Για καλό την έχει την ένδειξη αυτή;

λογικο το βρισκω.ειχες λιγες στροφες κ ισως λιγο γκαζι παραπανω κ να "εβλεπε" ζορισμα ο εγκεφαλος οποτε σου λεει "κατεβασε ρεεεεεεε" :hehe
ειδικα σε ανηφορα ειναι πολυ λογικο να στο κανει αφου με λιγες στροφες δεν εχει την απαραιτητη δυναμη ο κινητηρας να τραβηξει!

mpriskot
31-08-12, 19:53
εμένα σε κάτι ανηφόρες στην εγνατία μου λέει κούμπωσε 4η... :P,
η πλάκα είναι ότι μόλις βάζω τετάρτη, οι στροφές παραμένουν ίδιες, οπότε μάλλον καλά δείχνει.