PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια..Τι Επαθε??!!


Nikos_Tsport
03-05-12, 18:43
Καλησπερα σε ολους.Εχω μια Ts 06 με 94000 χλμ.
Πριν λιγο καιρο αρχισε να ακουγεται ενα σφυριγμα οταν το αυτοκινητο εφτανε στις 4000 στροφες και πανω.Μετα απο λιγο καιρο αρχισε να ακουγεται περισσοτερο..Τωρα ακουγεται αρκετα (και λιγο ενοχλητικα) και μαζι με αυτο νιωθω σαν το αμαξι να μη μπορει να "γεμισει" μεχρι να μπει στο λιφτ.Εχει συμβει σε καποιον να προλαβω καμια μεγαλυτερη ζημια μην εχω αλλα?
Πηγα σε εξατμισα και μου ειπε οτι εκει που τελειωνει το χταποδι και δενεται με τη σωληνα που εχει πανω τον λαμδα εκεινο το κομματι εχει μεσα μια λαμαρινα που χωριζει τη σωληνα στη μεση και οτι αυτη λογικα εχει στραβωσει μεσα και οτι το χειροτερο σεναριο ειναι να φυγει κανενα κομματι μεσα στον καταλυτη.:ouch

Συγνωμη αν κουρασα και ευχαριστω εν των προταιρων.

neoklis
03-05-12, 19:34
Καλησπερα σε ολους.Εχω μια Ts 06 με 94000 χλμ.
Πριν λιγο καιρο αρχισε να ακουγεται ενα σφυριγμα οταν το αυτοκινητο εφτανε στις 4000 στροφες και πανω.Μετα απο λιγο καιρο αρχισε να ακουγεται περισσοτερο..Τωρα ακουγεται αρκετα (και λιγο ενοχλητικα) και μαζι με αυτο νιωθω σαν το αμαξι να μη μπορει να "γεμισει" μεχρι να μπει στο λιφτ.Εχει συμβει σε καποιον να προλαβω καμια μεγαλυτερη ζημια μην εχω αλλα?
Πηγα σε εξατμισα και μου ειπε οτι εκει που τελειωνει το χταποδι και δενεται με τη σωληνα που εχει πανω τον λαμδα εκεινο το κομματι εχει μεσα μια λαμαρινα που χωριζει τη σωληνα στη μεση και οτι αυτη λογικα εχει στραβωσει μεσα και οτι το χειροτερο σεναριο ειναι να φυγει κανενα κομματι μεσα στον καταλυτη.:ouch

Συγνωμη αν κουρασα και ευχαριστω εν των προταιρων.
δεν πάς σε καμιά ΤΟΥΟΤΑ :question

mpriskot
03-05-12, 19:36
σε ένα σταρλετ που έχουμε, σφύριζε μετά τις 4000 επειδή είχε τρύπα στην εξάτμιση.

φυσικά στο δικό σου μπορεί να ειναι οτιδήποτε... μόνο το συνεργείο θα σε βοηθήσει.

Nikos_Tsport
03-05-12, 19:46
Την τρυπα φυσικα την σκεφτηκαμε,αλλα την ελεγξαμε ειναι οκ.Για αυτο μου ειπε οτι πρεπει να ειναι απο μεσα..Τωρα για toyota που λεει ο φιλος το σκεφτηκα αλλα φοβαμαι να περασω την πορτα..χαχα..Ας περιμενουμε μηπως εχει συμβει σε καποιον και μας διαφωτισει..

neoklis
03-05-12, 19:53
Την τρυπα φυσικα την σκεφτηκαμε,αλλα την ελεγξαμε ειναι οκ.Για αυτο μου ειπε οτι πρεπει να ειναι απο μεσα..Τωρα για toyota που λεει ο φιλος το σκεφτηκα αλλα φοβαμαι να περασω την πορτα..χαχα..Ας περιμενουμε μηπως εχει συμβει σε καποιον και μας διαφωτισει..
δέν σου πέρνουν και το κεφάλι (κανα 15 ε)
από το να πάς σε κάθε μάστορα και να σου λέει .......
μπορεί να τους έχει ξανασυμβεί σε ts και να ξέρουν.....
άκουμε και δέν θα χάσεις...
ότι και να σου λέμε εμείς .......................

Nikos_Tsport
03-05-12, 20:08
Οκ..Θα παω αυριο το απογευμα να δουμε τοτε και θα ενημερωσω..ευχαριστω παντως. :)

efthimis
03-05-12, 20:22
αν ενδιαφερεσαι γνωριζω πολυ καλα τον υπευθυνο συνεργειου μιας αντιπροσωπειας εδω Θεσσαλονικη...δεν μπορω να σε στειλω pm...αν θες στειλε εσυ.

mpesikos
03-05-12, 22:01
εκει που τελειωνει το χταποδι και δενεται με τη σωληνα που εχει πανω τον λαμδα εκεινο το κομματι εχει μεσα μια λαμαρινα που χωριζει τη σωληνα στη μεση και οτι αυτη λογικα εχει στραβωσει μεσα και οτι το χειροτερο σεναριο ειναι να φυγει κανενα κομματι μεσα στον καταλυτη.


το ειχα παθει εγω αυτο,ειχε σπασει κομματι και μου χαλασε και τον καταλυτη.(ειχα aftermarket. πανε 300 ευρω)
γιατι δεν το λυνεις να δεις τι γινεται..?
παντως εμενα απ οτι θυμαμαι δεν σφυριζε,εκανε ενα μεταλικο θορυβο.

Nikos_Tsport
04-05-12, 00:07
Το θεμα ειναι το εξης..οτι αν εχει σπασει αυτη η λαμαρινα που χωριζει τη σωληνα στη μεση,ο εξατμισας μου ειπε οτι εχουν παει και αλλα Ts με το ιδιο θεμα και οτι το εβγαλε το κομματι εκεινο και εβαλε σωληνα σωρις χωρισμα στη μεση,αδειο δηλαδη και δεν ειχε κανενα προβλημα.Ισχυει οτι δε παιζει προβλημα η παιζουμε με πατεντες??

Απο κομματια δεν ακουγεται τιποτα μεσα ολα φαινονται φυσιολογικα απλα σφυριζει κατι απο μεσα θα τρεχει αλλα τι..?

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
04-05-12, 10:31
κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο τεντωτηρας του εξωτερικου ιμαντα.

neoklis
04-05-12, 10:36
κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο τεντωτηρας του εξωτερικου ιμαντα.
Ρε πάνο ο τεντωτήρας το κάνει απο την αρχή και όχι στις 4.000
έχω αλλάξει και ξέρω.......
δέ νομίζω να κάνω λάθος:jumpers

efthimis
04-05-12, 13:30
Νικο οταν πηγα να απαντησω στο μνμ σου μου ειπε αυτο:
Nikos_Tsport has chosen not to receive private messages or may not be allowed to receive private messages. Therefore you may not send your message to him/her.

αν δεν μπορεις να αλλαξεις κατι στειλε με το τηλ σου να σε παρω!!!

mpesikos
04-05-12, 14:58
αν το προβλημα ειναι οντως εκει,το να το αντικαταστησεις με απλο σωληνα ειναι μονοδρομος εκτος βεβαια και αν θελεις να το βαλεις καινουργιο αλλα να ξερεις οτι παει μαζι με τον καταλυτη εως το τελικο!τιμη περιπου 1500 ευρω!

Nikos_Tsport
04-05-12, 17:02
Καλησπερα.Πηγα στην Toyota παιδια.Το καναμε βολτα το ακουσε το σηκωσε το ψαξαμε το ειχε πανω καμια ωρα.Αποτελεσμα ειναι οτι ακουγεται απο το τελικο.Ξεσυνδεσαμε την τελευταια ενωση του τελικου με τη σωληνα και το δοκιμασαμε σκετο και δεν ακουστηκε τιποτα απο σφυριγμα.Μολις το ξαναβαλαμε παλι ακουγεται.Μου ειπε οτι το αμαξι δεν εχει κανενα προβλημα,και επειδη του ειπα οτι το αμαξι εκοψε απο γκαζια,το οδηγησε και μου ειπε οτι ειναι ιδεα μου και το αμαξι ξυριζει μια χαρα..τι να πω ισως η ιδεα μου να ειναι επειδη νομιζα οτι εχει κατι..Οσων αφορα το σφυριγμα μονο με αλλαγη τελικου θα σταματησει αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να το αλλαξω κιολας..Εχει αλλαξει κανεις τελικο σε Ts και αν ναι τι εβαλε να εχω υπ'οψιν μου περιπου?

Ευχαριστω ολους..

(Ευθυμη Δε ξερω γιατι σου βγαζει αυτο για τα pm με αλλους μιλαω με pm κανονικα..:?: )

PeterIoannou
04-05-12, 18:53
...Εχει αλλαξει κανεις τελικο σε Ts και αν ναι τι εβαλε να εχω υπ'οψιν μου περιπου?...

Είναι ευκολότερο να πιάσεις το joker παρά να βρεις TS με μαμά τελικό.
Οι λύσεις είναι πολλές και κυρίως εστιάζονται στην τοποθέτηση χειροποίητου τελικού μαζί με πιο ελεύθερο μεσαίο καζανάκι και άλλη σωλήνα στο κομμάτι από τον καταλύτη και πίσω.
Βέβαια, υπάρχει και η δυνατότητα επλογής επώνυμου τελικού (REMUS, TRD κλπ), λύση που γενικά δεν έχει βρει πολλούς "φίλους", λόγω του ιδιαίτερα υψηλού κόστους.
Κάνε, πάντως, μια περιήγηση στο κομμάτι που αφορά στις TS, και θα βρεις πολλά πράγματα γύρω από τις εξατμίσεις που έχουν κατά καιρούς τοποθετήσει πολλά μέλη...
Καλές αλλαγές!

neoklis
04-05-12, 19:05
Καλησπερα.Πηγα στην Toyota παιδια.Το καναμε βολτα το ακουσε το σηκωσε το ψαξαμε το ειχε πανω καμια ωρα.Αποτελεσμα ειναι οτι ακουγεται απο το τελικο.Ξεσυνδεσαμε την τελευταια ενωση του τελικου με τη σωληνα και το δοκιμασαμε σκετο και δεν ακουστηκε τιποτα απο σφυριγμα.Μολις το ξαναβαλαμε παλι ακουγεται.Μου ειπε οτι το αμαξι δεν εχει κανενα προβλημα,και επειδη του ειπα οτι το αμαξι εκοψε απο γκαζια,το οδηγησε και μου ειπε οτι ειναι ιδεα μου και το αμαξι ξυριζει μια χαρα..τι να πω ισως η ιδεα μου να ειναι επειδη νομιζα οτι εχει κατι..Οσων αφορα το σφυριγμα μονο με αλλαγη τελικου θα σταματησει αλλα μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να το αλλαξω κιολας..Εχει αλλαξει κανεις τελικο σε Ts και αν ναι τι εβαλε να εχω υπ'οψιν μου περιπου?

Ευχαριστω ολους..

(Ευθυμη Δε ξερω γιατι σου βγαζει αυτο για τα pm με αλλους μιλαω με pm κανονικα..:?: )
ειδες που σου έλεγα................τέλος καλά όλα καλά:jumpers

Nikos_Tsport
04-05-12, 19:58
Να στε καλα μαγκες οκ θα διαβασω εκει που πρεπει και για την εξατμιση για οποιαδηποτε πληροφορια θα τα πουμε απο κει..:teleport

TmNemesis
04-05-12, 20:56
(Ευθυμη Δε ξερω γιατι σου βγαζει αυτο για τα pm με αλλους μιλαω με pm κανονικα..:?: )

Δες μήπως έχει γεμίσει και πρέπει να διαγράψεις κανένα μήνυμα.:teleport

corollapatra
04-05-12, 22:19
Πάντως το μαμά τελικό καινούργιο από αντιπροσωπεία νομίζω ότι κοστίζει γύρω στο 150άρι. Υπάρχουν παιδιά εδώ που το έχουν αγοράσει καινούργιο για να το βάλουν σε άλλες εκδόσεις Ε12 και πιθανόν μπορούν να επιβεβαιώσουν τη τιμή του...

Ενημερωτικά, μιας και αναφέρθηκαν πιο πάνω τα επώνυμα τελικά φτιαγμένα για την TS, να αναφέρω ότι για το τελικό της REMUS και της ΤΤΕ (που ουσιαστικά είναι το ίδιο με της REMUS) η τιμή είναι λίγο κάτω από το 500άρικο (τιμές πριν από ένα χρόνο)... Φθηνότερη λύση για το τελικό της REMUS είχα βρει από Αγγλία όπου αυτή τη στιγμή πάει γύρω στο 420άρι...

jason
05-05-12, 00:05
Πάντως το μαμά τελικό καινούργιο από αντιπροσωπεία νομίζω ότι κοστίζει γύρω στο 150άρι. Υπάρχουν παιδιά εδώ που το έχουν αγοράσει καινούργιο για να το βάλουν σε άλλες εκδόσεις Ε12 και πιθανόν μπορούν να επιβεβαιώσουν τη τιμή του...

Ενημερωτικά, μιας και αναφέρθηκαν πιο πάνω τα επώνυμα τελικά φτιαγμένα για την TS, να αναφέρω ότι για το τελικό της REMUS και της ΤΤΕ (που ουσιαστικά είναι το ίδιο με της REMUS) η τιμή είναι λίγο κάτω από το 500άρικο (τιμές πριν από ένα χρόνο)... Φθηνότερη λύση για το τελικό της REMUS είχα βρει από Αγγλία όπου αυτή τη στιγμή πάει γύρω στο 420άρι...



:eek: :eek: :eek: ακριβη η βελτιωση σε ατμοσφαιρικο :D

giannis gt
05-05-12, 01:15
:eek: :eek: :eek: ακριβη η βελτιωση σε ατμοσφαιρικο :D

Ακριβη η ΕΠΩΝΥΜΗ βελτιωση !!!!:wink:
Σκεψου οτι με τα ιδια λεφτα παιρνεις 2 ή και 3 τελικα απο γνωστους εξατμισαδες στην Αθηνα!!!:uthere

Στο θεμα της εξατμισης το θεωρω τελειως λαθος να δινεις τοοοοοοσα λεφτα για μια εξατμιση!!!!
Τωρα για το χταποδι το επωνυμο αξιζει να το πληρωσεις!!!Εφοσον βεβαια μαθεις και απο τον κατασκευαστη με ποια κριτηρια το εχει φτιαξει!!!

jason
05-05-12, 01:24
turbo way...bigger is better

giannis gt
05-05-12, 01:33
Ξερεις με αυτο δεν μπορω να διαφωνισω αλλα το καθενα εχει την γλυκα του!!!!
Και η ατμοσφαιρα καλη ειναι οταν δεν το παρακανεις!!!Οικονομικα εννοω!!!!

gio911
05-05-12, 01:53
Υπαρχει και η λυση της λιγο ποιο οικονομικης επονυμης λυσης Magnaflow αλλα το αρνητικο ειναι οτι κανει φασαρια και σε μακρινο ταξιδι ειναι αρκετα κουραστικο