PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταχειρισμένο Auris 1.6


nikolas03
25-03-12, 13:04
Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση. Κατ'αρχήν έχω ένα Corolla του 1994 στα 1330 κυβικά το οποίο πρόκεται να το αλλάξω οπότε όποιος ενδιαφέρεται ας το αναφέρει.
Η ερώτησή μου είναι ενδιαφέρομαι για ένα συγκεκριμένο μεταχειρισμένο Auris 1.6 του 2010 το οποίο το οδήγησα για λίγο και αυτό που με ξένισε ήταν ότι όταν έβαζα νεκρά οι στροφές του αυτοκινήτου ανέβαιναν αντί να πέφτουν όπως γίνεται στο δικό μου Corolla.
O πωλητής μου είπε πως έτσι είναι κατασκευασμένο αλλά θα ήθελα και την δική σας άποψη. Επίσης θα ήθελα να ξέρω από ήδη κατόχους του συγκεκριμένου αυτοκινήτου ποια είναι η μέση πραγματική κατανάλωση ή αν μπορείτε να με παραπέμψετε σε άλλο θέμα του Forum.

Ευχαριστώ

LITHOGRAFOS2002
25-03-12, 15:13
για του 10 δεν ξερω αλλα του 07 το 1.6 πολη περιπου στα 9 λιτρα και εξω με 5η και 140 χ/ω πεφτει στα 7μιση ειχα δει και 6.9 πραγματικη καταναλωση με ανωτερη ταχυτητα τα 130. σε ταξιδι

agapiou
25-03-12, 15:37
Ανεβαίνουν οι στροφές;;;
Από 12άρα που έχω και ξέρω, κατά την αποσύμπλεξη, ο δείκτης "τσιμπάει" καμιά 200 στροφές παραπάνω, προφανώς για να έχει παραπάνω στροφές ο κινητήρας στην επόμενη ταχύτητα που θα βάλεις...

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
25-03-12, 16:29
Ετσι ακριβώς είναι κατασκευασμένο να κάνει....να ανεβάζει καμια 200-300 στροφές για να βάλεις την επόμενη ταχύτητα.....πραγματική κατανάλωση σε ταξίδι με 90 χλμ σταθερά αυστηρά είναι 5 λίτρα με 6η ταχύτητα και στην πόλυ μια μέση τιμή είναι κοντά στο 6,4-6,7....αυτα από εμένα που έχω το 1.6 με τα 132 άλογα.

PANOS SPEED
25-03-12, 16:32
Μην ανυσηχεις..ειναι μια "προετοιμασια " που κανει ο κινητηρας μολις μπει νεκρα για να μπει πιο σωστα η ταχυτητα!το ειχα ψαξει και γω αυτο οταν κοιταζα και γω το auris

nikolas03
25-03-12, 20:10
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ήταν πολύ βοηθητικές.

Το αμάξι ειναι με τα 132 άλογα απλά προς ενημέρωση αν εχετε να προσθέσετε οτιδήποτε άλλο καλό ή κακό για το συγκεκριμένο μοντελο θα το διάβαζα με μεγάλη ευχαρίστηση. Η έκδοση του αυτοκινήτου είναι η Unique.

kostas auris
25-03-12, 21:52
Εγώ που κάνω μεγάλα ταξήδια στην εγνατία με 6 καίω 6,1 λίτρα 130 Κ/Η..

PANOS SPEED
26-03-12, 00:21
Μερικες φορες που συπτωματικα πηρα το ιδιο μοντελο για testdrive δε μου αρεσαν καποια τριξιματα και γενικος καποιοι θορυβοι απο το πισω μερος..αλλα σε γενικες γραμμες ηταν ευχαριστο αμαξι και σχετικα νευρικο..οχι οσο θα ηθελα αλλα αρκετο..η δυναμη του φαινοταν παντως στον δρομο τα φρενα του ικανοποιητηκα και το τιμονι του ακριβες μεν αλλα λιγο ασαφες για το τι επαιζε στο δρομο..αποψη μου παντα!