PDA

Επιστροφή στο Forum : διαφορικο μπλοκε


agrinio
30-01-12, 17:24
καλησπερα...τι διαφορα εχει ενα μπλοκε κανονικο απο ενα συλικονουχο μπλοκε????αν καποιος το γνωριζει καλα μπορει να μου στυλει το τηλ του να τον παρω τηλ????ευχαριστω!!!

δυσκολο ερωτημα αλλα δεν μπορω να το μαθω απο καπου..

κ αλλο ενα ερωτημα..
εχει κανεις μπλοκε συλικονουχο????

agrinio
31-01-12, 00:09
κανεις δεν εχει ασχοληθει με μπλοκε???

GiWrGoS@XXX
31-01-12, 04:03
το τορσεν αντιδρα αρκετα ποιο γρηγορα στις αλλαγες ροπης και ειναι πιο ευαισθητο αρα περισσοτερο ακριβες και αποτελεσματικο (μιας και περιοριζει το σπιναρισμα ακαριαια_
απο ενα σιλικονουχο,αλλα ειιναι πιο πολυπλοκο...ποιο βαρυ και ποιο ακριβο

corollapatra
31-01-12, 07:56
Εάν έχω καταλάβει καλά (μιας και δεν είναι θέμα με το οποίο έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα), τα απλά μηχανικά μπλοκέ έχουν δίσκους που είναι ρυθμισμένοι να φρενάρουν ελεγχόμενα για να μεταβάλουν τη ροπή μεταξύ των τροχών όταν χάνεται η πρόσφυση σε κάποιον από τους δύο. Τα διαφορικά σιλικόνης κάνουν την ίδια δουλειά, απλά το κλείδωμα των δίσκων γίνεται με την διαφορά θερμοκρασίας του υγρού (που έχει ως βάση τη σιλικόνη, εξ' ου και σιλικονούχο) που προκαλείται με την τριβή των δίσκων λόγω του σπινιαρίσματος των τροχών.

agrinio
31-01-12, 16:35
ευχαριστω για την βοηθεια παιδια..ξερετε καποιον που να εχει ασχοληθει αρκετα με μπλοκε???εχω παρει σασμαν κ μου ειπαν οτι ειναι μπλοκε..πρεπει να βαλω πανω το σασμαν για να το καταλαβω???

jason
31-01-12, 16:57
λογικα αν βαλεις μονο τα ημιαξονια πρεπει οταν γυρνας ενα να γυριζει και το αλλο με την ιδια φορα.απλα κοιτα να εχεις ταχυτητα μεσα

agrinio
31-01-12, 21:34
ευχαριστω παιδια...να σται παντα καλα κ με πολλα αλογαααα...

jason
31-01-12, 21:48
ευχαριστω παιδια...να σται παντα καλα κ με πολλα αλογαααα...

μακαρι...:jumpers

agrinio
01-02-12, 20:19
αλλες γνωμες υπαρχουν???

wastegate
01-02-12, 21:56
Τι γνωμη θες ακριβως?
Αν δεν εχεις ημιαξονια απλα ριξε φως εκει που κουμπωνουν τα ημιαξονια αν ειναι διαμερες η τρυπα και βλεπεις απεναντι ειναι μπλοκε!
Καλυτερο ομως ειναι να βαλεις 2 ημιαξονια και να κρτας το ενα αντισταση και να δεις αν γυρνα το αλλο.
http://ff-squad.com/tech/lsd/LSD-cable_1a.jpg

agrinio
01-02-12, 22:15
δεν βλεπω απεναντη.εχει κατι σαν πλαστικο στην μεση..

wastegate
01-02-12, 22:25
Βαλε 2 ημιαξονια κατα πασα πιθανοτητα ειναι μπλοκε εργοστασιακο μερικα ΤΟΥΟΤΑ ειναι ετσι..
http://i19.photobucket.com/albums/b184/loweredmotion/LSDe-58haspininmiddle.jpg

agrinio
01-02-12, 22:32
αυτος που το ειχε μου λεει οτι ειναι σιγουρος 100% οτι ειναι μπλοκε συλικονουχο κ οτι το σασμαν ειναι το 6αρι του 20v blacktop.

wastegate
01-02-12, 22:38
βρες 2 ημιαξονια δεν θα βγαλεις ακρη με την καμια με τα εργοστασιακα μπλοκε.
Τα ιδια μου λεγανε και με τα σταρλετ για αυτα τα μπλοκε. Τον ορισμο ποτε δεν το καταλαβα
και παντα τους ελεγε η συλικονη ειναι για τα στηθη!

agrinio
01-02-12, 22:43
χα χα χα καλοοοο!!!!ευχαριστω παντος για τις φωτο κ την βοηθεια....να σαι καλα κ ελπιζω να τα πουμε κ απο κοντα αν τυχη...

jason
01-02-12, 22:44
το εχεις αγορασει?καλυτερα βαλε ενα δισκατο ή ενα torsen.

agrinio
01-02-12, 22:47
το εχω αγορασει...αν ομως δεν ειναι μπλοκε θα του το δωσω πισω..

wastegate
01-02-12, 22:52
Ρωτα πρωτα για την χρηση που το θελει ο ανθρωπος μην προτεινεις ετσι!
Τα δισκατα δεν ειναι για οδηγηση στο δρομο σε τραβαν αποτομα απο την πλευρα που εχεις κομμενο το τιμονι και συνηθως σου τραβαει το αμαξι στην ανωμαλια που εχει ο δρομος.
Τα τορσεν ειναι τα ποια διαδεμενα και φτηνα μπλοκε κανουν καλα την δουλεια τους και δεν ειναι τοσο ανωμαλα ουτε εχουν τετοιο ποσοστο εμπλοκης οσο τα δισκατα. Τορσεν εχουν σχεδον ολα τα εργοστασιακα με ποσοτο εμπλοκης στο 25% και καποια εμποριου φτανουν τα 45%.
Το καλυτερο για τον δρομο ειναι αυτα με 25% γιατι δεν το νιωθεις ουτε στο τιμονι ουτε πουθενα και απλα κανει την δουλεια του.

agrinio
01-02-12, 22:57
κ το συλικονατο πια ειναι η δουλεια του???
γνωριζεις πως λειτουργει???

κ κατι αλλο..τη βαλβολινες να παρω να βαλω???

wastegate
01-02-12, 23:12
Τα συλικονουχα ειναι αυτο που λεμε στην αγγλικη ορολογια viscous lsd.
Ειναι δικια τους κατηγορια αυτα και γινονται μπλοκε αναλογα με την ταχυτητα.
Ειναι αυτο που λενε και οι αγγλοι speed sensitive lsd's.
Χοντρικα χοντρικα τωρα εχουν μεσα υγρα υψηλου ιξωδες που η βαση της ειναι η συλικονη. Αυτα τα υγρα οταν αυξανεται η τριβη δλδ ο ενας τροχος φερνει ποιο πολλες στροφες απο τον αλλον ανεβαινει η θερμοκρασια μεσα στους δορυφορους του διαφορικου και αυτο εχει σαν συνεπεια τα υγρα αυτα λογο του ιξωδους αυτου να "μπλοκαρουν" τους δορυφορους και να γινεται ενα ειδους μπλοκε το διαφορικο.
Πολυ χοντρικα τωρα αυτη ειναι η αρχη της λειτουργιας τους.

agrinio
01-02-12, 23:16
κ απο βαλβολινες τι να βαλω???

wastegate
01-02-12, 23:23
εχω την εντυπωση πως ο καυασκευαστης δινει 75w90..
τα υγρα του μπλοκε μεσα δεν αλλαζουν ακομα δεν εχουν βρει την συνθεση των υγρων αυτων και οτα χασουν το ιξωδες τους απλα γινονται ελευθερα διαφορικα..

agrinio
01-02-12, 23:26
ευχαριστω...καλη συνεχεια κ καλο βραδυ...

wastegate
01-02-12, 23:31
σου εκανα την καρδια περιβολι μαλλον!χαχαχα
καλοβραδυ!

GEORGE N.
01-02-12, 23:38
Κυριοι θα αναφερω την εμπειρια μου και την αποψη μου για το συγκεκριμενο θεμα χωρις να κρινω την αγορα που εκανε ο φιλος μας.
Επιδη εχω 20ν και ειχα αυτο το σασμαν πριν βαλω δισκατο της TRD, θεωρω για την καθημερινη χρηση για ενα αυτοκινητο της ταξης των 150hp ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες που υπαρχουν μαζι με τα τορσεν. Το εχω δοκιμασει και σε πιστα, αλλα δεν ειχε το τελειο αποτελεσμα που ηθελα. Ετσι κατεληξα σε δισκατο.
εχω ξανα αναφερει πως το 20ν μαυροκαπακο εβγαινε με 6αρι μονο μπλοκε και με 5αρι με και χωρις μπλοκε.
πανω κατω με 16αρες ζαντες τα χιλιομετρα εχουν ως εξης.
1η 55χιλ
2α 97χιλ
3η 135χιλ
4η 160χιλ
5η 198χιλ
6η (δεν ξερω επιασα κοφτη χιλιομετρων).

Ελπιζω να βοηθησα.

υ.γ Ρε Βασιλη οχι και η συλικονη μονο για τα στηθη!!!!
Για τα χρηματα που παιζουν αυτα τα σασμαν 500 με 550 ευρα ειναι πολυ καλη επιλογη.

agrinio
02-02-12, 13:30
ευχαριστω george n..θα βαλω κ το σασμαν πανω κ θα δω τα χιλιομετρα καθε ταχυτητας κ αν ειναι σωστα το κραταω...ευχαριστω παντος..
για τις βαλβολινες τωρα πηρα στην toyota κ μου ειπαν 85 90 lsd να βαλω ..

goytzi chris
03-02-12, 22:54
καλησπερα το δικο μου blacktop ειναι με 6αρι c160 σαζμαν και εχουν ολα μπλοκε απο το εργοστασιο.

agrinio
05-02-12, 21:36
καλησπερα goytzi chris..αν μπορεις πες μου καθε ταχυτητα στον κοφτη ποσο βγαζει???