PDA

Επιστροφή στο Forum : toyota corolla E100


george stam
25-07-11, 16:55
Καλησπερα σε ολους ειμαι καινουριος στο forum και χρειαζομαι την βοηθεια σας. Εχω λοιπον ενα corollaki E100 πρωην αμαξι του πατερα μου αλλα πλεον δικο μου γιατι στην οικογενεια μπηκε η υβριδικη τεχνολογια auris. Απο τοτε που το θυμαμαι αυτο το αυτοκινιτο μπροστα στην κονσολα εκει που υπαρχουν οι διακοπτες του A/C το ραδιοcd αεραγωγοι ρολοι κ.λ. ειχε ενα μικρο σπασιμο, ρωγμη πλεον το σπασιμο εχει επεκταθει και φετος το καλοκαιρι ανοιξε και ειναι τελειως ασχημο και οχι διακρητικο.Πηγα σημερα στην αντιπροσωπεια της toyota και ρωτησα ποσο εχει να το αλλαξω και μου ειπαν 272 eyro το αμαξι ειναι του 92-93 μοντελο και θεωρησα πως ειναι πανακριβο ακομα και ο υπαλληλος γελαγε. Πηγα Φρατζη και δεν υπαρχει πουθενα.Σκεφτηκα να το βγαλω να το κολλησω αλλα επειδη το εχει καψει ο ηλιοσ και η ζεστη θα μου γινει θρυψαλλα. Μηπως μπορει κανεις που μπορω να το βρω φτηνα και τι να κανω??Ευχαριστω εκ των προτερων..!

JL_e10
25-07-11, 23:07
Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας. Στο θεμα σου τωρα, αν μπορεις ανεβασε μια φωτο να μας δειξεις τι ζημια εχεις. Μπορει και να φτιαχνεται αν κανεις τις σωστες κινησεις.

george stam
28-07-11, 13:46
http://imageshack.us/photo/my-images/109/img0333gz.jpg/

Εαν μπορεσω και βρω λυση στο προβληματακι αυτο θα σας χρειαστω και για αλλα μικροπροβληματακια που εχει το αμαξι
παντως 1000 ευχαριστω για το ενδιαφερον.Κατι τελευταιο πως μπορω και γω να γινω μελος κανονικο και να ερχομαι και γω στις εκδηλωσεις και στις εκδρομες που πραγματοποιουνται?http://imageshack.us/photo/my-images/801/img0333fw.jpg/

agapiou
28-07-11, 14:44
Στις εκδρομές μπορείς να έρχεσαι κανονικά. Δε χρειάζεσαι κάτι.
Για την εγγραφή σου, θα πρέπει να έρθεις σε επικοινωνία με τον mod της περιοχής σου.

JL_e10
28-07-11, 14:57
Οπως το βλεπω, ισως μπορεις να το σωσεις με καποιο στοκο, αλλα μετα θα πρεπει να το βαψεις. Εχω κι εγω ενα θεματακι εκει, βεβαια ειναι μονο ραγισμα το δικο μου, και σκεφτομαι να κανω κατι αντιστοιχο. Μαλιστα μπορεις να κανεις βαφη σε αποχρωση τιτανιου. Ειναι τελειο απλα...

TmNemesis
28-07-11, 15:15
Να το ντύσεις με carbon?

JL_e10
28-07-11, 15:35
Σωστο κι αυτο. Οτι θες μπορεις να κανεις!

george stam
28-07-11, 17:55
Παιδια ειστε απιστευτοι ειχα και γω στο μυαλο μου να το ντυσω με carbon αυτοκολλητο αλλα δεν ξερω πως να το κανω οπως και να χει θα ρωτησω αλλα για βαφη δεν νομιζω να μπορω γιατι αν αφαιρεθει θα γινει κομματακια.Οσο για σενα φιλε JL φτιαχτο γρηγορα οσο ειναι καιρος γιατι και μενα απο μικρη ρωγμουλα ξεκινησε και εγινε ετσι. Να ειστε καλα ρε παιδια!

Stelios85
09-08-11, 18:46
Καλησπέρα και από εμένα!
Φίλε George είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και το είχα αφήσει έτσι για χρόνια!
Τελικά πήγα πρόπερσι στην TOYOTA κηφισσού και πήρα όλο το πλαίσιο και από οτι θυμάμαι είχε σίγουρα κάτω από 30ευρώ, και έλεγα γιατί δεν το άλλαζα τόσα χρόνια.

Fanis
09-08-11, 19:21
αυτο δεν παιζει .... σημερινη τιμη 127ε με την εκπτωση ...

toyota maniac
09-08-11, 19:38
ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ στο ταμπλό μου στο ίδιο.......
το έχω κολλήσει όμως με logo από μέσα και δεν φένεται τόσο

Stelios85
10-08-11, 10:42
Θα κοιτάξω να βρώ την απόδειξη και θα σας πώ.Το είχα βάλει πρόπερσι οταν είχα βάψει ξανά όλο το αυτοκίνητο και του άλλαξα διάφορα.
Από οτι θυμάμαι σίγουρα κάτω από 30ευρώ.Απλά αυτό που πήρα ήταν πιό ματ από το παλιό, δεν γυαλίζει.Το πήρα στο σακουλάκι του έτοιμο.Θα ψάξω τα χαρτιά και θα ξαναποστάρω.

soto
11-09-13, 22:06
Επειδή έχω το ίδιο θέμα και εγώ, μια μικρή ρωγμή, υπάρχει κάποιο υλικό να
σταματήσει την ανάπτυξη της ρωγμής ?

Fireair
11-09-13, 23:15
Μια ακόμα λύση, την οποία ακολούθησα εγώ, είναι οι ανακυκλώσεις αυτοκινήτων. Έχουν πολλά τέτοια αυτοκίνητα και βρίσκεις θυσαυρούς σε απίθανες τιμές. Την κονσόλα αυτή εγώ την αγόρασα με 30€.

soto
12-09-13, 20:20
Ευχαριστώ για την ιδέα, έλεγα μπας και τη γλυτώσω γιατί είναι ακόμα μικρή η ρωγμή.

Mad-Man
12-09-13, 23:19
Είναι κλασικό πρόβλημα στα αυτοκίνητά μας αυτό το σπάσιμο.......
Εγώ το αντιμετώπισα με μια κόλα δυο συστατικών που έγινε σαν πλαστελίνη.....
μετά τρίψιμο βάψιμο με σπρέυ και έγινε καινούργιο...........

soto
13-09-13, 10:43
Ευχαριστώ.

keichi
14-09-13, 01:20
Ακριβως σ αυτο το σημειο εχω σπασιμο και εγω αλλα ειναι τοσο ψιλη η ρωγμη που δε φαινεται σχεδον καθολου...Χρονια τωρα την εχω, δε μεγαλωνει...
Σπαει στο βγαλε-βαλε οταν σου αλλαζουν το ραδιοφωνο...
Πηγαινε και ζητα στο μανταγαρη ή στο σαμαρα ενα παλιο να σου δωσουν πρεπει να εχουν φτηνο ειναι...

Αυθεντικα ανταλλακτικα εχουν αυτοι...Μεταχειρισμενα

soto
14-09-13, 12:21
Ακριβως σ αυτο το σημειο εχω σπασιμο και εγω αλλα ειναι τοσο ψιλη η ρωγμη που δε φαινεται σχεδον καθολου...Χρονια τωρα την εχω, δε μεγαλωνει...
Σπαει στο βγαλε-βαλε οταν σου αλλαζουν το ραδιοφωνο...
Πηγαινε και ζητα στο μανταγαρη ή στο σαμαρα ενα παλιο να σου δωσουν πρεπει να εχουν φτηνο ειναι...

Αυθεντικα ανταλλακτικα εχουν αυτοι...Μεταχειρισμενα

Σε ευχαριστώ πολύ, που ειναι αυτοι που λες ?

PeterIoannou
14-09-13, 14:34
Μεγ. Αλεξάνδρου στο Αιγάλεω είναι και οι δύο, αν θυμάμαι καλά και σχεδόν δίπλα-δίπλα.
Πάρε και ένα τηλέφωνο στον Αγαπίου, ο οποίος έχει σχεδόν ότι θέλεις από ΤΟΥΟΤΑ και έχει τέσσερα υποκαταστήματα.
Κάνε μία αναζήτηση στο Google και θα βρεις και διευθύνσεις και τα πάντα όλα....

MARMEL
16-09-13, 00:01
τουλαχιστον σε αυτα τα αυτοκινητα ΤΟ ΜΟΝΟ που θα μπορουσε να θεωρηθει ελατωμα ειναι η συγκεκριμενη ρωγμη. και οχι οτι φταιει κατι... φταιει ο τροπος που καποιος βγαζει η βαζει το καλυμμα. και εγω το εσπασα διοτι ηταν πολυ σφιχτο το κουμπωμα του...
εχω δει τετοια αμαξια με εργοστασιακη πηγη, που σημαινει δεν βγηκε ποτε και σε εκεινο το σημειο ειναι ΑΘΙΚΤΑ...

keichi
17-09-13, 15:25
Συμφωνφ 100000000000% με το μαρμελ...Ακριβως αυτο ειπα κ εγω...
Και μενα οταν ειχε το μαμα κασετοφωνο ηταν αθικτο...
Μολις εβαλα το cd μετα απο λιγο βγηκε η ρωγμη...

keichi
17-09-13, 15:27
δε ξαναβγαινουν αυτα τα αμαξια...Απιστευτα σκυλια...