PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκασίματα σε T-Sport


corollapatra
16-08-12, 11:08
Εδώ και κάποιες μέρες έχω παρατηρήσει το εξής: Με 4η και 3-3,5 χιλ. στροφές, αφήνω γκάζι χωρίς να πατήσω συμπλέκτη και έχω κάτι σκασίματα χωρίς να έχω προσδιορίσει από που είναι (εννοώ από το χώρο της μηχανής ή από κάτω από το αυτοκίνητο. Εχθές το βράδυ, μετά από πολυυυυυύ καιρό, άνοιξα λίγο περισσότερο από το συνηθισμένο μου. Συνέβη λοιπόν το εξής: 1η, κόφτες, αλλαγή σε 2α και σκάει 2-3 φορές σα να είναι μπουκωμένο και όπως καταλαβαίνετε το αυτ/το κόβει μέχρι να ξανααρπάξει. Αυτο συμβαίνει και με ενεργοποιημένο το TRC και όταν το έχω απενεργοποιημένο. Εάν πατήσω τέρμα γκάζι από οποιαδήποτε ταχύτητα δε που το παρουσιάζει, ανεβάζει κανονικά. Καμία ιδέα; Καταλύτης; Πολλαπλή; Λασκαρισμένη σωλήνα εξάτμισης κάπου και χάνω; Λερωμένο MAF; Αυτά μου έρχονται στο φτωχό μυαλό μου. Να επισημάνω ότι φοράω κιτ φιλτροχοάνης K&N εδώ και αρκετό καιρό αλλά δε μου έχει ξαναπαρουσιάσει κάτι τέτοιο.

jason
16-08-12, 11:58
αν στο κανει μονο στο αφημα του γκαζιου μαλλον καπου χανει η εξατμιση, εκτος αν πετας ακαφτες αλλα δεν νομιζω.

corollapatra
16-08-12, 12:07
Στο αφημα το κάνει αλλά σε μερικές περιπτώσεις, όχι πάντα. Στην αλλαγή 1ης 2ας το κάνει αφού καρφωσω τη 2α και πατησω τέρμα γκάζι...

jason
16-08-12, 12:14
τα μπουζι ειναι σε καλη κατασταση? καλυτερα να σου πουν και τα αλλα τα παιδια με ts.

MITSOS
16-08-12, 12:33
Ανδρέα η βενζίνη είναι 100% σίγουρα καλή?
Αν είσαι σίγουρος για την ποιότητα της βενζίνης τότε θα
αρχίσεις την έρευνα για τον εντοπισμό του προβλήματος.
Τα λέω αυτά από εμπειρία με το ΜΧ-5 του αδερφού μου
το οποίο όταν πέσει σε μάπα βενζίνη κάνει ένα χαρακτηριστικό
κόμπιασμα στις 5000 πατώντας το γκάζι και το πρόβλημα
λύνεται με άδειασμα της βενζίνης αλλαγή του φίλτρου καυσίμου
και ξαναγέμισμα από κάπου αλλού.

corollapatra
16-08-12, 13:20
Τι να σας πω ρε παιδιά; ΕΚΟ βενζινάδικο ήταν τις δύο τελευταιες φορές της ίδιας τής εταιρίας όχι εμπορα. Θα το τσεκαρω πάντως γιατί τώρα που το είπατε συνειδητοποιώ ότι αυτό ξεκίνησε από τότε που έβαλα από εκεί...

Lynx
16-08-12, 14:40
Το αμάξι είναι ελαττωματικό Αντρέα, το αγοράζει ο αδερφός μου (Ranger) με 3000€ για να σε απαλλάξει!!!

neoklis
16-08-12, 15:59
χαχαχαχαχα
ρε σύντεκνε αυτο το έχω απο τότε που το πέιρα μου το κάνει στην αλλαγή ταχύτητας δές τι έχω ποστάρει........................
με άλλο user αν θυμάμε καλά....
μέχρι και εξάτμιαη είχα αλλάξει απο μαμά.......
τότε μου είχαν πέι στην τουοτα πλούσιο μείγμα....
στην πορεία αυτή
είχα πάει για dyno 183 θυμάσε και μετά βρήκα οτι έχανε η εξάτμιση
198 πόσο ήτανε .......

MITSOS
16-08-12, 16:03
Τι να σας πω ρε παιδιά; ΕΚΟ βενζινάδικο ήταν τις δύο τελευταιες φορές της ίδιας τής εταιρίας όχι εμπορα. Θα το τσεκαρω πάντως γιατί τώρα που το είπατε συνειδητοποιώ ότι αυτό ξεκίνησε από τότε που έβαλα από εκεί...

Κατά τη γνώμη μου άφησέ το να ''πατώσει'' καλά και μετά πήγαινε
βάλε τουλάχιστον 20 λίτρα από κάπου αλλού.
Μην τυχόν και έπεσες πχ σε νερό ή ήταν στον πάτο η δεξαμενή και
έβαλε σκουπίδια.
Έτσι κι αλλιώς το μόνο που θα χάσεις θα είναι μερικά λίτρα βενζίνης
στο ψάξιμο. Αλλά αν όντως αυτό είναι το πρόβλημα τότε θα το
έχεις λύσει με τον πιο οικονομικό τρόπο και χωρίς ταλαιπωρία
(λυσίματα-δεσίματα).

kostas_8
16-08-12, 16:29
Εμενα στο δικο μου, Ε111 ομως, οταν εβαζα δευτερα και ανεβαζε στροφες ηταν σαν να μπουκωνε καπου και μετα δεν εδινε, ψοφαγε, εκτος αν παταγα παλι γκαζι και τοτε "ξυπναγε". Εμενα εφταιγε το maf που ηταν βρωμικο. Δοκιμασε και αυτο μιας και ειναι πολυ ευκολο και 2 λεπτα στο χρονο να το καθαρισεις..

corollapatra
16-08-12, 17:23
Αλεξανδρε σε ευχαριστώ ρε φίλε. Αυτό που πρότεινες είναι η λύση στα προβλήματα μου... Είσαι φίλος... :-)

Μητσο θα το κάνω αυτό που λες. Απλά με τη συχνότητα που μετακινω το αυτοκίνητο αυτό θα γίνει σε κανα 2μηνο... Θα κοιτάξω να καθαρίσω και το maf... Έτσι και αλλιώς δε το εχω καθαρίσει πότε και χρειάζεται...

jason
16-08-12, 17:26
κανε και ενα restart στον εγκεφαλο.

neoklis
16-08-12, 18:15
Αλεξανδρε σε ευχαριστώ ρε φίλε. Αυτό που πρότεινες είναι η λύση στα προβλήματα μου... Είσαι φίλος... :-)

Μητσο θα το κάνω αυτό που λες. Απλά με τη συχνότητα που μετακινω το αυτοκίνητο αυτό θα γίνει σε κανα 2μηνο... Θα κοιτάξω να καθαρίσω και το maf... Έτσι και αλλιώς δε το εχω καθαρίσει πότε και χρειάζεται...
αν και πρέπει να είναι πάντα καθαρό δέν είναι απο αυτό!!!!!!!

giannis gt
16-08-12, 22:07
Αντρεα και απο εμενα ενα check στην βενζινη και ριξε και κανενα ενισχυτικο!Κακο δεν κανει!!!
Τι θα ελεγα εγω???:rolleyes:


Στο αφημα το γκαζιου ε?Κοιτα απο εξατμιση μεχρι και ρευματα ,πολλαπλασιαστες -μπουζι!!!Απο την ακινησια τα μπουζι καμια φορα μ@λ@κιζονται!!!
Κρατα μας ενημερους!!!

PeterIoannou
16-08-12, 23:59
Όταν σκάει στο άφημα του γκαζιού η TS, ένα μόνο πράγμα συμβαίνει:
Σου λέει πως είναι λάθος να αφήνεις το γκάζι, αλλά να το πατήσεις στο πάτωμα!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!
:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe:hehe
ΥΓ: Έτσι "έβηχε" και η δική μου και δεν είχε κανένα θέμα ποτέ...:yell

mpesikos
17-08-12, 02:19
ελα ρε Ααντρεα προβλημα ειναι αυτο?ισα ισα..:ANGEL
και εμενα κανει κατι σκασιματα αλλα εγω εχω αλλαξει και ολη την εξατμιση!
Αυτο θα μου αρεσε ομως ειναι να εκανε οπως κανουν τα σαχοραλα,δηλαδη σε καθε αλλαγη να κανει και ενα μπαμ!!:ANYWORD::hehe
αλλα δεν ξερω ρε γαμωτο πως να το κανω....

madvinegar
17-08-12, 08:57
Αυτο θα μου αρεσε ομως ειναι να εκανε οπως κανουν τα σαχοραλα,δηλαδη σε καθε αλλαγη να κανει και ενα μπαμ!!:ANYWORD::hehe
αλλα δεν ξερω ρε γαμωτο πως να το κανω....

Για θέματα "μπαμ" μπορεις να απευθυνθεις στον wastegate (Βασιλη). Ειναι ο πλέον ειδικός...:hehe :hehe :hehe :hehe

neoklis
17-08-12, 09:37
το έψαξα παντού εκτός από όταν έφιαξα την εξάτμιση τα μπάμ μπούμ δέν σταμάτησαν.....
μένω στην εκτίμηση τις τουοτα (πλούσιο μείγμα)
θυμάμε είχαν γράψει και ε mail και τους απάντησαν....

PeterIoannou
17-08-12, 17:45
Δεν έχει τίποτε το εργαλείο....
Αντρέα, πάτα και άφηνε να γουστάρεις!
Βέβαια, η τσέπη σου δεν θα γουστάρει καθόλου, αλλά ... ας πάει και το παλιάμπελο!

corollapatra
17-08-12, 18:30
Μια ευχαρίστηση μας έχει μείνει ρε Πάνο σε αυτή τη ριμάδα τη ζωή: ο 2zz στο lift με ήχο Dolby Surround με ενισχυτή μάρκας K&N... Θα το αντέξει αυτό η τσέπη μας...

alex-g
17-08-12, 18:45
τι καταλύτη φοράει ?

corollapatra
17-08-12, 18:48
Τον "μαμά"... Τον έχω και αυτόν στα υπόψη...

alex-g
17-08-12, 18:52
βάλε μια όπισθεν η πρωτη και πάτα την και άστο να κυλήσει χωρίς να πατήσεις συμπλέκτη αν σκάει άλλαξε τον

corollapatra
17-08-12, 18:57
Πάντως στο άφημα χωρίς να πατήσω συμπλέκτη το κάνει σε μεγαλύτερες ταχύτητες (3η-4η) μερικές φορές...

neoklis
17-08-12, 19:18
Πάντως στο άφημα χωρίς να πατήσω συμπλέκτη το κάνει σε μεγαλύτερες ταχύτητες (3η-4η) μερικές φορές...
έτσι έτσι..........................ρ......
στο είπα αντρίκο το κάνει σχρδόν απο τότε που το πήρα......
και το άκουσα σε ένα μπάμ ΔΥΝΑΤΌ που είχε κάνει σε μια αλλαγή που τρόμαξα το κόσμο λές κάτι να έσπασε
μετά πήγα στην ΤΟΥΟΤΑ μου άλλαξαν τελικό αλλά δεν διαπύστωσαν καμία βλάβη

τώρα ακουω κάπου κάπου και σε ρελαντί ένα σκασιματάκι ίσα ίσα που ίσως να το ακούω μόνο εγώ!!!!!!!!:jumpers

corollapatra
17-08-12, 19:27
Το βασικό μου θέμα δεν είναι ότι κάνει απλά σκασίματα που και που στο άφημα του γκαζιού... Δε τρέχει και τίποτα... Το θέμα που με κάνει να ανησυχώ είναι ότι τα σκασίματα τα κάνει και στην επιτάχυνση, αλλαγή 1η σε 2α στους κόφτες, μετά το κάρφωμα (με τη καλή έννοια...) της 2ας, άφημα συμπλέκτη και γκάζι στο πάτωμα, κάνει 2-3 σκασίματα-κομπιάσματα και μετά τα δίνει όλα... Στις μεγαλύτερες αλλαγές (2α-3η, 3η-4η κ.ο.κ.) πάλι στους κόφτες δε το κάνει με πιθανή εξαίρεση το 2α-3η όπου πιθανόν να το κάνει ανεπαίσθητα...

neoklis
17-08-12, 19:44
Το βασικό μου θέμα δεν είναι ότι κάνει απλά σκασίματα που και που στο άφημα του γκαζιού... Δε τρέχει και τίποτα... Το θέμα που με κάνει να ανησυχώ είναι ότι τα σκασίματα τα κάνει και στην επιτάχυνση, αλλαγή 1η σε 2α στους κόφτες, μετά το κάρφωμα (με τη καλή έννοια...) της 2ας, άφημα συμπλέκτη και γκάζι στο πάτωμα, κάνει 2-3 σκασίματα-κομπιάσματα και μετά τα δίνει όλα... Στις μεγαλύτερες αλλαγές (2α-3η, 3η-4η κ.ο.κ.) πάλι στους κόφτες δε το κάνει με πιθανή εξαίρεση το 2α-3η όπου πιθανόν να το κάνει ανεπαίσθητα...
ωπα 'ωπα εμένα μου το κάνει μόνο στο άσε του γκαζιού και στην αλλαγή με λίγες στροφές κατα τα άλλα ανεβάζει σαν τρελό...:shoothim :shoothim :shoothim :shoothim

giannis gt
17-08-12, 20:03
Δηλαδη ποσο πλουσιο να ειναι απο καυσιμο και να σκαει?
Παντως αυτο βλεπεται ποσο καυσιμο εχει με ενα wideband!Δεν εχει κανα συνεργειο εκει στην Πατρα ρε Αντρεα να το δεις?
Αν οντως εχει πολυ καυσιμο τοτε εχει λογικη οτι αν ειναι οντως πλουσιο να σκαει ,αλλα γιατι τωρα και οχι ανεκαθεν?Τι εγινε και τωρα εγινε πλουσιο δηλαδη?

jason
17-08-12, 21:09
Δηλαδη ποσο πλουσιο να ειναι απο καυσιμο και να σκαει?
Παντως αυτο βλεπεται ποσο καυσιμο εχει με ενα wideband!Δεν εχει κανα συνεργειο εκει στην Πατρα ρε Αντρεα να το δεις?
Αν οντως εχει πολυ καυσιμο τοτε εχει λογικη οτι αν ειναι οντως πλουσιο να σκαει ,αλλα γιατι τωρα και οχι ανεκαθεν?Τι εγινε και τωρα εγινε πλουσιο δηλαδη?

λαμδα- maf??? αλλα δεν θα εβγαζε error?

alex-g
17-08-12, 23:54
εφόσον δεν εχουν πειραχτεί τα μίγματα απο καπιο πρόγραμμα δεν αλλάζει τπτ ειναι καθαρά θεμα εξάτμισης σου προτείνω καταλύτη έλεγχο και αντικραδασμικη φυσούνα εξάτμισης

giannis gt
20-08-12, 23:37
Ετσι ακριβως!!!
Θελει ψαξιμο!Απο maf,μπεκ και λαμδα μεχρι μπουζι,πολλ/στες,εξατμιση.....

corollapatra
21-08-12, 08:28
Προς το παρόν τσεκάρω το καύσιμο με προσθήκη κάποιων βελτιωτικών-ενισχυτικών και καθαριστικών. Το Σαββατοκύριακο θα καθαρίσω και MAF. Θα ενημερώσω σχετικά...

βάλε μια όπισθεν η πρωτη και πάτα την και άστο να κυλήσει χωρίς να πατήσεις συμπλέκτη αν σκάει άλλαξε τονΤο έκανα δυο-τρεις φορές με 1η και δεν έσκασε... Θα το ξαναδοκιμάσω πάντως...

neoklis
21-08-12, 09:29
το μόνο που βλέπω είναι οτι το κάνει (στο δικό μου)όταν πέφτουν η στροφές άφημα γκαζιού- αλλαγή ταχύτητας ......
λές να είναι απο την 100άρα??????????????
λέω εγω τώρα!!

corollakiato
21-08-12, 11:50
το πιο λογικο ειναι να εχει καποια μικρι τρυπα ι εξατμιση

gio911
28-08-12, 22:46
Και εμενα το κανει απο οταν αλλαξα το τελικο και το φιλτρο αερα στο αφημα του γκαζιου οχι παντα και πιο πολυ στην αλλαγη 1η 2α :headbang

neoklis
29-08-12, 08:12
με βάση τα τελευταία δεδομένα έχουμε:
εμένα το κάνει απο τότε που το πήρα αλλά είχα πείραξα το φίλτρο αέρα.....
άρα αν σε ένα ts μαμά ΔΕΝ ΤΟ ΚΆΝΕΙ!!!! τότε φταίνε φίλτρο η ότι έχει αλλάξει τα σχόλια δικά σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

neoklis
21-09-12, 19:34
και μπάμ και μπούμ η κουμπουριές
:shoothim :shoothim :shoothim :shoothim :shoothim

CTS03
29-09-12, 17:47
Μάλλον καθυστερημένα, αλλά να προσθέσω ότι από τα πρώτα 1-2 χρόνια του αυτοκινήτου άκουγα μερικές φορές κάποιο σκασιματάκι σε στροφές αφήνοντας απότομα γκάζι (με 2η ή 3η). Αλλά δεν μιλάμε για κρότους, το πρωτο-αντιλήφθηκα καλοκαίρι σε γρήγορη οδήγηση με ανοιχτά παράθυρα.
Εντελώς μαμά και απλή αμόλυβδη τώρα πιά.

Αν θυμάμαι καλά έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα και έμοιαζε κοινή παρατήρηση.