PDA

Επιστροφή στο Forum : 4AGE 20V BT ΠΡΙΟΝΙ!!!


GEORGE N.
09-04-12, 16:21
Μιας και την Κυριακη 8/4/2012 ειχαμε στην Λαρισα τον πρωτο αγωνα του Θεσσαλικου πρωταθληματα TRC 2012, σας παραθέτω ενα βιντεο απο ενα
Corolla 20v μαυροκαπακο κοντα στα 200hp :fierydevil πραγματικα πριονι.


http://youtu.be/0-WaHFiUzBw


υγ Να βλεπουν μερικοι μερικοι γιατι τωρα τελευταια βλεπω απαξιωση του συγκεκριμενου μοτερ ή ειναι ιδεα μου.......!!!:wink:

agrinio
09-04-12, 16:42
πες τα βρε george..

pilotos7
09-04-12, 16:53
Οτι ειναι πριονι που το καταλαβαινουμε?Απο τον θορυβο?
Για την πιστα αυτη φοραει το σωστο μοτερ,γιατι δεν χρειαζεται δυναμη.
Αρχιστε το κραξιμο!

alex-g
09-04-12, 17:00
δεν ξερω αν αυτό λεγετε πριόνι, σίγουρα σου πριονίζει τα αυτια πάντως αδιαμφισβήτητα

toyota mania
09-04-12, 17:18
Ποσα αλογα ειναι αυτο;

Pantelis
09-04-12, 17:22
Οτι ειναι πριονι που το καταλαβαινουμε?Απο τον θορυβο?
Για την πιστα αυτη φοραει το σωστο μοτερ,γιατι δεν χρειαζεται δυναμη.
Αρχιστε το κραξιμο!
+1.000.000.000 σε τοσο κλειστα κομματια ακομα και swift gti με group n τελικο πριονι θακουγοτανε...

δν υπαρχει απαξιωση για τα εικοσι βαλβιδα...μη αναγνωρισιμοτητα υπαρχει... εχει διαφορα....

g6_saligkaros
09-04-12, 17:35
εχω μια εντυπωση οτι με 4efte θα εκανε καλυτερο χρονο..

GEORGE N.
09-04-12, 17:38
Οκ εχετε δικαιο......

Πεταξτε τα ολα τα 20ν και βαλτε 1000αρια μοτερια..... Θα πανε καλυτερα...

Pantelis
09-04-12, 17:41
Οκ εχετε δικαιο......

Πεταξτε τα ολα τα 20ν και βαλτε 1000αρια μοτερια..... Θα πανε καλυτερα...
δν ειπαμε οτι εχουμε δικιο...απλα διαφωνουμε με την αποψη σου στα πλαισια πολιτισμενου και υγειους διαλογου...συμφωνα με αλλα μελη εχεις εσυ δικιο.... ;)

GEORGE N.
09-04-12, 17:59
Τι να πω οκ.
Παντελη δεχομαι να κανω διαλογο αλλα οχι ομως να ισοπεδωνουμε τα παντα.
Δεν μπορουμε να λεμε οτι ακομη και ενα swift με group n τελικο θα ηταν ενα και το αυτο!!
Το μοτερ το συγκεκριμενο εχει τον πατερα του και την μανα του. Σφυριλατα, ροικες, αγραφο,κτλ κτλ Το αυτοκινητο κανει καλυτερο χρονο πιστας. Ειναι πολυ γνωστο στην περιοχη μας. Το αυτοκινητο ειναι του κ. Μπαλαση (παππου) απο Κατερινη. Ειναι πριονι. Αν το αντιλαμβανεστε δουλευει με 1η ταχυτητα καθως το σασμαν του ειναι φτιαγμενο απο Μαστορα με αρχ...@.

.....και μετα εσεις μου λετε οτι ενα 4efte θα εκανε καλυτερο χρονο.....

alex-g
09-04-12, 18:05
η ατμοσφαίρα ενοειτε μεγάλη ιδεα έχουν τα 4εφτε δεν τα εχεις ακουσει πανω στις καμπές σβησμενα πανε:hehe και με το που βγουνε στην εξοδο χαίρονται
τα 10 μετρα ευθείας

g6_saligkaros
09-04-12, 18:14
Συμφορουμιτη γιωργο προς τι η παρεξηγηση;προσωπικα το εχω πει κιολας οτι αν μπορουσα να δηλωσω 16αρι το αμαξι μου θα ειχε μαυροκαπακο και οχι φτε,κι αυτο γτ απλουστατα γουσταρω τη φιλοσοφια του και το οτι θελει μαγκια για να το πας στα ορια κ οχι απλα βαρυ ποδι.το σχολιο μου αναφεροταν στο συγκεκριμενο βιντεο σε αυτη την πιστα,μπορει στο δρομο να ριχνει σε τουρμπατα αβερτα δν μπορω να το ξερω κ δν το αμφισβητω...

GEORGE N.
09-04-12, 18:21
Φιλε g6_saligkaros δεν παρεξηγηθηκα απλα δεν μου αρεσει η αδικια, με αυτα που αναφερθηκαν αισθανομαι οτι απαξιουμε για αυτο το μοτερ που για εμενα ειναι ενα απο τα καλυτερα που εφτιαξε η μανα Τουοτα.

Οσο αναφορα αυτο που λες για καλυτερο χρονο με 4efte εχω να σου πω οτι το 20ν γυριζει στο 00.32,91 και starlet 4efte περιπου 155hp στο 00.34,5.

g6_saligkaros
09-04-12, 18:26
Πολυ καλα τοτε δεκτο,εξαλλου ειπα- νομιζω -δεν το εδεσα κ κομπο,αλλωστε κι εγω ειμαι λατρης του 4age(16v-20v) κι ας τον κακολογουν οι απεξω,και για το typer ep3 λενε διαφορα κι εχω δει να χανει απο ραλυ σε σταση οχι κ τοσο δυνατο ομως ξερεις τι απανταω;ειστε μικροι ακομα για να μιλατε για τετοια μοτερ,απλα.

Paris tspor
09-04-12, 18:42
Εγω θελω να δω εστω ενα 20v που να πηγαινει ετσι

http://www.youtube.com/watch?v=b5eXCO31sK0

:shoothim :shoothim

MARMEL
09-04-12, 19:04
ρε το φουκαριαρικο...
δεν μπορει να βαλει ουτε τριτη...
ωραιο!!!

wastegate
09-04-12, 19:08
+1.000.000.000 σε τοσο κλειστα κομματια ακομα και swift gti με group n τελικο πριονι θακουγοτανε...

δν υπαρχει απαξιωση για τα εικοσι βαλβιδα...μη αναγνωρισιμοτητα υπαρχει... εχει διαφορα....

Απο το garage που σε ειχα παει τοτε το συγκεκριμενο..
Απλα εχει φτιαχτο σασμαν για την πιστα και δεν φαινεται πως παει..
Το μοτερ ειναι επιπεδο Ν1


Εγω θελω να δω εστω ενα 20v που να πηγαινει ετσι

http://www.youtube.com/watch?v=b5eXCO31sK0

:shoothim :shoothim

Ε παει αρκετα καλυτερα κυριως λογο πιο ελαφριας καροτσας και υπαρχει πληθωρα λυσεων για tuning

jason
09-04-12, 19:38
Τι να πω οκ.
Παντελη δεχομαι να κανω διαλογο αλλα οχι ομως να ισοπεδωνουμε τα παντα.
Δεν μπορουμε να λεμε οτι ακομη και ενα swift με group n τελικο θα ηταν ενα και το αυτο!!
Το μοτερ το συγκεκριμενο εχει τον πατερα του και την μανα του. Σφυριλατα, ροικες, αγραφο,κτλ κτλ Το αυτοκινητο κανει καλυτερο χρονο πιστας. Ειναι πολυ γνωστο στην περιοχη μας. Το αυτοκινητο ειναι του κ. Μπαλαση (παππου) απο Κατερινη. Ειναι πριονι. Αν το αντιλαμβανεστε δουλευει με 1η ταχυτητα καθως το σασμαν του ειναι φτιαγμενο απο Μαστορα με αρχ...@.

.....και μετα εσεις μου λετε οτι ενα 4efte θα εκανε καλυτερο χρονο.....

αν καταφερει 20v να κανει 1:11 μεγαρα μαγκια του.

Paris tspor
09-04-12, 19:48
Απο το garage που σε ειχα παει τοτε το συγκεκριμενο..
Απλα εχει φτιαχτο σασμαν για την πιστα και δεν φαινεται πως παει..
Το μοτερ ειναι επιπεδο Ν1




Ε παει αρκετα καλυτερα κυριως λογο πιο ελαφριας καροτσας και υπαρχει πληθωρα λυσεων για tuning


Πιο ελαφρυ το celica tsport απο το corolla g6????:roll:

agrinio
09-04-12, 20:23
ιασωνα ετοιμασου για μεγαρα μετα το πασχα..χα χα..κ πιο corolla εκανε 1:11 με τη μοτερ κ ποσα αλογα.

Pantelis
09-04-12, 20:51
Τι να πω οκ.
Παντελη δεχομαι να κανω διαλογο αλλα οχι ομως να ισοπεδωνουμε τα παντα.
Δεν μπορουμε να λεμε οτι ακομη και ενα swift με group n τελικο θα ηταν ενα και το αυτο!!
Το μοτερ το συγκεκριμενο εχει τον πατερα του και την μανα του. Σφυριλατα, ροικες, αγραφο,κτλ κτλ Το αυτοκινητο κανει καλυτερο χρονο πιστας. Ειναι πολυ γνωστο στην περιοχη μας. Το αυτοκινητο ειναι του κ. Μπαλαση (παππου) απο Κατερινη. Ειναι πριονι. Αν το αντιλαμβανεστε δουλευει με 1η ταχυτητα καθως το σασμαν του ειναι φτιαγμενο απο Μαστορα με αρχ...@.

.....και μετα εσεις μου λετε οτι ενα 4efte θα εκανε καλυτερο χρονο.....

και σου λεω εγω τωρα πρωτον εστω οτι εσυ δν γνωριζες ταμαξι? θα κατλαβαινες οτι φοραει αγραφο σφυριλατα και εχει και ροικη μονο και μονο απο τον ηχο...???? δευτερον με ανοιγμα μιας πρωτης εσυ καταλαβαινεις εαν ενα αυτοκινητο ειναι δυνατο η οχι???
ασχετο αλλα εχεις ακουσει swift gti τετραπεταλουδσο?? θα σου σηκωθει η τριχα....απλα σου ψιλοαπαντησανε σε ιδιο υφος.. ο καθενας εχει την αποψη του γιωργαρα....;) σου ξαναλεω σχολιαζουμε το συγκεκριμενο βιντεο...που εσυ ο ιδιος ποσταρες φιλε...απλα ειπαμε οτι δν πανε τα αναμενομενα οχι οτι δν πανε καθολου....;) και επισης ναι ο συγκεκριμενος μηχανικος ναι ειναι αρκετα γνωστης...αλλα για θεματα σασμαν υπαρχουν και εδω αθηνα καλες λυσεις...οσον αφορα την απαξιωση δν συμφωνω..εγω μιλαω για το συγκεκριμενο πχ του φιλου μου και απλα λεμε οτι εαν δν βαλει ενα αλλο σασμαν και εαν δν βγαλει τα 17αρια εινια φυσiκο να σερνεται..οποτε δν βλεπω καπου να διαφωνουμε.......

GMASTER6
09-04-12, 20:56
παιδια respect στο συγκεκριμμενο corolla που ανεβασε ο συνονοματος.το εχω δει αφιδνες gtcc και ειχε γραψει 56 χαμηλα 55 ψηλα-ναι καλα καταλαβατε το μοναδικο corolla που γυρναει σαν rallye στο καρτοδρομο αυτο τα λεει ολα:beg αν δεν κανω λαθος φοραει χειροποιητη αναρτηση και την ειχε στειλει αγγλια για σεταρισμα

agrinio
09-04-12, 21:25
καθε ενας εχει την αποψη του..κ εγω ρωταω τωρα...υπαρχει μαμα αμαξι μεχρι 1600 να περναει το 20v????

GiWrGoS@XXX
09-04-12, 21:26
Απο το garage που σε ειχα παει τοτε το συγκεκριμενο..
Απλα εχει φτιαχτο σασμαν για την πιστα και δεν φαινεται πως παει..
Το μοτερ ειναι επιπεδο Ν1




Ε παει αρκετα καλυτερα κυριως λογο πιο ελαφριας καροτσας και υπαρχει πληθωρα λυσεων για tuninghttp://youtu.be/ODypsnWoRAs

:D Ετσι για να γουσταρουμε ...

g6_saligkaros
09-04-12, 21:28
vti dohc vtec (eg6-ek9) Μην παμε σε παλιοτερες καροτσες φτερα και πουπουλα...

mlt184
09-04-12, 21:40
καθε ενας εχει την αποψη του..κ εγω ρωταω τωρα...υπαρχει μαμα αμαξι μεχρι 1600 να περναει το 20v????

για 400αρι μιλαμε??

Pantelis
09-04-12, 21:47
vti dohc vtec (eg6-ek9) Μην παμε σε παλιοτερες καροτσες φτερα και πουπουλα...
επισης δν νομιζω να ειναι πιο γρηγορο το ειοσαβαλβιδο απο το 16αρι το νισσαν το vvl...αν και σε λιγες μερες θα ξερουμε

g6_saligkaros
09-04-12, 21:51
επισης θα το εκτιμουσα να δινετε heads up οταν γινονται τετοιες διαπιστωσεις πριν γινουν,παντελη κλποι υποπτοι.

agrinio
09-04-12, 21:53
δεν το γνωριζω..
δεν ξερω τη ειναι αυτο πρωτη φορα το ακουω

GEORGE N.
09-04-12, 21:59
Παντελη αν προσεξες το αυτοκινητο στο βιντεο στην μεγαλη ευθεια τρελενεται και οσο ανεβαζει στροφες ειναι σαν να τρωει κλωτσια στον κωλο. Με αυτο και μονο θα επρεπε να καταλαβεις οτι διαφερει κατα πολυ με ενα μαμα 20ν 160hp.

Οσο αφορα το swift σε τετραπεταλουδο, οχι δεν εχω ακουσει.

Επισης Παντελη εχω ανοιξει με Nissan 1.6 vvl neo (μπλε καπακι) 160hp σε καροτσα n15 και ημουν 1,5 αμαξι μπροστα.

Γιωργο οπως ειπες το εργαλειο ειναι ισως το καλυτερο 20ν ατμοσφαιρα που εχω δει. Αυτο που γνωριζω ειναι οτι ο ιδιοκτητης του 20ν πληρωνει προγραμματιστη και ερχεται απο Αγγλια να το προγραμματισει.........:beg

jason
09-04-12, 22:06
http://www.youtube.com/watch?v=6keWk1zn87g


SR16VE N1

It made 200 PS (197 bhp)(147 kW) @ 7800 rpm and 134 lb·ft (181 Nm) @ 7600 rpm. Redline of the N1 Version 2 (1998) is at 8600 rpm. This is the most powerful production 1.6l Naturally aspirated engine. It was also the highest specific output of 1.6 naturally aspirated production of its time, until surpassed by the Honda F20C engine used in the S2000, which held the record until Ferrari released the 458 Italia in 2010.

g6_saligkaros
09-04-12, 22:13
οοο ρε που πηγε η στροφοβελονα βγηκε απτο πλανο!χαχααχχαχα

mlt184
09-04-12, 22:16
http://www.youtube.com/watch?v=A7ZEyDQ2yvY

υπαρχει κ αυτο...αλλα τι ψαχνεται να βρειτε???το G6 απο το παιδι ειναι αλλου με το μαυροκαπακο..το αν κοστισε ενα καρο λεφτα ειναι αλλο θεμα...εχει ενστασεις κανενας οτι το αμαξι απο το παλικαρι δεν ειναι γρηγορο ή οτι τ ατμοσφαιρικα δεν αξιζουν βελτιωση??μονο αν το παρει κανεις καθαρα με θεμα κοστους και στην ζυγαρια δεν του βγαινει..αλλιως οπως την βρισκει ο καθενας...ξερω πολλους που θελουν ατμοσφαιρα κ ας τον παιρναν τα τουρμπατα..ειναι τι αφηνει το καθε μοτερ στο αυτι και σε αισθηση στον αλλο..

GEORGE N.
09-04-12, 22:17
Jason το βιντεακι που εβαλες ειναι με το μοτερ vvl N1 κοκκινο καπακι που βγαζει τρελη δυναμη. Πραγματικα αυτο το μοτερ ειναι αλλου και πολυ σπανιο μοτερ καθως βγηκαν στην παραγωγη μονο λιγες χιλιαδες κομματια.

Respect...

jason
09-04-12, 22:24
για στριψιμο ειναι οτι καλυτερο το 20v, ασε εχω μπλεξει κ εγω με τα ατμοσφαιρικα, ψαχνω για παπι κ δεν ξερω τι να παρω.

GEORGE N.
09-04-12, 22:27
Πουλαει ενα φιλαρακι Honda με μοτερ 20ν..............................
αξιοπιστια!

g6_saligkaros
09-04-12, 22:28
για στριψιμο ειναι οτι καλυτερο το 20v, ασε εχω μπλεξει κ εγω με τα ατμοσφαιρικα, ψαχνω για παπι κ δεν ξερω τι να παρω.


ως ποτε θα δουλευω για ολους πες μου!!!τσιμπα το! http://www.youtube.com/watch?v=ay7YZUEX6Gs

mlt184
09-04-12, 22:28
για στριψιμο ειναι οτι καλυτερο το 20v, ασε εχω μπλεξει κ εγω με τα ατμοσφαιρικα, ψαχνω για παπι κ δεν ξερω τι να παρω.

παρε turbo τοτε..βασικα compressor.... http://www.youtube.com/watch?v=13PeLWnAHmM

jason
09-04-12, 22:32
:hehe :hehe :hehe ωραιο ειναι αλλα ειναι με κομπρεσορα και καιει πολυ.

g6_saligkaros
09-04-12, 22:36
αν θες να συνεχισεις να γραφεις και το καλοκαιρι στα φιλικα ανοιγματα πρεπει να παρεις κατι δυνατο ιασωνα εμεις για σενα ψαχνουμε βλεπεις..

Pantelis
09-04-12, 22:39
Παντελη αν προσεξες το αυτοκινητο στο βιντεο στην μεγαλη ευθεια τρελενεται και οσο ανεβαζει στροφες ειναι σαν να τρωει κλωτσια στον κωλο. Με αυτο και μονο θα επρεπε να καταλαβεις οτι διαφερει κατα πολυ με ενα μαμα 20ν 160hp.

Οσο αφορα το swift σε τετραπεταλουδο, οχι δεν εχω ακουσει.

Επισης Παντελη εχω ανοιξει με Nissan 1.6 vvl neo (μπλε καπακι) 160hp σε καροτσα n15 και ημουν 1,5 αμαξι μπροστα.

Γιωργο οπως ειπες το εργαλειο ειναι ισως το καλυτερο 20ν ατμοσφαιρα που εχω δει. Αυτο που γνωριζω ειναι οτι ο ιδιοκτητης του 20ν πληρωνει προγραμματιστη και ερχεται απο Αγγλια να το προγραμματισει.........:beg
η μεγαλυτερη ευθεια στο βιντεο ειναι 50 μετρα φιλε... επισης υπαρχει και το κοκκινο καπακι..πιο δυνατο ακομα 16αρι... δν εχω λογο να το αμφισβητησω το φιλικο ανοιγμα σου σ ελιγο καιρο θα κανονιστει παρομοια βολτα με παρομοια αυτοκινητα... ;)

εγω δν ειμαι του ακουστικου..ειμαι του οπτικου και της ευθεια οταν μιλαμε για δυναμη αυτοκινητου... και στο συγκεκριεμενο βιντεακι σε ευτθεια 50 μετρων δν μπορω να καταλαβω με πρωτη σχεση κιολας μεσα... δν εχω λογο να μν σε πιστεψω στο οτιδηποτε για το συγκεκριμενο εικοσαβαλβιδο και σου ξανλεω δν διαφωνουμε καπου το συγκκεριμενο μονο και μονο απο μεταδοση εχει ηδη καλυψει το ενα μειον ενοσ μαμα εικοσαβαλβιδο...

υγξερεις ποσα γκομενακια υπαρχουν που φωναζουν ουρλιαζουν σκυλιαζουν χτυπιουνται την επιμαχη στιγμη....κ ομως αποδεικνυονται φολες?......χαχχαχαχα για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα γιωργαρα ;)...

jason
09-04-12, 22:49
7enYCDvTnLI

στρατο θα συνεχιζω να γραφω κ το καλοκαιρι, ετοιμαζω καλο project, ηδη το εχω γδυσει και το εβαψα ασπρο κ θα βαλω κ κοντερακι:hehe . gmaster ετοιμασου να ανοιξουμε...roll 7η ορθοπεταλια...


υγξερεις ποσα γκομενακια υπαρχουν που φωναζουν ουρλιαζουν σκυλιαζουν χτυπιουνται την επιμαχη στιγμη....κ ομως αποδεικνυονται φολες?......χαχχαχαχα για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα γιωργαρα ;)...

γιωργο τα μισα να μου ελεγε για το 4efte μου...:crazylol :crazylol :crazylol

Pantelis
09-04-12, 23:04
7enYCDvTnLI

στρατο θα συνεχιζω να γραφω κ το καλοκαιρι, ετοιμαζω καλο project, ηδη το εχω γδυσει και το εβαψα ασπρο κ θα βαλω κ κοντερακι:hehe . gmaster ετοιμασου να ανοιξουμε...roll 7η ορθοπεταλια...



γιωργο τα μισα να μου ελεγε για το 4efte μου...:crazylol :crazylol :crazylol:D
:D:D:D:D:D:D

pilotos7
09-04-12, 23:32
Φιλε g6_saligkaros δεν παρεξηγηθηκα απλα δεν μου αρεσει η αδικια, με αυτα που αναφερθηκαν αισθανομαι οτι απαξιουμε για αυτο το μοτερ που για εμενα ειναι ενα απο τα καλυτερα που εφτιαξε η μανα Τουοτα.

Οσο αναφορα αυτο που λες για καλυτερο χρονο με 4efte εχω να σου πω οτι το 20ν γυριζει στο 00.32,91 και starlet 4efte περιπου 155hp στο 00.34,5.
To 20v σε τι καροτσα?
Γιατι αν μου πεις οτι το 20ν ειναι σε corolla τερμα στημενο και το starlet μαμα αναρτηση τοτε λογικη η διαφορα, αν και το να λεμε οτι το 20ν κανει καλυτερο χρονο σε πιστα απο 4εφτε ή το αντιθετο ειναι μεγαλη μακακια..Μπορει στο ενα να οδηγαει κουλος και στο αλλο ο Schumacher.
Το θεμα ειναι τι κανουν σε ευθεια.Πιο εχει πιο πολυ δυναμη.Και απο αυτα που εχουμε δει, Corolla με 4εφτε και περιπου 150-155 αλογα και corolla με μαυροκαπακο, το 4εφτε ειναι πιο γρηγορο.

wastegate
10-04-12, 00:39
Πιο ελαφρυ το celica tsport απο το corolla g6????:roll:

Ναι γιατι το συγκεκριμενο μεχρι και οι λαμαρινες μεσα ειναι τρυπιες..
Αν το ακουσεις να βαζει 2α , 3η , 4η θα ανατριχιασεις.
Αποκλειετε να εχει μονο ενα βιντεακι αυτος ο ανθρωπος τρεχει τοσα χρονια σε πιστες..

Χρηστος
10-04-12, 02:11
γιωργο κοιτα εδω 20v που δεν πανε βημα!
http://www.youtube.com/watch?v=AMSUrrH4yCA&feature=related

alex-g
10-04-12, 02:53
πωωω παρέλαση απο διαδήλωση levin :crazylol

nikcarina
10-04-12, 09:39
γιωργο κοιτα εδω 20v που δεν πανε βημα!
http://www.youtube.com/watch?v=AMSUrrH4yCA&feature=related

Παντού υπάρχει ένας μύθος τελικά... Άρε πορτοκαλιά:crazylol
Να χορταίνεις να ακούς πεταλούδες!!!

MARMEL
10-04-12, 15:29
γιωργο κοιτα εδω 20v που δεν πανε βημα!
http://www.youtube.com/watch?v=AMSUrrH4yCA&feature=related
γνησια μαυροκαπακα λεβιν...
αχρηστα πραματα δλδ:fierydevil...
α ρε χρησταρα....

agrinio
10-04-12, 18:01
καλησπερα...εγω θα απαντησω στον pilotos7..
εχεις ενα corolla με 4εφτε 150 150 hp κ εχεις ενα μαμα 1300 κ το κανεις τουρμπο 150 155 hp πιο θα εναι μπροστα σε ευθεια????

TARZAN
10-04-12, 18:16
παιδια respect στο συγκεκριμμενο corolla που ανεβασε ο συνονοματος.το εχω δει αφιδνες gtcc και ειχε γραψει 56 χαμηλα 55 ψηλα-ναι καλα καταλαβατε το μοναδικο corolla που γυρναει σαν rallye στο καρτοδρομο αυτο τα λεει ολα:beg αν δεν κανω λαθος φοραει χειροποιητη αναρτηση και την ειχε στειλει αγγλια για σεταρισμα

Γιωργο θυμαμαι που το συζηταγαμε..πολυ καλο οντως.
Jason γιατι συγκεκριμενα 1.11??

alex-g
10-04-12, 18:28
καλησπερα...εγω θα απαντησω στον pilotos7..
εχεις ενα corolla με 4εφτε 150 150 hp κ εχεις ενα μαμα 1300 κ το κανεις τουρμπο 150 155 hp πιο θα εναι μπροστα σε ευθεια????


φιλε μου το fte ξερεις γιατι ? το 1.3αρι θα ειναι στου χαντακι θα μαζεύει τα απομεινάρια του αν όμως λες το 1,5 τι γίνετε εκει οεο.. το θεμα μας ειναι το levin pπου οπως και να το κανουμε ειναι πισω απο fte

agrinio
10-04-12, 18:36
ναι αλλα οχι απο μαμα..το φττιαγμενο παει καλητερα εκει θελω να καταληξω...

Pantelis
10-04-12, 18:46
ναι αλλα οχι απο μαμα..το φττιαγμενο παει καλητερα εκει θελω να καταληξω...
τι παει να πει φτιαγμενα αλογα και μαμα αλογα??? τα 4efte sta 140 μαμα με εξατμιση ιντερκουλερ που φτιαχνουν συνηθως κλπ κλπ...στην ερωτηση που εκανες φιλε συντοπιτη εξαρταται απο εναεκατομυριο παραγοντες..πως θα τουρμπιστει με την μαμα συμπιεση?? με τι τουρμπινα θα βγαλει αυτα τα αλογα? σε τι πιεση???? πρεπει να προσδιορισεις τι πραγματα θα φορεσει...???δν μπορουμε να σου απαντησουμε... υποθετικα ομως αν ριξει συμπιεση και φορεσει πραγματα του 4εφτε ct9 τουρμπινα κλπ κλπ το(φτιαγμενο παλι πισω θα ειναι)..
επισης τα 13 αρι και το εικοσαβαλβιδο δν ειναι πολυ μακρια απο αποψη επιδοσεων....μπορει οντως να εχουμε φτασει σε λαθος συμπερασμα γιατι συνηθως φοριεται σε βαρυ σκαφος..(οταν φοριεται σε επ70 σταρλετ μοιραζει πονο το 20βαλβιδο)και σε συνδυασμο με τη χαμηλη ροπη δν πηγαινει τα αναμενομενα...και επισης πολυ πολυ σημαντικο απο ποιεσ στροφες θα δοκιμασουν.....

pilotos7
10-04-12, 19:31
καλησπερα...εγω θα απαντησω στον pilotos7..
εχεις ενα corolla με 4εφτε 150 150 hp κ εχεις ενα μαμα 1300 κ το κανεις τουρμπο 150 155 hp πιο θα εναι μπροστα σε ευθεια????
Το Εvo που θα ερχεται απο πισω και θα μας ξετρυπησει!!

jason
10-04-12, 20:08
αν το 4efe κατεβασει συμπιεση σαν του 4efte κ μπει ιδια τουρμπινα και σασμαν τα ιδια θα πηγαινουν.


καλο το 20v αλλα 160 αλογα δεν παει.θελει ελαφρια καροτσα

MARMEL
10-04-12, 21:18
καλο το 20v αλλα 160 αλογα δεν παει.θελει ελαφρια καροτσα

θα θελες πολυ να ειχες ενα υγιες 20V ....

και προσεξε!!!! δεν ειναι κεφτες

jason
10-04-12, 21:25
θα θελες πολυ να ειχες ενα υγιες 20V ....

και προσεξε!!!! δεν ειναι κεφτες

πανο για πες διαφορες με τα τουρμπατα αλογα?:jumpers

MARMEL
10-04-12, 21:27
Και απο αυτα που εχουμε δει, Corolla με 4εφτε και περιπου 150-155 αλογα και corolla με μαυροκαπακο, το 4εφτε ειναι πιο γρηγορο.
που τα εχεις δει αυτα?
και γιατι ο κεφτες να ειναι 150-155 και οχι 130κατι που ειναι απο το εργοστασιο?
κεφτε σε ανοιγμα με ts εχεις δει?
20v με ts?

giannis gt
10-04-12, 21:30
Η αληθεια ειναι οτι με ΑΥΤΟ το βιντεο δεν καταλαβαινεις αν εχει δυναμη αυτο το αμαξι!ΟΠΟΙΟΣ πει οτι το καταλαβε απο το συγκεκριμενο βιντεο ,τοτε τι να πω....
Αυτο βεβαια δεν αλλοιωνει οτι το αμαξι ειναι καλο και γρηγορο ουτε τα λεφτα που εχει δωσει ο ανθρωπος ουτε και τους χρονους που κανει!!!!
Απλα με μια πρωτη ταχυτητα δεν καταλαβαινεις απολυτως ΤΙΠΟΤΑ!!!

Τωρα για τις επιλογες των αμαξιων οι ΤΟΥΟΤΑκηδες θα παρουν ΤΟΥΟΤΑ ,οι ΝΙSSANακηδες θα παρουν NISSΑN και παει λεγοντας και απλα οι ατμοσφαιρακηδες θα εχουν 20βαλβιδο και οι τουρμπατοι 3S ή FTE!!!Απλα πραματα!!!!

Ειναι θεμα επιλογων και τελειως υποκειμενικο .........
Κακως χαλιεστε ΑΝ χαλιεστε!!!:rolleyes: :cool:

MARMEL
10-04-12, 21:30
πανο για πες διαφορες με τα τουρμπατα αλογα?:jumpers
μωρε επρεπε να ειχα ακομα το 20V για να ειχες πεισθει και εσυ...

οριακα αν ο κεφτες ειναι 145-150 φευγει
γιατι αν ειναι κατω απο 145 κλαφτα χαραλαμπη...

μιλαω να ειναι και τα δυο μοτερ σε ιδια καροτσα και οχι σε 120 μετρα αποσταση...

jason
10-04-12, 21:32
σε εργοστασιακη μορφη το 20v ειναι πιο γρηγορο σε corolla, με τον κεφτε στο σταρλετ δεν ξερω τι γινετε.

αλλα ο κεφτες με το καλημερα παιρνει αλογα.

ο 4efte μονο με ενα χταποδι στο 0,7 παιρναει 20v 100% σε ιδιες καροτσες

MARMEL
10-04-12, 21:43
καλα κανει και ειναι αποψη σου...

πολλοι και διαφοροι εδω μεσα, εδω και χρονια μαλιστα ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ αλλα οι 20V να ειναι οπως τα γεννησε η μανα τους...
κι οταν ενα 20v φορεσει εστω μια αφτερμαρκετ βιδα θεωρειται racing

μην λεμε τα ιδια πραγματα 2000φορες

λετε σχεδον τα ιδια πραγματα οπως τοτε με τα υπερκυβισμενα

δλδ οταν ακουω μαμα υπερκυβισμενο μου ανεβαινει η πιεση....

jason
10-04-12, 21:46
εδω λενε οτι ειναι χειροτερα κ απο μαμα γιατι δεν εχει πολλαπλη απο 1zz χαχαχαχα

MARMEL
10-04-12, 21:51
και οσοι ακομα εχουν αποριες νομιζω οτι θα δωσω την σωστη απαντηση αλλα θα πρεπει να με πιστεψετε και χωρις εικασιες...

ισως ειμαι ο μονος απο δω μεσα που εχω οδηγησει τελειως εργοστασιακο 20V blacktop και εργοστασιακο τελειως glanza στην κυπρο.
απο οδηγικης αποψης στο συνολικο πακετο ανεση, ομορφια, στιβαροτητα, φρενα, ταχυτητα, αναρτηση, ποιοτητα, αισθηση, αξιοπιστια, φινετσα κτλ κτλ νομιζω οτι καταλαβενετε τον νικητη...

τα συγκεκριμενα 2 αυτοκινητα τυχαινε να τα εχουν 2 ξαδερφια οι οποιοι ειναι φιλοι μου...
εγω οδηγουσα το λευκο λεβιν που καποτε ειχα ανεβασει φωτο εδω μεσα...
ο αλλος οδηγουσε το γκλαντζα και πιστευω οτι ηταν καλυτερος οδηγος απο μενα...

τα λεβιν νικουσε ολες τις φορες που καναμε την πλακα μας...

υστερουσε λιγο σε μπαμ σε σχεση με το σταρλετ αλλα ΠΟΤΕ δεν ηταν ουτε μισο μετρο πισω....

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ. στην εργοστασιακη τους καροτσα και τα δυο και εντελως καραμαμα και τα 2....

αυτα ειχα να πω και σας αφηνω στην κουβεντα σας...

jason
10-04-12, 21:57
για μενα το καλυτερο ατμοσφαιρικο ειναι το 2zz...

ωχχχ αν μπουν και οι TSακιδες εδω θα γινει πανικος:hehe :hehe :hehe

και οσοι ακομα εχουν αποριες νομιζω οτι θα δωσω την σωστη απαντηση αλλα θα πρεπει να με πιστεψετε και χωρις εικασιες...

ισως ειμαι ο μονος απο δω μεσα που εχω οδηγησει τελειως εργοστασιακο 20V blacktop και εργοστασιακο τελειως glanza στην κυπρο.
απο οδηγικης αποψης στο συνολικο πακετο ανεση, ομορφια, στιβαροτητα, φρενα, ταχυτητα, αναρτηση, ποιοτητα, αισθηση, αξιοπιστια, φινετσα κτλ κτλ νομιζω οτι καταλαβενετε τον νικητη...

τα συγκεκριμενα 2 αυτοκινητα τυχαινε να τα εχουν 2 ξαδερφια οι οποιοι ειναι φιλοι μου...
εγω οδηγουσα το λευκο λεβιν που καποτε ειχα ανεβασει φωτο εδω μεσα...
ο αλλος οδηγουσε το γκλαντζα και πιστευω οτι ηταν καλυτερος οδηγος απο μενα...

τα λεβιν νικουσε ολες τις φορες που καναμε την πλακα μας...

υστερουσε λιγο σε μπαμ σε σχεση με το σταρλετ αλλα ΠΟΤΕ δεν ηταν ουτε μισο μετρο πισω....

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ. στην εργοστασιακη τους καροτσα και τα δυο και εντελως καραμαμα και τα 2....

αυτα ειχα να πω και σας αφηνω στην κουβεντα σας...



λογικο ειναι να ειναι μπροστα το 20v, ειναι μοτερουκλα. για την αξιοπιστια δεν ειναι σωστο αυτο που λες, το 4efte σε εργοστασικη μορφη δεν παθαινει τιποτα.

corollapatra
10-04-12, 22:05
για μενα το καλυτερο ατμοσφαιρικο ειναι το 2zz...

ωχχχ αν μπουν και οι TSακιδες εδω θα γινει πανικος:hehe :hehe :hehe
Με φώναξε κανείς;

jason
10-04-12, 22:08
Με φώναξε κανείς;

τα ts δηλωνουν παρων...θα γινει σφαγη.:lol:

εγω εφαγα 4 αμαξια απο εργοστασιακο ts, αρα το 20v θα ετρωγε 6...


ισισισισισιισισισ...σπαστε τα :blowup :blowup :blowup :jedi

corollapatra
10-04-12, 22:10
εγω εφαγα 4 αμαξια απο εργοστασιακο ts, αρα το 20v ετρωγε 6...
Δεν ήταν εργοστασιακό ρε... Φόραγε εκείνη τη μαγική φιλτροχωάνη που το κάνει racing... :hi

giannis gt
10-04-12, 22:11
Δεν ήταν εργοστασιακό ρε... Φόραγε εκείνη τη μαγική φιλτροχωάνη που το κάνει racing... :hi

Και κερδιζει και 5 αλογα ε....:fierydevil
Να τα λεμε ΟΛΑ ειπαμε!!!:hehe :banana

GEORGE N.
10-04-12, 22:11
Αρα με τα λεγομενα σου Jason εγω εχω ριξει μιση καροτσα σε Ts οποτε
εσενα σε εχω για πρωινο.....!!!!!!!!!!:wink:

jason
10-04-12, 22:13
Αρα με τα λεγομενα σου Jason εγω εχω ριξει μιση καροτσα σε Ts οποτε
εσενα σε εχω για πρωινο.....!!!!!!!!!!:wink:

εννοειτε πως με εχεις.ειναι το μονο σιγουρο.αλλα εμεις θα παμε πιστα καλυτερα.ασε τους αλλους να σφαζονται στους δρομους..;-)

corollapatra
10-04-12, 22:14
Και κερδιζει και 5 αλογα ε...
4... Μη κλέβεις...

GEORGE N.
10-04-12, 22:14
Σε αυτο ειμαι μεσα ξερεις εχω αρρωστεια με τις πιστες.......

jason
10-04-12, 22:15
Δεν ήταν εργοστασιακό ρε... Φόραγε εκείνη τη μαγική φιλτροχωάνη που το κάνει racing... :hi

αχα...ελεγα γιατι με περασες :hi


αλλα ησουν δικαβαλος-αλλα ειχα κ την μπουκαλα εγω...

corollapatra
10-04-12, 22:19
αχα...ελεγα γιατι με περασες :hi


αλλα ησουν δικαβαλος-αλλα ειχα κ την μπουκαλα εγω...
...αλλά ξεκίναγες με φουλ τούρμπισμα και ροπή εσύ ενώ εγώ εκτός lift με ο,τι αυτό συνεπάγεται...

Υ.Γ.: Η μπουκάλα σου ζύγιζε όσο και η δική μου μπουκάλα....; εεεεε, τον ranger εννοούσα...

jason
10-04-12, 22:19
Σε αυτο ειμαι μεσα ξερεις εχω αρρωστεια με τις πιστες.......

σε καταλαβαινω.

...αλλά ξεκίναγες με φουλ τούρμπισμα και ροπή εσύ ενώ εγώ εκτός lift με ο,τι αυτό συνεπάγεται...

Υ.Γ.: Η μπουκάλα σου ζύγιζε όσο και η δική μου μπουκάλα....; εεεεε, τον ranger εννοούσα...

με το 20v που ανοιξα την διαφορα του την εκανα στην αρχη, αλλα ανοιγαμε στις στροφες του...

ο ranger δεν ειχε φαει γιγαντες???δινουν ωθηση

σιγα μην ανοιγαμε κ μες στο Lift σου, μου ερχνες 50 αλογα θα ανοιγαμε κ στο lift???ποσα θα ετρωγα???οεο???

giannis gt
10-04-12, 22:23
4... Μη κλέβεις...

καλα καλα 4.......:shoothim
Μην μαλωνεις!:hehe

Εμενα μου αρεσουν οι Σερρες οχι γενικα οι πιστες......:hehe :beg :odd

MARMEL
10-04-12, 22:32
ΤΕΛΙΚΑ βλεπω οτι κανετε μονοι σας μαμα τα αμαξια...

φυσικα δεν περιμενα να δωσει σημασια κανεις στις εργοστασιακες καροτσες η οποιες λενε την αληθεια...

μονο ο ηρακλης θα εδινε σημασια και μου φτανει:call

ρε μη γινεστε πινακιδες...

corollapatra
10-04-12, 22:36
σιγα μην ανοιγαμε κ μες στο Lift σου, μου ερχνες 50 αλογα θα ανοιγαμε κ στο lift???ποσα θα ετρωγα???οεο???
Ρε, γιατί με κλέβετε; 45 άλογα έχω παραπάνω, όχι 50... http://www.corollaclub.com/forums/mysmiliesvb/mysmilie_106.gif

ΤΕΛΙΚΑ βλεπω οτι κανετε μονοι σας μαμα τα αμαξια...

φυσικα δεν περιμενα να δωσει σημασια κανεις στις εργοστασιακες καροτσες η οποιες λενε την αληθεια...

μονο ο ηρακλης θα εδινε σημασια και μου φτανει:callme

ρε μη γινεστε πινακιδες...
Εγώ Πάνο τα είχα πει και παλαιότερα όταν γινόταν χαμός μεταξύ 20V και 2zz... Η κουβέντα ήταν τελείως άστοχη αφού το κάθε 20V ήταν φορεμένο σε 10 διαφορετικές καρότσες... Το ίδιο συμβαίνει και τώρα με τον κεφτέ... Η μόνη ουσιαστική σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο σε μαμά καταστάσεις... Και αυτό έγινε στη δική σου περίπτωση... Αν και δε νομίζω ότι θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα σε μαμά 20V και 4efte...

jason
10-04-12, 22:38
Ρε, γιατί με κλέβετε; 45 άλογα έχω παραπάνω, όχι 50... http://www.corollaclub.com/forums/mysmiliesvb/mysmilie_106.gif

την επομενη φορα θα δοκιμασουμε σταση...:ouch

παω να τσακισω κανα γαλλικο κρουασαν 16v...

corollapatra
10-04-12, 22:41
την επομενη φορα θα δοκιμασουμε σταση...:ouch

Ωραία... Βρήκες τον κουλό τώρα να κάνεις πλάκα...

Pantelis
10-04-12, 23:24
σε εργοστασιακη μορφη το 20v ειναι πιο γρηγορο σε corolla, με τον κεφτε στο σταρλετ δεν ξερω τι γινετε.

αλλα ο κεφτες με το καλημερα παιρνει αλογα.

ο 4efte μονο με ενα χταποδι στο 0,7 παιρναει 20v 100% σε ιδιες καροτσες
εγω ξερω τι γινεται κεφτες σε σταρλετ καροτσι ep82 απο χθες προχθες που ανοιξα με το εικοσαβαλβιδο το πρωτοσταδιατο που σασ εχω ζαλισει ολο αυτον τον καιρο και το μονο που φοραω ειναι μια εξατμιση απο downpipe νκαι πισω...αλλα αkομα δν το γραφω γιατι θελω να ξανα ανοιξω και να χω γραψει και βιντεο εκιει θελω να δω τι θα σχολιασετε.. κεφτες μαμα με εξατμιση μονο και εικοσαβαλβιδο με εξατμιση φιλτρο παραλληλο γραναζι και εκκεντρα...... επισης πανο δν εχω κανενα λογο να μν σε πιστεψω αλλα εδω κεφτες μοτερ καραμαμα δν υπαρχει γιατι βαζουμε το μοτερ και με την προυποθεση οτι στο μελλον μια πετρελαιαδικη τουρμπινα η ενα ψυγειο ενα παραλληλο θα βαλουμε οποτε βαζουμε και πιο μεγαλη εξατμιση γιαυτο και βγαζουμε 140 τουλ γιαυτο και ισως να εχουμε λαθος συμπερασματα......

GEORGE N.
11-04-12, 00:53
Παντελη κανε τον κοπο και ανεβασε αν μπορεις την δυναμομετρηση απο το 20ν μαυρο του φιλου σου να εχουμε μια μικρη συγκριση με το δικο μου που ειναι μαμα, γιατι ακομη πιστευω οτι κατι δεν παει καλα με το 20ν του φιλου σου. Τα αποτελεσματα με τον Γαλλο δεν μου καθονται καλα.

Η δυναμομετρηση ειχε γινει με ποιο μακρυ 6αρι σασμαν απο αυτο που εχω τωρα και με ecu A/T ενω τωρα εχω M/T.

http://www.corollaclub.com/forums/sh...t=20825&page=2

Pantelis
11-04-12, 01:17
Παντελη κανε τον κοπο και ανεβασε αν μπορεις την δυναμομετρηση απο το 20ν μαυρο του φιλου σου να εχουμε μια μικρη συγκριση με το δικο μου που ειναι μαμα, γιατι ακομη πιστευω οτι κατι δεν παει καλα με το 20ν του φιλου σου. Τα αποτελεσματα με τον Γαλλο δεν μου καθονται καλα.

Η δυναμομετρηση ειχε γινει με ποιο μακρυ 6αρι σασμαν απο αυτο που εχω τωρα και με ecu A/T ενω τωρα εχω M/T.

http://www.corollaclub.com/forums/sh...t=20825&page=2 ναι ρε αγορι το ειχα ξεχασει θα την ανεβασω και γω το ιδιο πιστευω οτι του χουν φαει τα λεφτα αδικα..το ψαχνουμε παντως βρηκαμε και ενα εξαρι σασμαν μηπως παρει τα ποδια του...

MARMEL
11-04-12, 20:49
τωρα που πε ο ιασωνας για γαλλικα κρουασαν γιατι ολα τα ραλυ πανε σαν το λυκοσκυκο μου?

ολα ομως. αλλα μερικα πανε προς τα δεξια και μερικα προς τα αριστερα σα τα καβουρια?
γιατι? ολα τρακαρισμενα ηταν δλδ?
οδηγαω τοσα χρονια και ακομα δεν εχω δει ισιο μπροστα μου...

giannis gt
11-04-12, 23:21
Γιατι τα οδηγουν Πανο μικρη σε ηλικια ή στο μυαλο ή και τα δυο μαζι...........
Επισης επειδη ειναι φτερο στον ανεμο και καραφτιαγμενα που να σταθουν ισια....

Οσο ευθεια πηγαινε και το ΕP 70 στο βιντεο........

Levin BZR
22-03-13, 00:28
Συγνωμη βρε παιδια που ξεθαβω το θέμα, αλλα απο προσωπικες τουλαχιστο εμπειριες, ουτε 1 στις 1000 πιθανότητες δεν εχει ενα Glanza/Starlet turbo μπροστα στο αμαξι μου. Και μιλαω οταν ηταν μαμα το Levin.

Οταν καναμε πατημα με ενα φιλο, το Glanza φευγει λιγο καλυτερα, αλλα με το κοφτη στις 8200rpm, τον ειχα πιασει ηδη με τη 1η, και πηρα κεφάλι. Στα 400μ περιπου, ημουν και 1.5 αμαξι μπροστα. Τοτε το Levin ηταν μαμα, με το Glanza να ειχε full ιαπωνικη εξάτμιση, ιντερκουλερ μπροστα και αγωνιστικη φιλτροχοανη.

'Οσο για 20v πριονι, μόλις παω Κύπρο σε κανενα 10-ημερο, να σας ανεβάσω βιντεο :wink:

-->Full NA 20v Levin με εκκεντροφόρους Tomei (τους καινουργιους) και εγκέγαλο απο την Mines<--

:fierydevil

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/150915_10151168561481216_1128415396_n.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/8954/photo20122012144147.jpg

aliengoa
22-03-13, 03:57
Φίλε Levin BZR καλό μοτόρι βλέπω να φοράς.
Εγώ απο την πλευρά μου θα σας πω πως 20v Ε11 δεν περνάει την turbati Ε11 με τον 4efte μου οπότε βγάλτε τα συμπερασματά σας.

Επίσης, αμάξι απο αμάξι έχουν τρελές διαφορές όσο και αν σας φαίνεται περιέργο εξάλλου δεν μιλάμε καν για εργοστασιακά (αναφερόμαι στις Corolla). Οπότε, θεωρώ ότι είναι λογικό να υπάρχουν διαφορές.
Πχ ο φίλος BZR μπορεί να έτρεχε με το αρκετά πιο ελαφρυ EP91 Glanza με μαμά πίεση! Οπότε σε γενικότερο πλαίσιο τίποτα δεν μπορούμε να το βάλουμε σε ένα τσουβάλι δλδ Α, τα 4efte είναι πιο γρήγορα απο τα 20v. Κάθε αυτοκίνητο έχει τις διαφορές τους. Πάντως, χλωμό να χάνουν να ep91 και μόνο στους αριθμούς αν το δούμε πχ κιλά/ίππο κλπ.
αλλά παίζει ρόλο και ο οδηγός. Να μην μακρυγορώ με καταλάβατε :)

Pantelis
22-03-13, 14:14
εγω παντως ξαναλεω με 4efte και προβλημα στην πιεση 0,4 πριν πολυ καιρο οταν ειχα δοκιμασει με το κοκκινο το 11αρι το μαυροκαπακο που φοραγε πολλα πραγματα 6 αρι σασμαν αν δν κανω λαθος και αγραφο κλπ και ητανε και ξυλωμενο σφαζομασταν....170 εκεινο εγω ποσα να ημουνα στο 0,4...αλλαξα σασμαν πηρα κοντα στο εναμιση αμαξι...τωρα εβαλα ενα hks wastegate σηκωσα ενα 0.6 το οποιο το κραταει μεχρι ψηλα και εχω παρει μια κολωνα και βαλε...τι επαφη θα εχω εγω τωρα αν πατησω με το ιδιο κορολλα...απολυτως καμια...και ποσο να ειμαι τωρα στο 0,6???? θα μου πεις τωρα το βαρος...αλλα ακομα και απο 100 να δοκιμασουμε που το βαρος θα εχει παει περιπατο παλι πισω θα ειναι το κορολλα... αυτα..

υγ για να μν αναφερω συγκριση 11αρα κορολλα 170 σου λεω εγω μαυροκαπακο...με 170αρι κορολλα 13αρι με μαμα τουρμπο στο ενα μπαρ...
ολα αυτα αποδεδειγμενα στο δρομο... ;)

GMASTER6
22-03-13, 14:37
Πολυ το κουραζετε ρε σεις!Σε ιδια αλογα και καροτσα corolla το 4efte ειναι μπροστα απο 20v,και ο jason που πρεπει να μιλησει κανονικα εδω μουγκα στη στρουγκα

MITSOS
22-03-13, 18:37
Μην παραβλέπετε όμως ότι και ο φίλος bzr μιλάει για
γνήσιο levin με 1ο στάδιο+ (έχει αλλάξει και εκκεντροφόρους).
Οπότε πρέπει να παίζει από τα 170 άλογα στρόφαλο και πάνω.
Και μιλάμε για ''σοβαρά'' 170 μιας και αναφέρει επώνυμα πράγματα
τα οποία δεν πιστεύω να έχουν ''φορεθεί'' πολύ στην Ελλάδα.

MARMEL
22-03-13, 19:08
oσοι μιλατε, εχετε οδηγησει μαμα εργοστασιακο bzr?

μαλλον πρεπει να πατε καμια βολτα κυπρο να αναθεωρησετε γιατι με τις υποθεσεις και με τα πιστευω δεν γινεται προκοπη...


φιλε BZR στην πιστα του αχνα εχεις χρονομετρηθει? αν ναι τι χρονο εκανες?

alex-g
22-03-13, 19:28
σε paseo to 20v τι να κανει που ειναι και ελαφρύ είναι και πιο αεροδυναμικό σε σχέση με τα corolla και starlet yaris

MARMEL
22-03-13, 21:10
πιο μυτερο η πιο χαμηλο δε σημαινει και πιο αεροδυναμικο...

βλεπε corolla vs celica

MITSOS
22-03-13, 21:23
oσοι μιλατε, εχετε οδηγησει μαμα εργοστασιακο bzr?

μαλλον πρεπει να πατε καμια βολτα κυπρο να αναθεωρησετε γιατι με τις υποθεσεις και με τα πιστευω δεν γινεται προκοπη...


φιλε BZR στην πιστα του αχνα εχεις χρονομετρηθει? αν ναι τι χρονο εκανες?

Πάνο προσωπικά έχοντας στην κατοχή μου και οδηγήσει διάφορα ΤΟΥΟΤΑ
(101 ΗΒ 5θυρο, carina E, celica AT160, starlet EP80) καταλαβαίνω ότι
και στην περίπτωση του bzr λογικά θα παίζει κάτι πιο ''ιδιαίτερο'' μιας και
πρόκειται για σπορ σειρά.
Για να γίνω πιο σαφής το starlet είναι χειρότερο από την 101 που είναι χειρότερη
από την carina που είναι χειρότερη από τη celica (μιλώντας οδηγικά και
όχι για νούμερα 400αριού).
Άρα και το bzr έχοντας εργοστασιακή εμπρός superstrut ανάρτηση για
αρχή + όλα τα καλούδια που του έχει βάλει ο συμφορουμίτης κάτι θα λέει...
Εγώ πάντως από την celica έχω τις καλύτερες οδηγικές αναμνήσεις γιατί
εκτός του ότι συμπαθώ τα ΤΟΥΟΤΑ όταν την οδηγούσα (δίχως να έχει και
ένα σωρό aftermarket για στήσιμο), όσο ''στριφτερή'' και αν ήταν η διαδρομή
πάντα διασκέδαζα και όταν έφτανα στον προορισμό μου έλεγα ''έχω και ΤΟΥΟΤΑ αλλά και αυτοκίνητο
που μου δίνει να καταλαβαίνω πού πατώ και πού βρίσκομαι".
Με όλα τα υπόλοιπα απλά έφτανα έγκαιρα και δίχως προβλήματα στον
προορισμό μου.
Αυτό που τόση ώρα προσπαθώ να πω είναι ότι μια καλή καρότσα είναι
μια καλή καρότσα και πιστεύω ότι κι εσύ με την ερώτηση σου για τους
χρόνους στην πίστα θέλεις να κάνεις αναφορά σε θέμα και ιπποδύναμης
αλλά και στησίματος που είναι εξίσου σημαντικό ώστε να μπορεί να περνάει
η ιπποδύναμη στο δρόμο.

Υ.Γ.
ωχ γ@μώτο, το έριξα κι εγώ στα πιστεύω!!!
χα χα χα!!!

MARMEL
22-03-13, 21:38
μητσο επειδη ηρθαν εδω τα μοτερ των 20v δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο πραγμα...

ειχα 20v 5 χρονια

εχω οδηγησει γνησιο μαμα bzr στην κυπρο και εσενα προσωπικα σου λεω οτι η διαφορα ειναι χαωδης σε ολο το συνολο του πακετου...

MITSOS
22-03-13, 21:47
μητσο επειδη ηρθαν εδω τα μοτερ των 20v δε σημαινει οτι ειναι το ιδιο πραγμα...

ειχα 20v 5 χρονια

εχω οδηγησει γνησιο μαμα bzr στην κυπρο και εσενα προσωπικα σου λεω οτι η διαφορα ειναι χαωδης σε ολο το συνολο του πακετου...

το έπιασα το υπονοούμενο Πάνο....:wink:
το έχω ακούσει και πολλές φορές και από τον Χρήστο που πάντα είχε
την απορία ''πώς να είναι το 20V στην καρότσα που έχει σχεδιαστεί
αποκλειστικά γι' αυτό''.

MARMEL
23-03-13, 00:14
πες του χρησταρα, ας ερχοταν κατω κυπρο μαζι μου να το καναμε τεστ. φιλος μου το χε καθε μερα το παιρνα...
χωρια το ωραιο μοτερ ειχε φρεναρες και αναρτησαρες

aliengoa
23-03-13, 00:21
Marmel καθένας είπε για τις εμπειρίες του. Και τις διαφορές με βάση ότι είδε.
Και μάλιστα από ότι κατάλαβα εδώ περισσότερο συναντάμε τον 20ν μετατροπή σε corolla παρά ως γνήσιο Levin BZR. Σε πιστεύω όταν μου λες ότι το levin bzr πάει καλύτερα απο το glanza αλλά οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν μια έστω επαφή με τον 20ν σε corolla και πολλές φορές το αποτέλεσμα ήταν υπερ του 4efte (πάλι σε corolla).
Με βάση αυτήν την τοποθέτηση δεν μπορείς να με πείσεις ότι "πάει" καλύτερα ο 20ν απο τον εφτε.
Και εσείς κρίνετε το σύνολο και όχι μόνο τον κινητήρα. Συγνώμη αλλα το γεγονός πως το ΒΖR είναι πολύ γρήγορο δεν σημαίνει πως και ο 20ν είναι ο καλύτερος! Ας έβγαινε παρόμοια έκδοση με τον 4efte και μετά τα λέγαμε. Αν και εδώ που τα λέμε γιατί να έβγαζαν. Αφού είχαν το διαμάντι 3S-GTE :)
Απο την άλλη όμως δεν έχω και εγώ λόγο να μην πιστέψω αυτό που λες. Εν τέλει όπως έγραψε και ο Παντελής δεν είναι θέμα διαφωνίας αλλά πως το βλέπει ο καθένας (σε τι καρότσα θα μπει ο 20ν, μέχρι πόσα λεφτά θα δαπανήσει κλπ)

Προσωπικά, για να σου λύσω την απορία, αν μπορούσα θα είχα τον 3S-GTE στην Corolla μου (και διαβάζοντας και τα μηνύματα σου) είμαι σίγουρος ότι σε "μαμά" καταστάσεις τα αφήνει πολύ πίσω τα άλλα μοτέρ ;-)

MARMEL
23-03-13, 00:41
Η ΑΠΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ευκολη
και υπαρχουν
σε σταρλετ καροτσα
κινητηρας κεφτες και κινητηρας 20v
διαλεγεις και παιρνεις...

μαζευε λεφτα γιατι με βλεπω να το κανω partout το 101:ouch

Levin BZR
24-03-13, 02:18
Παιδια, καταρχην, ελπίζω να μην βαζεται ολα τα 20v στην ιδια κατηγορια. Το μαυροκαπακο απο το ασημι, εχουν παρα πολυ διαφορα.
Επισης, το οτι συγκρινουμε ενα turbo κινητηρα με ενα ατμοσφαιρικο, δεν ειναι σωστο! Παντως τουλαχιστο στη Κυπρο, που αυτα τα αμαξια υπαρχουν αφθονα, το Levin/Trueno BZR ειναι γρηγοροτερο απο οποιονδηποτε Glanza turbo. Μιλαω παντα για μαμα και τα δυο.

oσοι μιλατε, εχετε οδηγησει μαμα εργοστασιακο bzr?

μαλλον πρεπει να πατε καμια βολτα κυπρο να αναθεωρησετε γιατι με τις υποθεσεις και με τα πιστευω δεν γινεται προκοπη...


φιλε BZR στην πιστα του αχνα εχεις χρονομετρηθει? αν ναι τι χρονο εκανες?

Εχω παει μονο μια φορα στη πιστα, αφου ειμαι το περισσοτερο καιρο Αγγλια. Καταφερα να κάνω 1:24 αν θυμαμαι καλα, με συνοδηγο, και παρα πολυ φθαρμενα ελαστικα. Εχω κανει κατι μετατροπες τωρα, και αναμενω να ριξω τους χρονους περισσοτερο. Οτιδηποτε κατω απο 1:20 για αρχη, θα ειναι πολυ καλο.

Αυτα ηταν τα ελαστικα μου μετα την πιστα :mrgreen: Την επομενη φορα, σιγουρα θα δοκιμασω με καλυτερα ελαστικα, και σιγουρα οχι με 17αρες ζαντες :)

http://img339.imageshack.us/img339/747/photo04012013113418.jpg

jason
24-03-13, 19:31
το levin θελει πολλα πραγματα κ σωστο οδηγο για να φτασει 4εfte με χταποδι-πιεση

MITSOS
25-03-13, 11:14
το levin θελει πολλα πραγματα κ σωστο οδηγο για να φτασει 4εfte με χταποδι-πιεση

....μάλλον δε διαβάσετε το προηγούμενο ποστ του bzr....
μιλάει για ΜΑΜΑ κεφτέ και ΜΑΜΑ bzr.
και πολύ καλά κάνει γιατί αν και έχουν διαφορά στα άλογα
υπέρ του bzr ο κέφτες ισοφαρίζει λόγο ροπής και αν πρόκειται
για starlet και ελαφρύτερης καρότσας.
έεεελα να μελετάμε και λίγο.......

aliengoa
25-03-13, 12:52
Καλά μην κολλάμε μόνο στο japan only BZR! Εξάλλου στην Ελλάδα περισσότερο μετατροπή βλέπεις τον 20ν σε corolla. Μια καλή κρίση περί κινητήρων είναι αυτήν που αναφέραμε πιο πάνω (δλδ corolla 20v με corolla 4εφτε) και αφήστε τα ρομαντικά περί σπανίων BZR είτε μαμά είτε πειραγμένων...
Εξάλλου στη συζήτηση μιλούσαμε γενικά για τους κινητήρες 20ν και όχι για συγκεκριμένα αμάξια (και σπάνια εδώ όπως είναι το BZR).

YΓ. Στην Κύπρο υπάρχουν και Honda Civic Type-R EK μαμά και Mitsubishi με MIVEC που επίσης "ξυρίζουν" και αλλα πολλά καλά γιαπωνέζικα θηρία...

Levin BZR
25-03-13, 14:22
Καλά μην κολλάμε μόνο στο japan only BZR! Εξάλλου στην Ελλάδα περισσότερο μετατροπή βλέπεις τον 20ν σε corolla. Μια καλή κρίση περί κινητήρων είναι αυτήν που αναφέραμε πιο πάνω (δλδ corolla 20v με corolla 4εφτε) και αφήστε τα ρομαντικά περί σπανίων BZR είτε μαμά είτε πειραγμένων...
Εξάλλου στη συζήτηση μιλούσαμε γενικά για τους κινητήρες 20ν και όχι για συγκεκριμένα αμάξια (και σπάνια εδώ όπως είναι το BZR).

YΓ. Στην Κύπρο υπάρχουν και Honda Civic Type-R EK μαμά και Mitsubishi με MIVEC που επίσης "ξυρίζουν" και αλλα πολλά καλά γιαπωνέζικα θηρία...

Οντως φιλε, υπαρχουν παρα πολλα τετοια αμαξια στη Κυπρο. Παντως αυτη τη στιγμη, στο σταδιο που βρισκεται το Levin, ενα ΕΚ9 Type R χρειαζεται εκκεντροφορους να με περασει. Δοκιμασα με 2 διαφορετικα ΕΚ9, με full εξατμισεις, φιλτροχωανες, δισκο-πλατο αγωνιστηκα και ημουν μπροστα και τις δυο φορες. Επισης, δοκιμασα με 2 μαμα RX8 των 240hp, (αυτος ποθ εδωσε την ιπποδυναμη στα RX8 απο τη mazda, πρεπει να ηταν μεθυσμένος!! ) και παλι ημουν μπροστα.

Πριν ριξω τους εκκεντροφορους TOMEI, ειχα δοκιμασει με ενα ΜΧ5 turbo απο σταση, και έχω χασει με 1.5 αμαξι. Ο λογος περισσοτερο ηταν επειδη πήγα με τις 17αρες ζαντες, ενω το ΜΧ5 ειχε 15αρες, με Cusco LSD. Eπισης, εχει Τ3 turbo, με intercooler μπροστα, e-manage παραλληλο, full εξατμιση, external blow off hks.

Παντως μολις εβαλα 3η ταχυτητα, μειωνα πολυ γρηγορα την αποσταση, αλλα οπως φαινεται και στο βιντεο, δεν ηταν αρκετο. Θα ξανα κανουμε συντομα την κοντρα, για να επελθει δικαιοσυνη :mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=ZkTAShZhegA

Να και μια κοντρα του δικου μου Levin, με καποιου αλλου παιδιου. Η διαφορα ηταν στα 2 και κατι αμαξια (υπερ του δικου μου :shoothim ). Η μονη μας διαφορα, ηταν ο Μines εγκεφαλος (δεν ειχα τους εκκεντροφορους), οπως και το οτι εγω εχω 5αρι gearbox με 4.312 (C56) και το αλλο είχε 6αρι με 4.529 (C160). Επισης το παιδι ειχε 16αρες ζαντες με καλυτερα ελαστικα απο τα δικα μου.

http://www.youtube.com/watch?v=mBsdSYUL2UE

Nikos4
01-04-13, 21:43
Για να βαλω εκεντροφορους τι άλλο πρεπει να αλλάξω ;;

tolisvvtl-i
03-04-13, 00:45
εχω και εγω μια ε111 και ειμαι μια ανασα απο την αποκτηση ενωs μαυροκαπακου οπου τα σχεδια στο μελλον ειναι για πριονισμα! μια και ρωταει και ο φιλοs, εκκεντροφορουs ωραια προφιλ εχουν οι kelford τι λετε για αυτουs?

kosmas
03-04-13, 16:41
Για να βαλω εκεντροφορους τι άλλο πρεπει να αλλάξω ;;


Ελατήρια βαλβιδων και αν θες και βαλβιδες.

Paris tspor
06-04-13, 19:29
εχω και εγω μια ε111 και ειμαι μια ανασα απο την αποκτηση ενωs μαυροκαπακου οπου τα σχεδια στο μελλον ειναι για πριονισμα!


αν τα σχεδια στο μελλον ειναι για πριονισμα πολυ απλα δεν βαζεις αυτο το μοτερ
:)

pilotos7
06-04-13, 21:22
Αξιος συνεχιστης μου ο Παρης!!:)

GEORGE N.
06-04-13, 21:36
αν τα σχεδια στο μελλον ειναι για πριονισμα πολυ απλα δεν βαζεις αυτο το μοτερ
:)

Σωστος ο φιλος

+10000

Levin BZR
07-04-13, 01:28
εχω και εγω μια ε111 και ειμαι μια ανασα απο την αποκτηση ενωs μαυροκαπακου οπου τα σχεδια στο μελλον ειναι για πριονισμα! μια και ρωταει και ο φιλοs, εκκεντροφορουs ωραια προφιλ εχουν οι kelford τι λετε για αυτουs?

Καλοι εκκεντροφοροι οι kelford! Θα χρειαστεις προγραμμα ομως, αν και εξαρταται απο τις μοιρες και τη βυθηση που εχουν.

Ελατήρια βαλβιδων και αν θες και βαλβιδες.
Τιποτε απο τα δυο δεν εχω αλλαξει. Τα Tomei κατασκευαστηκαν για τα εργοστασιακα ελατηρια βαλβιδων. Ισως χρειαστης καποια shims. Εγω προσωπικα δεν χρειαστηκα τιποτα απολυτως!

αν τα σχεδια στο μελλον ειναι για πριονισμα πολυ απλα δεν βαζεις αυτο το μοτερ
:)

Και ο λογος ειναι?? :mrgreen:

jason
07-04-13, 01:36
Και ο λογος ειναι?? :mrgreen:



οτι μετα πρεπει να του βαλεις κ μια τουρμπινα...

Lynx
07-04-13, 16:11
Νομίζω πως υπάρχει τρόπος να γίνει ένα 20βαλβιδο να πριονίζει ατμοσφαιρικά, αλλά έχει να κάνει με το τί πριόνισμα ζητάει ο καθένας. Ο 20βάλβιδος μπορεί να φτάσει κοντά στα 300 άλογα ατμοσφαιρικός και 11000rpm!! Η TRD ξέρει πώς!! Δεν χρειάζεται τουρμπίνα!!

aliengoa
07-04-13, 17:03
Θα κρατάει ρελαντί; :P
Μην το πάμε στο άλλο άκρο για τελείως αγωνιστικές μεταμορφώσεις...

giannis gt
07-04-13, 19:54
Θα κρατάει ρελαντί; :P
Μην το πάμε στο άλλο άκρο για τελείως αγωνιστικές μεταμορφώσεις...

Οτι θα κραταει ρελαντι θα κραταει το θεμα ειναι στις ποσες στροφες θα ειναι!!!
Και η F1 αν γνωριζω σωστα εχει ρελαντι 6000 ,βεβαια στροφαρει 20.000 οποτε αυτο για τις 11000 υπολογισε 2000 να εισαι μεσα!!!:hehe

tolisvvtl-i
07-04-13, 20:40
να ρωτησω γιατι το μαυροκαπακο δεν κανει για πριονισμα δηλαδη στροφαρισμα? γνωριζειs κατι τεχνικο και εισαι σιγουροs?

Nikos4
07-04-13, 21:34
Τι να το κανείς το στροφαρισμα άμα δεν έχεις δύναμη; Απλός θέλει πολλα λεφτά για να πάρει άλογα σαν ατμόσφαρικο. Εγω μπορεί να βαλω τους εκεντροφορους αλλα θα ψαχτω για turbo

tolisvvtl-i
07-04-13, 22:18
αυτο ισχυει για ολα τα ατμοσφαιρικα. εαν θεs τουρμπο παιρνειs το σφυρηλατο κομπρεσορατο πεταs τον κομπρεσσορα και βαζειs τουρμπινιτσα. το 20v ατμοσφαιρικα λοιπον εχει εξαιρετικα χαρακτηριστηκα και σιγουρα με λιγη θεληση κανει πολλα ιαπωνικα και μη να χανουν τον υπνο τουs. σαν πρωην κατοχοS ts 1.8 με piper θα μου δωθει εν καιρο να αξιολογισω το 20V και να μεταφερω τιs εντυπωσειs.

jason
07-04-13, 23:12
εγω δεν εχω δει κανεναν να χανει τον υπνο του. τουλαχιστον ελλαδα δεν υπαρχει κατι καλο

Pantelis
07-04-13, 23:17
εγω δεν εχω δει κανεναν να χανει τον υπνο του. τουλαχιστον ελλαδα δεν υπαρχει κατι καλοπολυ σωστα.....
επισης trd??? ποσα ζηταει για να το κανει ενα μοτερ 300 και να στροφαρει 11αρες???? μια δυο γκαρσονιερες??????

Paris tspor
08-04-13, 00:11
αυτο ισχυει για ολα τα ατμοσφαιρικα. εαν θεs τουρμπο παιρνειs το σφυρηλατο κομπρεσορατο πεταs τον κομπρεσσορα και βαζειs τουρμπινιτσα. το 20v ατμοσφαιρικα λοιπον εχει εξαιρετικα χαρακτηριστηκα και σιγουρα με λιγη θεληση κανει πολλα ιαπωνικα και μη να χανουν τον υπνο τουs. σαν πρωην κατοχοS ts 1.8 με piper θα μου δωθει εν καιρο να αξιολογισω το 20V και να μεταφερω τιs εντυπωσειs.

αν ειχες ts 1.8 και ασχοληθεις με τον 20v σε βλεπω να θες να τον πεταξεις με τις κλοτσιες στον πρωτο καδο που θα βρεις :mrgreen:

tolisvvtl-i
08-04-13, 02:40
Πολυ μπροστα τα μοτερ τηs toyota απο πολυ παλια οχι μονο απο αντοχη αλλα και απο ευστροφια . Το ειχα πει και σε αλλο νημα τετραπεταλουδα γιαριs ξεφτιλιζαν σαξοραλα και αλλα γερμανικα υπερφοδοτουμενα. Οσο για τον φιλο με το ts θα πω πωs εαν δεν εφτιαχνα εξατμιση δεν απελευθερωνα αερα και βασικο εκκεντροφορουs το 1.8 δυστιχωs δεν ελεγε και πολλα .οταν θα κανω τα ιδια και στο αλλο θα σου πω τι αξιζει και τι οχι

Levin BZR
08-04-13, 11:57
Βρε παιδια, τι ειναι αυτη η μανια που σας εχει πιασει, να συγκρινεται δυο εντελως διαφορετικες κατηγοριες αυτοκινητων?? Το ατμοσφαιρικο οπως και να το κανεις, θα ειναι ατμοσφαιρικο! Το να συγκρινεις ενα 1.6L ατμοσφαιρικο με ενα 1.6L turbo, ειναι βλακεια! Γι' αυτο και υπαρχουν Κ-Α-Τ-Η-Γ-Ο-Ρ-Ι-Ε-Σ...

Εγω προσωπικα προτιμω να εχω ενα δυνατο 1.6L ατμοσφαιρα, παρα ενα 1.3L turbo! Και ο λόγος είναι απλος: Τουλαχιστο στη Κυπρο, ΠΑΝΤΑ θα βρεις κάποιο πιο γρηγορο απο εσενα στα turbo! Ειτε ειναι 1.3L, ειτε 1.4L/1.5L turbo/supercharger. Υπαρχουν VW golf 1.4L εδώ με 400+whp!!

Αρα, ειναι αδικο να συγκρινεται ανομοια πραγματα.

jason
08-04-13, 12:05
εσυ το εχεις ετοιμο, αλλα αν ειχες ενα 4afe θα εβαζες 4age ή ενα 4agze(α ρε μοτερουκλα)

Levin BZR
08-04-13, 15:00
εσυ το εχεις ετοιμο, αλλα αν ειχες ενα 4afe θα εβαζες 4age ή ενα 4agze(α ρε μοτερουκλα)

Θα το πουλουσα και θα επαιρνα αυτο που ηθελα :mrgreen: Γενικα στη Κυπρο, δεν μπορεις ετσι και αλλιως να κανεις μετατροπη μηχανης, εαν αυτη δεν εβγαινε απο το εργοστασιο στο συγκεκριμμενο πλαισιο. Επισης, δεν μπορεις να κανεις ενα ατμοσφαιρικο σε turbo (απαγορευεται), και δεν μπορεις να εχεις αυξηση ιπποδυναμης περισσοτερο απο 10%. Αρα εαν βγαλω 1.6L, πρεπει να βαλω 1.6L, και να μην ειναι turbo.

Οσο για τους κινητηρες που αναφερες, θα συγκρινα τον 4AFE 1.6L με τον 4AGE 1.6L που ειναι ατμοσφαιρικοι. Ο 4AGZE οταν ειναι μαμα, κινειται στα πλαισια του 4AGE. Με μοτίφες, ειναι οπως ειπες μοτερουκλα, οπως ειναι μοτερουκλες οι 1.6L turbo/supercharger κινητηρες των αλλων κατασκευαστων (Ιαπωνων και μη) με μοτιφες.

Η ιπποδυναμη, δεν ειναι ΠΑΝΤΑ το παν σε ενα αμαξι. Εγω προσωπικα, δεν το εχω μονο για 0-400μ και κοντρες. Προτιμω να εχω ενα balanced αυτοκινητο για πιστα, παρα να το τρεχω μονο σε ευθεια!

Οταν θελω να παρω μια δοση υπερτροφοδοτουμενου, παιρνω το Evo IX του αδερφου μου χαχα

http://img841.imageshack.us/img841/1729/img1338y.jpg

GEORGE N.
08-04-13, 15:06
Πες τα αγορίνα μου (Levin BZR)πες τα. Με αυτά που διαβάζω στο θέμα αυτό θα φάω το πληκτρολόγιο.

Τέτοια μανία με αυτό το μοτέρ??
Όποιος δεν θέλει να μην το βάλει ποτέ του. Άλλωστε οι επιλογές δόξα το Θεό είναι πολλές.

tolisvvtl-i
08-04-13, 21:57
θα συμφωνησω και εγω με τα παραπανω δεν πρεπει να συγκρινουμε τουρμπο με ατμοσφαιρικα που δοξα τον θεο η toyota εχει απ'ολα. το θεμα μαs ειναι το 4age blacktop που με κυλινδροκεφαλη σχεδιασμενη απο την yamaha οπωs και το αδερφο (2zz) 5 βαλβιδεs στο κυλινδρο και τετραπεταλουδο κατι πολυυ σπουδαιο ειναι μοτερουκλα με εξαιρετικεs προδιαγραφεs αποδοση και ηχο!

giannis gt
08-04-13, 22:26
.................. Υπαρχουν VW golf 1.4L εδώ με 400+whp!!



Καλα κοψε και κανενα αλογο!!!Μου αρεσει που λες και 400+ και μαλιστα Τροχους !!!Δηλαδη εκει στην Κυπρο παιρνουν τα 14αρια TSI (εκτος αν λες τα 8 βαλβιδα ατμοσφαιρικα με τα 75 αλογα)και τα κανουν 500 αλογα???:hehe :blablabla

Levin BZR
09-04-13, 02:07
Καλα κοψε και κανενα αλογο!!!Μου αρεσει που λες και 400+ και μαλιστα Τροχους !!!Δηλαδη εκει στην Κυπρο παιρνουν τα 14αρια TSI (εκτος αν λες τα 8 βαλβιδα ατμοσφαιρικα με τα 75 αλογα)και τα κανουν 500 αλογα???:hehe :blablabla

Δεν εχω λογο να πω ψεματα, ουτε εχω οφελος απο το να λεω ασυναρτησιες. Και εγω οταν μου το ειπαν, γελασα.. Ομως εχει γινει, και ειναι οντως πριονι!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151032143604037.436705.279616149036&type=1

Το συγκεκριμμενο αμαξι εχει:

1 Custom Cp pistons (design By Overboost Performance)
2 Custom Rods Pauter (design By Overboost Performance)
3 Custom Supercharger eaton 45 (design By Overboost Performance)
4 Custom clutch flywheel southbend (design By Overboost Performance)
5 Custom filter forge twintake (design By Overboost Performance)
6 custom elatiria,valvides etc (design By Overboost Performance)
7 Custom Comp turbo Ct4947 billet turbo 500hp
8 External 44 tial
9 Blow off tial
10. Water Methanol Snow performance
11. Custom manifold (design By Overboost Performance)
12. forge twincooler
13. Custom fuel system (design By Overboost Performance)
14. Custom fuel rail with custom pekka (design By Overboost Performance)
15. Second ecu adaptronic ( Custom Program By Overboost Performance)
16. Custom 3'' downpipe+full exhaust
17. XYZ sport suspension
18. XYZ brake kit 6 piston
19. Custom Program by Overboost Performance on stock ECU

http://i1031.photobucket.com/albums/y377/inn3rchildN/DSCF1866.jpg
http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/295209_10151032144544037_1773947997_n.jpg
http://i1031.photobucket.com/albums/y377/inn3rchildN/Processed_zps7c9be349.jpg

Το αυτοκινητο εβγαλε 400 και κατι ιππους τροχο. Πριν γινουν οι τελευταιες αλλαγες που εβαλα και πιο πανω, ειχε 330 τροχο. Και μιλαμε για δυναμομετρο ΜΑΗΑ..

Levin BZR
09-04-13, 02:12
θα συμφωνησω και εγω με τα παραπανω δεν πρεπει να συγκρινουμε τουρμπο με ατμοσφαιρικα που δοξα τον θεο η toyota εχει απ'ολα. το θεμα μαs ειναι το 4age blacktop που με κυλινδροκεφαλη σχεδιασμενη απο την yamaha οπωs και το αδερφο (2zz) 5 βαλβιδεs στο κυλινδρο και τετραπεταλουδο κατι πολυυ σπουδαιο ειναι μοτερουκλα με εξαιρετικεs προδιαγραφεs αποδοση και ηχο!

Συμφωνουμε φιλε! Τυχαιο ειναι που τα πλειστα ΑΕ86 στην Ιαπωνια εχουν 20v παρα 16v ή 4AGZE? Απλα οι ανθρωποι εχουν και σωστους μηχανικους, με σωστο tuning.

Aχ εκεινο το ΑΕ86 του Tsuchiya... :beg

aliengoa
09-04-13, 16:20
Ε ναι γιατί να συγκρίνουμε τα ατμό με τα τούρμπο.. ούτως η αλλως χάνουν κατά κράτος. Σήμερα και στην κατανάλωση/αξιοπιστία/λειτουργία (λόγω Γερμανών) :D

Αλλά Γιώργο μην τρελάινεσε. Ξεκινήσατε μια άτυπη σύγκριση για τα καλά και τα κακά ενός 20V σε Toyota Corolla. Σας αρέσει δεν σας αρέσει τα πράγματα έχουν έτσι όπως τα είπαμε παραπάνω. Ο φίλος που μας εκθειάζει το BZR και πατάτε όλοι στο "μαμα" είναι απλά offtopic! Ναι, γιατί μιλούσαμε για τον 20βάλβιδο στην κορόλλα E101 και Ε11 Και ξαφνικά μιλάτε για τα μαμά αμάξια (λες και ήρθαν ποτέ αυτά μαμά εδώ) για το πόσο καλά είναι, άτυπες συγκρίσεις με glanza κλπ.

Ξεκινήσαμε με αφορμή ένα βίντεο και την άτυπη σύγκριση 20v με 4efte σε E11.

Και εν τέλει είπαμε με επιχειρήματα και το ξέρουν καλά όσοι μπαίνουν συχνά εδώ μέσα πως απο πλευράς κόστους/απόδοσης είναι καλύτερη η μετατροπή μιας Ε101 ή Ε11 σε 4efte παρά σε 4age.
Νομίζω μετά είναι καθαρά θέμα επιλογής. Oσο εσείς την "βρίσκετε" με τον ήχο της ατμόσφαιρας άλλο τόσο την βρίσκω εγώ με τον ήχο του σαλιγκαριού...
Και για να μιλάμε και με αποδείξεις υπάρχουν άτομα εδώ μέσα και τα ξέρετε που έκαναν πολλούς να κλάψουν με το "μικρό" 1300αρι σε Ε11 καρότσα ;)

Χρηστος
09-04-13, 19:13
Τέτοια μανία με αυτό το μοτέρ??
Όποιος δεν θέλει να μην το βάλει ποτέ του. Άλλωστε οι επιλογές δόξα το Θεό είναι πολλές.


τι να πω!παρακολουθω την συζητηση και δεν βγαζω ακρη,απο ολους εσας που μιλατε, 2-3 εχετε 20v,ξερετε τι εστι 20v και οι υπολοιποι που δεν εχουν 20v και δεν εχουν κανει ουτε καν βολτα, παρα μονο εχουν δει βιντεακια στο you tube εχουν και γνωμη και βγαζουν και σκαρτο το 20v,τι να πω ελεος δηλαδη ........

pilotos7
09-04-13, 20:27
Μπ@υρδελο το 20v.

aliengoa
09-04-13, 20:36
τι να πω!παρακολουθω την συζητηση και δεν βγαζω ακρη,απο ολους εσας που μιλατε, 2-3 εχετε 20v,ξερετε τι εστι 20v και οι υπολοιποι που δεν εχουν 20v και δεν εχουν κανει ουτε καν βολτα, παρα μονο εχουν δει βιντεακια στο you tube εχουν και γνωμη και βγαζουν και σκαρτο το 20v,τι να πω ελεος δηλαδη ........

Εσυ έχεις κάνει βόλτα με corolla + 4efte???? μάλλον όχι....!
Μην μπούμε σε χαρακτηρισμούς πάντως, δεν είναι καθόλου σωστό. Καθένας έχει την γνώμη του

jason
09-04-13, 20:55
το 4efte ειναι πολυ τιμιο μοτερακι.

giannis gt
09-04-13, 21:39
Δεν εχω λογο να πω ψεματα, ουτε εχω οφελος απο το να λεω ασυναρτησιες. Και εγω οταν μου το ειπαν, γελασα.. Ομως εχει γινει, και ειναι οντως πριονι!

Το αυτοκινητο εβγαλε 400 και κατι ιππους τροχο. Πριν γινουν οι τελευταιες αλλαγες που εβαλα και πιο πανω, ειχε 330 τροχο. Και μιλαμε για δυναμομετρο ΜΑΗΑ..

Ε καλα αμα μιλαμε για ΜΑΗΑ τωρα οκ!!!:yell :hehe
Υπαρχει topic με αναλυση δυναμομετρων και εχω και προσωπικη συλλογη απο τα 2 μου αμαξια!!!
Επειδη ειμαστε OFF TOPIC εδω και συγγνωμη το τελειωνω εδω ,ΦΥΣΙΚΑ και δεν ειπα οτι εχεις εσυ καποιο κερδος απο αυτα που μου λες!!!
Αλλα αυτο μαλλον ειναι ενα project car της εταιριας,δεν εχει νοημα να γινει απο κανεναν ιδιωτη ,μιλαμε για κοστος απαγορευτικο για το κοινο που απευθυνετε και ΤΕΛΟΣ για να γινει αυτο που κανουμε εμεις τωρα!!!
Παντως ηθελα να το δω live το ολο εγχειρημα ,για να δω αν και πως δουλευει και ποσο καλα ο μαγκας παντρεψε την ECU και γενικα ολα αυτα!!!


Για να πουμε και λιγο τα του topic οποιος θελει βαζει οτι θελει και για αλλους ειναι μπο@ρδελα τα 4-EFTE για αλλους τα TS για αλλους τα 3S σχετικα ειναι ολα!!!
Για αυτο υπαρχουν επιλογες!!!ΔΕΝ νομιζω να βαζουν το μαχαιρι στο λαιμο και σε κανεναν...........:uthere

kourou
09-04-13, 21:42
παιδια σαν τον 2zz-ge δεν εχει γιαυτο μην μαλωνετε!!!!!!!!! πλακα κανω μην παρεξηγηθω κιολας!

tolisvvtl-i
09-04-13, 21:53
εχετε πλακα ολοι! ολα τα μοτερ ειναι πολυ καλα ατμοσφαιρα και μη, το τι θα διαλεξει και το τι του αρεσει του καθενα ειναι γουστο. και φυσικα το πιο θα παει καλητερα θα φανει στο δρομο.

alex-g
09-04-13, 22:51
Μπ@υρδελο

χαχα sorry για το off αλλα συτο το τσι στα 400 hp σκέψου ποσο το τεντώνει το π*υΤ$οδερμα για καδενα :lol:

πάντως η γνώμη μου για το 20v ειναι μοτερουκλα πριν 2-3 χρονια το φορουσαν ολοι οπως και το fte , το καθενα με τις δυνατότητες του και με οτι ζηταει ο χειριστής του

Pantelis
09-04-13, 23:09
Μπ@υρδελο το 20v.ετσι σε θελω :-P
http://www.youtube.com/watch?v=v_MCNluI-UM

Χρηστος
10-04-13, 00:06
Εσυ έχεις κάνει βόλτα με corolla + 4efte???? μάλλον όχι....!
Μην μπούμε σε χαρακτηρισμούς πάντως, δεν είναι καθόλου σωστό. Καθένας έχει την γνώμη του


φυσικα εχω κανει και ειναι πισω απο 20v, μαμα και τα δυο και εχω κανει και με 4ε φτε που ειναι κοντα στα 300 και ριχνει καροτσες σε evo
τι θες να μας πεις δηλαδη?εγω οταν μιλαω για κατι να εισαι σιγουρος το εχω τεσταρει πρωτα,οι υπολοιποι εδω μεσα μιλανε χωρις να εχουν δει ουτε σε φωτογραφια το 20v,τελος παντων ακρη δεν θα βγαλουμε οποτε θα συμφωνησω στο τελευταιο μαζι σου
Καθένας έχει την γνώμη του.......

Levin BZR
10-04-13, 00:13
Ε καλα αμα μιλαμε για ΜΑΗΑ τωρα οκ!!!:yell :hehe
Υπαρχει topic με αναλυση δυναμομετρων και εχω και προσωπικη συλλογη απο τα 2 μου αμαξια!!!
Επειδη ειμαστε OFF TOPIC εδω και συγγνωμη το τελειωνω εδω ,ΦΥΣΙΚΑ και δεν ειπα οτι εχεις εσυ καποιο κερδος απο αυτα που μου λες!!!
Αλλα αυτο μαλλον ειναι ενα project car της εταιριας,δεν εχει νοημα να γινει απο κανεναν ιδιωτη ,μιλαμε για κοστος απαγορευτικο για το κοινο που απευθυνετε και ΤΕΛΟΣ για να γινει αυτο που κανουμε εμεις τωρα!!!
Παντως ηθελα να το δω live το ολο εγχειρημα ,για να δω αν και πως δουλευει και ποσο καλα ο μαγκας παντρεψε την ECU και γενικα ολα αυτα!!!


Για να πουμε και λιγο τα του topic οποιος θελει βαζει οτι θελει και για αλλους ειναι μπο@ρδελα τα 4-EFTE για αλλους τα TS για αλλους τα 3S σχετικα ειναι ολα!!!
Για αυτο υπαρχουν επιλογες!!!ΔΕΝ νομιζω να βαζουν το μαχαιρι στο λαιμο και σε κανεναν...........:uthere

Δεν ειναι project car της εταιριας φιλε. Απλα ολες τις μετατροπες τις εκανε αυτη η εταιρια. Εγινε πολυ καλη δουλεια αποτι φαινεται, αλλα εγω προσωπικα δεν θα ειχα εμπιστοσυνη στο VW :mrgreen: O τυπάς αυτος, φαινεται οτι ειχε παρα πολλα χρηματα για πεταμα, αφου μπορουσε να αγορασει πολυ καλυτερο αμαξι με αυτα που ξοδεψε στο 1.4L. Οπως και να το κανουμε ομως, ειναι πραγματικα πριονι και κατι διαφορετικο.

http://www.youtube.com/watch?v=09KEjI8mUec

Οσο για το δευτερο σου σχολιο, συμφωνω οτι ο καθενας εχει τη δικια του αποψη σχετικα με τους κινητηρες.

Και μιας και μιλαμε για πριονια, ελατε ενα starlet πριονι απο Κυπρο, για να μην λετε οτι ειμαι προκατελημενος με τα 20v :crazylol

http://www.youtube.com/watch?v=rvXmciaZfwQ

jason
10-04-13, 00:16
μαμα και τα δυο το 20V ειναι μπροστα, αλλα οχι και με μεγαλη διαφορα. εγω με 2 20v που εχω ανοιξει, που ειχαν καποια πραγματα ημουν μπροστα.

μιλαω για ελλαδα ετσι.

jason
10-04-13, 00:17
Και μιας και μιλαμε για πριονια, ελατε ενα starlet πριονι απο Κυπρο, για να μην λετε οτι ειμαι προκατελημενος με τα 20v :crazylol

http://www.youtube.com/watch?v=rvXmciaZfwQ

καλα το συγκεριμενο evo δεν ξεκινησε ποτε

giannis gt
10-04-13, 00:37
Το evo δεν ξεκινησε ποτε ,αλλα μετα τον μαζεψε και φαινεται να τον περασε ,αλλα δεν εχει καμια σημασια αυτο!!!

Οι αποψεις ειναι σαν τις κ@λοτρυπιδες ,ολοι εχουμε απο μια!!!

aliengoa
10-04-13, 01:01
οι υπολοιποι εδω μεσα μιλανε χωρις να εχουν δει ουτε σε φωτογραφια το 20v

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό; Μας ξέρεις όλους; Για κόψε κάτι σε παρακαλώ...
Είπαμε να μην πούμε χαρακτηρισμούς και όμως εσύ το κάνεις...

EDIT:
Αυτό το TSI πως κυκλοφορεί στην Κύπρο με τόσες μετατροπές;

corollapatra
10-04-13, 08:36
Ήθελα να ήξερα εάν καταλαβαίνει κανείς πόσο ανούσια είναι όλη αυτή η κουβέντα. Είναι προφανές ότι εάν θέλουμε να κάνουμε σύγκριση δύο μοτέρ, αυτό πρέπει να γίνεται σε μαμά καταστάσεις και εάν είναι δυνατόν επάνω στην ίδια καρότσα. Τώρα εάν ο κεφτές έχει μεγαλύτερο potential για safe βελτίωση και μέγιστη απόδοση είναι άλλο θέμα. Πιστεύει δηλαδή κάποιος ότι ένα μαμά 4efte σε Ε11 είναι μπροστά από ένα μαμά 20v σε Ε11; Ο jason υποθέτω ότι όταν άνοιξε με τα 20v που λέει είχε κάνει ήδη τις βελτιώσεις του, σωστά Ιάσονα;

Χρηστος
10-04-13, 08:55
Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό; Μας ξέρεις όλους; Για κόψε κάτι σε παρακαλώ...
Είπαμε να μην πούμε χαρακτηρισμούς και όμως εσύ το κάνεις...



ειμαι πολυ σιγουρος,ξερω αλλους εσενα δεν σε ξερω και ουτε εχω την διαθεση να σε γνωρισω,και ποιος εισαι εσυ που θα με πεις να κοψω?τι να κοψω δηλαδη?
ειπα κατι κακο για καποιον?απλα ειπα απο τι στιγμη που δεν ξερουμε, καλυτερα να μασας παρα να μιλας

corollapatra
10-04-13, 09:26
Παιδιά, ηρεμήστε λίγο, γιατί χαλάτε τις καρδιές σας; Ο καθένας έχει τη κ@λ0τρυπίδα του... εεεεεεε... τη γνώμη του ήθελα να πω... Οπότε μη χαλιέστε, πείτε τη γνώμη σας και τέλος... Όποιος θέλει τη κρατάει, όποιος θέλει τη πετάει... So simple...

madvinegar
10-04-13, 09:29
Παιδιά, ηρεμήστε λίγο, γιατί χαλάτε τις καρδιές σας; Ο καθένας έχει τη κ@λ0τρυπίδα του... εεεεεεε... τη γνώμη του ήθελα να πω... Οπότε μη χαλιέστε, πείτε τη γνώμη σας και τέλος... Όποιος θέλει τη κρατάει, όποιος θέλει τη πετάει... So simple...

Αρκει ολοι στο τέλος να συμφωνήσουμε οτι η καλυτερη μετατροπη ειναι υπερκυβισμενο με τούρμπο.:yell

Και με αυτη τη δηλωση μπορουμε πλεον να θεωρήσουμε ότι το τόπικ έχει γινει πουτ@ν@...

Αντρέα ετοίμαζε γόμα...

jason
10-04-13, 12:10
Πιστεύει δηλαδή κάποιος ότι ένα μαμά 4efte σε Ε11 είναι μπροστά από ένα μαμά 20v σε Ε11; Ο jason υποθέτω ότι όταν άνοιξε με τα 20v που λέει είχε κάνει ήδη τις βελτιώσεις του, σωστά Ιάσονα;

δεν ηταν μαμα αυτα που ειχα ανοιξει και το ενα ειχε αρκετα πραγματα και πολυ καλο οδηγο. μαλιστα εγω ειχα και το βαρος του υγραεριου και 2 ατομο μεσα:smile3: και πιεση 0.75 καπου στα 150 αλογα πρεπει να ημουν

Levin BZR
10-04-13, 12:36
Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό; Μας ξέρεις όλους; Για κόψε κάτι σε παρακαλώ...
Είπαμε να μην πούμε χαρακτηρισμούς και όμως εσύ το κάνεις...

EDIT:
Αυτό το TSI πως κυκλοφορεί στην Κύπρο με τόσες μετατροπές;

Γιατι ειναι μοναχα αυτος? την ιδια απορια εχω και εγω.. κυκλοφορανε τερατα στους δρομους, και ολα μια χαρα.. Και οταν θες να περασεις το γ@μημενο το ΚΤΕΟ, σου βρισκουν 1000 δικαιολογιες να στο "κοψουν".. Ας οψεται η "Δημοκρατια"..

Ήθελα να ήξερα εάν καταλαβαίνει κανείς πόσο ανούσια είναι όλη αυτή η κουβέντα. Είναι προφανές ότι εάν θέλουμε να κάνουμε σύγκριση δύο μοτέρ, αυτό πρέπει να γίνεται σε μαμά καταστάσεις και εάν είναι δυνατόν επάνω στην ίδια καρότσα. Τώρα εάν ο κεφτές έχει μεγαλύτερο potential για safe βελτίωση και μέγιστη απόδοση είναι άλλο θέμα. Πιστεύει δηλαδή κάποιος ότι ένα μαμά 4efte σε Ε11 είναι μπροστά από ένα μαμά 20v σε Ε11; Ο jason υποθέτω ότι όταν άνοιξε με τα 20v που λέει είχε κάνει ήδη τις βελτιώσεις του, σωστά Ιάσονα;

+111! μαμα vs. μαμα, σε οποιαδηποτε καροτσα, το 20v θα ειναι μπροστα. Το λεω και απο προσωπικη πειρα. Οταν μπουν σοβαρες μετατροπες στη μεση, το 4efte θα ειναι μπροστα, λογω turbo.

aliengoa
10-04-13, 13:16
ειμαι πολυ σιγουρος,ξερω αλλους εσενα δεν σε ξερω και ουτε εχω την διαθεση να σε γνωρισω,και ποιος εισαι εσυ που θα με πεις να κοψω?τι να κοψω δηλαδη?
ειπα κατι κακο για καποιον?απλα ειπα απο τι στιγμη που δεν ξερουμε, καλυτερα να μασας παρα να μιλας

Εμένα αφού δεν με ξέρεις δεν θα με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι και δεν θα γράφεις "όσοι γράψαν εδώ μέσα δεν ξέρουν τίποτα"...
Οσο για σένα φαίνεται και απο το ύφος σου και απο τον τρόπο που γράφεις πόσα ξέρεις...
Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια λέει μια παροιμία

pilotos7
10-04-13, 13:20
Εχετε αρκετη πλακα χωρις να εχω γραψει ακομα τπτ.Οταν γινει ξενερωτο το θεμα θα εμφανιστω..

corollapatra
10-04-13, 13:27
Το γεγονός δηλαδή ότι με γράφετε στα @@ σας θα πρέπει να το εκλάβω κάπως; Τι να πω... Βγάλτε τες έξω να τις μετρήσετε να δείτε ποιος την έχει μεγαλύτερη...

jason
10-04-13, 13:29
Το γεγονός δηλαδή ότι με γράφετε στα @@ σας θα πρέπει να το εκλάβω κάπως; Τι να πω... Βγάλτε τες έξω να τις μετρήσετε να δείτε ποιος την έχει μεγαλύτερη...



Ο μποκολης απο πανω

Edessaios
10-04-13, 15:52
Δεν υπάρχει περίπτωση σε άλλο φόρουμ αυτοκινήτου να μαλώνουν έτσι μεταξύ τους τα μέλη!!!! Δεν πάτε καλά!!!! Και χαλαρώστε λίγο όλοι σας και ηρεμήστε γιατί υπάρχουν και άλλοι τρόποι συνετισμού......

pilotos7
10-04-13, 16:10
Ρε γιατι μου σβησατε το μνμ..Πωωω ρεεε τι ειστε εσεις??

jason
10-04-13, 16:30
κλασσικη περιπτωση βλαβης...

aliengoa
17-04-13, 22:19
Λίγο άσχετο το ποστ αλλά βλέπω το Power #80 με το corollaclub dynoday και έχει 2 20ν. Το ένα ΑΕ101 έβγαλε 141,2/7301 ενώ το άλλο (κόκκινο) έβγαλε 135,4/6730. Είχε και ένα του 90 μοντελο με 4EFTE χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο επάνω που έβγαλε 147,7/6317. Τα συμπεράσματα δικά σας

ΥΓ. Το τεύχος είναι απο το 2005 :P

Edessaios
18-04-13, 00:58
Λίγο άσχετο το ποστ αλλά βλέπω το Power #80 με το corollaclub dynoday και έχει 2 20ν. Το ένα ΑΕ101 έβγαλε 141,2/7301 ενώ το άλλο (κόκκινο) έβγαλε 135,4/6730. Είχε και ένα του 90 μοντελο με 4EFTE χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο επάνω που έβγαλε 147,7/6317. Τα συμπεράσματα δικά σας

ΥΓ. Το τεύχος είναι απο το 2005 :P


Α τώρα στα κοντά δηλαδή........:crazylol:crazylol:crazylol

aliengoa
18-04-13, 01:07
Βασικά ήθελα να ρωτήσω ποιανου είναι το καθένα. :)

jason
18-04-13, 02:11
καψτε κανα λαδακι, αλλαξτε κανα μπλοκ... 4efte power...

Pantelis
18-04-13, 19:38
Βασικά ήθελα να ρωτήσω ποιανου είναι το καθένα. :)

αν λεμε το ιδιο τευχος το ειχα δει στο παληκαρι με την ενενηνταρα...γιαννη τον λενε με μια ενενηνταρα περλα βαμμενο ειχαμε βολταρει πολλες φορες παλια...τα αλλα λογικα το 101 θα ειναι του μαρμελ και το κοκκινο που αναφερεσαι πρεπει να ειναι και αυτο ενενηνταρα του αυρτον.... ασημοκαπακα και τα δυο...μπορει βεβαια να κανω κ λαθος

giannis gt
18-04-13, 22:43
EDIT:
Αυτό το TSI πως κυκλοφορεί στην Κύπρο με τόσες μετατροπές;

ΔΕΝ κυκλοφορει!!!Την επομενη της κουβεντας μας ηρθε στο Βολο στο μαστορα μου ο ανθρωπος της Overload ,ο Κυριλλος και σε ερωτηση σχετικα με αυτο το αμαξι, που το προγραμματιζει το συγκεκριμενο αμαξι ,απλα μου επιβεβαιωσε αυτα που ειπα οτι το αμαξι ειναι project car της εταιριας ,δεν γνωριζει την συμπεριφορα του στο δρομο ,την λειτουργια του ,αλλα δεν ειναι και οτι πιο γραμμικο υπαρχει!
Sorry για το OFF TOPIC αλλα καποια πραγματα ΠΡΕΠΕΙ να λεγονται,ωστε να μην δημιουργουνται εντυπωσεις !!!!:uthere

aliengoa
18-04-13, 23:47
Οι αλήθειες να λέγονται.

ΥΓ. Marmel ακολούθησε την καλύτερη λύση, έβαλε τον 3S-GTE :)

Γιαννης20v
19-04-13, 08:44
Παντελη μιας κ το ανεφερες θυμασαι μηπως ταποτελεσματα σε κατι ψιλοανοιγματακια πουχαμε κανει εγω με το Γιαννη???101 20v vs 90 4efte??2καβαλοι κ οι 2 εσυ στν 90αρα κ γω με το κολητο μεσα.γτ διαβαζω πολλα κ δε κρατηθηκα αλλο...

φιλε aliengoa (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=7608) κ γω μετα το 20ν πηρα punto abarth σημαινει οτι το 20ν δε πηγενε?

tolisvvtl-i
19-04-13, 13:36
του σταρλετ το μοτερ δεν κανει για την καροτσα του κορολα και του καθε κορολα ειναι βαρυ αμαξωμα για αυτο το μοτερ, πρεπει να το φουσκωσειs παρα πολυ με αλλα θεματα μετα. το καλυτερο για τουρμπισμα ειναι το σφυρηλατο κομπρεσορατο 1,6 που πεταs τον κομπρεσορα και βαζειs μια καλη τουρμπινιτσα και παει 300 και κανει παπαδεs. 1300 κυβικακια δεεεν κανουν τιποτα χαιρεται!

alex-g
19-04-13, 14:43
του σταρλετ το μοτερ δεν κανει για την καροτσα του κορολα και του καθε κορολα ειναι βαρυ αμαξωμα για αυτο το μοτερ, πρεπει να το φουσκωσειs παρα πολυ με αλλα θεματα μετα. το καλυτερο για τουρμπισμα ειναι το σφυρηλατο κομπρεσορατο 1,6 που πεταs τον κομπρεσορα και βαζειs μια καλη τουρμπινιτσα και παει 300 και κανει παπαδεs. 1300 κυβικακια δεεεν κανουν τιποτα χαιρεται!


κανεις λαθος εδω μια χαρα ειναι το μοτερακι το fte και τα παει πολυ καλα σε καροτσες 1200 κιλων για τα αλογα του και σε άνοιγμα που εχω κάνει με φιλο και απο ανοιγματα που εχουν γινει κατα καιρους με αμαξια 2.0τρα

Pantelis
19-04-13, 14:45
Παντελη μιας κ το ανεφερες θυμασαι μηπως ταποτελεσματα σε κατι ψιλοανοιγματακια πουχαμε κανει εγω με το Γιαννη???101 20v vs 90 4efte??2καβαλοι κ οι 2 εσυ στν 90αρα κ γω με το κολητο μεσα.γτ διαβαζω πολλα κ δε κρατηθηκα αλλο...

φιλε aliengoa (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=7608) κ γω μετα το 20ν πηρα punto abarth σημαινει οτι το 20ν δε πηγενε? καποιος απο τους δυο θυμαται λαθος γιαννη καπου εχω βιντεο που εχει τραβηξει ο φιλος μου ο ακης ο οποιος ειναι συνοδηγος στο δικο μου το σελικα αλλος ηταν ο συνοδηγος στην 90αρα.. απο πισω τα εβλεπα...και ναι θυμαμαι και καπου εχω και το βιντεο πρωτο σταδιο εσυ με λινκ... ιντεκουλερ εξατμιση το 13αρι... θα με τρελανεις ρε γιανναρε ετσι και το 90αρι κορολλα γινοταν πρωτο σταδιο με αγραφο και ενα χταποδι θα σου κουναγε μαντηλι....και δν του εκανες ουτε ενα αμαξι στο πισω φτερο σου ηταν το ενενηνταρι... οπως επισης θυμαμαι και τις δοκιμες με το σααμπ 94 95 μοντελο του φιλου μου δικαβαλοι 1500 συν κιλα, 180 αλογα απο σταση και δν τον εβλεπες πουθενα (σε λιγα μετρα 2 3 κενα πισω ησουν)....τεσπα για να μν κουραζουμε και τους συνφορουμιτες ας κρατησει ο καθενας την αποψη του... ;-)...

υγ1 θα προσπαθησω να βρω το βιντεο η ας μπει ο περλας να μας πει τι θυμαται...
υγ2 μην τα κρατας μεσα σου βγαλτα :-P :-P :-P :-P

υγ3 κανονισε κανα καφε μεγαλωσαμε και χαθηκαμε


edit το βιντεο με το σααμπ τπ βρηκα... το αλλο ακομα οχι.... πηρα και τον φιλο μου τηλ που το χε τραβηξει να το ξεθαψει καπου θα το χει... και οταν το βρει θα ποσταριστουν και τα δυο... ;-)

aliengoa
19-04-13, 23:12
Παντελη μιας κ το ανεφερες θυμασαι μηπως ταποτελεσματα σε κατι ψιλοανοιγματακια πουχαμε κανει εγω με το Γιαννη???101 20v vs 90 4efte??2καβαλοι κ οι 2 εσυ στν 90αρα κ γω με το κολητο μεσα.γτ διαβαζω πολλα κ δε κρατηθηκα αλλο...



Τί νόημα έχει αυτό που λες; Γιατί δεν ρωτάτε τον jason τι έκανε ο 4efte σε corolla?

EDIT: Α, τώρα το είδα σου απάντησε ο Παντελής


φιλε aliengoa (http://www.corollaclub.com/forums/member.php?u=7608) κ γω μετα το 20ν πηρα punto abarth σημαινει οτι το 20ν δε πηγενε?

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις! Δεν είπα οτι είναι χάλια ο 20ν. Υποστηρίζω πως ο 4efte είναι καλύτερος στην Ε11. Το punto που κολλάει;

παντελης 20v
20-04-13, 18:52
παιδια πολλα λετε, εχω ενα φιλαρακι 20ν το αμαξι ειναι ενα καθισμα μονο μεσα δεν ξερε πως παει ,δεν ξερω αν το ξερετε παει στον μπαρμπαρη ενα μαυροστρογγυλοφανο ειναι χριστοφορο το λενε,φοραει 5 αρι το μοτερ ειναι μαμα ετυχε σε καλο ,και παιζει πολλυ δυνατα ,εδω ανοιξε κορολλα τsport μαμα και την περασε δεν το πιστευαμε,παιζει και το βαρος ρολο σε μια κοντρα,ο ενας εχει το αμαξι το εχει κλουβα και ολλος πολιτικο .μετα λεει σε περασα .τι να πω

Χρηστος
20-04-13, 23:16
παντελη αυτο που δεν πιστευατε εσεις με το TS εμεις το τεσταραμε πριν 8 χρονια στo βολο με corolla 101 και με ολα τα καθισματα μεσα κομπλε δηλαδη
και τα δυο ητανε μαμα με το 20v δυο καροτσες μπροστα και οχι μονο με αυτο το ts,συνεχιστηκε και στην αθηνα το τεστ με τον 2579 τοτε και τον μαρμελ ποu ανοιξανε και αυτοι με αλλα ts με τα ιδια αποτελεσματα,απλα οι παλιοι εδω μεσα βλεπω ξεχνανε ευκολα τι εστι 20v και ειλικρινα λυπαμαι...

Levin BZR
21-04-13, 01:31
Μαμά και οι δύο κινητηρες στην ιδια καρότσα, το 20v θα είναι μπροστά. Ανούσια η συζήτηση εξαρχής, αφου συγκρίνουμε ατμοσφαιρικό με turbo κινητήρα!

Απλά σκεφτειτε και το αντιθετο και καντε την (ανούσια) συγκριση ξανά:
-τον 4efte ατμοσφαιρικο σε συγκριση με ενα 20v (και τα δυο ατμοσφαιρικά)
-τον 20v turbo σε συγκριση με ενα 4efte (και τα δύο turbo)

Ποιο θα διαλέγατε??

aliengoa
21-04-13, 02:20
Μαμά και οι δύο κινητηρες στην ιδια καρότσα, το 20v θα είναι μπροστά. Ανούσια η συζήτηση εξαρχής, αφου συγκρίνουμε ατμοσφαιρικό με turbo κινητήρα!

Απλά σκεφτειτε και το αντιθετο και καντε την (ανούσια) συγκριση ξανά:
-τον 4efte ατμοσφαιρικο σε συγκριση με ενα 20v (και τα δυο ατμοσφαιρικά)
-τον 20v turbo σε συγκριση με ενα 4efte (και τα δύο turbo)

Ποιο θα διαλέγατε??


Ανούσια σύγκριση επίσης. Ξέχασες τα κυβικά...

Levin BZR
21-04-13, 03:19
Ανούσια σύγκριση επίσης. Ξέχασες τα κυβικά...

Σωστος :mrgreen: Σκοπος μου ειναι να δειξω οτι η συγκριση των δυο μοτερ ειναι ανουσια, αφου το ενα με το αλλο στη τελική, δεν εχουν καμια σχέση!To μόνο κοινό τους σημείο είναι η Toyota :shoothim

aliengoa
21-04-13, 03:46
Εργαλεία είναι όλα τους. Αναλόγως την προτίμηση σου βάζεις ότι μπορείς. Αν και ψιλοπάλιωσαν όλα τα καλά μοτέρ της Toyota. Μόνο ο 2ΖΖ μας έμεινε και αυτός είναι δυσεύρετος...

Γιαννης20v
21-04-13, 09:21
αφου μιλαμε για μαμα καταστασεις παραθετω αυτα μετα απο ψαξιμο στο νετ.
corolla 101 with 4age 20v blacktop 1206kg αν αυτο το διαιρεσουμε με τους 165 ιππους εχουμε αναλογια 7,3 κιλα ανα ιππο.
corolla 101 with 4efte 1199kg αυτο διαιρεθει με τους 133 ιππους εχουμε 9 κιλα ανα ιππο.οποτε θεωριτικα μιλοντας κ ΜΟΝΟ,χωρις να συγκρινουμε ροπες οδηγους κλπ κλπ πιο ειναι μπροστα?κ τονιζω το ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ!!!επεισης ας μου εξηγησει καποιος γτ το ge με ενα μανιταρι κ μια σωστη εξατμιση δν ειναι μαμα ενω το fte με το cooler κατω κ εξατμιση ειναι μαμα...α κ κατι ακομα πιστευετε πραγματικα οτι ενα σωστο 1ο σταδιατο ge παιρνει μονο 10 αλογα κ ουτε????

aliengoa
21-04-13, 13:01
αφου μιλαμε για μαμα καταστασεις παραθετω αυτα μετα απο ψαξιμο στο νετ.
corolla 101 with 4age 20v blacktop 1206kg αν αυτο το διαιρεσουμε με τους 165 ιππους εχουμε αναλογια 7,3 κιλα ανα ιππο.
corolla 101 with 4efte 1199kg αυτο διαιρεθει με τους 133 ιππους εχουμε 9 κιλα ανα ιππο.οποτε θεωριτικα μιλοντας κ ΜΟΝΟ,χωρις να συγκρινουμε ροπες οδηγους κλπ κλπ πιο ειναι μπροστα?κ τονιζω το ΘΕΩΡΙΤΙΚΑ!!!επεισης ας μου εξηγησει καποιος γτ το ge με ενα μανιταρι κ μια σωστη εξατμιση δν ειναι μαμα ενω το fte με το cooler κατω κ εξατμιση ειναι μαμα...α κ κατι ακομα πιστευετε πραγματικα οτι ενα σωστο 1ο σταδιατο ge παιρνει μονο 10 αλογα κ ουτε????

Γιατί ποιο 20ν βγάζει 165 ίππους; Είδες παραπάνω τι έγραψα για τα αμάξια του dynoday; Ασε για το πρώτο στάδιο. Εδώ ο 2zz ή οι honda Κινητήρες και παίρνουν με το ζόρι 10 άλογα. Ο 20ν γιατί να πάρει παραπάνω δηλαδή;

alex-g
21-04-13, 16:17
Ανούσια σύγκριση επίσης. Ξέχασες τα κυβικά...

επίσης υπάρχει και το 5efte 5efhe μετατροπή βέβαια που δεν εχει αναφερθεί καθόλου;-)