PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ


FOTIS LIAGAS
12-01-11, 18:08
Παιδιά για σας χρονια πολλα !!
θέλω να σας ενημερώσω ότι αποφάσισα να διακόψω τα σέρβις στην αντιπροσωπεία λόγω καθαρά κόστους

θεωρώ απαράδεκτο η κοστολόγηση τον τακτικών σέρβις π.x στα 60000 χιλιόμετρα περίπου 300 euro οταν το συνολο των ανταλακτικων δεν ξεπερνα τα 90 ευρω στην αγορα λιανικη

και αυτό με η την κατάσταση οικονομική που έχουμε επέλθει όλοι απο την απωλεια του εισοδηματος μας:fierydevil

Ο λογος που το δηλωνω στο ιντερνετ ειναι μπας και παρουν χαμπαρι καποιοι την πραγματικη κατασταση της οικονομιας της χωρας και λαβουν καποια μετρα
προσωπικα επιστρεφο στον μηχανικο της γειτονιας αδιαφοροντας για εγγυησεις και τριχες μεντολες

logosak
12-01-11, 20:52
Το θεμα της εγγυησης ειναι πολυ σημαντικο ομως.
Αν χαθεί τί θα γίνει αν παράδειγμα έχεις μεγάλη βλάβη????
Εγώ δεν μπορώ να το διακινδυνεύσω.

FOTIS LIAGAS
12-01-11, 21:20
ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..
ΕΊΧΑ "ΦΑΝΑΡΤΖΟΖΗΜΙΑ" 1800 ΕΥΡΏ ΜΕ 2000 ΣΤΗΝ TOYOTA...ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ 1000-1100

ΑΠΌ ΤΟ INTERNET ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΝΉΣΙΑ ΑΠΌ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΈΝΟ ΌΜΩΣ 160 ΕΥΡΩ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΦΥΛΑ....ΣΥΝ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ 97 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ .... ΖΗΜΙΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ ΜΕ 700 ΕΥΡΏ ΣΥΝΟΛΟ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΦΑΝΟΠΟΙΟ

kostas auris
12-01-11, 21:29
Γεία σου φίλε μου!!Αποψη μου και γνώμη μου είναι και εμενα να μν την χάσεις την εγγυηση...Γιατι όπως είπε και ο προλαλήσας(logosak) ποτέ δεν ξέρεις..Τώρα απο εκέι και πέρα δίκιο έχεις σε αυτό που λές για τα χρήματα..Είναι στη κρίση σου τι θα κάνεις..Πράξε όπως σε βολέυει η τσέπη σου πάντα..Γιατι κάνουμε βήματα μλεχρι εκέι που μπορούμε...

Marios50
12-01-11, 22:11
Θα συνέλθουν κι αυτοί, αλλά θα πάρει λίγο χρόνο.
Αυτές οι εγγυήσεις 5-6-7-8 χρόνια είναι καλά μελετημένες.
Πληρώνεις ακόμα μισο αμάξι στα σέρβις και τις επισκευές.
Υπάρχει οδηγία της ΕΕ για την απελευθέρωση αυτου του συστήματος επισκευών το οποίο δεν εφαρμόζεται.
Ηδη οι πωλήσεις αυτοκινήτων είναι 50% κάτω, έφτασε η ώρα και για τα services να ακολουθήσουν την ίδια πορεία.

Από εκεί και πέρα, όπως γράφεται παραπάνω, ότι τον παίρνει η τσέπη του τον καθένα πράτει..

MARMEL
12-01-11, 22:35
και καλα θα κανεις φιλε μου. επισης πλεον δεν το ξαναπαω ουτε εγω. (Ε12) θα τα κανω ολα μονος μου.

καπου υπαρχει αποφαση οτι απο περσυ τον ιουνιο νομιζω επιτρεπεται να κανεις σερβις και σε συνεργειο εξω διχως να χανεται η εγγυηση...

μηπως να το βρει ο μαντ η ο φανης?


καλα να παθουν να ριξουν αναγκαστικα τις τιμες...

μαθευεται μαθευεται φιλε μου σιγα σιγα. μην ανυσηχεις...

COROLLAKIAS MIXALHS
12-01-11, 23:05
Εγω θα πω κατι αλλο: Τον μηχανικο τον διαλεγεις οπως τον γιατρο !Προσωπικα προτιμω να πηγαινω το αμαξι σε μια αντιπροσωπεια που ξερω την ιδεολογια της και την ποιοτητα εργασιας της (οπως και το παω στο νεο κηφισσο) , σε μια αντιπροσωπια που ξερω οτι οι μηχανικοι ξερουν καλα τη δουλεια τους, που θα κοιταξουν να σε εξυπηρετησουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο, που οι μηχανικοι παρακολουθουν καθε τοσο σεμιναρια επιμορφωσης ωστε να ενημερωθουν για νεες μεθοδους και νεα μοντελα και κυριως το οτι ασχολουνται ΜΟΝΟ με toyota! + το οτι εχεις την εγγυηση.... Με τα 15% εκπτωση που εχω στο κηφισσο ειμαι μια χαρα, κι ας πληρωνω παραπανω απο εξωτερικο συνεργειο! Εχω το κεφαλι μου ησυχο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!

MARMEL
12-01-11, 23:31
εεεεεεεεεεε κοψε κατι....
σε λιγο θα τους ζητησουν στη nasa....

και γω εκανα το σερβις των 80000 υποτιθεται και εχω 25000κμ...
140 ευρω εδωσα και αλαξαν λαδια ροδελα στην ταπα του λαδιου και φιλτρο καμπινας a/c (ποσο κανουν αυτα δλδ?)
και περιμενουν να το ξαναπαω δλδ? εληξε και η 3 ετης εγγυηση αλωστε. ειναι σαν να ειναι ξεβρακωτο πλεον. η επιπλεον εγγυηση πολυ δυσκολα με πειθει εμενα...

χωρια του οτι ΜΕ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΜΟΥΝ ΟΣΟ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 3 ΕΤΩΝ Τ ΑΜΑΞΙ...

και μ αρεσει που στη χαρτουρα που σου δινουν το αναφερουν μεσα. αν το θυμηθω θα το σκαναρω. θυμαμαι οτι γραφει παντως...

βγηκαν φωτογραφιες για αντικατασταση σαλονιου. ο πελατης παραπονιεται οτι ασπριζει...
τη αποφαση θα την παρουν στα κεντρικα τουοτα κηφισος... φεξε μου και γλιστησα δλδ...
μου ειχε πει οτι θα σε παρουν τηλ απο τα κεντρικα σε 2 βδομαδες να σου πουν τι θα γινει η θα σου πουν εστω και το οχι....
1.5 χρονος περασε.....
θα πρεπε να εχω γνωστο η να παρακαλεσω δλδ? οχι ρε δεν παρακαλαω κανεναν...
θα καθομαι στο αθλιο ασπρο σαλονι, αλλα για ποσο ακομα?

εμενα παντως ουτε που θα με ξαναδουν!!!

ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ...

εχω και ενα συναδελδο με ενα xlence 1.6 και με παρακαλεσε να του το κανω πληρες σερβις και αυτουνου επειδη δεν ασχολειται...
δεν θελει να τους ξαναπληρωσει.... δεν ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΡΓΑΤΟΩΡΑ που του χρεωνουν...
ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ


εκει που πηγαν την εργατοωρα ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ...
γιατι ο κοσμος σιγα σιγα ξυπναει... η δε γουσταρει να πληρωσει η δεν αντεχει να πληρωσει
θα το δουμε που θα φτασει η εργατοωρα...


και στη τελικη δεν μπορουμε να βρουμε τι χρειαζεται να αλαξεις καθε 15000κμ που ειναι το σερβις και να το κανουμε sticky?


ΦΩΤΗ καποιοι μας διαβαζουν μην ανυσηχεις...

Marios50
12-01-11, 23:40
http://www.nasa.gov/about/career/index.html


:crazylol:crazylol:crazylol

agapiou
13-01-11, 00:21
Πάνο, υπάρχει ευρωπαϊκή κοινοτική οδηγία. Μέχρι τον Μάιο που μας πέρασε ήταν η 1400/2002. Ίσχυε αυτή. Και την έχουν ανανεώσει. Εκεί γράφει, ότι μπορείς να πηγαίνεις σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο, χωρίς να χάνεται η εργοστασιακή εγγύηση, αρκεί το συνεργείο να λειτουργεί νόμιμα, και να χρησιμοποιεί τα γνήσια ή αντίστοιχης ποιότητας ανταλλακτικά. Κάπου στον εξωτερικό σκληρό έχω ολόκληρη την οδηγία. Σε μορφή pdf.

COROLLAKIAS MIXALHS
13-01-11, 00:25
Τι εγινε ρε παιδια;;; Θα το γελιοποιησουμε για το σεμιναρια που ειπα; Αφου ετσι ειναι πως να το κανουμε! Προσωπικη αποψη του καθενος. Οποιος θελει στο πεζοδρομιο και οποιος θελει στο σαλονι! Απλα τα πραγματα! ο καθενας με την τσεπη του και τη σκεψη του! Το ειπα και πριν! Ναι ειναι πιο ακριβα αλλα προσωπικα......μπλα μπλα μπλα! Αμα ειναι ανεβαστε και φωτο του γκαγκαριν και γραψτε πανω TOYOTA!Τι να πω!

MARMEL
13-01-11, 00:55
μακαρι να πηγαιναν ολοι οσοι δουλευουν εκει μεσα σε σεμιναριο...

andreas_e12
13-01-11, 04:20
Σεβαστή η άποψη του καθενός. Η αλήθεια,κατά τη γνώμη μου, είναι ότι ακόμα και αυτοί που έχουν αντιπροσωπείες (τουλάχιστον) οι περισσότεροι ξεκίνησαν τα πρώτα τους εργασιακά βήματα στα πεζοδρόμια...Το σωστό είναι να υπάρχει σεβασμός στον πελάτη μια φορά παραπάνω τώρα στις δύσκολες οικονομικά εποχές που ζούμε από όλους τους.
Το σημαντικότερο όμως είναι κάποιος μηχανικός να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου!!!
Εγώ προσωπικά πάω στην αντιπροσωπεία Τoyota Άγγελος και θα συνεχίσω να πηγαίνω εκεί!όχι γιατί μου περισσεύουν απλά γιατί από πράξεις τους,εμένα προσωπικά, έχουν κερδίσει εμπιστοσύνη μιας και η οικογένειά μου είναι πελάτες του από το 1978 χωρίς ποτέ κανένα παράπονο.αλλά ίσως να είμαι εξαίρεση....
Οπότε το καλύτερο είναι να σκανάρουμε τους πάντες είτε του "σαλονιού" είτε του "πεζοδρομίου", πριν πάρουμε την απόφαση να τους εμπιστευτούμε να βάλουν χέρι στα αυτοκίνητά μας...

ΥΓ: Συγγνώμη αν κούρασα με το μήνυμα-έκθεση....:blablabla

Marios50
13-01-11, 10:36
Ηρεμήστε παίδες.
Είναι γνωστό ότι οι κάποιοι διαλέγουν με πιο αυστηρά κριτήρια μηχανικό για το αμάξι, παρά γιατρό όταν αρρωστήσουν. (χτύπα ξύλο)
Δε θέλουμε να θίξουμε το γνωσιακό επίπεδο των ανθρώπων στις αντιπροσωπείες, απλά είναι κοροϊδία να πρέπει να πας εκεί, να αλλάξεις το λάδι, ένα φίλτρο, και μια ροδέλα, να τα πληρώνεις χρυσά για να μην χάσεις την εγγύηση....

FOTIS LIAGAS
13-01-11, 20:36
ΩΡΑΙΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΓΊΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΖΗΤΗΣΤΕ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΦΑΝΑΝ

agapiou
13-01-11, 21:55
Με μικρά ελληνικά γράφουμε. Θα σε παρακαλέσω να το διορθώσεις.
Ευχαριστώ.

COROLLAKIAS MIXALHS
14-01-11, 00:29
ΩΡΑΙΑ ΑΦΟΥ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΓΊΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΊΘΕΤΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΖΗΤΗΣΤΕ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΕΡΣΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΥΦΑΝΑΝ

Ρε φιλαρακο ειτε σε μαντρα το πουλησεις ειτε σε αντιπροσωπια , ψυχικα δεν κανει κανενας! Θα παρει το αυτοκινητο σου στη τιμη που θα το πουλουσες σε ενα ιδιωτη; π.χ. πουλας το αμαξι σου 10000. Ενας μεσαζων δεν θα στο παρει λιγοτερο για να βγαλει κι αυτος κατι απο την πωληση του σε ενα ιδιωτη αργοτερα; Λογικο δεν ειναι; Το οτι εχει κανει το αμαξι σοθλυ τα σερβις του κανονικα , καλο και θετικο για σενα ειναι γιατι ενας ιδιωτης το σκεφτεται πιο θετικα! Για την αντιπροσωπια η τη μαντρα τωρα....αυτοι θα το οδηγουν;;

COROLLAKIAS MIXALHS
14-01-11, 00:58
Επισης εχω να προσθεσω και κατι αλλο. Τελη δεκεμβριου του 2008 εγραψες αυτα:
http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=15153&page=7
FOTIS LIAGAS:Και παλι γεια σας..παιδια εγω το αυτοκινητο το πηρα επειδη μου εδινε η εταιρια καλυτερη τιμη στο παλιο μου...οταν το οδηγησα μου ειπαν οτι θα ανοιξει και οντως ανοιξε αλλα οχι οσο ηλπιζα....φαν της toyota δεν ειμαι ουτε αλλης εταιριας......... ημουν φαν σε νεοτερη ηλικια.

Αυτα που σας λεω για το αμαξι τα εχω πει και στην toyota στους μηχανικους και περιεργως με εσας συμφωνουν απολυτα......και για τα φρενα του τους εχω πει επισης.Μην ξεχνατε οτι δεν ειναι απο τα πιο φτηνα της αγορας !!Φυσικα και πιστευα οτι εκανα την καλυτερη αγορα!!
Πηγα να το δωσω με ανταλλαγη σε αλλες εταιριες αλλα αυτη τη στιγμη δεν με συμφερει το αμαξι ειναι 12 μηνων και μου δινουν γυρω απο 16000 εως 16+

Εαν ομως βγαλει καποιο κιτ βελτιωσης κατα τα αλλα θα το κρατησω δεν εχω αλλα μειον για το αμαξι!!!που για μενα ειναι μεσο μετακινησης αφου οπως ειπα κανω 30-35000 χιλ το χρονο ..


Οπως εγραψες λοιπον πιο πανω το πρωτο αμαξι το πηρε η αντιπροσωπια σε πολυ καλη τιμη και γιαυτο πηρες auris 1,6 ! Μεχρι τοτε ευχαριστημενος...
Μετα απο 12 μηνες που ειχες το αμαξι , σου εδιναν 16.000€ με 16.000€+! Το αμαξι σου τοτε ειχε 30 με 35.000 χλμ. Το 1600 το μαιο του 2007 οταν πηρα εγω το auris ειχε κοντα στα 21.500€ η πλουσια εκδοση! Τον δεκεμβρη του 2007 που το πηρες θα ειχε πεσει κι αλλο , εβγαινε με ζαντες και με καποιες αλλες προσφορες! Δεν ξερω πια εκδοση εχεις! Δηλαδη ενα αμαξι ενος χρονου με 30-35 χιλιαδες χιλιομετρα οταν ο μεσος ορος ειναι 15.000 το χρονο, το οποιο το ξεφορτωνεσαι σε μια αντιπροσωπια κυριολεκτικα και σου δινει 16+ σου φαινεται λιγο;;;;;;;Δηλαδη ποσο επρεπε να το δωσεις; 19.000 καο αυτη να το πουλησει στη τιμη του καινουριου; Ε οχι λοιπον εμενα αυτη η τιμη δεν με κουφανε!

MARMEL
14-01-11, 01:05
μιχαλη μη το ψαχνεις ετσι....
καμια σχεση οι τιμες πριν την κριση και μετα την κριση...

COROLLAKIAS MIXALHS
14-01-11, 01:18
Ναι ρε Πανο δεν αντιλεγω αλλα απο το σερβισ πηγαμε στην φανοποιια και απο τη φανοποιια στην κοστολογηση του αυτοκινητου!Βγαλαμε τις αντιπροσωπιεσ σε ολα αχρηστεσ! Γιαυτο παραθετω το ποστ αυτο διοτι αυτη η τιμη εμενα δεν με κουφαινει ειτε πριν την κριση ειτε μετα!

FOTIS LIAGAS
14-01-11, 16:47
quote]corolakias mixallisn

ναι,ειπα οτι μου εδωσε καλυτερη τιμη η εταιρια η συγκεκριμενη για την αγορα του συγκεκριμενου τοτε αυτοκινητου αμεσα και τα χρηματα ''ντουκου''..
γνωριζω καλυτερα τι εγραψα απο σενα φιλε μου..αλλα,εγραψα και κατι αλλο το οποιο δεν το αναφερεις,οτι η toyota εντος εισαγωγικων μας την φορεσε σ ολουσ με την αντικατασταση στον εναμιση χρονο αλλαγη κινητηρα,σασμαν...
εγω φιλε μου δεν ζω απο την toyota ουτε την βρισκω με μπρελοκ της toyota,μπλουζακια,καπελακια,αυτοκολλητα κλπ....
αυτα λογω ηλικιας τα εχω ξεπερασει,και το επαγγελμα μου αποφερει ικανοποιητικο εισοδημα για να ζησω την οικογενεια μου..
αλλα ''μ....ακα'' δεν γουσταρω να με πιανουν...η αν θελεις προτιμω να μ πιανουν οσο γινεται λιγοτερο.
οσο για τουσ μηχανικουσ των εταιριων δεν νομιζω να τους αμοιβουν τοσο καλα ωστε οι καλυτεροι να μενουν,αυτο το γνωριζω.
προτιμω τα χρηματα που θα γλιτωνω απο το service,να τα ξοδευω για την οικογενεια μου.

COROLLAKIAS MIXALHS
14-01-11, 16:50
Ποια ειναι η τιμη που θα μας κουφαινε;;; 16000+?

giorgosvet
18-01-11, 12:08
Παιδιά για να επιστρέψω στον τίτλο του θέματος έκανα πριν 5 μέρες service σε corolla Ε12 120.000 χλμ υποτίθεται, γιατί τώρα έχω 101.500. Μαζι με τη κάρτα καυσαερίων (10 ευρώ) συνολικό κόστος 230 ευρώ.Μιλαμε για τα βασικά ,λάδια φίλτρα,βαλβολίνες, υγρά φρένων,και κατί άλλα χαζα του στιλ έλεγχος φώτων λάστιχα μπρος πίσω κλπ(αυτα τα έκανα στο βουλκανιζατερ δωρεαν!).Αν πήγαινα έξω λογικά θα πλήρωνα τα μισα το ξέρω ΟΜΩΣ έκεινη η σφραγίδα που μπαίνει στο βιβλίο service και είναι της αντιπροσωπείας και όχι καποιου συνεργειου πάντος τύπου αυτοκινήτων να χρησιμεύσει κάποια μέρα στην πιο εύκολη και γρήγορη μεταπώληση του αυτοκινήτου.Ο βασικός λόγος είναι αυτός γιατί οι εργασίες του service γίνονται και από έναν μηχανικό απλο όχι κατ¨αναγκην της αντιπροσωπίας δεν έιναι δηλαδη κάτι εξειδικευμένο.

neoklis
18-01-11, 13:14
χοντρικά η σφραγίδα η το service όπως το πάρει κανείς είναι γύρω στα 100
όλα τα άλλα είναι αναλώσημα.
κανέναν δεν τραβάνε απο το αυτί να πάει να τα κάνει εκεί
θές να πας πας!!!!!!!!!!!!!!
θές να κόψεις την εγγύηση την κόβεις!!!!!!!!!!!!!!!!!
δικό σου είναι ότι θες κάνεις!!!!!!!!!!!!!

FOTIS LIAGAS
18-01-11, 18:43
Τελικά έκανα σερβις έξω.
Χαιρετίσματα στην αντιπροσωπεία.

EDIT: Έγινε διόρθωση, γιατί δεν γράφουμε με κεφαλαία.

kostas auris
18-01-11, 18:51
Μακάρι να μην σου βγάλει κάποιο πρόβλημα και χρηαστείς τν εγγυηση...:)

JPrekas
18-01-11, 19:29
Αφου τα toyοta δε χαλάνε ποτε!!!!
τι πρόβλημα να του βγάλει?

kostas auris
18-01-11, 19:53
:banana Σωστος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

giorgosvet
18-01-11, 23:08
Αν δεν χαλούσαν ποτέ θα μας έδιναν 30 χρόνια εγγύηση και όχι 6.Αλλά μηχάνημα είναι κάτι μπορεί να πάθει.Το δικό μου είναι εκτός εγγύησης πάντος εδώ και 1 χρόνο άλλα πάλι στην αντιπροσωπεία το πήγα,είπαμε η ρημάδα η σφραγίδα....

MARMEL
19-01-11, 01:27
μα εκει πονταρει η ρουφιανα ι αντιπροσωπεια...
στη μεταπωληση...
ολοι ζητανε book service και παπαριες...

μπορει καποιος να αναρτησει το θεμα και τι ελεγε ακριβως απο τον περασμενο ιουνη?
οτι εφοσον γινεται το σερβις μεσα στο χρονικο οριο απο απλο η εστω συμβεβλημενο συνεργειο ΔΕΝ θα χανεται η εγγυηση...

andreas_e12
19-01-11, 02:43
Ξεκαθαρίζω ότι και εγώ είμαι στην ομάδα που υποστηρίζει σθεναρά την αντιπροσωπεία.....και εγώ την ρημάδα τη σφραγίδα τη θέλω στο βιβλίο των σέρβις μου....:heyμια πρόταση όμως στους φίλους της "απέναντι όχθης".....όταν πουλήσετε τα αυτοκίνητά σας και εφόσον δίνουν οι αντιπροσωπείες κάποια αντίστοιχη εγγύηση γιατί δεν υπογράφετε ΕΣΕΙΣ μια εγγύηση για τα αυτοκίνητα σας ώστε να μην πέφτει και η τιμή μεταπώλησής τους...εφόσον κάνετε τα σέρβις σας έξω;

δεν το λέω για να υποστηρίξω την ταπεινή άποψή μου, απλά να σας εκθέσω, ίσως και εσφαλμένη, μια πρόταση ώστε να βρείτε λύση στο θέμα της μεταπώλησης αλλά και να βοηθήσετε και άλλα άτομα να εμπιστευτούν τους κατά πάσα περίπτωση ισάξιους - καλύτερους μηχανικούς που κρατάνε μόνοι τους και με τεράστιο κόπο-έξοδα τα μαγαζιά τους.

ΥΓ:Ευχαριστώ πολύ για το χώρο που μου δόθηκε να εκφράσω την άποψή μου...:roll:

madvinegar
19-01-11, 10:11
Εγω παντως λογω του οτι περασε η 6ετια, συν τα αυξημενα εξοδα και συν λογω υπερκυβισμου, το σκεφτομαι σθεναρα να κανω το σερβις εκτος αντιπροσωπίας...
Σιγουρα η σφραγιδα μετραει και ειμαι υπερ, αλλα λογω των ανωτερω λογων δεν ξερω αν εχει νοημα να παω αντιπροσωπια...

Gorillas
19-01-11, 10:52
Εγω παντως λογω του οτι περασε η 6ετια, συν τα αυξημενα εξοδα και συν λογω υπερκυβισμου, το σκεφτομαι σθεναρα να κανω το σερβις εκτος αντιπροσωπίας...
Σιγουρα η σφραγιδα μετραει και ειμαι υπερ, αλλα λογω των ανωτερω λογων δεν ξερω αν εχει νοημα να παω αντιπροσωπια...

Γιατί ποιος σε ενόχλησε;

Αν βρούμε κάποιο αξιόπιστο εξειδικευμένο σέρβις toyota που ακολουθεί το πρόγραμμα συντήρησης εγώ θα πάω. Έχει κάνεις καμιά πρόταση;

madvinegar
19-01-11, 10:55
Κανεις δεν με ενοχλησε. Απλα ο μονος λογος που θα πηγαινα αντιπροσωπια θα ηταν η μεταπωληση.

Αλλα τι θα πεις στον υποψηφιο αγοραστη? Ολα τα σερβις στην αντιπροσωπία αλλα εχω υπερκυβίσει? :hehe :hehe :hehe

ranger
19-01-11, 11:10
Αν βρούμε κάποιο αξιόπιστο εξειδικευμένο σέρβις toyota που ακολουθεί το πρόγραμμα συντήρησης εγώ θα πάω. Έχει κάνεις καμιά πρόταση;
έχει δίκιο ο Νίκος. πρέπει όμως να βρεθεί μάστορας που να ξέρει το πρόγραμμα συντήρησης του αυτοκινήτου μας. πχ κάθε πότε αλλάζει βαλβολίνες, καθε πότε μπουζί, για να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους την κατάλληλη στιγμη...

neoklis
19-01-11, 11:21
Κανεις δεν με ενοχλησε. Απλα ο μονος λογος που θα πηγαινα αντιπροσωπια θα ηταν η μεταπωληση.

Αλλα τι θα πεις στον υποψηφιο αγοραστη? Ολα τα σερβις στην αντιπροσωπία αλλα εχω υπερκυβίσει? :hehe :hehe :hehe
Καί τι έγινε ρε συ που υπερκύβισες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
για μένα ξέρουν (θέλω να πυστεύω)καλυτερα απο το καθένα που και τι και πότε για να το δουν και να το αλλαξουν

Marios50
19-01-11, 11:42
Η αξία μεταπώλησης την σημερον ημέρα είναι κάτι σχετικό.... :hehe
Σίγουρα μετράει, αλλά καλό είναι να κάνουμε έναν υπολογισμό πόσα παραπάνω έχουμε σκάσει όλα τα χρόνια, με το τι παραπάνω θα πάρουμε κατά την μεταπώληση...
Για μένα αξίζει η σφραγίδα για κάποιον που θα πουλήσει το αμάξι το πολύ στην 4-5ετία.
Από εκεί και πέρα δεν έχει τόση σημασία.
Ας πουμε λοιπόν ότι το "σφραγισμένο" εχει ένα μικρό προβάδισμα στην προτίμηση του αγοραστή και πάντα σε συνάρτηση με τα χρόνια του αυτοκινήτου...

Gorillas
19-01-11, 11:43
Μπα οι περισσότεροι θα το φοβηθούν το αυτοκίνητο άμα ακούσουν μετατροπή. Εγώ θα πώ 1,4 με ΦΠΕ.

madvinegar
19-01-11, 11:47
Οποτε εγω να πω 1.4 μαμα?:D

Gorillas
19-01-11, 12:34
Όχι μαμά, ΦΕ.

Παίρνουν εύκολα άλογα τα ρημάδια με ΦΕ. 20 άλογα το φίλτρο και 20 η εξάτμιση.

madvinegar
19-01-11, 12:44
Σιγα ρε... Θεωρειται εξατμιση που εχω αλλαξει μονο τελικο? ή φιλτρο που εχω βαλει ενα πανελακι.

Εγω νομιζω πως τα αλογα τα πηρε επειδη ανοιξε το μοτερ με τα πολλα χιλιομετρα. Ετσι ειναι τα vvti... Ξεκινάνε με 98 άλογα και φτανουν τα 142 μόλις στρωσουν καλά... :hehe

LISSAS
19-01-11, 14:45
Εγω νομιζω πως τα αλογα τα πηρε επειδη ανοιξε το μοτερ με τα πολλα χιλιομετρα. Ετσι ειναι τα vvti... Ξεκινάνε με 98 άλογα και φτανουν τα 142 μόλις στρωσουν καλά... :hehe
και που να πιάσουν τα 130.000 km... τα 1,4 γίνονται 297 HP!!!!!:hehe:hehe:hehe
Κάνε υπομονή Μιχάλη και κράτησέ το. Σε κάνα-δυο χρόνια, μόλις συμπληρώσεις τον κατάλληλο αριθμό χλμ, θα "τα βάζεις" με τον ΜΑRMEL!!!!!!!!

agapiou
19-01-11, 15:17
...
μπορει καποιος να αναρτησει το θεμα και τι ελεγε ακριβως απο τον περασμενο ιουνη?
οτι εφοσον γινεται το σερβις μεσα στο χρονικο οριο απο απλο η εστω συμβεβλημενο συνεργειο ΔΕΝ θα χανεται η εγγυηση...


Πάνο, πατώντας το link, θα δεις κάτω κάτω που λέει να ανοίξεις το κείμενο. Είναι η νέα ευρωπαϊκή οδηγία, που ισχύει από 01/06/2010.

http://www.tosynergeio.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=189:-ber-block-exeption-regulation&catid=36:nomika&Itemid=61

MARMEL
19-01-11, 23:36
ευγε αγαπιου...

MARMEL
19-01-11, 23:41
Κάνε υπομονή Μιχάλη και κράτησέ το. Σε κάνα-δυο χρόνια, μόλις συμπληρώσεις τον κατάλληλο αριθμό χλμ, θα "τα βάζεις" με τον ΜΑRMEL!!!!!!!!
ποσα χρονια υπομονη δλδ πρεπει να κανει ο φουκαρας? :)
οσο υπαρχει στα χερια μου η 101 θα ζει, θα βασιλευει και θα......



στεναχωραει-πικραινει!!!! (εννοειται οχι εμενα :hehe)

agapiou
20-01-11, 03:24
Επειδή είδα το link σε πετάει απλά στην αρχική σελίδα, βάζω το link με την ίδια την οδηγία.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:129:0052:01:EL:HTML

FOTIS LIAGAS
20-01-11, 19:35
Ποια ειναι η τιμη που θα μας κουφαινε;;; 16000+?

<TABLE border=0 cellSpacing=2 cellPadding=2><TBODY><TR bgColor=#eeeeee><TD bgColor=#cdcdcd>AURIS (http://www.corollaclub.com/data/usedcars/searchmontelo/925.asp)</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>1600</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>124</TD><TD bgColor=#eeeeee> </TD><TD bgColor=#cdcdcd> </TD><TD bgColor=#eeeeee align=right>9800</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>11000</TD><TD align=right>9100</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>10300</TD><TD> </TD></TR></TBODY></TABLE>
<TABLE border=0 cellSpacing=2 cellPadding=2><TBODY><TR bgColor=#eeeeee><TD bgColor=#cdcdcd>AURIS (http://www.corollaclub.com/data/usedcars/searchmontelo/925.asp)</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>1600</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>124</TD><TD bgColor=#eeeeee> </TD><TD bgColor=#cdcdcd> </TD><TD bgColor=#eeeeee align=right>9800</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>11000</TD><TD align=right>9100</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>10300</TD><TD> </TD></TR></TBODY></TABLE>
<TABLE border=0 cellSpacing=2 cellPadding=2><TBODY><TR bgColor=#eeeeee><TD bgColor=#cdcdcd>AURIS (http://www.corollaclub.com/data/usedcars/searchmontelo/925.asp)</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>1600</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>124</TD><TD bgColor=#eeeeee> </TD><TD bgColor=#cdcdcd> </TD><TD bgColor=#eeeeee align=right>9800</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>11000</TD><TD align=right>9100</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>10300</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE border=0 cellSpacing=2 cellPadding=2><TBODY><TR bgColor=#eeeeee><TD bgColor=#cdcdcd>AURIS (http://www.corollaclub.com/data/usedcars/searchmontelo/925.asp)</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>1600</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>124</TD><TD bgColor=#eeeeee> </TD><TD bgColor=#cdcdcd> </TD><TD bgColor=#eeeeee align=right>9800</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>11000</TD><TD align=right>9100</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>10300</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE border=0 cellSpacing=2 cellPadding=2><TBODY><TR bgColor=#eeeeee><TD bgColor=#cdcdcd>AURIS (http://www.corollaclub.com/data/usedcars/searchmontelo/925.asp)</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>1600</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>124</TD><TD bgColor=#eeeeee> </TD><TD bgColor=#cdcdcd> </TD><TD bgColor=#eeeeee align=right>9800</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>11000</TD><TD align=right>9100</TD><TD bgColor=#cdcdcd align=right>10300</TD><TD> </TD></TR></TBODY></TABLE>ttp://www.autotriti.gr/data/usedcars/times/254.asp:hi

COROLLAKIAS MIXALHS
20-01-11, 20:24
Μηπως θες να μας εξηγησεις τι μας δειχνεις;;;

FOTIS LIAGAS
24-01-11, 20:41
Μηπως θες να μας εξηγησεις τι μας δειχνεις;;;

συγγνώμη τώρα το είδα

λοιπόν είναι η τιμολόγηση από το "αυτοτριτη" τα 16000+ που έλεγες


για μολις 3 χρονων αυτ/το μιση τιμη καλα ειναι?

α και κατι αλλο το δευτερο αμαξι μου ειναι skoda 2 ετων και ειναι μια χαρα και το πηρα και αυτο γιατι μου εδωσε καλη τιμη η εταιρια και ειναι σκυλι σε πληροφορω

giorgosvet
25-01-11, 13:59
Ε, καλα 2 ετών είναι όχι 22!

COROLLAKIAS MIXALHS
26-01-11, 01:47
Φιλε μου συγγνωμη! Ειπες οτι οταν το αμαξι σου ηταν ενος χρονου και ειχε και 30.000 χλμ σου εδινε η αντιπροσωπια 16.000+ για να στο αγορασει! Ασχημα ειναι δηλαδη;;;; Ποσα περιμενες παραπανω;;;

FOTIS LIAGAS
26-01-11, 15:14
Φιλε μου συγγνωμη! Ειπες οτι οταν το αμαξι σου ηταν ενος χρονου και ειχε και 30.000 χλμ σου εδινε η αντιπροσωπια 16.000+ για να στο αγορασει! Ασχημα ειναι δηλαδη;;;; Ποσα περιμενες παραπανω;;;

AΦΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΠΟΣΤ ,

ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΕΣ??????????????

28-12-08, :uthere ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ

ΦΙΛΕ ΑΣΕ ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ
ΑURIS ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ....
ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΚΟΨΑ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΝΩ ΜΑΠΑ ΠΡΑΜΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΣ..
ΑΠΟ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΡΑΜΑΠΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ,ΦΡΕΝΑ, ΠΛΑΣΤΙΚΑ....ΤΟ ΑΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ..ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΦΡΕΝΑ ΑΜΟΡΤΗΣΕΡ ΤΑ (ΦΡΕΝΑ ΕΝΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ)

21450 ΕΔΩΣΑ ΝΤΟΥΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ TRENDY -5500 ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΑΜΑΞΙ. ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠ/ΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΕΔΙΝΑ

ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ.. ΜΗΝ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΤΣΑΜΠΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΔΙΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ...

madvinegar
26-01-11, 15:17
Περα απο το γεγονος οτι εχει καταντησει κουραστικη αυτη η κοκορομαχία και μαλλον θα γινει καθαρισμος του τοπικ απο τα περιττά ποστ, σε παρακαλω φίλε μου Fotis Liagas, κανε ενα κοπο να ξαναγραψεις με μικρα γραμματα το ποστ σου, καθως τα κεφαλαια απαγορευονται στο σαιτ.
Ευχαριστω.

corollapatra
26-01-11, 16:11
... σε παρακαλω φίλε μου Fotis Liagas, κανε ενα κοπο να ξαναγραψεις με μικρα γραμματα το ποστ σου, καθως τα κεφαλαια απαγορευονται στο σαιτ.
Ευχαριστω.
Κάτι το οποίο το έχεις ξανακάνει πολλές φορές και σου έχουν διορθωθεί posts από admins με τη σημείωση ότι δε γράφουμε με κεφαλαία...

COROLLAKIAS MIXALHS
26-01-11, 16:13
Αν εσυ φιλαρακο δεν εισαι ευχαριστημενος προβλημα σου! Το αν πεταω τα λεφτα μου η οχι ειναι δικαιωμα μου! Ουτε τα κλεβω ουτε τα ζητησα απο κανενα! Και οσο για τα καρπουζια... Υπαρχουν λογης λογης! Το δικο μου ειναι ωριμο και ζουμερο! Απλα αμα δεν σαρεσει πουλα το! Και πηγαινε σε αλλη εταιρια και μακρια απο αντιπροσωπιες! Καλη σου μερα!

FOTIS LIAGAS
26-01-11, 19:46
Σβηστά admin
δεν με ενδιαφέρουν .....

sorry για τα κεφαλαια το ξεχνώ συνεχεια
όσο για τον φίλο δεν κοκορομάχο απλά λεω τη γνωμη μου!!!

MARMEL
26-01-11, 22:23
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ...


τουλαχιστον στην ευρωπη αυτο το εχω παρατηρησει...

panagiotisfx
26-01-11, 22:57
Εγω θα το ηθελα παρα πολυ να πηγαινω το αμαξι μου στην αντιπροσωπεια για σερβις κι ας μην εχω εγγυηση τωρα πια,για να εχω κι ενα καλο book service,αλλα τα οικονομικα μου δεν το επιτρεπουν δυστυχως..Ειχα και εκπτωση,ειχα και γνωστους που τους εμπιστευομουν.
Τουλαχιστον εχω βρει καλα μαστορια εξω.
Κι οταν ερθει η ωρα να το πουλησω αν δω οτι δεν πουλιεται σαν υπερκυβισμενο,θα του πεταξω πολλαπλη-πεταλουδα απο 4ΖΖ και θα το πουλησω σαν 1400.Αυτος που θα το παρει παντως θα παθει πλακα στανταρ με το ποσο σβελτα κινειται ενα Corolla 1400!!!!αχαχαχαχαχαχ

agapiou
27-01-11, 10:27
Σβηστά admin
δεν με ενδιαφέρουν .....

sorry για τα κεφαλαια το ξεχνώ συνεχεια
όσο για τον φίλο δεν κοκορομάχο απλά λεω τη γνωμη μου!!!


Ναι, αλλά δεν τα διόρθωσες τα κεφαλαία...

antonios7
29-01-11, 00:04
εγώ τα έχω κόψει τα σέρβις στην αντιπροσωπεία, γιατί βρήκα ίδια ποιότητα και έξω (αν όχι και καλύτερη) με τη διαφορά οτι είναι φτηνότεροι...
(δεν χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις. Ρωτάς και μαθαίνεις, χωρίς να πάθεις :wink: )

το αμάξι είναι του 99...
μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας, θα έλεγα πως αν ήξερα τους μαστόρους που ξέρω τώρα ή αν υπήρχαν από τότε, δεν θα περνούσα ούτε από έξω απ' τις αντιπροσωπείες. Φωτιά τα εργατικά...50 ευρώ...
ο βασικός μισθός είναι πολύ πιο κάτω απ'τα 50ευρώ στο 8ωρο, όχι την ώρα που ζητούν αυτοί...

Έλεος...

giorgosvet
29-01-11, 22:51
Εχεις δίκαιο εμένα για 2 ώρες εργασία με χρέωσαν 100 ευρώ!!!.Το μισό service είναι τα εργατικά,και σιγά την εργασία πολύ κούραση!!

Gorillas
29-01-11, 23:03
εγώ τα έχω κόψει τα σέρβις στην αντιπροσωπεία, γιατί βρήκα ίδια ποιότητα και έξω (αν όχι και καλύτερη) με τη διαφορά οτι είναι φτηνότεροι...
(δεν χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις. Ρωτάς και μαθαίνεις, χωρίς να πάθεις :wink: )

το αμάξι είναι του 99...
μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας, θα έλεγα πως αν ήξερα τους μαστόρους που ξέρω τώρα ή αν υπήρχαν από τότε, δεν θα περνούσα ούτε από έξω απ' τις αντιπροσωπείες. Φωτιά τα εργατικά...50 ευρώ...
ο βασικός μισθός είναι πολύ πιο κάτω απ'τα 50ευρώ στο 8ωρο, όχι την ώρα που ζητούν αυτοί...

Έλεος...

Που πας και είσαι ικανοποιημένος; Για πές.

antonios7
30-01-11, 00:18
έχεις pm.
Γενικά υπάρχουν και εξειδικευμένα toyota συνεργεία, εκτός αντιπροσωπείας.

SolidSnake
30-01-11, 04:04
έχεις pm.
Γενικά υπάρχουν και εξειδικευμένα toyota συνεργεία, εκτός αντιπροσωπείας.

στειλτο και σε μενα.

MARMEL
30-01-11, 12:54
γιατι πμ ρε παιδια? ωρες ωρες καποιοι ψαχνουν συνεργειο απεγνωσμενα. για σερβις...

να πειτε που τα πατε να εχουν επιλογη και οι αλλοι....

giorgosvet
30-01-11, 14:03
Εμείς που ζούμε σε μικρές πόλεις που θα πάμε παιδιά?Στο μπαρμπα μήτσο της γειτονιας μάλλον,service παντος τύπου αυτοκινήτων! ή θα μας γδέρνει η αντιπροσωπεία .

antonios7
31-01-11, 23:12
Πρωτοπαπαδάκη 28, Γαλάτσι
Τηλ: 210 22 22 794

ο άνθρωπος δούλευε σε toyota και τώρα άνοιξε δικό του...

antonios7
31-01-11, 23:19
επίσης ξέρω κι έναν στο Ίλιον που κάνει toyota και είναι καλός με τη διαφορά οτι πρέπει να ξέρεις κι εσύ 2 βασικά πράγματα.
έχει το καλό οτι του πας και οτι ανταλλακτικό θέλεις και στο περνάει...

ένα μέλος από εδώ μου τον σύστησε και πήγα, αλλά δεν θυμάμαι ποιος...
θα ποστάρω σε όποιον θέλει.