PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρένα levin + αντάπτορες


ΜΑΝΩΛΗΣ 19
19-09-10, 14:20
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!!Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις!!!
!.Ποιά είναι η ακριβής διάσταση των μπροστινών δίσκων των δυπίστονων levin????
2.Που μπορώ να βρώ αντάπτορες για μετατροπή στο 101 μου ώστε να το φτάσω στην μαμά διάσταση του levin?κόστος?

ΥΓ Λέω να βάλω δίσκους χαρακτούς Nippon!!!Απόψεις για δίσκους και τακάκια???

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
19-09-10, 16:47
http://www.toyota.com.au/corolla/specifications/levin-zr-hatch

Αν δεν κάνω λάθος η διάσταση πρέπει να είναι αυτή που γράφει εδώ! 275χ22 (mm)

Μόλις μίλησα με ένα φιλαράκι που το έχει ψάξει λιγάκι και μου είπε για 150 ευρω από την toyota,ισχύει?

NikiforosGT
19-09-10, 20:02
Και στην 111 τα ίδια είναι τα φρένα και επειδή έχουν αναφερθεί πολλές φορές τα παιδιά πως θα μπουν, τι θέλουν κτλ κτλ δυστυχως ξεκίνα το διάβασμα εδώ :
http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=19059
και δε νομίζω πως χρειάζεται κανένας αντάπτορας! απλά διάβασμα και πατέντα!

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
19-09-10, 22:11
Τα φρένα τα έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο απλά δεν είναι στην διάσταση την 275.Είναι 265 και θέλω αντάπτορα να το πάω στην κανονική διάσταση!!

Χρηστος
19-09-10, 22:30
κοιτα αυτο

NikiforosGT
19-09-10, 22:33
πρωτη φορά ακούω αυτό που λες! μιλάς για την διάμετρο στις δισκόπλακες! απλά τις αλλαζεις και βάζεις μεγαλύτερες! που κολλάει ο αντάπτορας? δλδ πως θα μεγαλώσει η διάμετρος? θα προσθέσεις υλικό? δεν γινεται αυτό που λες, προφανώς έχεις δισκόπλακες από κάτι άλλο της toyota και είναι μικρότερες!

endurasKE-30
20-09-10, 09:30
Ρε παλικαρια για ανταπτορα για τις δαγκανες μιλαει το παιδι.
Που σκαλωσατε???

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
20-09-10, 16:50
Πές τα ρε παιδί μου...Το άκρο του levin έχει πιο μεγάλα αυτιά και έτσι η απόσταση από το κέντρο του άξονα μέχρι το τελείωμα του δίσκου είναι μεγαλύτερο από αυτό στο άκρο του 101!!!Στην ουσία με τον αντάπτορα βγάζεις πιο έξω την δαγκάνα!Ξέρετε κάτι για δίσκους-τακάκια και τιμές-ποιότητες ?Αντάπτορες νομίζω παίζει να βρώ στην toyota αλλά σε τι τιμή:yell

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
20-09-10, 16:56
κοιτα αυτο

οπότε λές 275χ25!ανοίγει τόσο η δαγκάνα?25 mm?Ελπίζω να βγάλω άκρη.

Χρηστος
20-09-10, 18:46
σιγουρα αυτα ειναι και οι διαστασεις σωστες,το οτι δεν μπορεις να τις μονταρεις με ανησυχει!τσαφτσουφ........!!!!!!! πιασε δουλεια για ακομη μια φορα!

και η δαγκανα να μην ανοιγει (που δεν υπαρχει περιπτωση) τρως λιγο το τακακι στην αναγκη!εγω τα εβαλα με 28mm παχος σε carina

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
20-09-10, 18:58
Κομπλέ είναι τώρα τα φρένα απλά θέλω να μεγαλώσουν λιγάκι!έχω 15άρα ζάντα με 35 όμως οχι 38 που πρέπει.και διάμετρο δίσκου που έβαλες?

Χρηστος
20-09-10, 19:32
275mm απο avensis!εσυ 265 που το βρηκες?ολα τα 101,111,carina την ευρωπη ειναι 255 σε stock!!

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
20-09-10, 19:40
Το levin που πήρα είχε κομπλέ άκρα με δαγκάνες,τακάκια,δίσκους,και τα τόρνιρα!Απλά θέλω να είναι original διάσταση για καλύτερη απόδοση!μόνο αποστάτες θέλω να βρω και δίσκους!

NikiforosGT
20-09-10, 20:20
Τα φρένα τα έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο απλά δεν είναι στην διάσταση την 275.Είναι 265 και θέλω αντάπτορα να το πάω στην κανονική διάσταση!!

εδώ αναφέρεται στην διάμετρο της δισκόπλακας! τι σχέση εχουν οι βάσεις για τακάκια? άλλο το ένα και αλλο το αλλο! οι βάσεις για τα τακάκια θέλουν κάποια πατέντα για να μπουν (νομίζω λίγο τρόχισμα?) έτσι έχουν ακούσει τουλάχιστον. Σύμφωνα με το παραπάνω λοιπόν για να έχεις την αρχική διάμετρο στις δισκόπλακες τις αλλάζεις! οι αποστάτες αφορούν το πάχος της δισκόπλακας, ή όταν έχουμε αλλαγές στο offset. Αλλο πράγμα είναι η διάμετρος και άλλο τα υπόλοιπα που αναφέρατε μετά.\

Υ.Γ Μανώλη απλά θες αποστάτες και δεν το είπες σωστά αρχικά, οπότε αυτό που δεν σου κάνει είναι το offset από τις άλλες δισκόπλακες.

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
20-09-10, 20:38
Εγώ και άλλοι 3 μηχανικοί που έχω πάει το αμάξι μπορεί να κάνουμε λάθος!Μια χαρά το είπα,Τωρα πως σου ήρθε το βάσεις για τα τακάκια δεν το κατάλαβα να σου πω την αλήθεια.Δεν είναι τόσο απλό να βάλεις μεγαλύτερη διάμετρο γιατί θα βρίσκει εσωτερικά στην δαγκάνα οπότε πρέπει να βάλει αυτό το εξάρτημα ώστε να πάει πιο έξω η γαγκάνα για να χωρέσει η 275 δισκόπλακα!!!!οι θέσεις για τα τακάκια είναι σπίτι τους εκεί που ήταν και πριν δηλαδή μέσα στην δαγκάνα.

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
20-09-10, 20:41
Τα φρένα τα έχω βάλει εδώ και ένα χρόνο απλά δεν είναι στην διάσταση την 275.Είναι 265 και θέλω αντάπτορα να το πάω στην κανονική διάσταση!!

εδώ αναφέρεται στην διάμετρο της δισκόπλακας! τι σχέση εχουν οι βάσεις για τακάκια? άλλο το ένα και αλλο το αλλο! οι βάσεις για τα τακάκια θέλουν κάποια πατέντα για να μπουν (νομίζω λίγο τρόχισμα?) έτσι έχουν ακούσει τουλάχιστον. Σύμφωνα με το παραπάνω λοιπόν για να έχεις την αρχική διάμετρο στις δισκόπλακες τις αλλάζεις! οι αποστάτες αφορούν το πάχος της δισκόπλακας, ή όταν έχουμε αλλαγές στο offset. Αλλο πράγμα είναι η διάμετρος και άλλο τα υπόλοιπα που αναφέρατε μετά.\

Υ.Γ Μανώλη απλά θες αποστάτες και δεν το είπες σωστά αρχικά, οπότε αυτό που δεν σου κάνει είναι το offset από τις άλλες δισκόπλακες.



το offset είναι μια χαρά!

NikiforosGT
21-09-10, 19:12
όταν λες τα φρένα είναι 265 και θες να τα πας στην διάσταση 275 τι σημαίνει? αυτά τα νούμερα είναι διάμετρος από δισκόπλακες! οι μαμίσιες πχ της EE111 ειναι 255mm. Αν έλεγες ότι θες 275mm αλλά βρίσκουν και πρέπει να βγουν ποιο έξω θα σου έλεγα από την αρχή ότι θες αποστάτες. Απλά δεν το είπες σωστά από την αρχή και εγώ δεν το κατάλαβα, οκ δεν πειράζει. Γιατί έχω ακούσει και το άλλο, ότι πχ μερικοί παίρνουν τα φρένα όπως είναι δλδ με 275mm δισκόπλακα και επειδή βρίσκει την πάνε σε μηχανουργείο και τις κάνουν 265mm! αλλιώς φυσικά και θες αποστάτες αλλά δεν είναι ότι καλύτερο για ευνόητους λόγους.

Υ.Γ κάπου είδα έγραψες ότι τόρνιρες αλλά δεν λες τι, εννοείς τις δισκόπλακες? εννοώ τι ακριβώς έκανες για να μπουν γιατί ενδιαφέρει και εμένα κάποια στιγμή.

diafanh-psyxh
22-09-10, 15:19
λοιπον για να βγαλετε μια ακρη δειτε τη φωτο απο τα μπροστινα μου φρενα.εκει που φαινεται το βελακι στο σημειο που πιανετε με δυο βιδες η δαγκανα πανω στο ακρο υπήρχε ενα κομματι ακομα.αυτο το προσθετο υλικο που εκανε σε αυτο το σημειο πατουρα φαγωθηκε στον τορνο για να κατσει σωστα η δαγκανα όπως ήταν η εργοστασιακη (προηγουμενη).
στη δευτερη φωτο με μαυρο χρωμα δειχνω περιπου πως ήταν.
τρωγοντας τη δαγκανα εκει (τη βαση της) αναγκαστικα μικρηνα και λιγο τη διαμετρο των δισκων.

NikiforosGT
22-09-10, 17:54
αυτό το κομμάτι που λες εγώ το έλεγα πλαίσιο για τα τακάκια επειδή σε αυτό πιάνουν τα τακάκια, αυτό πιάνει με 2 βίδες στο άκρο, και από πάνω του περναει η δαγκάνα και αγκαλιάζει τα τακάκια και με 2 μακριές βίδες βιδώνει σε αυτό το πλαίσιο.
Η δαγκανα είναι ξεχωριστή από αυτά τα πλαίσια, μόνο στο starlet ep82 στα μαμά φρενα ήταν ενσωματωμένα αυτά στις δαγκάνες επάνω. Αυτά τα είπα απλά για να ξεμπερδέψουμε τι λέμε. Μπράβο Κώστα για την φωτο το γνωριζα ότι εκεί θέλουμε τρόχισμα. Οσο αφορά τις δισκόπλακες επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ και έχω μπερδευτεί τελικά οι μαμα του levin 275 ή 265mm είναι? γιατί κάτι είχα ακούσει οτι πρέπει να τις πάμε σε τορνο να μικράνουμε την διάμετρο τους, αλλιώς έχουμε το προβλημα που έλεγε ο Μανώλης παραπάνω και θέλουμε αποστάτες.

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
22-09-10, 18:21
Οι διάσταση της δισκόπλακας στο levin είναι 275!Όπως είπε και ο κώστας όμως για να τις βάλει σε διάσταση 272(έχω ακούσει) πρέπει να φάς την δαγκάνα σε εκείνο το σημείο(απίστευτα επικίνδυνο) να αποδυναμώσεις την δαγκάνα και τους δίσκους μερικά χιλιοστά!Εγώ επέλεξα να μην τροχίσω τις δαγκάνες με αποτέλεσμα να μπαίνουν εννοείται αλλά έπρεπε να φάω περισσότερο τους δίσκους (265) για να μην βρίσκουν στο τελείωμά τους με την δαγκάνα!Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να καταφέρω να βάλω 275 δίσκο χωρίς να φάω την δαγκάνα!!!Έχω ακούσει πως γίνεται με αποστάτες (χωρίς να θελήσω να κάνω διαφήμιση,ακολουθεί φωτό,) που βγάζουν πιο έξω την δαγκάνα!Όπως εδώ!στο δικό σου άκρο 101-111 δεν γίνεται να βάλει δαγκάνα 6pot με δίσκο 300 mm οπότε οι εταιρείς βγάζουν αυτό το εξάρτημα............



(http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.skourasteam.gr/Images/Products/Brakes/galfer.jpg&imgrefurl=http://www.skourasteam.gr/Products/Brakes/&usg=__YAxDjavuzNZ0UXrfR2SW2sN4VcE=&h=307&w=435&sz=34&hl=el&start=28&zoom=1&tbnid=lyYiwEOpX5Co3M:&tbnh=120&tbnw=167&prev=/images%3Fq%3DGALFER%26um%3D1%26hl%3Del%26biw%3D126 8%26bih%3D695%26tbs%3Disch:10%2C684&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=658&ei=bh6aTJyWFo-POJTV_PMM&oei=Sh6aTJ2DJ4qPswb46JWRDA&esq=2&page=2&ndsp=25&ved=1t:429,r:13,s:28&tx=72&ty=58&biw=1268&bih=695)

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
22-09-10, 18:27
Να και η φωτογραφία!

NikiforosGT
22-09-10, 18:30
έχω μπερδευτεί ακόμα περισσότερο τώρα! όταν λες δαγκάνες εννοεις αυτά που έδειξε ο Κώστας πριν? που μπαίνουν τα τακάκια επάνω έτσι? γιατί όπως είπα αυτά είναι ξεχωριστά από τις δαγκάνες, αν και φυσικά τα δίνουν μαζί. Γιατί είναι επικύνδυνο? αλλοι μου είπαν ότι τα τρως και με τροχό και ότι θέλουν λίγο τρόχισμα!

http://www.car.gr/parts/view/912198/
εδώ φαίνονται που θέλουν τρόχισμα, επίσης είναι καλή τιμή ή μου φαίνεται????

http://www.zerotohundred.com/newforums/attachments/chassis-and-wheels/237126-toyota-ae111-front-absorber-and-disc-twin-pot-super-strut-with-lower-arm-toyota-ae111.-frt-absorber-n-disc-2pot.super-strut-with-lower-arm.-rm550.jpg

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
22-09-10, 18:50
Στην φωτό που σου έδειξα έχει 3 αντικείμενα!
1.Δαγκάνα που πιάνει πάνω στο άκρο με μέσα της έχει αριστερά δεξιά 2 τακάκια
2.δίσκους που ακουμπάνε πάνω στα μουαγιέ και κινούνται με την ταχύτητα του τροχού
3.Αποστάτες

Σκέψου να ακουμπάς τον αγκώνα σου πάνω στο γραφείο σου και να κάνεις κάτι σαν χούφτα όπως είναι η δαγκάνα και να προσπαθήσεις να πιάσε ι- αγκαλιάσεις μέσα στα δάχτυλά σου ένα μπαστούνι του γκόλφ ας πούμε!!!Δεν γίνεται γιατί το μπαστούνι έχει μήκος 1 μέτρο και από τον αγκώνα σου μέχρι τα δάχτυλά σου είναι 80 πόντους!Για σκέψου αν θα μπορούσες να το αγκαλιάσεις δηλαδή να το πιάσεις στην κορυφή του αν πάνω στο θρανείο ακουμπούσες δέκα βιβλία και μετά τον αγκώνα σου????ΕΕΕ την δουλειά των βιβλίον την κάνει ο αποστάτης!!!!


ΥΓ έβαλα πολύ φαντασία για να γίνω κατανοητός !!!

NikiforosGT
22-09-10, 18:57
Μιλάω για τα φρένα του levιn και όχι αυτά που έδειξες στην φωτο. Τις δαγκάνες τις πουλάνε μεταχειρισμένες μαζί τα πλαίσια που μπαινουν τα τακάκια και είναι αυτά που βιδώνουν επάνω στα άκρα, δεν βιδώνουν δλδ απευθείας οι δαγκάνες. Εχω λύσει τα φρενα μπρος πίσω άπειρες φορες και τα μοναδικά μονοκόματα που έχω δει (δλδ τα τακάκια να μπαινουν απευθείας επάνω στην δαγκάνα) είναι τα μπροστινά του starlet ep82 (οχι του GT αυτό είναι σαν της corollas). Δλδ θέλω να πω με λίγα λόγια ΔΕΝ τρώμε την δαγκάνα αλλά το πλαισιο που πιάνει επάνω στο άκρο! (και είναι αυτά που έδειξε και ο diafanos παραπάνω στις φωτος), πιστεύω άνετα τα τρώμε και με τροχάκι όσο χρειάζεται αυτά εκεί πέρα. Για να μικρύνουμε τις δισκόπλακες αν δεν θέλουμε αποστάτες θέλει ειδικό μηχάνημα όμως, οπότε πάμε σε μηχανουργείο σωστά? εκτός αν αφήσουμε τις μαμα δισκόπλακες 255mm με τις διπίστονες δαγκάνες, ναι το έχω δει και αυτό, αλλά δεν λέει!
http://pugho.teamymse.net/bilder/keffo/P6280122.jpg
εδώ βλεπουμε το πλαίσιο που είναι βιδωμένο επάνω σε άκρο, ενώ λείπουν από επάνω του τα τακάκια και η δαγκάνα.

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
22-09-10, 19:05
Ποιος ο λόγος να το φας αυτό που λες και εννοούμε το ίδιο?Για να μπούν οι διπίστονες!Σωστά?Άπαξ και βιδώσουν τα φρένα πάνω στο άκρο δηλαδή το κάνεις αυτί που λες,τ θα κάνεις για να μεγαλώσεις τους δίσκους σου?Η απόσταση είναι στάνταρ και όσο για την φωτό είναι ακριβώς αυτό που σου είπα παραπάνω!Δεν μίλησα στιγμή για αυτά τα φρένα,με τν εικόνα αυτή ήθελα να σου δείξω τους αποστάτες για να καταλάβεις τι είναι!

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
22-09-10, 19:15
Χίλια συγνώμη που χρησιμοποιώ ξένο αμάξι σαν πρότυπο για να εξηγήσω αλλά τι άλλο να κάνω? Αν τις βύδωνε πάνω στο άκρο τις δαγκάνες θα έπαιρνε πχ λεω 280 και με τους αντάπτορες αποστάτες όπως θες πες του παίρνει πχ λέω όσο σου έρθει αρκεί να βρείς δίσκο!


http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=19726&page=2

NikiforosGT
22-09-10, 19:16
οι αποστάτες ξέρω πολύ καλά τι είναι! αλλά λετε παραπάνω τόσην ωρα ότι τορνίρουμε δαγκάνες! και εγω λέω όχι τις δαγκάνες αλλά τα πλαίσια των τακακιων που είναι αυτά που πιάνουν στα άκρα!!!! και προσπαθούσα εγω πόσην ωρα να καταλάβω ποιος ο λογος να τορνίρεις δαγκάνες και τελικά λέμε το ίδιο πράγμα! αλλά στην τελική δεν είναι οι δαγκάνες αυτό που τορνίρουμε! αυτό λέω τόσην ώρα εγω! αλλά δε νομίζω καν πως αξίζει να ασχολείσαι! για 1cm στην διάμετρο δε νομίζω να δεις διαφορές! ποιό πολύ η φασαρία, ο κόπος και το κόστος παρά το καλό τους!

ΜΑΝΩΛΗΣ 19
22-09-10, 19:20
Σίγουρα έχει δίκιο γιατί ούτε μηχανικός είμαι ούτε τίποτα απλά τα έχω λύσει δέσει σαν και εσένα μερικές φορές!Το εξάρτημα αυτό το λέω δαγκάνα γιατί μέρος της είναι,χωρίς αυτό δεν υπάρχει δαγκάνα!Όντως μπορεί να είναι πιο πολύ η φασαρία και το κόστος από το κέρδος!Εεε τι να κάνουμε όλοι 4 και 6 pot θα έχουμε!!!??