PDA

Επιστροφή στο Forum : ανακύκλωση αέρα


dj.jorge
28-02-12, 15:07
πότε χρησιμοποιούμε την ανακύκλωση του αέρα?μόνο με το α/c ή και με τον απλό εξαερισμο?υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω?

GIANNIS_G6
28-02-12, 15:17
πότε χρησιμοποιούμε την ανακύκλωση του αέρα?μόνο με το α/c ή και με τον απλό εξαερισμο?υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω?

Την ανακύκλωση του αέρα προσωπικά την χρησιμοποιώ στο air condition και που και που το γυρναω σε εξωτερικό αέρα να ανανεώνω την καμπίνα.

Μεσα στην Αθήνα (η και στην Εθνική) τώρα με τα κρύα,μόνιμα ανοικτό για να μην θολώνουν τα τζάμια και ανακύκλωση όταν έχω ταρίφα η φορτηγό μπροστά να μην βρωμίσει το πετρέλαιο.

panosg28
28-02-12, 18:41
Την ανακύκλωση του αέρα προσωπικά την χρησιμοποιώ στο air condition και που και που το γυρναω σε εξωτερικό αέρα να ανανεώνω την καμπίνα.

Μεσα στην Αθήνα (η και στην Εθνική) τώρα με τα κρύα,μόνιμα ανοικτό για να μην θολώνουν τα τζάμια και ανακύκλωση όταν έχω ταρίφα η φορτηγό μπροστά να μην βρωμίσει το πετρέλαιο.

Γνωμη μου παντος συνεχεια να ειναι στην ανακυκλωση για να μην βαζει μεσα μυρωδιες σκουπιδια (ποντικους) και να μην λερωνεται και χρειαζεται αλλαγη δηλαδη λεφτα!!!!

mikess
28-02-12, 21:15
Με την ανακύκλωση και το a.c μαζί θολώνουν τα τζάμια. Βέβαια το χειμώνα ζεστένεται γρηγορότερα η καμπίνα και το καλοκαίρι ψύχεται γρηγορότερα...

dj.jorge
28-02-12, 22:14
ανακύκλωση χωρίς α/c αλλά με τον κανονικό αέρα κάνει κάτι?υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

GIANNIS_G6
29-02-12, 09:27
Γνωμη μου παντος συνεχεια να ειναι στην ανακυκλωση για να μην βαζει μεσα μυρωδιες σκουπιδια (ποντικους) και να μην λερωνεται και χρειαζεται αλλαγη δηλαδη λεφτα!!!!

Προσωπικά δίνω λεφτά κάθε χρόνο για φίλτρο αέρος καμπίνας (συνήθως καλοκαίρι που το χρησιμοποιώ συχνά) το οποίο αλλάζω μόνος και είναι 15 ευρώ.Δίνουμε τόσα λεφτά για μαλκίες εκεί θα κολλήσουμε?:roll:

Στην ανακύκλωση μόνιμα θολώνουν τα τζάμια το χειμώνα από τα χνώτα.Τι κάνεις έχεις στουπί και καθαρίζεις τα τζάμια?:crazylol

dj.jorge@ όπως και να το έχεις δεν έχει πρόβλημα το σύστημα,δεν θα χαλάσει δηλαδή.Απλά το χειμώνα θολώνουν τα τζάμια με την ανακυκλωση.Θέλει όταν βλέπεις ότι θολώνουν να το γυρνάς στόν εξωτερικό αέρα να ξεθολώνουν και μετά το ξαναβάζεις ανακύκλωση.:hi

dj.jorge
29-02-12, 14:08
κ κάτι άλλο όταν δεν δουλευει το α/c αλλά ούτε ο εξωτερικός αέρας κ βάλω την ανακύκλωση κάνει κάτι?έχω παρατηρήσει ότι δεν μπαίνει αέρας από τους αέραγογους,η ανακύκλωση δουλευει όμως?

panosg28
29-02-12, 15:25
Προσωπικά δίνω λεφτά κάθε χρόνο για φίλτρο αέρος καμπίνας (συνήθως καλοκαίρι που το χρησιμοποιώ συχνά) το οποίο αλλάζω μόνος και είναι 15 ευρώ.Δίνουμε τόσα λεφτά για μαλκίες εκεί θα κολλήσουμε?:roll:

Στην ανακύκλωση μόνιμα θολώνουν τα τζάμια το χειμώνα από τα χνώτα.Τι κάνεις έχεις στουπί και καθαρίζεις τα τζάμια?:crazylol

dj.jorge@ όπως και να το έχεις δεν έχει πρόβλημα το σύστημα,δεν θα χαλάσει δηλαδή.Απλά το χειμώνα θολώνουν τα τζάμια με την ανακυκλωση.Θέλει όταν βλέπεις ότι θολώνουν να το γυρνάς στόν εξωτερικό αέρα να ξεθολώνουν και μετά το ξαναβάζεις ανακύκλωση.:hi

εννοητε οτι για να ξεθολωσουν γυρνας εξωτερικο αερα οταν λεω παντα εννοω οταν δεν ειναι αναγκη και να μην το ξεχναμε οταν φευγουμε απο το αμαξι

dj.jorge
29-02-12, 16:31
εγώ έχω τον αέρα στα πόδια κ τζάμια κ δεν θαμπονουν(έτσι δεν βάζω κ το α/c κάνω κ οικονομία καυσίμου).όμως άσχετα από το θαμπομα όταν είναι α/c κ αέρας κλειστό η ανακύκλωση αν την βάλεις δουλευει?

pilotos7
29-02-12, 16:43
Νομιζω πως δουλευει.

panosg28
01-03-12, 14:48
εγώ έχω τον αέρα στα πόδια κ τζάμια κ δεν θαμπονουν(έτσι δεν βάζω κ το α/c κάνω κ οικονομία καυσίμου).όμως άσχετα από το θαμπομα όταν είναι α/c κ αέρας κλειστό η ανακύκλωση αν την βάλεις δουλευει?
φυσικα δουλευει φαντασου οτι ειναι ενα κλαπε και οταν εχεις ανακυκλωση κλεινει την εισοδο του εξωτερικου αερα και οταν βαλεις τον αερα τραβαει απο την καμπινα τον περναει απο το φιλτρο και στο βγαζει απο τους αντιστοιχους αεραγωγους που εχεις επιλεξει και το αντιστροφο πατας και σβεινει το φωτακι της ανακυκλωσεις; τραβαει απο εξω αερα τον περναει απο το φιλτρο και τον βγαζει μεσα

dj.jorge
01-03-12, 15:33
πολύ ωραία ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

dj.jorge
19-04-12, 14:43
όταν αφήσω το αμάξι στον ήλιο όταν πάω να βάλω μπροστά μου ανοίγει μόνη της η ανακύκλωση.είναι κάποιο πρόβλημα?το κάνει αυτό κ σε κάποιον άλλο?

logosak
01-05-12, 11:33
και σε μένα το ίδιο κάνει