PDA

Επιστροφή στο Forum : TOYO T1-R


keratsiniotis
07-09-11, 11:10
Παιδιά καλημέρα σας. Ποια η γνώμη σας για τα λάστιχα ΤΟΥΟ Τ1-R?

Gorillas
07-09-11, 11:20
Mια χαρά είναι. Εγώ φοράω το δεύτερο σετ τώρα και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Για τα χρήματά τους είναι ΑΨΟΓΑ.

TmNemesis
07-09-11, 12:02
Mια χαρά είναι. Εγώ φοράω το δεύτερο σετ τώρα και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Για τα χρήματά τους είναι ΑΨΟΓΑ.
Μια από τα ίδια....

philippos
07-09-11, 13:31
συμφωνώ με τους με τους φιλους μας να συμπληρώσω και οτι δεν μαγουλιαζει στις στροφες

JL_e10
07-09-11, 13:37
Οταν ζεσταθει κραταει καλα στις στροφες? Ενδεικνυνται δηλαδη για στροφακηδες? Παω κι εγω γι αλλαγη σε λιγο καιρο και μαζευω πληροφοριες.

keratsiniotis
07-09-11, 14:31
Και οι τιμές που βρίσκονται??? Στο περίπου φυσικά...

Gorillas
07-09-11, 14:31
Οταν ζεσταθει κραταει καλα στις στροφες? Ενδεικνυνται δηλαδη για στροφακηδες? Παω κι εγω γι αλλαγη σε λιγο καιρο και μαζευω πληροφοριες.

Aυτό είναι το πλεονέκτημα σε αυτό το λάστιχο. Κρατάει αρκετά καλά από κρύο!!

giannis-tour
07-09-11, 14:55
Ρωτησα κι εγω για αυτο το λαστιχο και μου ειπανε οτι ειναι λιγο παλιο το μοντελο και με παραπεμψανε ειτε σε μισελεν ειτε γιοκοχαμα!!!εσεις τι λετε?

corollapatra
07-09-11, 14:57
Ρωτησα κι εγω για αυτο το λαστιχο και μου ειπανε οτι ειναι λιγο παλιο το μοντελο [...]
Και τι έγινε δηλαδή; Μήπως βγήκε από τη μόδα και δε "φοριέται" πλέον; Και εγώ αυτά έχω και είμαι ευχαριστημένος...

giannis-tour
07-09-11, 14:59
ελα ντε!!!Μαλλον χαζοι ειναι οτι θελουν πασαρουν!!15αρια φοραω και ενδεικτικα μου πανε για τα τογιο 260ε και τα αλλα 2 270!!!

g6_saligkaros
07-09-11, 15:22
Πολυ καλα τα φοραω απλα εχω παρατηρησει οτι αμα πας για καφριλες κ ειναι κρυα σε πανε καροτσερι,αν τα δουλεψεις λιγο ειναι φοβερα ειδικα για τα λεφτα τους πολυ καλη επιλογη!

anubis
07-09-11, 15:54
Πολύ καλό λάστιχο και το βρίσκεις και σε αρκετά καλή τιμή! Εγώ σε 195/50/15 τα βρήκα 250€ στο Κορωπί. Σχεδόν 1 χρόνο που τα φοράω με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο! Αρκετά καλό κράτημα και στο βρεγμένο.

nikos_adamo
07-09-11, 17:53
Εγω δν θα σου πω αν ειναι καλο η οχι γτ ειναι αναλογα τον οδηγο.. Οταν μπαινεις στισ στροφες με παραπανω κρατανε σε καλο βαθμο αλλα στριγκλιζουν λες και ντριφτραρεις... Οταν ειναι κρυα δν με ικανοποιουσαν.. Βγαζουν αρκετα χλμ παντως. Ξαναλεω δικια μου αποψη.. Τωρα φοραω το μισελιν. Καμοια σχεση. Για μενα πολυ καλυτερο και σαν κρατημα και στα παντα. Το μονο μειον τρωγονται πιο ευκολα απο το ΤΟΥΟ. Διαστασεις 195-50-15 Η τιμη περιπου κανα 20-30 πιο ακριβο το Michelin

g6_saligkaros
07-09-11, 17:57
Η αληθεια ειναι οτι στριγκλιζουν αλλα κ με michelin εχω μπει και φωναζαν απλως λιγοτερο!μετα απο αυτα σκεφτομαι να βαλω τα r1r...

NikiforosGT
07-09-11, 18:27
Το αν θα μαγουλιαζει ενα λάστιχο εξαρταται απο τις διαστασεις του κυριως, πχ ενα λαστιχο 195/60/15 θα μαγουλιαζε πολυ αν μπαιναμε φετες στις στροφες, ενω το ιδιο λαστιχο (ιδιας μαρκας) αν ηταν 195/45/15 δεν θα μαγουλιαζε με τπτ! δεν εχει σχεση δλδ με την μαρκα, αλλα με τις διαστασεις του ελαστικού μας και με το ποσα χλμ μπαινουμε στην στροφη, ακόμα και αν είναι μαλακή η ανάρτηση εχει να κανει πχ αλλο να ειναι μαμα και αν παιρνει κλίσεις και αλλο να εχουμε coilovers. Οι φιλοι με coilovers θα το ξερουν καλά αυτό φαντάζομαι! βεβαια εχουν τυχει που επειδη δεν μαγουλιαζε το λαστιχο να βγει απο ζαντα με απροβλεπτα για το αμάξι αποτελέσματα!

Gorillas
08-09-11, 09:10
Σε 16άρες ζάντες πάντως (όσον αφορά την τιμή) οι διαφορές είναι τεράστιες.

giannis gt
08-09-11, 09:41
Ψηφιζω υπερ των ΤΟΥΟ τα φοραω και στα 2 μου αμαξια!Αξιζουνε και με το παραπανω!Τα 195/45/16 που εγω στο megane κανουν 400 ευρω!!!
Ειναι ακριβες οι 16αρες οντως Νικο αλλα τι να κανουμε!!!!

NikiforosGT
08-09-11, 09:51
Γνωρίζει κανείς τι τιμή έχουν αυτά τα λάστιχα σε διαστάσεις 195/50/15 H ?

GMASTER6
08-09-11, 10:06
Γνωρίζει κανείς τι τιμή έχουν αυτά τα λάστιχα σε διαστάσεις 195/50/15 H ?

τα φτηνοτερα που τα ειχα βρει εγω ηταν 240 αλλα παιζαν μεχρι και 290 σε καποιoυς...(και σε V οχι H)

NikiforosGT
08-09-11, 10:08
Δεν τα βγαζουν σε Η? πολύ κακώς!!! γιατί σε αυτη την διασταση τα αμάξια δεν πανε τοσα πολλα χλμ και τα V εχουν σκληρη γόμα! με Η ήθελα! τα λάστιχα που εχω τωρα δλδ τα continental premium contact2 (πισω) Και τα kleber hydraxer (μπροστά) είναι σε Η, αλλα η τιμή τους ήταν 150 ευρώ τα 2. Οποιος τα εχει δοκιμασει σε αυτη την διάσταση ζεσταίνονται γρηγορα? ή κάνουν πολύ ώρα?

GMASTER6
08-09-11, 10:10
Πολυ καλα τα φοραω απλα εχω παρατηρησει οτι αμα πας για καφριλες κ ειναι κρυα σε πανε καροτσερι,αν τα δουλεψεις λιγο ειναι φοβερα ειδικα για τα λεφτα τους πολυ καλη επιλογη!

Φιλε σιγουρα για τα t1r αναφερεσαι?γιατι προσωπικα οσα εχω δοκιμασει τα t1r κρυα κραταγαν καλυτερα απολα και ζεσταινονταν στα πρωτα μετρα...

keratsiniotis
08-09-11, 13:18
Παιδιά... Ποιά η διαφορά του Τ1R και T1sport? Ποια κατάτην γνώμη σας είναι καλύτερα?

g6_saligkaros
08-09-11, 15:54
Φιλε σιγουρα για τα t1r αναφερεσαι?γιατι προσωπικα οσα εχω δοκιμασει τα t1r κρυα κραταγαν καλυτερα απολα και ζεσταινονταν στα πρωτα μετρα...
Σιγουρα.αυτο λεει στο λαστιχο επανω και τα εχω βαλει σε δυο διαφορετικα αμαξια κ τα δυο απο καινουργια.

dimitrise111
08-09-11, 16:13
Απο μαρτυριες φιλων στα ιδια επιπεδα δυναμης εχουν πολυ καλες εντυπωσεις...

CTS03
08-09-11, 18:29
Παιδιά καλημέρα σας. Ποια η γνώμη σας για τα λάστιχα ΤΟΥΟ Τ1-R?

Ήταν τα προηγούμενα λάστιχα μου, πολύ ανώτερα τα Michelin Exalto.
Βασικά τα Toyo έχασαν απόδοση πολύ γρήγορα. Δεν θα τα ξανα-αγόραζα έστω και 200€ φθηνώτερα.

NikiforosGT
08-09-11, 18:43
Και εγώ έχω ακουσει τα χειρότερα! οι γνωστοί μου λαστιχάδες μου λέγανε μακρια απο αυτη την μάρκα! επειδη δεν τα εχω δοκιμάσω δεν μπορω να πω κάτι παραπανω. Πάντως τυχαιο ειναι πως οσα βουλκανιζατερ ειναι κοντα εδω που μενω κανεις δεν εχει Toyo σαν μάρκα?

davarisx
08-09-11, 19:03
μήπως με άλλες μάρκες όμως έχουνε περισότερο κέρδος και για αυτό δεν τα δουλεύουν;

NikiforosGT
08-09-11, 19:13
και όλοι λενε την ιδια απάντηση? τυχαίο? δε νομίζω! ακόμα και κοντά στην δουλειά μου 2-3 βουλκανιζατερ που βαζουμε λαστιχα στα αμαξια μας και αυτοί τα ίδια μου έλεγαν! τι να πω, εγώ εχω βρει καλά λάστιχα και δεν τα εχω δοκιμάσει και ουτε και πρόκειται να το ρισκαρω, εσεις που εχετε βάλει ξερετε καλύτερα! από όσα εχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα δεν εχω βρει καλύτερα απο τα kleber hydraxer.

Jim_Arahos
08-09-11, 20:34
φολος δεν ξερω τι εντθπωσεις εχουν οι αλλοι αλλα εγω αλαξα και 2 ζευγαρι και εβαλα παλη τ1ρ. ζεστενονται πολυ γρυγορα και απο κρατιμα τελοιο για εμενα. οσο γιατι δεν τα δουλευουν ολα τα βουλκανιζατερ. μηπος λεω δεν εχουν το ειδιο κερδοσ με τα αλλα?.......... για να μην παρεξηγιθω εγω απλα την γνωμη μου σε λεω.

NikiforosGT
08-09-11, 20:48
Δεν ξέρω ειναι πολλα που δεν εχουν! περιεργο μου φαινεται! παντως η συμπεριφορα τους εχει να κάνει κυρίως σε τι αμάξι τα βάζουμε και με τον τρόπο οδήγησης και φυσικά σε τι οδοστρώματα πάμε! εγώ πάω και σε χωματόδρομους! όπως ειχα πει καπου τα conti που ειχα μπροστα αντεξαν μολις 20000χλμ! γιαυτο εβαλα τα kleber και πισω εχω τα conti ακόμα! και να ήθελα να τα δοκίμαζα δεν βρισκω που να τα βάλω!

giannis gt
09-09-11, 23:29
Νικηφορε εχουν βαλει στην δουλεια οι μισοι συναδελφοι οχι απο 1 αλλα απο 2φορες οπως και εγω παω για 3η μετα τις Σερρες ,πολυ καλα και για 15αρες απο 250-280 παιζουν και ΜΟΝΟ σε V και οχι σε Η δυστυχως!
Σχεση τιμης -αποδοσης πολυ καλη!

NikiforosGT
09-09-11, 23:46
Δυστυχώς 5-6 βουλκανιζατερ κοντά στην δουλειά μου και στο σπίτι μου συνολικα δλδ και κανεις δεν φέρνει Toyo, μάλιστα μερικοί μου είχαν πει οτι δεν τα φερνουν επειδη δεν ειναι καλή μαρκα! οχι φυσικά οτι τους πιστευω, αλλα δεν προκειτε να τρεχω κάπου που δεν τους ξέρω και δεν με βολεύει για να βάλω αυτή την μάρκα, δεν με χαλάνε και μερικές απο τις άλλες εξάλλου. Αν δεν γουστάρουν να τα φέρνουν για δικούς τους λόγους προβλήμα τους...

jason
10-09-11, 00:40
εγω παντως δεν τα συμπαθω παρα πολυ,εχω ακουσει οτι τρωγονται ευκολα και δεν ειναι κατι τρομερο σε αποδοση,απλα κρατανε απο την αρχη καλα και δεν θελουν ζεσταμα,θα προτιμουσα yokohama, αν και εχω σταματησει να αγοραζω λαστιχα καινουργια,τα τελευταια τα πηρα πριν 2 χρονια και απο τοτε εχω βαλει 3 4αδες μεταχειρισμενα και κανω μια χαρα την δουλεια μου.τα f1 ειναι τρομερα,τα ειχα με λινα και παταγαν απιστευτα ακομα και προς το τελος.εμπαινα σε στροφες και πεταγαν σπιθες.μετα πηρα semislick federal μεταχειρισμενα και τα εχω τωρα στις 15αρες για πιστα(επισης πολυ καλο λαστιχο).τωρα εχω τα βρωμοποτενζα που ποτε δεν τα συμπαθουσα αλλα τελικα αμα ζεσταθουν κρατανε πολυ καλα.

NikiforosGT
10-09-11, 08:11
Βαλε 15αρες και νεα λαστιχα! ακου εκει μεταχειρισμενα!!! ΕΛΕΟΣ! :Ppp

g6_saligkaros
10-09-11, 15:27
ε μανια με τις 15αρες..ποποπο

NikiforosGT
10-09-11, 18:08
sorry αλλά οταν ακουω για μεταχειρισμενα λαστιχα κατι παθαίνω!!! 100000 φορες ακομα και 14αρες και νεα λαστιχα, παρα μεταχειρισμενα για να εχουμε μεγαλες ζαντες. Σορρυ Jason στο εχω ξαναπει κιολας, αλλα δεν πρεπει να βαζετε μεταχειρισμενα λαστιχα! οσο καλα και αν φαινονται σε εκτακτη ανάγκη θα σε προδώσουν! εκτος αν ειχαν πολυ πολυ λιγα χλμ δλδ κατω απο 10000 πχ. παντως εγω ποτε δεν βαζω μεταχ, μονο σε ρεζερβα.

Αλήθεια γιατι ολα τα Japan videos και τα εργα φυσικα με drift προτιμανε Toyo? μήπως επειδη ειναι μαλακα και τριβονται καλα και καιγονται και γρηγορα και προσφερουν τελικα πολυ καλό θέαμα? οχι τπτ αλλο, αλλά το έχω απορία δλδ!!!

vaggosss1
10-09-11, 18:51
εγω ειμαι στην 3η τετραδα toyo t1r αυτον τον καιρο (195-45-15).
ειναι ενα πολυ καλο λαστιχο για ενα σωστο οδηγο που ξερει που ειναι τα ορια.
δηλαδη δεν κανουν να τα βαλεις σε ραλακι και να στριβεις ολη μερα.
εγω που στριβω πιεζοντας λιγακι παρατηρισα οτι φαγονοντε ευκολα στις ακρες, μεσα και εξω.
αλλιως πρεπει να σπινιαρεις ολη μερα για να τα λιωσεις. 2 φιλοι που πηγανε να τα βαλουν και αυτοι σε βουλκανιζατερ στην καρδιτσα και σοφαδες, ειπανε οτι δεν τα φερνουν πια τα συγκεκριμενα. δεν ξερω το λογο. στην επομενη αλαγη που θα κανω σκεφτομε να βαλω yokohama s-drive. ευχαριστω.