PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΌΒΛΗΜΑ Ή ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΌΣ ΘΌΡΥΒΟΣ???


dj.jorge
07-01-12, 16:11
παιδιά έχω ένα καινούριο auris,κ στην αρχή στο ξεκίνημα κ κύριος όταν θα το αφήσω το αμάξι κάμποση ώρα ακίνητο,μου κάνει ένα θόρυβο στο ξεκίνημα κ άκουγετε από έξω.το πήγα στη toyota κ μου είπαν ότι ο θόρυβος αυτός είναι που ενεργοποιείται το αντισπιν κ ο ελενχος ευσταθιας.στέκει κάτι τέτοιο να ενεργοποιείται κάτι κ να κάνει το θόρυβο?

NikiforosGT
07-01-12, 16:24
Ποιο Αuris ακριβως εχεις? και ποιας χρονολογιας? ο αδερφος μου εχει το 1.33 δεν υπάρχει antispin και τετοια πραγματα, απο το μυαλο τους τα βγαζουν? δικαιολογιες μου φαινονται εμενα.....επισης δεν υπάρχει ο θορυβος που περιγραφεις, πιστευω κατι αλλο ειναι!

neoklis
07-01-12, 16:37
παιδιά έχω ένα καινούριο auris,κ στην αρχή στο ξεκίνημα κ κύριος όταν θα το αφήσω το αμάξι κάμποση ώρα ακίνητο,μου κάνει ένα θόρυβο στο ξεκίνημα κ άκουγετε από έξω.το πήγα στη toyota κ μου είπαν ότι ο θόρυβος αυτός είναι που ενεργοποιείται το αντισπιν κ ο ελενχος ευσταθιας.στέκει κάτι τέτοιο να ενεργοποιείται κάτι κ να κάνει το θόρυβο?
κάνει κάτι σαν κρακ κρακ?
έτσι είναι ενεργο/ση trc k.t.l

dj.jorge
07-01-12, 17:38
ναι στο ξεκίνημα το κάνει αλλά όχι συνέχεια.είμαι όντως ενεργοποίηση του συστήματος?το μοντέλο είναι 12του 2011.κ έχει φίλε μου αντισπιν το 1.3είναι.

NikiforosGT
07-01-12, 17:57
Αντισπιν το ESP λετε? παντως στου αδερφου μου (τον ρωτησα κιολας) δεν εχει αντιληφθει καποιον θόρυβο σαν αυτον που περιγραφεις.
Μηπως αυτο που λες εχει να κανει με το σταματημα - ξεκινημα μετα απο ακινησια? γιατι σβηνει το αμαξι οταν κατσει για καποια ωρα ακινητο.

dj.jorge
07-01-12, 18:12
φίλε μου εμένα στο μοντέλο το δικό μου δεν έχει το σταμάτα ξεκινά.η κάθε έκδοση έχει τα δικά της δεν είναι μόνο η έκδοση του αδερφόυ σου...!ο θόρυβος είναι ένα κρακ κρακ στην αρχή μόλις ξεκινήσω.έχει το αμάξι esp.κ στο απότομο φρεναρίσμα μετά το κάνει.

Bill_corolla
07-01-12, 18:24
Στο κάνει συνεχώς ή όταν βρέχει; Αυτό μου το κάνει εμένα μετά από βροχή γιατι πάει νερό στους δίσκους των φρένων. Ίσως να είναι επειδή είναι ακόμα αδούλεφτα τα τακάκια.

dj.jorge
07-01-12, 18:43
όχι φίλε μου κάθε φορά μου το κάνει.στην όταν τους το πήγα μου είπαν ότι ενεργοποιείτε το νcs.τώρα τι να πω.για αυτο θέλω την γνώμη σας.

panosg28
07-01-12, 18:44
ο θορυβος που ακους ειναι οι βαλβιδες που ενεργοποιουνται του συστηματος abs κτλ μην ανησυχεις.

NikiforosGT
07-01-12, 18:55
φίλε μου εμένα στο μοντέλο το δικό μου δεν έχει το σταμάτα ξεκινά.η κάθε έκδοση έχει τα δικά της δεν είναι μόνο η έκδοση του αδερφόυ σου...!ο θόρυβος είναι ένα κρακ κρακ στην αρχή μόλις ξεκινήσω.έχει το αμάξι esp.κ στο απότομο φρεναρίσμα μετά το κάνει.

Νομιζα πως ειχαν ολα τα μοντελα αυτης της χρονολογιας! μαλλον το ABS το κανει! για τον θορυβο μετα απο βροχη που λετε το ακουω και στην corolla μου αλλα γινεται ΜΟΝΟ αν βρεχει και ειναι παρκαρισμενη και μετα την παρω και φυγω και αυτο μονο στο 1ο φρεναρισμα μετα δεν ξαναγινεται, και αυτο λογικοτατο ειναι, ΑΝ ειναι αυτό.

kostas auris
07-01-12, 19:07
Λοιπόν φίλε μου είχα και εγω την ίδια απορία και πρ'οβλημα..Είναι φυσιολογικός θόρυβος απο τους κιννητίρες valvematic..Μην αγχόνεσαι..Γιαυτό των λόγο το είχα στην αντηπρωσοπία 2 μήνες..Είναι απόλυτα φυσιολογικό και ασφαλές..Είναι μια κεραμικη πλάκα σε σημείο του κινητίρα και έχει κάποια κενά εξόστερ που το ήπαν ή αντλία νερού..Οταν ζεστένεται αρκετα το αμάξι το ακούς ποιο έντονα..Μόνο στο ρελαντί όμως..Σε άλους έχει ποιο πολύ κενό σε άλους ποιο λίγο αυτή η πλάκα..Εμένα την άλλαξαν την μέτρησαν ήταν ποιο μικρή απο την πρώτη και τώρα δεν ακούγεται καθόλου..Αν ευκερήσω θα βγάλω κάποιες φώτο αύριο να της α΄νεβάσω να δείς που ακριβώς είναι..Μπορείς επίσης να πάρεις ένα τηλ την δευτέρα στην toyota στα Γιαννιτσά και να μιλήσεις με των υπεύθυνο του συνεργείου που είναι πολύ μεγάλο τσακάλη και ασχολήθεικε προσωπηκά με το θέμα μου.. Μπορώ να σου δόσω και το τήλ να πάρεις..

alex-g
07-01-12, 19:34
Νομιζα πως ειχαν ολα τα μοντελα αυτης της χρονολογιας! μαλλον το ABS το κανει! για τον θορυβο μετα απο βροχη που λετε το ακουω και στην corolla μου αλλα γινεται ΜΟΝΟ αν βρεχει και ειναι παρκαρισμενη και μετα την παρω και φυγω και αυτο μονο στο 1ο φρεναρισμα μετα δεν ξαναγινεται, και αυτο λογικοτατο ειναι, ΑΝ ειναι αυτό.


ουτε αυτό είναι λογικό που σου κάνει στην corolla αν γνωρίζεις καθάρισε τις ακίδες του abs σου και θα δεις διάφορα και στο πάτημα και στο τέρμα πάτημα π απεμπλοκαρει πιο αργά τον τροχό

alan
07-01-12, 19:41
παιδια γεια σας ειμαι κατοχος ενος auris 13,3 μοντελο του 12ος/2011, εχω το ιδιο προβλημα με το θορυβο που περιγραφει ο dj,jorge, στο ξεκινημα στη πρωτη με δευτερα ακουγεται τακ τακ τακ για λιγα δευτερολεπτα και μετα σταματαει,πηγα στη toyota και τα σαίνια μου αλαξαν τη δαγκανα και τη βαση στον εμπρος αριστερο τροχο, δεν εγινε τιποτα ο θορυβος συνεχιζεται, ρε παιδια δεν υπαρχει καποιος να μας πει τι ειναι αυτος ο θορυβος.

kostas auris
07-01-12, 19:45
παιδια γεια σας ειμαι κατοχος ενος auris 13,3 μοντελο του 12ος/2011, εχω το ιδιο προβλημα με το θορυβο που περιγραφει ο dj,jorge, στο ξεκινημα στη πρωτη με δευτερα ακουγεται τακ τακ τακ για λιγα δευτερολεπτα και μετα σταματαει,πηγα στη toyota και τα σαίνια μου αλαξαν τη δαγκανα και τη βαση στον εμπρος αριστερο τροχο, δεν εγινε τιποτα ο θορυβος συνεχιζεται, ρε παιδια δεν υπαρχει καποιος να μας πει τι ειναι αυτος ο θορυβος.
Διάβασε το post #11

alan
07-01-12, 19:58
Δεν είναι valvematic! Το 1,33 είναι dual VVT-i !!! Δεν είναι το 1600!

NikiforosGT
07-01-12, 19:59
ουτε αυτό είναι λογικό που σου κάνει στην corolla αν γνωρίζεις καθάρισε τις ακίδες του abs σου και θα δεις διάφορα και στο πάτημα και στο τέρμα πάτημα π απεμπλοκαρει πιο αργά τον τροχό

δεν εχει abs η corolla μου!

alan
07-01-12, 20:12
Να είναι θόρυβος που κάνει το ABS (self-test) μετά από κάθε εκκίνηση της μηχανής και ξεκίνημα του αυτοκινήτου?

dj.jorge
08-01-12, 02:11
δλδ ρε παιδιά ο θόρυβος αυτός δεν είναι πρόβλημα.είναι ένα τσεκ από τα φρένα ας πούμε κ η ενεργοποίηση κάποιον συστημάτων?κ ο θόρυβος αυτός θα σταματήσει κάποια στιγμή?

mpriskot
10-01-12, 00:10
2-3 μέτρα μετά το ξεκίνημα κάνει ένα θόρυβο, κρακ κρακ, νομίζω πρέπει να ακούγεται από την πλευρά του οδηγού. Μόνο στο ξεκίνημα.

Είναι το ABS/ESP (VSC). δεν είναι λόγος ανησυχίας.
για τον θόρυβο, το γράφει και στις οδηγίες.

logosak
10-01-12, 21:45
abs είναι μην ανησυχής το κάνει και σε μένα.

dj.jorge
10-01-12, 22:04
abs είναι μην ανησυχής το κάνει και σε μένα.

και θα σταματησει...???

panosg28
11-01-12, 18:00
οχι αν σταματησει να ανησυχισεις!!!!!

alan
11-01-12, 18:42
το χειμωνα με το κρύο θα ακουγεται πιο εντονα, Το καλοκαιρι με ζεστες θα ακουγεται λιγοτερο, Ετσι πιστευω.

dj.jorge
11-01-12, 23:30
επομένως θα πρέπει να μάθουμε λοιπόν να οδηγαμε το αμάξι μας με αυτο το θόρυβο.από την μια είναι σπαστικο να έχεις καινούριο αμάξι κ να ακούς θορύβους όμως από την άλλη αφού έτσι είναι τότε να ανυσιχουμε αν σταματήσει.αλήθεια σε όλα τα μοντέλα άραγε κάνει το ίδιο?

mpriskot
12-01-12, 18:42
επομένως θα πρέπει να μάθουμε λοιπόν να οδηγαμε το αμάξι μας με αυτο το θόρυβο.από την μια είναι σπαστικο να έχεις καινούριο αμάξι κ να ακούς θορύβους όμως από την άλλη αφού έτσι είναι τότε να ανυσιχουμε αν σταματήσει.αλήθεια σε όλα τα μοντέλα άραγε κάνει το ίδιο?

συγνώμμη κιολας, αλλά τι ενοχλητικό βρίσκεις στον συγκεκριμένο ήχο, (πλέον δεν μιλάμε για θόρυβο), ο οποιος στην τελική υπάρχει μόνο στο ξεκίνημα;

με το ζόρι να βγάλεις προβληματικό το αμάξι από τον ήχο;
:banghead

logosak
12-01-12, 21:49
σιγά το θόρυβο
ένα τακ κάνει στο ξεκίνημα.

dj.jorge
13-01-12, 04:41
ρε παιδιά δεν είπα ότι είναι πρόβλημα...!απλά ότι είναι ενοχλητικό όταν έχεις ένα καινούριο αμάξι να ακούς κάτι...!οτιδήποτε είναι αυτο.

mpriskot
13-01-12, 07:46
ρε παιδιά δεν είπα ότι είναι πρόβλημα...!απλά ότι είναι ενοχλητικό όταν έχεις ένα καινούριο αμάξι να ακούς κάτι...!οτιδήποτε είναι αυτο.

εάν ρωτήσω "ενοχλείσαι και από τον ήχο του κινητήρα" θα είμαι ειρωνικός;

κάποιοι ήχοι είναι λειτουργικοί. άσε που:


σιγά το θόρυβο
ένα τακ κάνει στο ξεκίνημα.

dj.jorge
13-01-12, 12:40
ένταξη ρε φίλε δεν σου κατηγόρησαμε το αμάξι ούτε άχρηστο στο βγάλαμε...!ένα θέμα άνοιξα να ρωτήσω μια απορία που είχα.τι το κακό για να καταλάβω,κ γιατί στραβωνεις εσύ?

alan
14-01-12, 13:08
φιλε dj, jorge αμφιβαλω το οτι εχεις toyota auris !!!!!!!!!

mpriskot
14-01-12, 13:11
ένταξη ρε φίλε δεν σου κατηγόρησαμε το αμάξι ούτε άχρηστο στο βγάλαμε...!ένα θέμα άνοιξα να ρωτήσω μια απορία που είχα.τι το κακό για να καταλάβω,κ γιατί στραβωνεις εσύ?

εγώ δε στραβώνω φίλε, εσύ στραβώνεις για ασήμαντα πράγματα (με το αμάξι)

χαλλλαρα.

dj.jorge
14-01-12, 13:28
φιλε dj, jorge αμφιβαλω το οτι εχεις toyota auris !!!!!!!!!

Φίλε μου τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτο?

εγώ δε στραβώνω φίλε, εσύ στραβώνεις για ασήμαντα πράγματα (με το αμάξι)

χαλλλαρα.

Εγώ φίλε μια απλή ερώτηση έκανα δεν στραβωσα.εσύ αντίθετα μίλησες ειρωνικά...!πιστεύω ότι δεν είναι κακό ότι δεν ξέρει κάποιος να το ρωτάει...!

mikess
24-01-12, 09:02
επομένως θα πρέπει να μάθουμε λοιπόν να οδηγαμε το αμάξι μας με αυτο το θόρυβο.από την μια είναι σπαστικο να έχεις καινούριο αμάξι κ να ακούς θορύβους όμως από την άλλη αφού έτσι είναι τότε να ανυσιχουμε αν σταματήσει.αλήθεια σε όλα τα μοντέλα άραγε κάνει το ίδιο?


Υπάρχουν κάποιοι θόρυβοι όπως π.χ. τα πλαστικά του ταμπλό ιδίως το καλοκαίρι, τα φρένα που σφυρίζουν, τα τζάμια που τρίζουν και αυτό που αναφέρεις... Το δικό μου το έχω από το 2007 το οποίο έχει αυτούς τους θορύβους αλλά δεν έχει υπάρξει κανένα πρόβλημα. Είχα πριν γαλλικό αυτοκίνητο (megane), μετά γερμανικό (focus) και σου μιλάω για 4 χρόνια κατοχής όπως το auris. Είμαι πολύ πιο ήσυχος τώρα. Το πρώτο πάθενε βραχυκυκλωματα και ανέβαζε θερμοκρασία, το δεύτερο μου έμπαζε νερά, και άλλα...
Παρ' όλους τους θορύβους είναι toyota στην αξιοπιστία...:hi