PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπες σε φωτα πορειας


Garazakias
12-04-11, 23:51
ηρθε η ωρα να αλλαξω λαμπες στα φωτα πορειας του auris.

η "μαμα" λαμπες δεν φωτιζαν τοσο καλα, καποιος φιλος εβαλε στο δικο του αυτκινητο της Philips Crystal Vision και απο οτι ειδα, λαμπουν αρκετα καλα.

εψαξα και της βρηκα σε Η11 55 Watt 4300 kelvin αλλα δεν ξερω αν πρεπει να της βαλω, καποιος μου ειπε οτι μπορει να καψουν το φαναρι, οποτε σκεφτικα να ρωτησω στο εμπιστο forum του corollaclub.com!

εχει καποιος βαλει αυτες τις λαμπες? (philips crystal vision)
ειναι ποιο φωτεινες και "λευκες" απο τις Osram Night Breaker?
θα κανουν ζημια στο φαναρι?

ευχαριστω!

COROLLAKIAS MIXALHS
13-04-11, 00:02
Εγω απο το 2007 εχω βαλει κατι γιαπωνεζικα xenon 6000 kelvin στη μεσαια σκαλα και 8000kelvin στη μεγαλη σκαλα! Το φαναρι μου ειναι καινουριο! Οι 4300 kelvin θα ειναι κατι σαν εργοστασιακα xenon. Πιο λευκες αλλα θα εχουν και μια δοση κιτρινου! Μην αγχωνεσαι για το φαναρι. Αυτη ειναι η αποψη μου. Εγινε καραμελα αυτο με τα φαναρια φιλαρακο!

Timekiller
13-04-11, 01:10
Καλησπέρα,έχω χρησιμοποιήσει τις συγκεριμένες λάμπες όχι σε φανάρια αυτοκινήτου αλλά σε μηχανής.

Είναι ένα σκαλοπάτι κάτω απο τα xenon αλλά πολλά σκαλοπάτια πάνω απο το κίτρινο φώς του εργοστασίου.

Είχα μέινει απόλυτα ικανοποιημένος,το φώς ήταν επαρκές και να βλέπω και να με βλέπουν! :wink:

Και στις δύο περιπτώσεις που τα χρησιμοποίησα για πολλάααα χιλιόμετρα δεν εμφανίστηκε τπτ σε κανένα φανάρι!

Άποψή μου,βάλτες και θα δέις φώς!:mrgreen:

COROLLAKIAS MIXALHS
13-04-11, 08:45
Απλα κατα τη γνωμη μου αφου αλλαζεις λαμπες και πας μια σκαλα πιο κατω, βαλε 6000 ωστε να πιασεις το λευκο καθαρο φως!Αλλη φαση σε φωτεινοτητα κυριωσ στο απολυτο σκοταδι και στο στεγνο δρομο.

Garazakias
13-04-11, 08:48
Καλησπέρα,έχω χρησιμοποιήσει τις συγκεριμένες λάμπες όχι σε φανάρια αυτοκινήτου αλλά σε μηχανής.

Είναι ένα σκαλοπάτι κάτω απο τα xenon αλλά πολλά σκαλοπάτια πάνω απο το κίτρινο φώς του εργοστασίου.

Είχα μέινει απόλυτα ικανοποιημένος,το φώς ήταν επαρκές και να βλέπω και να με βλέπουν! :wink:

Και στις δύο περιπτώσεις που τα χρησιμοποίησα για πολλάααα χιλιόμετρα δεν εμφανίστηκε τπτ σε κανένα φανάρι!

Άποψή μου,βάλτες και θα δέις φώς!:mrgreen:

για πες λαμπες μιλας?

της Philips ή της Osram?

Vasilakos69
13-04-11, 11:10
Νομίζω πως οι Diamond Vision της Philips είναι καλύτερες!Πρέπει να σκοτώνουν!
PHILLIPS DIAMOND VISION Ultimate Xenon Effect.
Αυτές θέλω να βάλω και εγώ!Τις έχει βάλει ο Μιχάλης(Madvinegar) http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=18105&page=16
(http://[URL=%22http://[URL=%22http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=18105&page=16&highlight=philips+diamond+vision%22%22)

madvinegar
13-04-11, 11:19
Πολυ καλες, το επιβεβαιωνω.

Timekiller
13-04-11, 13:28
για πες λαμπες μιλας?

της Philips ή της Osram?

Αναφέρομαι στις Philips Blue και Diamond vision!

Garazakias
13-04-11, 16:57
Οκ, ευχαριστω παιδια.
θα ψαξω να βρω αυτες τις Philips Diamond!

Bill_corolla
15-04-11, 21:44
Πολυ καλες, το επιβεβαιωνω.
Έχω την εντύπωση ότι με αυτές τις λάμπες δεν σε περνάνε στο Κτέο (σε δημόσιο τουλάχιστον που ξέρω) και επίσης διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν έχουν έγκριση τύπου για χρήση στην Ευρώπη και προορίζονται αποκλειστικά για χρήση εκτός δρόμου και σε αγώνες επίδειξης.

Vavvas
16-04-11, 02:12
Πολύ μικρές διαφορές όποια και να πάρεις θα σε ικανοποιήσει.
2 Φίλοι μου αγόρασαν ο ένας τις philips και ο άλλος τις osram σχεδόν τη ίδια περίοδο. Η μία philips έχει καεί οι osram δεν έχουν πάθει τίποτα.

madvinegar
16-04-11, 09:51
Έχω την εντύπωση ότι με αυτές τις λάμπες δεν σε περνάνε στο Κτέο (σε δημόσιο τουλάχιστον που ξέρω) και επίσης διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν έχουν έγκριση τύπου για χρήση στην Ευρώπη και προορίζονται αποκλειστικά για χρήση εκτός δρόμου και σε αγώνες επίδειξης.


1η φορα το ακουω αυτο. Θα σου πω του χρονου που θα περασω ΚΤΕΟ... Σε ιδιωτικο θα παω ομως...

Πλακα θα εχει παντως. Με εχουν περασει ΚΤΕΟ υπερκυβισμενο, χαμηλωμενο, με ενα καταλυτη off ... και να μου πουνε "σε κοβουμε για τις λαμπες..." :hehe :hehe

TmNemesis
16-04-11, 12:24
1η φορα το ακουω αυτο. Θα σου πω του χρονου που θα περασω ΚΤΕΟ... Σε ιδιωτικο θα παω ομως...

Πλακα θα εχει παντως. Με εχουν περασει ΚΤΕΟ υπερκυβισμενο, χαμηλωμενο, με ενα καταλυτη off ... και να μου πουνε "σε κοβουμε για τις λαμπες..." :hehe :hehe
Ρε συ,Μιχάλη,μας περνάνε με xenon 6000Κ & 8000Κ δεν θα σε περάσουν με τα 5000Κ?
Για σκέψου το:question
Άσε που η διαδικασία είναι τυπική,τα χοντρά κοιτάνε.

ΥΓ:Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ για το ''ρε''...:wink: