PDA

Επιστροφή στο Forum : auris 1.6


kostas11
30-05-12, 12:42
παιδες καλησπερα...
σκεφτομαι να αγορασω μεταχειρισμενο auris 1.6 6ταχυτο και θαθελα να μου πειτε εντυπωσεις απο το συγκεκριμενο αυτοκινητο.

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
30-05-12, 19:19
Καλησπέρα.Εγώ σαν κάτοχος έχω να σου πώ πως είναι αρκετά οικονομικό ακόμα και στην πόλη,με σωστή οδήγηση μπορείς να έχεις ακόμα και 6,5 λ/100 χλμ πραγματικό στην πόλη....Καλό είναι από γκάζι,μην περιμένεις να κάνεις κόντρες.Από ποιότητα μέσα θα μπορούσε να ήταν καλύτερο....τουλάχιστον όσα αφορούν τα πλαστικά στις πόρτες.....πρέπει να καθαρίζεις συχνά και να τις προσέχεις για να τις έχεις σε καλή κατάσταση......δεν τρίζει (βασικό).....Ωραία κλιμάκωση στο σασμάν έχει.....φρένα απλά...όχι κάτι το ιδιαίτερο....Μπορεί να σε βάλω σε σκέψεις αλλά σκέψου και τα diesel.

kostas11
30-05-12, 19:26
το diesel ειναι προτιμοτερο αλλα δεν βρισκεις ευκολα.....ασε που τα πουλανε πανακριβα....
βασικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι η αξιοπιστια τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα γιαμενα σαν κατοχος ford...

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
30-05-12, 19:34
Εμένα το αμάξι μου είχε παρουσιάσει μία δυσλειτουργία ας το πω έτσι με το κάθισμα του οδηγού....Ακουγόταν ένα τακ κατά την κίνηση της πλάτης μπρος-πίσω το οποίο και το διόρθωσαν στο πρώτο service.Αυτό είναι όλο.....Δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό....το vsc δουλεύει για εμένα πολύ σωστά....Στις δύσκολες στιγμές σε αφήνει να παίξεις όσο πρέπει και έπειτα επεμβαίνει αποτελεσματικότατα.....

kostas11
30-05-12, 19:37
ξερεις που να ψαξω για μεταχειρισμενα?εκτος απο το car.gr.....

alex-g
30-05-12, 19:57
αν εχεις ford focus 2007 1.6 καμιά επαφή το auris 1.6 ειναι πολύ πιο οικονομικό και ποιο αξιόπιστο τα θετικά του και τα αρνητικά του είναι λίγο κατώτερο απο το ford στο εσωτερικό του στην ποιότητα οχι στο design αν το φροντίζεις ιδιαίτερα δεν θαχεις θέμα.

χρησιμοποιούσα και τα 2 δεν ήμουν κάτοχος

kostas11
30-05-12, 20:44
αληθευει οτι το αυτοματο κιβωτιο ειναι στα μειον του αυτοκινητου και το κανει υπερβολικα αργο????

alex-g
30-05-12, 20:57
εξαρτάτε ναι αλα ειναι πιο ξεκούραστο και ανάλογα έχεις και λιγότερη κατανάλωση

kostas11
30-05-12, 21:12
το ρωταω γιατι εχω βρει ενα και ειμαι σε μεγαλη σκεψη για να το παρω...
με την χειροκινητη αλλαγη η με τα 'αυτια' καταλαβαινεις καμια διαφορα με το πληρη αυτοματο???
ελπιζω να εχει τουλαχιστον καλες ρεπριζ ψηλα γιατι χαμηλα το αποκλειω....

alan
31-05-12, 12:49
Εμένα το αμάξι μου είχε παρουσιάσει μία δυσλειτουργία ας το πω έτσι με το κάθισμα του οδηγού....Ακουγόταν ένα τακ κατά την κίνηση της πλάτης μπρος-πίσω το οποίο και το διόρθωσαν στο πρώτο service.Αυτό είναι όλο.....Δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό....το vsc δουλεύει για εμένα πολύ σωστά....Στις δύσκολες στιγμές σε αφήνει να παίξεις όσο πρέπει και έπειτα επεμβαίνει αποτελεσματικότατα.....

Σίγουρα εχεις ενεργοποιήσει το vsc

alan
31-05-12, 12:53
Ενα να ξέρεις αλλη σχολή η ford
Και άλλη η toyota

kostas11
31-05-12, 20:48
ελπιζω να ειναι πιο αξιοπιστη η toyota.........
οσο αφορα το mmt απο διαφορα σχολια καταλαβαινω οτι πρεπει να ειναι πολυ αργο.....