PDA

Επιστροφή στο Forum : μονιμος Θορυβος στα δισκοφρενα


Garazakias
05-09-11, 19:23
καλησπερα παιδια, τους τελευταιους μηνες ακουω συνεχως ενα θορυβο στα μπροστινα μου δισκοφρενα (μονο στα μπροστα).

ο θορυβος ακουγετε σαν να "βρισκει" το τακακι πανω στη δισκοπλακα, χωρις ομως να παταω το φρενο.
επισης ειναι διακοπτομενος (δλδ σαν να ειναι στραβος ο δισκος) και οσο επιταχυνω ο θορυβος μειωνετε, οσο επιβραδυνω ακουγετε ολο περισσοτερο.

εαν πατησω το φρενο 2-3 φορες δυνατα, ο θορυβος σταματα για μερικα δευτερολεπτα αλλα μετα παλι τα ιδια.

στη toyota μου εβαλαν "παστα" στα τακακια και μου ειπαν "ολα ΟΚ" αλλα δεν εγινε τπτ....

ξερει κανεις τι φταιει?
δε εχω τρακαρει, ουτε εχω "καβαλησει" πεζοδρομιο κτλ...

mlt184
05-09-11, 19:29
εκανες κανενα δυνατο φρεναρισμα πριν τον θορυβο??

Garazakias
05-09-11, 19:35
νομιζω πως ναι, πριν αρκετους μηνες (Φλεβαρης) ετρεχα με 130 και πατησα δυνατα το φρενο γτ ηταν ενα χαρτοκυβωτιο μες τη μεση του δρομου απο οτι θυμαμε....
επιασε ομως το ABS Και το απεφυγα στιβοντας.... παιζει ρολο αυτο?

δεν θυμαμε ποτε αρχισε ο θορυβος ακριβως.... παντως απριλη το ειχα παει για σερβισ και τοτε μου εβαλαν και τη παστα....

mlt184
05-09-11, 19:48
καμμια φορα "παιρνουν" οι δισκοι απο τα αποτομα φρεναρισματα με πολλα χιλιομετρα...μπορει να ειναι κι αυτο...επισης αν επλυνες το αυτοκινητο αμεσως μετα απο ταξιδι μπορει να στραβωσαν κι απο εκει...οταν φρεναρεισ τρεμει καθολου το τιμονι??εστω κι ελαχιστα..ή ακουγεται κανενα βουητο??

Garazakias
05-09-11, 19:55
αυτο με το νερο στα δισκοφρενα οταν ειναι ζεστα με ρωτησαν και στο σερβις.
οχι, δν το εχω πλυνει ποτε οταν ειναι ζεστο το αυτοκινητο, ακομη και στο πλυντηριο που το παω, περιμενω 15-20 λεπτα πριν το βαλω στο τουνελ.

τωρα, να ηταν ζεστα τα δισκοφρενα, και να επεσα σε νερα...παιζει γτ το χειμωνα πλυμιριζουν ολοι οι δρομοι!

οταν φρεναρω, το τιμονι δεν παιζει, αλλα ενα βουητο (σαν να τριβεις τοιχο με γυαλοχαρτο) παντα ακουγοταν απο την αρχη....

mlt184
05-09-11, 20:43
απο την στιγμη που σου βγαζει μονο θορυβο τοτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα....λιγο θορυβο τον συνηθιζεις..:wink:

Bill_corolla
05-09-11, 23:45
Δες τις δισκόπλακες μήπως έχουν κάνει δόντι, δηλαδή να έχουν φαγωθεί. Αν θυμάμαι καλά πριν χρόνια είχα παρόμιο πρόβλημα και ήταν αυτή η λύση.

iempan
06-09-11, 20:36
Φιλε μου εχεις φαει τα τακακια σου γιαυτο ακουγεται ετσι απο μπροστα.Το να εχει κανει δοντι ο δισκος παιζει και αυτο αλλα κατα την γνωμη μου φταινε τα τακακια σου.

panagiotisfx
06-09-11, 21:26
Το ειχα κι εγω αυτο τον θορυβο,αλλαξα δισκοφρενα και σταματησε.Μαλλον εχουν στραβωσει οι δισκοι.

NikiforosGT
06-09-11, 21:43
όταν είναι στραβές οι δισκόπλακες οταν πατας φρενο σου τρεμει το τιμόνι! αν δεν το κανει στο παραμικρό δεν είναι στραβές τότε! επισης αν ειναι το αμαξι μετά απο πολυ ωρα οδηγησης 10-15 λεπτα που λες για το πλυσιμο δεν φτανουν για να κρυώσουν τα φρενα του! αναλογα ποσα χλμ εχουμε κανει κτλ μπορει να θελουν ακομα και 2 ωρες για να κρυωσουν εντελως πχ μετα απο ταξίδι. Ενας λογος να το κανει ειναι μετα απο πλύσιμο, αλλα δεν μενει μονιμος ο ηχος, εμενα το κανει καθε φορα, αλλα μετα σταματαει. Στην Toyota εβγαλαν ΕΝΤΕΛΩΣ τις δαγκανες απο πανω για ελεγχο και καθαρισμα? οπτικα πως ειναι οι δισκοπλακες σου? αν μπορεις να βαλεις καμια καλη κοντινη φωτο θα βοηθουσε! εμενα ειναι φαγωμενες με νυχακι και τις εχω σκισει στα δυνατα φρεναρισματα, αλλα μου εχει τυχει και 3 φορες να βγαζουν καπνο ή να γινουν μελιτζανες, αλλα ουτε στραβωσαν, ουτε κανουν αυτο που κανει το δικο σου!

panagiotisfx
06-09-11, 22:43
όταν είναι στραβές οι δισκόπλακες οταν πατας φρενο σου τρεμει το τιμόνι! αν δεν το κανει στο παραμικρό δεν είναι στραβές τότε! επισης αν ειναι το αμαξι μετά απο πολυ ωρα οδηγησης 10-15 λεπτα που λες για το πλυσιμο δεν φτανουν για να κρυώσουν τα φρενα του! αναλογα ποσα χλμ εχουμε κανει κτλ μπορει να θελουν ακομα και 2 ωρες για να κρυωσουν εντελως πχ μετα απο ταξίδι. Ενας λογος να το κανει ειναι μετα απο πλύσιμο, αλλα δεν μενει μονιμος ο ηχος, εμενα το κανει καθε φορα, αλλα μετα σταματαει. Στην Toyota εβγαλαν ΕΝΤΕΛΩΣ τις δαγκανες απο πανω για ελεγχο και καθαρισμα? οπτικα πως ειναι οι δισκοπλακες σου? αν μπορεις να βαλεις καμια καλη κοντινη φωτο θα βοηθουσε! εμενα ειναι φαγωμενες με νυχακι και τις εχω σκισει στα δυνατα φρεναρισματα, αλλα μου εχει τυχει και 3 φορες να βγαζουν καπνο ή να γινουν μελιτζανες, αλλα ουτε στραβωσαν, ουτε κανουν αυτο που κανει το δικο σου!

Εμενα μου το εκανε μονο οταν ειχε πολυ ζεστη αλλα οταν τις αλλαξα σταματησε τελειως.Ενταξει εκανε σα σαραβαλο...

Garazakias
07-09-11, 14:41
OK
θα ανεβασω φωτο. παντως απο χλμ εχω κανει κοντα 15.000
φαγωνοντε τα τακακια τοσο γρηγορα?

τελος, ξεχασα να πω οτι οταν το ειχα σηκωσει για να βαλω ρεζερβα στο μπροστα-δεξια τροχο, προσπαθησα να γυρισω τη ροδα και γυριζε με αρκετο ζορι και ταυτοχρονα τα τακακια "εβρισκαν" συνεχωμενα πανω στο δισκο.

ηταν δλδ σαν καποιος να πατουσε "απαλα" το φρενο, δεν ειχα ταχυτητα μεσα....

:ouch

vaggosss1
10-09-11, 19:40
εμενα κατι μου λεει οτι εχουν φαγωθει τα ταλακια. αν στραβωσουν
θα τρεμει το τιμονι στο φρεναρισμα. δες αν ειναι ενταξει το υγρο φρενων.

alexservice
11-09-11, 12:47
ειχα και εγω το ιδιο προβλημα. πηγα αντιπροσωπεια και μου αλλαξαν τα τακακια και σταματησαν να κανουν θορυβο. ειχα πολυ λιγα χιλιομετρα.

mixalhs_23
11-09-11, 20:20
Φιλε μου ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με την πισω δαγκανα αλλαξα και τακακια και τιποτα οπως ειπες και εσει ηταν σαν καποιος να παταει φρενω. Ετσι μετα εκανα μια βολτα και προσπαθουσα να μην παταω σχεδον καθολου φρενω εκανα περιπου 2 με 3 χιλιομετρα σταματισα στην ακρη και κατεβηκα και επιασα την ζαντα και ηταν πολυ ζεστη με σχεσει της αλλες 3 στην τελικη ειχα δαγκανα κολημενη την ανοιξα εβαλα καινουριο εμβολο και κατι τσιμουχες αν θυμαμαι καλα και απο τοτε ολλα τελεια.... ελπιζω να βοηθησα.

Garazakias
17-09-11, 09:32
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ παιδια για την βοηθεια σας. ηταν πολυτιμη!

σημερα πηγα σε φιλο φρενα και διαπιστωσαμε οτι και οι 2 μπροστινες δισκοπλακες εχουν δοντι... τι δοντι... ΔΟΝΤΑΡΑ! :P ειδικα αυτη που εκανε το προβλημα.

τα τακακια ηταν στη μεση, και οι πισο ειχαν ενα δοντι αλλα ηταν νορμαλ....

μα πειτε μου ρε παιδια, σε τοσα λιγα χλμ και να κανει δοντι?
τι φταει?

θα παω στην αντιπροσωπεια για την εγγυηση....

LISSAS
17-09-11, 12:09
μα πειτε μου ρε παιδια, σε τοσα λιγα χλμ και να κανει δοντι?
τι φταει?

θα παω στην αντιπροσωπεια για την εγγυηση....Αν τα τακάκια έχουν σκληρή πάστα, τρώνε την "δισκόπλακα". Επίσης, τα χλμ δεν παίζουν ρόλο αν έχεις κάπως βαρύ ποδαράκι...:hehe
Όσο για την εγγύηση απλά ξέχασέ το. Είναι θέμα χρήσης και θεωρούνται αναλώσιμα (όπως και το δισκο-πλατώ)...

scarab1987
17-09-11, 14:31
ειναι κολλημενες οι δαγκανες σου.ή τα πυρακια ειναι κολλημενα ή τα εμβολα.οι δισκοι ειναι φαγωμενοι γιατι οι δαγκανες κολλανε και ειναι σαν να πατας φρενο συνεχεια χωρις να πατας.