PDA

Επιστροφή στο Forum : Φούσκα οικονομομέτρου από Ε90


supermanboy
08-05-12, 21:42
Παιδιά καλησπέρα.Εδώ και λίγο καιρό ψάχνομαι για να κάνω μια μετατροπή στο καντράν της Corolla του αδερφού μου.Αυτό που έγινε ήταν να τοποθετηθεί στην θεση του στροφόμετρου το ίδιο με ενσωματωμένο οικονομόμετρο.Το θέμα είναι ότι με τους αισθητήρες που υπάρχουν ήδη στο αμάξι δεν μπορεί να λειτουργήσει.Επίσης δεν παίζει κανένα pin από τον εγκέφαλό του.Μόνος τρόπος είναι να μπει φούσκα οικονομομέτρου από παλαιότερο σκάφος Ε90,Ε101 με οικονομόμετρο.Είδα εδώ μια παλαιότερη κουβέντα σχετικά με τα Economy LED στο στροφόμετρο!Αυτό που ζητώ είναι μια κοντινή φωτογραφία του αισθητήρα και μια κοντινή της περιοχής που είναι τοποθετημένος ώστε να προβώ σε διαδικασία τοποθέτησης σε σκάφος Ε101.Να θυμήσω πως το οικονομόμετρο είναι 2 LED (1 πράσινο - 1 πορτοκαλί) τα οποία βρίσκονται ενσωματωμένα στο στροφόμετρο μεταξύ 3000 και 5500.Όποια βοήθεια δεκτή!

alex-g
08-05-12, 22:29
για ποιο λογο θες να μπεισ σε τετοια διαδικασία δεν προσφέρει τπτ θα μπλεξεις φτιάξε ενα hallmeter σε μια πλακέτα η αγορασετο ετοιμο

supermanboy
09-05-12, 11:05
Αλέξη κοίτα να δεις.Το καντράν υπήρχε από φίλο!Γραμμή τράβηξα και το έχω έτοιμο!Απλά αισθητήριο θέλω,και γενικά δεν ξέρω πως είναι για να το βρω σε μεταχειρισμένο!Επίσης να δω που το έχει τοποθετημένο σε άλλο σκάφος για να το βάλω και εγώ εκεί!Βρήκα κάποια καλή άκρη με τον κρητικό τον Άκη.Απλά Αλέξη αν έχεις άκρη και μπορείς δείξε καμία φώτογραφία να τον δω από κοντά.Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

supermanboy
04-06-12, 23:12
Τέλος καλό όλα καλά!Χάρη σε βοήθεια μέλους "Άκης" ο κρητικός, μπήκε η φούσκα οικονομομέτρου με δείγμα από την υποπίεση και το οικονομόμετρο λειτουργεί άψογα.Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια μα πιο πολύ τον Άκη που με θέμα παρόμοιο σε αυτήν την κατηγορία εξηγεί λεπτομερειακά πως λειτουργεί το οικονομόμετρο στο στροφόμετρο των Corolla πριν το 1996.Άκη μου να είσαι καλά!!!:jumpers