PDA

Επιστροφή στο Forum : Ντιζα γκαζιου σε Auris 1.3


Aris_Auris
02-04-11, 13:20
Γεια σς παιδια! Θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση αν γνωριζει καποιος.
Υπαρχει ντιζα γκαζιου στην Toyota που να αντικαθοιστα το ηλεκτρικο γκαζι??
Για να πω την αληθεια μου μου εχει σπασει τα νευρα αυτη η καθυστερηση που υπαρχει ..:fierydevil
Αν εχει ξανααναφερθει το συγκεκριμενο θεμα παρακαλω να διαγραφει και ας με ενημερωσει
καποιοσ που μπορω να το διαβασω παρακαλω!

corollapatra
02-04-11, 22:30
Υπάρχει λύση και λέγεται sprint booster. Έχει γίνει αναφορά για αυτό σε διάφορα θέματα αλλά κατά κύριο λόγο ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:

Τι ειναι το sprint booster; (http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=16341)

Και εάν σε ενδιαφέρει κοιτάς και εδώ:

Πώληση Sprint Booster για Auris 1.33 (http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=20895)

yuha
02-04-11, 22:39
Δεν είναι τόσο απλό να αλλάξεις από ηλεκτρικό γκάζι σε ντιζάτο.
Είναι τόσο πολύπλοκο που πραγματικά πέρα απ' την ντίζα χρειάζονται άπειρα πράγματα και μετατροπές που κάνουν την μετατροπή ασύμφορη.

Αυτό που μπορεί να σε καλύψει είναι ένα chip για το ηλεκτρόγκαζο.

Aris_Auris
02-04-11, 23:45
Μου το ειχε πει ενας φιλος απο τη δουλεια για το sprint booster αλλα
δεν ηξερα αν κανει για Auris.
Δηλαδη παιδια λετε να μην κανω την μετροπη σε ντιζα γιατι δεν συμφερει οικονομικα ε?
Καποιος απο εδω μεσα που το εχει κανει?
Απλα ρωταω για το αν αξιζει τουλαχιστον μια τετοια μετατροπη και ειδικα για το μελλον που σιγουρα κατι θα σκαλισω στο μοτερ μου απο μετατροπη!
Αληθεια απο μετροπη το 1.33 γινεται τιποτα η ουτε αυτο να το σκεφτομαι?
Παντως αν και το εχω λιγο καιρο και θα επρπε να ειμαι εντυπωσιασμενος ακομα τα αισθηματα ειναι αναμεικτα..
Νιωθω να εχει αρκετες ελειψεις το αμαξι..Το πολυ θετικο για μενα ειναι η οικονομια που εχει!

NikiforosGT
03-04-11, 08:35
Αν σε ενδιαφέρει η οικονομία μην το σκαλίζεις! αν θες να το κάνεις παραπάνω άλογα γιατι για 101 μάλλον δεν πάει τοσο καλά, κατι το αυξημένο βάρος του, κάτι το ηλεκτρικό γκάζι και κάτι οι τεράστιες ρόδες του (για 1300αρι) το καθιστουν σχετικά αργο για τα αλογα που βγαζει. Υπάρχει νομίζω κιτακι με κομπρέσορα!!! δεν ξερω παραπάνω αν είναι ψάχτο. Δεν ξέρω τι ελλείψεις εννοείς οτι εχει, το έχει ο αδερφός μου όμως και κάτι που μου λεει συχνά ειναι πως ειναι αργο για τα αλογα του. Και σε θεμα οικονομιας σχετικα με άλλα 1300αρια (με λιγοτερα αλογα) καιει περισσοτερο αυτό. Ακόμα και σε σύγκριση με ένα seat ibiza 1400cc 75hp του 1999. Μην σας φαινεται παραξενο ομως είναι λογικοτατο, ακριβώς για τους λογους που ειπα παραπανω.

Aris_Auris
04-04-11, 00:33
Οταν λεω ελλειψεις εννοω τοσο απο ιπποδυναμη οσο και απο κρατηματα και πολλα ακομα. Τα αμορτισερ του ειναι πολυ χαλια για καινουργιο αυτοκινητο. παιρνεις στροφη και λες τωρα θα φυγω πουθενα..
βασικα περιμενα τεχνολογικα να ειναι πιο εξελιγμενο.
Το Yaris που ειχα ακομα και μαμα ηταν κλασεις ανωτερο.
Το Starlet που επισης εχω(αυτο ειναι μαμα δεν εχει πειραχτει τιποτα απολυτως) δεν εχω προβλημα οπως και η Celica του πατερα μου(μοντελο 93 και μαμα οπωσ το πηραμε απο την αντιπροσωπεια) δειχνει για αμαξι νεας τεχνολογιας και σε δυναμη και σε κρατηματα και παντου.
Απλα το πιο κουραστικο στο Auris ειναι το ηλεκτρικο του γκαζι που για να ξυπνησει πρεπει να φτασεισ κοντα στις 3700 στροφες..Αληθεια παιζει να υπαρχει κιτακι κομπρεσσορα??Ενδιαφερον ακουγεται!!

kostas auris
05-04-11, 18:15
Οταν λεω ελλειψεις εννοω τοσο απο ιπποδυναμη οσο και απο κρατηματα και πολλα ακομα. Τα αμορτισερ του ειναι πολυ χαλια για καινουργιο αυτοκινητο. παιρνεις στροφη και λες τωρα θα φυγω πουθενα..
βασικα περιμενα τεχνολογικα να ειναι πιο εξελιγμενο.
Το Yaris που ειχα ακομα και μαμα ηταν κλασεις ανωτερο.
Το Starlet που επισης εχω(αυτο ειναι μαμα δεν εχει πειραχτει τιποτα απολυτως) δεν εχω προβλημα οπως και η Celica του πατερα μου(μοντελο 93 και μαμα οπωσ το πηραμε απο την αντιπροσωπεια) δειχνει για αμαξι νεας τεχνολογιας και σε δυναμη και σε κρατηματα και παντου.
Απλα το πιο κουραστικο στο Auris ειναι το ηλεκτρικο του γκαζι που για να ξυπνησει πρεπει να φτασεισ κοντα στις 3700 στροφες..Αληθεια παιζει να υπαρχει κιτακι κομπρεσσορα??Ενδιαφερον ακουγεται!!
Γεια σου φίλε μου.Μπορείς να κάνεις τα πάντα....Οτι θέλεις,αρκη να υπάρχει ο σωστός μάστορας...Μπορείς να το κάνεις 1.8..Υπάρχει και κιτ compresor..
Δες εδω http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=21068

Aris_Auris
06-04-11, 12:27
Γεια σου φιλε Κωστα! Βασικα εχω το 1300 Auris. Ψαχνω για κομπρεσσορα αλλα ακομα δεν εχω βρει κατι για μενα..Αν δεν βρεθει εχω 2 πραγματα στο μυαλο μου. Η παω σε μετατροπη Turbo η σε υπερκυβισμο αν και ακομα δεν εχω βρει κατι για το συγκεκριμενο μοτερ.
Ξερει κανεις σας για τετραπεταλουδη μετροπη στο συγκεκριμενο η γενικα σε Auris ακομα και 1600?

madvinegar
06-04-11, 12:36
Γινεται υπερκυβισμος στο Auris 1300cc?

COROLLAKIAS MIXALHS
06-04-11, 13:12
Με ρεκτιφιε τα παντα γινονται..........Αλλα αξιζει να το πειραξεις τοσο???????

madvinegar
06-04-11, 13:13
Ρεκτιφιε??? Μακριάαααα!

COROLLAKIAS MIXALHS
06-04-11, 13:17
Ετσιιιιιιιιιι.........Δεν ειναι οπωσ τα ζζ μας.....

Aris_Auris
07-04-11, 01:34
Παιδια ειμαι της αποψης πως αν δεν παθεις δεν θα μαθεις! Σε λιγο καιρο κατι θα κανω και θα το μαθετε! Βεβαια πρωτα θα κοιταξω να βρω εναν καλο μηχανικο γιατι ο τελευταιος που εχια στο Yaraki ηταν ....μην το σχολιασω καλυτερα..Μονο ονομα τιποτα αλλο!

gk21
08-04-11, 01:32
Παιδια ειμαι της αποψης πως αν δεν παθεις δεν θα μαθεις! Σε λιγο καιρο κατι θα κανω και θα το μαθετε! Βεβαια πρωτα θα κοιταξω να βρω εναν καλο μηχανικο γιατι ο τελευταιος που εχια στο Yaraki ηταν ....μην το σχολιασω καλυτερα..Μονο ονομα τιποτα αλλο!

Πάντως αμα ξεκινησεις με το sprint booster να μας μας παραθεσεις ενυπωσεις γιατι εχω και εγς το 1330cc auris και με ενδιαφερει να το τοποθετησω.....

kostas auris
19-04-11, 15:47
Γεια σου φιλε Κωστα! Βασικα εχω το 1300 Auris. Ψαχνω για κομπρεσσορα αλλα ακομα δεν εχω βρει κατι για μενα..Αν δεν βρεθει εχω 2 πραγματα στο μυαλο μου. Η παω σε μετατροπη Turbo η σε υπερκυβισμο αν και ακομα δεν εχω βρει κατι για το συγκεκριμενο μοτερ.
Ξερει κανεις σας για τετραπεταλουδη μετροπη στο συγκεκριμενο η γενικα σε Auris ακομα και 1600?
Ρώτησα για τετραπετάλουδο γιατι και εμένα με ενδιαφέρει και θέλει παντέντα...Καλύτερα τούρμπισμα....Ποιό καθαρα πράγματα..

Garazakias
05-09-11, 19:13
οταν οδηγησα το νεο auris εμεινα πολυ δυσαρεστημενος.
για μενα προσωπικα ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας μεν αλλα αρκετα οικονομικο δεν.

καμια σχεση με το δικο μου auris 2009!

ντιζατο και με πολυ καλα κρατηματα...μονο το ABS με χαλαει λιγο!