PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΨΥΓΕΙΟ


manosgod
24-11-11, 23:30
Καλησπέρα,

Τον Ιούλιο έγινα και εγώ κάτοχος ενός Auris 1.6 02/2008 44.000χλμ από κάποιον ιδιώτη που όμως είναι εργαζόμενος σε κάποια έκθεση της Toyota και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Πριν πριν το αγοράσω το πήγα για τεχνικό ελέγχο σε ένα συνεργείο της TOYOTA κοντά στο σπίτι μου, δυστυχώς ο δικός μου μηχανικός εκείνες τις μέρες έλειπε και δεν μπορούσε να το ελέγξει, αφού ολοκλήρωσαν το ελέγχο μου είπαν ότι το μόνο που θα χρειαζόμουν ήταν τακάκια και έτσι και εγώ το αγόρασα... Με το που γύρισε ο μηχανικός μου του το πήγα να το ελέγξει και αυτός και μου είπε πως το αμάξι έχει πρόβλημα στο ψυγείο και στην τρόμπα νερού και αμέσως πήρα στην ΤΟΥΟΤΑ για να το επισκευάσω με την εγγύηση και εκεί έμαθα ότι το αμάξι έχει κάνει μόνο το 1 από τα 3 service στην ΤΟΥΟΤΑ και ότι είναι εκτός εγγύησης...να σημειώσω ότι όταν το είχα πάει για έλεγχο τους είχα ρωτήσει να δουν τα service και μου είχαν πει πως όλα ήταν ΟΚ..Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον προηγούμενο κάτοχο ο οποίος προφανώς όντας εργαζόμενος στην ΤΟΥΟΤΑ έκανε τα service δωρεάν και για να μην βρει κανένα μπελά δεν τα πέρναγαν στο σύστημα για να ισχύει η εγγύηση... Απευθύνθηκα εκεί που είχα πάει για τον έλεγχο και παραδέχθηκαν το λάθος τους ευτυχώς...To θέμα είναι πώς η επισκευή απόσο μου είπαν κοστίζει περίπου 600-700ε και τέτοιες εποχές δεν υπάρχουν χρήματα για τέτοιες επισκευές...Παρακαλώ πολύ όποιον μπορεί να βοηθήσει κάπως ή έχει ένα αντίστοιχο auris εντός εγγύησης παρακαλώ ας μου στείλει pm.

papgeo1965
31-03-18, 00:11
Με το τρόμπα νερού ,εννοείς την αντλία νερού? Διότι Εάν εννοείς αυτό τότε οι απατεώνες στην έφεραν όπως με την έφεραν και σε εμένα ενώ ειμουνα ακόμα σε εγγύηση δεν την αντικαταστήσανε διότι δεν είναι τυχαίο το συγκεκριμένο ανταλλακτικό να έπαθε βλάβη σε διάστημα τεσσάρων ετών και κάτω από 40.000χλμ .Μήπως ήτανε σκαρτη η συγκεκριμένη παρτίδα που τοποθετήθηκε σε Auris & Avensis?Το δικό μου αγοράστηκε 04/09 και το Avensis του φίλου, 5/09 . Και τα δυο παρουσίασαν πρόβλημα με την αντλία νερού,ΤΥΧΑΙΟ? Τροφή για σκέψη!