PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με πισω τακακια


mikessas
12-02-12, 09:38
Auris 1.33 05/2009 το πήγα για το τρίτο service (38000km) και μου είπαν πως τα πίσω τακάκια είναι στο όριό τους και θέλουν άμεσα αλλαγή (82 Ευρώ) ενώ τα μπροστά έχουν ακόμα πολλά χλμ. Τους είπα 1)πως θεωρώ τη φθορά τους πολύ πρόωρη και 2) πως από τη μάνα του συχνά πυκνά στο αργό κυρίως φρενάρισμα σφυρίζουν ειδικά δε στο φρενάρισμα με όπισθεν και βέβαια τους το είχα αναφέρει στα 4500km, στο πρώτο service (12000km) και στο δεύτερο (23000Km) και απλά τότε μου έλεγαν περί φυσιολογικού θορύβου λόγω οικολογικών υλικών τριβής. Τελικά μετά από τη σθεναρή αντίστασή μου :mad ,μου τα έβαλαν στην εγγύηση και τα άλλαξαν δωρεάν. Άλλος με παρόμοιο θέμα με τα τακάκια? Πάντως πρέπει να έχουν χεσμένη τη φωλιά τους στις αντιπροσωπείες με το συγκεκριμένο θέμα.

ΠΑΡΟΥΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
12-02-12, 10:27
ειναι συχνο το φαινομενο με τα πισω τακακια στα auris ιδιως τα πρωτα που βγηκαν ειχαν προβλημα και με τα μπροστα... απ' οτι καταλαβα βελτιωσαν τα μπροστα και τα πισω τα αφησαν οπως ηταν. τι να πω καλο κουραγιο με την αντιπροσωπεια!

mpriskot
12-02-12, 11:50
και μένα ακούγονται στην όπισθεν, όχι μόνο ακούγονται αλλά κάνουν και σα να τρίζουν μέταλλα.
και σε μένα είπαν ότι είναι φυσιολογικό, ελπίζω στο 3ο σέρβις να μην έχουμε ιστορίες...

dj.jorge
12-02-12, 13:43
στην όπισθεν που λέτε ότι τρίζουν τα τακακια το κάνει όταν πατάτε φρένο η όταν κινηστε με όπισθεν κ χωρίς να πατάτε φρένο?

mikessas
12-02-12, 16:06
Μόνο στο φρενάρισμα με όπισθεν, αλλά μιλάμε για δυνατό θόρυβο, τώρα που τα άλλαξα είναι οκ

mpriskot
12-02-12, 23:49
όταν πατάω φρένο, και είπαν ότι είναι φυσιολογικό γιατι πάει με αντίθετη φορά η ρόδα.

mikess
13-02-12, 08:03
στην όπισθεν που λέτε ότι τρίζουν τα τακακια το κάνει όταν πατάτε φρένο η όταν κινηστε με όπισθεν κ χωρίς να πατάτε φρένο?

Συμβαίνει και με την όπισθεν να σφυρίζουν χωρίς φρένο... Το έχω παρατηρήσει στο ξεκίνημα.

Auris 1.33 05/2009 το πήγα για το τρίτο service (38000km) και μου είπαν πως τα πίσω τακάκια είναι στο όριό τους και θέλουν άμεσα αλλαγή (82 Ευρώ) ενώ τα μπροστά έχουν ακόμα πολλά χλμ. .

Και που να δεις στο τέταρτο. Θα σου πουν οτι θέλουν αλλαγή τα μπροστινά και οι δισκόπλακές σου...

alan
19-02-12, 11:47
το δικο μου auris 1.33 εχω 2000 χιλιομετρα τα πισω τακακια φθειρονται πολυ γρηγορα, το καταλαβαινω απο τη μαυριλα που βγαζουν και λερωνονται δαγκανες και ζαντες, τα μπροστινα βγαζουν πολυ λιγοτερη μαυριλα, μαλλον τα πισω τακακια ειναι πιο μαλακά.

mikess
19-02-12, 17:39
Εμένα καινούργια μου έβαλαν πίσω και πάλι σφυράνε. Έχει το auris κάποιες εuαισθησίες που δεν τα συναντάς σε corolla...

andreasece
19-02-12, 18:04
Εμένα καινούργια μου έβαλαν πίσω και πάλι σφυράνε. Έχει το auris κάποιες εuαισθησίες που δεν τα συναντάς σε παλιά corolla...

fixed .

jason
19-02-12, 20:02
:jumpers :jumpers :jumpers fixed .

georgest4
22-02-12, 15:50
Παιδιά στο δικό μου το άουρις σφύριζαν τα πίσω τακάκια μέχρι και τα 60000 χλμ όπου και έκλεισα ραντεβού στον γιαννιτσά από όπου και το πήρα και τελικά μου τα άλλαξαν μες στην εγγύηση. Μου είπαν ότι καποιο από τα τακάκια πίσω, νομίζω του οδηγού, ήταν ψιλοδιαλυμένο και ότι το αμάξι πήγαινε φρεναριστό. Όσο για τα μπροστά σφύριζαν μέχρι και που τα άλλαξα περίπου στις 70000. Λίγο πριν τα αλλάξω είχαν στρώσει βέβαια, αλλά για να γίνει αυτό είχε χρειαστεί να μου βάλουν 2 φορές πάστα στους δίσκους... Έκτοτε, δεν ξαναείχα ποτέ προβλημα μέχρι και τώρα που είμαι στις 94000, ούτε στα μπροστά ούτε στα πίσω. Ίσως να έφταιγε και κάποια παρτίδα, να ήταν προβληματική. Το σίγουρο είναι ότι ντρεπόμουν να βάλω όπισθεν σε κόσμο, έκανε όλους τους θορύβους που είπατε μαζί :twisted:.. Είναι όμως και θέμα αντιπροσωπείας, γιατί στο άργος όπου και του κάνω όλα του τα σέρβις δεν σήκωναν κουβέντα ότι μπορεί και να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.. Ευτυχώς όλα καλά τώρα..

mikess
22-02-12, 16:08
Άστα φίλε μου, να έχεις toyota και ντρέπεσαι ιδίως να κάνεις όπισθεν από το σφύριγμα... το έχω ζήσει και εγώ. Και με γυναίκες μέσα, ολοκαίνουργιο και να σου λένε γιατί κάνει έτσι το αμάξι σου...:banghead

NikiforosGT
23-02-12, 12:04
Και τι ακριβως εφταιγε? εκτος οτι δεν μου εχει τυχει ποτέ, στο Auris 1.33 του αδερφου μου δεν είχε ποτέ τέτοιο πρόβλημα!

piperaki
23-02-12, 18:01
στα 109.000+ εχω ηδη αλλαξει τακακια ΚΑΙ δισκοπλακες πισω...τα τακακια πισω μετα βιας αντεχουν 15.000,ενω απο τα 10.000 αρχιζουν να σφυριζουν στην οπισθεν.

NikiforosGT
23-02-12, 18:07
Αυτο σε ποια μοντελα γινεται? βλεπω εχεις 1400 αρα ειναι προηγουμενο! του αδερφου μου εχει πανω απο 18000χλμ τωρα τα τακακια ειναι μια χαρα και δεν κανει τπτ, μηπως ειναι το προβλημα αυτο σε προηγουμενες εκδοσεις? η Toyota τι λεει ? αυτά που έβαλες ειναι imitation ή γνήσια?
αααα!!!! τωρα ειναι σπιτι και το συζητουσαμε και λεει οτι αρχισαν να σφυριζουν και τα δικα του! αλλα δεν θελει τακακια! τι στο καλο τα πιασε?

georgest4
23-02-12, 20:15
Ακριβώς τι έφταιγε δεν ξέρω. Λογικά τα τακάκια, τα υλικά τους. Τα τακάκια που έβαλα, πέρασα τα γνήσια κανονικά στην αντιπροσωπεία, με εγγύηση. Δίσκους δεν άλλαξα και γι΄αυτό πιστεύω πως το πρόβλημα ήταν αποκλειστικά στα τακάκια. Το άουρις μου είναι μοντέλο 2008 το 1.4.. Βέβαια από τότε δεν μου έχει ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα με σφύριγμα. piperaki ίσως 8α έπρεπε να κοιτάξεις και άλλα τακάκια aftermarket, ίσως και δίσκους κατα τη γνώμη μου, αφού το πρόβλημά σου είναι μόνιμο. Υπάρχουν φθηνές και αξιόπιστες λύσεις. NikiforosGt αρχικά αν συνεχίσουν να σφυρίζουν να πάει στην αντιπροσωπεία και να τους ζητήσει να του βάλουν μια ειδική πάστα στους δίσκους ( λύση προσωρινή βέβαια αν όντως υπάρχει πρόβλημα). mikess +10000000 ειδικά στην τελευταία πρότασή σου...

LITHOGRAFOS2002
25-03-12, 15:03
εχω auris1.6 ου 07 στα 12000 το πηγα για μπροστινα τακακια γιατι εκαναν θορυβο και τα αλλαξαν χωρις δευτερη κουβεντα στην εγγυηση. τα πισω τα αλλαξα στα 45000 μαζι με δισκους. τωρα εχω κανει 85000 χιλιομετρα με τα προστινα και δεν εχω αλλαξει ακομα. απο τοτε που τα αλλαξα τα μπροστινα εχω κανει 73000 και ακομα εχουν ψωμι.