PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη τεντωτηρα


neoklis
16-11-10, 09:45
μετα απο θορυβο που ειχα εντοπιση στο μοτερ κατι σαν κρακ κρακ
πηγα σήμερα και μου είπαν οτι θέλει αλλαγμα ο τεντωτηρας.
κοστος αντα/κου 167 καπου εκει + εργασια συνολικο κοστος περιπου 235
:yell :yell
λόγο κονε μεσα σε επισημη τουοτα εδωσα 100 και ολα είναι οκ:jumpers

madvinegar
16-11-10, 09:59
Τι κρακ κρακ ήταν αυτο Νεοκλή? Πότε το ακουγες? Ο τεντωτηρας συνηθως σφυραει όταν θελει αλλαγη. (όχι κλέφτικα:mrgreen:)

akis308
16-11-10, 10:25
Αν τα φτύσει ο τεντωτήρας, λασκάρει ο ιμάντας ή η καδένα (ανάλογα το μοτερ) και χτυπάει πάνω στο γραναζι, μεχρι να πηδηξει δόντι και να τα πάρεις όλα στο χέρι....
Το ρουλεμάν του τεντωτηρα (όταν αναφερόμαστε σε συστημα ιμαντα) είναι αυτό που σφυράει Mike...

madvinegar
16-11-10, 10:33
Βασικα δικο μου λαθος... ήθελα να γραψω "ιμαντας" και εγραψα "τεντωτηρας" απο βιασυνη...

Παντως θενξ Άκη. (σε χάσαμε ρε συ).

Απλα ρωτησα γιατι εμένα ακούγεται ενα ανεπαισθητο χλακ χλακ χλακ μονο όταν κατασταλάζουν οι στροφες (δλδ αν πατησω μια γκαζια, λιγο πριν πεσει στο ρελαντι (πχ καπου στις 1000 στροφες) ακουγεται αυτο το χλακ χλακ χλακ. Μετα δνε ακουγεται τιποτα. Ουτε στο ρελαντι, ουτε μετά τις 1000 στροφες. Μονο λιγο πριν κατασταλάξει το στροφομετρο.

Και βλέπω οτι το ακουω πιο πολύ το καλοκαιρι παρά το χειμώνα. Πάει το μυαλό μου ότι ισως θέλει ο τεντωτήρας σφίξιμο (γιαυτο και ακουγεται ισως πιο πολυ το καλοκαιρι που χαλαρωνει λόγω ζεστης - διαστολης ο ιμαντας(?)...
Παει καπου το μυαλο σου?

pavlosTS
16-11-10, 10:46
Για ποιο τεντωτήρα μιλαμε? Για τον ιμάντα του δυναμό? Η για την καδενα?

madvinegar
16-11-10, 10:55
Αν μιλας για εμενα, πραγματικα δεν ξερω απο που ακουγεται...:p

Αν μιλας για τον Νεοκλη, πιστευω αναφερεται στο τεντωτηρα καδενας.

pavlosTS
16-11-10, 11:05
Για το νεοκλή μιλούσα γιατι μου έκανε εντυπωση οτι προκειται για τον τεντωτηρα της καδενας.
Ο τεντωτηρας του δυναμο ειναι γνωστο προβλημα, και αρκετοι τον ειχαμε αλλαξει στη εγγύηση

neoklis
16-11-10, 11:07
Για ποιο τεντωτήρα μιλαμε? Για τον ιμάντα του δυναμό? Η για την καδενα?
ιμαντα δυναμο

madvinegar
16-11-10, 11:10
Α οκ. Ξεκαθαριστηκε. Απλα δεν περιμενα ο τεντωντηρας του δυναμο να προκαλει κλακ κλακ...

akis308
16-11-10, 12:15
Μάλλον τότε είχε σπάσει το ρουλεμαν, το επόμενο στάδιο από αυτό που είπε ο mad...
Πολλά, πάρα πολλά τα 100 ευρώ τότε....

neoklis
16-11-10, 18:07
Μάλλον τότε είχε σπάσει το ρουλεμαν, το επόμενο στάδιο από αυτό που είπε ο mad...
Πολλά, πάρα πολλά τα 100 ευρώ τότε....
αξια μονο ανταλακτικου εχει 167ε περιπου + εργασια .........
εδωσα 100 ε πολλα εδωσα?

mercyful
17-11-10, 00:27
μετα απο θορυβο που ειχα εντοπιση στο μοτερ κατι σαν κρακ κρακ
πηγα σήμερα και μου είπαν οτι θέλει αλλαγμα ο τεντωτηρας.
κοστος αντα/κου 167 καπου εκει + εργασια συνολικο κοστος περιπου 235
:yell :yell
λόγο κονε μεσα σε επισημη τουοτα εδωσα 100 και ολα είναι οκ:jumpers
Όταν έβαζες A/C ακουγόταν εντονότερα;Έχω αλλάξει και εγώ.Πάντως δεν παίρνεις τίποτα στο χέρι όπως γράφτηκε στο forum.Το αυτοκίνητο για τους εκκεντροφόρους έχει καδένα.

mpesikos
17-11-10, 01:02
κατα πασα πιθανοτητα ο τεντωτηρας ετριζε γιατι ηθελε αλλαγη ο ιμαντας.τα ξερω γιατι τα εχω δει στην πραξη..και ιμαντα εχω αλλαξει και τεντωτηρα!
επισης το αμορτισερακι του τεντωτηρα πωλειται κ χωρις την βαση του..

akis308
17-11-10, 09:01
αξια μονο ανταλακτικου εχει 167ε περιπου + εργασια .........
εδωσα 100 ε πολλα εδωσα?

Τι να πω, 100 ευρώ για ένα ρουλεμάν μου φαίνεται εξωφρενικό, εκτός και αν είναι καμια πλαστικη αηδια από αυτά που φοράνε τα καινούργια....

Πάντως αναλογικά με το κόστος που χρεώνει η Toyota Hellas το ανταλλακτικο, όχι έδωσες πολύ λίγα.

neoklis
17-11-10, 10:03
Τι να πω, 100 ευρώ για ένα ρουλεμάν μου φαίνεται εξωφρενικό, εκτός και αν είναι καμια πλαστικη αηδια από αυτά που φοράνε τα καινούργια....

Πάντως αναλογικά με το κόστος που χρεώνει η Toyota Hellas το ανταλλακτικο, όχι έδωσες πολύ λίγα.
ειναι ενα μεταλικο μεγαλο κοματι

akis308
17-11-10, 10:30
Όχι πως έχει σημασία, απλά κουβέντα να γίνεται... Χωρις ρουλεμαν?
Ένα απλό μεταλικό κομμάτι είναι?
Καμια φωτο κανεις....
Απλά για να ικανοποιηθεί η περιέργια μου ρε παιδιά...

neoklis
17-11-10, 10:37
Όχι πως έχει σημασία, απλά κουβέντα να γίνεται... Χωρις ρουλεμαν?
Ένα απλό μεταλικό κομμάτι είναι?
Καμια φωτο κανεις....
Απλά για να ικανοποιηθεί η περιέργια μου ρε παιδιά...
εχω την αποδειξη κατω μετα θα περιγραψω τι αλλαξαν
εχω την εντυπωση ολα θα δω και θα σου πω παντος εκανε μονο σαν αντα/τικο οπως ειπα περιπου 167 ε

neoklis
17-11-10, 10:44
εχω την αποδειξη κατω μετα θα περιγραψω τι αλλαξαν
εχω την εντυπωση ολα θα δω και θα σου πω παντος εκανε μονο σαν αντα/τικο οπως ειπα περιπου 167 ε
σε δοκιμη που εκαναν μπροστα μου εβγαλαν το λουρι και εβαλαν μπροστα και δεν ακουγοταν τιποτα μετα το πηρα ετοιμο δεν καθησα ωσ συνηθως απο πανω ειχα κατι τρεχαματα και ειναι ολα οκ ουτε τσικ ουτε κρακ απλα ειδα ενα μεγαλο μεταλικο κοματι να γιαλιζει σαν καινουργιο σε εκεινο το σημειο θα ανεβασω εικονα ...........
να δω ποτε θα προλαβω ....................
μια αυτο μια τα led

neoklis
17-11-10, 14:30
γραφει
αλλαγή τεντωτήρας Α1662022033 τιμη 131,72 + φπα

akis308
17-11-10, 17:43
Βλέπω τεντοτήρα, βάση τεντωτηρα και ρουλεμάν...
Μια χαρά η 100άρα τότε.

neoklis
17-11-10, 17:46
δεν λες τιποτα
απλα χαζομαρα μου γιατι δεν το προλαβα να το αλλαξω πριν τα 6 χρονια.........
και δεν υπηρχε εκεινη την στιγμη καποιo ts στο servise κατι θα γινοταν...

CTS03
20-11-10, 22:23
μετα απο θορυβο που ειχα εντοπιση στο μοτερ κατι σαν κρακ κρακ
πηγα σήμερα και μου είπαν οτι θέλει αλλαγμα ο τεντωτηρας.
κοστος αντα/κου 167 καπου εκει + εργασια συνολικο κοστος περιπου 235
:yell :yell
λόγο κονε μεσα σε επισημη τουοτα εδωσα 100 και ολα είναι οκ:jumpers

Φιλε λυσε μου την περιέργεια πως εφαρμόζεται "λογιστικά" το κονέ. Σου έκοψαν τιμολόγιο με τιμή 167 και έβαλαν την κατάλληλη έκπτωση για να πάει 100 ?

Κατά τ' άλλα, ελπίζω να μην τα έδωσες εσύ τσάμπα γιατι αυτό ειναι ένα από τα άλυτα προβλήματα του αυτοκινήτου σύμφωνα με μια παλιά συζήτηση:
http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=9547

neoklis
21-11-10, 13:04
Φιλε λυσε μου την περιέργεια πως εφαρμόζεται "λογιστικά" το κονέ. Σου έκοψαν τιμολόγιο με τιμή 167 και έβαλαν την κατάλληλη έκπτωση για να πάει 100 ?

Κατά τ' άλλα, ελπίζω να μην τα έδωσες εσύ τσάμπα γιατι αυτό ειναι ένα από τα άλυτα προβλήματα του αυτοκινήτου σύμφωνα με μια παλιά συζήτηση:
http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=9547
το τιμολογιο το εχω ακομα..............................
δεν εχω λόγο να πω ψέματα
δεν μου χρέωσε καθολου εργασία
και στο αντα/τικο μου εκανε εχτρα εκπτωση

neoklis
21-11-10, 13:18
[quote=nikos ts;399974]το τιμολογιο το εχω ακομα..............................
δεν εχω λόγο να πω ψέματα
δεν μου χρέωσε καθολου εργασία
και στο αντα/τικο μου εκανε εχτρα εκπτωση
το μονο που ειπε στην κοπέλα δε πωσ βγένει 100 ε

mpesikos
21-11-10, 14:24
τον ιμαντα τον αλλαξες?

neoklis
21-11-10, 18:56
δεν θυμαμε τι εκαναν

madvinegar
22-11-10, 09:11
Θα το γραφει στο τιμολογιο αν τον αλλαξαν ρε Νεοκλη.

pavlosTS
22-11-10, 11:38
Ε δε φαντάζομαι να αλλάξε και ιμάντα σε αυτή την τιμή, ειδικά αφού του έκαναν και εξηπηρέτηση.

Σχετικά με αυτό που είπε ο CTS03. Είχα διαβάσει ότι υπάρχουν 2 τεντωτήρες σαν ανταλακτικό που ο κωδικος του ενός τελειώνει σε 1 και του άλλου σε 2. Ο ένας ήταν γενικα προβληματικός και ακομα και αν τον αλλαζες μετα απο κάποιο καιρο ξεκίναγε τα ίδια. Το που θα πέσεις ήταν λίγο λαχείο. Εγώ δε θέλω να πω μεγάλη κουβέντα, αλλά τον έχω επάνω 40.000 χιλιομετρα και δεν έχει ξαναεμφανίσει πρόβλημα. Μόνο στις πολύ ζέστες και με a/c αν απο λάθος πάω να ξεκινήσω με πολύ χαμηλές στροφές πάει να κάνει το χαρακτηριστικό κροτάλισμα, αλλά αυτό ειναι λάθος δικό μου πιο πολύ.

Πολυ ενδιαφέρον ειναι και αυτό που είπε ο mpesikos ότι το αμορτισεράκι πωλείται και ως χωριστό ανταλακτικό, ειδικά αν κάποιος ειναι εκτός εγγύησης.

mpesikos
22-11-10, 11:51
στο αρχικο ποστ λεει οτι του ζητησαν 235 ευρω μαζι με την εργασια..
ο τεντωτηρας εχει 167.ηθελαν 68 ευρω για εργασια?δεν νομιζω..λογικα τον αλλαξε..
αν οχι,σε λιγο καιρο παλι θα τριζει.ΣΤΑΝΤΑΡ!!
οσοι εχετε το ιδιο προβλημα να αλλαζετε πρωτα μονο τον ιμαντα κ μετα εαν συνεχιζεται το τριξιμο,αλλαξτε και τον τεντωτηρα..

neoklis
22-11-10, 11:53
ναι μόνο τεντωτήρα άλλαξαν

CTS03
24-11-10, 20:39
Εμενα ειχαν αλλάξει τον τεντωτηρα, εφτιαξε λιγο και μετα τα ίδια, άλλαξαν και τον ιμάντα, άντε να έβγαλε αλλα 500 km και μετά τα ίδια.
Το γεγονός είναι ότι το χρα-χρα ακούγεται καθως προσπαθω να ξεκινάω χωρις σπιναρίσματα ή πατινάρισμα του δισκου.
Αν μη τι άλλο, έχουμε στιγμιαίο γκάζι!